BAAS DAMPO R U ROL Gezondheid f 5250,00 Seyffer - Ede Waarom moeilijkheden in Russische landbouw WITTE KRUIS 500-jarig bestaan Willem Arntsz Stichting Huidgenezing U ARAM Sanapirin aaa Renault Dauphine Fa. Garage Hogendoorn administratieve j kracht Postzegelhandel H. WIJFJES Adverteren doet verkopen! GARAGEBEDIENDEN TWEEDE MONTEURS HULPMONTEURS LEERLING MONTEURS TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 27 JANUARI 1961 Nr. 8 DRIE MILJOEN SCHAPEN EN GEITEN VERHONGERDEN IN 1960 Verpakkingsbeurs in Nederland Stichting „Gemeenschap en Geestelijke Gezondheid" opgericht verkouden De rode burcht van Iphanca voor Baby en kennis voor Moeder, dit alles in een BABYSET V erzeker ingen F inancieringen Hypotheken T. J. VAN MANEN meubelen Louis Armstrong AUTO-DROP Fa. Lee wis GARAGEBEDRIJF enige wollen Smyrna VLOERKLEDEN T. HASSELAAR vanaf Inlichtingen en demonstratie bij GARAGE „DE KLOMP' Coöp. RaiffeKsen-Bank „VEENENDAAL" HUUR EEN CARAVAN Voor gedistilleerde dranken WIJN SLIJTERIJ BIER DE ZWAAI Speciaal Meubelfabriek Wij zoeken voor onze afdeling metaal bewerking Moet van tekening kunnen werken en bereid zijn zelf mede te werken. VEENENDAALS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. N.V. AUTOMOBIELBEDRIJF KIRPESTEIN Opel en Chevrolet dealers Naar aanleiding van de moeilijkheden, waarmee de Russische landbouw te kampen heeft, kan men zich de vraag stellen: zal Kroctchev zijn beloften aan de onder ont wikkelde landen in daden kunnen omzetten? Een fiasco zou een machtig wapen zijn in de handen van de Westerse landen en binnen de communistische wereld zelf, ln de handen van de tegenstanders van de huidige Russische leider. Een negatief ant woord betekent tegelijkertijd het einde van de Russische hoop om de economische wedstrijd met het Westen te winnen. De Russen zelf hoeven zich geen beper kingen op te leggen. Zij mogen evenveel brood eten als in het verleden, want on danks alles bedroeg de tarweproduktie toch nog bijna 50 miljoen ton. Men zal zelfs tarwe kunnen sturen naar een paar kleine, bevoorrechte landjes. Maar de Chinezen zullen sterven van de honger. Volgens de eigen woorden van Kroetchev. Want de oogst in China is dit jaar een catastrofe geworden, en Rusland kan niet helpen. Sommige politieke waarnemers zien hierin de reden, waarom de Russische premier dit jaar zoveel drukte maakt rond de corruptie en andere misdrijven en te kortkomingen, waaraan de leiders van de collectieve boerderijen zich sinds jaren schuldig maken. Tot nu toe heeft geen enkel ingrijpen een oplossing kunnen brengen aan de gebrekkige landbouwpro- duktie. Men heeft verschillende malen al le leiders vervangen. De methoden wer den gewijzigd. Maar er veranderde niets. De Russische kranten schrijven bijna da gelijks over de onbevoegdheid van de Kolkhoze-leiders. In 1960 stierven meer dan 3 miljoen schapen en geiten door ge brek aan voeding. In 1959 en 1960 kon een gedeelte van de oogst niet worden bin nengehaald, hetzij omdat de landbouwers elders bezig waren, hetzij omdat men niet de beschikking had over voldoende tractors. Dat er ook van Kroetchev zelf en zijn medewerkers belangrijke beleidsfouten King kent, kent ook dat heerlijke verkwikkende gevoel, dat elk tablet onmiddellijk geeft. Neem King, bereid uit het zuivere natuur product en ga de dag tegemoet met frisse moed en frisse mond. De natuurzuivere NIEUWE BLUEBIRD IS OVER ZEVEN MAANDEN GEREED Over acht of negen maanden hoopt Do nald Campbell een begin te maken met zijn proefritten die vooraf zullen gaan aan zijn nieuwe poging om het snelheidsre cord te land te breken. Op een lunch die onlangs door de Amerikaanse Kamer van Koophandel in Londen werd gegeven zei Donald Campbell, dat de nieuwe wagen in