Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken REORGANISATIE B.B. OP HOGER NIVEAU Voor de KANTONRECHTER MULDER HOE WINKELEN WU MORGEN? Voorjaar op komst Eén commandopost (3 ton) voor kring U-c 30 MILJOEN Nieuws uit de omgeving Diamanten huwelijksfeest in Overberg Plaatselijke wandelsport voortaan achter één banier SPLIJTZWAM UITGEROEID OVERBERG ELST AMERONGEN EDERVEEN RENSWOUDE Wat nu weer Agenda 35e jaargang WOENSDAG 15 FEBRUARI 1961 Nr. 13 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg O verberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Ds. W. L. Mulder 45 jaar predikant Leiding Gewapend beton ACHTJARIG JONGETJE VERDRONKEN GLAD IJS Tweede-Kamerlid komt spreken over Nieuw-Guinea ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Prettig Vrachtwagen van (smalle) Haarweg geraakt Zaterdagelftal van „Oranje-Wit" Jeugd maakte begin met beplanting aan de Holleweg Amerongen krijgt voor 1961 slechts vier woningen Is in Den Haag tip van sluier opgelicht? „Ons Genoegen" presenteert zich in nieuwe uniform Op twee avonden, t.w. zaterdag 18 en 25 februari as. zal de muziekver eniging „Ons Genoegen" een uitvoe ring geven in gebouw Rehoboth ten bate van het uniformfonds. Redaktle cn administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 HJnen) - Giro 563427 Redaktle: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven b|j de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpr(jzcn op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent Enerzijds met de bedoeling de hoge exploitatiekosten van commando posten te drukken en anderzijds vanwege het feit dat b(j een eventuele A-bom oorlog grote oppervlakten in het geding zjjn, is de Bescherming Bevolking kortgeleden op hoger niveau gereorganiseerd. Voor de zuid oosthoek van de provincie Utrecht, waartoe o.a. de plaatsen RHENEN, ELST, AMERONGEN, LEERSUM, RENSWOUDE en VEENENDAAL behoren, houdt dit in, dat er één ondergrondse commandopost gebouwd zal worden, zeer waarschijnlijk in Doorn, waarvan de totale kosten ca. 300.000,bedragen. Vanuit deze commandopost worden dan in oorlogstijd de verschillende BB-diensten gedirigeerd. Bij de nieuwe regeling is men er van uitgegaan, dat de fall-out welke ont staat na de ontploffing van een atoom bom en voor de onbeschermde mens dodelijk kan zijn, grotere en beter ge outilleerde B.B.-commandoposten nood zakelijk maakt. M.a.w., er moeten be hoorlijke, ondergrondse commandopos ten komen, welke dan ook per stuk een slordige drie ton kosten. Hoewel deze kosten hoog lijken, wordt er aan de andere kant mee be reikt dat vele kleine commandoposten komen te vervallen, omdat zij dan niet meer rendabel zijn. In de provincie Utrecht b.v. waren tot voorheen 4 Kringen met 2 zgn. A-gemeenten, zijnde Utrecht en Amersfoort. Bij de nieuwe regeling is de situatie als volgt: 3 provinciale gebieden (Utrecht-west, -stad en -oost). Door deze centralisatie zijn er geen zes commandoposten meer nodig, maar nog drie, hetgeen een besparing be tekent van 3 x 300.000,oftewel bijna 1937-1945 te Veenendaal Maandag 13 februari was het vijfenveer tig jaar geleden, dat ds. W. L. Mulder uit Voorthuizen werd bevestigd als predikant in de Nederlandse Hervormde Kerk. Ds. Mulder werd op 22 juli 1887 uit een bur gemeestersgezin te Overzande op Zuid Beveland geboren. Iljj bezocht eerst het stedelijk gymnasium te Zwolle en studeer de daarna verder nog aan de rijks univer siteit te Utrecht. Nadat de heer Mulder in november 1915 door het provinciaal kerkbestuur van Gro ningen was toegelaten tot de Evangelie bediening in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 13 februari van het daarop volgende jaar (1916) door wijlen ds. R. van de Waal, toen nog