DE VALLEI mannelijk personeel Postdienst Amsterdam een jongeman ïïlesióejn atk kaoJoimtaA Voor de Jeugd leerling-bediende leerling-verkoopster SIMON DE WIT ZEEGERS N.V. VRAAG EN AANBOD Postdistrict Amsterdam vraagt Aangifte van leerlingen In het oude Egypte Veel plezier met kokosnoten Een voederbakje voor vogels De postbode in oude tijden E Jonge Elektro-Technische Tekenaars le en 2e Elektro-Monteurs Thermo Productie en Installatiebedrijf N.V. GEBR. ZOMER EN KEUNINGS ASS. BOEKHOUDER(STER) GEROUTINEERD TYPISTE JONGSTE BEDIENDE I DIVERSEN voor bestelwerkzaamheden JULIANA ZIEKENHUIS VEENENDAAL KOOKSTER NET MEISJE JOH. CALVIJNSCHOOL - Geerseweg 53 donderdag 26 januari N.V. Kon. Scheepjeswolfabrieken Zandstraat 2 - Veenendaal voor kantoor Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal 19 jan. Beppie Wiesenekker 19 99 Johan Berends 19 99 Anneke v. d. Berg 19 19 Teunis van Laar 20 99 Aartje v. d. Kraats 20 99 Minie van Eden 20 99 Marianne v. d. Heiden 21 99 Henk Roodbeen 22 99 Teusje Beyer 22 99 Alie van Bennekom 23 99 Geurtje Lodder 23 99 Corrie v. d. Kraats 23 99 Bep van Barneveld 24 99 Dikkie Veer 24 99 Corrie Roks 25 99 Ada van Kooten 25 jan. ONZE JARIGEN Lida van Kooten 26 99 Adrie Overeem 26 99 Corrie de Kruif 26 9» Johan Bergmeijer 27 Basje Ravenswaay 27 99 Wim Keman 27 9» Corrie van de Klift 28 99 Diny Berends 28 99 Toos Roodbeen 28 99 Arie Diepeveen 28 99 Dineke van de Bovenkamp 28 99 Wim Snijders 29 99 Aartje van de Kraats 29 99 Bert Versteeg 30 99 Erry Lefers 30 99 Rudi Methorst 30 99 Ina Ploeg, Overberg 30 99 Annie Troost 31 99 Gert van Benthem 31 99 Ria van Appeldoorn Allemaal van harte gefeliciteerd! ZILVERPAPIER EN CAPSULES Van Margriet v. d. Heuvel kregen we deze week een grote zak met capsules en zilverpapier. Dank je wel Margriet! Beste ARNOLD VAN MEURS, Wat knap dat je de 2 meisjesnamen gevonden hebt. Ze waren maar wat moeilijk. Had je de plaatsnamen ook goed of waren die nog te moeilijk? Doe je best er maar op, jö. Doe je Hennie de groeten van me? Daag, de hartelijke groeten van Tante Jos. DE OPLOSSINGEN VAN VORIGE WEEK I. Bakkum, Volendam, Assen, Weert, Bussum. II. Lies en Alie. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Janneke en Cobie Oelderik, Dineke van Manen, Gerrit en Joke Goedhart en 3 do zen vol van de Boslandschool. Dank je wel, hoor! Figuur a. De oude Egyptenaren gebruikten heel wat parfum en cosmetische artikelen. Zowel mannen als vrouwen verfraaiden hun uiterlijk met behulp van kleuren. Verschillende rode, groene en grijze mineralen werden tot stof gewreven en met water vermengd, waarna zij als een soort rouge werden gebruikt. Rood en vermiljoen werden al 4500 jaren geleden gemaakt. Toen het graf van Toetankamon werd geopend namen de archeologen daarin tot hun grote verbazing een zwakke geur van parfum waar, welke zich om het lichaam be vond. De Egyptenaren maakten gepar fumeerd water van kaneel, bittere amandelen, myrre en andere produkten en zij beschouwden hun reukwater als heilig omdat 't het parfum was van de grote god Ra. Figuur b. Als je een kokosnoot middendoor zaagt in plaats van haar stuk te breken kun je de bast gebruiken om er heel wat leuke dingen van te maken, zoals bijvoorbeeld: Dit grappige hoofd, dat het leuk zal doen als wandversiering in een jon genskamer. Nadat het vruchtvlees eruit is gehaald lijm je de twee helften weer aan elkaar en geeft de kokosnoot een neus van een stukje hout of een takje, waarna je de ogen en de mond erop schildert. Ook kun je van halve kokosnoten een soort muziekinstrumenten maken. Je spant