Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Extra kosten, maar winstmarge blijft gelijk Per 1 februari moet melk afgeschermd zijn zeggen de slijters ONVERWACHT Wist u... 65 jaar getrouwd „Het Hoorntje" gereserveerd voor particuliere woningbouw WAAR IS DE VALLEI-RIKS? SCHERPENZEEL DE OPSTAND OP DE „SANTA-MARIA" „LIGGEN!" „Over lien minuien is liet voorbij" RAAD ACHTTE GROND IN OVERBERG TE DUUR Totaaluitslag „Bliksemaktie^ Kongo Burgemeester van Scherpenzeel opende sciiieteoncours te Amerongen AMERONGEN TECHNISCHE STORING ELST EDERVEEN RHENEN Agenda 35e jaargang VRIJDAG 3 FEBRUARI 1961 Nr. 10 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veencndaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg O verberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzcel Overschakelen Bekend onderwijzer overleden Een boete Meer tijd Lange levertijd Bouwfonds geeft voorlichtingsavond NIET GEVONDEN! 4 CX 072529 De dode en de gewonden zijn spoorloos verdwenen UIT DE RAAD VAN AMERONGEN: 4161,84 en 2625 blikjes. Aankoop grond Schapendrift Fabrieksbrand tijdig geblust Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Vcenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 HJnen) - Giro 563427 Redaktie: yV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent Dat by Kon. Besluit is bepaald dat consumptiemelk tij dons vervoer afgeschermd moet zyn tegen daglicht, daar is de melkhandel in dit rayon het roerend mee eens, maar dat zulks al per 1 febr. j.l. het geval moet zün, daarover zün een groot aantal melksiyters danig in hun wiek geschoten. „Hoe kunnen wü in zon korte tyd (op 4 januari werd bekend dat de regeling op 1 februari zou ingaan) die voor zieningen treffen welke deze maatregel eist?", zo vragen zy zich min of meer verbolgen af. Daarbij komt nog dat ze het geen van allen eens zijn met de huidige winstmarge op de melk. „Wy moeten extra kosten maken, de afscher ming vergt meer tijd, maar financieel wordt het op geen enkele wijze gecompen seerd", is een alom verkondigde mening. Er was al geruime tijd sprake van dat de melk-op-wagens tegen het dag licht afgeschermd moest worden. Aan vankelijk lag het in de bedoeling deze maatregel ter voorkoming van de zgn. oxydatiesmaak die ontstaat wanneer de laag gepasteuriseerde melk aan teveel daglicht wordt blootgesteld, op 1 jan. van dit jaar te doen ingaan. De minister van Sociale Zaken echter voelde er meer voor de datum van in gang te stellen op 1 januari 1962. Bij al dit geharrewar waren er slijters die het zekere voor het onzekere namen en de vereiste maatregelen troffen, maar vele anderen wachtten af. Plotseling echter verscheen in de Staatscourant in de loop van jan. het Koninklijk Besluit, dat het af schermen van de melk per 1 febr. daaropvolgend verplicht was. De reacties hierop behoeven geen nader commentaar. Het orgaan van de Prot. Chr. Bond van handelaren in Melk- en Zuivelproducten schreef: „Wij noemen een dergelijke handelwijze op zijn minst onfatsoenlijk. Het blijkt dat men niet zonder meer mag vertrouwen op door de overheid genoemde data." Al met al betekent de afscherm- maatregel voor vele melkslijters in dit DIEFSTAL UIT WINKEL Winkelier G. deed woensdag bij de po litie aangifte van het feit dat hij twee 9-jarige knaapjes uit Veenendaal gepakt had, die in zijn zaak diefstal hadden ge pleegd. De twee jongetjes werden aan de politie overgeleverd. ONTVLUCHT MEISJE AANGEHOUDEN De politie heeft woensdagmiddag een 15-jarig meisje aangehouden dat was weg gelopen uit de Helderingstichting te Zet ten. Zij was liftend in Veenendaal terecht gekomen. Later is zij weer op transport gesteld naar het gesticht. LOOS ALARM Donderdagmiddag tegen vijf uur is de brandweer uitgerukt voor een brand in de Klaas Katerstraat bij de fam. W. Bij onderzoek bleek er echter alleen maar een zeer sterke rookontwikkeling te zijn, die ontstaan