Gelderse rookworst Fougère toiletzeep 47 ïïlenótn atb do-o-pLu-aal KRACHTIGE UITBOUW AMERIKAANSE DEFENSIE Atoommacht Frankrijks probleem van vakantie-spreiding BEZORGER GROOT an KLEIN drukwerk SIMON DE WIT Handen en Lippen Q<w?PUROL ,De Gelderse Vallei' U kunt hel toch niet afschreeuwen in de grote prijsvraag van Totaal 37.500 gulden aan prijzen Goudband koffiemelk 1/2 memes Hele rijst droogkokend 'Cornedbeef Varkensvlees Edammer belegen Pudding 4 zakjes Perziken soenasperges bi* Do Sardines cc Elk 3 e stuk gratis Chocolade hagelslag A 150 gram 45 Toffeemelange te Zelfwerkend 2 pakk#n wasmiddel van64 59 Toiletpapier SCHERPENZEEL "AMERONGEN TWEEDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 1 FEBRUARI 1961 Nr. 9 Helft van begroting voor militaire doeleinden Raketten Italië-filmavond van N.R.V. met reis-modeshow EEN AANKOMEND STOFFEERDER EN EEN WONING STOFFEERDER G. Breeschoten Voor zo spoedig mogelijk gevraagd voor Achterberg. Nieuwsblad „DE VALLEI" DRUKKERIJ 4 ill I Hoofdprij's Een woonhuis of f 25.000 contant. 10 prijzen Een prachtige vacantiereis of f 500,- contant. 50 prijzen Een maand gratis boodschappen doen bij Simon de ttorrit a /V met literblik In Veenendaal komen wij gratis horen en bezorgen. Telefoon 2015 - Hoofdstraat 93 Voorbereiding Lichtweek N.N.P. De laatste grote ambtsdaad van president Eisenhower is de indiening van de Amerikaanse begroting voor 1961/1962 geweest. Vier dagen voor zyn af treden maakte hy de cyfers bekend. Uit de begroting blykt, dat de Ver. Staten vast van plan zyn hun positie tegenover Rusland zoveel mogelijk te verstevigen. Meer dan de helft van de begrotingsgelden is bestemd voor de defensie. Voor alle belangryke taken, die Amerika in de laatste jaren op de toch al zwaar be laste schouders heeft genomen, wordt meer geld gevraagd. Voor hulpverlening aan economisch minder ontwikkelde landen vroeg Eisenhower 3.6 miljard dollar. Voor ruimte-onderzoek 965 miljoen en voor de sociale problemen, waaronder arbeidsvraagstukken, 4.8 miljard. De begroting raamt de totale uitga ven van juli 1961 tot juli 1962 op 80 miljard dollar, een voor Nederland sprookjesachtig bedrag. De inkomsten worden geraamd op ruim 82 miljard. Meer dan de helft van de uitgaven, om precies te zijn 47.3 miljard dollar, wilde Eisenhower uitgeven ten behoeve van de defensie. Verwacht wordt, dat de nieuwe president, Kennedy, hier wel geen verander g in zal aanbrengen. In ieder geval zal hij het bedrag niet ver lagen. Van de ruim 47 miljard is een ge deelte bestemd voor militaire hulp aan het buitenland. De kredieten zullen de defensie van meer dan veertig landen moeten versterken. Toch moeten deze landen zelf meer geld gaan uitgeven voor hun eigen verdediging. Dat is o.a. Nederland duidelijk gemaakt bij de in Parijs gehouden besprekingen. Het aan tal door Amerika te leveren Starfigh- ters werd sterk ingekrompen. Voor het Amerikaanse ministerie van Defensie blijft een kapitaal over van 43 miljard dollar. Daarmee zullen ver anderingen worden bekostigd, die de Amerikaanse strijdkrachten moeten uitrusten voor een atoomoorlog. De ma rine krijgt volgend jaar de beschikking over de „Enterprise", het eerste vlieg kampschip van de wereld dat door atoomenergie wordt aangedreven. De vloot zal verder worden uitgebreid met de „Long Beach" een atoomkruiser, die bewapend is met luchtdoelraketten. In totaal zeven nieuwe atoomonderzeeërs, waaronder vier Polarisschepen, zullen aan de vloot worden toegevoegd. Voor vijf nieuwe Polarisduikboten