dan over die halve noot een stuk je plastic of rubber, nadat je van te voren een stokje als handvat in de noot hebt geschroefd. In de kokosnoot moet je een paar gedroogde maiskorrels of erwten doen. Het plastic of rubber be vestig je door met dubbel garen door de rand te rijgen, net onder de rand van de kokosnoot, maar dan zo, dat je steeds van de bovenkant, dus van het plastic af, langs de noot naar beneden gaat waar je een gordijnringetje op de noot hebt gelegd om het stokje heen. Je krijgt dan tegelijk een leuke ver siering van draadjes om je rammel instrument heen. Met het inbrengen van de erwten of maiskorrels kun je wachten totdat je het plastic of rubber halverwege hebt vastgenaaid, maar dan moet je het natuurlijk ook wel doen omdat het anders misschien zou scheu- Figuur c. Tenslotte kun je van kokosnoten een leuk klein voederbakje maken voor de vogels en als je er nog wat van het vruchtvlees in laat zullen de vogels je zeker dankbaar zijn. Behalve de twee helften van de noot heb je nog een sterk koordje nodig. Boor een gaatje in de bodem van de beide helften. Maak een flinke knoop in het koordje en trek het door het stuk van de noot, dat het bakje moet vormen. Dan maak je nog een knoop voordat je het koordje door de deksel helft heen haalt, waardoor het geheel zo wordt, dat het „deksel" op een be hoorlijke afstand boven het bakje blijft hangen. In de tekening kun je zien hoe je dit leuke voederbakje moet ophangen, zo, dat de katten er niet bij kunnen, maar de vogels rustig kunnen eten. Als het bakje leeg is (dus als alle restjes kokos er uit gepikt zijn) kun je er gewoon zaadjes en ander vogel voeder in doen. Figuur d. Sinds onheuglijke tijden hebben de mensen elkaar brieven gestuurd, zelfs al was het dan in het begin zo, dat dat alleen gebeurde door vorsten. In Perzië b.v. had men rijdende postboden, die van het ene eind van het uitge breide koninkrijk naar het andere re den „sneller dan de kraanvogels kun nen vliegen", althans zo zeiden het de Grieken. Ook de Chinezen hadden zg. postrijders, maar de Grieken gebruik ten renners, die zo goed geoefend waren dat zij beslist geen paard nodig hadden. Een oude Griekse koning ontdekte een manier om zijn vijanden te ver hinderen zijn brieven te lezen, maar dat waren dan niet bepaald expresse brie ven, zoals je zien zult. Hij liet het hoofd van zijn renner scheren en vervolgens werd de brief op het kale hoofd van die renner geschreven en pas als diens haar weer was aangegroeid werd hij weggestuurd. Als hij dan op zijn be stemming aankwam werd zijn hoofd opnieuw geschoren en kon de koning voor wie hij bestemd was, eindelijk de brief lezen. SIMON DE WIT N.V. heeft in haar filiaal te Veenendaal plaats voor een (14 tot 17 jaar) of een (15 tot 17 jaar) EE De aanstelling geschiedt volgens gun- 5 stige arbeidsvoorwaarden. Enige daar van zijn: goed loon, balanspremie, gra tis bedrijfskleding in bruikleen, enz. g Persoonlijk aanmelden op donderdag avond 26 januari van 7 tot 8 uur bij de chef van het filiaal Hoofdstraat 93 te Veenendaal. WIJ HEBBEN PLAATS VOOR: bij voorkeur voor hen, die enige tijd in de montage-praktijk gewerkt hebben en daarna of nu in de tekenkamer zich verder willen bekwamen tot elektro-technicus. VERDER VRAGEN WIJ: Haarweg 2 - WAGENINGEN - Telefoon 3645 DRUKKERIJ, BINDERIJ EN UITGEVERS MIJ. TE WAGENINGEN vraagt: inkoopafdeling. Diploma ulo en praktijk-diploma boekhouden gewenst. Schriftelijke sollicitaties te richten aan afdeling Personeel of persoonlijk aanmelden tijdens de kantooruren. 