Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken „De 3,5 ton zijn zo nuttig mogelijk besteed" Voor de KANTONRECHTER MULDER Nieuws uit de omgeving VEENENDAAL, BLIJF ACTIEF! EDERVEEN DURE GASTEN IN SPANJE Spaanse prijs voor mej. Elly van Hardeveld Geheel Veenendaal hielp hongerend Kongo AMERONGEN RENSWOUDE Wal nu weer Agenda 35e jaargang WOENSDAG 25 JANUARI 1961 Nr. 7 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhcnen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Burgemeester Bakker opende nieuwe brandweerkazerne VERKEER EISTE TOL Geen berouw DENK AAN MAXIMUM SNELHEID EEN RAAD VAN DE SCHEIDENDE BURGEMEESTER: Gemeenteraad neemt afscheid van burgemeester Bakker in buitengewone vergadering „Irene" hield jaarvergadering DEMARQUET REEDS VERDWENEN DEED VOOR DE EERSTE KEER MEE EERSTE KEER 2000 blikjes melk zijn al onderweg „Hebt u oud papier?" ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Vcenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" In plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprtyzen op aanvraag Minimum per advertentie ƒ4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent De nieuwe gemeentewekplaajs annex brandweerkazerne, of, zoals weer anderen ver klaren: brandweerkazerne annex gcmcentcwerkplaats, aan de Industriclaan is maan dagavond in tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden bezichtigd en officieel geopend. Het laatste vond plaats in de op de bovenverdieping gelegen, instructiczaal, waar men - om in brandweertermen te spreken - later op de avond de rook kon snijden en de verschillende sprekers, vooral voor hen die achter in de zaal zaten, moeilijk te onderscheiden waren. Het is evenwel een opening geworden waar enerzijds vreugde en dankbaarheid de boventoon voerde en anderzijds een, tikkeltje jaloersheid om de hoek kwam kijken van andere gemeentelijke diensten die nog steeds abnormaal slecht gehuisvest zijn. Speciaal voor de brandweer was er deze avond nog een reden om vreugdevol gestemd te zijn, want de zo lang verbeide ladderwagen st6nd nu als een trotse pauw in de garage te pronken, compleet met twee in een soort flanellen pak geklede brandbestrijders die eerder aan een ruimte vaart deden deuken dan aan de Rode Haan. Behalve de gemeenteraad - de „geld schieter" zoals burgemeester Bakker deze later in zijn rede noemde - waren o.a. ook aanwezig de heer Klippers, namens de Commissaris van de Konin gin, brandweerautoriteiten uit andere gemeenten, de inspecteur van brand weerwezen de heer Fehres en een groot aantal gemeentepersoneel. De leden van de brandweer waren in officieel tenue gekleed. Burgemeester Bakker sprak aller eerst een kort welkomstwoord, waarin hij verklaarde dat het gemeentebestuur gemeend had dit gebouw officieel te moeten openen. „Misschien komt dit wel omdat we in Veenendaal niets ge wend zijn", zo betoogde hij, „want we hebben een gemeentehuis waar we ons voor moeten schamen, een secretarie die in een gehuurd winkelpand is on dergebracht en een politiebureau dat In twee dagen tijds hebben zich in Veenendaal weer drie verkeersongeval len voorgedaan, waarbij materiële scha de voorkwam en twee personen naar het ziekenhuis moesten worden over gebracht. De eerste aanrijding was vrijdagmor gen tegen half tien op de hoek Groe- neveldsfclaan-Smaliezijde. De vracht autochauffeur W. R. uit Veenendaal remde voor genoemde kruising af om voorrang te verlenen aan een vracht auto bestuurd