predikant te Overzande, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Arnemuiden. Daarna diende de jubilaris verder nog de hervormde gemeenten van Gouderak in de classis Gouda 1918; Garderen in de classis Hadrewijk 1918 tot 1921; Benthui zen in de classis Leiden 1921 tot 1924; Enter in de classis Deventer 1924 tot 1926; Voorthuizen in de classis Harderwijk 1926 tot 1932; Huizen in de classis Hilversum 1932 tot 1933; Hoevelaken in de classis Harderwijk 1933 tot 1937; Veenendaal 1937 tot 1945; Rijssen 1945 tot 1948; Maarensdijk in de classis Amersfoort 1948 tot 1951 en tenslotte nog ongeveer twee jaar die van Houten in de classis Doorn, waar hem met ingang van 1 mei 1953 op ruim vijf enzestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat heeft ds. Mul der nog tot eind december 1953 te Houten bijstand in het patoraat verleend. Daarna vestigde hij zich metterwoon te Voorthui zen en van daaruit verleent hij thans nog bijstand in het pastoraat te Zwartebroek en Terschuur. In verschillende van zijn gemeenten werkte ds. Mulder mee aan de stichting van een christelijke school en in verschil lende van zijn gemeenten gaf hij mede de stoot tot de oprichting van een afde ling van de Gereformeerde Bond en van de Gereformeerde Zendings Bond. Van zijn hand verschenen vele preken in de serie „Genade voor Genade" en meditaties in „De Waarheidsvriend", het orgaan van de Gereformeerde Bond in de Nederland se Hervormde Kerk. EDE. Bezoekers aan de schaapskudde op de Ginkelse heide is verzocht hun hond thuis te laten. De schapen zijn erg bang voor honden en men begrijpt wel wat er gebeurt als een kudde, voor al als zich daarin veel drachtige scha pen bevinden, door een hond wordt op gejaagd. DOORN. Op de Leersumse straatweg hebben zich de laatste tijd diverse ke ren botsingen voorgedaan met over stekend wild. Vorige week bijvoorbeeld zag een Rhenense automobilist plotse ling vier reeën vlak voor zich de weg oversteken, waarvan hij de laatste niet kon misrijden. BARNEVELD. Een 14-jarige Barne- veldse jongen heeft een portefeuille gevonden met een inhoud van driedui zend gulden. De eigenaar bleek volgens het ingesloten rijbewijs een inwoner van Terschuur te zijn, die de eerlijke vinder met 50,— beloonde. één miljoen gulden in één provincie. Over het gehele land genomen betekent het een besparing van om en nabij 30 miljoen. De drie nieuw gecreëerde gebieden worden aangeduid met: U-a, U-b en U-c. Tot U-c behoren o.m. de in de aan hef van dit artikel genoemde plaatsen, waarvan de commandopost vermoede lijk in Doorn zal komen. Ook in de BB-leiding zijn wijzigingen aangebracht. 'Per provincie is er een provinciaal-commandant - voor Utrecht de heer U. H. Meyer. Onder hem staat het Hoofd Bescher ming Bevolking (H.B.B.). Voor deze functie heeft de Kringraad aan het be gin van deze maand de heer J. Stale- man benoemd, voorheen Kringhoofd B.B. van Kring U-3. Vervolgens zullen voor de U-a, -b en -c-gebieden een drietal Districtshoof den worden benoemd, die de leiding over de in elke plaats aangestelde HZB. De commandopost in U-c wordt ge bouwd van gewapend beton en bevindt zich ongeveer een meter in de grond. De inwendige oppervlakte is ruim 250 vierkante meter en bestaat o.a. uit een aantal slaapplaatsen, proviandruimte, kantine en keuken. Hoewel dikwijls wordt veronder steld dat een commandopost be doeld is als schuilplaats voor de be- (Zie verder pagina 2) Zondagmiddag tegen half één is het achtjarige jongetje Tony Kranenburg van de Nyverheidslaan te Veenendaal op het terrein van de SKF-fabriek te- wafer geraakt en verdronken. Toepas sing van kunstmatige ademhaling door dr. Engel mocht helaas niet meer baten. Het slachtoffertje speelde met zijn twee