1,per advertentie f t.m. 10 woorden, elk woord meer 10 cent Te koop kinderwagen z. g. a. n. Groen v. Prinstererstraat 10, Veenendaal. Te koop meisjesfiets en har monium. Ruysdaelstraat 13, Veenendaal. )p prin pelen 4,per half mud. G. C. Berends, Middellaan 55, Tel. 3061, Veenendaal. Te koop kinderwagen en reis- wieg. Van Limburg Stirum- straat 11, Veenendaal. Des avonds na 7 uur. Voorl. opg. stier, geb. 13-11- '59 te koop. Prima afstam ming. W. den Hartog, Dr. Hoolboomweg 1, De Klomp. Tel. 08387-362. Te koop een paar Hudora schaatsen met schoenen maat 45, z. g. a. n. Buurtlaan 43 West, Veenendaal. Te koop een paar schaatsen, model rondrijders, voor de leeftijd van 14-16 jaar. Te bezichtigen op Eikenlaan 6, te Rhenen. Te koop aangeboden 4 club jes en uitschuiftafel i. g. st. Fluitersstraat 64, Veenendaal. Jonge poedels te koop. Pr. Bernhardlaan 141, Veenen daal. Te koop Ford-Thamcs, ge sloten laadbak, draagvermo gen 400 kg, jaartal 1953, pri ma in orde, 550,Van Eist, Verlaat 4, Veenendaal. Tel. 2327. Te koop een reebruine pln- cer, 10 maanden oud (teef). Hoofdweg 13, Ederveen. Te koop prima 10-platenwis- selaar met 40 platen en pla- tenrek, 150,—. Eikenlaan 69 I. Rhenen. Te koop een vracht varkens- mest en een gekruiste poe del. Dijkstraat 137, Veenen daal. Te koop twee duivenhokken met inhoud. Eikenlaan 33, Rhenen. Wegens teleurstelling op nieuw gevraagd voor direkt, leerling of aankomend ver koopster. Voor goede kracht goed loon. Schoenmagazijn „Het glazen muiltje", Traay 34, Driebergen. Tel. 03438- 3324. Huis te koop gevraagd om geving Rhenen. Aanb. bij Boekh. Waiboer, Rhenen. Werkster gevraagd voor de Vebotex, 2 halve dagen per week. Aanmelden Vebotex of Geerseweg 42. Jong echtpaar zoekt enige kamers in Rhenen of omge ving. Br. letter W., Boekh. Waiboer, Rhenen. Woningruil. Aangeboden een eengezinswoning aan de Pr. Bernhardlaan. Gevraagd, an dere woning, flat geen be zwaar. Brieven onder no. 5729 aan het bur. van dit blad. Woningruil. Aangeb. in Vee- nendaal-W. prachtige ruime duplexwoning. Gevr. eenge zinswoning in Veenendaal Z. Brieven onder no. 5730 aan het bur. van dit blad. Te koop gevraagd vrij woon huis te Rhenen of Wagenin- gen. Brieven onder no. 5731 aan het bur. van dit blad. Te koop huiskamer ameuble ment. Na 6 uur. Sim. Stevin- weg 27, Rhenen. Nette werkster gevr., 3 mid dagen of 3 morgens per week. A. Gerritsen, Buurtlaan 115 West. Veenendaal. Te koop een paar rondryders maat 36-40. Valleistraat 121, Veenendaal. Te koop prima 2e hands hand- en trapnaaimacliines ook zig-zag. Fa. Koomen, Kerkewijk 17, Veenendaal. Spiegels, in elke gewenste vorm en afmeting, in drie kwaliteiten, als pas- wand en gangspiegels levert U di rekt uit voorraad de Glas slijperij van Zimmerman Zn., Sandbrinkstraat 1, Tel. 2261 te Veenendaal. Wie heeft een gouden scha kelarmband gevonden? Te gen beloning terug te bezor gen bij Hoofdstraat 99, Vee nendaal. le klas bedstellen, 1-pers. ge borduurde rand, 15 jaar ga rantie binnenwerk, prima da mast 56,50. Piet van Beek, Emmalaan 28, Veenendaal. Tel. 2039. Voor al uw timmer- en on derhoudswerk D. de Moes, Dr. Colijnstraat 38, Veenen daal. Tel. 2871. Geboden wordt: een verzekerde toekomst, goede sociale voorzieningen, een loon, dat op 25-jarige leeftijd f391,01 bruto per maand kan bedragen, een toeslag voor onregelmatige diensten van gemiddeld f 12,- tot f 30,- per 4 weken (afhankelijk van de leeftijd en de plaats van tewerkstelling), een verdienstebeloning, welke voor goede en zeer goede krachten resp. 5, 8 of 12% van het salaris kan bedragen, een vakantie van 15 werkdagen