door W. uit Driebergen. Door gladheid van het wegdek gleed hij echter door, zodat een botsing onver mijdelijk was. Er ontstond flinke mate riële schade. De tweede maal was vrijdagsavonds om 6 uur op de hoek Nieuweweg-Emmalaan waar de fietser B. uit Veenendaal plot seling naar links uitweek en aangereden werd door een auto, bestuurd door V. uit Scherpenzeel. B. is met een hersenschud ding op advies van dr. Pilon naar het Julianaziekenhuis vervoerd. Zaterdagmorgen om kwart voor twaalf werd de derde aanrijding gemeld op de Dijkstraat ter hoogte van de Adr. van Ostadelaan. Hier kwam een bestelauto, bestuurd door v. H. uit Veenendaal in botsing met de fietser H. uit Veenendaal. De vermoedelijke oorzaak is dat H. geen voorrang verleende aan het snelverkeer. Het slachtoffer, H., is in het Juliana ziekenhuis opgenomen. Zijn fiets werd aan de achterkant geheel vernield. DOORN: Voor de tweede keer is in Doorn een hoofdprijs van de voetbal toto gevallen. Ditmaal was het een jonge timmerman die 50 mille rijker werd. Het jonge echtpaar, dat nog in wonend is, bij een pension, moet de prijs echter delen met de patrones die samen met de jongelui het formulier invulde. BARNEVELD: In Barneveld is vorige week het huwelijk voltrokken tussen de 61-jarige mej. Koot en de 68-jarige heer v. d. Wal. Op de receptie ver scheen de burgemeester om de bruid namens H.M. de Koningin de zilveren erc-meduille in de Orde van Oranje Nassau uit te reiken. De geridderde bruid kreeg deze onderscheiding voor 40-jarige trouwe dienst in de winkel van haar vader en broer. LEERSUM: Bij rioleringswerkzaam heden zijn drie urnen gevonden. Oud heidkundigen verklaarden dat de urnen van Frankische oorsprong zijn en da teren uit ongeveer 400 jaar na Christus. ACHTERVELD: De Achterveldse po litie heeft een 16-jarige jongen ge arresteerd die ervan verdacht wordt een 19-jarig meisje te hebben aange rand. Op een onverlichte straat heeft hij het meisje van de fiets gesleurd en bij de keel gegrepen. Het meisje ver weerde zich echter zo krachtig dat hij op de vlucht sloeg. Hoofdstraat 51 - Tel. 3184 ZIEKENFONDSLEVERANCIER Veenendaal geen nadere omschrijving behoeft." Vervolgens stelde hij voor het nieuwe gebouw te gaan bezichtigen. Zoals te verwachten viel, trok de nieuwe lad derwagen van 75.000,grote belang stelling. Glimmend opgepoetst, evenals al het andere materieel, en keurig in het gelid stond het materieel van brandweer en gemeentewerken opge steld. Ook het gebouw werd van onder tot boven aan (goed)keurende blikken onderworpen, daarbij geassisteerd door brandweer- en gemeentelieden die, waar nodig, tekst en uitleg gaven. Terug in de instructiezaal waar de warme koffie stond te wachten, voerde burgemeester Bakker wederom het woord. Hij noemde het prettig dit ge bouw nog te kunnen openen en be klemtoonde opnieuw het feit, dat Vee nendaal nog geen nieuw raadhuis rijk is. De brandweer en gemeentewerken, welke ook al jarenlang primitief ge huisvest waren, zijn de eerste twee diensten die eindelijk een nieuw ge bouw hebben. Zich speciaal tot de raadsleden rich tend, zei hij o.m.: „U hebt zoëven kun nen zien dat dit doelmatig en soldie gebouwd is; het is in moderne trant opgetrokken, maar er is niet met geld (Zie verder pagina 4) De laatste dagen heeft de politie een groot aantal verbalen opgemaakt tegen automobilisten en bromfietsers die de maximum snelheid overschrijden. Er zijn gevallen bij waar men met snel heden van rond de 