Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken CENTRALE BAKKERIJ VOOR VEENENDAAL EN OMGEVING Voor de KANTONRECHTER BAKKERS HEBBEN GROTE PLANNEN! MULDER Twee factoren Nieuws uit de omgeving Veenendaal nam afscheid van zijn burgemeester met VELE GOEDE WENSEN - FONKELNIEUWE AUTO - COUVERT MET INHOUD Nederlandse kruiser met elektronische zenuwen AMERONGEN EDERVEEN Wat nu weer Ederveen weer onder water 35e jaargang WOENSDAG 1 FEBRUARI 1961 Nr. 9 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel 0 Een centrale bakkerij aan de Industrielaan te Veenendaal met een minimum capaciteit van 25.000 broden per week; 0 Iedere bakker een eigen wijk. 25.000 broden Bedrijfsvoering J. van den Bos nam afscheid van gemeentewerken ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Formidabel geschenk Prachtige aubade Dankwoord LOF VOOR EIGEN INDUSTRIE Oliekachel ontploft, kamer uitgebrand Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lUnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIE8 Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprfyzen op aanvraag Minimum per advertentie ƒ4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent Dat zjjn de plannen die al ongeveer een jaar bij de Veenendaalse Bakkers- vereniging „O.S.W." (Onderlinge Samenwerking) bestaan. Inmiddels hebben ze weer een wat vastere vorm aangenomen, doordat vorige week maandag één der heren van de Ned. Bakkerij Stichting in hotel „De Korenbeurs" een voorlich tingsavond heeft verzorgd over een z.g. „centrale bakkerij", waar een groot aan tal bakkers uit RHENEN, ELST, AMERONGEN, RENSWOUDE, SCHERPEN ZEEL, WOUDENBERG en VEENENDAAL aandachtig naar hebben geluisterd. Hoewel er nog steeds geen definitief besluit genomen is om tot de bouw van een dergelijke bakkerij over te gaan, is wél een perceel grond aan de Industrie laan te Veenendaal voor dit doel gereserveerd. Het is de bedoeling dat de deelne mende bakkers de bouwkosten geza menlijk financieren. Op de vergadering is ook voorgesteld een afdeling banket er bij te bouwen. De twee belangrijkste factoren van deze ingrijpende wijziging in de brood branche schijnen het grote personeels tekort waarmee ook de bakkerijen te kampen hebben en de zeer hoge be zorgkosten, te zijn. Wat het personeelstekort betreft, werd o.a. opgemerkt dat er heden ten dage weinig animo bestaat voor het bakkersvak. Vooral aan jonge krachten is een grote behoefte en een veel ge hoorde klacht is dan ook dat de indu strie deze leeftijdsgroepen volledig op slokt. In bakkerskringen is men zich er van bewust dat men de vaak hoge lonen die in andere bedrijfstakken uitbetaald worden, door de bakke rijen niet meer opgebracht kunnen worden. Bovendien maakt een bak ker in de regel méér en onregel matiger uren, zodat de arbeidsvoor waarden vooral voor jeugdigen niet meer zo aantrekkelijk blijken te zijn. De hoge bezorgkosten moeten toege schreven worden aan het feit, dat de wijken van de bakkers niet gesaneerd zijn. Hun klanten zijn veelal verspreid over de gehele woonplaats, zodat dit uiteraard veel tijd en geld kost. Ter navolging van andere plaatsen in ons land is nu het initiatief genomen om een centrale bakkerij op te lichten voor Veenendaal en alle omliggende plaatsen. Dit zal dan een fabriek moeten wor den, welke compleet met inventaris 600.000 gulden zal kosten. Dit bedrijf zal alleen dan rendabel zijn, wanneer er 300 balen bloem per week verwerkt worden, hetgeen neerkomt op ongeveer 25.000 broden per week. BARNEVELD Uit de nieuwjaarsrede van de burgemeester van Barneveld blijkt dat deze gemeente eind vorig jaar 24.722 inwoners telde. De 25.000 ste zal waar schijnlijk dit jaar begroet kunnen worden. Bovendien bestaan er voor Barneveld in dustriële plannen voor 6,5 miljoen. LUNTEREN Een ingezetene van Lun- teren die net zoals ieder ander verplicht was zijn hondenbelastingformulier in te vullen, terwijl hij helemaal geen hond be zat, vulde dit formulier als volgt in: Geachte heren B. en W. Hierbij deel ik u nogma.als mee - 'k Heb vroeger