met 4% vakantietoeslag-per |aar. voor gehuwden met eigen huishouding een volledige vergoeding van de reiskosten voor gezinsbezoek eenmaal per week en een vergoeding van 90% van de pensionkosten totdat te Amsterdam een (voorkeurs) woning is toegewezen, voor jeugdige ongehuwde krachten een gedeeltelijke doch gunstige vergoeding van reis- en/of pensionkosten. Sollicitaties te richten aan de directeur van het Postdistrict Amsterdam. Indien u eerst nog nadere inlichtingen wilt ontvangen kunt u onderstaand formu lier, na invulling en ondertekening in een ongefrankeerde omslag zenden aan: De chef van de afdeling Personeelsadministratie, Postdistrict Amsterdam, N.Z. Voorburgwal 182, Amsterdam- C. Ondergetekende (naam) (adres)(geboortedatum) gehuwd*/ongehuwd* zal gaarne nadere inlichtingen ontvangen omtrent de func tie van besteller te Amsterdam. (plaats) (datum) -(handtekening) doorhalen hetgeen niet van toepassing is. PTT VRAAGT EEN TWEEDE EN EEN voor het zusterhuis. Aanmelden bij de directrice. voor de nieuwe cursus, welke na de zomervakantie aanvangt D.V. op des avonds van 78 uur. De leerlingen moeten vóór 1 oktober a.s. de leeftijd van 6 jaar bereikt hebben. Trouwboekje s.v.p. meebrengen. In aansluiting hierop diezelfde avond D.V. LEDEN VERGADERING van de schoolvereniging in de aula van de V.G.L.O.-school, Geerseweg 51. Aanvang 8 uur. In verband hiermede is de aangifte van leerlingen óók in dit gebouw. HET BESTUUR. VRAGEN: Leeftijd pl.m. 22 jaar. Moet militaire dienstplicht hebben vervuld. Vereisten: Mulo- of H.B.S.-diploma. Bij gebleken geschiktheid worden goede vooruitzichten geboden. Schriftelijke sollicitaties met uitvoerige inlich tingen te richten tot de afd. Personeelszaken. c ALEX WEISSBERG (6) De rechtstreekse weg uit Polen naar Hongarije was gevaarlijker, hoewel daarbij slechts één grens behoefde te worden gepasseerd. De grensposten la gen dichter bij elkaar, de treinen naar Budapest werden scherper gecontro leerd. Wij moesten daar de vluchtelin gen vaak ernstig uitziende verbanden aanleggen en hen als zieken transpor teren, om hun onbekendheid met de Hongaarse taal te verbergen. De Waada organiseerde in Budapest een compleet Gallup-instituut. Wij stelden de vluch telingen, direct na hun aankomst, een reeks van vragen, teneinde de omstan digheden in de getto's, waaruit zij af komstig waren, te kunnen vaststellen en in een kaartsysteem te registreren. Wij interesseerden ons evenzeer voor de personeelssterkte en samenstelling van het Duitse vernietigingsapparaat als voor de houding der diverse jodenraden. De ervaringen van aangekomen vluch telingen konden worden benut om het na hen komenden gemakkelijker te ma ken. Wij bestudeerden de toestanden in de verschillende arbeids- en con centratiekampen, de mogelijkheden tot ontvluchting, de gebeurtenissen tijdens de reis en tijdens het passeren van de grens. Door dit onderzoek controleerden wij tevens de betrouwbaarheid van on ze eigen organisatie. Honderden van dergelijke rapporten zonden wij via Konstantinopel en Zwit serland naar onze centrales in het bui- tenland.Thans wordt in de pers en in de litteratuur vaak beweerd, dat de Ge allieerden tè laat op de hoogte waren gekomen van wat zich in de Poolse ste den in de jaren 142 en 1943 heeft afge speeld. Wij kunnen deze bewering niet controleren. Wij weten slechts één ding: de officiële vertegenwoordiging van het joodse volk was door honderden rap porten over het gebeurde precies en uitvoerig ingelicht. En wij weten ook, dat de Sochnuth onze noodkreten ter stond aan de