lekker en gezond Mevrouw, hier is Uw Keurslagei Muziek en film op D.S.-personeelsavond Uitmuntende conditie van Reva teveel voor V.C. Veenendaal: 1-3 Fraaie uitvoering van Johannespassion door C.O.V. ARAM VITRAGES vanaf 98 cent H. Jonker begrafenis verkoopsters leerling verkoopsters Firma C. Diepe veen ADVERTEREN DOET VERKOPEN Schitterende bariton-solo van Co Bovenschen MINDER VOLUME Brooks Co. draait deze maand TWEEDE PINKSTERDAG MOTORCROSS OP DE DIKKENBERG Hij mocht niet weg DE LEZER SCHRIJFT: Nóg een woord van Multatuli Aparte film- en showavond van N.R.V. Marktberichten Gezellige ontspanningsavond voor Bejaarden v'FNENOANi GORTSTR.39 BROMFIETSERS OPGELET SCHERPENZEEL Gouden huwelijksfeest EDE VOLKSUNIVERSITEIT: Interessante dingen over de afstamming van ons Vorstenhuis UITVINDERS' WEL EN WEE AMERONGEN KULAN - RUBO 2-1 V.C.V.-heren Salvo 3-0 V.C.V.-dames winnen Unitas- toernooi te Doorn Goed serveren van Cor Sasburg De rode burcht van Iph anca A. W. de Haas Voor DONDERDAG een speciale REKLAMEDAG SPECIALE WEEK-END REKLAME Voor een heerlijke zondagsmaaltijd Eis kwaliteit, eis KEURKWALITEIT W. Oosterbeek en Zonen De jaarlijkse personeelsavond van de Koninklijke Scheepjeswolfabrieken heeft zich traditiegetrouw gekenmerkt door een op hoog peil staande uitvoering van het befaamde harmonieorkest en - iets wat geheel nieuw was - een geheel in deze sfeer passende film, n.l.Fanfare' van de Nederlandse cineast Bert Haanstra. De twee avonden, vrijdag en zaterdag, was het Verenigingsgebouw aan de Eiken laan volledig bezet en hebben de aanwezigen kunnen genieten van een pittig stuk muziek met als sluitstuk de ervaringen van een dorpsharmonie in het lan delijke Giethoorn op het witte doek. Een enorme verbetering was, verge leken bij vorige uitvoeringen, het feit dat de drumband, welke het eerst op trad, dit met gedempte snaren deed. Normaal heeft een drumband een veel groter volume (denk aan de uitvoering van vorig jaar), hetgeen ditmaal opge vangen was door de snaren van de trommen te ontspannen, zodat de muzi kale prestaties veel beter tot hun recht kwamen. Voordien had de directeur, Drs. W. A. Frederikse, een kort welkomstwoord gesproken, waarin hij o.a. de toekom stige 5-daagse werkweek aanhaalde. Voor het orkest, dat niet minder dan tien nummers voor zijn rekening nam, was een gevarieerd en interessant pro- Mr. Brooks, eigenaar van de nieuwe Amerikaanse industrie Brooks Instrument Co. aan de Groeneveldselaan, zal deze week voor een tydelyk verblijf in Vee- nendaal arriveren. Het kantoorpersoneel, bestaande uit een directie-secretaris, steno-typiste en een chef-de-bureau, is inmiddels aangetrok ken. Het wachten is nu op de machines die in de loop van deze maand zullen ar riveren. Het ligt dan in de bedoeling in maart de verdere uitbreiding van de ge bouwen ter hand te nemen. Dit jaar zul len ongeveer 25 personen werk in deze in dustrie vinden. Over de officiële opening zijn nog geen bijzonderheden bekend. Op de deze week gehouden jaarvergade ring van de M.A.C.-Veenendaal is beslo ten op 2e Pinksterdag een nationale mo tor-cross te houden. Evenals vorig jaar is hiervoor uitgezocht de afgraving „De Dikkenberg" dat er inmiddels weer een natuurlijke tribune b(j heeft gekregen. Hoewel de inschrijving nog niet open gesteld is, staat wel zo goed als vast dat de gebr. Dirks ook weer van de partij zullen zijn, evenals v. d. Oever. De ver wachtingen zijn dat tal van prominente renners aan de start zullen verschijnen. Vorig jaar waren er in totaal 170 deel nemers en trok dit motorsport-evenement meer dan 20.000 bezoekers. Zodra een definitief programma vast gesteld is, zal dit bekend gemaakt wor den. Op de vergadering is eveneens ge sproken over de diverse ritten voor het komend seizoen. Zo is o.m. op 2e Paas dag de Paasrit gepland en de bekende nachtrit op