Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Zware mist belemmerde verkeer »D e Wereld van WEEK-tot-WEEK PONT IN ELST LIEP AAN DE GROND Doorgereden Wist u Herv. Jongelingsvereniging Prediker 12la' bestaat 70 jaar f WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Forumavond overZondag en zondagsarbeid' RENSWOUDE De winkelier meer zakenman AMERONGEN ELST Vijftig jaar getrouwd Agenda ftetzcruubale ff CTREM" 35e jaargang VRIJDAG 17 FEBRUARI 1961 Nr. 14 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg O verberg - De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Volksuniversiteit sluit winter seizoen met: Mr. HILTERMAN OVER DE TOESTAND IN DE WERELD Twee Italianen kwamen weer terug Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER De pont Bus bleef steken Reisbureau De Haas vertoonde VOORTREFFELIJKE REIS- FILM OVER SPANJE Krant één cent durder Morgen, zaterdag 18 februari, viert H.K.H. Prinses Marijke haar 14e verjaardag Volksonderwijs vergaderde Nü 17,50 waard! 1 PJ 002245 Ontvluchte jongens namen auto mee Nieuw vestigingsbesluit over de toonbank HOOFDSTP 91 VEENENDAAL Rcdaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lynen) - Giro 563427 Rcdaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzcn op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent De zware mist die vooral gisteren en vannacht ons land in zijn greep hield, heeft ook in onze omgeving het verkeer danig belemmerd. Alles zat potdicht, alleen op de hoogste punten in het heuvelland rond RHENEN deed de zon in het middaguur schuchtere pogingen door de laaghangende wolkenmassa heen te breken. Het bleef echter bij een poging, want omstreeks zes uur 's avonds was er geen dertig meter zicht meer, zodat vooral het snelverkeer uiterst voorzichtig zijn weg in de gryze wereld moest zoeken. Het aantal aanrijdingen valt mee: alleen in Rhenen werden er twee gemeld, terwijl zich in Eist eveneens een kleine botsing voordeed. Eén aanrijding vond plaats op de Grebbesluis, waarbij J. S. uit Ede was betrokken die ter plaatse werd inge haald door een vrachtwagen met aan hanger. De aanhanger schampte onder het inhalen de personenauto van S., met het gevolg dat deze aan de linker zijde zwaar werd beschadigd. De chauf feur van de vrachtwagen reed door. Vermoedelijk heeft hij niets van de aanrijding gemerkt. De tweede botsing was op de Utrecht sestraatweg ter hoogte van de Stokweg. Daar stond strak langs de rechterkant van de weg de tankwagen van L. uit Rhenen geparkeerd. De 24-jarige M. uit Ede die in de richting Utrecht reed en plotseling voor zich een tegenligger uit de mist zag opdoemen, probeerde door zeer krachtig remmen zijn vracht wagen tot stilstand te brengen. Dit luk te hem echter niet, zodat hij op de ge- Dag in, dag uit wordt men overspoeld door golven van nieuws: berichten in de krant, radio-nieuwsberichten, nieuws in het film- en televisie-journaal. De spring vloed van nieuws heeft een dergelijke hoogte bereikt, dat men er in dreigt te verzinken. Door dc-bomen-van-hct-nicuws ziet men het-bos-van-de-toestand-in-de- wereld nog maar amper. Velen geven het dan ook op, nemen de nieuwsberichten voor kennisgeving aan en gaan over tot de orde van de dag. Wie echter de gebeurtenissen wil begrijpen en in het kader van het wereldgebeuren plaatsen, verlangt naar een synthese, die de grote lijnen laat zien en een appèl doet aan zijn gevoel voor verantwoorde lijkheid. Wat is bijvoorbeeld de zin van de vrij lating