Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Bomenrij moet ondanks alle protesten sneuvelen! »De Wer van WEEK-tot-WEEK Vóór 14 maart moet alles er uit! Als een bom. Commentaren Kappers in Veenendaal en Rhenen op maandag gesloten Wist u... WAAR IS DE VALLEI-RIKS? EDERVEEN Hervormd Rusthuis wordt binnenkort aanbesteed AMERONGEN Het brood gaat de ijskast in Belastingverhoging om tekort van 40 mille te dekken ELST Agenda 35e jaargang VRIJDAG 10 FEBRUARI 1961 Nr. 12 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veencndaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Verzet op het besluit de bomenrij te kappen: PER 1 APRIL: Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER f 15,— WAARD 5 NV 098265 Plan reconstructie Hoofdweg reeds uitgezet Gigantisch bouwwerk aan de Kerkewijk Tienjarig bestaan van de supportersvereniging „Caecilia" KORTER WERKEN VOOR BAKKERS Amerongen behandelde begroting 1961 BEGROTING Filmavond van „Zuid-Oost Utrecht" Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Yeenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 IUnen) - Giro 563427 Redaktie: yV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent De twee rijen prachtige bomen langs de Veenendaalsestraatweg tussen Veenendaal en Eist zijn niet meer te redden. In de loop van de volgende week houdt de Inspectie der Domeinen in Utrecht een openbare verkoping, waarna de circa 300 bomen nog vóór de 14e maart a.s. verdwenen moeten zijn. Het hout zal in één perceel van eigenaar verwisselen, terwijl de opbrengst ervan aan de Staat ten goede komt. Hierna zal een begin gemaakt worden met het asfalteren van het wegdek, terwijl het wegprofiel verbreed zal worden van 5.50 tot 6.50 m. De vele protesten welke klonken toen dit besluit van Prov. Waterstaat enige tijd geleden bekend werd, hebben blijkbaar niet mogen baten, zodat het landschapschoon nu definitief het hoofd moet buigen voor het moderne verkeer. Het besluit van Provinciale Water staat om de bomen te kappen werd vorig jaar genomen, toen zich in de bocht bij Eist een verschrikkelijk ver keersongeval had voorgedaan, waarbij een arts het leven verloor. Een woordvoerder van Prov. Water staat verklaarde toendertijd dat het economisch belang hoger geacht moest worden als dat tot het behoud van na tuurschoon. Men gaf te kennen dat de bomen te dicht op de weg stonden en dit voor het steeds toenemende verkeer bijzondere gevaren opleverde. In het kappen van de bomen zag men de enige oplossing. Toen dit besluit via de pers be kendheid kreeg, sloeg dit, vooral bij de vele natuurliefhebbers, als een bom in. Al heel gauw ver schenen er ingezonden stukken in de kranten, waarin fel stelling ge nomen werd tegen dit besluit. Het duurde tot begin december, voor dat men tot georganiseerd „verzet" overging. De Cult. Nat. Hist. Ver. „Zuid-Oost-Utrecht" in Eist bond de kat de bel aan en maakte bekend dat een openbaar forum zou worden gehou den, waar zowel voor- als tegenstanders gelegenheid zouden krijgen hun stand punt te verdedigen. Als actieve voorstanders tot het be houden der bomen, werden o.m. dr. J. G. Thoomes en veldbioloog A. P. de Kleuver uit Veenendaal uitgenodigd in dit forum zitting te nemen. Eenzelfde uitnodiging werd verzon den naar autoriteiten van Rijk en Provincie, welke een belangrijke, zo niet de belangrijkste rol, in dit bomen-drama speelden. Begin januari van dit jaar kwam het forum, waar de uitgenodigde Rijksin stanties door afwezigheid schitterden, in hotel Stuyvenberg bijeen. Op het laatste nippertje was men erin geslaagd een tweetal gezaghebbende personen, die het met Rijk en Provincie eens waren, in het forum zitting te laten nemen, zodat het nog een interessante bespre