al bericht [gezonden -] Ik hou nu eenmaal niet van [honden] Maar toch heb ik een groot [verdriet] Wat ik graag wil dat mag ik niet Liet mij mijn vrouw de vrije hand Dan kocht ik vast een olifant. SOESTERBERG Het actie-comitè dat fel protesteert tegen handhaving van het vliegveld als militaire basis, heeft op het Ministerie van Oorlog een boek aangebo den met dertigduizend handtekeningen van mensen die grote hinder ondervinden van het vliegveld. De eventueel te bouwen centrale bak kerij zal onder leiding staan van een door de aandeelhouders te benoemen directeur. Aansluiting bij de centrale bakkerij is op vrijwillige basis, echter met dien verstande dat de aangeslotene een con tract tekent, waarbij hij/zij zich ver plicht na een eventuele uittreding niet meer als zelfstandig bakker te beginnen. De op deze voorlichtingsavond voorgestelde bedrijfsvoering heeft vanzelfsprekend vele voor- en te genstanders uit alle genoemde plaatsen. De tegenstanders voeren als belangrijkste argument aan dat men zijn zelfstandigheid als mid denstander verliest en dat men een deel van zijn vaste klanten moet ruilen voor anderen. De voorstanders daarentegen zien in de centralisering een groot voordeel en de wijksanering als een onverbiddelijk feit om de hoge kosten te drukken. Collega's van de dienst van gemeen tewerken te Veenendaal hebben zater dagmorgen afscheid genomen van de heer Joh. van den Bos, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn taak als chauffeur in ge meentedienst beëindigde. De heer Van den Bos werd toegespro ken door de waarnemend directeur van gemeentewerken, de heer G. C. van Stuijvenberg. Deze noemde hem - op zijn 65-jarige leeftijd - nog een krasse werker, die tot aan zijn pensioen de „krachtpatser" van de ploeg was geble ven. Bang, dat dc heer Van den Bos zich nu zou vervelen, hoefde men bij gemeentewerken niet te zijn, want hij had genoeg liefhebberijen omhanden. Met het uitspreken van de wens dat hij nog lang van zijn pensioen zou mo gen genieten, zegde de wnd. directeur van gemeentewerk ,;n de heer Van den Bos namens personeel der gemeente een grasmachine toe, waarvoor de laatste hartelijk dankte. Bij dit afscheid was een deputatie van het administratieve personeel van de secretarie tegenwoor dig. interessanti; lezing over kleurenfotografie Onder auspiciën van de Veenendaalse amateurfotografenvereniging „Camera Obscura" zal woensdagavond 15 febr. a.s. in het O.C.B.-gebouw aan de J. G Sandbrinkstraat een lezing worden ge houden over kleurenfotografie, onder de titel „Een plaatje en een praatje". Het programma is samengesteld uit interessante onderdelen, n.l. „Kent u Nederland zo?", „Kleurenfotografie in het algemeen", „Vakantie in Sestri Le- vante" en „Allerlei". De avond is ook voor niet-leden toe gankelijk. ONTSPANNINGSAVOND VEENENDAALSE BEJAARDEN Op vrijdag 3 februari a.s. wordt door de Stichting O.C.B. weer een ontspan ningsavond voor de Veenendaalse Be jaarden belegd, die zal worden gehou den in gebouw „Eltheto". Aan deze avond zal o.a. medewerking worden verleend door de Hollandia- meisjes, terwijl ook het verdere pro gramma zeer aantrekkelijk belooft te worden. De bussen zullen weer via de beken de haltes op de vastgestelde tijden rijden. SCHAAKNIEUWS Uitslagen van de op woensdag 25 jan. voor de onderlinge competitie van de Veenendaalse Schaakvereniging ge speelde partijen: M. de Kleuver H. Heikamp 0-1 J. Konings F. Luchsinger Vt-Vt C. van Genderen G. R. Kets 1-0 P. den Hertog H. J. van Aller 1-0 J. de Vries J. B. Griffioen afg. J. N. Elenbaas W. van Dam 0-1 Hoofdstraat 51 - Tel. 3184 ZIEKENFONDSLEVERANCIER Veenendaal R(U»fV.