van de twee bemanningsleden van de R-B-47? Van de gebeurtenissen in Laos, van de topconferenties, van de moord op Loemoemba, van Luns' conflict met Ade nauer en De Gaulle, van het drama Al giers, om maar enige zaken te noemen? Onder de commentators op het nieuws is Mr. G. B. J. Hilterman, voor Veenen daal geen onbekende, zeker een der kun- digste, strevend naar objectiviteit. Hij zal de achtergronden van feiten en toestan den in een boeiende causerie schetsen op woensdag 22 februari a.s. om 8 uur in 't Trefpunt. SPREEKBEURT Op uitnodiging van de Ned. Herv. knapenvereniging „Spreuken 8 17", af deling Oude Kerk, hoopt op woensdag 22 februari 1961 in de Oude Kerk te spreken ds. I. Kok van Zegveld. De dienst begint om half acht. Vorige week berichtten wli dat twee Italianen, werkzaam bjj de V.S.W., weer naar hun vaderland waren teruggekeerd. Het zonnige zuiden is hen blijkbaar niet bevallen, want deze week kwamen zy weer in Veenendaal aan waar zjj nu hun dagelijks werk verrichten, alsof er niets gebeurd is AFSCHEID HOOFD CHR. V.G.L.O.- SCHOOL De heer G. Wijnmaalen, die per 1 maart is benoemd tot leraar aan de Chr. Technische school te Alphen aan den Rijn, zal op donderdag 23 februari officieel afscheid nemen als hoofd van de Chr. V.G.L.O.-school aan de Geerse- weg alhier. Tegelijkertijd zal dan het nieuwe hoofd, de heer J. van Beusekom, thans hoofd van de chr. school te Hank, wor den geïnstalleerd. dat de politie maandag met een mys terieuze aanrijding te maken heeft ge had? dat er een telefoontje kwam dat op Rijksweg 12 een auto stond die in bot sing was gekomen met een op de rij baan lopende koe? dat de politiewagen zich onverwijld met loeiende sirene naar de plaats des onheils begaf? dat men, daar aangekomen, noch auto noch koe kon ontdekken? dat men zich toen min of meer bij de „koe" genomen voelde? dat de Nederlandse schaakkampioen Donner al ingeschreven heeft voor het Ritmeester Schaaktournooi? dat ook prominente schakers als v. d. Berg, Cortlever en Spanjaard van de partij zullen zijn? dat men nog in onderhandeling is met Van Scheltinga en Tan (Indonesië)? Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 parkeerd staande tankwagen reed. De tank sloeg lek en de olie stroomde over de weg. De vrachtwagen van M. was eveneens beschadigd. Op de Lynweg, de autoweg tussen de Rijnbrug en La Montagne, kro pen twee automobilisten door het oog van de naald. B. uit Rhenen, die vanaf de Autoweg deze snel weg opreed in de richting Veenen-, daal en eerst was gestopt om te horen of er soms verkeer in aan tocht was, kwam op deze kruising plotseling pal tegenover een per sonenauto, welke uit de richting Achterberg eveneens de snelweg opdraaide, te staan. De spatborden van beide wagens „aaiden" elkaar, maar daarbij bleef het gelukkig. Ook in ELST heeft de mist de nodige ongemakken gebracht. Op de Rijn was vrijwel geen scheepvaart, omdat men door het hoge water dat de kribben heeft overspoeld, geen enkel oriënte ringsmiddel had. Hoewel de pont niet uit de vaart is geweest, was het bijzonder moeilijk om aan de kant te komen. Aan de kant van Eist, waar de stroming ongunstig was, gebeurde het enkele keren dat het vaar tuig aan de grond liep. Omstreeks vijf uur stond op de Rijks straatweg bij Plantage Willem III een personenauto stil, waardoor een achter hem rijdende vrachtauto plotseling moest remmen. De zware wagen, be stuurd door O. uit Rhenen, schoof door en raakte een hem tegemoetkomende militaire bus. De