70 of 80 km per uur door de bebouwde kom reed, terwijl naar de politie meedeelde, vrijwel geen enkele bromfietser zich aan de geldende voorschriften houdt. Ook hier zijn snel heden van 40 of 50 km per uur geen uitzondering. Van de zijde van de poli tie werd verklaard dat de controle nog meer verscherpt zal worden. RITMEESTER TONEELAVONDEN Op donderdag 26, vrijdag 27 en zater dag 28 jan. a.s. worden in het Verenigings gebouw aan de Eikenlaan een drietal per- soneelsavonden van de Ritmeester Siga renfabrieken gehouden. De Toneelclub van genoemd bedrijf zal dan opvoeren „Gie ren op 't Veilig Nest". Dit nieuwe stuk speelt zich af in een hotel, gelegen op een eiland en waar enkele figuren uit de New Yorkse onderwereld hun intrek ne- Sinds het nieuws de wereld inging dat burgemeester A. Bakker Veenendaal ging verlaten, is hierover, niet alleen in onze plaats maar ook elders, veel geschreven, gesproken en verondersteld. Zoals gewoonlijk verschijnen er dan artikelen waarin de capaciteiten van de burgervader opgesomd worden en dat dit geen holle frasen zijn, blijkt wel uit de totstandkoming van een Comité Huldeblijk Burgemeester, dat een groots afscheid aan het voorbereiden is. Maar nu heel iets anders: hoe denkt burgemeester Bakker zelf over dit afscheid en wat zijn zijn ervaringen geweest in de jaren dat hij aan het hoofd van de gemeente Veenendaal stond? We hebben een duidelijk antwoord ge kregen toen wij in de gelegenheid werden gesteld een aantal vragen op het echtpaar Bakker-Maatjes af te vuren. Zowel vraag als antwoord geven wij hieronder weer: Wat waren uw eerste indrukken van Veenendaal bij uw installatie in augus tus 1946? De grote welstand in Veenendaal is mij direct geweldig opgevallen. Er wa ren hier geen armetierig geklede men sen, kortom de welstand was zichtbaar groter. Vroeg de overgang van een agrarische gemeente (Oldenbroek) naar een indu strie-gemeente veel aanpassingsver mogen? De zaken lagen hier vanzelfsprekend heel anders. Veenendaal was voor alles een koopmansplaats en bijgevolg was de mentaliteit van de Veenendalers ook anders. Ik heb er wel even aan moeten wennen, maar dat is best gegaan. In welke mate vindt u dat Veenen daal zich de laatste 'ien jaar heeft ont wikkeld? In een zo snel mogelijk tempo, maar het had groter kunnen zijn als we maar meer huizen hadden gekregen, met als hoogstwaarschijnlijk resultaat: meer industrieën. Het knelpunt in al die (Zie verder pagina 4) Hardeveld. De Hertog van Baena (midden) met de prüswninaars van de Premlo Duque de Baena. Tweede van links mej. Elly van In een buitengewone vergadering van de gemeenteraad van Veenendaal zal donderdag 26 januari a.s. officieel af scheid worden genomen van de edel achtbare heer A. Bakker, als burge meester van Veenendaal. Voor deze vergadering zijn behalve de Veenen- daalse gemeenteraad een aantal autori teiten en andere officiële personen uit genodigd. In verband met het bijzon dere karakter der vergadering wordt deze gehouden in het gebouw „Eltheto" aan de Fluitersstraat. Het tijdstip van aanvang is gesteld op 8 uur 's avonds. De vergadering is openbaar. Donderdagavond hield de muziekver. „Irene" te Ederveen haar jaarvergade ring. Er werden verschillende nieuwe bestuursleden gekozen. Na vele her stemmingen werd de heer G. v. d. Kraats als voorzitter gekozen. Tweede voorzitter werd de heer M. G. van Donkelaar. Als overige bestuursleden werden aangewezen de heren T. van