Hemelvaartsdag. Voor de ove rige evenementen zijn nog geen data vast gesteld. UITSLAG PRAKTISCHE VERKEERSLES Vierendertig leerlingen uit de hoogste klas van de Chr. Nat. School II in Vee- nendaal-Zuid hebben woensdagmiddag, op innitiatief van twee onderwijzers van deze school, een praktische verkeersles gehad. Het was een puzzelrit van ongeveer 7 km lang waarbij de deelnemertjes voor vele verkeers-problemen werden gesteld. Een veel voorkomende fout bij de theo rie welke 's morgens werd gehouden was, dat de kinderen dachten dat een brom fiets altijd voorrang had boven een fiets. De voornaamste fouten in de praktijk wa ren, dat ze bij een voorrangskruispunt met het bord „STOP" niet afstapten, ter wijl er velen stil stonden op een plaats waar een stopverbod gold. De prijswinnaars waren 1. Marian Kui lenburg; 2. Geertien Bulsink; 3. Tom Kui pers en 4. Gert van Manen. gramma opgesteld. Dirigent M. de Graaff leidde als vanouds met vaste hand zijn muzikanten en ook voor hem moet het verheugend zijn geweest, te constateren dat de prestaties van het orkest zich nog steeds in stijgende lijn bewegen. Uitblinkers waren ongetwijfeld „My old Kentucky Home" met een voor treffelijke bariton-solo van Ko Bo venschen en „American Swing March". Ook de „Heilige Stad" en „Midder- nachts blues" werden door het publiek met een langdurig applaus beloond. Niettegenstaande de goede kwalitei ten van het orkest, voelt de D.S.-har- monie zich toch niet helemaal op het podium thuis. Men ontkomt niet aan de indruk dat de groene muzikanten op de weg veel en veel beter tot hun recht komen en zich op een podium als de spreekwoordelijke kat in een vreemd pakhuis vinden. Desondanks is er zeer goed gemusi ceerd en de dirigent kan dan ook meer dan tevreden zijn over de wijze waarop het orkest zich twee avonden aan het personeel van de D.S. heeft gepresen teerd. Over de film, na de pauze, valt wei nig te zeggen. Het was het bekende filmwerk van Bert Haanstra „Fanfare", dat geheel in de sfeer thuishoorde en waarvan het geluid bijzonder slecht was. GEEN VOORRANG VERLEEND Een vrachtauto, bestuurd door W. kwam vrijdagmiddag op de Prins Bernhardlaan uit een uitrit rijden en gaf hierbij geen voorrang aan het ove rige verkeer. Het gevolg was een bot sing met een personenauto, bestuurd door L. waardoor materiele schade ont stond. DOOR GLADHEID GESLIPT Door gladheid van het wegdek is zaterdag op de Prins Bernhardlaan een vrachtauto bestuurd door K. tegen een stilstaande truck opgereden. Er was flinke materiele schade. Net op het moment dat een dronken automobilist maandag avond achter zijn stuur wilde kruipen, werd hij door een aan tal bewoners van de Nieuweweg hardhandig in zijn kraag gepakt en met auto en al op een inrit van een boerderij geplant. De uit voerders van deze daad, die (ge lukkig) hadden ingezien dat de chauffeur onherroepelijk brokken gemaakt zou hebben, waarschuw den vervolgens de politie welke de inmiddels in slaap gevallen automobilist voor zijn eigen en andermans veiligheid ter ont nuchtering opsloot Want al geloof ik niet, ik wenschte, ik,e.e"? I ^Jke show nog aantrekkelijker is en ieder geval iets aparts. Vaardige dames- Het is altijd een genoegen om hartje winter te genieten van een zomers pro gramma van de Ned. Reisvereniging. Evenals andere jaren was deze reisver eniging ook ditmaal weer in Veenendaal en wel met een film en reismodeshow. Het laatste is een nieuwigheidje van de Ned. Reisvereniging en ongetwijfeld is dit bij de bezoekers zeer in de smaak gevallen. Een vergelijking met een nor male modeshow gaat niet op. Men zou daarom kunnen zeggen, dat een derge- hoopte! En als ik geloofde? O, denkt gij, dat ik mij dan zou bezighouden met boekenmaken? Met Ministeriën van Koloniën, met Wavelaarskarikaturen en zulke vodderij? Neen, ik zou naar In- sulinde gaan, waar millioenen behoefte