Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken In „De Schrijverswijk" krijgen alle flatgebouwen een naam De Wereld van WEEK-tot-WEEK Geen huis-aan-huis-collecte van Comité Huldeblijk Wist WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Amerikanen naar het binnenste der aarde Een reuzetaart - compleet met ooievaar - voor familie Drost Werktijdverkorting in textielindustrie Adres over bomen RHENEN Agenda 35e jaargang VRIJDAG 13 JANUARI 1961 Nr. 4 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Vecnendaai Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel C.N.V.-secretaris komt spreken over „Loonpolitiek" NIEUWE BRANDWEER KAZERNE GEREED AUTO GESLIPT Verzoek gericht aan bedrijven, scholen en vereniging om inzameling te houden Vóór 24 januari U.M Cefa presenteert: „OOK HIJ VERKOOS DE VRIJHEID" WEER ONTDEKT 2 AF 148352 Japanse plannen worden uitgewerkt 7 FEBRUARI JOHANNES PASSION aan rijksinstanties gezonden Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER OUWEHAND HEEFT EEN LEPORINUS FACIATUS Enig in Europa Red ak tie en administratie: Parallelweg 10 - Vecnendaai Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent In de nieuwe woonwijk „De Schrijverswijk" - dit is het complex dat wordt ingesloten door Hoofdstraat, Vallcistraat en Omleidingskanaal - komt voornamelijk hoogbouw. Dit ls af te leiden uit een voorstel, dat b. en w. van Veenendaal aan de gemeente raad, die a.s. woensdagavond vergadert, hebben gedaan. Het voorstel handelt over het geven van namen aan een aantal straten en blokken etagewoningen in deze wijk. De belangrijkste straten in „De Schrijverswijk" zullen van een naam worden voor zien en verder alle „woonflats". B. en w. stellen de raad het volgende voor: De be langrijkste straat, die „De Schrijverswijk" doorsnijdt willen zU „Schrijverswijk" noe men. Deze straat doorsnijdt dit complex van west naar oost (van Hoofdstraat naar de Valleistraat). Twee zijstraten van de „Schrijverswijk" moeten dan worden ge noemd: Weversstraat en Brouwersstraat. Met de naam „Weversstraat" wordt een vroegere naam van de huidige Hoofdstraat in ere hersteld en de Brou wersstraat is genoemd naar de daar lopende Brouwerssloot. De J. G. Sand- brinkstraat willen b. en w. doortrekken tot aan de Weversstraat. In „De Schrijverswijk" komt ook het nieuwe raadhuis. Bij de straatnaam- geving is hiermee reeds rekening ge houden. De straat, die langs het Om leidingskanaal van de Kerkewijk naar het nieuwe raadhuis komt te lopen (het begin van deze straat ligt er al) zal „Raadhuisstraat" moeten heten en het plein rondom het raadhuis „Raadhuis plein". Tenslotte mondt de straat „Schrij verswijk" uit in het gedeelte van de oostelijke randweg van Omleidings kanaal naar Valleistraat. Hieraan wil len b. en w. de naam „Gilles van Schoonbekestraat" geven. Gilles van Op uitnodiging van de Christelijke Besturenbond Veenendaal, komt de secretaris van het Chr. Nat. Vakver bond, de heer C. Bakker, spreken over het onderwerp „Loonpolitiek". In een schrijven van de Chr. Bestu renbond wekt deze haar leden op deze avond te bezoeken om uit de eerste hand over dit voor velen belangrijke onderwerp voorgelicht te worden. De avond wordt gehouden op donderdag 19 januari a.s. in het O.C.B.