Hardeveld, A. v. d. Pol en J. Slotboom. Voorts werd gesproken over een oefenlokaal. Als men het huidige oefen lokaal - de oude Herv. school, die dit jaar wordt gerestaureerd - waarschijn lijk moet verlaten, zal men toch een gelegenheid moeten hebben. Met de overige verenigingen uit Ederveen zal contact worden opgenomen om geza menlijk te trachten een verenigingsge bouw in Edereveen te krijgen, waar over men dan overleg wil plegen met het gemeentebestuur. Voorts werd besloten vanuit de mu ziekvereniging een toneelgroep op te richten. Verschillende leden gaven zich hiervoor op. Ook werd besloten na de jaarlijkse uitvoering in april nog een bazaar te organiseren ter versterking van de kas. Tenslotte wilde men het aantal dona teurs vergroten. Een aantal leden wil zich hiermee belasten om nieuwe dona teurs te werven. Generaal Salan, de heer en mevrouw Lagaillarde, en de andere leiders van de Algerijnse extremisten, die in Spanje vertoeven, beginnen dure gasten te worden voor de Spaanse regering. In opdracht van Parijs, heeft de Franse ambassade te Madrid namelijk verzocht, dat zij steeds zullen worden ge schaduwd. Zodra men hun spoor verliest, moet de Franse regering daarvan onmiddellijk op de hoogte worden gesteld. Dit schaduwen is echter een dure liefhebberij. Lagaillarde wordt voortdurend gevolgd door drie inspecteurs, in een Amerikaanse wagen, met chauffeur. Generaal Salan heeft recht op eenzelfde lijfwacht. Als madame Lagaillarde boodschappen wil doen, wordt zij op de voet gevolgd door twee andere inspecteurs. De kapiteins Ferrandi, Susini en Ronda worden ieder bewaakt door een andere inspecteur van de nationale veiligheid. De minister van Binnenlandse Zaken vraagt zich dan ook beangstigend af, wanneer deze dure gasten eindelijk eens zullen vertrek ken. Hij had al opdracht gegeven, deze dure bewaking wat te vereenvoudigen, doch onmiddellijk heeft de Franse ambassade een stevig protest laten horen. Tot grote ergernis van Parijs, is de bekende extremist Demarquet inmid dels al uit Spanje verdwenen. Hij ver liet Madrid om een pelgrimstocht te ondernemen naar de gevangenis van Alicante, waar destijds José Prima de Rivièra werd gefusilleerd. Tijdens deze trip heeft hij kans gezien zich aan zijn achtervolgers te onttrekken. Men ver moed dat hij nu op het eiland Palma vertoeft, bij Ortiz en Laquillère. Het echtpaar Lagaillarde, dat aanvankelijk in het dure hotel „Plazza" vertoefde, heeft inmiddels een particuliere woning gevonden. Het is nu ondergebracht in een modern appartement, op de 22ste etage van de z.g. „Toren van Madrid". Dit is een moderne wolkenkrabber van 35 verdiepingen, die de hele stad domi neert, en waar veel buitenlanders tijde lijk woonruimte hebben gevonden. Hierdoor zijn de verblijfkosten van La gaillarde aanzienlijk goedkoper gewor den. Hij scheen noodzakelijkerwijze te moeten bezuinigen. De Franse ambas sade in Madrid verkeert evenwel in de mening, dat Lagaillarde uitsluitend de ze verhuizing heeft georganiseerd om dat hij voornemens is ook dezer dagen te vertrekken. Vanuit de „Toren van Madrid" zou hij gemakkelijker onge zien kunnen verdwijnen, dan vanuit het hotel „Plazza". De Spaanse pers Onze plaatsgenote mej. Elly van Hardeveld (22) uit Veenendaal, heeft, zoals wij m ons blad van j.l. vrijdag berichtten, een prijs gewonnen in de Premio Duque oe Baena, een door de Spaanse ambassadeur in het leven geroepen jaarlijkse prijs voor de beste tekening of aquarel. Zaterdagmiddag