zal, nadat de begroting is geaccepteerd, de kiel worden gelegd. De mankracht blijft op hetzelfde peil als nu. Vóór juli 1962 zullen grote aan tallen Atlasraketten voor operationeel gebruik gereed staan. De nieuwe Titan, die een groter bereik en een zekerder trefkans heeft, zal voor de deur staan, terwijl de Minuteman, die vaste brand stof heeft en zowel Atlas als Titan in bereik en trefkans overtroeft, bij de strategische luchtmacht in dienst zal zijn gesteld. Nog dit jaar zal Amerika proberen een mens in een baan om de aarde te brengen. Een (instrumenten)-raket naar de maan zal binnenkort worden gelan ceerd. Volgend jaar volgen raketten naar Mars en Venus. Negen miljard dollar zal hiervoor worden uitgegeven. De Polarisraket, die door de marine wordt gebruikt, zal worden verbeterd. In ontwikkeling is een beter type, dat een groter bereik - naar wij vernemen ongeveer 5000 kilometer - heeft. Eisenhower kondigde nog aan, dat de produktie van de veel omstreden „wonderbommenwerper" B170 zal wor den bespoedigd. Dit toestel zal over grote afstanden sneller dan het geluid vliegen. De bommenwerper wordt be wapend met een raket met atoomkop, die enkele duizenden kilometers voor het doel door de piloot van de bom menwerper kan worden gelanceerd en die dan verder zelf zijn weg zoekt. De verdedigingsraketten, zoals de Nike-Zeus, die een afweer tegen Rus sische intercontinentale atoomraketten moet vormen, zullen met alle middelen, die ten dienste staan, worden ontwik keld en in produktie genomen. Deze grote defensie-inspanningen zullen de politieke kracht van Amerika - en daardoor van de gehele vrije wereld - aanmerkelijk verstevigen. Het is nu eenmaal zo, dat wapens nog altijd meer spreken dan ideeën. De enorme uitgaven zijn hierdoor al bij voorbaat gerechtvaardigd. VRIJGELATEN AMERIKAANSE VLIE GENIERS EVEN OP SCHIPHOL. Vorige week donderdagochtend om drie uur arriveerden op Schiphol de 2 Ame rikaanse vliegeniers John R. Mckonc en Freeman B. Olmstead, die met vier an deren met hun RB-47 toestel boven de Barendszee zyn neergeschoten. Foto: tweede van links John R. Mckone, derde van links Freeman B. Olmstead. De twee begeleiders z(j» waarschijnlijk leden van de Amerikaanse ambassade in Moskou. De traditiegetrouw komt de Ned. Reisver. ook dit seizoen weer met een reisfilm in Veenendaal en wel woens dag 1 febr. in hotel „De Korenbeurs". De film behandelt het wondere stukje van Europa: Zuid-Italië, meer populair aangeduid met „de voet van de laars". Het is een filmtrilogie en het eerste deel behandelt Napels en omgeving. Hierbij is meer aandacht besteed aan de uniek eomgeving van Napels dan aan de stad zelf. Wondermooie excursies zijn verfilmd naar de vermaarde baai van deze mil joenenstad. Met prachtige witte pasagiersschepen vaart men naar het van vulkanische oorsprong zijnde eiland Ischia, door sommigen mooier gevonden dan het be roemde eiland Capri, waarschijnlijk omdat het niet zo overvol met toeristen is. Van Napels gaat het omhoog naar de Vesuvius en vandaar naar beneden naar de resten van de steden Pompei' en Herculanum. Het eerste gedeelte van de trilogie wordt besloten met beelden van de mooiste kustweg van Europa, de weg van Sorrento naar Amalfi. Het tweede deel voert de toeschouwer naar het eilannd Sicilië. Van Palermo uit wordt een grote rondrit over het eiland gemaakt. Het derde deel van de trilogie brengt de „hiel" van de laars, het door Neder landers nog veel te weinig bezocht en toch zo uiterst aantrekkelijk Apulië. Als bijzondere attractie