was bij het aanmaken van de kachel. De brandweer behoefde geen dienst te doen. AANRIJDING OP KANAALWEG Op de Kanaalweg vond woensdagmid dag een aanrijding plaats, waarbij lichte materiële schade ontstond. De oorzaak hiervan was dat een vrachtauto, bestuurd door V. uit Rhenen begon te rijden op het moment dat hij werd gepasseerd door een personenauto, bestuurd door J. uit Veenendaal. Op 51-jarige leeftijd is in Delden overleden het hoofd van de Chr. school, de oud-V eenendaler W. J. Hardeman. De overledene is geruime tijd onder wijzer geweest aan de Patrimonium- school te Veenendaal. In 1934 werd hij onderwijzer aan een school te Rotter dam. Enkele jaren later werd hij aan gesteld als hoofd van een Lagere school in Numansdorp. Na hier vijf jaar werk zaam te zijn geweest, nam hij de be noeming aan als hoofd van een Chr. school te Delden. De overledene was ook in Veenendaal een zeer geziene per soon. dat de nieuwe brandweer-ladder wagen een maximum snelheid kan bereiken van 90 km per uur? dat men met de ladders een hoogte kan bereiken van 27 meter? dat de spuitgast geen last van hoogtevrees mag hebben? dat het in feite vier ladders zijn die binnen één minuut opgesteld kunnen worden? dat men nooit met dc auto mag rijden als er iemand boven op de ladder staat? dat er in Ouwchands Dierenpark een aap is die schaatsen kan? dat het warm-aangekleed op de be vroren parkvijver al een paar baantjes heeft getrokken? dat het dier intussen kou gevat heelt rn voorlopig niet meer buiten mag komen? dat een verwoed poolliefhebber in Vee nendaal tweemaal over een bijzondere prestatie heeft geleverd? dat hij het presteerde om in een kolom geen enkele uitslag goed te raden? rayon een danig financieel offer. Een slijter in VEENENDAAL-ZUID zei: „Ik heb op het ogenblik een bakfiets in ge bruik, maar ik ben nu verplicht over te schakelen op een carrier of auto, met alle financiële gevolgen van dien. Op de bakfiets kan ik geen afscherming bouwen, daar heb je in de eerste plaats teveel last mee bij wind en zo, en ten tweede kan ik er dan niet overheen kijken." Aan de andere kant van VEENEN DAAL spraken we een slijter die zei het roerend eens te zijn met de maat regel als zodanig, maar dat de ver plichtstelling veel te onverwacht en te vlug gekomen is. „Mijn bakfiets kan ik onmogelijk veranderen. Ik ben ver plicht een carrier te kopen en zo'n snertding kost ook nog bijna vierdui zend gulden. De aanlooptijd om de no dige voorzieningen te treffen is te kort en het winstpercentage te klein om dat te bereiken. De melkprijs moet omhoog. Als ze een cent per liter er bij doen, dan betekent dat voor de meeste gezinnen een dub beltje per week meer, en wat is nou een dubbeltje? Voor ons houdt het in dat, als je een tweehonderd klanten hebt, je twintig gulden per week meer hebt en dat moeten wij, vergeleken bij de lonen die ze in andere bedrijfstakken betalen, nodig hebben." Een Amerongse melkhandelaar was he lemaal niet te spreken over al die Wet ten en „wetjes" zoals hij zei. „Ze kunnen me nog meer vertellen" was zijn reactie, „ik riskeer er een boete voor en dan moeten de hoge heren maar eens uitleg gen hoe zij het gedaan zouden hebben. Laten ze ons eerst maar eens een beetje meer laten verdienen. Ze komen nou in eens met de mededeling „bakfiets aan de kant en een dure carrier of zo kopen", maar ze zeggen er niet bij waar of je het geld moet halen om dat te kunnen doen". „Ik ben het er roerend mee eens", zei een slijter uit Eist, „want het is inder daad een feit dat de melk, vooral 's zo mers, beter is als ze afgeschermd wordt, maar het gaat me geld kosten. Als ze nou een renteloos crediet gaven of iets in die zin, dan zou het nog wel gaan". Hij was overigens al bezig geweest zijn motor-trekker te veranderen door mid del van een bovenbouw. „Ach, van hogerhand komt zoveel onzin. Ik heb bijvoorbeeld een melk- lokaal