Win een van deze ledereen kan GRATIS meespelen in het Albert Heijn-Kienspel 10.062 prijzen- Waarde 130(1000 DE VALLEI 1 2 3 4 5 6 7 9 10 11 13 14 15 16 (of een van de overige 10.050 prijzen) Dit is alles wat u moet doen: haal een AH-KIENSPEL-kaart in een Albert Heijn winkel. U krijgt deze gratis - ook als u niet koopt. Bewaar deze kaart tot u vandaag over een week in deze krant de eerste AH-kienspel-advertentie ziet. Daar staat alles in wat u weten moet om te kunnen meedoen. U kunt dan ogenblikkelijk uw kienspel spelen en... wie weet wint u ml Ir n jti|- een Opel. Haal uw kaart! v Voor de Jeugd 12 Trefpunt en kadercentrum coöperatieve boerenstand MODERNE KALVERMESTERIJ Weg met de strozak Bestemming voor Kasteel ,,'t Velde" te Warnsveld NOODZAKELIJKE TAAK VOOR DE BOER (ii) Behalve de 12 hier afgebeelde Opeis Rekord looft AH nog uit: 50 Siemens koelkasten en 50 Erres wascombinaties en 150 Pontiac horloges en 300 Arzberg 12 p. theeserviezen en 75 Braun keukenmachines en 300 Philips strijkijzers en 75 Philips keukenradio's en 300 Ronson Cadet aanstekers en 150 Mignon platenspelers etc. etc. etc. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Joa, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal ONZE JARIGEN VAN DEZE WEEK ZIJN 1 febr. Rie Turkesteen 1 Johan v. d. Bruinhorst 1 Teuntje van Manen 1 Jaap Scholman 2 Epie Sukkel 2 Rita v. d. Berg 3 Ellie Roor 3 Annie Lodder 3 Gerard Beijer 3 Riekje Balsink 4 Sandré Bijl 4 Marietje Bos 4 Alie Hovestad (Rhenen) 4 Klazinus Diepeveen 4 Dicky van Ravenswaaij 5 Ineke van de Weerd 6 Reina Rebergen 6 Willie Bos 6 Martha van de Haar Allemaal hartelijk gefeliciteerd ZILVERPAPIER EN CAPSULES Van Bertie en Tonnie van de Haar kre gen we deze week weer capsules. Fijn hoor, dank je wel. Tante Jos Figuur a. Het geheimzinnige muntstuk Als je eens een ijskoude fles hebt, waar de inhoud al uit is, moet je het volgende kustje proberen. Neem een munt en maak die vochtig en plaats dan die munt met de vochtige kant op de opening van de fles, die nog koud moet zijn. Neem dan de fles in je beide handen, zoals je dat op het plaatje ziet, en dan zul je binnen een paar seconden zien, dat de munt gaat „dansen". Zij zal zich oprichten en weer terugvallen en zelfs als je de fles op een tafel zet en je handen wegneemt zal de munt nog een poosje doorgaan met „dansen". Wat gebeurt er dan namelijk? De lucht in de fles wordt verwarmd door de warmte van je handen, waardoor zij uitzet. Een beetje van die lucht ont snapt door de opening van de fles en' licht dan de munt op. Als de munt te rugvalt en de lucht dus weer gevangen is, begint dit uitzetten van de verwarm de lucht opnieuw en zo krijg je dus „de dansende munt". Figuur b. Leuke kleine kandelaartjes voor een verjaardagstafel De kandelaars, die je in de tekening ziet, kun je heel gemakkelijk maken. Alles, wat je nodig hebt, is een rond zandtaartje (denk erom: een taartje, dat je kunt eten en dus niet één dat je met een zand vormpje gemaakt hebt!) en een zuurtje in de vorm van een rin getje. Dat zuurtje gebruik je als hand vat voor het kandelaartje en het taartje vanzelfsprekend om er de kaars in te zetten. Dat doe je nadat je om die kaars aan het uiteinde een capsule (b.v. van een melkfles) hebt gewikkeld. Het handvat maak je om het taartje vast met een smal lintje. Zoals je ziet, krijg je op die manier heel leuke kandelaar tjes. Figuur c. Belletjes aan je manchetten Iedere keer als je je handen beweegt zullen de manchetknopen die je ge bruikt op een leuke manier klingelen, als je die manchetknopen maakt van speelgoedbelletjes. Die belletjes kun je kopen in een speelgoedwinkel en je moet er vier kopen van de kleinste maat, die je aan elkaar vastmaakt met Figuur d. Denksport Kun je vier hazelnoten in de genum merde vakjes leggen zo, dat er in geen één rij, in welke richting ook, meer dan één noot ligt? Twee of drie nummers kunnen samen een lijn vormen, zoals b.v. 5 en 2, of 5 en 8, of 11 en 14. Zoek het