broertjes, resp. 4 en 6 jaar oud, op het terrein van de SKF-fabriek. Zij waren onder een hek door gekropen en met een vlotje aan het varen gegaan op een diepe sloot. Op een gegeven moment moet het knaapje van het vlotje afge gleden zijn en kwam in het water te recht. Zijn dodelijk geschrokken broer tjes holden onmiddellijk naar huis om hulp te halen. Hoewel dr. Engel spoe dig ter plaatse was en onmiddellijk kunstmatige ademhaling werd toege past, mocht dit niet meer baten. GEEN VOORRANG VERLEEND Op de hoek Tuinstraat-Sandbrink- straat verleende vrijdagmorgen om streeks tien uur een motorbakfiets, be stuurd door v. H. geen voorrang aan de vrachtautobestuurder T., waardoor een botsing ontstond. Er was alleen materiële schade. Donderdag 23 februari a.s. is het 60 jaar geleden dat de heer A. v. Nieuw- Amerongen en mevrouw J. v. Nieuw- Amerongcn-van Gardcren, Heulweg 10 in Leersums Overberg, met elkaar in het huwelijk traden. Uit dit huwelijk zyn 9 kinderen geboren, waarvan nog 7 in leven, 34 kleinkinderen en 25 ach terkleinkinderen. De bruidegom is 89 jaar en de bruid 82. De hoge leeftijd in aanmerking ne mend, genieten beiden nog een goede gezondheid. Het echtpaar is in Over berg geboren. Na hun huwelijk in 1901, trokken zij eerst naar Scherpenzeel, verhuisden later naar Woudenberg en gingen vier jaar later aan de Heulweg wonen waar zij nu al 56 jaar woon achtig zijn. De heer Van Nieuw-Amerongen was eerst werkzaam als bosafbeider bij Jhr. de Beauford te Maarn. Bijna veertig jaar was hij als zodanig werkzaam tot dat hij met pensioen ging. Op het ogen blik houdt hij nog kippen, terwijl ook de verzorging van een flinke moestuin tot zijn dagelijkse bezigheden behoort. Aan de elementen: ongezonde rivaliteit, interne spanningen en strijd, waaruit de plaatselijke wandelsport lange tijd heeft bestaan, is een radicaal einde gekomen. De noodklok die vorig jaar werd geluid om de brede kloof in de wandelsport te overbruggen, is gehoord, want vanaf heden zullen alle plaatselijke wandelverenigingen achter één banier marcheren; dat van de „Federatie Veenendaal". Dit is een overkoepelend orgaan voor de gehele wandelsport in Veenendaal, zodat de broodnodige samenwerking, in welke richting in het verleden al diverse pogingen zijn ondernomen, tot grote vreugde van alle wandelliefhebbers vorige week tot stand gekomen is. Het is baanbrekend en moeilijk werk geweest, maar daarom is de vreugde over het resultaat ervan des te groter. In eer ste instantie werd toenadering gezocht door clubleiders van de Ned. Chr. Wan delsport Bond (N.C.W.B.) en Ned. Wan del Bond (N.W.B.). Het waren toen nog pogingen die ver geleken kunnen worden met stappen die een kind voor het eerst op glad ijs zet. Op uitnodiging van de plaatselijke C.H.-Kiesvereniging komt dinsdag 21 februari a.s. de heer F. H. v. d. We tering lid der Tweede Kamer, in ge bouw 't Trefpunt spreken over „Neder lands Nieuw Guinea Nu". Na afloop van de lezing worden er enige films vertoond over dit gebied welke eigen dom zijn van de stichting Nieuw-Gui nea. De heer v. d. Wetering, afkomstig uit Amsterdam, woondb bijna dertig jaar in het voormalige Ned. Indië, waarvan vele jaren in het oostelijk deel. Als voorzitter van de Parlementaire Com missie bezocht hij twee maal Nieuw- Guinea. Deze reizen beperkten zich niet tot de hoofdplaatsen, maar hij bezocht eveneens vele primitieve gebieden in het diepe binnenland. Zo maakte hij eens een ontmoeting mee met circa zesduizend rijk uitgedoste papoea-krij- gers. De toegang tot deze interessante en leerzame avond is vrij. DE ONTWIKKELING VAN ISRAEL Prof. Dr. M. A. Beek, Hoogleraar aan de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam zal op maandag 20 febr. a.s. in