Geallieerden heeft door gegeven. De Slowaakse Chaluzim waren de meest actieve strijders in onze bewe ging. Op hen rustte het gehele werk in het grensgebied. Maar wij konden het niet stellen zonder de hulp van be roepssmokkelaars. Dat waren dikwijls echte figuren uit de onderwereld. Uit de samenwerking met hen vloeiden morele conflicten voort, waar fatsoen lijke mensen zich voor de eerste maal voor geplaatst zagen. Wij allen hadden weinig of geen ervaring in zulke din gen. De zionistische beweging uit de tijd vóór de oorlog had zich onder vol komen legale omstandigheden ontwik keld. In de boeken van Herzl en Nor- daus hadden wij omtrent mensensmok kel niets kunnen leren. In de bergen langs de Slowaaks-Hon- gaarse grens leefde een „wilde" jood. Hij was beroepssmokkelaar en een ech te bandiet. Maar hij had zijn beroeps eer. Hij onderhield de beste betrekkin gen met de Slowaakse en Hongaarse grenspolitie. Hij stuurde bevriende po litiemensen naar de Poolse grens; zij namen daar de vluchtelingen uit Polen in ontvangst, arresteerden hen als Hon gaarse deserteurs en brachten hen over de smalle strook Slowaakse grond bij onze man. Deze paste echter vreemde, ja bedenkelijke methoden toe. Hij eiste van de vluchtelingen hem een nauw keurige opgave van hun vermogen te verstrekken en waarschuwde hen, iets voor hem te verzwijgen. Veel mensen spraken de waarheid en kwamen er nog betrekkelijk goed af. Zij moesten de smokkelaar een zekere belasting be talen. De anderen echter, die hun schat ten voor hem wilden verheimelijken, werden grondig uitgeplunderd. Hij dwong hen zich naakt uit te kleden en doorzocht de bagage. Hij was een spe cialist in dat werk. Er was geen schuil plaats, hoe fantastisch ook, die door hem niet werd ontdekt. Vond hij iets dat niet was aangegeven, dan confis queerde hij alle bezittingen van de be trokken vluchteling. De mensen kwamen ontsteld bij ons aan en lieten van alles een verklaring opmaken. De bezwaren tegen hem hoopten zich dermate op, dat wij wel gedwongen waren zijn geval zorgvuldig te behandelen. Maar onze Slowaakse vrienden verdedigden hem uit alle macht. Hij was betrouwbaar. Hij was slim en moedig. Hij verlangde niet te veel geld en bovenal bracht hij mensen die arm waren, regelmatig ook voor niets over de grens. Maandenlang onderzochten wij deze aangelegenheid. Tenslotte nodigden wij hem uit voor een bespreking. Hij kwam terstond. Zijn verdediging was heel simpel. Ik ben geen politicus - ik ben geeh beroepsweldocner. Ik ben smokkelaar. Dat is mijn zaak. Ik breng mensen en goederen over de grens, zoals een ander schoenen of kleren maakt. U betaalt mij ervoor, dat ik onze mensen over de grens breng. Het is een gevaarlijke on derneming. Ik zet mijn leven driemaal per week op het spel. Maar wanneer u op een gegeven ogenblik eens geen geld hebt, dan breng ik de mensen op krediet over de grens. En wanneer de vluchtelingen straatarm zijn en niet via uw organisatie komen, dan doe ik het j helemaal voor niets. Wat wilt u dus eigenlijk van mij? Wanneer ik echter behalve mens, ook goud en diamanten moet smokkelen dan wil ik, dat men jmij daarvoor betaalt. Mensen, die mij I proberen te bedriegen en hun kostbaar heden verstoppen, hebben het aan zich zelf te wijten wanneer zij hun geld verliezen. Maar ook die mensen breng I ik over de grens en ik zorg ervoor, dat zij veilig bij u komen. Op niemand heb ik nog chantage gepleegd. Onder de condities van het illegale werk was het ons onmogelijk dat wij tegen deze logica, noch tegen zijn ge welddadige methoden konden protes teren. Eén