maar eens uit. SI ua 6 '8 'Z jo H ua z\ 'S '8 luusi -jaiA ;aq ui uajou ap 3aq -öutssojdo een sterk koordje. Dat koordje moet tussen de belletjes in ongeveer één cm. j lang zijn. Door de knoopsgaten in je j manchetten trek je de belletjes en dan moet je maar eens luisteren naar het effect. Het Britse leger zal binnenkort de vermoeide ledematen uitstrek ken op Latex schuimrubberma trassen. Er is een contract ge plaatst bij Vitafoam Ltd. te Mid- dleton, Manchester, voor 60.000 schuimrubber matrassen ter waarde van 470.000. Het besluit van het leger om de nieuwe ma trassen te bestellen valt samen met zijn moderniseringsprogram ma, zowel wat de bewapening als de huisvesting betreft. Vele van de nieuwe matrassen zullen worden gebruikt in de semi-privé vier-kamervertrekken die in de plaats zijn gekomen van de tra ditionele zalen in barakken. Het statige landgoed ,,'t Velde" dat ge kunt vinden op het punt waar de weg uit Zutphen zich splitst naar Lochem en Winterswijk en dat sinds enige jaren onder beheer stond van de Stichting Gelders Landschap, heeft zijn definitieve bestemming gevonden. Na een restauratie, die wellicht één tot twee jaar zal vergen, zal dit fraaie kasteel in dienst staan van de coöperatieve boerenstand in oostelijk Nederland. Voor het eerst in de agrarische geschiedenis van Nederland zal hier het brood nodige en uitermate belangrijke kaderwerk ter hand worden genomen in een eigen centrum, waar zowel coöperaties als stands- en jongerenorganisaties de personeels- en kaderopleiding zullen doen plaatsvinden. Het Instituut voor Landbouwcoöpe ratie wier werkgebied zich uitstrekt over Gelderland, Overijssel, oostelijk Utrecht en de Noordoostpolder, was reeds lang van oordeel dat het nood zakelijk en onontkoombaar was het ontwikkelingswerk onder de boeren stand op één centraal punt te vestigen. De honderden coöperatieve aan- en verkoopverenigingen, zuivelfabrieken en boerenleenbanken zijn verantwoor delijk voor een goed deel van 's lands welvaart en economie. Al deze instellingen en organisaties worden bestuurd en beheerd door eigen krachten, m.a.w. door boercn-bestuurs- leden, die tot taak hebben hun bedrij ven naar beste kunnen en weten te leiden en voor te lichten. Dit vereist een zeer grote dosis inzicht en kennis, waarbij in vroegere dagen wellicht het gezonde verstand toerei kend was, maar waar tegenwoordig meer voor komt kijken. SAMENWERKING De Nationale Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging „Centraal Bureau" G.A. te Rotterdam, die met een jaar lijkse omzet van ca. 500 miljoen tot een van de pijlers van de Nederlandse wel vaart mag worden gerekend, zal in nauwe samenwerking met het Instituut voor Landbouwcoöperatie en de Cen trale Raiffeisenbank te Utrecht borg staan voor een juist beheer van deze ideeële instelling. Het Centraal Bureau zocht een ge schikte plaats voor haar personeels- opleidingen, die tot nu toe in De Steeg plaatsvonden, het Instituut voor haar kadervorming van toekomstige be stuursleden en op deze basis is de sa menwerking ontstaan. De jonge boeren een beeld te geven van de huidige, eco nomische constellatie, hen in staat te stellen door een goede kennis van zaken snelle en deskundige beslissingen te nemen in hun eigen organisaties, dat rekent het Instituut zich tot haar be langrijkste taak. ONTMOETINGSCENTRUM De jonge boeren, die vanuit alle wind streken in ,,'t Velde" zullen worden voorbereid op hun belangrijke maat schappelijke en culturele taken, zullen in dit historische gebouw van gedachten kunnen wisselen en door de geriefelijke HUISVESTING EN VERZORGING IN DE EERSTE DAGEN De eerste dagen heeft een kalf behoefte aan warmte. Zorg daarom voor een war me, droge en tochtvrije ligging. Is de ge hele stal leeg en worden de jonge dieren dadelijk in kisten geplaatst, dan is het in de winter zeer aan te raden om in een dergelijke stal te stoken. U zult hierdoor zeer zeker de uitval be perken; er bestaat minder kans op diarree