hotel de Korenbeurs een lezing hou den over de ontwikkeling van Israël. Na de pauze zal prof. Beek een aan tal prachtige door hem zelf vervaar digde kleurendia's vertonen. Deze bij eenkomst is georganiseerd door Sate of Israel Bonds en wordt aanbevolen door het Aanbevelingscomité Veenen daal onder voorzitterschap van dhr. A. Bakker. «EBKEWIIK 167 -TEl.SOOO VEENtNOAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America Toch zette het idee tot samenwerking zich steeds meer vast. Als er een tocht was en wandelleiders elkaar troffen dan kwam het gesprek vaak uit op de kloof die er jammer genoeg in de Veenendaalse wan delsport bestond. In oktober vorig jaar kwamen deze onsportieve houdingen in het volle daglicht te staan, toen de kranten zich er mee gingen bemoeien. Iedereen schudde zich het hoofd en ie dereen was het er over eens dat het zo niet door kon gaan, maar concrete „ver- zoenings-plannen" bleven uit. Achter de schermen bleek men echter niet stil te zitten, want ongeveer veertien dagen geleden vond er in de kantine van de Hollandia-Trico een informatieve be spreking plaats tussen wandel-functiona- (Zie verder pagina 2) Sinds het nieuwe gedeelte van de Haar weg (het vroegere rijwielpad van de Dwarsweg naar Ove.'berg) voor het ver keer is opengesteld, is er nu al voor de tweede keer een vraehtauto in de zachte bermkant terecht gekomen. Net als de vorige .aal gebeurde het bij het passeren van een fietser. De auto ver zakte zodat er "er- '-elwagen nodig was om hem weer op de weg te brengen. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Van de zijde van inwoners van Overberg is er al herhaalde malen op aan gedrongen om de veel te smalle weg te verbreden. „OVERBERGS BELANG" VERGADERT In de Chr. school te Overberg komt de vereniging „Overbergs Belang" a.s. don derdag in vergadering bijeen. De agenda vermeldt naast de gebruikelijke verslagen o.m. bestuursverkiezing en rondvraag. Ge zien de vele activiteiten van de laatste jaren welke deze vereniging aan de dag gelegd heeft; verwacht men een grote belangstelling. KAARTAVOND B.V. „SPORTLUST" Vrijdagavond a.s. zal de Biljartvereni ging „Sportlust" weer één van haar kaart avonden organiseren. Aangezien hiervoor altijd grote belangstelling heeft bestaan, wordt ook nu weer op een flinke deelna me gerekend. FEESTAVOND „MUSKETIERS" In de Jeugdherberg „De Eikelkamp" te Eist wordt zaterdag a.s. de jaarlijkse to neelavond van de zaterdagmiddag-voet balvereniging „Musketiers" gehouden. De toneelvereniging „N.A.O." uit Veenendaal zal het toneelspel „De Rattenval" voor het voetlicht brengen. De bruid hanteert de pen nog bijzonder vaardig en schrijft regelmatig naar haar acht jaar geleden geëmigreerde zoon in Canada. De kerkgang is voor beiden te ver geworden zodat de plaatselijke predikant hun de bandrecorder thuis bezorgt en zij thuis de preek kunnen beluisteren. Op de receptiedag zal het dit echtpaar ongetwijfeld niet aan be langstelling ontbreken en bij de vele gelukwensen welke hen zullen bereiken, voegen wij gaarne de onze. Het zaterdagmiddag-elftal van de sport vereniging Oranje-Wit te Eist, dat vorige maand in het leven is geroepen, begint no vastere vorm aan te nemen. Het ligt in de bedoeling zo spoedig mo gelijk een oefenwedstrijd te spelen tegen een nog onbekende tegenstander. Zij die zich nog op willen geven voor dit elftal, bestaat bij het bestuur nog de gelegen heid. Ter voorbereiding van de a.s. com petitie zal binnenkort met de training een begin gemaakt worden. Men kon maandagmiddag een vol ijverige Amerongse jeugd bezig zien met het planten van een 45-tal bol- en esdoorn op een gedeelte van de Holle- weg. Deze prijzenswaardige bezigheid werd gadegeslagen door wethouder