aanbouw was. Daarna vertelde hij ver slaggevers dat de wagen over zeven maan den voltooid zou zijn, en dat hij van plan was de proefritten op de zoutvlakte van Utah te maken. Donald Campbell hield een lezing voor de Kamer over „Het belang van weten schappelijke vooruitgang en prestaties voor de Anglo-Amerikaanse verhoudin gen". Campbell zei, dat de pogingen om nieuwe snelheidsrecords te vestigen een zijn uitgegaan, wordt in Moskou niet hard op gezegd. Men denkt hierbij o.a. aan de politiek van ontginning van nieuwe gron den, waarvan de treurige resultaten ver re ten achter zijn gebleven aan de fabel achtige cijfers, die de Russische premier destijds beloofde. OORZAKEN EN TEKORTKOMINGEN Wat zijn de oorzaken van de moeilijk heden, en waarom valt er geen verbete ring te bespeuren? Sinds veertig jaar is de landbouw het zieke kind van de Rus sische economie. De fout ligt in de eco nomische politiek, die zich uitsluitend concentreert op de zware industrie. Het landbouwmateriaal is slecht. Tractors zijn er niet genoeg. De Russen hebben slechts 1.800.000 tractors voor 285 miljoen hecta ren grond, die bebouwd moet worden. De Amerikanen hebben 190 miljoen hectaren bebouwde grond en 5 miljoen tractors. Gevolg :u met 6 miljoen landbouwarbei- ders produceren de Amerikanen meer dan de Russen met 37 miljoen. De leiders van de collectieve boerde rijen maken zich schuldig aan het verval sen van cijfers en andere duistere hande lingen om hun mislukkingen, die ook; aan de leiding van hogerhand te wijten zijn, aan Moskou te verbergen. Zo kopen zij b.v. op de zwarte markt produkten, die zij daarna als eigen produktie aan de staat doorverkopen. Dergelijke handels wijzen zijn het logische gevolg van een al te dictatoriale regering. Men wil ten kos-^ te van alles de woede van de almachtige Kroetchev voorkomen. Toen na de revolutie in Rusland, de ge meenschappelijke produktie werd inge voerd, meenden Lenin en later Stalin, dat zij de boeren konden doen afzien van hun individuele belangen, door druk en terreur. Het gevolg was, dat velen de landbouw verlieten. Men begreep, dat men een compromis moest vinden tussen de individuele en gemeenschappelijke belan gen. Thans is men weer zover, dat elke landbouwarbeider ook zijn eigen stukje grond heeft, en vanzelfsprekend hecht hij hieraan meer belang dan aan de staats- akkers, die hij ook moet bebouwen. Ten slotte gebruikt de „marxistische" land bouw meer arbeidskrachten dan de „ka pitalistische". De collectieve boerderijen hebben bureaucraten nodig, die de zakken tellen, de formulieren invullen, en de ar beiders controleren. Volgens betrouwbare bron, is er één bureaucraat nodig per zes arbeiders. De zesde verpakkingsbeurs, MACRO- PAK-1961 zal van 2-9 mei a.s. worden gehouden in het nieuwe R.A.I.-gebouw aan het Europaplein te Amsterdam. Nederland was het land waar na de oorlog de éérste verpakkingsshow in Europa werd gehouden. Deze had plaats in 1948 in het kader van het Marshall plan met de opzet de exportmogelijk heden van de Nederlandse industrie te stimuleren. Uit deze eerste show is de Verpakkingsbeurs als zelfstandige vak beurs te voorschijn getreden. Thans reeds zijn wij toe aan de zesde manifes tatie, voor het eerst gecombineerd met een expositie op het gebied van het intern transport. Dit achten wij een be langrijke bijzonderheid. Tot dusver werden de interne transportmiddelen hier te lande tentoongesteld als een onderdeel van algemene beurzen. Thans hebben belanghebbenden en belangstel lenden voor beide zo nauw met elkaar verbonden en op zo vele punten van el kaar afhankelijke sectoren, gelegenheid de twee gebieden in hun onderlinge samenhang te beschouwen. Hiermede zullen niet alleen de afnemers hun voordeel kunnen