PAUK ^AArSroll RECHTS IS VEILIGER Burgerlijke stand KERKDIENSTEN SPORTPROGRAMMA Uit Rhenens raadzaal TAFELTENNIS Climax verloor van Heveadorp DINSDAGKOOPJES Suikerpot Straatbezem Flessenrek VOLKSUNIVERSITEIT RENSWOUDE SCHERPENZEEL Opbrengst kinderpostzegels RECHTSHOUDEN Verlichting van de trekker bij mist Crosskampioenschappen op Remmerstein Olifanten in hun nopjes Ingekomen en vertrokken Marktberichten Gevonden en verloren „Olga" nam fotograaf bij de neus Zondagsdienst doktoren en apothekers Moeilijke voeten? dan naar orthopaedist W. S. RIJKE „Ijskast" voor de roofdieren U)ourm Nu d© vorst opnieuw Is ingevallen, is het zeer de vraag of er het komende weekeinde in dit rayon gevoetbald zal worden. Aangezien wtf in ons blad van vorige week vrijdag een uitvoerige prog nose hebben gegeven en het programma is opgeschoven, volstaan wij nu met een korte opgave van de te spelen wedstrij den met de vermoedelijke uitslag: 1 - overwinning thuisclub 2 overwinning bezoekende club 3**= gelijk spel SCD '33 Veenendaal S Renswoude Rhenus 2 (Vervolg van pag. 1) De voorzitter was het met de heer Deen eens, doch achtte het nu nog pre matuur en zou het door spreker aange sneden onderwerp willen stellen naast deze grondtransactie. De heer Deen wenste nog verder te gaan, door aan de verkoop voorwaar den te stellen, die beoogden dat de bouw binnen 2 of 3 jaar verwezenlijkt zou moeten worden. De voorzitter zette uiteen, dat het niet in de bedoeling ligt van het be stuur direct te bouwen, maar te reser- Deeze week zou ik es een perbleem an wille snije, waarom de eene zou kenne lache en dat de ander heel ernstig zei neeme. Eigelik hoef ik et mes al niet meer in et perbleem te zette, want et is al an alle kante angesneeje. In de raad zijn ze dur vleeje week oover begonne en ik Scherpenzeel Oranje Wit 31 veren voor annex te bouwen huisjes. SIOS R.K. Unitas 1 Hij wenste geen nadere voorwaarden te Austerlitz DVSA 2 stellen. ,«TTTTX VRC DOS '37 1 Wethouder Klaassen (CHU) zette GVVV IJselmeervogels 2 recht, dat het bestuur van het rusthuis De Posthoorn Merinos 2 bestaat uit 1/3 gedeelte kerkeraad Herv. Triangelboys SOVA 3 Gemeente, 1/3 kerkvoogdij Herv.^ Gem. Musketiers Oranje Leeuwen 2 Kulan RUBO 1 Valleivogels Sportclub Rhenen 3 DEV NSVS 1 NSC DVSA 1 Climax is er niet in geslaagd om te- met plannen bezig is om verbetering en en 1/3 overige gemeentcnaren. Hij deel de mede, dat er reeds een architect voor de nieuwbouw was aangewezen en dat de schetsplannen al klaar waren. Wan neer het verwezenlijkt zal worden hangt af van de financiën. In de vorige raad werden er bedenkingen geuit tegen het Rusthuis op grond van ver ouderde omstandigheden. We moeten het toejuichen dat het bestuur nu al Tegen v. d. Horst en Decker was de De heer De Jong (PvdA) vond het beter, wanneer de nieuwbouw nog wel 10 jaar kan duren, een weg te gaan zoeken naar stichting van een algemeen bejaardencentrum. De heer E. P. van Dijk (Vrije Partij) was van mening, dat wanneer het be jaardencentrum van de gemeente moet Veenendaler niet opgewassen en daar komen, het nog wel 25 jaar kan duien. ook het dubbelspel voor Heveadorp was, werd de einduitslag 7-3 in het na deel van Climax. Morgen staat de wedstrijd Boeme rang-Climax op het programma en er moet wel heel goed worden gespeeld wil men niet met een nederlaag uit Nij megen terugkomen. FEESTAVOND VAN V.R.C. Met medewerking van de toneelclub N.A.O. en het meisjeskoor van de Hollan- dia Tricot geeft de Veenendaalse zater dagvoetbalvereniging V.R.C. zaterdag- Het was hem bekend, dat er voor de nieuwbouw al tekeningen waren en hem was ook verteld, dat bij de ver bouwing geweldige verbeteringen zul len worden aangebracht. Wat de heer Deen naar voren bracht vond spreker zeer belangrijk. Maar daarover hebben wij als raad pas te beoordelen wanneer onze medewerking wordt gevraagd. Spreker vroeg zich of of het niet be- mag wel zegge, dat et in één week knap- nies uitgegreuid is. Niet alleenig hier in gen Heveadorp succes te behalen. Het uitbreiding te verwezenlijken. Dat zij 't Veen, mar ok verders in et land. werd een 7-3 nederlaag voor de Vee- dit doet in eigen kring, daarop heeft Ik mak anneeme. dat iedereen van de nendalers. Van Dam bereikte bij Cli- zij het volste recht. Ook de wethouder geschiedenist zoo'n bietjie op de hogte is. max weer het beste resultaat door zo- was het er niet mee eens voorwaarden In „De Schrijverswijk", zoo stelde bee wel Van Loon als Van de Horst te ver-I te stellen. en wee an de raad veur, motte we an de siaan. In Decker moest hü echter naDe heer Deen vond de grondprijs veel flatte ok