hebben wij in haar ouderlijke woning, Kerkewyk 97, een kort vraaggesprek met haar gehad, waarbij vanzelfsprekend de prijstoekenning het onderwerp van gesprek vormde. Deze nog jeugdige plaatsgenote kwam, nadat zij de plaatselijke HBS had door lopen en een internationale school voor de Engelse taal had bezocht, in Parijs voor het eerst in aanraking met de Kunst. Hier kreeg zij op een z.g. vrije Acade mie gelegenheid haar artistieke capaci teiten verder te ontplooien en het resul taat was dat zij, na haar terugkeer in Ne derland, leerlinge werd van de Koninklij ke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. Thans is zij in het 3e leerjaar en doet in april van dit jaar eindexamen M.A.-tekenen. Wanneer zij dit examen met goed gevolg aflegt, is zij bevoegd les te geven op hogere middelbare scholen. Aan de jaarlijkse prijs voor de beste te kening of aquarel die door de Spaanse ambassadeur in ons land, de Hertog van Baena. drie jaar geleden in het leven is geroepen, mogen uitsluitend leerlingen van de Koninklijke Academie voor Beel dende Kunsten deelnemen. „Vorige jaren heb ik eigenlijk helemaal niet op de prijsvraag gelet", vertelde on ze gastvrouw, „maar ik hoorde er nu op school zoveel over praten dat ik besloot ook eens een kansje te wagen". Als verplichting was gesteld dat al le inzendingen betrekking moesten hebben op de Scheveningse haven en alles wat daarmee samenhangt. In de cember nam zij contact op met de re derij Vrolijk in Scheveningen cn vroeg toestemming om de boetzolder te mo gen bezoeken. In haar vrije tijd was zij vaak met haar schetsboek op de zolder te vinden waar de veelal oude mannen en vrouwen, die met rappe vingers en radde tong de net ten boetten, een weliswaar moeilijk maar toch dankbaar onderwerp vormden. Alles bij elkaar gerekend besteedde zij er in totaal drie dagen werk aan en toen was de tekening, later door de ambassa deur geestig als „Gossip in Scheveningen" betiteld, gereed en ingeleverd. VERRASSING De ongeveer vijfendertig deelnemers aan de Premio Duque de Baena waren verleden week zaterdagavond uitgenodigd op de Spaanse ambassade en tijdens deze feestelijke bijeenkomst hoorde Elly pas dat zij tot de beste drie behoorde. „Ja dat was een hele verrassing voor me". Hetzelfde gold voor haar collega's Wim Bakker met zijn tekening „De Net ten" en Tom v. d. Broek met een teke ning op fotografisch papier „Zonsonder gang". Als extra attractie bleek er ook nog een geldprijs aan verbonden te zijn. En hoeveel waarde hechtte zij nu zelf aan deze prijs? Het bedachtzame antwoord („Elly is met deze dingen altijd een beet je aan de voorzichtige kant", zei haar moeder) luidde: „Ik was er blij mee, natuurlijk, maar je moet het niet vergelijken met een Jacob Marisprijs of zoiets. H&l geeft je inderdaad een beetje De vijfennegentig jongens en meisjes van het Chr. Lyceum, de Kon. Julianaschool en de Herv. U.L.O., die zaterdagmiddag koude en regen trotseerden om de honge rende Kongolezen te helpen, hebben geen vergeefs beroep gedaan op de Veenen- daalse bevolking' Integendeel, want maandagmorgen vertrok een vrachtauto met 2000 blikjes melk naar Den Haag voor doorzending per vliegtuig naar de Kongo lese provincie Kasaï, tcrwül deze week een bedrag van meer dan 3000,overge maakt zal worden naar de betrokken instanties. Het was een bliksemactie die overal een warm onthaal vond en een woord van dank zowel aan de collectanten voor hun onvermoeide ijver