Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER mum öimtEL Huurders van woningwet-woningen kunnen eigenaars worden MULDER Alleen in Veenendaal is deze mogelijkheid uitgesloten 10% eigen kapitaal Multatuli komt weer ter tafel Renswoude kreeg geen bouwvolume Nieuwe internaats voor gebrekkige kinderen Kerkdiensten van Chr. Ger. Kerk (Beatrixstraat) in Sionskerk Lezing over toestanden in het huidige Rusland 35e jaargang WOENSDAG 22 FEBRUARI 1961 Nr. 15 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhcncn Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Renswoude Veenendaal Nieuws uit de omgeving A S S II B A N T I P K A N TÓ OP ALLE VERZFKEffINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Amerongen Ederveen A.s. donderdag raadsvergadering: Rhenen en Eist 18 april: Industriedag Burgemeester Hosang: „DIT STELT ONS DIEP TELEUR" 12 jaren wereldgeschiedenis 1933-1945 BURGEMEESTER VAN RHENEN GAAT IN AMERONGEN WAARNEMEN De heer Van Leersum voor Chr. Plattelands vrouwenbond te Ederveen: Wat nu weer Van de dijk gereden Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lynen) - Giro 56342T Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bö de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent Bij alle gemeentebesturen in ons land is onlangs een schrijven binnengekomen van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, waarin niet-ver- plichtende richtlijnen werden gegeven met betrekking tot overdracht van woning wetwoningen aan bewoners. Met andere woorden, een huurder van een woning wetwoning kan, wanneer hij aan bepaalde voorschriften voldoet, het huis dat hij bewoont kopen. Zoals reeds opgemerkt, draagt deze regeling geen verplichtend karakter, hetgeen inhoudt dat de betreffende gemeente c.q. bouwvereniging die de woningen in exploitatie heeft, geheel vrij is om tot verkoop over te gaan. By informatie bleek dat alle gemeenten in de zuid-oosthoek van de Gelderse Vallei in principe met deze regeling instemmen, met uitzondering van de ge- gemeente deelde mee dat het voorstel van het ministerie hoogstwaarschijnlijk door zal gaan. „Het gemeentebestuur zal in deze zoveel mogelijk tegemoet komen." Het gemeentebestuur van Renswoude (ca. 100 woningen), hetwelk zich inmid dels eveneens over de betreffende rege ling heeft beraden, deelde desgevraagd meente VEENENDAAL waar de plaatselijke bouwverenigingen het besluit heb-mee dat iedere aanvraag tot koop in ben genomen geen enkele woning te verkopen. Als hoofdargument wordt aan gevoerd dat men bij openstelling van de mogelijkheid tot koop alle goede wo ningen kwijt raakt en men met het overschot (flats) blijft zitten. Vanzelfsprekend zijn bij deze rege ling, welke voornamelijk voortspruit uit het streven naar eigen-woningbezit, diverse voorwaarden gesteld. Zo moet o.a. degene, die het huis wil kopen, ook bewoner zijn van dat huis. Het is dus uitgesloten dat één persoon of instantie meerdere wonin gen opkoopt. Daarnaast wordt onderzocht of de koper financieel draagkrachtig is, aan gezien hij aan eigen kapitaal 10 van de overdrachtprijs op tafel zal moeten leggen. Zeer belangrijk is ook dat de prijs van de woning wordt bepaald door taxatie. Hiertoe is voorgesteld een taxatie-commissie in het leven te roepen, bestaande uit drie personen, t.w. één deskundige te benoemen door het rijk, één deskundige te benoemen door de gemeente c.q. bouwvereniging, waarna deze samen een derde persoon aanwijzen. Van de taxatieprijs zal voor ieder jaar dat de woning oud is, 2% in mindering worden gebracht. De ge meente zou dan zonodig garant staan voor rente en aflossing. Als er verkocht wordt, dan is daar de voorwaarde aan verbonden, dat de ko per het huis tenminste tien jaar zelf zal bewonen. Wél is het mogelyk dat bijvoorbeeld na een termyn van vyf jaar de koper zyn woning tegen de alsdan