naame van schrijvers geeve. Ne- spannende strijd zyn meerdere er-te laag. Wel verklaarde hij, dat zijn derlandse schrijvers. Dat komt toevallig kennen. fractie bereid is aan behoorlijke sub- goed uit mit de naam en die kans motte yan E]st won van v. d. Horst doch sidiëring te denken, wanneer de ge- we ons niet laate ontglippe, zoo zelle bee i verlcor beide andere wedstrijden. De j bouwen van het Herv. Rusthuis zo al en wee ongeveer gedocht motte hebbe en nederlaag van v. Eist tegen v. Loon was gemeen mogelijk ten dienste van de dat sting dan ok in de krant. Zeer zeker niet nodig geweest daar hij burgerij worden gesteld. Dur kwam een rist naame in de raad jn eerste game een 18-7 voorsprong en toen begos men teuge één van die ^oor enigszins nonchalant spel liet ver- naame bezwaar te maake. Dat bezwaar ]oren gaan. kwam van één raadslid en dat wier deur Qok Vos kwam tegen v. Loon dicht alle protestante, op de wethauwes en de overwinning, maar ook deze wed- burregemeester na, overgenoome. Et gong strijd ging op het nippertje voor Climax teugen een zeekere - en nou mot ik op- verloren, lette dat me tong niet in de knoop schiet - Multatuli. Veurop gesteld, beste minse en nou ken ne jelui mijn een domkop vinde, ik had nog nimmer van die persoon gehoord. En as ik et goed begreepe heb, een groot deel van de raadsleeje ok niet. Dat vin ik gien schande, as ie dur mar eerlik veur uit durft te komme. Mar die eene persoon kennelik wel. Die wist dur teminste van alles van en die zee, dat et een buitengewoon goddeloos mins gewist moet zijn. Dat gift te denke, zegge wij dan in et Veen gelijk en dat heb ik ok bij me eige gedocht, toen ik alles wat dur in die raadsvergadering veurgevalle was, zoo las. Zoo'n mins magge wij niet eere, al is et dan mar in één naampie van één flat- jie. zeeje de teugestemmers. Tusse twee haakies: ik weet niet of ik bij een volgende Schrijverswijk ok nog in anmarking kom, mar dan zeg ik veur op dat ze mijn dur niks mee eere. Mar fijn, dat buite beschouwing gelaa- te: veur me eige heb ik in et begin et zelfde gedocht as die raadsleeje. Mar toen wier dur oover gepraat en kallumpies an bin ik toch tot andere gedachte gekomme. Ik heb dit teuge m'n eige gezeid: Nou zit jie braaf mee te oordeele oovei; die eene schrijver (de ingewikkelde naam, waar die ze eige achter verschool, mag ik wel buite beschouwing laate) en van de rest van de serie weet jie ok niks af. Gien goed en gien kwaad. En zoo is et, beste minse. Wij kunne in een enkel ogenblik gien oordeel veile oover een persoon. En dan nog dit durbij: wij zijn minse en minse zijn vaak veur et gemak. Weete we niks, nou ja dan weete we niks en as dur dan toevallig een naampie binnesluipt wat hier niet hoort dan zijn wij ons niet bewust gewist, dat we een verkeerde koei bij de hoorens hadde. Heel moeilik vin ik zukke gevalle, en daarom motte we de zaake goed deur- denke. Ok dit: die eene schrijver waar et dan om gaat, die z'n naam zou gien ins hier thuishoore, omdat ja, waarom? i Weete wij alles van die man, van de wieg tot et graf. Weete we hoe die man ge- sturve is. Ik heb van hoore zegge, dat de man een moeilik leeve heb gehad en zou- we wij dan kenne oordeele oover wat die man, behalve etgeen die opgeschreeve heb, in ze eige binnenste uitgevochte heb? Ik wil gien mins een bepaalde kant opdou- we mit mijn meening, mar zouwe we dan alle straatnaampies niet es stuk veur stuk na motte gaan. Et is een heele moeilijke zaak en et is misschien een bietjie slap- pies, mar ik bin blij, dat dur niet ge- sprooke ken worde van de eedelachtbare Wout Blauwkous. ken ln zijn fractie, doch geen overeen stemming verkregen. Spreker verklaar de zich voor het voorstel, op grond van de uitvoerige voorlichting welke voor de eerste maal door b. en w. was ge geven en op grond waarvan hij des kundigen had kunnen raadplegen. Dit nam niet weg, dat hij daarmee zijn principe voor openbare aanbestedingen overboord gooide. De heer De Jong (PvdA) verklaarde dat zijn fractie het voorstel ondersteun de op grond van de spanningen op de bouwmarkt. De heer Griffioen informeerde of de verbreding van de genoemde wegen van 4 op 41/* m. betrekking had op de onlangs gehouden debatten voor het in stellen van wachtverboden, hetgeen toen niet doorging. Hij kreeg daarop een bevestigend antwoord. De heer Dirkse (PvdA) stelde de vraag of de nieuwe wegen wel op vol doende breedte worden gebracht, om herhaling van het door Griffioen be doelde geval te voorkomen. Ook de heer Dirkse kreeg een bevestigend antwoord. SCHOOLTANDVERZORGING De verslagen schooltandv'erzorging gaven een gunstig