als voor de offervaardigheid van de Veenendaalse bevolking is hier zeker op zijn plaats. Wanneer de kinderen vrij van school hebben of vakantie, ziet men ze er vaak op uittrekken om voor een of ander goed doel oud papier te verzamelen. Zo ook maandagmorgen in Scherpenzeel, toen van één der scholen, wegens ziekte van de onderwijzer, de kinderen uit die klas vrij hadden. In dit geval viel het op, dat enke le jongens, uitsluitend om oud papier gingen vragen bi; ver schillende winkeliers. Op hun vraag naar oud papier zou de vriendelijke winkelier wel even in kamer of schuurtje kij ken. Van deze gelegenheid maak ten zij dan gebruik om alles wat van hun gading was in hun zak ken te stoppen, zoals rolletjes drop, sigaretten, passerétuitjes, sokken, enz. enz. Dit ging zo door totdat zij op een gegeven moment werden betrapt en aan de politie overgegeven. Op het politiebureau aange komen bleek ontkennen niet meer mogelijk want uit de zakken kwamen zoveel spullen dat de tafel van de commandant er voor de helft door in beslag genomen werd. Aanvankelijk was het de bedoeling dat vijfenzeventig jongelui zouden collecteren, maar de animo hiervoor bleek zo groot te eijn dat dit aantal uitgebreid werd tot vijfennegentig. Zaterdagmiddag om half twee waren de medewerkers in het jeugd- gebouw bijeen en kreeg iedere ploeg een wijk toegedeeld, waarin de jongelui naar eigen inzicht mochten collecteren. Het weer was bijzonder slecht maar vrijwel overal waar de collectanten hun bussen lieten rammelen, werd vlot en gul gegeven. Het beste bewijs hiervan is dat er bij het totaal-bedrag slechts 400 cen ten waren en 1400 guldens. Eén der geheel belangeloos ter beschik king gestelde auto's ging inmiddels de scholen af en haalde 1500 blikjes melk op. De collectanten hadden er aan het einde van de middag 500 bij, zodat 2000 blikjes naar Den Haag gebracht konden worden. Dank zjj het Initiatief van enkele Veenendalers, het harde werken van een aantal jongelui, die weer eens duideljjk hebben laten zien dat er ook nog een andere jeugd bestaat dan de gene waarover men tegenwoordig zo veel schrijft en, niet in het minst, aan de gulle hand van alle Veenendalers, heeft onze plaats op waardige wijze geholpen de hongersnood van de Kon golezen te bestrijden. RAADSVERGADERING Vrijdagavond 27 januari om 7 uur komt de gemeenteraad ter bespreking van de volgende agenda bijeen: Aankoop grond Schapendrift; subsidie aan Verbond Veilig Verkeer afd. Ameron gen; toetreding tot het Bureau Personeels beheer en organisatie der Ver. v. Ned. gemeenten; machtiging tot het verkopen van bouwpercelen in het uitbreidingsplan voor Overberg; vaststelling gemeentebe groting 1961; belastingvoorstellen; begro tingswijziging en rondvraag. JEUGDDIENST SOLA FIDE Zondagmorgen om 9 uur wordt in Sola Fide aan de Eikenlaan een Jeugddienst gehouden. Vooganger is ds. A. Bos. moed, want weet u, meer dan vijf entachtig procent zakt voor het eindexamen. Je moet beslist tot de beste van de beste behoren." Ze ziet het zelf een beetje somber in en het valt ook niet mee om met een di ploma in je zak de Academie te verlaten. En toch geloven we dat de Spaanse prijs- winnares de eindstreep zal halen. K., calculator te Oosterbeek, stond voor het Wagenings kantongerecht terecht om dat hij op de splitsing Beeklaan - Juno- luan te Doorwerth met zijn personenauto geen voorrang gegeven had aan een an dere van rechts komende auto. Ik heb 't nog wel geprobeerd, ver