K. de Bonte die de jeugdige planters voor af uitleg gegeven had van het doel van deze beplanting. Men wil namelijk op deze wijze bij de jeugd aandacht vragen voor de gemeen telijke beplanting, die er in de voor gaande jaren niet altijd even goed van af gekomen is. De beplanting van gis terenmiddag kan een middel zijn om voor jeugd wat meer liefde voor bomen en planten bij te brengen. Aan deze werkzaamheden werd deelgenomen door de hoogste klassen van de beide plaatselijke scholen. Secretaris Magen dans en gemeentearchitect de heer de Man hadden eveneens belangstelling voor dit feit. Na een tractatie ging de jeugd goed gehumeurd naar huis. De spaden die zij meevoerden waren een teken van hun arbeidzame middag. TWEEDE JEUGDRUILBEURS WERD DRUK BEZOCHT De tweede door het Nut georgani seerde ruilbeurs voor de jeugd, is weer een groot succes geworden. Ruim 60 jeugdige verzamelaars hebben zater dagmiddag de beurs in het lokaal Lie- vendael bezocht. Twee uur lang heeft men zich bezig gehouden met het ruilen van dubbele postzegels, munten en sigarenbandjes. Het was een erg rustige jeugd die alleen belang had in een liefhebberij. Zaterdagmiddag was er vooral veel belangstelling voor sigarenbandjes en oude munten. Nog éénmaal zal er dit seizoen een ruilbeurs gehouden worden, zeer waarschijnlijk tegen eind maart. Slechts vier woningwetwoningen zijn Amerongen toegewezen voor 1961. Op een aantal van 82 woningzoekenden, gaat dit werken als de bekende druppel op een nu wel erg hete plaat. Zoals begrijpelijk, heerst er teleur stelling over dti toegewezen contingent. Reeds in een verledenweek gehouden raadsvergadering deelde wethouder K. de Bonte mede dat het gemeentebestuur ten aanzien van de woningwetbouw al haar best doet om meer woningen toe gewezen te krijgen. VERKIEZING MISS BRIL Mej. Aly Ditewig (rechts) met twee familieleden, onder grote spanning wachtend op de uitslag. (zie pag 2) DEN HAAG Tijdens een opvallend druk bezochte bijeenkomst in het zeer dure Haagse Hotel des Indes hetzelfde hotel, waarin minister Luns (buiten landse zaken) dineerde en confereerde over Nieuw-Guinea met de Maleise pre mier Rahman heeft plannenmaker Zwolsman op de eerste dag van februari een opzienbarend miljoenenproject gelanceerd. In de Haagse nieuwbouwwijk Mariahoeve, een stad op zich, wil hij een koopcentrum neerzetten, dat zijn weerga in Nederland niet heeft. Alles bij elkaar gaat „zijn" winkelcomplex tussen de 34 en 37 miljoen gulden kosten. In welk bedrag de hoge grondkosten niet zijn verrekend. Dit winkelcentrum moet een „aan Nederlandse omstandigheden aangepas te vorm" van het in Amerika zo po pulaire „shopping center" worden. Het geheel, dat tot stand zal komen, moet een eigen sfeer en aanzicht krijgen, waarin iedere koper, maar ook iedere verkooper, zich geheel thuis zal ge voelen. Wanneer de nodige rijksgoedkeurin gen worden verkregen zal Zwolsman in de nazomer van dit jaar met de ver wezenlijking van zijn plan beginnen. Langs een nu al drukke rijweg komt over een lengte van 500 m. het „shop ping center". Uit de verte is het her kenbaar door een 40 meter hoog kan toorgebouw. Over een lengte van 300 meter komt een U vormige reeks van moderne winkelpanden aan een kant afgesloten door een ander groot gebouw een warenhuis. De reeks bestaat uit twee lagen. Beneden komt o.m. een supermarket. Op de bovenverdieping BENOEMING De heer J. J. Smit, onderwijzer aan de Ned. Herv. Julianaschool te Ederveen is met ingang van 1 juni a.s. in gelijke func tie benoemd aan de Ned. Herv. School te Elspeet. VERGADERING NEDERLANDSE CHRISTEN VROUWENBOND Ds. Sijthoff van Acquoy, zal op 15 fe bruari voor de Nederlandse Christen Vrou wenbond, afdeling Renswoude, zijn per soonlijke