hebben aan de wetenschap van het ééne noodige. Helaas, ikzelf bezit die wetenschap niet! Ik ben als de millioenen daar ginder, zonder nog hun kinderlijkheid. Maar ik zou er heen gaan, als ik Christen was. O, ware ik een Christen! Dóórheen, dóórheen, om te verkondigen wat dón voor mij, als thans voor u, zou wezen het woord des Eeuwigen Le vens. Dóórheen, waar 't gemoed zoo ontvankelijk is voor indrukken van reinheid, liefde, deugd, heiligheid, on sterfelijkheidWant luider dan el ders verkondigen dóór de Hemelen Gods eer en het uitspansel Zijner han den werk. Ja daarheen zou ik gaan, waar elke palm 'n gebed ruischt, waar bloemen reukofferen, waar de geheele natuur 'n tempel iséén tempel vol pracht en majesteit, vol weerklank van den naam Jehova, Jehovavan den naam desgenen, die niet wonen kan in bouwsel van des menschen hand Maar dit is poëzie! Dit alles is my leugen! Want ik kan Hem niet bevat ten, noch in 'n tempel, noch in de na tuur, noch in 'n leerstelsel. O, als ik ge loofde, als ik Christen was, zou ik niets meer, niets anders willen zijn dan zen deling. Misschien heeft de ongelovige Mul tatuli ons, inwoners van Veenendaal, meer te zeggen dan wy zo op het eer ste gezicht vermoedden. en herenmanncquins lieten zien wat wat men op een reis zoal mee moet nemen om er met een minimum aan bagage toch aantrekkelijk uit te zien. Het lijkt ons een goede gedachte, dit eens aanschouwelijk voor te stellen, want men neemt nu eenmaal op een reis doorgaans eerder te veel mee dan te weinig. Als bijzondere attraktie was een aantal prijzen aan de show ver bonden, waarmee een aantal bezoekers ging strijken. Het filmprogramma handelde over Zuid-Italië en waarborgde van tevoren al veel zon. De film was gesplitst in drie delen, het was een soort filmtrilo gie en vooral het laatste deel mag bui tengewoon geslaagd worden genoemd. Dit handelde over een bij de Neder landers nog vrij onbekende stukje Italië, n.l. Apulië en Silezië. Een gebied rijk aan natuurschoon en nog niet „plat gelopen" door toeristen. De kwaliteit van de film was buiten gewoon goed. Als men toch een aan merking moet maken, dan kan worden gezegd, dat de camera, zoals gewoonlijk, iets te veel gericht is geweest op stads beelden, kerken, gebouwen e.d. Naar verhouding zag men hiervan meer dan van landschaps- en natuurschoon. E. STEL, Veenendaal. Handel matig. Eierenmarkt: Aanvoer 98.000 stuks. Prijzen van 11,50 tot 13,per 100 stuks. Handel redelijk. Biggenmarkt: Aanvoer 66 stuks. Prij zen van 48,— tot 66,— per stuk. De Veenendaalse bejaarden blijken de door het O.C.B. speciaal voor hen georganiseerde ontspanningsavonden, bijzonder op prijs te stellen. Dit bleek weer eens overduidelijk toen vrijdag avond bijna tweehonderdvijftig bejaar den in gebouw Eltheto bijeen gekomen waren om de ontspanningsavond mee te maken. En dat deze avond bijzonder goed ge slaagd is, is voor een groot deel toe te schrijven aan het succesvolle optreden van de Hollandia Meisjes, onder leiding van de heer Spanjerberg, die met hun oude en nieuwe liedjes de bejaarde toe hoorders in hun ban gevangen hielden. Tussen de verschillende zangnummers door ontpopte de heer Spanjerberg zich als een geboren conferencier en een langdurig applaus aan het einde van dit optreden was de dank van alle bejaar den. Na de pauze vertoonde de heer de Boer uit Arnhem een aantal schit terende dia's van de natuur en stede- bouw, afgewisseld met het optreden van dhr. van Stempvoort die een oer- echt stukje Veenendaals dialect pre senteerde. De voorzitter van het OCB de heer de Ruiter, welke de avond ook geopend had, besloot met dank te bren gen aan alle medewerkers. De volgende ontspanningsavond is ge pland op eind maart. ONDER INVLOED Op de Kerkewijk heeft de politie in de nacht van zaterdag op zondag een automobilist aangehouden, O. uit Bo- ven-Leeuwen (Bet.) die onder invloed zijn auto bestuurde. De man is ter ont nuchtering opgesloten. Later bleek dat hij ook niet in het bezit was van een rijbewijs. DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPJES PRACHTIGE GEBLOEMDE Flanellen Dames Pyama's VAN f 11.90 NU 7.90 "N bestonden uitsluitend uit Nassause mensen en 23 graven van Nassau heb ben in de Nederlandse legers gevochten, van wie er 11 zijn gesneuveld. De Huizen van Nassau waren zeer kinderrijk; een kleine 20 kinderen uit 1 één huwelijk was maar heel gewoon. Toch waren alle Huizen vrij snel uitge storven; eensdeels tengevolge van de vrij hoge kindersterfte en anderzijds doordat er veel meer meisjes dan jon gens werden geboren. Bij ons huidige Vorstenhuis is dat nog het geval. MANUFACTUREN BED0EN&LEDIKANTEN Het regent op het ogenblik processen- verbaal tegen bromfietsers welke de maxi mum snelheid overschreden. De politic verklaarde dat zeker 800/» van de brom mers zich niet aan de voorgeschreven snelheidsgrens houdt. Wellicht ten over vloede volgt onderstaand de maximum snelheid voor bromfietsen: 30 km binnen de bebouwde kom. 40 km buiten de bebouwde kom. VOLLEDIG VOLLEYBALL PROGRAMMA DEZE WEEK Alle VCV-teams komen deze week binnen de witte lijnen. Het damesteam speelt in Utrecht tegen SOS: gezien de magere resultaten van de laatste we ken en het feit, dat Mincke Dijkstra en To Wouda niet van de partij kunnen zijn, moet een nederlaag voorspeld wor den. Het eerste herenteam zal in Utrecht weinig moeite hebben met EDO I. Zaterdag 18 februari 1911 traden Jan Vlaanderen, geboren te Scherpenzeel 7 mei 1888 en Hendrika Slotboom, ge boren 24 september 1890 te Veenendaal, te Veenendaal in het huwelijk. Uit dit huwelijk werden twaalf kin deren geboren waarvan negen nog in leven zijn. Verder zijn er 32 kleinkin deren. LAAGSTE INSCHRIJVER Op de gehouden aanbesteding namens de Directie van Rijkswaterstaat arron dissement Zutfen voor de aanleg en voltooiing van een gedeelte van weg nr 28 (Zevenhuizen-Harderwijk-Zwolle) tussen 't Harde en Harderwijk, was de wegenbouw Mij. Bruil Ede N.V. de laagste inschrijver met 8.973.000, HiaUecjoyen Maat altijd voer Hi klaar* Het bestuur van de Volksuniversiteit Veenendaal had op de avond van de verjaardag van Prinses Beatrix wel voor een zeer byzonder en passend pro gramma gezorgd, n.l. „De stamlanden van ons Vorstenhuis". Het was een lezing, gehouden door de heer J. J. Oltmans en toegelicht met kleurenplaatjes. Een lezing kon men het feitelyk niet noemen. De heer Oltmans vertelde op genocglyke en huiselijke wijze uit een schat van ervaringen, die hij in de loop van vele jaren had opgedaan over de Huizen, die ons huidige Huis van Oranje- Nassau zyn voorafgegaan. De heer Oltmans is geen plichtmatige beroepsspreker, maar in hem heeft men te maken met een man, die in dat alles leeft en met' vuur zijn ervaringen aan de toeschouwers overbrengt. Zodoende werd ook de lezing van dinsdagavond geen droge opsomming en lang geen geschiedenislesje, zoals de causeur het zelf noemde. Jaren achter een heeft de heer Oltmans plaatsen in Duitsland, die iets met ons Vorstenhuis te maken hebben, bezocht en zijn na sporingen hebben geleid tot een schat van gegevens, die in geen enkel ge schiedenisboek te vinden zijn. Jammer was het daarom, dat een zo gering aantal mensen aan de uitno diging van de V.U. voor deze avond ge volg had gegeven. Om een enkel punt uit de causerie aan te stippen: ons Vorstenhuis is van Duitse afkomst, maar in welke tijd het begonnen is kan niet worden nagegaan, omdat voor het jaar 1100 de mensen geen geslachtsnaam hadden. In dat jaar nam men naast een voornaam een ge slachtsnaam aan en voor de adel was dit veelal de naam van het kasteel dat men bewoonde. Het begint dan met het geslacht Laurenburch, genoemd naar het gelijk namige slot aan de rivier de Lahn. Dit