doen. Deze coördinatie zal vooral ook samenspraak en samen werking tussen de technici op elk dezer terreinen op een doeltreffende wijze in de hand werken. Want internationale technische vak beurzen als deze hebben afgezien van het vanzelfsprekend commercieel be lang van de exposanten, ook een ge wichtige functie te vervullen bij het presenteren van de huidige stand van de techniek op een bepaald vakgebied. Bovendien heeft de combinatie ver pakking/intern transport een grote waarde van actualiteit. Want een juiste toepassing van de hedendaagse verpak kingen en van de thans ter beschikking DE echte PIJNSTILLER Kiespijn, hoofdpijn of griep onder de leden? Neem Witte Kruis en u bent het snel kwijt. tabletten, poeders of cachets! staande middelen voor intern transport vormt een element van steeds toe nemende betekenis ter compensering van de groeiende personeelstekorten, die -zich in zovele bedrijven voordoen, zodat de produktiviteit desondanks kan worden opgevoerd. De voorbereidingen voor de beurs zijn in volle gang. Bezoekers van heinde en verre melden zich reeds in groten getale. De organisatie van de MACRO- PAK-1961 N.V. 't Raedthuys te Amster dam hoopt de gebeurtenis wederom tot een feit van blijvende herinnering te kunnen maken. Het 500-jarig bestaan van een der oudste psychiatrische instellingen in Nederland is beslist geen reden om ons op de borst te slaan en te zeggen, dat we als Nederlanders maar bijzonder goed zorgen voor al die duizenden geestelijk gestoorden, zoals we ze tegenwoordig met een wat vriendelijker woord noemen. Met deze medemensen, die juist met de grootste zorg moeten worden omringd, sluiten we als het waren gelijktijdig al die problemen weg in dikwijls ook buiten het normale verkeer gelegen inrichtingen en daarmee is voor velen de kous af. Maar diegenen, die menen, dat we hiermee onze plicht hebben gedaan en dat er dan verder maar goed voor deze mensen moet worden gezorgd, gaat toch beslist voorbij aan de grote problemen waar mee het dikwijls met idealisme vervulde verplegende personeel te worstelen heeft. vergroting van de technische kennis be tekende, die te zijner tijd aan de autofa brikanten ten goede zou komen. Derge lijke pogingen toonden ook op een spec taculaire manier aan „dat dit eiland springlevend is en in de voorhoede van de wetenschappelijke vooruitgang staat". Campbell zeide, dat hij er in september van het vorig jaar naar had gestreefd om een snelheid van 500 mijl per uur, of meer te behalen. Hij schatte de kosten op meer dan l1/» miljoen. Zonder de hulp van zeventig Britse ondernemingen zou zijn poging onmogelijk zijn geweest. Hij had een ploeg van 32 mensen nodig gehad om te doen wat zijn vader met een ploeg van zes man had klaargespeeld. Huidtulvcrhald Huidgezondheid l5n puistjes verdrogen door Purolpoeder KLANDESTIENE ZENDER IN DE VAL Op zondag 22 januari j.l. hebben opspo ringsambtenaren van P.T.T. in samenwer king met de Rijkspolitie van Winschoten en Nieuwe Pekela de klandestiene zender „Piloot storm in samenwerking met de merel" opgespoord en in beslag genomen. Procesverbaal werd opgemaakt tegen de 48-jarige metaalbewerker S.S., de 22-ja- rige werkman J. H. S. en de 21-jarige losarbeider H.S., allen te Nieuwe Pekela. Het gaat er nl. niet alleen om de men sen met alle goede zorg te omringen, maar het gaat erom deze zieken, zoals we dat met al onze andere zieken doen, te genezen en hun een plaats in onze maatschappij te laten innemen, waar door ze zelf ook het gevoel hebben, dat ze anderen niet tot last zijn en erbij horen. AFZONDERING Laten we erkennen, dat de meesten maar liever niet spreken over de gees telijk gestoorden en dat we zoveel mo gelijk trachten ze uit onze gedachten en uit onze wereld