belevenissen vertellen over de lepralijders in Suriname. Het bestuur van de bond heeft tevens besloten om voortaan aan alle ouders van pasgeboren baby's in Renswoude een ba by-boek, getiteld: „Onze baby een ge schenk van God", ten geschenke te geven. Dit boek is uitgegeven voor de Vereni ging tot verspreiding van de Heilige Schrift. De bedoeling hiervan is ook met buiten-kerkelijken in contact te treden. Het bijzondere van deze uitvoeringen is, dat de muzikanten zich aan het pu bliek zullen voorstellen in hun gloed nieuwe uniformen. Burgemeester Ho- sang is uitgenodigd deze presentatie te leiden. GOED BEWEGEN Het Comité Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande te Renswoude zal, bij vol doende deelname, in het aanstaande voor jaar een cursus „Goed Bewegen" organi- mevr. van Setten, deelde mede, dat ten- seren. De voorzitster van het Comité, minste 16 personen zijn vereist voor het slagen van deze cursus. Zij is ook bereid eventuele aanmeldingen aan te nemen. GEEN SPREEKUUR De burgemeester van Renswoude, de edelachtbare heer J. A. Hosang is verhin derd op 15 februari ten gemeentehuize spreekuur te houden. Het eerstvolgende spreekuur zal, zover thans bekend, nor maal doorgaan op woensdag 22 februari a.s. te 14.00 uur. Gaan ook de nachten strengen? De dagen gaan weer lengen en op het voorjaar aan. Door duisternis en regen, langs diep besneeuwde wegen, breekt toch de lente baan. Doet wind de wolken stuiven en wild de rietpluim wuiven? Ik ruik de lentegeur! Doet vorst de stroom verstijven? Lang kan hij niet meer blijven, de dooi klopt aan de deur! Nog hoor 'k de slede bellen maar 'k zie de knoppen zwellen door stil verborgen kracht, En uit de dorre bomen Zal 't jonge leven komen met nieuwe, wond're pracht. A. H. De voetganger liep midden op de weg Vele automobilisten trekken zich van en moest stil blijven staan om de auto deze bepaling niets aan en het is dan ook voor zich langs te laten gaan, verklaarde nodig, dat hier streng de hand aan ge pen jongelui, waarvan je niet weet of ze de verbalisant, de Veenendaalse agent D., houden wordt. Je hebt er als voetganger die als getuige gehoord werd. Had hij nor- weinig aan, dat je in je recht staat wan- maal doorgelopen dan was hij onder de neer je doodgereden wordt, meende rech- Mej. De W., secretaresse te Veenendaal, zou met een auto een voetganger gehin derd hebben op de beschermde voetgan gersoversteekplaats in de Hoofdstraat te Veenendaal en dat bracht haar vrijdag voor het Wagenins kantongerecht. Ik heb geen voetganger gezien, die ik gehinderd zou kunnen hebben, zo zei- de mej. De W., maar dat is niet zo vreemd. Het was namelijk op een vrijdag avond omstreeks zeven uur en dan staan op die hoek bij de Markt altijd grote groe- zullen oversteken of niet. Er is u niet ten laste gelegd, dat u de knipperbollen gepasseerd bent terwijl er mensen op de hoek stonden, maar dat u het deed toen er iemand op het zebra pad liep, antwoordde de officier. Per slot van rekening wist u als Veenendaalse toch wel, dat daar een oversteekplaats was. Ik had juist tevoren gestopt en reed nog in de eerste versnelling, dus stap voets, voerde verdachte nog aan. auto gekomen. Verdachte reed inderdaad langzaam in de richting van de Markt. Zij keek steeds naar rechts, vermoedelijk om het van de Markt komende verkeer niet te hinderen. Dat is wel mogelijk, gaf mej. S. toe. In ieder geval vond ik de schikking van 25,—, die ik thuisgestuurd kreeg, erg hoog. ter v. d. Brand. Dit artikel in het wegenverkeersre glement, dat een paar jaar geleden ge maakt werd, is bedoeld om de voetganger te beschermen in het steeds drukker wor dende verkeer. De knipperbollen staan er dan ook niet voor niets, zo betoogde de officier