-gebouw. Schoonbeke wordt algemeen genoemd als de stichter van Veenendaal. Wat de namen van de flats betreft schrijven b. en w. de raad o.m. het volgende: Bij de voorbereiding van dit voorstel is ons gebleken, dat de tot nu toe gevolgde methode van straatnaam- geving voor „De Schrijverswijk" moei lijk is vol te houden. Het grootste ge deelte van dit complex is bestemd voor de bouw van blokken etagewoningen, die als het ware „kris-kras" door elkaar in een groot plantsoen komen te staan. Vanzelfsprekend worden naar deze blokken toegangswegen aangelegd, ter wijl tussen de verschillende blokken pleinen en pleintjes zijn geprojecteerd. Het is echter moeilijk uit te maken aan welke wegen en pleinen de blokken zouden moeten worden genummerd. B. en w. zouden dan ook de flats - het zijn er 21! - doorlopend willen numme ren aan de „Schrijverswijk" en voorts alle flats stuk voor stuk nog van een naam voorzien. Hiervoor heeft men namen van Ne derlandse schrijvers gekozen. Niet om dat deze iets met de oorsprong van „De Schrijverswijk" te maken zouden heb ben, maar omdat schrijversnamen op de naam „De Schrijverswijk" toevallig buitengewoon goed aansluiten. Als na men stellen b. en w. voor: Vondelflat, Huygensflat, Coornhert- flat, Roemer Visscherflat, Jacob Cats- flat, P. C. Hooftflat, Reviusflat, Rhijnvis Feithflat, Jan Luykenflat, Boutensflat, Staringflat, Tollensflat, Jacob van Len- nepflat, Erasmusflat, Potgieterflat, Mul- tatuliflat, Heyermansflat, De Genestet- flat, Willem Kloosflat, Jacques Perkflat en Couperusflat. Het is de bedoeling dat deze namen in natuursteen of beton op de flats wor den aangebracht. De raad krijgt in haar vergadering o.m. ook een voorstel te behandelen tot verhoging van het subsidie aan de Stichting voor Chr. gezinszorg alhier. Dit in verband met personeelsuitbrei ding, ook een gevolg van de toetreding van de beide plaatselijke Chr. Geref. kerken tot de stichting. B. en w. stel len voor het subsidie te verhogen van 30°/o tot 40°/«. Ook had het bestuur verzocht om vergoeding van het salaris over 1 jan. tot en met 30 september 1960 van een helpster, een totaalbedrag van 1988, omdat hiervoor geen rijkssubsidie werd ontvangen. B. en w. stellen voor op dit laatste verzoek afwijzend te beschikken. Ener zijds omdat het een reeds gedane uit gaaf betreft waarvoor achteraf ver goeding wordt gevraagd en anderzijds achten zij het niet gewenst - met het De nieuwe brandweerkazerne annex werkplaats voor de dienst Gemeentewer ken aan de Industrielaan is gereed. De of ficiële opening zal hoogstwaarschijnlijk maandagavond 23 januari a.s. om acht uur plaats vinden door burgemeester A. Bakker van Veenendaal. Deze datum is echter nog niet geheel definitief vastge steld, dit in verband met het op handen zijnde afscheidsprogramma van burge meester Bakker. In de vergadering van b. en w. van a.s. maandag zal hieromtrent een besluit genomen worden. ZATERDAG 3e WINTERSERIETOCHT Onder auspiciën van de N.C.W.B. „Midden Nederland" organiseert de plaatselijke wandelsportver. „DEOS" zaterdagmiddag a.s. de derde winter- seriewandeltocht. De start hiervan is om half drie bij gebouw 't Trefpunt". Het 12-km lange parcours voert groten deels door de bossen van Prattenburg. Op de hoek Patrimoniumlaan - Klaas Katerstraat vond woensdagmorgen een aanrijding plaats, waarbij alleen materi ele schade ontstond. Het gebeurde toen mej. R., die met haar personenauto on de Patr.laan reed en linksaf de KI. Katerstraat wilde inrij den, in de bocht begon te slippen. Zij oog op eventuele consequenties - om1 botste tegen een haar tegemoetkomende buiten het subsidie om nog verdere be dragen te vergoeden. auto, bestuurd door mej. E., waardoor beide auto's werden beschadigd. Aangezien het niet zeker is, dat voor het afscheidsgeschenk aan burgemeester A. Bakker een huis-aan-huis kollekte kan worden gehouden, heeft het Comité Hulde blijk Burgemeester, waarin zoals bekend talrijke vooraanstaande personen zitting hebben, zich per circulaire tot de Veenendaalse bedrijven, scholen en verenigingen gericht om resp. onder