te bannen. Zijn er lichamelijke zieken in onze omgeving dan is het de natuurlijkste zaak van de wereld er met de grootste openhartig heid over te spreken. Gaat het echter om geestelijk gestoorden, dan is het alsof ons een gevoel van schaamte be kruipt en alsof we zelf een stempel op het voorhoofd krijgen gedrukt. En de zieken zelf? Geen mens zal vreemd opkijken, wanneer de lichame lijk zieke na zijn genezing gezond te rugkeert en zijn plaats in de maat schappij weer inneemt. Maar wanneer het gaat om psychisch gestoorden, dan is men verbaasd en in de meeste geval len zullen zij nooit weer helemaal als „normaal" worden geaccepteerd. Waar de oorzaak van deze mentale instelling te zoeken? Bij de gezonden zelf, bij de gestoorden, dié zo vreemd doen, of misschien bij de overheid, die op verouderde basis minimale sociale voorzieningen treft? Geld voor belang rijke medische verbeteringen wordt slechts moeizaam losgeweekt. Daardoor moet de werkelijke medisch zorg ach terblijven bij de medische ontwikkeling zelf. De mentale instelling van de meesten, die er zo weinig mogelijk mee te maken willen hebben, werkt door naar kringen, waar geld vandaan moet komen en zo ontstaat die vicieuze cir kel, die nodig doorbroken moet worden. SOCIAAL CONTACT Het maatschappelijk afgesloten zijn is een belangrijke rem op de genezing van vele patiënten, die bij een vroeg tijdige behandeling genezen in de we reld terug zouden kunnen keren, maar nu voor hun hele leven opgesloten moeten blijven. Weinig mensen hebben de moed, om van het gezond verstand maar niet te spreken, om wanneer zich in de familie een eerste ziekteverschijn sel voordoet, de juiste weg in te slaan. Wanneer het eenmaal zover is, dat de zieke thuis praktisch niet meer te han teren is, komt, door de omstandigheden gedwongen, het laatste redmiddel, de psychiatrische inrichting. Dan zal die hulp nog niet te laat behoeven te zijn, maar het is wel zo, dat de weg naar de genezing dèn dikwijls een heel lange weg is. De te laat opgenomen patiënt immers komt in een voor hem heel vreemde wereld en wordt daar om geven met vreemde mensen, vreemd in vertrouwde en misschien zelfs losge laten door de familie, wat beslist niet tot de zeldzaamheden behoort. Juist dit volkomen loslaten door de normale buitenwereld kan catastrofaal zijn, om dat het voortdurende bezoek van men sen uit de gewone maatschappij die genezing bevordert en zo de kans, dat de patiënt helemaal genezen het zie kenhuis verlaat, vele malen vergroot. Ga op een middag tijdens het bezoek uur bij de poort van een ziekenhuis staan en het aantal bezoekers, dat de poort doorgaat is niet te tellen. Verge lijk hiermee eens de bezoekersaantallen voor de geesteszieken en er is maar één conclusie, nl. duizenden patiënten in de rond 45 psychiatrische inrichtingen ver spreid over het gehele land, worden grenzeloos verwaarloosd; een verwaar lozing, die de oplossing van de proble men, waar de psychiatrie een oplossing voor weet, alleen maar bemoeilijkt. De psychiatrie verheugt zich in een toenemende belangstelling van jonge artsen en deze medische specialisatie is beslist geen overbodige luxe, wanneer we ons realiseren, dat van het totaal aantal ziekenhuisbedden, welke be schikbaar zijn, er volgens een zeer be trouwbare schatting van het Katholiek Nationaal Bureau voor Geestelijke Ge- Van een prachtige katoenen witte broderie heeft de mode-ontwerper Dick Holthaus deze deux pieces gemaakt. „Sporting d' été" heet dit pakje. Het is een model uit de Katoenshow 1961. zondheidszorg, ongeveer 50% bestemd is voor geesteszieken. Een opvallend hoog aantal, waarvoor een opvallend laag aantal artsen en verplegenden be schikbaar is. De geesteszieke, die veelal eerst in een veel te