king kon worden. Het pro en contra werd die avond uitvoerig belicht en het resultaat was, dat een petitie aan de betrokken in stanties werd verzonden om het be sluit in te trekken. Lange tijd werd hierover niets ver nomen. De petitie bleek bij de di verse instanties rond te zwerven, FILMAVOND A.N.W.B. De A.N.W.B. houdt op vrijdag 17 febr. a.s. een filmavond in hotel „De Koren beurs" alhier. De toegang tot deze avond is vrij, doch kinderen beneden 18 jaar hebben zonder geleide geen toegang. Consul van de A.N.W.B. voor Veenen daal is de heer Tj. Jarings, oud-direc teur van gemeentewerken alhier. VERGADERING N.C.V.B. De Ned. Chr. Vrouwen Bond, afdeling totdat bekend werd dat ook Staats bosbeheer er in betrokken was. Juist deze week deelde deze instan tie mee, dat de Inspectie der Do meinen in Utrecht volgende week Dr. J. G. THOOMES te Veenendaal: „Verschrikkelijk jammer. Ik zie hierin alleen maar ambtelijke doordraverij. Wanneer deskundigen verzekeren dat het absoluut niet nodig is en met name de beveiliging van voetgangers en fiet sers sterk achteruit gaat, dan is dit je reinste barbarisme van een of andere ambtenaar die omwille van een pres- tige-kwestie dit besluit heeft doorgezet. Kortom ik heb er geen woorden voor." Dr. W. WALLER te Rhenen: „Ik dacht wel dat dit zou gebeuren. En verder ben ik er persoonlijk van overtuigd dat, als de bomen weg zijn, het er niet lelijker op zal worden. Zowel de ver- Voor hen geen zomer meer: Alleen de bijl. 't Slachtoffer van 't verkeer Hun leven veil. Geen fris en groenig bladerdak Zij vallen neer met kale tak. De mensenhulp, voor hen te laat, Was ondanks alles, een goede daad. een openbare verkoping hield van de circa 300 bomen. Vermoedelijk zal nu een houtkoper eigenaar worden van de veel omstreden bomen. De eertijds prachtige laan zal komende herfst zijn groene bladerdak niet meer tonen, het langzame verkeer zal een deel van zijn veiligheid moeten missen en de natuurliefhebbers zien met lede dat de natuur een offer moet brengen voor het verkeer. Een offer dat volgens zeer velen niet nodig is keersveiligheid als het natuurschoon gaan er zeker niet op achteruit." A.N.W.B. te Den Haag: „Wy vinden dit besluit zeer betreurenswaardig. Naar onze mening is er door de overheids instanties veel te weinig aandacht aan de zaak geschonken. Als byvoorbeeld een boer toestemming vraagt om één boom te rooien, wordt het een einde loze procedure, terwyl nu in een hand omdraai toestemming wordt verleend om een hele laan te doen verdwenen. Wy zullen alsnog alles doen om dit on herstelbare verlies te voorkomen." „ZUID-OOST-UTRECHT" te Eist: „Deze week ontvingen wij een briefje van Rijkswaterstaat waarin stond dat het hen zeer speet, maar dat de weg breder en dusdoende de bomen opgeofferd moesten worden. Wij als vereniging, hadden nog gehoopt op een redelijke oplossing. Men heeft echter nog niet eens de moeite genomen om het weg- Tydens een woensdagavond in hotel „De Korenbeurs" gehouden vergadering van de Veenendaalse Kappers Vereniging (VKV) is besloten met ingang van 1 april a.s. de vüfdaagse werkweek in te voeren. Ook de kappers in IUIENEN zullen deze regeling op genoemde datum invoeren. Veenendaal houdt op donderdag 16 febr. a.s. in hotel „De Korenbeurs", een leden- en verklaarden zich direct mét de Vee- Het belangrijkste punt van de ver gadering was de bespreking over het op korte termijn invoeren van de vijf daagse werkweek, waar al geruime tijd sprake van was. Vertegenwoordigers van de Kappersvereniging uit RHENEN waren ook op de vergadering aanwezig vergadering. De heer J. H. Wilmink, P.H. B.B., zal deze avond spreken over :„In- dividuele zelfbescherming", een onder werp, dat zéér zeker in deze tijd speciale belangstelling verdient. dat het Ritmeester Schaaktournooi dit jaar gehouden wordt van 17 t/m 25 maart a.s.? dat over enkele weken bekend gemaakt wordt wanneer de inschrijving wordt opengesteld? dat ook zogenaamde huisschakers kun nen deelnemen? dat eveneens weer een zeskamp wordt georganiseerd? dat hiervoor de beste schakers van Ne derland zijn uitgenodigd? dat de politie nog steeds jacht maakt op niet-afgesloten fietsen? dat te hard rijdende bromfietsers ook in het middelpunt der belangstelling staan? Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbelicer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaal weg 2 - Tel. 2918 nendaalse kappers bereid, gezamenlijk over te schakelen op de vijfdaagse werkweek, ter navolging van vele an dere bedrijfstakken. Dit houdt in dat per 1 april a.s. zowel de dames- als de heren kappers op maandag gesloten zullen zyn. Om de werktijdverkorting in deze branche voor de gehele Gelderse Vallei te realiseren werd tevens besloten vol gende week in EDE een vergadering te houden, waar alle kappers uit Ede, Wa- geningen, Eist, Amerongen, Renswoude en andere plaatsen uitgenodigd zullen worden. Op deze wijze wil men komen tot een massale regeling. Voor zover bekend is een werktijdverkorting bij kappers in een dergelijk groot verband een unicum in ons land. JAARVERGADERING VOLKSONDERWIJS De afdeling Veenendaal Omstreken van de ver. Volksonderwijs houdt op woensdag 15 februari a.s. bij hotel Vonk een jaarvergadering. Naast de gebruike lijke jaarverslagen komt ook de bestuurs verkiezing aan de orde, waarbij enkele aftredend zijn. In hun plaats zijn door het bestuur aanbevolen mevr. Bloeme en de heer de Groot. Bovendien wacht de be zoekers van deze jaarvergadering nog een grote verrassing. Ook deze weck is de Vallei-riks, uitgegeven by Jonker Levens- middelenbedryf, Adr. v. Ostade- laan hoek Jan Steenlaan, V'daal, niet gevonden. De vinderspremie is inmiddels gestegen tot VIJF TIEN GULDEN zodat de nieuwe riks met het nummer zesmaal zoveel waard is. Bij in levering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag wordt de pre mie a contant uitbetaald. dek te komen bekijken of eens met ons te praten. Vermoedelijk zullen wij ons bij dit besluit niet neerleggen." B. DROST, directeur Pako te Eist: „Uit het oogpunt van natuurschoon gaat het aan mijn hart, maar voor het verkeer ben ik het er roerend mee eens. Ik vind dat het zakelijke vóór moet gaan in deze tijd. We hebben maar één keus en dat is de materialistische kant, hetwelk een internationale stuwing is die we niet kunnen tegenhouden." IMKERSFILMAVOND DRUK BEZOCHT De zaal van café Ruimzicht aan de Klomp was maandagavond geheel gevuld met leden van de Imkersvereniging te Ederveen, die tesamen met hun huisge noten kwamen kijken naar een aantal films over de bijenteelt en wat daar zij delings verband mee houdt. Deze filmavond werd verzorgd door het Rijksbijenteeltconsultaat uit Wageningen en gedraaid en toegelicht door de heer Laban. De titels van de verschillende films luidden: Honing, bijen en bcstui- ving; „De taal der bloemen". De slotfilm toonde de prachtige natuur in het Paul Krügerpark in Zuid-Afrika en gaf ook een beeld van de gewoonten bij huwelijksplechtigheden in dat land. De aanwezigen genoten merbaar en keer den tevreden huiswaarts. De Hoofdweg te Ederveen zal dit jaar worden verbeterd, want dit werk is gepland in het urgentieplan van Ged. Staten. Vorige week was men reeds be zig aan beide kanten het nieuwe tracé uit te zetten. De zeer gevaarlijke bochten zullen verdwijnen en ook zal de weg veel bre der worden. Een en ander zal een grote verbete ring betekenen, ook voor het doorgaan de verkeer van De Klomp naar