hun medewerkers, leerlingen en leden een inzameling te willen houden. Het Comité meent dat op deze wijze iedereen zijn steentje aan dit geschenk kan bijdragen. Volgens een mededeling van het co mité is op enkele grote plaatselijke in dustrieën reeds door directie en onder nemingsraden besloten op de betrokken bedrijven een inzameling te houden. Het comité neemt gaarne aan dat overal GEKRUISTE TORENS. Deze merkwaardige foto van twee „gekruiste" torens, werd in het West-Duitse plaatsje Oetigheim In Baden gemaakt, toen de 28 meter hoge bouwsels werden opgeblazen om plaats te maken voor een grote tribune In het folk loristische dorp daar. Aangezien de torens - de z.g. „Tcll"-torens - karakteristiek waren voor Oetigheim, zullen zij binnen twee jaar opnieuw boven het plaatsje ver rijzen. dat de nieuwe asfaltweg door het Ruisseveen gereed is? dat de bewoners erg in hun nopjes zijn met deze belangrijke verbete ring? dat zij hun dankbaarheid tijdens de werkzaamheden aan de weg al be toond hebben door de arbeiders tweemaal daags koffie en thee aan te bieden? dat bij de werkzaamheden ook het verwijderen van heggen en struiken behoorde? dat deze allemaal op één grote hoop gereden werden? dat deze hoop in tegenwoordigheid van alle bewoners verbrand is? dat er tijdens het vuur op initiatief van een bewoner een kollekte is ge houden? vn ode? yi<l damis - j4CtLtx£C& voor betere uurwerken hoofdstr 91 veenendaal dat de opbrengst hiervan ter plaatse is overhandigd aan de arbeiders die aan de weg hebben gewerkt? De Cefa Veenendaal vertoont op zater dag 14 jan. a.s. in gebouw Eltheto de film ,Ook h(j verkoos de vrijheid" (Operation Manhunt) met in de hoofdrollen Harry Townes, Irja Jensen en Jaques Aubuchon. Deze Amerikaanse film geeft het ware verhaal van Igor Gouzenko, de Rus die in Canada asiel vroeg en verkreeg. Alle feiten uit de film zijn authentiek op een aantal details na die uit veiligheidsover wegingen veranderd eijn. De rol van Igor Gouzenko wordt ver tolkt door Harry Townes, alleen het slot woord spreekt Gouzenko zelf zij het dan dat hij een masker voor heeft om niet herkend te worden. Het verhaal is als volgt: Igor Gouzenko leeft in het diepste geheim ergens in Ca nada nadat hij met de Russen gebroken heeft. Niemand, uitgezonderd enkele ho ge ambtenaren van de Canadese veilig heidsdienst en zijn uitgever, weet waar hij zich bevindt. In zijn onderhoud en dat van zijn gezin voorziet hij met het schrij ven van boeken. De Russische Ambassade is Gouzenko echter niet vergeten. Onder het voor wendsel dat hij ook plannen heeft de Sovjets te ontvluchten neemt de Russi sche agent Volvov contact op met de uit gever van Gouzenko. Hij wil Gouzenko wel eens spreken over de wijze waarop hij dit het beste kan doen. Bovendien wil hij graag het bewijs hebben dat de Ca nadezen Gouzenko in leven hebben ge laten. Tegen het advies van zijn uitgever in wil Gouzenko contact met Volvov opne men. De Canadese politie wordt gewaar schuwd en volgt Gouzenko. Dan begint het spel van zet en tegenzet tussen de Russische agenten en de Canadese politie. Er worden afspraken gemaakt in een groot hotel met een geheime nummer combinatie, in een boekhandel en ten slotte in een rustige wijk van Montreal waar Volvov zijn automatisch wapen trekt om uit het magazijn geen kogels maar een lijst met namen te halen van Russische spionnen die hij aan de Cana dese politie overhandigt. Ook Volvov heeft zonder dat zijn superieuren er het gering ste vermoeden van hadden, het voorbeeld van Gouzenko gevolgt en de vrijheid ver kozen boven het totalitaire dwangsysteem. dit voorbeeld spontaan zal worden op gevolgd, ook al heeft men de