beeld met uitzonde ring van de school Achterberg. De voorzitter noemde de toestand daar zelfs verontrustend. Op voorstel van de heer Deen werd besloten voor een ouderavond in Achterberg een spreker aan te trekken, die nog eens op het be lang van een goede tandverzorging kan wijzen. COMMISSIES De heer Deen legde de verklaring af, dat bij de voorziening in de vakatures in verschillende commissies zijn fractie het nuttig had geoordeeld tot te wer ken neer een evenredige spreiding met betrekking tot de te benoemen raads leden en dat in verband daarmee niet in alle opzichten de voordrachten van b. en w. zouden worden gevolgd. Dit had al direct tot resultaat, dat voor de vakatures in de meentcommis sie weliswaar de voorgedragen kandi daat, de heer J. Wisgerhof (SGP) werd gekozen, maar dat de stemmenverhou ding was Wisgerhof 8, E. P. van Dijk 6, 1 blanco. met deksel, wit porselein, Q royale maat flinke bezem met prima A QA Colombo vulling zeer handig rek voor het verplaatsen van 6 flessen '3 1 A geheel geplastificeerd Alleen dinsdag 31 januari Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 ^Gaelic 9 iaat altyA foor Ulaar* avond is ook toegankelijk voor niet-leden. De toneelclub „N.A.O." komt voor het voetlicht met het stuk „De Rattenvel" en de Hollandia-meisjes hebben weer vlotte wandelliedjes en andere songs in het lichte genre op hun repertoire voor deze avond. avond een feestavond in „Eltheto^'. Deze iangrijk was het bestuur van het Rust huis een stimulans te geven in de rich ting van het algemeen belang door de prijs van de grond te stellen op bijv. 4_per m2, teneinde daarmee blijk te geven hoe zeer het algemeen belang het op prijs stelt dat de verbeteringen en de nieuwbouw zo spoedig mogelijk worden aangepakt. De heer Griffioen (ARP) was het met de heer Van Dijk eens. Bovendien was spreker ook voor een bredere basis van het rusthuisbestuur. Wethouder Klaassen vestigde er met klem de nadruk op, dat de enge begren zing van het rusthuisbestuur niet tot uiting komt in de opneming van patiën ten. Het voorstel van b. en w. werd hierna in stemming gebracht. Met 8 stemmen voor en 7 tegen (Van Lienden CHU, Kerkstra CHU, Drost CHU, Van Dijk Vr. Partij, Van Dongen VVD, Kosters Vr. Partij en Griffioen ARP) werd het aanvaard. BRANDWEER IN ACTIE Voor de eerste maal moest de Veenen daalse brandweer uitrukken uit de nieu we kazerne aan de Industrielaan. Dat was j.l. woensdag omstreeks het middaguur, voor een schoorsteenbrand bij de fam. de P. aan de Keucheniusstraat. De brandweer was vlug met twee wa gens ter plaatse en in korte tijd hadden de brandweerlieden het vuurnest uit de schoorsteen gewerkt, waarmee ook de ge hele brand bekeken was. Voor de commissie van bijstand voor het woningbedrijf hadden b. en w. als nrs. 1 op de voordracht geplaatst de heren J. Verwoert en E. P. van Dijk. De heer Deen wenste hier liever de heer Drost te zien, die naar zijn mening over meer tijd beschikte 'dan de heer Verwoert. De 'stemming wees uit dat benoemd waren H. Drost (Onafh. CH) 9 stemmen, E. P. van Dijk 14 stemmen. De heer Verwoert verkreeg 6 stemmen en 1 stem was blanco. POLITIEVERORDENING Het besluit viel te verbieden dat voer tuigen worden geparkeerd op brand- kranen. Het tweede voorstel betrof het verbod om op de warenmarkt rijwielen aan de hand mee te voeren in de druk ste maanden juni, juli en augustus. De heer E. P. van Dijk wenste de maat regel te laten gelden voor het hele jaar. De heer De Jong (PvdA) voelde hier voor ook veel, althans de maand sep tember erbij te voegen. De heer Drost was er tegen, hij vond het niet hinder lijk. Het amendeme-it Van Dijk werd aanvaard, zodat het "hele jaar door rij wielen op de warenmarkt taboe zullen zijn. De stamlanden van ons vorstenhuis Op dinsdag 31 januari a.s. geeft de heer J. J. Altmans uit Bussum voor de Volks universiteit Veenendaal In 't Trefpunt een interessante lezing met als titel „De stam landen van ons Vorstenhuis". Deze lezing wordt speciaal gegeven ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Beatrix. De beginregels van ons volkslied, lui dend: Wilhelmus van Nassouwe, Ben ick van Duytschen bloet, noemt het eerste stamland van ons vors tenhuis: Nassau, in Duitsland, ten oosten van de Rijn en ten noorden van de Main gelegen, doorsneden door de rivieren de Lahn, de Sieg, de Dill en de Scheldt, overdekt met dorpen en steden als Siegen, Vno_ j vrnppe 7nmprrtatfpn hopf Mav omtrent een sennjven tot ae raaa ge- Di"' Wcilbur8' Berb°rn' en Hcht om er voortgang mee te makln. WETHOUDERSSALARISSEN Op voorstel van de voorzitter werden de salarissen van de wethouders