gevolgen bleven ge lukkig beperkt tot lichte materiële schade. In AMERONGEN en RENSWOUDE deden zich geen bijzonderheden voor. Politieautoriteiten verklaarden dat vrij wel alle motorrijtuigen groot licht voer den en verantwoord reden. (De rijks politie in Rhenen bekeurde een Arn hemmer en een Rhenenaar omdat ze geen groot licht voerden). VEENENDAAL, tenslotte, meldde ook geen enkele aanrijding. Wél was het diverse keren op het kantje af, waarbij meestal automobilisten betrokken wa ren die de weg niet kenden. Zo zagen we een personenauto over de Kerkewijk zig-zaggen, waarvan de bestuurder blijkbaar niet meer door de voorruit kon kijken en daarom half buiten het portier hing om de juiste koers te bepalen. Het autobusverkeer ondervond op de hoofdwegen weinig stagnatie. Alleen een bus van de dienst Veenendaal-Bar- neveld bleef onderweg steken. Het voertuig raakte verzakt, maar was vrij spoedig weer op de weg. Enkele bedrij ven werden gestagneerd omdat de per- soneelsbussen te laat arriveerden. Met een speciale herdenkingsdienst in de Oude Kerk op de Markt en de week daarop een receptie in gebouw Bethel naast de Julianakerk, gaat de oudste Veenendaalse Hervormde Jongelingsvereniging „Prediker 12 la" het 70-jarig bestaan vieren. De herdenkingsdienst die a.s. zondagmorgen zal worden gehou den, wordt geleid door ds. A. J. Jorissen uit Utrecht, welke in het bijzonder belast is met jeugdwerk, terwijl de receptie gepland is op zaterdagmiddag 25 februari a.s., 's middags van half vijf tot half zes. Hierna vindt in intieme kring een jubileumvergadering plaats, waar o.m. zal spreken de ere-voorzitter J. M. Meyer, die een kwarteeuw bestuurslid is geweest. „Prediker 12 la" is de oudste van de vier plaatselijke hervormde Jongelings verenigingen. Hij werd opgericht op 20 januari 1891 naar aanleiding van ge beurtenissen op kerkelijk terrein. In „Gedenkklanken" dat werd uitge geven ter gelegenheid van het gouden jubileum in 1941, wordt dit als volgt beschreven: „Het voorste gedeelte van wat thans de Beatrixschool is, deed dienst als Evangelisatiegebouw en was eigendom van de gemeente. Daar vergaderde ook de reeds jaren bestaande J.V. „1 Thess. 5 21". Een deel der leden was met de Doleantie meegegaan. Al gaf de kerke lijke kwestie wel eens aanleiding tot wrijving, de toenmalige voorzitter, de heer Visser, trachtte deze kwestie bui ten de vereniging te houden. In de win- tervan 1891 werd door een der leden het gedicht voorgedragen „Aan de Her vormde Kerk van Nederland". Daar mee was de eenheid verbroken, want een tiental leden verlieten demonstra tief de vergadering en pogingen om de zaak te schikken mislukten." Onder leiding van de toenmalige pre dikant, ds. Nijhuis, werd daarna op SPREEKBEURT J.V. „IMMANUEL" Op uitnodiging van de J.V. „Immanuel" hoopt ds. Klein-Kranenburg, Ned. Herv. predikant te Hoevelaken, op woensdag 22 februari a.s. in gebouw Rehoboth aan de Dijkstraat een spreekbeurt te vervullen. In de bovenzaal van hotel „De Ko renbeurs" heeft het plaatselijke Reis bureau De Haas woensdagavond voor een vrijwel geheel bezette zaal een voortreffelijke reisfilm in kleuren over Spanje en Portugal vertoond. Deze 2 uur durende film is opgenomen door de heer De Groot uit Hilversum, die zich hiermee als een kundig cineast heeft doen leren kennen. Eén der directeuren van het reisbu reau, de heer C. de Haas, heette alle aanwezigen welkom, waarna de reis leider, de heer C. Ekeris, een algemene beschouwing, gaf over