circulaire niet ontvangen. In de bedoelde circulaire wordt er de aandacht op gevestigd, dat de op komst van Veenendaal na het einde van de oorlog, in hoge mate het resultaat is van de toewijding en ijver van bur gemeester Bakker, ^-der wordt ge zegd dat de leden van de financiële sub-commissie zich voorstellen in de eerstkomende dagen een persoonlijk bezoek aan de aangeschrevene te bren gen, waarbij zij het zeer op prijs zullen stellen een mededeling inzake de bij drage te mogen ontvangen. Wanneer men zo op elk kantoor, win kel, werkplaats, school of vereniging snel en spontaan tot dit initiatief komt, dan twijfelt het comité er niet aan, of de bijdragen zullen snel binnen kunnen komen. Reeds zijn de eerste giften ge stort. Men kan de gelden storten bij elke bankinstelling in Veenendaal op de rekening van het Comité Huldeblijk Burgemeester. In verband met de nadere bestem ming die het comité aan deze gel den moet geven xoordt een dringend beroep gedaan om de ontvangen gelden vóór dinsdag 24 januari af te dragen. Ook particulieren kunnen hun bijdrage storten op een bankrekening. Zo, met medewerking van de gehele bevolking, moet het volgens het comité mogelijk zijn binnen het korte tijds bestek gelden bijeen te brengen voor een waardig afscheidscadeau. LOTERIJ KANKERBESTRIJDING De afdeling Sociale Zaken van de gemeentesecretarie verzoekt ons aan belanghebbenden mee te delen, dat op GEEN der loten die t.b.v. de kankerbe strijding in Veenendaal zijn verkocht, een prijs is gevallen. Na een vrij lange periode waarin de Valleiriks slechts af en toe werd gevonden, wordt de riks nu iedere keer vlug ontdekt. De vinder was ditmaal de heer v. d. Weel van de Zuider Apotheek aan het SI. de Bruïneplein, die de premie beschik baar stelde voor het Roode Kruis. De nieuw uit te geven riks heeft weer het rode nummer en is VIJF GULDEN waard. Bij in levering op ons bureau vóór don derdagmiddag 12 uur, wordt de premie a contant uitbetaald. Reeds enige tijd geleden koesterden Japanse geleerden het plan om de „inhoud" van onze aardbol te gaan onderzoeken en af te dalen naar het centrum van de aarde. Zij brachten hierbij als argument naar voren: „We willen het heelal gaan verkennen en andere planeten gaan veroveren, terwijl we niet eens onze eigen aardbol kennen." De Amerikanen hebben zich gevoelig getoond voor dit brokje Oosterse wijs heid en wat in Japan tot nu toe slechts een plan is gebleven, zal in Amerika werkelijkheid worden. Zo zal ook deze droom van de bekende romancier, Jules Verne, die in onze tijd velen heeft versteld doen staan door de voorspellende waarheid van zijn fan tastische romans, verwezenlijkt worden. Jules Verne sprak reeds over lucht schepen en dergelijke, in een tijd, dat het paard nog als de edelste verovering van de mens werd beschouwd. Aan het projekt werken talrijke Amerikaanse officiële instanties van wetenschappelijke aard mee. De U.S. Navy heeft een belangrijk deel in de Op een wel zeer ongebruikelijke en originele wijze heeft de fam. G. Drost, Rijksstraatweg 78 aan hun medeburgers bekendgemaakt dat bij hen het tiende gezinslid ter wereld was gekomen. Op de zijgevel van het riante huis, was, voor iedereen duidelijk zichtbaar, een groot spandoek gespannen met een levensgrote ooievaar en een dito wieg, met een toepasselijk onderschrift. In de avonduren was dit spandoek zelfs ver licht door een grote schijnwerper. Dit „geboortekaartje" ging vanzelf sprekend als een lopend vuurtje door Eist en iedereen die maar even t\jd had ging het kunstwerk be wonderen. Voor het hoofd van het gezin, de heer B. Drost, directeur van de Pako Metaal- warenfabriek, was deze manier van