is aan de filmavond een reis-modeshow verbon den, verzorgd door dames- en heren mannequins van de „Eerste Nederland se Reizende Modeshow". De bedoeling van deze modeshow is in de eerste plaats om te laten zien wat men op een reis moet meenemen en wat men beter kan thuislaten. Men leert hierdoor dat men met weinig bagage toch op een reis van b.v. een dag of veertien goed en aantrekkelijk gekleed kan gaan. Evenals Nederland, België en vele andere landen sukkelt ook Frankrijk met het probleem van de vacantiespreiding. Thans gaan 70% van de Fran sen in Augustus op vacantie, 20% in juli en slechts 5% in juni en septem ber. Overvolle treinen, gevaarlijke wegen, dure hotels waar het personeel te weinig aandacht aan de klanten kan besteden, omdat het te druk is, zijn enkele nadelen die bijna alle vacantiegangers vrijwillig op zich nemen. Gedurende drie maanden moet de toeristenindustrie boven haar krachten werken, om daarna negen maanden lang zo goed als stil te vallen. Wel merkt men een toenemende tendentie bij de gesalarieerde om steeds tal rijker enige dagen vrij te nemen voor de wintersport. Maar dit alleen kan het probleem van de vakantiespreiding niet oplossen. een oplossing gezocht. De economische raad heeft de studie van het probleem ter hand genomen. M. Bour, woordvoerder van deze raad stelde o.a. een spreiding voor van de schoolvakanties. Frankrijk zou in drie zones worden verdeeld. In het noorden en westen zou de vacantie in juni beginnen, voor de leerlingen van het zuiden de derde week van juli, en voor Parijs en het oosten van het land begin juli. Doordat de ouders hun vacantie moe ten afstemmen op die van hun school gaande kinderen hoopt men op deze wijze al enigzins een gelijkere verspreiding te verkrijgen, terwijl tegelijkertijd de vakan tiekolonies gedurende langere tijd open kunnen blijven. Verder stelt Louis Bour nog een reeks andere maatregelen voor, waaruit duidelijk blijkt, dat in Frankrijk in de goede richting wordt gezocht. Zo is er o.a. ook sprake om premies uit te schrijven voor hen, die hun vacantie bui ten de maand augustus en juli nemen. Voor direct gevraagd bij Woninginrichting Urtechtsestraat 1, Amerongen Aanbiedingen: Parallelweg 10, Tel. 2022* Telefoon 08385-2022* Parallelweg 10 VEENENDAAL Wanneer u de goede hoe danigheden van uw arti kelen onder de aandacht van het kopend publiek wilt brengen. Daarvoor staat ,De Vallei' te uwer beschikking. Dit nieuwsblad wordt, doordat het plaatselijk en regionaal nieuws brengt, niet ge lezen, maar „gespeld" van A tot Z In die sfee* genieten ook uw acver tenties een bijzondere be langstelling. De resultaten bewijzen dat. Adverteert dus in De Vallei. Het blad met verreweg de grootste oplaag voor de omgeving Nfl* Wit N.V. ter waarde van f 100.- 100 prijzen Een week gratis boodschappen doen bij Simon de Wit N.V. ter waarde van f 25.- I/raag uw gratis deelnameformulier, waarop precies slaat wat u moet doen, in de dichtstbijzijnde winkel van Simon de Wit Sprits gratis Bij ieder pak S.d.W. koffie of busje poederkoffie een pak Nobo-sprits (van 25 ct) gratis per stuk van 79 voor pak a 500 gram, van 39 voor 100 gram van 55 voor blik a 200 gram kwart kaas van 1.19 voor S.d.W. van 56 voor literblik van 1.69 voor Geschilde aa in olijfolie, blik 125 gram ww 3 stukken van 96 voor van 55 voor zak 200 gram van 49 voor W Geldig t/m 8 febr en butterscotch voor V W per pak a 4 rollen De komende jaren zullen in de Ver. Staten bijna 2,5 miljoen man onder de verschillende wapenen zijn. Het