de Spaanse rei zen, waarin het bureau gespecialiseerd is. Hieruit bleek dat men reeds acht jaar deze reizen verzorgd, en de reis route met ingang van het komend sei zoen uitgebreid zal worden met Portu gal. De film, die ook technisch op hoog niveau stond, nam de bezoekers mee op de 20-daagse tocht door Spanje en Portugal, alsmede een 2-daags verblijf in Tanger met een bezoek aan de Kahs- ba. De tegenstellingen van rijkdom en armoede in deze landen kwamen zeer goed tot uiting. Al met al een avond waar reislustige mensen ongetwijfeld veel genoegen aan beleefd zullen heb ben. In verband met de gestegen ex ploitatiekosten zal met ingang van 't nieuwe kwartaal - 1 maart 1961 - het abonnementsgeld van ons blad met ruim één cent per krant verhoogd worden. Een abonnement bedraagt dan 1,95 per drie maanden en een post abonnement 2,25. De prtfs van de losse nummers blijft gehand haafd op 15 cent. De uitgever. 20 januari 1891 „Prediker 12 la" op gericht. ORGEL De eerste jaren waren de moeilijkste, maar het ledenaantal groeide snel. Men kreeg hulp van het Bijbelgenootschap die ca. 20 complete bijbels cadeau gaf, terwijl men met de opbrengst van een collecte in de gelegenheid werd gesteld een orgel aan te schaffen. Op de feestvergadering ter gelegen heid van het 12'/2 jarig bestaan boden de oud-leden een vaandel aan dat nu nog in het huidige vergaderlokaal „Eltheto" aanwezig is. Niet lang daarna werd de J.V. dak loos omdat de vergaderruimte inge richt werd als school. Dank zij de steun van de kerkeraad werd in de tuin van het Oudenliedentehuis een lokaaltje gesticht (dit behoort nu tot de fabrieks gebouwen van de Frisia) waarin de J.V. een goed onderkomen had gevonden. Het was ook in dit lokaaltje dat het zilveren jubileum werd gevierd. Op nieuw echter was de J.V. gedwongen te verhuizen omdat het terrein met lo kaal werd verkocht. Men had geen geld genoeg om zelf een vergaderzaal te bouwen en de toestand scheen dan ook hopeloos. Als laatste redmiddel werd een huis-aan-huis-collecte gehouden en deze bracht zoveel op, dat het be stuur twee huisjes aan de Beatrix- straat kon kopen. VERKOCHT De huisjes werden ingericht tot een gerieflijk vergaderlokaal en als naam koos men „Eben Haëzcr". Na de viering in dit lokaal van het 30- en 40-jarig bestaan werd „Prediker 12 la" geconfronteerd met de plannen (Foto Max Koot) van wijlen ds. M. Jongebreur, om in Veenendaal een groot gebouw voor christelijke belangen te stichten. In de zomer van 1934 werd een com missie gevormd die aan de Jongelings vereniging het verzoek deed „Eben Haëzer" te verkopen en de opbrengst daarvan in het nieuwe gebouw te steken. Met grote meerderheid van stemmen werd hiertoe besloten en in oktober 1934 kon „Eltheto" in gebruik worden genomen, waar men thans nog weke lijks vergadert. In de loop der hebben vele per sonen de J.V. als voorzitter geleid. Daar de notulen in de oorlogsdagen verloren zijn gegaan, zijn alle namen niet bekend. Onder hen bevonden zich ds. J. de Bruin, ds. C. van Wijngaarden en ds. J. Bakker. Het huidige bestuur bestaat uit: voor zitter G. Veenhof, 2e voorz. Joh. v. d. Bank, secretaris W. Rebergen, pen ningmeester W. v. Eist, bibliothecaris E. Rebergen en ere-voorzitter J. M. Meyer. De leden van de afd. Veenendaal van de vereniging Volksonderwijs hebben tij dens de jaarvergadering, woensdagavond j.l. in hotel Vonk, een nieuwe voorzitter gekozen. De heer Sterkenburg, die zich niet herkiesbaar had gesteld, omdat hy meende dat