|;K lé-7 'Cl *000 VC' 'il'i Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America VEENENDAAL heeft afscheid genomen van zijn burgemeester A. BAKKER tijdens een drukbezochte receptie, zaterdagmiddag in hotel ,De Korenbeurs' gehouden, en op een feestelijke bijeen komst in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan welke Meer dan dertig plaatselijke verenigingen had den ingeschreven voor het défilé, maar de aan houdende regen en de straffe wind maakten dit festijn, tot grote spijt van de organisatoren en van de burgemeester zelf, onmogelijk. De Dienst Gemeentewerken bleek aanvankelijk optimis tische gedachten te koesteren, want het had voor het gemeentehuis al een prachtig bordes aange bracht en voor een keurige afzetting gezorgd. Later op de middag moest dit alles ongebruikt weer opgeruimd worden. De receptie die om vier uur in ,De Korenbeurs' maandagavond plaats vond. Het door het Comité Huldeblijk Burgemeester georganiseerde défilé, dat zaterdagmiddag in de Hoofdstraat gepland was, kon wegens de bijzonder slechte weersomstandigheden niet doorgaan. stond er op het podium een fonkelnieuwe per sonenwagen. Het was een crême-kleurige auto met zwart dak, ter waarde van ruim 8000 gulden. De aanbieding van dit formidabele geschenk geschiedde met assistentie van Aartje Hendrika van de Kraats en Hendrik van de Klift, beiden geboren op 20 augustus 1946, de datum waarop de heer Bakker geïnstalleerd werd als burge meester van Veenendaal. begon, trok daarentegen grote belangstelling. Bijna vierhonderd personen trotseerden de regen en wind en kwamen de burgemeester en zijn familie de hand drukken. Predikanten, R.K. geestelijken o.w. de inmid dels weer herstelde kapelaan Egberts en de vroegere pastoor van Veenendaal Beckers, fabri kanten, schoolbesturen, vakverenigingen, sport verenigingen, kortom uit alle lagen der bevol king kwam men afscheid nemen en de dames bij het gastenboek hadden dan ook volop werk. Bijzonder leuk was dat drie meisjes van de Patrimoniumlaan het hotel binnen stapten en de burgemeester de hand kwamen geven. Burgemeester Bakker, blij verrast met deze kindergroet, nam de beste wensen voor de toekomst gaarne aan. Ook tal van collega's van de burgemeester uit de omliggende gemeenten gaven op de receptie acte de precense, o.w. de burgemeester van Utrecht, Jhr. Mr. C. J. A. de Ranitz. De laatste gebeurtenis rondom het vertrek van burgemeester Bakker vond maandagavond in het Verenigingsgebouw plaats, waar een groot aantal representanten van de Veenendaalse bevolking aanwezig waren om de burgemeester namens de gehele burgerij een afscheidscadeau aan te bieden. Deze feestelijke bijeenkomst was op zeer goede wijze georganiseerd door het Comité Huldeblijk Burgemeester en werd geopend met een intrada voor orgel, bespeeld door Bob van Stempvoort en twee koperblazers van de Veenendaalse har monie „Caecilia", D. C. van Stempvoort en P. van Hees. De voorzitter van het Comité, de heer D. Sand- brink, sprak een openingsrede, waarin hij in het kort de ambtsperiode van de burgmeester memo reerde. Op het punt grenswijziging ging de voor zitter uitvoeriger in, waarbij hij o.m. de vraag stelde waar de bekende grenspaal aan de zuid grens is gebleven en het betreurde dat de noor delijke grens niet even voorbij station De Klomp was verlegd. Aan het slot van zijn rede zei de heer Sand- brink tot de scheidende burgemeester: „Veenendaal vertrouwt erop, dat u in uw nieuwe ambt nog veel zult kunnen doen, wat in het belang van deze gemeente is. Wij geven in vol vertrouwen de belangen van Veenendaal in uw handen en wij verheugen ons er over dat Veenendaal uw woonplaats zal blijven. Veel dank is verschuldigd voor alles wat u als burge meester voor deze gemeente hebt ge daan. U deed dit op menselijke en op magistrale wijze. Namens de hele bevol king, heel, heel veel dank." Tot op dit moment was het cadeau - een „nut tig gebruiksvoorwerp" zoals de voorzitter het noemde - voor de ogen der aanwezigen ver borgen, maar toen de grote gordijnen opengingen, Nadat het Veenendaals Knapen- en Meisjeskoor „Zegenbede" had gezongen, bracht het Mannenkoor „De Veenzangers" met machtig stemgeluid het „Do- mine salvam fac ten gehore. Een der oudste plaatselijke sportverenigingen, „Sparta" ontbrak evenmin op het appél, ditmaal met een prima verzorgd tableau, samengesteld uit een groot aantal gymnasten van deze vereniging. Bijzonder leuk