Lunte- ren, daar de huidige toestand vooral in de bochten en met het passeren van zwaar verkeer practisch onhoudbaar is. Het nieuwe Hervormde Rusthuis dat ongeveer op de hoek Industrie- laan-Kerkcwük te Veenendaal zal verryzen, wordt de 27ste van deze maand aanbesteed. Naar verluidt zouden een tiental bouwmaat- schappyen, w.o. van buiten Veenendaal, uitgenodigd.zijn aan de in schrijving deel te nemen. De kosten van dit enorme project zouden rond de anderhalf miljoen schommelen. Het gehele rusthuis wordt omgeven i zich o.a. 22 personeelskamers, terwijl door een groot park. De hoofdingang elke vleugel een aparte recreatiezaal is geprojecteerd aan de kant van de Kerkewijk, ter hoogte van de huidige bushalte. Op de plaats waar nu dit rusthuis zal verrijzen, was aanvankelijk het nieuwe gemeentehuis gepland. Het rusthuis omvat in totaal 144 bed den, waarvan 132 eenpersoons- en 12 tweepersoonskamers. Movendien zijn er 28 z.g. bejaardenflats; waar de bejaar den zelfstandig kunnen wonen. Deze flats bestaan uit een keuken, zitkamer, slaapkamer en douche. Een grote byzonderheid is dat elke kamer een eigen toilet heeft. Volgens de tekening wordt het rust huis, dat gedeeltelijk 4 en 5 verdiepin gen hoog is, in een soort F-vorm ge bouwd. Op de 5e verdieping bevinden In het repetitielokaal aan de Klaas Katerstraat is de supportersvereniging van de Veenendaalse Harmonie „Cae cilia" in vergadering byeen geweest. Na opening door de voorzitter T. de Man, volgde het verslag van de pen ningmeester, waaruit bleek dat er een batig saldo in kas was. Bij de bestuurs verkiezing waren aftredend voorzitter T. de Man, secretaris M. van Honk en penningmeester H. Stoffels. Zij werden met algemene stemmen herkozen. Met het kiezen van de heren E. de Koning en A. H. v. d. Pol werd het bestuur uit gebreid tot zeven personen. Het be langrijkste punt van deze avond was, dat de vereniging dit jaar haar tien jarig bestaan hoopt te herdenken. Het bestuur is voornemens dit feit in het volgende seizoen met een jubileum uitvoering te vieren. SCHRIKKERIG PAARD Een personenauto bestuurd door D. uit Ederveen is woensdagmiddag op de Nieuweweg in botsing gekomen met een paard-en-wagen van van D. uit Renswoude. Het paard was geschrok ken en sprong plotseling de rijweg op, juist op het moment dat D. passeerde. Er was alleen schade aan de auto. KOLLEKTE VOOR KONGO BRACHT BIJNA 600,— OP De Amerongse E.H.B.O.-vereniging, die door middel van haar leden een spontane aktie heeft gehouden voor hongerend Kongo, mocht de kollekte hiervoor afsluiten met een bedrag van 590,62, een prachtig resultaat. In een niet aflatende stroom komen by het College van Ryksbemiddelaars - Neerlands oude en wfjze mannen - de aanvragen binnen voor verkorting van de werktyd. De vryc zaterdag is een aanlokkelijke prijs voor veel admi nistratieve of ambtelijke moeilijkheden. Er is echter één bedrijfstak, waarin het met die vijfdaagse werkweek maar pover gesteld is, de detailhandel. Hierin doen zich heel wat problemen voor, die niet zonder consessies weder zijds kunnen worden opgelost. En tot het doen van consessies is de Nederlan der niet snel bereid. In de middenstandssector komt ook weer één onderdeel naar voren, waarin de verkorte werkweek vooral spitsroeden moet lopen - het bakkersbedrijf. Vanouds stellen wij ons de bakker voor als een (dikke) man in grijze streep- of ruitjesbroek. Op het hoofd pronkt trots de enorme witte bakkersmuts en de man is omgeven door allerlei overheerlijke geurtjes uit de bakkerij. Sinoniem hier mee staat de gedachte aan (heel) vroeg op en (heel) hard werken. Op dit punt heeft de bakker een nog sterkere naam dan de traditionele werker bij uitstek, de boer. Dit ondanks het