klaarde verdachte, maar toen ik de rem intrapte slipte de wagen door. Ik probeer de toen een aanrijding te voorkomen door naar rechts te sturen. Dat lukte niet door dat de andere auto volkomen links door de bocht kwam. Hij botste tegen de lin kerzijde van mijn wagen. Voor dat links door de bocht komen is hij ook veroordeeld tot een boete van 40,antwoordde rechter v. d. Brand. Dat doet echter aan uw fout niets af. U had het hele kruisingsvlak vrij moeten la ten en dat hebt u niet gedaan. De officier achtte de strafbaarheid van beide partijen even groot en eiste daarom tegen K. eveneens 40,— of 8 dagen. Ik had ook al een schade van 525,— deelde verdachte mee. De andere auto- mobilist had een schade van 1000, maar hij was verzekerd. Rechter v. d. Brand was het er niet mee eens, dat beiden evenveel schuld had den. Hij verlaagde voor K. de boete daar om tot 25,of 5 dagen. Aan Van E., besteller-chauffeur bij de P.T.T. te Den Haag werd voor het Wa genings kantongerecht ten laste gelegd, dat hij op 17 augustus met een personen auto geen voorrang had verleend aan een van rechts komende truck op het kruis punt Damakkerweg - Barneveldseweg te Wekerom. Hierdoor was een aanrijding ontstaan. Het was juist de derde dag van mijn vakantie, vertelde Van E. en ik reed met mijn vrouw, zoontje en diens vriendje in een huurauto met een snelheid van zo'n 35 km. Ik dacht nog rustig voor de truck het kruispunt te kunnen passeren, maar ik vermoed, dat de bestuurder daarvan mij te laat opgemerkt heeft, anders zou er zeker geen botsing gevolgd zijn. Niet de aanrijding is u ten laste ge legd, maar het geen voorrang verlenen, corrigeerde rechter v. d. Brand. De ander was nog ver genoeg weg toen ik de kruising opreed, verdedigde verdachte zich. Blijkbaar toch niet, meende de offi cier, anders had geen botsing plaats kun nen vinden. Als de remmen van de truck niet ge weigerd hadden, was er evenmin iets ge beurd, flapte verdachte eruit Dat staat in 't geheel niet vast, sprak de officier. Wel heeft de bestuurder een schikkingsvoorstel gekregen, maar de remcapaciteit bleef slechts een fractie on der het wettelijk vereiste. Eis 50,of 10 dagen. Mede omdat verdachte nog enkele hon derden guldens schadevergoeding aan de autoverhuurder moet betalen en gezien alle narigheid, die hij door het gebeurde ondervond - ondermeer kwamen zijn vrouw en zoontje door het ongeval in het ziekenhuis te liggen - bracht rechter v. d. Brand de boete op 40,— of 8 dagen. (Zie verder pagina 4) Het zangduo van „The Hot Lads" uit Nijmegen dat zater dagavond in het Verenigingsgebouw optrad. Het zqn Juul (26) en Theo Post (21), broer en zus. die ook vaak voor militairen zijn opgetreden. VERGADERING CHR. VROUWENBOND De Nederlandse Christen Vrouwenbond, afd. Renswoude, houdt een vergadering op woensdag 25 Januari a.s. Spreken zal ds. H. Kalf te Bennebroek, over het on derwerp: „De dienst van God in het hui selijk leven". GEREDEN ZONDER RIJBEWIJS De 17-jarige Renswoudenaar H. V. be reed een motor, zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. Dit leverde hem een bekeuring op en tevens werd de mo tor in beslag genomen. GE8LAAGD Onze plaatsgenoot, de heer G. v. Raay is vorige week geslaagd voor het prak tijkdiploma M.B.A. besteedt in het algemeen grote aan dacht aan het verblijf van de Franse extremisten. Vooral nu er sprake is van een extremistische regering in balling schap, komen de namen van de Franse gasten weer op de