getaxeerde waarde weer terug verkoopt aan de gemeente of bouw vereniging. In Veenendaal blijkt deze nieuwe re geling door talrijke huurders van.wo ningwetwoningen met instemming te zijn ontvangen. Zoals bekend, worden hier ter plaatse de woningwetwoningen geëxploiteerd door Patrimoniums Bouw vereniging (665 flatwoningen en 1050 eengezinswoningen), De Veenendaalse Woningbouw Stichting (deze heeft wo ningen in de omgeving Dahliastraat- Davidstraat) en de Woningbouwver eniging „De Eenvoud" welke van Gel ders overgekomen is en huizen heeft aan de Jan van Nassaulaan. De ge meente zelf heeft alleen de zes wonin gen bij de brandweerkazerne in beheer. De grootste van deze drie, Patrimo niums Bouwvereniging, heeft al een aantal aanvragen tot koop ontvangen, maar bij een onlangs gehouden be stuursvergadering is besloten niet aan deze regeling mede te werken. Een bestuurslid van genoemde Bouw vereniging verklaarde, dat men er wei nig voor voelt om de beste woningen te verkopen en met de minder goede te blijven zitten. „Een huiseigenaar zou dat nooit doen en wij ook niet", aldus het commentaar van de Bouwvereni ging. Dit standpunt zou geheel overeen stemmen met een advies dat de Bouw verenigingen hebben ontvangen van de LUNTEREN: De heer A. J. Scholten uit Putten is benoemd tot hoofd van de per 1 sept. a.s. te openen christelijke ulo-school. Voorlopig zullen twee klas sen worden ondergebracht in het ver enigingsgebouw van de hervormde kerk. De nieuwe school zal t.z.t. aan de Julianastraat gebouwd worden. ZEIST: Vorige week heeft de Staats secretaris van Soicale Zaken en Volks gezondheid de heer Roolvink in Zeist het nieuwe gebouw van de gemeentelij ke stichting „De Zeister Werkplaats" geopend. Uit zijn rede bleek o.m. dat er in Nederland thans 180 werkplaatsen voor minder-validen zijn. EDE: Een bewoner van de Buurtmees- terweg heeft een proces-verbaal gekre gen omdat zijn hond dag en nacht zo hard en aanhoudend blafte dat de buren uit hun slaap gehouden werden. LEERSUM: Onderwijzers van een Leersumse school nemen geen verant woording meer voor kinderen die per fiets naar Doorn gaan. Volgens de on derwijzers is dat te gevaarlijk, mede omdat er reeds ongevallen voorgeko men zijn. KEBKEWliK It? •TEL.5000-VEENCNOAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America Nationale Woningraad, waarvan prak tisch alle woningbouwverenigingen lid zijn. Ook een functionaris van de Vee nendaalse Woningbouwstichting, liet zich in deze zin uit. Bij informatie bleek dat de gemeente Amerongen zijn standpunt nog niet had bepaald. Het Gem. Woningbedrijf met ongeveer 150 woningwetwoningen en dat inmiddels ook al verzoeken tot koop had ontvangen, zou, naar werd ver klaard, positief tegenover de nieuwe regeling staan. Een vooraanstaand persoon in deze welwillende overweging zal worden ge nomen. „Uiteraard zal bij iedere verkoop alle omstandigheden in aanmerking worden genomen. Geïnteresseerden kunnen bij ons schriftelijke aanvragen indienen." Voor Ederveen, behorende tot de ge meente Ede, is het gemeentebestuur eveneens in principe beried aan de be zitsvorming medewerking te verlenen. Vrijwel alle woningwetwoningen zijn in beheer bij de Centrale Woningstich ting en van deze zijde vernamen wij dat gefundeerde aanvragen zeer zeker in overweging zullen worden genomen. De zaak „Multatuli", welke in de vorige vergadering van de Veenendaalse gemeen teraad nogal veel stof heeft doen opwaaien (en na de vergadering zelfs nog meer!) is nog niet afgedaan. In de vorige vergadering staakten de stemmen over het al dan niet verlenen van de schuilnaam van de schrijver Eduard Douwes Dekker aan één der flatgebouwen, die in de Schryvcrswyk zullen verryzen. De uitslag was toen 9 tegen 9, doch de raad was toen niet compleet. Als de andere raadsleden intussen niet van mening zyn veranderd