verbod op nacht arbeid en het verbieden van de vroege verkoop van vers brood. PROBLEMEN Toch heeft ook de wit- en goedgemut ste bakker recht in dezelfde mate te de len in wat de verworvenheden van onze tijd zijn, als ieder ander. Maar nergens doen zich zoveel problemen voor als op dit punt in het bakkersbedrijf. De oorzaak daarvan is, dat het maken van brood geen lukraak fabricage-proces is, maar een nauwkeurig produceren op het juiste mo ment naar de behoefte van de komende dag. Brood I^m nu eenmaal niet bewaard blijven. Tenminste, dat is de situatie van het ogenblik. Maar steeds meer gaan de ge dachten uit naar het diepvriesbrood, dat in het buitenland allang geen onbekende verschijning meer is. In Nederland kan, zo hoort men fluisteren, over vijf jaren het bevroren kadetje een algemeen en heel normaal verschijnsel zijn. SER-ADVIES In kringen, die daarover moeten spre ken - regering, pbo-organen en Sociaal Economische Raad (S.E.R.) - wordt druk gepraat over de arbeidstijdverkorting in het winkelbedrijf. Kort geleden hebben de staatssecretarissen van financiën en economische zaken de S.E.R. voor de zo veelste maal om raad gevraagd. Ditmaal heeft het orgaan de opdracht gekregen in samenwerking met het Hoofdbedrijf schap detailhandel en de diverse consu mentenorganisaties te bekijken wat de gevolgen van werktijdverkorting zijn voor krijgt. Ook qua inrichting zijn de hoogste eisen gesteld. Er is bijvoorbeeld alleen al voor stalen ramen een bedrag uit getrokken van rond 240.000,Het bouwwerk zou over ca. twee jaar ge reed moeten zijn. Dinsdag 7 februari kwam de raad onder voorzitterschap van wethouder De Bonte bijeen, ter bespreking van de gemeentebegroting over 1961. Alle leden waren aanwezig. Hoewel de begroting, die een tekort van bijna f 40.000,liet zien, nagenoeg de gehele avond in beslag nam, was toch het voorstel tot belas tingverhoging het belangrijkste punt op de agenda. De voorgestelde verhogingen op het rioolafvoerrecht en op de straatbelasting, kregen slechts de kleinst moge lijke meerderheid. De rij van sprekers over de algemene beschouwingen werd geopend door de nestor van de raad, de heer Wildeman, die zich afvroeg of de raad eigenlijk nog nog wel bestuurskracht bezit. Op finan cieel terrein wordt alles door de over heid gedecreteerd en heeft de raad slechts een adviserende stem, aldus spreker. Daar er geen compensatie is ten opzichte van de belastingverhogin gen en er ook geen sprake is van even redigheid, bovendien door de regering belastingverlaging is beloofd (volgens spreker een fopspeen) zal hij tegen de begroting en de belastingvoorstellen De Cult. Nat. Hist. Ver. „Zuid-Oost- Utrecht" organiseert op maandagavond 13 febr. a.s. in de zaal van hotel Stuyven berg te Eist een interessante filmavond, welke wordt verzorgd door Mr. C. C. Nengerman. Dit is een kundig amateur-cineast die zijn gehoor eerst iets zal vertellen en la ten zien over de praehistorie - de ont wikkelingsgang van de mensen. Vervol gens trekt hij per film de bergwereld in, die enkele van de vroeger reeds door de mensen afgebeelde dieren tot laatste toe vluchtsoord is geworden. Tenslotte zal de kleurenweelde van de vier seizoenen in de Alpen vertoond worden. AUTO OVER DE KOP Bij de eerste sneeuwval is zaterdagmor gen op de Rijksstraatweg ter hoogte van Plantage Willem III een Mercedes, be stuurd door v. d. L. uit Wageningen van de weg geraakt en over de kop geslagen. De auto kwam met de vier wielen in de lucht in de berm terecht. Wonder boven wonder waren er geen gewonden. stemmen. Spreker acht de totstandko ming van een dorpshuis zeer urgent en wil een post van 200.000,— hiervoor op de begroting plaatsen. Ook de steun aan behoeftigen acht