ver gevorderd sta dium van zijn ziekte wordt opgenomen en die daar een nog persoonlijker zorg behoeft dan de lichamelijke zieke, staat ook op dit punt weer in de hoek waar de slagen vallen en daar, waar die het j hardst aankomen. Gemiddeld is er voor ongeveer 150 geesteszieken, die in een inrichting verblijven, één psychiater beschikbaar, wiens zorg zich over allen moet uitstrekken. Is daardoor de me dische hulp veel minder intensief dan bij andere zieken, nog kwalijker wordt het, wanneer men weet, dat ook de si tuatie bij het verplegend personeel be slist ongunstig afsteekt. Voor de licha melijke zieken is momenteel één ver pleegster beschikbaar op de twee zie ken, terwijl gestreefd wordt naar een verhouding van één op één. Voor de verzorging van de geesteszieken ligt de verhouding op dit ogenblik één op zes zeven, terwijl gestreefd wordt naar een verhouding één op vier. Een be langrijke verbetering en de leiding van een psychiatrische inrichting zou zich in de handen wrijven, wanneer die ver houding ooit zou worden bereikt, maar ook dan nog moet er worden gesproken van een wanverhouding. Men zou niets liever zien dan dat ook bij de psychia trische verpleging ooit eens de verhou ding één op één zou worden bereikt. Idealisme drijft weliswaar velen naar de inrichtingen, maar het is niet uit sluitend het idealisme'waarop het werk kan drijven. Gedreven door idealisme en mededogen voor de medemens ener zijds, worstelend tegen teleurstelling en tegenslag anderzijds verliest dit beroep zijn sociale standing. VERNIEUWING De genezing van vele zieken is niet meer te vinden in de afzondering, waar van men vroeger blijkbaar alle heil ver wachtte, maar in het voortdurend soci aal contact tussen de gezonde en de zieke mens. De zieken moeten teruggebracht worden in de maatschappij waarin ze ho ren en waardoor hun eigen wereld niet alléén de wereld is. Werken, bezig-zijn, een dagtaak hebben, is het uitgangspunt voor een moderne aanpak van de medi sche zorg. De behandelingswijze behoort zich meer en meer te verplaatsen van de specifiek medische kant van de zaak naar de sociale kant. Het is ook daarom, dat de maatschappij zelf meer en meer moet worden ingeschakeld in het genezings proces. Het is merkwaardig, dat ook de sociale wetenschappen zich nog veel te weinig hebben bezig gehouden met het vraagstuk van de opneming en terugvoe ring van de patiënten in de samenleving. Het aantal sociologen en psychologen, ver bonden aan dergelijke inrichtingen, is be droevend klein. Een nauwelijks te recht vaardigen excuus is, dat ook de sociale wetenschappen nog al om het probleem heenlopen. De persoonlijke aandacht voor de pa tiënten en het direct menselijk contact maken, dat de genezen zieke minder snel de kans loopt, terug te vallen in zijn ziek te. Het is ook om die reden, dat b.v. de Willem Arntsz Stichting zou willen komen tot een daghospitaal - het ziet er naar uit, dat de verwezelijking van dit plan niet al te lang meer op zich zal laten wachten - waarin de patiënten overdag worden verpleegd om de nacht in hun eigen vertrouwde milieu door te brengen en een sociaal centrum, waarheen men kan terugkeren en waar men de vroegere artsen en verpleegsters aantreft met wie weer eens gepraat kan worden. Met de huidige financiële mogelijkheden is het een schier eindeloze weg om al deze wen sen te bevredigen. Ook ontbreken vaak nog werkinrichtin gen, waar de patiënten uiterst nuttig werk kunnen doen en voorwerpen kunnen ver vaardigen, die een weg kunnen vinden naar kopers. En op die manier brengen de patiënten ook zelf nog geld in, het geen al weer het gevoel van eigenwaarde vergroot. 