land leger telt dan 14 divisies, de luchtmacht krijgt 84 luchteskaders, de marine heeft een omvang van 317 oorlogsbodems. De versteviging van de defensie ligt voor namelijk in de verhoging van de kwa liteit en kwantiteit van de uitrusting. VERHEUGENDE STIJGING LEKTUURDIENST Opnieuw geven de cijfers een ver heugende stijging te zien. In totaal wer den in 1960 ingezonden en verwerkt 653746 kg tijdschriften en 125996 boeken tegen resp. 610724 kg en 117242 boeken in 1959. Dank zij de belangstelling en mede werking van de bevolking laten ook de cijfers in Veenendaal een belangrijke vooruitgang zien n.l.: 1959 1960 Tijdschriften 5159 kg. 5887 kg. boeken 196 ex. 1232 ex. In 130 gemeenten in Nederland be hoort de lektuurdienst tot de taak van het Rode Kruis, terwijl op de ranglijst als nr. 1, 2 en 3 voorkomen Leeuwarden, Middelburg en Oisterwijk. Daarna volgt als nr. 4 Veenendaal, hetgeen ongetwijfeld een succesvol re sultaat mag worden genoemd. Aan hén, die regelmatig het werk van de lektuurdienst steunen, is een woord van dank stellig op zijn plaats, terwijl de Veense lektuurdienst belast met het lichten der bussen, sorteren en verzen den, met voldoening op de vele werk zaamheden kan terugzien. En tenslotte, een felicitatie met het bereiken van de 4e plaats mag hier niet ontbreken. Parijs is een typerend voorbeeld. In augustus is de Franse hoofdstad overge leverd aan de buitenlanders. De meeste inwoners hebben hun rumoerige stad ver laten, de rolluiken van vele winkels zijn neergelaten, het zakenleven ligt stil en de ministeries op enige ambtenaren na verlaten. Citroen, Renault en Simca slui ten zonder meer hun deuren en tegelijker tijd alle firma's die met hen zaken doen. In alle fabrieken waar men aan de lo pende band werkt is de totale sluiting trouwens een noodzakelijk kwaad. Kleinere ondernemingen daarentegen be schikken vaak niet over het nodige per soneel om hun arbeiders in afwisselende groepen op vacantie te sturen en kiezen dus vanzelfsprekend de slappe maand van het jaar om hun deuren te sluiten, au gustus. Dit jaar zal te Lyon en omstreken een proef worden genomen. Door een grote propagandacampagne, verspreid over de acht departementen rond Lyon wil men zoveel mogelijk ondernemingen proberen over te halen in juli vacantie te houden. Maar ook op nationaal plan wordt naar mann hem alleen een brief mee, ge richt aan de delegatie van de Sochnuth in Konstantinopel en verzocht hij Po- pescu geld bij de Sochnuth te halen en dat naar Budapest te brengen. Na een week kwam Popescu terug en liet Springmann bij zich komen in hotel Monopol. Springmann vreesde in een val gelokt te worden en stond erop, dat ik zou meekomen. Ik moest voor de hotelingang wachten en zou terstond een advocaat waarschuwen, wanneer Springmann binnen een kwartier niet zou terugkeren. Maar hij kwam direct weer terug en overhandigde mij een klein pakje. Ik reed in een taxi snel weg. Het was een brief van Melech Neustadt, destijds een van de gedele geerden van de Sochnuth in Konstanti nopel, benevens een geldbedrag groot 7000 pengö. Melech Neustadt schreef, dat zij slechts DOOR DE BINNENBOCHT Donderdagmiddag om kwart over één kwam de bromfietser S. de Fluitersstraat uitrijden om de Markt op te gaan. Hij nam hierbij de bocht te klein en kwam in bot sing met de bromfietser v. E. Er was al leen materiële schade. BINNENBRANDJE AAN DE MOLENSTR. Donderdag om kwart voor één werd de brandweer gealarmeerd voor een bin nenbrand bij de fam. de J. in de Molen straat. Het bleek