geslacht bouwde later een nieuw ka steel, omdat de mogelijkheden tot uit breiding er niet waren, tegenover het stadje Nassau. Vandaar de naam Nas sau, omdat Laurenburch werd gewij zigd in Nassau. De oudste bekende stamvrouw was - hoe toevallig - Beatrix van Limburg uit de Nederlanden. Inderdaad toevallig, want de naam van onze Kroonprinses Er bestaat bij vele uitvinders een misvatting ten aanzien van de waarde van hun uitvinding. Maar al te gauw is men geneigd om te denken, dat een behoorlijk uitziende vinding miljoenen moet opbrengen. Dit is geenszins het geval. Ook weten vele uitvinders en ondernemers weinig af van octrooien en al hetgeen daarmede samenhangt. Tot nu toe was ook de voorlichting op dit gebied in het algemeen zeer gebrekkig, zo dat het niet eenvoudig was om zich op het gebied van de uitvin dingen te oriënteren. Wij hebben een deskundige op dit terrein bereid gevonden om wat meer licht te brengen in deze moeilijke materie. Te beginnen met dit artikel zullen wij u in een serie van zes nader over een en ander informeren. De onder werpen welke in onze artikelen reeks zullen worden behandeld zijn de volgende: (zie pag. Ij 1. Particuliere uitvindingen. 2. Wat te doen met een particu liere uitvinding. 3. Hoe kan de particulier zijn vinding het beste aanbieden. 4. Hoe een uitvinding moet wor den gedocumenteerd. 5. Welke de reacties zijn bij aan bieding van een vinding. 6. Overwegingen, die tot aan vaarding of afwijzing kunnen leiden. houdt met deze naam geen enkel ver band. Prins Bernhard heeft destijds met de bekendmaking van de naam Beatrix, aldus de heer Oltmans, voor de radio gezegd, dat zij niet naar iemand was genoemd. We moeten ook veronderstel len, dat de Koninklijke familie destijds niet geweten heeft van de naam van de eerste stamvrouwe. In de loop der eeuwen hebben vele vertakkingen plaats gevonden van het Huis Nassau en daardoor werd ook het enorm grote grondgebied in Duitsland vele malen verdeeld. De Heren van Nassau waren namelijk sterk in het uitbreiden van hun gebied door te trou wen met rijke erfdochters. Aan alle takken van het Huis van Nassau en ook aan de mensen uit Nas sau hebben de Nederlanders veel te danken. Volgens de heer Oltmans wordt dit maar al te weinig beseft. Deze men sen hebben Nedërland als vrij land weten te behouden en voorkomen, dat het een Spaanse provincie werd. De eerste legers in de 80-jarige-oorlog WANDELAARS HADDEN ECHTE WINTERWANDELING De derde tocht van de winterserie welke zaterdagmiddag gehouden is, kon met recht 'n winterwandeling genoemd worden. Dat hebben de 65 deelnemers aan deze tocht aan den lijve ondervon den. Het was droog toen de wandeling begon, wel lag er hier en daar nog wel wat sneeuw in de bossen en waren de wegen erg modderig. Echter tegen het einde van de tocht kregen de wande laars een fikse hagel- en regenbui te verwerken, waardoor de meesten drijf nat bij de finish binnenkwamen, waar de warme kop chocolademelk extra lekker smaakte. Het aantal deelnemers, hoewel dit jaar veel minder dan vorige jaren, was enkele tientallen hoger dan de twee vorige tochten van deze serie. Dat kwam voornamelijk door de deel name van twee kleine groepen, nl. Val- kenheide uit Maarsbergen en de Val leitrekkers uit Achterveld. De laatste tocht van deze serie wordt op zaterdag 25 februari gelopen. Een door vier invallers gehandicapt Kulan bond zaterdag de strijd aan te gen een voor de laatste kans spelende Rubo. Op een goed bespeelbaar terrein begon de wedstrijd door vertraging van scheidsrechter Huijting een half uur te laat. De gasten kozen eerst het wind- voordeel maar desondanks wogen voor de rust de partijen goed tegen elkaar op. Nadat eerst Vlaanderen bijna succes had bij een poging om de bal in het doel te glijden en Hensen buiten bereik van de keeper tegen de paal knalde, was het in de tiende minuut Stam die een hoekschap ineens inzette 1-0. Hierna golfde het spel snel op en neer met steeds wisselende kansen tot dat in de 35ste minuut een schijnbaar ongevaarlijk schot door de wind, over de wanhopig grijpende invaller keeper Sukkel heen, net onder de lat werd ge drukt. 