hier een taak lag voor de jongeren, zag zich als voorzitter opge volgd door de heer H. J. Scholten. De heer Scholten had reeds zitting in het bestuur als tweede secretaris. De scheidende voorzitter en een be stuurslid, de heer Hoekstra, die aftrad wegens vertrek naar Ede, werden toege sproken door de heer Scholten en bedankt voor hun vele werkzaamheden in het be lang der vereniging. Beiden kregen een cadeau ten afscheid. Mevr. T. van der Wal-Kuitze, die reeds had aangekondigd, dat ook zij niet her kiesbaar was als secretaresse, kwam op haar besluit terug. Dit op aandringen van de aanwezige leden en zij werd dan ook herkozen. In haar jaarverslag sprak mevr. van der Wal over de nieuwe Rijk van Gaas- beekschool in Veenendaal-Zuid en de wens, die nog bij bestuur en leden be staat, namelijk een openbare kleuterschool Voor de vyfde achtereenvolgende maal is de Vallciriks, die vorige week uitgegeven by Bakkery M. Otterlo, Patrim.laan, Veenendaal, niet gevonden. Het gevolg hier van is dat de premie steeds hoger wordt, zodat de nieuw uit te ge ven riks met hel nummer al weer ZEVENTIEN GULDEN VIJFTIG waard is. By inlevering op ons bureau vóór a.s. donder dagmiddag 12 uur wordt de pre mie a contant uitbetaald. in Veenendaal. Voorts werden tot be stuursleden gekozen, de heren M. de Groot en J. H. van der Meulen. De verrassing van de vergadering be stond uit de toespraken, die waren ge houden bij de opening van de Rijk van Gaasbeekschool. Deze toespraken waren op de band opgenomen en konden ter ver gadering worden beluisterd. Tenslotte werd nog gesproken over de toestand van het openbaar lager- en kleu teronderwijs in Veenendaal en het was laat toen de voorzitter de vergadering sloot. Evenals vorig jaar heeft de plaatselijke Chr. Besturenbond weer een openbare forumavond georganiseerd. Deze zal plaats vinden op donder dag 23 februari a.s. in het O.C.B.-gebouw achter het postkantoor en staat onder voorzitterschap van de heer L. R. A. Ester, voorzitter van de Chr. Besturenbond Veenendaal. Als onderwerp van deze avond is ge kozen „Zondag en Zondagsarbeid'* dit naar aanleiding van een door de Sociaal-Ethische Commissie van het CNV uitgebracht rapport. Het forum is samengesteld uit de na volgende personen: de predikanten ds. J. Vermaas, ds. W. Goedhart en ds. D. van Enk. Uit het bedrijfsleven zijn ver tegenwoordigd de directeur van de Hol- landia Trico, de heer H. van Leeuwen en de directeur van de Mantelfabriek Speciaal, de heer H. v. Schuppen. De voorzitter van „Un.'.tas", de heer J. Nieu wenhuys en de heer L. R. A. Ester com pleteren het geheel. De toegang tot de forumavond, waar voor in het verleden grote belangstel ling bestond, is vrij. De heer W. V. uit Ovcrberg, die op vi site was by de familie B. aan de Hopese- weg, kwam tot de onplezierige ontdek king, dat zyn personenauto was verdwe nen. Vier weglopers uit „Kamp Overberg", drie jongens van 17 en een van 15 jaar, waren er met de wagen van V. vandoor gegaan. Onder aanvoering van de 15-jari- ge is men eerst naar Utrecht gereden om vandaar door te gaan naar Den Haag. In de residentie zijn zij echter nooit aan gekomen. Op Rijksweg 12 tussen Utrecht en Den Haag heeft men constant in de tweede versnelling gereden met een snelheid van ongeveer 80 km. Bij Gouda begon de mo tor te sputteren, dus werd besloten even in die stad aan te gaan. Dit werd hen noodlottig. De Goudse politie rekende het viertal, dat nog in gestichtskleding was gekleed, in. Daar bleek