voorpagina. Een vooraanstaand Madrileens blad heeft duidelijk te verstaan gegeven, dat de Spaanse autoriteiten onder geen enkele voorwaarde genegen zullen zijn, deze vluchtelingen uit te leveren. Daaren tegen hebben de Spaanse autoriteiten de Franse ambassade de verzekering gegeven, dat zij niet zullen toelaten, dat Salan, Lagaillarde en hun vrienden een regering in ballingschap zullen vestigen in Sparye. Verscheidene bladen schre ven daarbij, dat destijds Frankrijk niet zo fair was. Parijs immers, vond het na de overwinning van Franco goed, dat de Spaanse communisten een regering in ballingschap vestigden te Toulouse. Inmiddels vraagt men rich overal af, wat er waar is van de berichten, als zou er dezer dagen een extremistische regering in ballingschap worden ge vormd. Een vertegenwoordiger van een Parijs middagblad is naar Zwitserland gegaan, om aldaar kontakt op te nemen met Philipe Massey. Deze Massey is een industrieel uit Rijsel, die destijds op de vlucht sloeg, en het aan zijn knappe secretaresse achterliet, om zijn aftocht te dekken. Deze Massey heeft wel toegegeven dat Ortiz vice-voorzit- ter van deze regering zal zijn, maar hij wilde onder geen voorwaarde de naam van de „President" vernoemen. De ver slaggever vroeg hem ook, wat hij dacht van de verklaring, die generaal Salan te Madrid heeft afgelegd, naar aanlei ding van de berichten over de oprich ting van een regering in ballingschap. Hij antwoordde: „Salan kon niets an ders zeggen. U moogt niet vergeten dat zijn situatie in Madrid heel delikaat is". Het staat wel vast, dat diverse Franse extremisten uit Algerie, in de loop van de laatste weken, zijn vertrokken met bestemming Spanje, De Balearen, Zwit serland en Italië. In Zwitserland is men inmiddels ook een geheime zender op het spoor, die regelmatig uitzendingen verzorgd ten bate van een Frans Al gerie. Deze uitzendingen geschieden op een golflengte van 25 tot 35 meter. De Engelsen gaan een zweefvliegtuig bouwen dat 200 mensen kan vervoeren en een maximum snelheid van 135 km per uur heeft. In Europa komen Jaarlijks minstens 60.000 personen bij verkeersongevallen om het leven en 180.000 lopen verwon dingen op. Een vrouwelijke directeur van een bank in Iowa (V.S.) heeft acht miljoen gulden verduisterd van de bank waar van haar vader president ls. Egypte heeft vorig Jaar aan rechten voor de vaart door het Suez-kanaal meer dan 400 miljoen gulden gebeurd. Meer dan 50 merken Sowjetwijn wor den naar alle landen geëxporteerd. „Dwin" blijkt het meest in trek te zijn. De Jongste minister in het kabinet van John Kennedey is 35 en de oudste 62 jaar. In Kolomno woont een jongen van 4Vt Jaar die 1,5 meter lang is en 48 kilo weegt. Een Spaanse rechtbank heeft een 22- Jarige onderwijzer, die Franco beledigd had, tot 12 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. In een gevecht om de gunsten van een Engelse vrouw heeft een Oostenrijkse ski-instructeur een landgenoot de punt van de neus afgebeten. VEENENDAAL Donderdag 26 januari: Buitengewone, openbare ge meenteraadsvergadering in El theto. Aanvang 8 uur. AMERONGEN Woensdag 25 januari: Vergadering winkeliers in hotel Smit. Vergadering NCVB in Clubhuis Aanvang 7.45 uur. RHENEN Woensdag 25 januari: Openbare raadsvergadering. RENSWOUDE Woensdag 25 januari: Vergadering NCVB in Reho- both. KE O KE WIJK <67 - TEl, JOOO VEE N t N DAAl Gevolmachtigde van de Insurance Company of North Amerika

De Vallei | 1961 | | pagina 1