1-1. Na de rust was Kulan duidelijk ster ker dan de gasten, maar door de vele veranderingen in de aanval was de juiste combinatie zoek. Toch ontston den er verschillende kansen voor de S.K.F.-ers welke voorlopig geen succes opleverden. Vijftien minuten voor het einde kwam dan eindelijk de verdiende goal no goed doorzetten van Hensen 2-1. Rubo gooide hierna alles op de aan val maar de hechte Kulanverdediging, waarin vooral Schoeman een prima partij speelde, hield tot het einde stand. Stand in de kopgroep: Kulan 10—9—0—1—18 50— 7 Hees 10—£—3—1—15 33—23 Rubo n_7_0—4—14 33—28 PROTEST AFGEWEZEN Het door Rhenus ingediende protest in de wedstrijd HDSRhenus op 18 dec. j.l. gespeeld en waarbij de doel man van Rhenus door twee spelers aangevallen zou zijn, is door de Pro testcommissie te Utrecht afgewezen. De einduitslag blijft derhalve 33. Het eerste herenteam van VC Vee nendaal heeft het in de wedstrijd tegen Salvo I niet bijzonder moeilijk gehad. Desondanks was het een goede wed strijd van de Veenendalers, die niet de fout maakten zich het lage tempo van de tegenpartij op te laten dringen. Daardoor kwamen de VCV-ers tot snelle aanvallen, waarop de tegenpartij veelal het antwoord schuldig moest blijven. De eerste set was direct ol voor VCV. Accuraat verdedigen zowel in het ach terveld, waarbij Recter zich ondcrschei- de, als het net, o.a. enkele prachtige blocks van Sipkema en Bovenschen, zorgde ervoor, dat de Salvo-aanval geen enkele kans kreeg. Ook het serveren was goed. O.a. za gen de toeschouwers een serie van ze ven keiharde services van Piet van de Bosch, die hiermede in de tweede set VCV van 8-3 op 15-3 bracht. Ondanks het feit, dat de VCV-ers zich in de laatste set beperkten tot on derhands serveren om enig tegenspel te krijgen bleek dit feit de tegen standers niet te inspireren: met 15-3 werd de VC V-zege een feit. Uitslagen van deze week: VC Veenendaal I Salvo I: 30. Setst. 15—4, 15—3, 15—3. Het verzwakte hoofdklasse-damesteam is er toch in geslaagd voor de vierde maal het jaarlijkse toernooi van de Doornse VV.Unitas te winnen. In de finale werd gewonnen van het eveneens met enkele invallers spelende SOS uit Utrecht, nadat in de poule was gewon nen van de Oostelijke hoof daklasser EAW. De heren speelden een wisselvallig toernooi, wat hun naast een prachtige zege op top-eersteklasser SVV een flin ke nederlaag tegen klassegenoot Unitas bezorgde. Winnaar bij de heren werd het sterke Sportcentrum( dat in de fi nale Valboval II klopte. Alleen in de eerste en de derde set, kwam Veenendaal donderdagavond tot en peil, dat Reva enige zorgen kon baren. Vooral het verschil in conditie was opvallend: Reva met simpele acties, maar snel reagerend en uiterst beweeglijk, met daartegenover VC Veenendaal, dat vooral verdedigend deze reactie-snelheid miste. Gevoegd daarbij het feit, dat Reva op ieder moment in staat bleek het tempo op te voeren, dan heeft men de oorzaken van de nederlaag tegen deze veelbelovende ploeg. TWEEDE RUILBEURS VOOR DE JEUGD Zaterdagmiddag a.s. wordt voor de tweede maal een ruilbeurs voor de Amerongse jeugd gehouden van half drie tot half vijf in lokaal Lievendael. Iedere jeugdige verzamelaar, het komt er niet op aan wat hij verzamelt, is hartelijk welkom. Zo omstreeks eind maart volgt er nog een derde beurs, dit seizoen waarschijnlijk de laatste. In dien mogelijk, en dat ligt aan de ver zamelaars, zal er misschien na de der de beurs een kleine tentoonstelling ge houden worden van de verzamelingen. TWEE UITVOERINGEN VAN MUZIEK VERENIGING ONS GENOEGEN Donderdag- en