in loopstallen te huisvesten, is reeds vee', gesproken. Het voordeel van loopstallen is, dat de jonge kalveren dik in het stro kunnen liggen en dat de beweging gun stig kan zijn voor de spierontwikkeling. Een groot nadeel van loopstallen is, dat de besmettingsmogelijkheden toenemen als meerdere kalveren bij elkaar zijn. Door het groter worden van het aantal kalveren per mester, dienen er ook meer kalveren in èèn keek te worden aange kocht. Tussen deze kalveren kan er ge makkelijk èèn zijn, dat besmet is met ziek te kiemen. Vooral bij marktkalveren, die in diverse veewagens tussen veel andere dieren vervoerd zijn, is de kans op be smetting zeer groot. Wij hebben dan ook meerdere malen gezien, dat bij kalveren, die los in een hok liepen, veelvuldig diar ree of besmettelijk hoesten optrad. Ook worden aldus bij de mester tot een mini mum beperkt. Vitaminestoot Jonge kalveren nemen uit het weinige voedsel, dat ze de eerste dagen ontvan gen, nog onvoldoende vitaminen op. Wordt het jonge dier reeds met een tekort aan deze vitaminen geboren wat in de win termaanden veelal het geval is dan werkt dit remmend op de groei. Ook heeft het kalf dan veel minder weerstand tegen ziekten. Het is daarom aan te raden de kalveren altijd een vitaminestoot te geven en zeker in de maanden december tot mei. Dit kan het beste gebeuren op een leeftijd van èèn week of als de dieren 3 4 dagen in het mesthok staan. VOEDERMETHODE Een goede huisvesting en een juiste voe dermethode bepalen voor een belangrijk accommodatie (men denkt aan 50 bedden op 1- en 2-persoons kamers), vergaderzalen en bibliotheek, hun eigen ontmoetingscentrum hebben. I Het eerste bestuur voor deze Stich ting Kadercentrum is reeds samenge steld en bestaat uit de heren ir. J. W. Hudig (voorzitter)A. Loman (Centraal Bureau); G. J. Wuestenenk (Instituut); ;mr. B. J. Onderwater (Centraal Bur.); ir. A. T. Oosterhof (Instituut) en drs. J. A. de Groot (Instituut). De heer J. Bilker, tot nu toe directeur van de G.J.D.C. Goedhart-Stichting te De Steeg, zal de afdeling Kadervorming leiden met de ervaring opgedaan in het opleidingscentrum van de Verbruiks coöperatie CO-OP Nederland. en de jonge kalveren gaan gemakkelijker aan het groeien. Het stoken kan het meest voordelig gebeuren met hout of steenkool. Aan voedsel heeft het jonge dier min der behoefte. Door de veranderde omstan digheden is de spijsvertering enigszins ge stoord. Geef daarom de eerste keer alleen lauw water; eventueel kunt U een ei of een paarlepels suiker toevoegen. Daarna wordt wat kalvermelkpoeder bijgegeven en de hoeveelheid ervan geleidelijk aan verhoogd. Dadelijk in kisten of eerst in loopstallen Over de vraag of de jonge kalveren dadelijk in kisten moeten worden ge plaatst of dat het beter is ze eerst een tijd komt het voor dat pas later, als de kalve ren reeds in de kisten geplaatst zijn, een ziekte uitbreekt, waardoor dan plotseling een groot aantal dieren aangetast blijkt te zijn. Wilt u de kalveren los laten lopen, dan mogen er niet meer dan twee, hoogstens drie bij elkaar geplaatst worden en deze kalveren moeten volledig afgescheiden zijn van de andere. Het loslopen mag niet langer duren dan hoogstens 14 dagen. Langer loslopen geeft in de kisten de eerste dagen een mindere groei. Veel mesters, die op de markt een groot aantal kalveren tegelijk kopen, plaatsen deze dadelijk in kisten. In de kisten wordt flink wat stro gedaan, dat geleidelijk aan wordt verwijderd. De besmettingskansen twaalf Opeis Rekord '61 Heijn deel de kwaliteit van het gemeste kalf. Het i§ voldoende bekend, dat op bepaal de bedrijven altijd een betere kwaliteit kalveren gemest wordt dan op andere. Bij veel mesters wordt aan hygiënische en juiste voedering nog veel te weinig aandacht geschonken. Emmers, roerder en eventueel een au tomatische roerinstallatie moeten telkens na het gebruik met hete water schoon ge maakt worden. Een klein beetje achterge bleven kalvermelkpoeder, dat snel tot ont