waar ik de melk in opsla. Ze hebben het (waarom weet ik niet) nou afgekeurd en weet u wat het gekke is? Als het nou van de zomer bloedheet is en ik zet myn melkwa gen naast de schuur in de zon, dan mag ik wél melk vanaf de kar ver kopen, maar niet uit het lokaal dat toch altyd nog veel koeler is dan buiten". Hij vertelde ook nog dat de regering al verschillende keren had beloofd de veel te lage winstmarge omhoog te trek ken. „Nou. dit is het resultaat, de re gering stelt wel eisen die ons veel geld kosten, terwijl ze weten dat we het niet betalen kunnen". Naar de opgedane reacties te oordelen zal het nog wel even duren, voordat in dit rayon de flesprodukten afgeschermd zullen zijn. De Keuringsdienst voor Wa ren, wiens taak het is controle op de na leving van deze maatregel te doen, is zich dit ook wel bewust. „Wij gaan niet direct over tot een nauwlettende controle, maar men zal wel binnen korte tijd de nodige voorzieningen aan de wagens moe ten hebben aangebracht", aldus het com mentaar van de Keuringsdienst. Maandag 13 februari a.s. zal het 65 jaar geleden zijn dat dc heer W. Hamoen en mevrouw G. Hamoen-van Harten, Brinkersteeg 2 in Veenendaal, met el kaar in het huwelijk traden. Bruid en bruidegom, die beiden 88 jaar oud zijn, mogen zich nog in een goede gezond heid verheugen. De bruid b.v. doet nog zonder bril een draad door de naald, terwijl de bruidegom de tuin rondom het huis keurig netjes bijhoudt, en zijn krant ook nog zonder bril leest. Het echtpaar is in Woerden getrouwd, verhuisde diverse keren (o.a. hebben zij nog gewoond in de Melm) en zijn thans zeven jaar in Veenendaal woonachtig. Nakomelingen van dit bijzondere bruidspaar zijn 5 kinderen, waarvan er nog drie in leven zijn, 18 kleinkinderen, 43 achterkleinkinderen en één achter achterkleinkind. Op de feestdag, welke in gebouw Eltheto wordt gehouden, zal dit bruids paar aan belangstelling ongetwijfeld geen gebrek hebben en bij de vele feli citaties, die zij kunnen verwachten, voegen wij gaarne de onze. Op de foto: Bet-overgrootmoeder en -vader met hun achter-achterkleinkind Berry Willemsen op schoot. „Je doet er niets aan", verzuchtte een slijter in Rhenen toen we hem naar zijn opinie over de genomen maatregelen vroe gen. Voor hem betekende de afscher- mingswet de aankoop van een nieuwe auto. In de tweede helft-van vorig jaar had hij hier en daar iets gehoord over de afscherming van de flesprodukten. Het zou allemaal heel anders gelopen zijn, als het publiek de donkere flessen geac cepteerd zou hebben, maar de proeven die er in Nederland mee genomen zijn, wezen uit dat de consument een blanke fles prefereert. „Nu moeten wij onze flessen in het don ker houden en dat is ook nog niet zo erg, maar dan moeten ze ons meer tijd en gelegenheid geven", was zijn veelzeg gend commentaar. j{ee>*AU WdNDKLOKKIN voor betere uurwerken De heer D. v. Kampen uit Veenendaal, landelijk voorzitter van de Bond van Melkhandelaren en tevens districtsvoor zitter, deelde desgevraagd mee, dat dit j artikel al tien jaar in de mist heeft ge hangen. Er had altijd bijgestaan dat de datum van ingang nader bekend gemaakt zou worden en hij was het dan ook niet eens met de huidige gang van zaken. „Het komt nu geheel onverwacht uit de bus rollen en het is geen wonder dat de melkhandel in de wiek geschoten is. Men kan onmogelijk op korte termijn aan alle eisen voldoen. De fabrieken die de trucs en carriers leveren, hebben al een wachttijd van vier tot vijf maanden en bovendien moeten er middelen gezocht worden om de financiële gevolgen die uit deze maatregel voortvloeien voor de slijters te compenseren". Zyn mening was ook dat de winst marge van de melkhandel te laag is. Om hierin echter verbetering te bren- ,gen, zou men het niet moeten zoeken in de verhoging van de consumenten prijs. Het bouwterrein aan het verlengde van de Rozenstraat in Veenendaal-West - het z.g. „Hoorntje" - is geheel gereserveerd voor particuliere woningbouw. De twee hoofdwegen in dit complex zyn inmiddels gereed, zodat met de bouw van de eerste woningen binnenkort een aanvang gemaakt zal worden, In totaal zullen er circa 230 woningen gebouwd worden, waarvan ongeveer 80 laagbouw en het restant in flats van vier verdiepingen en minder. De Valleiriks, vorige week uit gegeven bü Kapper Visser, Stationspl. V'daal is ditmaal niet gevonden. De vin derspremie stygt hierdoor weer met 2.50 zodat de nieuw uit te geven riks met het rode nummer TWAALF GULDEN VIJFTIG waard is. By inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmid dag wordt de premie k contant uitbetaald. KERKDIENST IN VREDESKERK Donderdagavond 9 februari om half acht gaat ds. L. Mulder van Voorthuizen, op uitnodiging van de Knapen- en Jonge lingsvereniging van de Zuidwijk, voor in een kerkdienst in de Vredeskerk. KEURING A.s. maandagmorgen wordt by café Marktzicht een keuring gehouden van Shetlandse ponys voor opname in het stamboek- en premieregister. JAARFEEST De Scherpenzeelse damvereniging houdt maandagavond a.s. in het ver enigingsgebouw aan de Molenweg haar jaarfeest. Het 25-jarig bestaan en het behalen van het kampioenschap zal dan tevens worden herdacht. Nu Quadros, de nieuwe president van Brazilië, officieel verklaard heeft de kapers van de Santa-Maria te steunen, zyn de Portugezen ervan overtuigd dat zyn aandeel in deze zaak zich niet beperkt heeft tot een welwillende neutraliteit: Hij nodigde de Portugese opstandelingen uit hun passagiers in een Braziliaanse haven aan wal te zetten en gaf liun hierbij de garantie, dat het schip niet in beslag zou worden genomen. De Santa-Maria is de trots van de Portugese vloot. Negenenzestig „twintigste-eeuwse kapers" die in Zuid-Amerika waren ingescheept, veroverden het in volle zee. Zij staan onder leiding van Galvao en ze zijn tegenstanders van Salazar, het huidige staatshoofd van Portugal. Een andere ontdekking heeft de me ning van de Portugezen, dat Quadros vanaf het begin in de zaak betrokken was, nog kracht bijgezet. Quadros, die sinds een tiental dagen in Lissabon was, zou 15 januari aan boord van de Santa-Maria naar Brazilië varen. Het was tijdens deze reis dat het schip in handen van de kapers viel. Maar Qua dros was niet aan boord. De Portugese autoriteiten zijn van mening dat hij werd gewaarschuwd. Want nauwelijks 24 uur voordat het schip vertrok, liet Quadros zijn plaatsbespreking intrek ken. Hij zei een persconferentie af voor de volgende dag en stapte in het eerste het beste vliegtuig naar Rio de Janeiro, voormalige hoofdstad van Brazilië. De dag voordat Quadros in functie trad, gaf de Braziliaanse ambassadeur te Lissabon, Portugal de garantie, dat zijn land de opstandelingen zal aanhou- Tijdens de vrydagavond 27 januari gehouden gemeenteraadsvergadering bleek de prys van 14,per m! voor bouwgrond in Overberg een zeer belangrijke aangelegenheid, waardoor dc aangekondigde behandeling van de gemeente begroting met de voorgestelde belastingverhogingen, alsook de rondvraag, werd uitgesteld tot dinsdag 7 februari. De vergadering werd gehouden onder voorzitterschap van wethouder De Bonte, wegens ziekte van burgemeester Martens. Wethouder De Bonte deelde in zyn openingswoord, waarin hy de raadsleden een voorspoedig 1961 toewenst, mede, dat burgemeester Martens voorlopig drie maanden rust moet houden. Spreker hoopt dat deze rust en de strenge leefregels welke werden voorgeschreven, de beterschap mogen brengen waarop allen hopen. Met het doel zoveel mogelijk woning zoekenden aan een eigen huis te helpen, belegt het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten op dinsdag 7 februari a.s. op Wat hebben jullie veel bij el kaar gebracht, jongens en meis jes, voor de Kongoleesjes! Geweldig! De verleiding is haast niet te weerstaan de