tevens dat ver schillende motor-onderdelen waren ver brand. Aan de auto was voor ongeveer 600,schade aangebracht. Staatssecretaris Veldkamp (economische zaken), heeft in samenwerking met de ministers Marynen (landbouw en vissery) en Van Rooy (sociale zaken) zyn nieuwe vestigingsbesluiten voor de detailhandel op de winkelierstafel gelegd. De nieuwe regeling is in het Staatsblad gepubliceerd en maandag, de dertiende februari, van kracht geworden. Zowel van voor als van achter de toonbank z(jn reacties gekomen. De nieuwe regeling betekent niet minder dan een kleine, zij het dan niet onver wachte, revolutie. Zy is lange lyd met grote spanning tegemoet gezien. Dc eerste vestigingswet dateert van 1936. De meeste latere regelingen zijn op deze oude normen gebaseerd. Toch is sinds de jaren dertig veel veranderd in de wereld van de detailhandel. Het nieuwe besluit was daarom hard, heel hard nodig.. De eerste stappen voor een verandering in de nogal nare toestand, dat de wette lijke regeling flink achterop lag bij de fei telijke situatie in het winkeliersbedrijf, werden gedaan in mei 1955. De staatssec retaris voor economische zaken vroeg op dat tijdstip voor het eerst een advies in deze kwestie aan de door de Sociaal Eco nomische Raad (SER) in het leven geroe pen „Commissie Adviezen Vestigingsrege- lingen". DE VERANDERING Wat was die ontwikkeling, die de toestand zo sterk veranderde en de regels in de zelfde mate verouderde? Zij lag voorna melijk in de hoek, die wij met een vreemd woord aanduiden als parallellisatie. Dit is een verzamelnaam voor een verschijn sel, dat eerst in Amerika, later in Europa, steeds sterker naar voren kwam. De win keliers bemerkten, dat hun kopers steeds meer bij hen kwamen vragen naar arti kelen die eigenlijk buiten hun bedrijfstak lagen. Het gevolg daarvan was, dat zij het assortiment, dat zij hadden, sterk gingen uitbreiden. Er zijn veel economen die zeggen: „Sorry, dat is maar gedeeltelijk waar. Niet de vraag kwam het eerst maar het aanbod. De winkeliers gingen „zomaar" hun waren uitbreiden. En de koper vond het des te beter." Het is zo'n soort ruzie als die welke is ontstaan over de vraag wat er eerder was: de kip of het ei. Vast staat, dat een winkelier in de loop van de tijd steeds meer buiten zijn (branche) boekje ging. Sterk is het voorbeeld van de boekverkoop bij de tabakszaak of de kruidenier. Het Centraal Bureau voor de Statistiek nam nog in 1956 een steekproef in het le- vensmiddelenbedrijf. Daaruit bleek dat de parallellisatie zich het sterkst voordeed in het kruideniersbedrijf. Slechts 51% van de omzet hier bestond uit de feitelijke kruidenierswaren. De melkboer bleek ge hoorzamer te zijn, zijn omzet bestond voor 85% uit zuivelprodukten. De groenteman hield zich, zou hij schoenmaker zijn, voor 90% bij zijn eigen leest. De kruidenier dingen Gods wil". Na de pauze zal ds. van Ginkel gestelde vragen beantwoorden. FILM OVER ISRAEL, JORDANIË EN EGYPTE Op dinsdag 21 februari zullen de heren Dirksen en Lakerveld een film vertonen over de Bijbelse landen Israël, Jordanië en Egypte. Zij zullen deze film uit eigen ervaringen toelichten. OPENINGSTOCHT WANDELSEIZOEN 1961 Op zaterdag 11 maart a.s. wordt in Ame rongen een openingstocht van het wan delseizoen 1961 van de Sticht Gooise Wan delsportbond gehouden. De organisatie hiervan berust bij de wandelsportvereni ging „De Jonge Wandelaar". De afstan den zijn 10, 15 en 20 km, terwijl als start plaats de O.L. school aangewezen