geboorte-aankondiging een even grote verrassing, want ook hij wist niets van het plan dat zijn overige negen spruiten ten uitvoer hadden gelegd. Het vervolg van dit leuke idee vond woensdagavond plaats toen de gezamenlijke leveran ciers van dit gezin een enorme taart kwamen aanbieden. Na een hartelijke ontvangst ten huize van de trotse vader werd de taart, die 70 cm. lang en 60 cm. breed was, aan de gelukkige moeder overhandigd (zie foto). Moeder en zoon (en de overige negen „Drostjes" die enorm veel plezier van hun plannetje hebben gehad) maken het uitstekend. De plaatselijke Christelijke Oratorium- vereniging, hoopt op 7 februari a.s. in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan een uitvoering te geven van de Johannes- Passion van J. S. Bach. Medewerking verlenen Heléne Verkley sopraan, Aafje Heynis alt, Jan Waaijer tenor, David Hollestelle bas, Lenie v. d. Lee clavecimbel, Wim v. d. Hoeven orgel en het Utrechts Stedelijk Orkest. Het ge heel staat onder leiding van Gijsbert van Zanten. Door het College van Rijksbemiddelaars is toestemming verleend om de werktijd in de textielindustrie te verkorten van 48 naar 45 uur. Dit wil dus zeggen, dat de dagdienstwerkers wèl, maar de ploegenwerkcrs vooralsnog géén werktijdverkorting zullen krijgen. De aanvragen tot verkorting moeten per bedrijf worden ingediend, waarbij moet worden aangegeven op welke manieren het produktiviteitsverlies, dat ontstaat by de overgang van 48 naar 45 uur wordt opgevangen. Tevens moet worden verklaard, dat de werktydsverkorting géén invloed zal hebben op het prysniveau. Uit mededelingen van diverse bcdryven In Veenendaal en Rhenen is ge bleken, dat zy hun aanvragen inmiddels hebben ingediend, zodat mag wor den verwacht, dat op zéér korte termyn tot verkorting van de werktyd voor de dagdienst wordt overgegaan. EERSTE. Te Milaan gaf een heer zijn vrouw in het bagage depot in bewaring. Ik kom haar over een half uur weer ophalen, zei hij. Inderdaad was hij keurig op tijd terug om zijn wederhelft weer in ontvangst te nemen. „Ik kon haar geen minuut alleen laten, zei hij ter verkla ring aan de bewaarder, want zodra zij alleen is wordt zij omringd door een „wolk" van bewonderaars. Volgens de bewaarder was dit de eerste mens die hij in bewaring had gehad. VAKMAN. Filmregisseur Ywan Govar heeft voor zijn film „Het kruis der levenden" een vakman gecontracteerd om de in de film voorkomende wielerwedstrijd te organise ren. Het is Jean Robic, oud- Tour de France-winnaar. Hij verdient er 2500 mee, aan merkelijk minder dus dan met de Tour. PREMIE. De Italiaanse autofabriek Fiat heeft alle Italiaanse winnaars van een Olympische titel een auto in bruikleen (het zijn immers amateurs!) gegeven tot aan de volgende Olympiade. „Opdat zij zich gemakkelijker en vlug ger voor de training naar de stadions kunnen begeven", lichtte de directeur deze geste toe. HOGE SKIëRS. De Aga Khan en de hertog van Kent komen In aanmerking voor de Engelse skiploeg. Zij zijn bei den van plan al hun best te doen om naar de Olympische Spelen 1964 in Japan te wor den afgevaardigd. WACHT EVEN... Wacht even, zei de bankovervaller te Hollywood die zich door de politie zag ingesloten, „ik moet even m'n moeder opbellen, daarna zal ik me overgeven." De agenten in het aangrenzen de vertrek wachtten geduldig, hoorden hoe de man New York aanriep en zei: „Hallo moeder, ik ben er weer eens bijIn CaliforniëIn een bank Maak je geen zorgen, ik geef me dadelijk over.... Maar eerst wilde ik je nog even een gelukkig kerstfeest toewensen" BEEN. Hap, ik heb je, dacht de (grote) hond en beet zo hard hij kon in het been van voorbijganger M. Ruiz. Het gehuil