school te noemen, die het meest bij elkaar gebracht heeft. Maar neeHet is immers iets, wat we samen doen! Wel vertellen we jullie het totaalbe drag van de scholen, die aan deze aktie meegedaan hebben. Dat is 1786,84, 2125 blikjes melk. 1 blik biskwie, 9 zakjes melkpoeder en 2 blikken doperwten. Hartelyk dank uit naam van de Kongolese meisjes en jongens. En dan die kleuterschoolkinde ren! Wat hebben jullie veel bij elkaar gebracht! Eén van de kleuters, die door moeder achter op de fiets naar school gebracht werd, vroeg: „Moeder, heeft u nou het geld voor die kindertjes meegenomen, die zo'n honger hebben?" „Och nee, helemaal vergeten", antwoordde moeder, „maar ik heb nog een kwartje in mijn tasje, dat kun je wel geven." Moeder moest echter terug naar huis een gulden halen, want een kwartje vond onze kleuter veel te weinig. Daar kon je niet genoeg melk voor kopen! Goed zo, kleuter! Zeg hebben jullie die foto's ook al gezien in de krant van die Kongolese kinderen met een kroes melk aan de mond? Mis schien wel de melk, waarvoor jullie geld meegebracht hebben! Nogmaals dank namens het Jeugd Rode Kruis, meisjes en jongens van 't Chr. Lyceum en de beide uloscholen die, regen en wind trotserend, het er zo prima afgebracht hebben. In éne mid dag zo'n slordige 2375, en 500 blikjes. Dèt was even raak! De totaalopbrengst is dus nu We zijn heel erg dankbaar voor de hulp, die wij mochten ontvan gen bij het afhalen van de blikjes bij de scholen en het vervoeren naar Den Haag. Hartelijk dank aan de firma's De Haas, Van de Lustgraaf, Schoonhoven, Veenen daal en v. d. Brink, die hun auto's belangeloos ter beschikking stel den en de jeugdleider, de heer A. H. van Pijpen, voor zijn en thousiaste medewerking. Namens het Jeugd Rode Kruis, v. B. het gemeentehuis te Veenendaal een open bare voorlichtingsavond, waar de bouw mogelijkheden aan de Rozenstraat mei rijkspremie, uitvoerig uiteen gezet zuller worden. By yoldoende interesse zou het Bouwfonds van plan zQn één flat te bouwen van 48 woningen, waarmee de bouwkosten zo laag mogelijk ge houden zullen worden. In opdracht van een plaatselijk bouw bedrijf worden verder zeven eengezins woningen gebouwd in een prijsklasse van rond 20 mille. Voorts hebben enkele par ticulieren een stuk grond gekocht, waar zij een nieuwe woning op willen bouwen Het restant van de geplande woningen is verdeeld over de verschillende plaatse- 1 ijke aannemers en makelaars, welke zo spoedig mogelyk met de bouw beginnen en de huizen voor de verkoop bestemd men. Ook plaatselijke industrieën zouden sterk geïnteresseerd zijn bij deze woning bouw in „Het Hoorntje". Het gedeelte vnn de Schapendrift, tus sen Utrechtsestraatweg en Kersweg dient verbreed te worden. Er is over eenstemming verkregen met drie eige naren omtrent grondaankoop. De to- taalkosten bedragen 5224,Het voor stel kan geen genade vinden in de ogen van de heer Wildeman. Er zijn belang rijker objecten, zegt spreker. De heer Blankestijn wil liever eerst het noordelijk gedeelte van de Schapen drift verbeteren, daar dit stuk drukker gebruikt wordt. Dit gedeelte is echter particulier bezit en heeft reeds de aan dacht van b. en w., zegt voorzitter, te meer daar hier een theeschenkerij ge bouwd zal worden. De heer Tenge vraagt of er rekening is gehouden met waardevermeerdering der percelen na verbetering van de Schapendrift. Voor zitter: „Op deze terreinen is de veror dening exploitatie bouwterreinen van toepassThg." Voorstel wordt aangeno men met de heer Wildeman tegen. Subsidie afdeling Amerongen Verbond voor Veilig Verkeer Voorgesteld wordt 150,subsidie te verlenen. De heer Blankestijn is voor en zou gaarne verkeersbrigadiers inge schakeld zien bij de gevaarlijke over steekplaatsen Kon. Wilhelminaweg en daartoe een verzoek richten aan de hoofden van school. De voorzitter ver- Als voorzitter van de schutterskring „De Gelderse