ding stond vast: Hij had nog nooit, wie ook, in de steek gelaten. Deed zich onverwacht een gevaarlijke situatie voor, dan bleef hij bij de vluch telingen en verliet hen niet vóór zij in veiligheid waren. Wegens onze beslissing in zijn geval zijn wij vaak aangevallen. Ik heb hem verdedigd. Voor mij was deze figuur uit de onderwereld, deze struikrover van de moderne tijd, in zekere zin een held. De gebeurtenissen hebben mij later in het gelijk gesteld. Deze berg jood sloot zich in de herfst van 1944 aan bij de opstand van de Slowaakse partisanen en sneuvelde in deze dap pere, langdurige strijd tegen de Duitse overmacht. Elke illegale beweging moet zich trachten te beschermen tegen het bin nendringen van provocateurs. Onze Poolse volksgenoten hadden hopeloos te lijden van spionnen, die in het eigen kamp voor de vijand werkten. Wijzelf zijn daarvan gelukkig grotendeels ver schoond gebleven. Alleen ondergrondse sti'ijders kunnen beseffen, wat een ge luk dat is voor de beweging. Niets is verderfelijker dan wantrouwen en niets versterkt het moreel zozeer als een at mosfeer van volledig vertrouwen in de eigen rijen. Maar tóch hebben zich en kele gevallen voorgedaan, die ons voor zeer moeilijke beslissingen hebben ge steld. In een dorp bij Beregszósz aan de Oo- kraïnische grens meldden zich twee jonge meisjes als medewerksters aan, Mirjam en Ethel F. Zij beweerden zio nisten, leden van de Misrachi bnei Aki- ba, een orthodoxe jeugdorganisatie te zijn. Maar geen van onze mensen kende haar van vroeger. Zij waren actief, moedig en wisten tal van vluchtelingen over de grens te brengen. Wij waren blij, in dit van God verlaten nest, dat een belangrijke grenspas beheerste, zulke geschikte medewerksters te heb ben gevonden. Na enige tijd verlangden zij steeds meer geld voor onkosten. Wij vonden dat niet erg. Wij gaven alles wat zij vroegen. Het waren heel knappe meisjes en wij berustten in de gedachte, dat zij van ons geld mogelijk ook kleren voor zichzelf kochten. Maar op een ge geven ogenblik kwamen zij weer bij ons en verlangden een zeer gi'oot be drag. De gx-enspolitie, met wie zij zeer beloofd hebben zelf voor het aanvoeren goede betrekkingen onderhielden, zou van joodse vluchtelingen te zorgen. Wij begroetten deze mededeling met vreug de, want het betekende een ontlasting van de centrale. De vluchtelingen kwa men. Maar spoedig moesten wij con stateren, dat het mensen waren die reeds sedert lang in Hongarije verble ven. De meisjes hadden het met deze bedriegers op een akkoordje gegooid. Wij waren vertwijfeld, maar het zou nog erger worden. Echte vluchtelingen, die Beregszósz arriveerden, werden door de meisjes op een onbeschaamde manier afgezet. Ook vluchtelingen, die door onze mensen naar haar toe waren gestuurd. Zij namen zelfs de armsten onder hen alles af wat zij nog bezaten. En wanneer iemand het waagde zich te verzetten, dan dreigden zij met aangifte bij de politie en deportatie naar Polen. In bepaalde gevallen hielden zij de mensen in een oude schuur net zo lang gevangen tot zij toegaven. Nog steeds grepen wij niet in. Toen kwamen echter beide meisjes naar Bu dapest om onszelf te chanteren. Zij ken den heel wat van onze medewerkers. Zij waren precies op de hoogte met onze relaties aan beide zijden van de grens. Zelfs de centrale in Budapest liep gevaar. Het viel ons niet gemakke lijk tot een besluit te komen, maar wij handelden uit noodweer. Een groepje jongere medewei-kers voerde de onver mijdelijke actie uit. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1961 | | pagina 4