spreker onvol doende. De heer v. d. Dikkenberg verzoekt in de toekomst te bezuinigen op grond aankopen. Spreker wilde gaarne de bouw door particulieren alsook het bouwen van woningwetwoningen steu nen. Uit principiële overwegingen was hij tegen de posten: onderhoud sport terrein, subsidie muziekver. en zwem bad en verzekeringen. koopgclegenheid en personeelsomvang. Dezelfde S.E.R. heeft over de bakkers al een na lange studie samengesteld rap port uitgebracht. De Sociaal Economische Raad adviseerde in de richting van een drieploegenstelsel. Maar hieraan kleven nogal wat opvallende bezwaren. De werk tijd per man zal inderdaad beperkt moe ten worden. Maar nachtarbeid wordt op nieuw noodzakelijk. Bovendien moet meer personeel worden aangetrokken, dus meer salaris worden betaald. En om deze extra uitgaven te kunnen compenseren is een prijsverhoging van het brood onvermij delijk. Geen aanlokkelijk toekomstbeeld. ONDER NUL Maar de min of meer officiële gedachte aan hei drieploegenstelsel wordt weer achterhaald door het idee van het be vroren kadetje. Het is vooral voor het kleine bakkersbedrijf een uitkomst wan neer gebakken kan worden op het mo ment, dat dit het beste uitkomt. Zonder dus rekening te moeten houden met het feit, dat het brood over enkele uren, wan neer de verkoop begint, de versheid be gint te verliezen. De techniek van het diepvriezen kan over enkele jaren geheel zijn ingevoerd. Iedere grote en kleine bakker beschikt dan over een diepvrieskast, waarin het pasgebakken brood razend snel wordt af gekoeld tot een temperatuur van 30 tot 35 graden onder nul. Door het diepvriezen wordt het vochtgehalte bewaard. Voor het brood verkocht wordt moet het weer snel op de gewone temperatuur worden ge bracht. Het is waarlijk een onaangename verrassing, wanneer U denkt een boter ham te eten en U hapt in een keihard stuk vermomd ijs. Snelheid is bij bevrie zen en ontdooien een eerste vereiste. Tij dens de processen dreigt uitdroging en dan is nog alles voor niets geweest. Het brood moet daarom in een oven worden ontdooid, eventueel met behulp van stoom, die het vochtgehalte op peil houdt. TWIST OVER SMAAK Van een onbegrijpelijke kant, de werk gevers in het bakkersbedrijf, kwam kort geleden de verklaring, dat de kwaliteit van diepvriesbrood ten achter zou staan bij die van vers brood. Proeven, genomen door het Centraal Instituut voor Voe dingsonderzoek (C.I.V.O.) en de (Delftse) Koninklijke Gist- en Spiritusfabrieken zouden dit „onomstotelijk hebben bewe zen". De broodfabrikanten kregen echter een harde tik op de vingers, toen pal op deze verklaring door het T.N.O., waarvan het C.I.V.O. een onderdeel is, werd ge zegd, dat over de kwaliteit nog niets viel te zeggen. Voorlopig scheen, volgens het T.N.O., de beproeving uit te wijzen, dat de kwaliteit niet lijdt onder het diep vriezen. De werkgevers in het bakkersbedrijf ga ven daarop een nieuwe verklaring, waar in zij de eerste introkken. Er was, vol gens hen, sprake van een vergissing. Het wachten is nu op het rapport van het Nederlandse T.N.O. In België onder zoekt men ook deze materie. Wanneer de resultaten gunstig zijn, zal het brood uit de ijskast niet lang een unicum blijven. Dit is een opname van de loswal in Rhe nen, waarop duidelijk de hoge waterstand van de Rijn te zien is. De grindtrechter waar normaal een auto onderdoor kan rijden, staat nu rondom in het water. SjiS: RODDEL. De vooruitgang staat niet stil (ook niet in Rus land): Het Russische blad Iz- westia is in navolging van boulevardbladen in grote ste den van het westelyk half rond een roddelrubriek begon nen. Voor de eerste aflevering van dit roddelpraatje is de Franse schrijfster Fran$oise Sagan als slachtoffer