is. Ds. VAN GINKEL KOMT SPREKEN Voor de Jeugdvereniging Immanuël zal op maandag 20 februari a.s. in een ver gadering die voor iedereen toegankelijk is, spreken ds. van Ginkel van Amsterdam over het onderwerp „Staat achter alle Morgen, zaterdag 18 februari, is het feest in huize Drost aan de Rijksstraat weg 229 te Eist. Jacob Drost en Anneke van de Berg herdenken het feit dat zij 50 jaar ge leden in het huwelijksbootje stapten. Beide kwieke oudjes, vader is 71 en moeder 70 jaar, hebben vijf kinderen grootgebracht. De familie breidde zich in de loop der jaren nog uit met negen kleinkinderen. De jubilaris heeft een groot deel van zijn leven gewerkt op een steenfabriek en voelt zich, evenals zijn vrouw, in Eist nog goed op zijn plaats. GEVONDEN Blauwe sjaal. Inlichtingen Rijkspolitie te Eist. SMAAK. De Franse com ponist Van Parys heeft zijn chinese kok ontslagen nadat hij had ontdekt dat deze de sauce mengde door ze in de mond te nemen en dan daar de ingrediënten op smaak toe te voegen. SCHULD. Het is een goede gewoonte om voor het eind van het jaar z'n schulden te betalen. Tot dat doel zyn de banken op 31 december tot middernacht opengebleven (in Japan). MEEST. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan: het land dat de meeste Korans in de Arabische taal drukt en exporteert is.... Israël. EXPERT. De rubriek „Rijdt niet naar de Dood" in het Amerikaanse blad Post-Jour- nal, wordt geredigeerd door de prefect van politie. POOT. Een kip te Casti- glioni della Prescaia heeft een kuiken met drie en een met vier poten uitgebroed. Drie gaat nog, dacht moeder kip, waarop zy het vierpotige dood- pikte. WIE ZEI DAT? „Al heeft een mens nog zo'n geestkracht, hij zal nooit een groot man worden als hij niet al die kracht gebruikt om goed te doen aan de mensen in het al gemeen en aan zijn onderge schikten in het bijzonder." Dit zei de abt van St. Pierre, die vanwege deze woorden door Lodewijk XIV geen lid van de Franse Academie mocht worden. STER. regisseur De Italiaanse film- Giuseppe Bennati beweert dat hy voor een hoofdrol in zyn volgende film de broer van Loemoemba heeft gecontracteerd. BEEN. De duurste benen ter wereld zijn niet die van Marlène Dietrich, maar die van Pelé, de ster van de Braziliaanse voetbal hemel. Hij heeft ze kunnen ver zekeren voor een bedrag van 200.000 gulden. HYPNOSE. De doktoren van de voetbalclub Ponte Preto te Sao Paulo hebben verhinderd dat de leiders van deze club hun plan uitvoerden om de spelers in plaats van te laten trainen in conditie te laten brengen door hypnose. „Van alle soorten van doping zeiden de medici, is hypnose de gevaarlijkste. Horsen- en zenuw cellen lopen daarby dc kans be schadigd te worden. En, voeg den zy er aan toe, als de spelers slecht spelen, dan komt dat zon der twyfel omdat zU moe zyn. En de vermoeidheid is een waarschuwingssein van het ge stel om uitputting en overspan ning te voorkomen. Wanneer kunstmatige wUze gaat wegwer ken begeeft men zich op gevaar- lyke wegen. nam van de totale verkoop van boter, kaas en eieren éénderde deel van zijn rekening; zijn omzet in koekjes, chocolade en sui kerwerk, was zelfs twee en een half maal zo groot als bij de in deze goederen ge specialiseerde winkels. Uit het CBS-on- derzoek bleek ook, dat dit verschijnsel zich vooral op het platteland vertoonde. VRIJE GOEDEREN In december 1956 kwam het antwoord van de commissie. Het hield in de instel ling van een nieuw type winkel: het al gemeen levensmiddelenbedrijf. Dit