was de miniatuur-burgemeester, compleet met ambtsketen. De dirigent van „De Veenzangers" Gijsbert van - Zanten - burgemeester Bakker noemde hem in zijn ■"WfWjj dankwoord „de opperzangmeester van Veenendaal" I - en de heer de Kleuver boden de fam. Bakker ver- volgens een door de heer De Kleuver vervaardigde aubade aan, welke even later ten gehore werd ge bracht. Het was een fantastisch stukje werk dat gebaseerd was op in Veenendaal welbekende melodieën, zoals „O Veenendaal, O Veenen daal en ,,'t Is van den avond Het werd met grote aandacht aangehoord en oogstte een langdurig applaus van de aan wezigen. In zijn dankwoord verklaarde de zichtbaar ont roerde burgemeester dat Veenendaal veel goeds ge bracht had, niet alleen deze avond, maar in het algemeen. „Dat ik hier sta betekent dat ik als bur gemeester voor het laatst het woord voer en dat is voor mij een heel ding. Het scheiden is moeilijk, vooral als je dan wordt overladen met weldaden. Een feestavond zo overstelpend als nu, daar had ik nooit van gedroomd. U moet me geloven, maar als ik dit allemaal zo zie dan vraag ik me af: waar aan heb ik dat verdiend, want ik had toch ook ge breken en tekortkomingen genoeg. Ik dank ieder een die hieraan heeft meegewerkt en niet in het minst de ganse burgerij. Dit afscheidsfeest zal tot de dood in ons geheugen gegrift blijven. Moge Gods zegen nog lang op Veenendaal rusten". Met het staande zingen van twee coupletten van het Wilhelmus werd de afscheidsavond besloten. Enige tijd geleden sloeg Van V. uit Ben- nekom op de Edeseweg in zijn woonplaats met zijn bestelauto linksaf zonder de door gang vrij te laten voor het hem achter opkomende verkeer, terwijl L., lijmer te Wageningen Van V. juist bij het kruis punt in ging halen en daarbij op het lin ker weggedeelte kwam. Deze overtredin gen brachten hen nu samen voor het Wa- genings kantongerecht. Ik wilde linksaf de Molenstraat In rijden en ik heb wel degelijk in mijn spie geltje gekeken, verdedigde Van V. zich. Toch heb ik niets gezien en de auto van L. moet op dat moment zich dus wel in een dode hoek bevonden hebben. Met een gesloten auto zoals de mijne gebeurt dat nogal eens. Vindt u dat werkelijk een verlichten de omstandigheid? vroeg de officier van justitie. Mijns inziens is het eerder een verzwarende. Verdachte kon daar echter niet zo een-twee-drie mee instemmen. Ook L. kon aanvankelijk maar moeilijk begrijpen, dat hij een fout had gemaakt. Wel was hij op de linkerweghelft geweest, maar zo zei hij, dat was om uit te kijken of het tegemoetkomende verkeer een in haalmanoeuvre toeliet. Als Van V. recht door was gereden, zoals ik dacht dat hij doen zou, had ik hem voorbij het kruis punt pas gepasseerd, voegde hij er aan toe. Waar u hem precies voorbijgereden zou zijn doet er niet veel toe, doceerde rechter v. d. Brand. U is ten laste ge legd, dat u op een kruising op het lin kerweggedeelte bent gekomen en dat hebt u zojuist zelf toegegeven. Wanneer men een abnormale, dat wil zeggen een van het normale verkeer af wijkende beweging maakt, zoals bijvoor beeld bij het linksaf slaan, dan dient men een paar voorzorgsmaatregelen te nemen om het achteropkomende verkeer te waar schuwen. Zo schrijft de wet in de eerste plaats het richtingaangeven en voorsor teren voor, terwijl ze daarnaast verbiedt naar links te gaan, wanneer daardoor het achteropkomende verkeer gehinderd wordt. Als dubele veiligheidsmaatregel is bo vendien aan het achteropkomende ver keer de verplichting opgelegd bij een kruising achter te blijven wanneer rechts passeren niet mogelijk is. Als je het zo leest lijkt het of beiden stil moeten gaan staan. Dat is natuurlijk niet de bedoeling van deze voorschriften. Ze manen slechts tot uiterste voorzichtig heid. Daarom ook worden deze verboden gevolgd door de woorden: zolang geen ge vaar voor botsing ontstaat. In dit geval heeft een aanrijding plaats gevonden tus sen de auto's van beide verdachten en dus bestond dat gevaar kennelijk wel. Voor Van V. luidde hierop de eis 50, of 10 dagen en voor