van woede en pijn, dat daarop weerklonk, was niet van de heer Ruiz, maar van de hond, want het been was een kunstbeen van alumi nium. KIJKER. Om het geld bin nen te krijgen, dat verschillen de theaterdirecteuren hem nog verschuldigd zijn, heeft een Franse regisseur een huis ge huurd, waarvan 't keukenraam uitzicht geeft op een van de duurste restaurants van de Champs Elysées. Dagelijks op het uur van het appéritief richt hü door dat raam zijn verrekijker op het binnenste van het café. Waarop men hem vaak zich vliegensvlug naar de overzijde ziet haasten om de debiteur die hjj daar heeft ontdekt, aan te schieten. Vol gens zijn eigen woorden levert deze methode wisselend suc ces op. UNIFORM. De meest ge vraagde kinderkleren in de Parijse winkels zijn in deze maanden: voor jongens uni formen van cowboy en politie agent; voor meisjes die van verpleegster en danseres. WIE ZEI DAT? „Ik vraag me voortdurend af waarom de fabrikant van ijskasten voor hun reclamecampagnes niet kortweg gebruik maken van het portret van een Engels man." (Hélène Tournaire.) Als resultaat van het onlangs te Eist gehouden forum omtrent de te kappen bomenrij langs de weg Veenendaal-Elst, is dezer dagen door de Cult. Nat. Hist. Ver. „Zuid-Oost Utrecht" een adres aan de betrokken Rijksinstanties gezonden. De volledige tekst hiervan laten wy onderstaand volgen: Aan De Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in de Directie Utrecht, Maliebaan 102 UTRECHT en De Directeur van het Staatsbosbeheer, Museumlaan 2 UTRECHT Weledelgestrenge heren, De Cult. Nat. Hist. Ver. „Zuid-Oost- Utrecht" in vergadering bijeen op 3 januari 1961, des namiddags te 8 uur in de vergaderzaal van hotel Stuyvenberg te Eist (Utr.), dient hiermede een adres in inzake het voorgenomen kappen van de twee rijen beukenbomen langs de provinciale weg Veenendaal-Elst (Utr.). Dit adres is het resultaat van een forum, in verband met de voorgenomen velling van bedoelde bomen, dat tijdens deze vergadering gehouden werd. Voorzitter was Dr. J. G. Thoomes te Veenendaal en leden: Dr. W. Waller te Rhenen, M. van Viegen, instructeur van de Rij- en Tractieschool te Eindhoven, Adj. J. Zeilstra, korpschef van de rijks politie te Rhenen en A. P. de Kleuver, veldbioloog-journalist te Veenendaal. Over het algemeen waren de forum leden en de vergadering van mening dat, hoewel de weg smal is, toch niet tot kappen van de bomen dient te wor den overgegaan, omrede dat het natuur schoon van Z.O. Utrecht daardoor een gevoelige klap zal ontvangen. Dit zou temeer te betreuren zijn, daar de Utrechtse heuvelrug meer en meer een toeristische trekpleister wordt en deze prachtige weg in niet geringe mate bij draagt het toerisme te bevorderen. Wij willen deze weg dan ook gaarne als toeristischeweg behouden zien. Overwegende dat deze weg niet be hoort tot de categorie van de le rangs wegen, maar eerder het karakter heeft van een locale verkeersweg, stelde het forum vast dat: 1. Bezien uit het oogpunt van natuur schoon eist de natuurbescherming dat de bomen blijven staan. 2. De verkeersveiligheid hoeft niet wezenlijk de doorslag te geven om de bomen te rooien. Wel zou het aanne melijk zijn (buiten een vernieuwd weg- profiel) om de meest gevaarlijke pun ten in de weg, zoals de beruchte bocht b(j Van Dam, enige bomen op te offe ren. Gedaan te Eist (Utr.) op 12 januari 1961. De secretaris der Vereniging „Zuid-Oost Utrecht". werkzaamheden, waarmee in een zeer nabije toekomst zal worden aangevan gen. Wat is het doel van deze grootse on derneming? Men wil een put van 10.000 meter graven om de z.g. kritische zone van de aardbol te bereiken. De kritische zone noemt men de streek