zou openstaan voor ieder, die een bijpassend diploma wist te veroveren. De te verko pen waren omvatten vrijwel het gehele levensmiddelenassortiment. Het voordeel was, dat de (toekomstige) winkelier veel diploma's kon verruilen of vermijden voor het nieuwe. Het voorstel werd overgeno men in het voorontwerp van het nieuwe vestigingsbesluit dat in 1958 uitkwam. Maar toen kwamen de bezwaren van dit systeem naar voren. Vooropgesteld was, dat de eigenaar van het Algemeen Le vensmiddelenbedrijf tenminste vijf groe pen van waren behoorlijk zou moeten verkopen. Een groenteman kan nu een maal moeilijk plotseling een grote omzet in thee en koffie bereiken. Daarop kwam tenslotte het voorstel, dat nu tot wet geworden is. Niet één bepaald soort winkel is vrijgesteld, maar een aan tal goederen is vrijgekomen. Tot de z.g. „gemeenschappelijke waren" behoren o.a. specerijen, koffie, thee, conserven, ver pakte melk, boter, eieren, soepen, brood (plus beleg) en fruit. Bovendien voor de kruidenier ook nog rookartikelen. OPPASSEN De winkelier in de levensmiddelensec tor is het nu toegestaan ongeveer te ver kopen wat hij wil. Maar kan hij dat ook? „Neem de kleine middenstander", zegt de criticus, „die kan nooit zo veel inves teren, dat hij het assortiment van zijn be drijfje voldoende door inkopen kan uit breiden. Hij heeft er eenvoudig geen geld voor". Een ander probleem: zal deze uit breiding de zelfbedieningszaken niet te veel in de kaart spelen? Ook van de zijde van de koper kunnen vragen rijzen. Bijvoorbeeld: „Krijg ik nu wel voldoende deskundige voorlichting? Kan de man, die mij zoveel verschillen de dingen verkoopt, wel alles over zijn artikelen weten?". Het zijn moeilijkheden waarop in middenstandskringen verschil lend wordt gereageerd. Zij zullen echter toch door de middenstand zelf beantwoord moeten worden. De middenstander, die langzamerhand tot grote hoogte groeit. Want door de uitbreiding van zijn ver koopkansen wordt de winkelier meer za kenman. Met alle eisen van dien. Hij moet beter oog hebben voor zijn mogelijkheden, meer kijk op zijn klantenkring. De wet heeft zijn banden (gelukkig) gedeeltelijk verbroken. Hij moet er nu op de juiste manier van profiteren, anders loopt hij het gevaar, dat voor hem en daarmee voor de koper dertien inderdaad, zoals het bijgeloof zegt, een ongeluksgetal wordt. (Nadruk verboden) VEENENDAAL Vrijdag 17 februari: ANWB-filmavond in hotel „De Korenbeurs". Emigratie-voorlichtingsavond in Gew. Arbeidsbureau, 8 uur. Zaterdag 18 februari: Turn-rayonwedstrijden in Kon. Julianaschool, 6 uur. Maandag 20 februari: Lezing over Israël in „De Ko renbeurs, 8 uur. Dinsdag 21 februari: Lezing over Nieuw-Guinea in Trefpunt. Luxor Theater: Vrijdag t/m zondag: „De liefdes nachten van Lucretia", 18 jaar; zaterdag en zondag: „Knalpot- ridders" alle leeft.; maandag t/m woensdag: „Liane twee, de witte slavin", 14 jaar; donderdag: „Grafin Maritza" alle leeft. RHENEN Woensdag 22 februari: Toneeluitvoering „Ons Genoe gen" in Irene. Bio Rhenen: Zaterdag en zondag: „De beul van Springdale" 14 jaar; zondag „De held van Pork Chop Hill", 18 jaar. ELST Vrijdag 17 februari: Kaartavond in Sportlust, 7.30 u. Zaterdag 18 februari: Toneelavond Musketiers in Jeugdherberg, 7.45 uur. EDERVEEN Vrijdag 17 februari: Lezing voor CBTB in Herv. Kerk. RENSWOUDE Zaterdag 18 februari: Uitvoering „Ons Genoegen" Rehoboth, 7 uur. in voor betere uur' 3UN6MANS PRISMA PONTIC OMSöA ken

De Vallei | 1961 | | pagina 1