21. Omiddellijk greep Aram naar zijn zwaard, daar hij boog en pijlen op Iphanga had achtergelaten. Hij zocht zo goed mogelijk dekking tegen een vooruit stekend stuk rots en verwachtte ieder ogenblik een tweede pijl op zich af te zien snorren. Doch er ge beurde niets. Na enkele ogenblikken verliet Aram zijn beschutting en keek speurend om zich heen. Aan de andere kant van het smalle pad strekte zirh een tamelijk rotsachtige vlakte uit, slechts hier en daar begroeid met wat laag struikgewas. Scherp tuurde Aram in alle richtingen, doch nergens was een spoor van enig levend wezen te bekennen. Een ogenblik overwoog hij, op de vlakte een onderzoek in te stellen, doch omdat hij er bijna zeker van was, dat dit niet het minste succes zou opleveren, onbekend als hij hier was, verwierp hij deze ge dachte direct weer. Nu eerst viel zijn blik op de pijl, die wat verderop op de grond lag. En nu zag hij ook, dat er een stuk perkament omheen gerold zat. Dat kon niet anders betekenen dan een bood schap! (Wordt vervolgd.) ACHTERSTAND Bij vergelijking met het buitenland, moet in vele gevallen geconcludeerd wor den, dat die voor Nederland bepaald on gunstig uitvalt. In Engeland b.v. waar men overigens tegenover het vraagstuk als zodanig veel reëler staat, hebben mo derne experimenten tot opvallende resul taten kunnen leiden. En dat is weer te danken aan die volstrekt andere mentale instelling ten opzichte van het vraagstuk en het daaruit voortvloeiende gunstige sociale klimaat. Met de daghospitalen b.v. is men al goed op weg. De gemeenschap is er bereid kleine noodzakelijke taken op zich te nemen, zo b.v. het halen en brengen van de patiën ten, dat op een bijzonder handige manier is opgelost, doordat autobezitters uit de omgeving de patiënten op weg van en naar kantoor vervoeren. Of de patiënten, die thuis te lastig zijn, worden alleen 's nachts in het hospitaal ondergebracht. Door deze wisseling van hospitaal en thuis blijven de patiënten dus in hun eigen omgeving en blijft het contact met de natuurlijke buitenwereld, waardoor dus ook weer de genezing wordt bevorderd. Ook wordt het systeem van de nood zakelijke huishoudhulp toegepast, die de moeilijke en tijdrovende karweitjes op- vangt. En men kent de z.g. weekend- en vakantieopnemingen, waardoor de gezins leden wat ontlast worden en normaal hun vakantie kunnen houden. Kortom alles wordt gedaan om enerzijds de druk voor de familie te verzachten en om de pa tiënt, als het niet strikt noodzakelijk is, niet uit zijn familie te halen. Dat ook daar het systeem van werkplaatsen alge meen ingang heeft gevonden, behoeft be paald geen betoog. DE FINANCIERING De nieuwe richting in de psychiatrie kan alleen verwezenlijkt worden, wanneer er meer geld beschikbaar gesteld wordt. Van het totale bedrag, dat voor de ge zondheidszorg wordt uitgetrokken, gaat slechts rond 10% haar de geestelijke volks gezondheid, en dit terwijl om en nabij de helft van de bedden wordt bezet door geestelijk gestoorden. Hiermee willen we niet zeggen, dat het financiële aandeel eveneens tot dat percentage moet wor den opgetrokken, maar wel is het duide lijk, dat hier sprake is van een wanver houding. Men kan zich afvragen waarom ook niet grote organisaties uit het bedrijfsleven, zoals werkgeversorganisaties en vakver enigingen mede geld ter beschikking kun nen stellen, omdat ook hun belang ge diend is met een goede geestelijke volks gezondheid. Een nieuwe bron, die nu nog maar spaarzaam stroomt, maar die wellicht nog eens overvloedig zal stromen, is de toto. op elk gebied verzorgt voor u Larikslaan 41 Telefoon 0 8385-3259 Vertegenwoordiger van de A.L.B., E.N. en N.E.N. Een flinke voorraad waarvan veel als nieuw, vindt u steeds in het VEENSE VERKOOPHUIS Verlaat 1 - Tel. 2209 VEENENDAAL opwekkend - pijnverdrijvend Hieruit komen ook gelden