in de aard bol, waar de fenomenen ontstaan en zich organiseren, die regelmatig het uiterlijk aspect van onze planeet ver anderen. De geleerden noemen deze zone MOHO, naar de naam van de Yougoslavische geleerde Mohorovici, die het eerst het bestaan ervan ont dekte. De Moho bevindt zich tussen de 9.500 en 10.000 meter. Vele geleerden beweren, dat deze zone ook verantwoordelijk is voor het afdrijven van de continenten. Onge veer 500 miljoen jaar geleden bevond de bodem van Parijs zich ten zuiden van de evenaar. Ook heeft men thans kunnen vaststellen, dat Groot-Brittan- nië met een snelheid van zes meter per eeuw naar het noordwesten vaart. Het basiskamp van deze onderaardse pioniers zal ofwel in de Stille Oceaan worden geïnstalleerd, in de buurt van het eiland Guadalupe, ofwel in de At lantische Oceaan, bij Porto-Rico. De zee bereikt op beide punten een diepte van 3.700 meter, zodat men nog maar slechts 5.900 6.300 meter in de rotsen zal moeten boren. Men heeft al enige proe ven genomen tot op een diepte van 4.000 meter. Wat zullen de onderzoekers ontdek ken? Men weet het niet, Wel weet men, dat het experiment niet zonder gevaar is. Indien zij slagen, zal men eindelijk weten waarom er aardbevingen bestaan, waarom de continenten bewegen, enz. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Sinds enkele dagen zwemmen er in het aquarium van Ouwehands Dieren park, dat momenteel geheel wordt ver nieuwd, twee zeer zeldzame vissen, ge ïmporteerd uit Zuid-Amerika. Het is de „Leporinus Faciatus", een vis die op het eerste gezicht qua model op een haring gelijkt, doch er overigens niets mee heeft uit te staan. Over de gehele lengte zijn de beide exemplaren afwisselend getekend met zwarte en goud-gele rin gen. We kregen de verzekering, dat deze vissoort, waaromtrent weinig bekend is, nog nergens in Europese dierentuinen wordt aangetroffen. Bij deze laatste zending was ook een voorraad kiemhout afkomstig uit Oost- Duitsland, dat twee- tot drieduizend jaar oud is. Deze speciale houtsoort wordt gebruikt bij de uitbreiding en modernisering van het aquarium, dat met zes nieuwe afdelingen in het voor jaar weer zal zijn te bezichtigen. ACCORDEONVERENIGING RHENEN GAF PRIMA UITVOERING De accordeonvereniging Rhenen „A.V. R.", welke woensdagavond in het „Eigen Gebouw" de jaarlijkse uitvoering gaf, Helaas was de zaal niet naar wens bezet, maar de thuisblijvers hebben in ieder ge val veel gemist. Jammer was het, dat ve len zich niet stoorden aan het in de zaal afgekondigde rookverbod, waardoor de at mosfeer wat ondragelijk werd. Dit deed echter niets af aan de presta ties van het orkest, dat niet minder dan elf nummers ten beste gaf onder leiding van de heer W. Rooseboom. De toneelver eniging „Toneellust" uit Tiel gaf een prachtige opvoering van het stuk „Klok ken luiden voor Annie". VEENENDAAL Zaterdag 14 januari: Winterseriewandeltocht. Start 2.30 uur 't Trefpunt. Cefafilm „Ook hij verkoos de vrijheid" in Eltheto, 8 uur. VSW-toneelavond in Ver.-geb., 8 uur. Maandag 16 januari: Jaarvergadering „Caecilia" in rep.-lokaal KI. Katerstraat, 7.30 uur. Luxor Theater: Vrijdag t/m zondag: „Zij waren nog geen 20", toegang 18 jaar, zaterdag en zondag: „De banne ling van Ballantrae", toegang 14 jaar, maandag t/m woensdag „Salvo des doods", toeg. 14 jaar, donderdag: „Liefde van een frontsoldaat", toegang 18 jaar. RHENEN Zaterdag 14 januari: Jubileumfeest Chr. Bond in „Irene". Besturen Bio Rhenen: Zaterdag t/m donderdag: „En eeuwig zingen de bossen", toeg. 14 jaar, zaterdag en zondag: „SOS Pacific", toegang 14 jaar. AMERONGEN Maandag 16 januari: Lezing van 't Nut in Clubhuis.

De Vallei | 1961 | | pagina 1