in zijn requisitoir. Wanneer de voetganger nog op het trottoir staat kan er wel eens twijfel bestaan, maar een voetganger hinderen, die al midden op de weg loopt, is ronduit schandalig. Het is hier aan de attentheid van die man zelf te danken dat er geen aanrijding ge volgd is. Was dat wel het geval geweest, dan zou er een heel wat forsere schikking uit de bus gekomen zijn. Het transactie- voorstel, dat u nu gekregen hebt, vind ik al aan de matige kant. Eis en vonnis 30,of 6 dagen. Van de V., buschauffeur te Rhenen, was op de dijk tussen Driel en Elden met een Veloxbus rakelings langs een hem tegemoetkomende bus gereden en ver volgens in de berm tegen een hek ge botst. Hij was er nog juist in geslaagd de bus op de dijk te houden. Vrijdag voor het Wagenlngs kantonge recht werd hem ten laste gelegd, dat hij (Zie verder 2e blad) van de winkelgalerij komt een nieuwe rij van koopgelegenheden. De etalages liggen aan de binnenzijde van de U, die wordt opgefleurd met plantsoenen. Het geheel wordt afgewisseld met cafe's, luchrooms, koffie- en snackbars en andere ontspanningsgelegenheden. Centraal komt een recreatieoord, met vermoedelijk een aantal bioscopen, theater- en vergaderzalen, een leesbi- blotheek en een kinder crèche. De bei de lange zijden van de U worden met elkaar verbonden door dwarse wan delgangen. De bovenste verdieping zal gemakkelijk via roltrappen te bereiken zijn. In het gehele winkelcentrum zal de voetganger rustig kunnen flaneren en wandelen. Autos en fietsen worden ge weerd. Om het leveranciers mogelijk te maken de winkels te bevoorraden is een grote ondergrondse ruimte aange legd, waar de vrachtwagens kunnen lossen. Deze kelder wordt 500 meter lang en 80 meter breed. Voor de financiering van dit gigan tische ontwerp zal een grote bankfirma, waarvan Zwolsman gedelegeerd com missaris is, opdraaien. Het is dezelfde firma, die kort gele den ook op initiatief van bouwvorst (Zie verder pagina 2) Bij de opening van het Julianaziekenhuis in juli 1958 werd door de heren specialis ten een beeldje in gips aangeboden. Juist vorige week kwam het echte beeldje ge reed en is op het gazon nabij de hoofd ingang van het ziekenhuis op zijn voet stuk geplaatst. Het stelt een gans en een kind voor, hetgeen de liefde tussen mens en dier symboliseert. Over vier jaar zullen er in Rusland nieuwe hotels worden gebouwd die plaats bieden aan 102.000 personen. •ö- De Deutsche Bundesbank heeft nieuwe bankbiljetten in omloop ge bracht van twintig Mark. Ingenieurs hebben uitgerekend dat de rivier Ingoera, wanneer de sneeuw tot ontdooiing komt, iedere seconde 2120 kubieke meter water in de Zwarte Zee stort. -H- Twee zusters van de Amerikaanse president Kennedy brengen op het ogenblik een wintersportvakantie door in Zwitserland. Op het terrein van een voormalige munitiefabriek in Essen zijn 700 flessen met gifgas uit de eerste we reldoorlog gevonden. Om een einde te maken aan de vele overvallen op benzinestations gaat de Franse bank speciale benzine- chèques uitgeven. Een chauffeur in Calcutta die een jongen omver had gereden, is door een woedende menigte mishandeld en in een ziekenhuis overleden. Voor de organisatie van de Olympi sche spelen 1968 heeft de Franse stad Lyon zich kandidaat gesteld. •H- De uitvoer van de Britse elektro nische industrie is thans vijf keer zo groot als tien jaar geleden. VEENENDAAL Woensdag 15 febr.: Lezing over kleurenfotogrofie in OCB-gebouw. Donderdag 16 febr.: Vergadering NCVB in hotel De Korenbeurs. Vrijdag 17 febr.: Filmavond ANWB in hotel De Korenbeurs. OVERBERG Donderdag 16 febr.: Vergadering „Overbergs lang in Chr. School. Be- ELST Vrijdag 17 febr.: Kaartavond in Sportlust 7.30 u.

De Vallei | 1961 | | pagina 1