binding overgaat, kan reeds diarree ten gevolge hebben. Mocht een kalf de emmer niet leeg drinken, giet deze melk dan niet terug bij de melk waarvan andere kalve ren nog moeten drinken. Het is best mo gelijk dat dit kalf is aangetast door een besmettelijke ziekte en de ziekte kan zich dan op deze wijze snel verspreiden over een groot aantal dieren. Ook overgescho ten melk dient u nooit te bewaren tot een volgende voedertijd. Geef die liever aan varkens of pluimvee. Volg de gebruiks aanwijzing nauwkeurig op. Kalvermelkpoeder afwegen Om de juiste sterkte van de kunstma tige kalvermelk te verkrijgen is afwegen veel nauwkeuriger dan een maatbeker. Een maatbeker kan men aandrukken en vol en minder vol scheppen en zodoende vrij grote afwijkingen krijgen. Dit is na delig voor de groei en de gezondheid van het kalf. Voor het wegen is een snelwe ger of huishoudbalans te gebruiken. Voor grotere aantallen kalveren kan de bascule gebruikt worden. Drinkwater Bij deze methode van kalvermesten gaat het om het verkrijgen van blank vlees. Dit houdt in, dat ijzer en koper niet aan het kalf verstrekt mogen worden. Het drinkwater mag deze mineralen dan ook slechts in zeer geringe hoeveelheden be vatten. Gebruik zoveel mogelijk leiding water of regenwater. Wordt regenwater zuiver opgevangen en goed afgesloten be waard, dan is het zeer geschikt voor de kalvermesterij. Putwater en bronwater zijn dikwijls ijzerhoudend. Ook kan het water geheel ongeschikt zijn, doordat het schadelijke chemische bestanddelen bevat. Gebruiksaanwijzing mestpoeder Mestpoeder aangemaakt met zuiver wa ter, kan beschouwd worden als een volle dige vervanger van vollemelk. Naast deze kunstmatige kalvermelk mag geen enkel ander voedermiddel verstrekt worden. Ook mag het kalf niets kunnen eten van de kalverkist of likken aan ijzer- of koperhoudende voorwerpen. Mestpoeder wordt als volgt aangemaakt: In de emmer of teil wordt ongeveer Vs deel van de totale aan te maken hoeveel heid water gedaan. Het water moet warm zijn, doch niet te heet 60° C.) De be nodigde hoeveelheid poeder wordt afge wogen of afgemeten en bij het water ge daan. Nu roeren tot het poeder volledig is opgelost. Vervolgens wordt zoveel koud en/of warm water toegevoegd, tot de juiste hoeveelheid en de goede temperatuur be reikt zijn. De temperatuur van de kalver melk moet 35-40° C. bedragen. Houdt u hier nauwkeurig aan een controleer het met een thermometer. VROEGERE BRITSE PILOOT HERENIGD MET NEDERLANDSE FAM. Zestien jaar geleden, tijdens de hevige Slag om Arnhem, kwam een Britse piloot tijdens een van de hevigste gevechtsacties van de luchtlanding in de tuin van een Nederlandse familie terecht. Hoewel het huis zwaar beschoten werd, waren de in woners ervan - moeder, vader, zoon, schoondochter en drie kinderen - een gro te troost en toeverlaat voor de Britse pi loot. De familie Borgmans nam de gewon de vlieger in huis, verbond zijn wonden, verpleegde hem en hielp hem zich in vei ligheid te stellen. De heer Pattenden, die tegenwoordig in Sevenoaks in het graafschap Kent woont, verloor het contact met zijn Nederlandse vrienden totdat hij kortgeleden een brief van hen ontving. Deze brief, die uit Oos terbeek kwam, was geschreven op insti gatie van een vroegere mede-piloot, die de oude slagvelden bezocht en met mijn heer en mevrouw Borgman herinneringen aan de Slag om Arnhem ophaalde. Het Nederlandse echtpaar was opgetogen toen het nieuws over zijn vroegere gast ver nam en schreef onmiddellijk om hem uit te nodigen opnieuw een bezoek aan Ne derland te brengen. De heer Pattenden verklaarde tegen over een verslaggever dat de brief uit Nederland een heerlijke verrassing voor hem was. De heer en mevrouw Borgman hadden geschreven dat de bevolking van Oosterbeek hem en zijn collega's altijd als gewaardeerde gasten zouden ontvan gen. De heer Pattenden hoopt nu Arnhem opnieuw te bezoeken, alleen ditmaal on der gelukkiger omstandigheden.

De Vallei | 1961 | | pagina 4