zal de stem van mr. J. F. van Leeuwen (AR), die de vorige keer verhinderd was, nu de doorslag moeten geven, aangezien in de raads vergadering van donderdagavond over deze aangelegenheid opnieuw moet worden gestemd. In deze vergadering zal de raad ver der moeten beslissen over een verho ging van het presentiegeld voor het bij wonen van een commissievergadering. Dit bedraegt 5,en b. en w. stellen voor dit te verhogen tot 6,Het pre sentiegeld voor de raadsvergaderingen is inmiddels verhoogd van 8,tot 10,per vergadering. Ook de geschiedenis van de super- onrendabele percelen, wat betreft de drinkwatervoorziening, komt weer ter tafel. In een vorige vergadering is hier over reeds uitvoerig gesproken en b. en w. stelden toen voor om naast de gemeentelijke bijdrage de watertarie ven met 0,15 per kwartaal te ver hogen. De raad voelde er echter meer voor om deze 0,60 per jaar per aansluiting ook voor rekening van de gemeente te nemen. Dit nu strookt niet met de opzet van de prov. staten. De aangeslotenen zullen ook moeten bijdragen voor degene, die betalen en bovendien rente en aflossing van een geldlening voldoen. B. en w. menen evenwel, dat deze extra-subsidie van jaar tot jaar moet worden bezien. Het Gem. Woningbedrijf in Rhenen, dat circa duizend huizen exploiteerd, huldigt daarentegen een geheel ander standpunt. Hier verklaarde men dat de nieuwe regeling in vergadering van b. en w. besproken was en dat het niet de be doeling is om verkoop volledig uit te sluiten, hetgeen echter niet inhoudt dat aan alle aanvragen zal kunnen worden voldaan. In deze gemeente, waartoe ook Eist behoort, zal geval voor geval bekeken worden en indien de omstandigheden zulks toelaten, is men in principe be reid de volle medewerking te verlenen. De jaarlijkse Industriedag voor het onderwijzend personeel zal op dinsdag 18 april a.s. worden gehouden. Evenals vorig jaar vormt het sluit stuk van deze dag een culturele avond, zeer waarschijnlijk met medewerking van Enny Mols-de Leeuwe. De bedrijven waar excursies worden gehouden zijn: D. S. van Schuppen, Hollandia Trico, Leidsche Wolspinnerij, Frisia, Ritmeester en Panter sigaren fabrieken. Is Renswoude het ge lukkige oord waar men het spook van de woningnood ver dreven heeft, of heeft men daar nog zoveel woningen in petto dat er de eerste twee jaar maar aange bouwd kan worden? Deze vragen rijzen onwillekeurig als men de verdeling van de woningwetwonin gen over de gemeen ten in de provincie Utrecht bekijkt, wel ke onlangs door Ge deputeerde Staten bekend gemaakt is. Aan Renswoude is voor 1961 namelijk geen bouwvolume toegewezen, waaruit volgt dat door de gemeente dit jaar geen enkele woning kan worden gebouwd. In de ochtend van de 16e februari j.l. is de laatste paal geslagen voor de twee internaats-paviljoens, die in Utrecht ten behoeve van lichamelijk gebrekkige kinderen worden gebouwd door de Nederlandse Stichting voor het Gebrek kige Kind te Amsterdam. Deze laatste paal is meer dan een begin van deze bouw, hij is ook een mijlpaal in de taak, die de stichting op zich genomen heeft, een reeks internaats-paviljoens te bouwen in het land en wel déér waar Mytylscholen zijn of zullen komen. Lichamelijk gebrekkige kinderen - wij denken hierbij in het bijzonder aan spastische kinderen en aan kinderen, die aan polio hebben geleden - kunnen onderwijs krijgen in Mytylscholen. De bouw van Mytylscholen is zeer kost baar, want men moet rekening houden met bijzondere inrichtingen zoals oefen- baden, ruimten voor para-medische be handeling e.d. Daardoor zullen Mytyl scholen in ons land slechts gebouwd worden in een klein aantal plaatsen. Maar de gebrekkige kinderen uit vele steden, dorpen en van het platteland zullen van onderwijs verstoken blijven, eenvoudig omdat zij te ver weg wonen van zo'n Mytylschool. Dat geldt zelfs voor een