onder de loupe genomen, nadat de beide wet houders de vergadering hadden ver laten. Het voorstel luidde gedeputeerde staten te verzoeken de salarissen te verhogen van 2000,op 2750,per jaar. Blijkens ter provinciale griffie in gewonnen inlichtingen was de voor zitter gebleken, dat daarmee het uiter ste was bereikt voorlopig. De heer Grif fioen vond het voorgestelde bedrag nog te laag en wenste het af te ronden op 3000,De heer Kerkstra (CHU) wenste bij 2750,— te blijven, nu de kans op een hoger bedrag gering bleek. De heer Van Lienden (CHU) was het met de heer Griffioen eens. De heer Deen was het eens met de heren Van Lienden en Griffioen, doch wenste zelfs te gaan tot 3200,De voorzitter zag weinig kans van slagen op een hoger bedrag. De heer Griffioen begreep niet dat in Veenendaal aan 3 wethouders 4800, per persoon per jaar werd uitgekeerd, terwijl de gemeente niet groter is in oppervlakte en dat Rhenen, me tveel meer omvang en uitgebreider structuur en daardoor veel meer werk, niet boven de 2750,zou mogen gaan. De vergadering was het tenslotte er over eens gedeputeerde staten te ver zoeken de salarissen voor de wethou ders vast te stellen op 3000,per jaar. FLUORIDERING DRINKWATER Burgemeester en wethouders wensten een principebesluit van de raad over de toevoeging van fluor aan het drink water ter bestrijding van tandbederf. De heer Van Dongen (VVD) had hier omtrent een schrijven tot de raad ge- GRONDPOLITIEK Bij verschillende voorstellen tot aan- en verkoop van grond maakte de heer Griffioen de opmerking het niet eens te zijn met de door het college gevoerde grondpolitiek. Hij noemde de handel wijze zelfs vaak minderwaardig. Hij was voorts van mening, dat het ont- eigeningsgeval Gebrs. Drost te lang op sleeptouw wordt gehouden en drong aan onmiddellijk tot onteigening over te gaan. RONDVRAAG De heer Deen drong aan op instelling van een raadscommissie voor onder wijszaken bestaande uit drie leden, ter advisering van burgemeester en wet houders en de raad. In de volgende ver gadering zullen voorstellen hieromtrent worden gedaan. De heer E. P. van Dijk verzocht nog maals de commissie van toezicht op het lager onderwijs, voorgeschreven bij de wet, nieuw leven in te blazen, daar de huidige commissie niet werkt. Ook hier zullen maatregelen worden genomen. Hierna ging de raad in geheime zit ting over. NIEUWE CORRESPONDENT Na het vertrek van de heer J. Meyer uit Renswoude, is als correspondent van ons blad in Renswoude aangesteld, de heer P. C. Grundmann, Taets van Ame- rongenweg 40, tijdens kantooruren telefo nisch te bereiken onder nummer 08387- 237. Berichten e.d. voor ons blad kunnen aan genoemde correspondent doorgege ven worden. FIETSEN-INSPECTIE Gewapend met een pot witte verf en geassisteerd door de gemeente schilder, bezocht de plaatselijke rijkspolitie maan dagmiddag tussen 1 en 3 uur, de lagere scholen voor inspectie der fietsen van de schooljeugd. Klasgewijze kwamen de leer lingen met hun fiets voor. De rijkspolitie controleerde de remmen, bel, enz. en de gemeenteschilder gaf de achterspatborden een kwastje verf. Bij de meeste bleek dit ook erg noodzakelijk te zijn. Heymans een ensemble ontworpen, i waarvan de „boulevard-mantel" ge- Toevallig waren burgemeester en wet- iiK graven van Laurenbure Fen hun maakt is van een bruinwit gestreepte houd^rs v0£r deze zelfde raad met dit ijk graven van Laurenburg. Een hun- streenverwerkinv ic yeer voorstel gekomen. Twee zielen één ge- verhaalt een legende, belandde op dachte' 06 VeSti*de da aan" De Nassause vorsten heetten oorspron kelijk graven van Laurenburg. Een hun ner jacht zijnde en een hert achtervolgende, op een tegenover de Laurenburg liggende heuvel, waarvan hij het uitzicht over het Lahndal zó verrukkelijk vond, dat hij be sloot hier een nieuwe burcht te bouwen: de Nassau, omstreeks 1124 gesticht. De Laurenburg zowel als de Nassau zijn thans ruïnes. Hendrik II van Nassau had twee zonen: 1961 werd ,Le jardin des modes" genoemd. Achttien scholen hebben meegedaan aan de verkoop van kinderpostzegels. De totale opbrengst was 9.52450 (1959: 8.827,—; 1958: 5.426,—). Walram en Otto, van welke laatste H.M. De totale opbrengst was 9.524,50 (1959: de Koningin afstamt. j derlijk is als volgt: De volkslieddichter legt Willem de Zwij- Pr. Beatrixschool ger voorts in de mond: Een Prince van Oraengien Ben ick vrij onverveert. 