uitgeko zen. Het blad schryft dat Francoise in Amerika een se rie lezingen gaat houden on der de titel „Frankryk gezien door Sagan". Zy weet genoeg van haar land om dat te doen, is dan het commentaar en, wordt er dan even tussen neus en lippen aan toegevoegd, zy zal by de Amerikanen in de smaak vallen, want zy is niet alleen bekend om haar boeken maar meer nog om haar pas sie voor whisky. Russen om over te roddelen zijn er blijkbaar niet (hoe zou dat ook kunnen), want onder de namen die worden aange kondigd om in volgende num mers beroddeld te worden ko men alleen West-Europeanen voor, o.a. de Franse schilder Bernard Buffet, de neef van koning Boudewijn, de prins van Ligne, en de kleinzoon van Churchill. SCHADE. De Paryse taxi chauffeurs hebben een protest ingediend omdat de verkeers opstoppingen hen gemiddeld 8 vrachtjes per dag kosten. EXPERT. Om de sportbe oefening in hun land op een hoger peil te brengen hebben de Tunesiërs de laatste jaren verschillende buitenlandse oefenmeesters in dienst ge nomen. Zo had de zwembond de Joegoslaaf Babovitch aan gesteld om de Tunesische zwemmers te trainen. Pas na een jaar ontdekten de offi cials dat de heer Babovitch helemaal geen expert was, zelfs nog nooit te water was geweest. Waarop Babovitch bekende dat hij alleen maar naar Tunesië was gekomen om de Franse taal te leren. Om een schandaal te ver mijden heeft de Tunische Zwembond de affaire Babo vitch weggestopt in het dos sier „vergissingen". BUREAU. Aan dc Lcxing- ton-Avcnue te New York is een huwelijksbureau geopend voor honden en katten. TEMPO. De Italiaanse voor zitter van de Hoge Autoriteit voor kolen en staal heeft aan de leden voorgesteld om het tempo te verhogen door amb tenaren die het tempo verla gen terzijde te stellen en zon der hen hun gang te gaan. Het komt er dus op neer, zei hij, zich niet te laten intimi deren door ambtenaren die op een vraag antwoorden met „als", „maar", „wij zullen zien", „zodra aan bepaalde voorwaarden is voldaan", enz. GROOT. Cuba is het groot ste land van de wereld: zijn hoofdstad is Havanna, zijn re gering zetelt in Moscou en zijn bewoners leven in de Ver. Staten. De heer Blankestijn daarentegen was zeer gekant tegen particuliere woning bouw. De minder draagkrachtigen zijn hiervan de dupe. Wat Amerongen nodig heeft zijn woningwetwoningen. Vorig jaar werden er slechts vier gebouwd. Vreemden kunnen zich hier gemakke lijk vestigen. Ook door de nieuwe be lastingverhogingen zullen de minder bedeelden de hardste klappen krijgen, aldus spreker. GEEN DORPSHUIS? De heer Dagnelie merkte op dat het tekort van 40.000,alleen te wijten is aan onvermijdelijke extra uitgaven, die of door het Rijk worden geëist, of door de groei der gemeente veroorzaakt worden. Dit tekort dient uit het ge meentefonds te worden aangezuiverd en zeker niet door belastingverhogin gen. Bovendien is er een ongebruikte reserve uit vroeger jaren van 100.000,-. (Zie verder pagina 2) föctzoruutiale DAMES* 3UN6WANS PRISMA PONTIAC OMEGA w .W voor betere uurwerken iiiiiniDiiiniuniiniuiiifliiininiiniiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiinii VEENENDAAL Vrijdag 10 februari: Slotavond Veilig Verkeer in Brandweerkazerne, 8 uur. Woensdag 15 februari: Lezing over kleurenfotografie in O.C.B.-gebouw. Luxor Theater: Vrijdag t/m zondag: „De ver leider met de Sombrero", toeg. 14 jaar; zaterdag en zondag: „Kluchtig en luchtig", alle leeft, maandag t/m woensdag „Sluip moord op rubberzolen", toeg. 18 jaar; donderdag: „Tramlijn Begeerte", toeg. 18 jaar. AMERONGEN Zaterdag 11 februari: Uitvoering „Ons Genoegen" in Clubhuis. ELST Maandag 13 februari: Lezing van Zuid-Oost-Utrecht' in hotel Stuyvenberg, 8 uur.

De Vallei | 1961 | | pagina 1