Vallei" heeft de eerste burger van Scherpenzeel gisterenavond met een serie schoten het win- terkringconcours geopend, dat georganiseerd is door de Amerongse schietvereniging Willem Teil. heugt zich in de actieve afdeling van het verbond en zal het verzoek aan de hoofden van school herhalen. Er zijn echter bezwaren. De heer Van Mourik vraagt of de hoofden van school niet willen meewerken. De heer Schreuders beantwoordt deze vraag. Het hoofd van de openbare school, de heer Van Bergen, heeft destijds geprobeerd brigadiertjes op te leiden. De medewerking van de ouders, van de kinderen die de gevaar lijke plaatsen moesten passeren, was nihil. Hun kinderen behoefden niet naar de brigadiers te luisteren. Wet houder van Barneveld zegt dat de kin deren als ze de gevaarlijke weg over zijn op het fietspad lopen. De heer Van Mourik wil de uitgang van de openbare school weer op het Santfort zien. Voor stel z.h.st. aangenomen. Toetreding tot Bureau Perso neelsbeheer De heer Wildeman verzoekt in korte trekken de werkwijze van het bureau weer te geven. Bij loon naar prestatie wordt de arbeider die niet mee kan komen de dupe. Daarom tegen. Voor- (Zie verder pagina 2) Voordat burgemeester Hoytema zich op de voortreffelijke schietbaan waag de, sprak hij enkele woorden van lof aan het adres van de organiserende vereniging, en sprak hij de hoop uit dat dit concours zou leiden naar een nog steviger binding in de kring. De voor zitter van Willem Teil, de heer F. C. Magendans, heette schutters en belang stellenden welkom en wenste hen een scherp oog en een goed schot. Deze eerste concoursavond bracht direct al enkele tientallen schutters op de baan. Naar verwacht wordt zullen zo goed als alle bij de kring aangeslo ten verenigingen, afkomstig uit vijftien gemeenten, aan dit schuttersfeest deel nemen. De leden van Willem Teil heb ben veel vrije tijd besteed aan de zes uitgezette banen, die de bewondering hadden van alle aanwezige schutters. Er wordt in drie klassen geschoten om een groot aantal voortreffelijke prijzen. DERDE WINTERSERIETOCHT Zaterdagmiddag 4 februari wordt in Amerongen de derde winterseriewan- deltocht gehouden, georganiseerd door de plaatselijke wandelsportvereniging „De Woudlopers". De start is om half drie vanaf het Clubhuis. BURGEMEESTER HOYTEMA VAN SCHERPENZEEL LOST HET OPENINGSSCHOT In verband met een ernstige technische storing, welke zich onverwacht voordeed op onze drukkerij, was het onmogelyk de krant op het normale tijdstip te laten verschijnen. Wij hopen dat onze lezers begrip hebben voor de ontstane situatie en voor deze keer genoegen ne men met een latere verschyning. De uitgever. den en het schip zal overleveren aan de eigenaars, indien de Santa-Maria zich in de territoriale wateren van Bra zilië begeeft. De ambassadeur voegde er aan toe: „Er is een internationale wet, die ons verplicht zo te handelen." Indien Quadros zich niet aan deze wet onderwerpt en de Santa-Maria op nieuw zee laat kiezen, zal Lissabon de diplomatieke betrekkingen met Rio on vermijdelijk verbreken. Maar heeft Quadros als president van zijn land het recht over het lot van Galvao te beslissen? Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat in Brazilië een dergelijk besluit eigenlijk uitsluitend onder de bevoegdheid van het ministe rie van justitie valt. Over wat er nu eigenlijk is gebeurd op de Santa-Maria begint men steeds meer in het duister te tasten. Tydens de opstand op het schip werd een der officieren gedood. Er werd gezegd dat zijn stoffelijk overschot met de zes ge wonden en de commissaris van het schip op het eiland Sainte Lucie waren afgezet. De kranten schreven uitvoerig over „de moedige officier", die slacht offer werd van zijn plicht. Zijn resten zouden naar Lissabon worden overge bracht. Maar toen het zover was, kwam plotseling het bericht dat de dode was verdwenen. Een nieuw