aantal kinderen uit de grote bevolkingscentra, omdat het vervoer der kinderen daar vaak ook nog onmo gelijk is. Om al deze kinderen, verspreid over het gehele land, naar het voor hen zo noodzakelijke onderwijs te brengen zijn internaten nodig, de z.g. internaats paviljoens. Burgemeester Hosang vertolkt onge twijfeld de gedachten van alle Rens- woudenaren, als hij, op onze vraag wat hiervan de reden kan zijn, zegt: „Deze uitslag van Gedeputeerde Sta ten bedroeft ons in hoge mate. Toen wij in oktober van vorig jaar onze op gave van woningzoekenden indienden, stond er in de laatste kolom achter het woord „totaal": 19. Inmiddels is dit aantal weer met zes, gestegen, zodat er nu weer 25 woningzoekenden zijn, en dat wordt beslist niet minder." AFREMMEN? Het gevolg van deze figuratieve toe wijzing voor Renswbude is, dat alleen bouwen in de particuliere sector mo- Met ingang van zondag a.s. zal de Chr. Ger. Kerk (Beatrixstraat) in de Sionskerk van de Herv. gemeente in Veenendaal-Zuid iedere zondagmiddag een kerkdienst houden, speciaal ten gerieve van kergangers in het zuidclyk deel van Veenendaal. Naar verluidt zouden de Chr. Ger. Kerk in de Sionskerk een dienst te houden. Bij (Beatrixstraat) en de Chr. Ger. Kerk (Hoofdstraat) enige tijd geleden besloten hebben gezamenlijk in Veenendaal-Zuid een nieuwe kerk te bouwen. Later heeft de Chr. Ger. Kerk (Hoofdstraat) zich van dit plan gedistancieerd, waarna de Chr. Ger. Kerk (Beatrixstraat) aan de Herv. Kerkeraad toestemming heeft gevraagd voorlopig elke zondagmiddag om drie uur voldoende belangstelling ligt het in de be doeling deze zondagmiddagdienst voor on bepaalde tijd te houden. ONDERWIJZER BENOEMD Tot onderwijzer aan de Juliana van Stolbergschool (Nieuwewegseschool) is benoemd de heer J. J. Broekhuizen uit Balk (Fr.) Na een massa-byeenkomst op Trafalgar Square in Londen heeft een menigte van vijfduizend blanken en Afrikanen zondagavond een felle demonstratie gehouden voor de Belgische ambassade in de Engelse hoofdstad naar aanleiding van de dood van de voormalige Kongolese premier Patrice Loemoemba. - De Londense politie greep krachtdadig in om aan deze demonstratie een einde te maken. Er vielen heel wat gewonden en er werden diverse arrestaties verricht. gelijk is, maar ook in deze categorie is slechts een beperkt aantal premie-wo ningen beschikbaar. De reden van deze taktiek, welke voor Renswoude dit jaar zulke teleur stellende gevolgen heeft? Naar de me ning van burgemeester Hosang tracht men van overheidswege de woning- wetbouw af te remmen en meer en meer over te schakelen op particuliere bouw. „Bekijkt u te toewijzing voor de prov. Utrecht van de laatste jaren maar eens", aldus Renswoude's eerste burger. „In 1958 kreeg de provincie Utrecht 2500 woningen te verdelen, in 1959 was dat gedaald tot 2250, in 1960 waren het er maar 2000 en voor dit jaar zijn het er slechts 1610 ende kleinere ge meenten worden natuurlijk het eerst de dupe". EEN KANS Uit het gesprek met burgemeester Hosang konden wij echter opmaken, dat er nog een kans is dat Renswoude alsnog woningen toegewezen zal krij gen. Het gemeentebestuur stelt althans alle pogingen in het werk om de plaat selijke woningzoekenden zo gauw als dat maar mogelijk is uit hun weinig benijdenswaardige positie te halen. „Renswoude vraagt om bouwvolume en men moet niet vergeten dat de grond er voor klaar ligt. Wij kunnen direct beginnen!" Het Nutslid de heer W. H. M. Sabel, heeft verleden week woensdagavond de leden van het Nutsdepartement Ame rongen een boeiende lezing gepresen teerd over de feiten en gebeurtenissen uit de jaren 1933-1945. Juist door de combinatie van woord en beeld was de terugblik in deze jaren volkomen ge trouw. De heer Sabel had niets nagelaten om zijn luisteraars zo sterk mogelijk bij Zulke paviljoens vormen als het ware de