729,50 173,50 94,— 215,— vestigde dacht op de financiële consequenties, die drie tot vijfduizend gulden per jaar zullen belopen. In principe kon de vergadering zich verenigen met de gedachte in de toe komst genoemde stof aan het water toe te voegen, alhoewel men in het alge meen nader uitvoerig hieromtrent wenste te worden ingelicht. Daartoe zal dit punt nader uitgewerkt opnieuw ter tafel komen. Cijfers zijn geduldig. Ook de cijfers, die in alle nuchterheid bijna dagelijks in de krant staan over het aantal doden of ge wonden dat op de weg gevallen is. In zulke berichten wordt over de oorzaken, die bij het ongeval een rol speelden, meestal het zwijgen toegedaan. Dikwijls staan die oorzaken (nog) niet vast. Dik wijls zullen ze nooit vaststaan De statistieken van de verkeersveilig heid leren ons meer over de verschrik kelijke gevolgen dan over de vraag: hoe gebeurde het. Maar één ding is zeker: dat bij heel veel ongelukken op de weg het niet voldoende rechtshouden een be langrijke - soms zelfs beslissende - in vloed op de afloop van het ongeluk heeft. In West Duitsland heeft men enige tijd geleden 7437 verkeersongelukken, waar bij onvoldoende rechtshouden de directe aanleiding vormde, uitvoerig bestudeerd. Daarbij bleek onder meer het volgende: de meeste ongelukken door niet rechtshouden gebeurden in dorpen en op buitenwegen, namelijk 28,2 resp. 34,8 pet. In de drukke steden was de „verleiding" om niet goed rechts te rijden veel min der groot; in het bijzonder bromfietsers, motor en scooterrijders bleken het niet zo nauw I te nemen met de plicht om rechts te hou den; in 55,2 pet. resp. 47,1 pet. van de aan deze categorieën overkomen ongelukken werd uitgesproken links gereden bij een gemiddelde van 35,1 pet. van de gevallen; van de 7437 onderzochte ongevallen was er slechts in 8,8 pet. van de gevallen een aanvaardbare reden om van de grond- regel af te wijken. In 56,1 pet. van de ge- i vallen werd zonder noodzaak midden op de weg, in 35,1 geheel links gereden; vooral in onoverzichtelijke bochten bleek onvoldoende rechtshouden een be- j langrijke oorzaak van ongevallen, in 34,2 pet. van de onderzochte gevallen; in 84,9 pet. van de gevallen ontstond een botsing met het tegemoetkomend ver keer of werd dit in de berm gedreven; in 5,2 pet. van de gevallen was er sprake van niet voldoende rechtshouden bij het ingehaald worden; 24 pet. hiervan gebeurde op de Autobahn; in 3,5 pet. van de ongelukken bleek de rijder onder invloed van alcohol te zijn wat tezamen met 4,7 pet. bij ongeluk ken door te hoge snelheid vér ligt boven de percentages bij andere gevonden onge valsoorzaken waar gemiddeld in 0,5 pet. van de gevallen alcohol een rol speelde. Ook al mag men aan deze cijfers slechts tot op zekere hoogte conclusies voor Ne derland verbinden, ze spreken niettemin duidelijke taal. Veel van de erin tot uiting komende omstandigheden, waarbij niet- rechtshouden fgataal werd, hebben oor zaken die ook op onze wegen dagelijks voorkomen. Cijfers mogen dan geduldig zijn, ze onderstrepen ook hier ons uit gangspunt: rechts is véél veiliger. Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer. WATERWINGEBIEDEN De raad besloot beroep aan te teke nen tegen het plan streekbescherming Herv. Ulo-school O.L. school Pr. Bernhardlaan Gr. v. Prinstererschool Q roen Hendrik III van Nassau in 1538 Chr. Nat. School If 560,50 i waterwingebieden, op grond van het stoef en zijn zoon René hem opvolgde, be- Joh. Calvijnschool200,i feit dat men de kringen rond de te be zat de laatste reeds een rijke erfenis, ont- Kon. Julianaschool 805,50 vangen van zijn oom, Philibert: goederen Kon. Julianaschool ulo f 1.064! in Chalon. de Dauphiné en verder in het Chr. Techn. schoolf 692 dal van de Rhóne het prinsdom Oranje, Rehobothschool f 48250 om van de bezittingen in de Provence. Jul. v. Stolbergschool 568 Bretagne en Italië maar niet te reppen. W. de Zwijgerschool Het wapen van Oranje werd in dat der St Willibrordschool Nederlandse Nassau's opgenomen: aan de Patrimoniumschoolf banier met de gouden leeuw van Nassau, klauwend op een blauw veld werd de jachthoorn der Oranjes toegevoegd. De wapenspreuk „Je maintiendrai Chalon" werd overgenomen en later gewijzigd in „Je maintiendrai Nassau"! Nassau en Oranje, door beide stamlan den, het een nog schilderachtiger en ro mantischer dan het andere, zal de heer J. J. Ottmans ons voeren op dinsdag 31 januari, de verjaardag van een telg uit 250,— 175,— 717,50 392,— 531,— 760,— Salvatorschool O.L. school Sandbrinkstraat Chr. Nat. school II Chr. Lyceum1.114! Door het comité, alsmede door de stand in het postkantoor en aan de loketten werd voor ruim 3500,— aan postzegels verkocht. De toeslag van deze zegels bedroeg ruim 1400,Bovendien werd aan de stand voor ruim 500,— aan kaarten het huis Oranje-Nassau, de charmante j verkocht. Ook