contact tussen Lissabon en het eiland bracht aan het licht, dat de Santa-Maria geen dode op het eiland had afgezet. Men hoopte dat de zes gewonden en de commissaris van het schip, die de volgende dag in Lissabon zouden aan komen, het mysterie zouden verklaren. Maar men keek verwonderd op toen zeven kerngezonde mannen zonder een schrammetje uit het vliegtuig stapten. Een politie-commissaris vroeg hen: „Waarom zijn jullie op het eiland af gezet, jullie zijn toch niet gewond?" „Om met de gewonden mee te gaan." „En waar zijn de gewonden dan?" „Dat weten wij niet, wij hebben geen gewonden gezien." „En de rosten van da Corba?" „Wij hebben de dode nooit gezien." „Ook niet op het schip?" „Nee." Zelfs db commissaris van het schip, da Reis, gaf dergelijke mysterieuze ant woorden. Omtrent het stoffelijk over schot van de officier wist hij ook niets te vertellen. Wel beweerde hij met ze kerheid, dat da Corba met een kogel in de rug gedood werd. Velen zijn van mening dat da Reis meer weet, maar door de regering tot zwijgen wordt ge dwongen. Volgens hem was het niet Galvao die de opstand leidde, maar een Spaans officier. Slechts één der matro zen die in Lissabon zijn aangekomen was in staat een sobere, maar vermoe delijk juiste versie te geven: „Het was ongeveer 12 uur. Ik werd door geweerschoten gewekt. Ik dacht, dat het een geesteszieke was, want er zijn regelmatig Zuidamerikanen, die op de Sante-Maria inschepen om in Por tugal verzorgd te worden. Op het dek eerste klas aangekomen, zag ik mannen op de grond liggen. Ik vroeg waar de gek was. Er luchtte iemand. Toen voel de ik een revolver in mijn rug en een stem zei: „ga liggen", we zullen je niets doen. Je kapitein is gevangen. De an dere officieren hebben zich overge geven. Over tien minuten is alles ge daan." Ik ben gaan liggen, en een kwartiertje later hoorde ik in de luidsprekers de stem van Galvao. De opstandelingen I waren meester op het schip." GEVONDEN Een bankbiljet van tien gulden. In lichtingen bij de rijkspolitie. FILMAVOND VOOR IMKERS Onder auspiciën van het Bijenteelt consulaat te Wageningen wordt in hotel Bastiaan te Dc Klomp voor de Imkers vereniging Ederveen een filmavond ge organiseerd. De toegang is uitsluitend voor leden boven dc 14 jaar. Donderdagmiddag omstreeks het mid daguur werd een begin van brand gecon stateerd in Ilarwig's Tricotagefabriek aan dc Candialaan, vermocdciyk in schafttijd ontstaan door oververhitting in de ketel afdeling van de fabriek, üe vuurhaard zat tussen het plafond dezer afdeling. De vrijwillige brandweer van Rhenen, uitgerukt met de nevelspuit, kon er slecht bij. Nadat men het dak had open gehakt kon men met de blussingswerkzaamheden aanvangen. Daarvoor had men reeds schuimblussers ingezet. Na een uur was het gevaar voor uitbreiding geweken. De schade, die door verzekering wordt ge dekt, bedraagt ongeveer 1000,—. Voorts was er veel rookschade, terwijl het be drijf van deze brand ongetwijfeld enige stagnatie zal ondervinden. VEENENDAAL Vrijdag 3 februari: D.S. Personeelsavond in Ver enigingsgebouw, 7.30 uur. Ontspanningsavond bejaarden in Eltheto, 7.30 uur. Zaterdag 4 februari: D.S. Personeelsavond in Ver enigingsgebouw, 7.30 uur. Dinsdag 7 februari Uitvoering Johannis Passion in Ver.geb., 7.30 uur. Voorlichtingsavond Bouwfonds op gemeentehuis, 8 uur. Luxor Theater: Vrydag t/m zondag „Heimatlos" toegang 14 jaar, maandag t/m woensdag „De dokter van Sta lingrad", toegang 18 jaar, don derdag „Wien de goden liefheb ben", toegang alle leeftijden. RHENEN Bio Rhenen: Zaterdag „Sluipvaart in de Pa cific", toegang 14 jaar, zondag „Drango de ijzervreter", tocg. 14 jaar, zondagavond „Liefde zoals een vrouw begeert", toeg. 18 jaar. AMERONGEN Zaterdag 4 februari: 3e Winterserietocht, start Club huis. ""'KÉ iMltil 1'i' II Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918

De Vallei | 1961 | | pagina 1