brug, waarover deze lichamelijk ge brekkige kinderen het onderwijs zullen ontvangen, waarvan zij anders versto ken blijven. En bovendien de medische behandeling, die voor vermindering van hun handicap nodig zal zijn. Deze bij zondere opvoeding moet de voor hen zo nodige aanpassing aan de maat schappij brengen: de brug naar zelf standig leven! Het paviljoen is geen ziekenhuis maar een gezins-internaat. Juist in tegenstel ling met inrichtingen, die het zieke kind behandelen, zullen in dit gezins-inter naat kinderen worden opgenomen: 1. die thuis niet kunnen verblijven door sociale of andere omstandig heden; 2. die thans nog in ziekeninrichtingen verblijven, deze eigenlijk nodig zou- deze twaalf jaren te bepalen. Aller- eerst had hij een groot gedeelte van een spoedvergadering van vrijdagavond Met ingang van 27 februari a.s. zal het burgemeesterschap van Amerongen waargenomen worden door jhr. mr. Ridder Bosch van Rosenthal, burge meester van Rhenen. Dit in verband met de ziekte van burgemeester Mar tens die, hoewel weer herstellende, zyn werkzaamheden voorlopig niet zal kun nen hervatten. Voor Leersum is met ingang van dezelfde datum tot waar nemer benoemd de burgemeester van Maarn, baron Van Hcmert tot Dings- hof. De raad van Leersum heeft hierop in zijn verzameling documentatie uit deze jaren in het Clubhuis tentoongesteld, daarnaast werd men nog eens gecon fronteerd met de brallende en gehate stemmen van in die nazi-jaren bekende persoonlijkheden zoals Mussert en Hit- Ier. Originele opnamen van deze heren' werden via de bandrecorder beluisterd. Een grote tegenstelling hiermede vorm den de liedjes die gezongen door Jetty Pearl, heel veel in het geheim beluis terd werden door de Nederlanders. Toen de Duitse marsliederen weerklon ken, zag men in gedachten weer de SS- troepen marcheren. De spreker vertelde over de begin periode van de nationaal socialistische beweging, de opkomst van Hitier, de jodenvervolging en eindigde zijn cause rie met de bevrijding in 1945. Dat de humor de Nederlanders ook niet in de ergste tijd verliet, bleek uit de korte voorvallen die na de koffie verhaald werden. Voor de ouderen was het deze avond een opfrissen van de feiten, de jongeren werden weer eens bepaald bij tijden waarvan zij zelf maar weinig doordacht hebben beleefd. Voor de afdeling Ederveen van de Chr. Plattelandsvrouwenbond sprak vrijdag avond de heer Van Leersum uit Blaricum over de toestand achter het IJzeren Gordijn. Uiteraard sprak de heer Van Leersum uit eigen ervaring. Ook de afdeling van de C.B.T.B. was uitgenodigd deze lezing bij te wonen, zodat de zaal bij de Hervormde kerk behoorlijk bezet was. De heer Van Leersum begon met een episode uit zijn eigen leven toen hij tijdens de revolutiedagen in 1917 ver bonden was aan de Ned. Ambassade te Moskou. Hij stuurde zijn dochter in deze woelige dagen naar de veiliger Kaukasus. Zelf moest hij later naar Nederland terugkeren. Pas in 1959 zag hij zijn dochter in Rusland terug, nu als vrouwelijk arts. Spreker vertelde dat hij in 1959 te- samen met dertig andere reizigers via Polen naar Rusland ging en daar een indruk kreeg van de grote heirbaan naar Moskou over een schier onmete lijke vlakte. Hij kon zich goed indenken hoe de oprukkende legers van Napoleon en Hitler met afstandsmoeilijkheden kampten. In Moskou zelf ondervindt men de grootste tegenstellingen. Pompeus zijn de tentoonstellingen op allerlei gebied, en de universiteiten. Daarnaast ziet men soms de vreselijkste armoede. Automo bielen zijn te tellen en die er rijden zijn van zeer eenvoudige stijl. Oude gam mele bussen rijden door de straten. Dit is praktisch het enige vervoer. De huizen van de gewone Rus zijn meest van hout opgetrokken. De gebou wen van voor de revolutie, die uit muntten door hun grootse stijl, worden nu bewoond door soms dertig