dat door te hard stoken van de kachel, de houten vloer aan het branden was gegaan. Toen de brandweer arriveerde, hadden omwonenden de brand al met emmers water geblust. SCHIETEN Tijdens de onderlinge competite in de Sociteit behaalden de leden van de schiet vereniging Scherpenzeel deze week de volgende resultaten: M. Berendse 48; H. Pater 44; A. van Dusschoten en P. Enge lenburg 43; G. J. de Joode, N. Klumpenaar C. Valkenburg Jr. en J. Koudijs 42; J. ten Broek 41 en Hk Berendse 40 punten. BROMFIETSER AANGEREDEN Toen j.l. woensdagmiddag omstreeks kwart over twaalf de heer Van Appel doorn, uit Maarsbergen, zich na afloop van de markt per bromfiets naar huis wilde begeven, werd hij in de Dorpsstraat, ter hoogte van de Glashorsterdijk, door de bestuurder van de Van Gend Loos-auto de heer van Ginkel, aangereden. De schuld van deze aanrijding lag bij de be stuurder van de auto, die vanuit een zij weg een voorrangsweg opreed geen voor rang verleende. Beide voertuigen werden licht beschadigd en de bestuurder van de bromfiets bekwam een lelijke hoofdwond. een kleinigheid stuurden, omdat zij eerst de betrouwbaarheid van de bode op de proef wilden stellen. 7000 pengö was inderdaad weinig, maar wij waren erg blij eindelijk een geheime verbin dingsweg te hebben gevonden. Moeilij ker was dat Melech Neustadt ons te gelijk instructies gaf, hoe het geld moest worden verdeeld. Deze aanwij zingen gooiden ons hele werkschema in de war. De helft van het geld mocht volgens de aanwijzingen voor hulp aan vluchtelingen worden gebruikt. De an dere helft voor Hongaarse joden. De Hongaarse helft moest in drie gelijke delen worden verdeeld en aan de drie landsdelen: het Hongaarse moederland, Zevenburgen en Karpato-Rusland ter beschikking worden gesteld. Maar dat was nog niet alles. De di verse gedeelten moesten weer worden gehalveerd. De ene helft voor de zionis GELDERSE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW VERGADERDE Ondanks de gladheid van de weg waren het merendeel der leden van de Gelderse Mij. van Landbouw, vrijdagavond naar hotel Boszicht gekomen waar de jaarver gadering gehouden zou worden. De waar nemend voorzitter, de heer Harthoorn sprak zijn vreugde er over uit dat de voorzitter, de heer Houterman, weer ge heel van zijn ziekte hersteld was en weer in hun midden was. In het bijzonder sprak hij een woord van welkom tot de ere-voorzitter,. burge meester mr. C. P. Hoytema van Konijnen burg en diens echtgenote, het ere-lid, de heer Van der Eist, afgevaardigde van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen en Jonge boeren en boerinnen. Hieruit bleek dat er met die organisaties een prettige samenwerking bestaat, aldus de voorzitter Voorzover de heer Houterman zich kon herinneren was deze jaarvergadering de eerste dat er in het afgelopen jaar geen sterfgevallen onder de leden waren te be treuren. Nadat hij een kort overzicht had gegeven van het familiespel dat na de pauze zou worden opgevoerd, werd de secretaris, de heer J. v. d. Vliert In de gelegenheid gesteld om zijn jaarverslag te lezen. Hieruit bleek dat het aantal leden (100) gelijk was gebleven. Tevens gaf hij een overzicht van de ak- tiviteiten van het verenigingsjaar. De pen ningmeester, de heer A. Werkman gaf een overzicht van de financiën en hieruit bleek dat er een voordelig saldo van plm. 300,was. Namens de kascommissie bracht de heer R. van Ginkel verslag uit. Tot leden van de nieuwe commissie wer den benoemd de heren A. Hooyer en A. van Ginkel. De aftredenden, doch