zaterdagavond a.s. zal de muziekvereniging Ons Genoegenin het Clubhuis haar jaarlijkse winteruit- voering geven. Voor de pauze bestaat het programma uit een muzikaal gedeelte, o.a. optreden met müziek- en tamboerkorps gezamenlijk. Hierna voert een toneel groep uit de vereniging een klucht in twea bedrijven op. Dankzij het goede (bovenhandse) ser- veren van Cor Sasburg en Annie van Peursum was het begin voor VC Vee nendaal: 12-7. Daarna legde Reva ech ter een der zwakste punten der VCV- j sters bloot: het niet in staat zijn kei harde services op te vangen. Alleen hiermede zette Reva de 12-7 achter stand om in een 15-12 setzege. In de tweede set begon VCV uiterst zwak: Reva slaagde er volledig in de VCV-aanval aan banden te leggen; met eenvoudige, doch goed opgezette aan vallen werd de trage verdediging van VCV bestookt, terwijl ook de services de nodige punten opleverden. Dat de derde set voor VC Veenendaal was moet eerder op rekening van een verslapping van Reva geschreven wor den, dan op een herstel van VCV. Een uitzondering vormden ongetwijfeld Cor Kruidenier en in het laatste deel van de set ook Wil Versteeg, die aan vallend herhaaldelijk wisten te scoren. In de vierde set bewezen de Amster damsen dat het verlies in de vorige set geen blijvende inzinking betekende. Het zag er zelfs naar uit, dat de VCV-sters niet tot tegenscoren zouden komen: pas bij de stand 13-0 voor Reva kwamen de enkele punten, die de score dragelijk maakten: 15-5. Uitslagen van deze week: VC Veenendaal Reva: 1—3. Setst. 12—15, 9—15, 15—13, 5—15. CONTACTAVOND RIIENUS De tweede contactavond in dit jaar van de voetbalvereniging „Rhenus" zal op vrijdag 17 februari a.s. in de Koning van Denemarken worden gehouden. Er is nu een klaverjascompetitie georganiseerd, waaraan iedereen kan deelnemen. Dinsdagavond j.l. gaf de Christelijke Oratorium Vereniging te Veenendaal haar jaarlijkse uitvoering voor een tot de laatste plaats bezet Verenigingsgebouw. Dit, voor dirigent en koorleden hoogtepunt van hun muziekbeoefening, was ook voor de luisteraars een muzikale gebeurtenis van de eerste rang. Het ten gehore gebrachte werk was ditmaal de passiemuziek naar het evangelie van Johannes van Johann Sebastian Bach, die door het koor en de uitnemende solis ten, begeleid door het Utrechts Stedelijk Orkest en geleid door Gijsbert van Zanten op fraaie wijze ten gehore werd gebracht. De Johannespassion is een van de mooi ste werken van de Thomascantor die voor het nageslacht bewaard zijn gebleven. Om echter werkelijk tot de schoonheid van het werk door te dringen is het noodza kelijk het verscheiden malen te beluiste ren. Misschien is dit de reden dat in het algemeen de Mattheuspassion meer ge liefd is. Wat heeft Bach bij het schrijven van zijn openingskoor bezield? Vreemd con trasteren de schrijnende accoorden van het orkest met de tekst die het koor zingt: ,.Herr, unser Herrscher, dessen Ruhm in allen Landen herrlich ist". Het openingskoor gaat vooraf aan de eerste tiek zo beklemmende: „Ware dieser nicht ein Uebeltater", afgewisseld door verhe ven koraalgezangen. Het werk bezit wei nig uiterlijk vertoon, de solisten hebben een vrij gering aandeel en hun zeer mpQi- lijke partijen zijn niet geschikt om,de stem op zijn fraaist te doen uitkomen. Zij werden wel prachtig gezongen, wat wij ook wel verwacht hadden van deze groot sten onder Neerlands zangeressen en zan gers. Heieen Verkley, sopraan; Aafje Heynis, alt; Jan Waayer, tenor (evangelist en aria's); David Hollestelle, bas (Christus partij) en Carel Willink, bas (kleine par tijen en aria's). Ik wil liever geen der sap yf denis van het Lijflen en Sterven van Christus zal gaan vertellen. Dat, wat zich onttrekt aan alle menselijk begrijpen I wordt door deze muziek ons bewust ge- j maakt. Er gaat iets zeer groots, maar te- gelijkertijd zeer