families. De Metro daarentegen is indrukwek kend, evenals het Rode Plein dat echter praktisch niet betreden mag worden en voortdurend gereserveerd is voor para des en andere grote manifestaties. De gehele levensstijl van de Russen doet ons westerlingen onwerkelijk aan. Ook de levensstandaard verschilt met ons. Een Russische arbeider verdient ongeveer 800 roebels per maand, maar een in onze ogen armoedig costuum kost ongeveer 1400 roebels. Zes weken werken voor een vaal pak dus. De oudere vrouwen zijn zelfs bezig met zwaar werk zoals straten maken en beton storten, de traditionele hoofd doek om het hoofd. De jongeren zijn praktisch voor honderd procent over tuigd van de waarheid van het com munisme. Een oude portier in Moskou vertelde echter fluisterend dat hij de oude tijd prefereerde. De jeugd zegt dat het nu in Westen wel wat beter kan zijn, maar dat Rusland deze achter stand over zes, zeven jaar heeft inge haald. i Als de heer Van Leersum vroeg waar Holland lag wisten velen dat wel, maar Amsterdam was bij het gros onbekend. Vreemd stond men de Nederlanders aan te staren toen hij vertelde dat men in ons land gerust op de Dam in Am sterdam kan gaan staan - zoiets als het nog al fel gereageerd en een motie van afkeuring éénstemmig goedgekeurd. Deze zal gezonden worden naar de commissaris van de Koningin in de pro vincie Utrecht en naar de minister van Binnenlandse Zaken. De raad van Leer sum meende dat de thans gevolgde gang van zaken de gedachte opriep dat er met het besturen van Leersum iets aan de hand was. Men begreep niet goed wat de redenen voor deze benoeming waren. Voor Leersum neemt tot nu toe waar loco-burgemeester wethouder Nooteboom. Amerongen doet het wat kalmer aan, tot op heden zijn er nog geen afkeuren de stemmen van gemeentewege gehoord. Burgemeester Martens werd tot nu toe vervangen door wethouder en loco burgemeester K. de Bonte. De nieuwe waarnemende burgemees ter die waarschijnlijk begin maart de eerste raadsvergadering in Amerongen zal voorzitten, krijgt een raad voor zich die als volgt verdeeld is: CHU 3 zetels, AR 2 zetels, SGP 1 zetel, PvdA 2 zetels en de heren Dagnelie, Tenge en Wilde man, beide eerste voor gemeentebelan gen en de laatste onafhankelijk. B- Een 19-jarige Duitse voetballer heeft voor de televisie een wereldrecord gevestigd door 3025 keer de bal te koppen zonder dat deze op de grond kwam. ■B Winstond Churchill heeft een belo ning uitgeloofd van ongeveer 250 gulden voor het terugbrengen van zijn lievelingsparkiet Toby. De Sowjet-Unie onderhoudt momen teel handelsbetrekkingen met 76 landen ter wereld. ■B- Op een weldadigheidsfeest in Lis sabon zijn 2000 ballons, die met wa terstof waren gevuld, gelijktijdig ontploft. ■B- Omdat er een tekort aan papier is zullen in China voortaan de kran ten zes in plaats van zeven maal per week verschijnen. ■B Engelse medici hebben verklaard eindelijk een geneesmiddel tegen verkoudheid gevonden te hebben. Rode Plein dus - en daar verklaren dat alle ministers het bij het verkeerde eind hebben. Dan komt men niet in de gevangenis. Dat is dan een rare wereld vinden de Russen. Al met al kan men concluderen dat deze toestand achter het IJzeren Gor dijn een geheel andere levensstijl laat zien dan wij kennen. Met dia's toonde de heer Van Leer sum enkele gezichten op Moskou en overige Russische steden en ook on metelijke steppen. Met belangstelling volgden de aanwezigen dit betoog, dat vele vragen oploste, want de gemiddel de Nederlander is slecht op de hoogte van het huidige Rusland. Met eenvou dige woorden werd nu het dagelijs leven in Rusland belicht en voelt men zich als westerse men in al zijn denken en doen daar onwennig tegenover. van een aansluiting verstoken moeten blijven en niet alleen de overheid. Daarom zal er in het 4e kwartaal van de jaren 1961, 1963 en 1965 één