werden 'nog twee giften prinses Beatrix. I van 25,— ontvangen. schermen gebieden te wijd had getrok ken. AANLEG WEGEN Met de heer P. Kosters (Vrije Partij) tegen werd besloten onderhands aan te besteden aan de fa. A. Kosters en Zn. te Eist (U.) het aanleggen van de Anjer laan en het gedeelte van de Rozenlaan, gelegen tussen Ribeslaan en Anjerlaan, alsmede het verbreden van de woon- wegen in Seringplantsoen en Jasmijn plantsoen van 4 tot 4'/i voor de prijs van 54.263,Genoemde firma is ter plaatse bezig met andere werken, zodat deze aannemer bereid was gevonden dit werk uit te voeren tegen bij de vo rige aanbesteding verkregen eenheids prijzen. De heer E. P. van Dijk (Vrije Partij) had dit onderwerp breedvoerig bespro- Verschillende malen worden bestuur ders van landbouwtrekkers bekeurd om dat by mistig weer geen passende ver lichting wordt gevoerd. Wctteiyk behoeft een landbouwtrekker die by donker op de weg wordt gebruikt, slechts te zyn voorzien aan de voorzyde van stadslich ten en aan de achterzijde (zowel de trek ker als de aanhangwagens, dus ook de getrokken landbouwwerktuigen) van ach terlichten. Bij mistig weer overdag geldt voor mo torvoertuigen de verplichting om groot licht te voeren. Uit het oogpunt van al gemene veiligheid op de weg komt het de commissie Wegenverkeersvraagstukken van het Landbouwschap dan ook wense- ïyk voor er met nadruk op te wijzen dat ook landbouwtrekkers die voor transport werkzaamheden tijdens mistig weer op de weg worden gebruikt, bUv. voor melk- ritten. ook zijn voorzien van koplantaarns met groot licht. Men dient er rekening mede te houden dat zowel de koplantaarns als de daarin aanwezige gloeilampen van een rijkskeurmerk moeten zijn voorzien. Is de trekker slechts uitgerust met stads lichten dan adviseert de commissie We genverkeersvraagstukken in het belang van de algemene verkeersveiligheid bij mistig weer niet van de openbare weg ge bruik te maken. In het kader van de districts-cross- kampioenschappen van het district Utrecht der K.N.A.U. zal de Rhenense Atletiekvereniging R.A.V. op zaterdag 28 januari a.s. in de bossen van het landgoed Remmerstein een cross orga niseren. Het betreft hier een tijdwedstrijd uit een serie van vier wedstrijden waar van er reeds twee elders in de provin cie werden gehouden. Om kwart voor vier zullen een 60-tal crossers op het kampeercentrum Rood- land starten voor een tijdrace van 6 km over een zeer zwaar parcours. De finish is ook weer in de kuil van Rood- land. Ook op vele plaatsen van dit voor een ware cross unieke terrein, kan men grote gedeelten van het uitgezette par cours overzien, zodat men de loop van de wedstrijd vrij goed kan volgen. De baan is 6 km lang en is aangeduid met rode en witte pijlen. Voor de uitbreiding van het olifanten terras in Ouwèhands Dierenpark is deze week de eerste spade in de grond gesto ken. Deze uitbreiding vindt plaats in het kader van het ontworpen vijfjarenplan, dat beoogt het dierenpark op de Grebbe- berg door een aanzienlijke verfraaiing een totaal andere aanblik te geven. Daar de olifanten het dringendst om grotere be wegingsvrijheid verlegen zijn, werd hier een begin gemaakt, dat zal bestaan uit een aanzienlijke vergroting van het bui tenverblijf. De dikhuiden hebben voor de graaf werken grote belangstelling. Ze staan er de hele dag met hun slurf bovenop. „El- ma", de brutaalste van de twee, had zelfs al een pet van één van de gravers te pak ken. Het terras wordt verlengd en ver breed tot aan de zebra-steppe. De grens scheiding, bestaande uit een kunstmatige rots, zal moeten worden verstevigd. De huidige nijlpaardenvijver wordt later ver groot en bestemd om de olifanten zwem- gelegenheid te geven, waarop deze dieren zo dol zijn. VEENENDAAL Geboren: Antonla Margrieta Elizabeth, d.v. M. van der Meer en L. Looijen; Ger- ritje, d.v. J. van de Pol en A. G. Diepe- veen; Cornelia, d.v. J. H. Diteweg en B. Vink; Gijsbert, z.v. H. van den Hul en I. Heikamp; Jan, z.v. M. J. ter Haar en L. Stuivenberg; Tim, z.v. T. Tijssen en W. M. Schuering; Harmanus, z.v. J. van de Kraats en D. D. Nap; Yvonne, d.v. H. van Kooten en G. Valkenburg; Adele Do- rette Anneliese, d.v. M. T. Hasselaar en P. Noordam; Jansje, d.v. A. S. Hoekstra en W. Ekhart. Ondertrouwd: J. Westerhof en A. Aap- kes. Gehuwd: W. J. van Manen en E. H. Bouman; J. Bruis en T. Septer; J. H. Jansen en J. D. Takken. Overleden: J. J. Meurs, 84 jaar; G. C. Meijwaard, e.v. Oskam, 87 jaar; C. van Walsem, e.v. Gerritsen, 67 jaar; N. Stijn, e.v. W. v. Stijn, 64 jaar; H. van Harde- veld, e.v. G. van Leeuwen, 69 jaar. RHENEN Geboren: Susanna, d.v. H. Vermeer en H. van Ingen; Gerard, z.v. J. Baars en A. E. A. de Ridder; Hendrik, z.v. H. Prins en D. Peters; Roelof, z.v. A. Jacobsen en Janske van Swetselaar; Jan, z.v. W. Gaas beek en A. de Kaste; Peter, z.v. H. Brou wer en W. Bolt. Gehuwd: W. F. Hoolhorst en M. van der Bijl. Overleden: C. van Walsem, 67 jaar, e.v. A. Gerritsen; C. J. Bruns, 78 Jaar, wed. v. D. N. Lieuwen; W. Evertse, 85 jaar, on- geh.; N. van Stijn, 64 jaar, e.v. W. van Stijn; M. E. Kerrebijn, 59 jaar, e.v. P. van Gemert; H. van Hardeveld, 69 jaar, e.v. G. van Leeuwen. AMERONGEN Geboren: Alida, d.c. C. H. van der Klift en J. G. van Leur; Reijer, z.v. R. Ploeg en H. van Straten; Christiaan Anthonius Jozef, z.v. C. A. Knippers en G. C. M. Miltenburg; Geertje Maria, d.v. B. J. Wig- gemansen en G. van der Lem. EDERVEEN Geboren: Neeltje, d.v. W. F. Wagtho en T. van den Tol; Fera, d.v. W. F. Wagtho en T. van den Tol. Getrouwd: H. van Hunen en H. van Holland; W. J. van Holland en E. van Hunen. Overleden: N. A. Floor, 76 jaar, w.v. J. Schimmel. SCHERPENZEEL Overleden: S. P. Burger, wed. van C. J. van Deutekom; G. Meerveld, wedn. van J. van Kampen. RHENEN Ingekomen: G. Legemaat, e.v. Wassink, van Ede; M. van der Bijl, e.v. Hoolhorst, van Barneveld; G. Busch van San Diego (V.S.A.); H. de Rhoter van Tïel; M. Dost van Eindhoven; A. Rutgers, gez., van Am sterdam; H. S. Gan, gez., van Beusichem. Vertrokken personen: J. A. M. Kem perman, g.m. van Galen, naar Venlo; A. H. Schroder naar Utrecht; H. C. Wilde man naar Utrecht. AMERONGEN Ingekomen: J. H. Besselink van Vee nendaal; H. A. de Bie van Doorn; J. van Ree-Veen van Wijk bij Duurstede; A. van Putten van Breukelen; L. J. Verwey-Roks van Rhenen. Vertrokken: C. Muste naar Poortugaal; W. C. van Schoonhorst naar Soest; A. van Maanen naar Amersfoort; E. ter Maaten naar Veenendaal; D. van Schaik naar Vee nendaal. SCHERPENZEEL Aanvoer kippeëieren 950.000 stuks. Prijs 12,50 tot 14,50 per 100 stuks. Handel matig. Aanvoer biggen 158 stuks. Prijs 58,— tot 68,Handel vlug. VEENENDAAL Gevonden: 1 paar gele kinderwanten; 2 lepeltjes; slagersmand; blauwe kinder handschoen; groene handschoen; zilveren broche; regenhoed; bruine shawl; wit fietspompje; rijksdaalder; bruine kinder handschoen; half leren handschoen; 3 sleutels aan ketting; parapluiehoes; rui tenwisser; armband; bruine kinderhand schoen; paar blauwe kinderwanten; paar jongensschoenen; bougiesleutel; paar grij ze handschoenen; dameshorloge; dames laarsje. Verloren: 2 rijksdaalders; witte porte- monnaie inh. ruim 2 gld; bruine porte- monnaie inh. ong. 14,50 gld; bloemen- sproeier; astetas met inhoud; bruine por- te monnaie inh. 12,25 gld; blauw-grijze want; zwarte gasaansteker; zandkleurige portemonnaie inh. geld en ringen; bruine portemonnaie inh. ong. 7 gld; portemon naie met roodkapje en de wolf; gouden schakelarmband; blauw geruite shawl; grijs-bruine herenwant; jongensbril in etui; stalenboek; zwart-wit hondje; Me- chelse herder. RHENEN. „Olga", de berin van Ouwehands Dierenpark, die voor het zevende achtereenvolgende jaar drie jongen ter wereld bracht, heeft een persfotograaf bij de neus gehad. Dat wil zeggen in de meest figuurlijke zin van het woord, anders was de man er beslist zonder „voorgevel" afgekomen. Op het bericht over de jongste ge boorte van de drie beertjes, was een actieve fotograaf van een van de grote bladen naar het park op de Grebbeberg getogen om de nieuwste aanwinst op de gevoelige plaat vast te leggen. Nu is het met bruine beren zo, dat zij eigenlijk pas na drie maanden met hun jongen te voorschijn komen en het zou voor onze fotograaf dan ook niet meevallen om de jonge diertjes te „ver schalken". Na herhaalde pogingen bleef succes dan ook uit. De enige oplossing - vol gens de oppassers'- zou zijn, dat de man het nachtverblijf binnen zou gaan om op die manier van vlakbij te kunnen fotograferen. Laat nou die fotograaf zich onver schrokken „bij de beer laten doen!" of eigenlijk moeten we schrijven „bij de berin", want hij stapte zonder te blik ken of te blozen „Olga's" hok binnen. „Olga" was - vooral onder de huidige omstandigheden - helemaal niet op be zoek gesteld. Het resultaat was dat zij haar jongen nog dieper onder haar dikke vacht verborg en grommend een defensieve houding aannam. Onze fotograaf kon net doen wat hij wou, hij kreeg geen schijn van kans. Zonder plaatje - en dat wil voor een persfotograaf heel wat zeggen - moest hij naar huis! VEENENDAAL Oude Kerk 9.30 uur ds. J. Vermaas, 5 uur ds. A. Vroegindeweij. Julianakerk 9.30 uur ds. A. Wisgerhof, 5 uur ds. D. van den Berg. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. A. Vroeg indeweij, 5 uur ds. J. Vermaas. Sionskerk 9.30 uur ds. D. van den Berg, 5 uur ds. H. N. van Hensbergen van Renkum. Veeneind 3 uur ds. D. van den Berg woensdag 1 febr. 7.30 uur dhr Nijhof van Zeist. Dijkstraat 2.45 uur ds. A. Vroegindeweij Ger. Kerk Petrakerk 9.30 uur ds. Over- duin, 5 uur ds. Van Enk, 7.30 uur zaterdagavondstilte. Ger. Kerk Vaartbrug 9.30 uur ds. Van Enk, 5 uur ds. Overduin. Ger. Kerk geb. O.C.B. 9 en 3 uur ds. Nieuwenhuis van Bunschoten-Spa kenburg. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 en 5 uur ds. Heerma. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 en 5 uur ds. Keuning. Ger. Gem. syn. geb. „Eltheto" 9.30 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. in Ned. Fluitersstraat 9.30 en 5 uur ds. Mallan. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Golter- man van Amsterdam. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst, 12 uur zondagsschool, 6.45 uur open luchtsamenkomst, 7.30 uur verlos singssamenkomst. R.K. Kerk Salvatorkerk, Patrimonium laan 8 en 10.15 uur H. Mis, 7 uur Lof. Willibrordkerk, Nieuweweg 8 en 10.15 uur H. Mis, 5 uur Lof. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 9 uur jeugddienst, 10.30 uur ds. Goedhart, 5.30 uur ds. Bos. RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 uur dhr Jansen van Andelst, 5 uur ds. Roelof- sen van Zeist Herv. Gem. 10 uur ds. Kooreman, 5 uur ds. Dijkstra. Prot. Bond geen dienst. Ger. Kerk 10 uur ds. Slingenberg van Ede, 5 uur ds. Volten. Ger. Gem. syn. 10 en 5.30 uur leesdienst Ger. Gem. Plantsoen 10 en 5.30 uur leesdienst, woensdag 1 febr. 7.30 uur ds. Dorrestein van Opheusden. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst, vrijdag 27 jan. 7 uur ds. Mieras van Krimpen a/d IJsel. ELST Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. Steke lenburg. Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst, dinsdag 7 febr. 7.15 uur ds. Dorre stein van Opheusden. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk 10 uur dhr Meyer van Veenendaal, 6 uur ds. Stekelenburg van Eist, donderdag 2 febr. 7.30 uur kand. Hooius van Hilversum. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst woensdag 1 febr. 7 uur ds. Gebraad van St. Philipsland. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Viegen. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst woensdag 1 febr. 7 uur ds. Weltink van Doetinchem. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. De Jager, 7 uur jeugddienst ds. A. A. Koolhaas van Amersfoort. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. Zwaan. Prot. Bond geen dienst.. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 9.30 en 3 uur ds. Schipper. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur ds. Aangeen- brug uit Rijssen, vrijdag 3 febr. 7.30 uur ds. Woestijne van Barneveld. Oud Ger. Gem. 9.30 en 3 uur leesdienst. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. v. d. Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Molenaar. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Klootwijk. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. v. d. Veen Vrijz. Herv. 10.15 uur De Schans" ds. Cannegieter. Vrije Evang. Gem. maandagavond 8 uur Ver.gebouw Molenweg ds. Hamers. VEENENDAAL: Dr. Bisschop, Tel. 2776. APOTHEKER: vanaf zaterdagmiddag 6 uur Zuider-Apotheek Dr. Slot. de Bru- ineplein 7, Tel. 3714. RHENEN: Dr. Almekindert, Tel. 08376-432. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: Dr. Bakker te Leersum. Tel. 03434-495. EDERVEEN, DE KLOMP, RENSWOUDE: Dr. v. Ringclestyn te Ederveen. Telef. 08387-201. SCHERPENZEEL: Dr. v. Vulpen. Telef. 03497-220. Spreekuur elke maandag van 3-5 uur n.m. in café-restaurant Vonk, Kerke- wijk 13, Veenendaal. Geen stalen steunzolen maar de nieuw ontworpen massagezolen. Vele adressen ter aanbeveling in Veenendaal beschikbaar. In Ouwehands Dierenpark heerst geen winterslaap. Op vele plaatsen wordt koortsachtig gewerkt om vóór het komende seizoen weer klaar te zijn voor de ontvangst van de duizenden bezoekers. Een bijzondere aanwinst krijgen de roofdieren van het park. Op een voor het publiek onzichtbare plaats wordt gebouwd aan een enorme diep vriesinstallatie, waarin een werkruimte, een koelcel en een vriescel worden ge projecteerd. Over enkele weken hoopt men zover met het gebouw te zijn, dat men kan aanvangen met de installatie van het machinepark en de afwerking van het interieur. Deze diepvries zal worden gebruikt voor het bewaren van vlees en vis, op dat de dieren steeds verse voorraad zul len hebben.

De Vallei | 1961 | | pagina 2