verschrikkelijks gebeu ren. De grootste kracht van de gehele com positie is gelegen in de dramatische koor zangen, zoals het vooral door de chroma- 24. De dag ging voorbij zonder dat er iets bijzonders gebeurde. Aram had een lang gesprek met heer Jaspol, waar hij echter niet veel wijzer van werd. Presto trok er met zijn pijl en boog op uit. Hij wist enkele konijntjes en een ree te verschalken, zodat er tegen het einde van de middag een goed stuk wildbraad opgediend kon worden. Lom had zich bormmend van die taak gekweten. Met een somber gezicht ging hij door de burcht, Aram en Presto zoveel mogelijk ontwijkend en vervuld van zorg voor zijn meester. Hoewel deze hem verteld had, dat Aram zou trachten het raadsel op te lossen en Coleandra terug te vinden, en dat hij versterkingen had laten halen, scheen de oude dienaar toch een zeker wantrouwen tegen het tweetal te blijven koes teren. Hij volgde iedere beweging van het tweetal woorden van de evapgelist die de geschie- solisten in het bijzonder vermelden. Allen hebben met hun grote muzikaliteit en stembeheersing bijgedragen tot het wel slagen van de uitvoering. Ook de koorzang was bijzonder goed, zowel in de koralen als in de polyfone koren, welke laatste doorzichtig gezon gen werden. Van mijn plaats beluisterd (de acoustiek in het Verenigingsgebouw is grillig) klonken de tenoren zeer gaaf, ook in de hoogte, en scheen het "inij de groep toe die de grootste vooruitgang ge boekt heeft. Wat klankvorming en exact heid betreft was de groep der alten het beste. Zij zongen hun partij ideaal. De bassen zou men in de toekomst nog graag met een wat gavere klank en iets meer beheersing willen horen zingen, wal niet wegneemt dat ook hun aandeel bewon- deringswaardig was. Van de sopranen niets dan goeds. Het U.S.O., versterkt met enige bijzon dere instrumentalisten heeft goed bege leid en ook het continuo liet niets te wen sen over. Opvallend was de goede samen werking die nu bestond tussen orgel eri solist. Wel had van Zanten de taak van de organist enigszins besnoeid ten gunste van de clavecinist, dit in tegenstelling tot de moderne opvatting die van het gebruik van de clavecymbel in Bach's kerkelijke werken in het geheel afziet. Tenslotte een woord van grote waarde ring voor de dirigent voor de wijze waar op hij koor en orkest geleid heeft en voor de keuze der tempi. Het prachtige slot- koraal, gezongen door het koor en de so listen, werd aangehoord door een staand publiek, dat daarop ongetwijfeld dank baar gestemd, de zaal verliet. J. van de Putte met argwanende blikken en wanneer een van bei den hem iets vroeg, antwoordde hij slechts met een grauw en een snauw! „Het is duidelijk, dat vriend Lom zich niet op zijn gemak voelt!" fluisterde Aram, Presto in het oor, toen zij een ogenblik alleen wa ren. „Vooral vanavond moeten wij hem scherp in de gaten houden!" (Wordt vervolgd.) Wij hebben voor U een pracht sortering per meter. Komt U eens kijken? TEXTIELHUIS Adr. van Ostadelaan 31 Voor een met auto's zijn wij speciaal ingericht 4-8 persoons auto's disponibel N.V. v/h Fa. Wed Kerkewijk 91, Telef. 2845 GEVRAAGD: (niet beneden 18 jaar) voor manufacturen en confectie, ■ö- Salaris nader overeen te komen. Gaarne schriftelijke sollicitaties. Hoofdstraat 61-65 Veenendaal. 300 gr. Haché vlees (met kruiden) 1,28 300 gr. Verse worst 1,09 5 plakken Bakbloedworst 0,55 3 Slavinken 0,98 3 Gelderse Schijven 0,98 150 gr. Boterhamworst 0,49 500 gr. Karbonade 1,69 500 gr. Rosbief 2,88 500 gr. magere Runderlappen 2,58 500 gr. Riblappen 2,38 500 gr. Stooflappen 2,18 200 gr. gebraden Gehakt 0,78 100 gr. gebraden Rollade ƒ0,68 1 pot Knakworst (8 stuks) 0,88 1 pak Iglo diepvries spinazie met 15 ct korting DIT BIEDT U ALLEEN: Nieuweweg 89-91, tel. 2430, Veenendaal J. v. d. Berg Boslaan 87, telefoon 2235, Veenendaal

De Vallei | 1961 | | pagina 2