gulden op het vastrechttarief komen, omdat een bedrag van 0,15 per kwartaal niet in het incassosysteem van de N.V. Vee nendaalse waterleidingmij past. B. en w. stellen voor het subsidie aan .Caecilia' voor uniformen en instrumen ten voor 1961 te verhogen van 1000, op 1500,Uit het huidige subsidie en uit eigen middelen, verkregen door werk van de leden, kan „Caecilia" het onderhoud van de uniformen niet meer Donderdagavond is de automobilist G. P. door de dichte mist misleid en pardoes van de Slaperdyk gereden. De auto sloeg enkele malen over de kop, terwijl de bestuurder er uit ge slingerd werd. Hij kwam echter met de schrik vrij. Aan mevrouw J. uit Ede, voor wie vrij dag mr. Jager uit Ede als gemachtigde verscheen voor het Wagenings kanton gerecht, was ten laste gelegd, dat zij er niet voor gezorgd had, dat haar hond anderen geen overlast bezorgde, subsidiair, dat zij haar hond op de openbare weg los had laten lopen. De hond - een geel-grijs- zwarte herder - zou namelijk de val van een bromfietser veroorzaakt hebben toen deze op 14 oktober over de Diedenweg in Ede reed. Alleen een buurvrouw, mevrouw B., was getuige van het ongeval geweest en zij verklaarde positief, dat de hond van mevrouw J. de schuldige was geweest. De bromfietser zelf, die bij zijn val ge wond werd en in het ziekenhuis moest worden opgenomen, kon zich later maar weinig van het gebeurde herinneren. Hij meende alleen, dat een van rechts komen de bruine hond tegen zijn voorwiel gelo pen was. Om aan te tonen, dat dit ook een andere hond kon zijn geweest dan die van me vrouw J. had mr. Jager twee getuigen décharge meegebracht, die pas gearriveerd waren toen het slachtoffer al op de grond lag. Het waren mevrouw C. en F. V., een huisgenoot van de familie J., die beiden verklaarden een vijftig meter verder een bruine hond te hebben zien lopen. Dat er nog 'n andere hond in de buurt was zegt niets, meende de officier in zijn requisitoir. Mevrouw B. heeft gezien, dat verdachtes hond tegen de bromfiets liep en onmiddellijk daarna door mevrouw J. binnen werd geroepen. Toen even later de verbalisant bij mevrouw J. Binnenging, toen geen spoor meer te bekennen. J. zelf had bovendien tweemaal tegen de bromfietser, die hij in het ziekenhuis be zocht had, gezegd, dat zijn hond de schul dige was geweest. Later had hij deze ver klaring weer ingetrokken, aldus de offi cier. Eis 15,of 3 dagen. Mr. Jager achtte noch het primair noch het subsidiair ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Volgens mevr. J. had haar hond in de tuin gelegen en me- toonde het dier zich bijzonder nesveus eq. vr. B. was de enige, die het tegendeel be kroop achter stoelen en tafels weg. Bij "weerde.» Haar verklaring over de identi- een ander bezoek een paar dagen later teit van het dier vond echter geen be was de hond de agent grommend tege- vestiging in die van het slachtoffer, zo moet gekomen. Van zenuwachtigheid was zeide de gemachtigde. Rechter v. d. Brand besloot op 24 febru ari schriftelijk vonnis te wijzen. Bij het afslaan naar rechts van de Ker- kewijk naar de Industrielaan in Veenen daal zou S., hoofdvertegenwoordiger te Veenendaal, met zijn auto links door de bocht gegaan zijn, waardoor een aanrij ding ontstaan was met een daar naderen de auto. Alleen de auto van S., die all risk verzekerd was, had hierbij een flinke schade opgelopen. Ik reed met geringe snelheid en daar door draaiden de ruitenwissers slechts langzaam. Ook de buitenspiegels waren beregend zodat ik rechts uit het zijraam pje moest kijken of het fietspad vrij was. Mogelijk ben ik daardoor wat te veel links op de Industrielaan gekomen, veron derstelde S. toen hij vrijdag voor het Wa genings kantongerecht verscheen. Ik heb (Zie verder pagina 4) Hoofdstraat 51 - Tel. 3184 Veenendaal ZIEKENFONDSLEVERANCIER

De Vallei | 1961 | | pagina 1