L. 25,of 5 dagen. Rechter v. d. Brand maakte er respec tievelijk 40,of 8 dagen en 20,of 4 dagen van. (Zie verder pagina 2) N.N.P. „One, Zero, Five. CharlieCharlie", in het half duister klinken deze woorden als raadselachtige spookformules in de oren van de wat ver baasde en overrompelde bezoekers. Diep onder onze voeten horen wij het gerommel van de sterke motoren, dat luider wordt en even een rilling door het schip laat lopen. Een commando, dat in code wordt gegeven, doet de snel heid van de „Zeven Provinciën" oplopen tot het maximum van 50 kilometer. Een snelheid, waarvoor een auto zich niet behoeft te schamen. Hoewel wij op een Nederlandse kruiser zijn, worden alle commando's in Engelse (code) zinnen gegeven. Dit is één gevolg van samenwerking binnen de Nato. Een ander gevolg zou kunnen zijn, dat de instrumenten aan boord ook uit dezelfde, geüniformeerde koker zouden kunnen komen. Dat is niet het geval. Met een merkwaardig gerechtvaardigd gevoel voor chauvinisme zijn alle apparaten - en zeker de elektronische - afkomstig uit Nederlandse bedrijven. Het waarom daarvan te weten was het doel van ons bezoek aan de kruiser. Een journalistiek bezoek, georganiseerd door de nijvere „Vereniging Nederlands Fabrikaat" en de „Vereniging van Fa brieken op elektronisch gebied in Ne derland". Men zou gemakkelijk tot de conclusie komen, dat onze marine Ne derlandse bedrijven bij de inrichting van haar kruisers heeft ingeschakeld omdat produkten uit Nederland nu een maal goedkoper zijn dan instrumenten, die van over de Oceaan moeten komen, waarbij de financiële voordelen de kwaliteit dus verdringen. BEVRIENDE JALOERSHEID Niets is minder onjuist. De eisen, die aan de Nederlandse fabrieken werden gesteld, wilden zij de order van de Kon. Marine kunnen uitvoeren, waren hoog. Een schakelaar op een oorlogsbodem is heel wat anders dan een lichtschakelaar aan een huiskamermuur. De elektro nische uitrusting van de kruiser is als het ware het zenuwgestel. Valt dat uit, dan gebeurt hetzelfde wat bij de mens zou gebeuren: de machine staat stil en is niet bij machte ook maar één vin te verroeren. Er is weinig fantasie voor nodig om zich voor te stellen wat er met een verlamd schip in een zeege vecht zou gebeuren. De Nederlandse industrie verdient lof voor de door haar uitgevoerde taak. De elektronische uitrusting van de Zeven Provinciën voldoet aan alle eisen en is zelfs zo goed, dat de marines van be vriende landen met wat jaloerse be langstelling de nieuwtjes bekijken. PRAATVIS Terwijl wij in de commandokamer staan, de hersenen van het schip, waar in alle elektronische zenuwen samen komen, is de schaars door wat scherm- lichten en waarschuwingslampjes ver- willem tell organiseert schietconcours Het is voor de Amerongse schietvereni ging Willem Teil vandaag, woensdag 1 februari, een grote dag. De jonge vereni ging, een spruit van de vroeger onder de zelfde naam in Amerongen bestaande schietclub, zal vanavond gaan optreden als gastheer van een groot aantal schiet verenigingen uit de kring Gelderse Vallei. Men heeft dit winterschietconcours ter dege voorbereid, men wil zoals vanzelf spreekt een goede indruk aan de schut ters meegeven. In hotel Buitenlust heeft men zes schietbanen ingericht. Men ver wacht een grote deelname, reeds hebben van de vijftien bij de kring aangesloten verenigingen verschillende met vier korp sen ingeschreven. De wedstrijden worden gehouden op 1, 2, 3, 4, 8, 9 en 10 februari. Ook belangstellenden zijn hartelijk wel kom. Doordat de oliekachel ontplofte ont stond er vrijdagochtend een felle brand in de woning van de heer J. Benschop aan de Del. De brandweer die bijzonder snel aanwezig was, bestreed het vuur met de ncvelspuit en wist na twintig minuten de vlammen te doven. Dank zij dit snelle optreden bleef de brand beperkt tot een bovenkamer, die echter geheel uitbrandde. Men ondervond veel moeilijkheden van een sterke rook ontwikkeling. lichte ruimte gevuld met onheilspel lende geluiden, die een macabere ach tergrond vormen voor de