herkies baar gestelde heren J. M. Houterman en J. v. d. Vliert werden herkozen. Na af loop van de behandeling der bestuursza ken en de pauze werden door enkele le den het familiespel „Met de knollen de pot in" opgevoerd. tische partijen, de andere voor de jeugdorganisaties. Dit twaalfde deel, waar het dus om ging, moest nog eens verdeeld worden onder zes partijen. Elke partij ontving van deze eerste geldzending dus nog niet eens 100 pen gö. Hoe dacht Melech Neustadt te ver hinderen, dat de Budapester partijstrijd zich ook op het gebied der geldver- deling zou doen gelden? Inderdaad leidden zijn al te starre directieven tot een absurde situatie. Op zekere dag ontvingen wij van een oude zionist, partijgenoot dr. Silberschein uit Genève een gouden sigarettenkoker om de op brengst te verdelen onder zijn landge noten en vrienden. De verdeling van deze koker leidde bijna tot ontbinding van de organisatie. Ontelbare mensen kwamen zich bij ons melden, die stuk voor stuk beweerden landgenoot en boezemvriend van Silberschein te zijn. Door een grondige voorbereiding hoopt men de lichtweek welke a.s. zomer weer wordt georganiseerd, nog beter te doen slagen als in voorgaande jaren. Woensdag avond j.l. werd een eerste bespreking ge houden tussen winkeliersvereniging en een aantal particulieren. Het was de be doeling om deze avond voorlichting te geven over de mogelijkheden voor een lichtweek. De heer Kuiper, technisch ambtenaar van de PUEM zette aan de hand van de monstratiemateriaal uiteen wat er zoal met de verschillende lichtpunten te be reiken valt. Hij vertelde hoe een lamp wel en hoe hij niet dient te worden op gesteld om contrastrijke verlichting te krijgen. De lichtweek waarvoor de juiste datum nog niet is vastgesteld zal van zaterdag tot zaterdag duren. Er zijn plannen om iedere avond een festijn te organiseren. De vergadering werd van de zijde van particulieren slecht bezocht. De winke liersvereniging hoopt dat diegenen die er wel waren, zich als propagandist zullen opwerpen. Het bleek wel dat een vroeg tijdige aanpak van de zaak en een geor ganiseerd overleg tot het welslagen van de lichtweek zal bijdragen. NEDERLANDS FOKVEE OP VLEUGELS NAAR MIDDEN OOSTEN 22 jonge emigranten, afkomstig uit Friesland, namen dzer dagen plaats in een KLM Douglas DC-7F om in Baghdad een nieuw bestaan te beginnen. Tranen heb ben er die dag op de luchthaven Schiphol niet gevloeid, ook al betrof het hier een afscheid voor het leven, want het groepje passagiers bestond n.l. uit 20 vaarzen en 2 stieren. De regering van Irak, die deze dieren van vee-exporteur Schaap uit Deersum heeft gekocht, staat overigens niet alleen in haar belangstelling voor Het klinkt nu misschien allemaal nogal komisch, maar met het oog op ons ille gale werk was het uiterst gevaarlijk. De partijpolitiek speelde ook in een andere kwestie een noodlottige rol. Tot aan de intocht van de Duitsers bestond nog de mogelijkheid van een uiterst beperkte legale emigratie naar Palesti na. De Engelse regering stond destijds maandelijks 50 kinderen uit Hongarije toe naar Israël te komen. Wij stuurden voor het grootste deel volwassenen, al stonden de papieren uitgeschreven op kinderen. De autoriteiten zagen dat door de vingers. Maar elke maand werd een dodelijke strijd geleverd om deze emigratievergunningen. Het gelukte ons al gauw de contrac ten met het buitenland te versterken. Samu Springmann had een school vriend, Bandi Grosz, die een meer dan dubbelzinnige figuur was. Hoewel af Nederlands