beschikbaar voor gezondheidszorg. Méér bij de verde ling van deze gelden is slechts met moeite 15% voor de geestelijke volksgezondheid gereserveerd. Tegen deze geldelijke steun, hoe welkom ook op zichzelf, zou men één bezwaar kunnen aanvoeren, n.l. dat deze steun haar oorsprong niet vindt in een sociale bewogenheid omdat het spelen in de toto beslist niet bepaald wordt door de bestemming die de inleggelden tenslotte vinden. Naarst de indifferente geldstroom, dienen bronnen te worden aangeboord die ontspringen in een actieve menselijke be langstelling. Ook nu weer staat de geestelijke volks gezondheid procentsgewijs bij de andere medische diensten ten achter. Een bedrag van anderhalve ton is altijd meegenomen, maar nu nog een druppel op een gloeien de plaat. De vernieuwing in de zorg en behan deling van geestelijk gestoorden kan al leen maar worden bereikt, wanneer in de eerste plaats de mentale instelling van het gehele Nederlandse volk zich wijzigt en in de tweede plaats, wanneer meer geld in ruime mate wordt gefourneerd, waar door nieuwe geneeswijzen kunnen wor den toegepast, wetenschappelijk onderzoek stelselmatig kan worden verricht, de ver antwoorde opleiding van het verplegend personeel eindelijk eens ter hand kan worden genomen, kortom, wanneer het vraagstuk een levend sociaal vraagstuk wordt. Het is met name een systematische voorlichting, die tenslotte zal leiden tot een juiste mentale instelling van ons volk tegenover onze geestelijk gestoorde medemens, die de stichting „Gemeen schap en Geestelijke Volksgezondheid" ziet als een van haar voornaamste taken. werd tijdens een optreden eens gestoken door een wesp. Armstrong speelde door en verklaarde later: „Het dier had gelijk. Ik blies een cies inplaats van een c". In een rol AUTO DROP vindt u op elke ta bletverpakking een inte ressant verhaal. Vraag naar van V.S. Leeuwarden Per rol 25 ct. Veenendaal, Nieuweweg 41 Telefoon 2535 Lykauto en begrafenis rijden Dealer v. <L Wart burg Taxi en autortylea Bruidsauto en trouwrtyden Te koop aangeboden: door groothandel op jaar beurs gebruikt; 150,per stuk. Grote maten. Niet van nieuw te onderschei den. Event, thuis te bezich tigen. Br. onder nr. 5732 aan het bureau v. d. blad. Voor schakelklokken van etalageverlich ting, die zondags niet schakelen K.W.H.-meters centrifuges badkamerkachels stalventilatoren Vraagt geheel vrij blijvend inlicht, bij: Elektr. Techn. Bedrijf P. H. v. Rijnstraat 6 Telefoon 3216 Benzineverbruik 1 17 Nieuweweg 155 - Telefoon 2454 Dealer voor Veenendaal. Eist en Amerongen GEVRAAGD (mnl.) voor ons kantoor, leeftijd 16-17 jaar. Liefst met Mulo-diploma. Rijksstraatweg 2, De Klomp Telefoon 2354 - Postrekening 380265 SPAARGELDEN (Jeugdspaarwet 100/q Rl|kspremle) HYPOTHEKEN VOORSCHOTTEN KREDIETEN ln rek. crt. AAN- BN VERKOOP EFFECTEN (via. Coöp. Centr. Raiffeisen-Bank) REISDEVIEZEN Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt op kan toor Hoogstraat 13-15 bij Caravanbedrjjf „Leersum" H. Slijkhuis Kon. Julianalaan 54 Telefoon 03434-790 Verkoop Verhuur OF fi II Pr. Bernhardpleln 162 -Telefoon 3610 KETELSTRAAT 2 EDE Ruime sortering zegels Nederland en O.G. Verzorging in abonnement van nieuwtjes en F.D.C.'s Alle filatelistische benodigd heden INKOOP TAXATIE. Eig. J. M. van de Veer Stationsweg 128 Telefoon 0 8380-8137 Uitsluitend schriftelijke sollicitaties te richten aan bovenstaand adres. WIJ HEBBEN IN ONZE BEDRIJVEN TE VEENENDAAL EN TE WAGENINGEN PLAATS VOOR Loon volgens werkclassificatie - Uitsluitend dagdienst - Aantrekkelijke arbeidsvoorwaar den - Zaterdags om de veertien dagen vrij - Aanmelden bij de werkplaatschefs Industrielaan no. 12 - Veenendaal Prof. Ritzema Bosweg no. 1, Wageningen

De Vallei | 1961 | | pagina 3