gelispelde En gelse woorden. De Jantjes, die hier dienst doen (overigens meer Jannen door de hogere rangen), hebben hun hoofden verborgen in grote koptele foons, waaruit de geluiden ontsnappen. Wanneer in de diepte beneden het schip een school spelende vissen pas seert, worden hun „gesprekken" weer gegeven door de sonar, waarvan de so nore zoektoon dan overgaat in schrille fluitjes. Sonar is het instrument, dat moet waarschuwen voor naderende duikboten en duisternissen van de zee. Ervaren oren weten de geluiden om te zetten in beelden: een school garnalen, een dartele bruinvis of een dreigende onderzeeër. De sonar is een voorbeeld van elektronisch vernuft. Wat de sonar is voor de zeediepte is de radar voor (Zie verder pagina 2) weer twee dagen volop ijspret De schaatsende jeugd heeft weer twee dagen hun hart kunnen ophalen op de grote ijsbaan in De Fliert te Ederveen. Nadat de eigenaar woensdag de baan nog eens had ondergespoten kon donderdag middag de ijspret weer beginnen. Honder den zwierden weer over de grote ijsbaan. Door nieuwe versterkers was de vrolijke muziek tot in alle hoeken van de baan te horen. Onder populaire schlagers - als o.a. „Barcelona" en andere - zwierden 's avonds enkele duizenden over de baan. Vanuit Veenendaal komen dit jaar meer schaatsliefhebbers dan voorheen, omdat daar zoals bekend door omstandigheden dit seizoen geen gelegenheid is om te schaatsen. Velen uit Veenendaal uitten hierover hun ontevredenheid, daar zij nu het reisje naar Ederveen moesten maken. Toch vermaakten zij zich opperbest en overigens in goede stemming op de baan in De Fliert. Zelfs vrijdagavond toen er een kille ijsregen viel en de wegen spiegelglad wa ren kwamen nog tientallen Veenendalers het dorp per fiets of brommer - met schaatsen achterop - binnenrijden. De ijzel en de later invallende dooi maakten ech ter weer een einde aan de ijspret. SCHOORSTEENBRAND Donderdagmiddag werd de brandweer van Ederveen gealarmeerd voor een schoorsteenbrand bij de fam. van G. aan de Oudedijk. Daar aangekomen kon men het vuur spoedig bedwingen. Twee jaar geleden was er in dezelfde woning een schoorsteenbrand, waarvoor men toen ook hulp van de brandweer kreeg. eerste zelfbedieningswinkel in amerongen De vernieuwing van middenstandszaken gaat in Amerongen gestadig door. Verle den week donderdag is aan de Burg. v. d. Boschstraat de jarenlange zaak bekend onder de naam Wed. D. M. Bos, nu in eigendom van de heer S. Faber, geopend als Amerongens eerste zelfbedieningszaak. De meest geliefde kleur voor de win- tersportkleding in Zwitserland blijkt den- negroen te zijn. Om haar trouwjapon tegen regen te beschermen ging een Engelse schone op haar trouwdag in een plastic tentje naar de kerk. Een Schotse dame heeft een hoge be loning uitgeloofd voor degene die haar weggelopen Siamese kat, die een gouden tand heeft, terugbrengt. Bij Aken heeft een maniak op een zondagmorgen de banden van bijna 150 auto's stukgesneden. Twee Weense politieagenten hebben op voortreffelijke wijze geassisteerd bij de geboorte van een tweeling. Een 26-jarige vrouw en haar zes zoon tjes zijn in New York door kolendamp- vergfitiging om het leven gekomen. De Australische regering wil meer vrouwelijke emigranten aantrekken om het mannenoverschot te verminderen. Tengevolge van de overvloedige regenval van zondagavond stonden maandag weer grote delen van Ederveen blank. De riolering kon het overtollige water niet verwerken. Het water stroomde maandagmorgen zelfs over de Hoofdweg, waar op de hoek Hootsenstraat een stuk weiland volkomen bldnk stond. Ook op de Buurtweg was de toestand penibel. Al het water moet worden op gevangen door het Omleidingskanaal bij de Herv. kerk, maar daar stroomde het water links en rechts de weilanden in. De situatie zal in de toekomst wellicht verbeteren als men met het in aanbouw zijnde rioolsysteem aan het einde van de Schras gereed is. Dit is overigens in deze regenrijke winter reeds de derde maal dat hele stukken blank staan.

De Vallei | 1961 | | pagina 1