vee. Zo vlogen dezer dagen eveneens een aatal Friese herkauwers naar het Midden Oosten, t.w. 20 vaarzen, 1 stier en 3 kalveren, dit keer met be stemming Koeweit. De KLM verwacht bovendien dat het veetransport in deze richting in de na bije toekomst nog zal toenemen, omdat in het Midden Oosten grote behoefte be staat aan uitbreiding van de veestapel, o. m. met het oog op een noodzakelijke ver hoogde melkproduktie. Uiteraard heeft het luchttransport van de 12 paarden dat de KLM op 16 januari t.b.v. de Sjah van Perzië verzorgde, niet dezelfde economi sche achtergrond als het vervoer van fok- koeien. Wel Is het symptomatisch voor de steeds groter wordende waarde, die men aan het vliegtuig als transportmiddel voor vee in het Midden- en Nabije Oosten toe kent. Z.H. DE PAUS ONTVING ALBERT PLESMAN JR. IN AUDIËNTIE Z.H. Paus Johannes XXIII heeft een de zer dagen de heer en mevrouw Albert Plesman Jr. in particuliere audiëntie ont vangen naar aanleiding van hun vertrek uit Italië, waar de heer Plesman 12 Jaar lang Hoofd van de KLM vestiging Italië is geweest. Zijne Heiligheid onderhield zich gerui me tijd met de heer en mevrouw Plesman en toonde grote belangstelling voor de Nederlandse burgerluchtvaart. De heer Plesman, zoon van de stichter van de KLM, Dr. Albert Plesman, keert binnen kort naar Nederland terug, daar hij m.i.v. 1961 is benoemd tot Hoofd van de Cen trale Verkoopleiding van de KLM op het Hoofdkantoor te Den Haag. Hij wordt op gevolgd door de heer Vincent Windlsch Graetz. KORT De in Frankrijk overleden schrijver Blaise Cendrars was de auteur van het (waarschijnlijk) kortste gedicht van de wereld. De titel luidt: „Waarom ik schrijf?" De tekst: „Daarom". stammend van joden, had hij zich al op zeer jeugdige leeftijd laten dopen en daarbij de naam aangenomen van An- dré György. Bandi Grosz had tal van beroepen uitgeoefend, het ene meestal no gbedenkelijker dan het andere. Hij begon als kelner, bracht het weldra tot cafébezitter, smokkelde tapijten uit Turkije en had grote invloed op de zwarte markt van Budapest. Hij was een hartstochtelijk speler en bewoog zich voortdurend in de kringen van de onderwereld van Budapest. Tenslotte w redhij agent van de Hongaarse con traspionage. Misdadigers, lichtekooien, souteneurs, dieven en helers vormden zijn omgeving. Hij was intelligent, han dig en oriënteerde zich in moeilijke si tuaties veel sneller dan onze, aan ille gale arbeid niet gewende kameraden. (Wordt vervolgd) ALEX WEISSBERG (8) In de zomer van 1942 zwol de stroom van vluchtelingen uit Polen enorm aan. Ons werk eiste steeds grotere geldsom men. Wij probeerden daarom contact op te nemen met de gedelegeerden van de zionistische wereldorgansaties in Zwitserland en Konstantinopel. Maar dit deel van ons werk was onmogelijk zonder actieve hulp van agenten van de Hongaarse en Duitse geheime diensten. Samu Springmann, de diamanthande laar. die goede relaties met de buiten landse gezanten in Budapest onderhield, leerde op zekere dag in het Franse ge zantschap een man kennen, Erich Po pescu genaamd. Popescu reisde als agent van de Duitse contraspionnage vaak naar Konstantinopel. Springmann stelde hem een zakelijke overeenkomst voor. Hij zou in Konstantinopel bril janten kopen en die naar Budapest brengen. In werkelijkheid had Spring- man een dergelijke zaak heel niet op het oog; hij wilde Erich Popescu enkel persoonlijk interesseren en met hem in nader contact komen. Toen Popescu eindelijk zou vertrekken, gaf Spring-

De Vallei | 1961 | | pagina 3