Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Kleine meerderheid hield de naam Multatuli in Veenendaal >1) e Wereld van WEEK-tot-WEEK UIT DE RAAD VAN VEENENDAAL: Voor winter 1961 400 woningen in aanbouw Wist u... Zijn deze borden verkeerstechnisch juist? WAAR IS DE VALLEI-RIKS? 650 Spartanen geven twee uitvoeringen Mr. Hilterman's kijk op de situatie in Afrika AMERONGEN RENSWOUDE fcj>90 SCHERPENZEEL Agenda 35e jaargang VRIJDAG 24 FEBRUARI 1961 Nr. 16 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel VERWACHTING: Zoeker Licht Stok Plannen Gezellige avond van DOVO Propaganda-avond Gelderse Blindenvereniging Vuilnisbak Waarde: TWINTIG GULDEN! 2 OY 046174 VOLKSUNIVERSITEIT: GEEF BLOED AAN RODE KRUIS Moderne omlijsting Twee aanrijdingen WEKKERS H00FD5TP 91 VEENENDAAL H. van Santen: CHAUFFEUR VAN HET JAAR Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 IUnen) - Giro 563427 Redaktie: W- F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent Het wil met de naamgeving van straten en flats in Veenendaals nieuwste woonwijk „De Schrijvers wijk" niet erg vlotten. In de voorlaatste raadsvergade ring staakten de stemmen over het al dan niet aannemen van de naam „Mul tatuli" en in de vergadering van gisterenavond, die werd gepresideerd door loco burgemeester Ant. de Ruiter, was dit weer het geval met de naam „Schrijvers- wijk". Multatuli haalde in deze vergadering toch de vereiste meerderheid, al was het dan een kleine meerderheid. De schuilnaam van de schrijver Eduard Douwes Dekker zal dus niet aan het gezelschap Nederlandse schrijvers ontbreken, wier namen binnenkort 21 flats zullen sieren. De stemmenverhouding lag in deze vergadering enigszins anders. De heer J. Scholten (CH) kreeg met zijn voorstel om Multatuli niet te aanvaarden in de vorige vergadering 9 stemmen vóór van CH, SGP en AR en 9 sternen tegen van de rest. In de vergadering van gisteravond stemden 10 leden tegen het voorstel- Scholten, n.l. dezelfde tegenstemmers als in de vorige vergadering: PvdA, VVD, K.V.P, de drie wethouders enmr. J. F. van Leeuwen van de Anti-Revolutio naire Partij. De heer S. Kroeshergen (AR), die in de eerste „Multatuli-v er gade- ring" het voor stel-Scholten steunde, was thans afwezig, terwijl de heer Van Leeuwen in die vergadering verstek liet gaan. Mr. V Leeuwen was zo ongeveer de enige r e nog niet de kans had ge kregen om zijn stem te motiveren en hij deed dat dan ook bij deze. Spreker had nu reeds twee keer moeilijkheden met Multatuli gehad, n.l. de eerste maal op de Chr. Middelbare school, die hij had bezocht en thans weer. Op bedoelde school, aldus spreker, werd uitvoerig gedoceerd over Multatuli en door leraren van protestantsen huize. Niet altijd was hij het met Multatuli eens geweest, maar toch noemde mr. Van Leeuwen diens proza zeer mooi. Het be zwaar van de heer Scholten c.s. vond hij niet consequent genoeg. Om te be ginnen had de heer Scholten slechts ge deelten uit Multatuli's werk gelicht. Daardoor kreeg men een zeer eenzijdig beeld en bepaald werd Multatuli hier mee onrecht aangedaan. Trouwens op verschillende anderen van de heren schrijvers, wier namen werden voorge steld, is ook wel iets aan te merken. Willem Kloos o.a.: „Ik ben een god in het diepst van mijn gedachten". Het laatste wilde de heer Scholten niet bestrijden, maar diens grootste be zwaar was wel, dat Multatuli atheïst was en dat bleek onomstotelijk uit diens werk. Ter illustratie las de heer Scholten gedeelten uit „het gebed van de onwetende". Ik weet, zei spreker, dat Multatuli het moeilijk heeft gehad, maar uit zijn gedicht blijkt, dat hij daar zelf voor gekozen heeft. Hier wordt Multatuli's werk uit zijn voegen gelicht, zei mevr. H. Buddingh- de Vries Lentsch. Ik zou dat gedicht graag ten voeten uit van de heer Schol ten horen. Dekker is in opstand geko men tegen de toestanden in Indië en heeft daarvan de chr. kerk de schuld gegeven. Hij was meer een zoeker naar het geloof dan een bestrijder ervan. De heer Scholten was wel bereid om het gedicht in zijn geheel voor te dra gen, maar verschillende raadsleden hadden hier helemaal geen behoefte en mevr. Buddingh zei tenslotte „misschien is het ook maar beter om dat niet te doen". De heer F. P. Stal (KVP) had bezwa ren tegen een straatnaam „Schrijvers- wijk" in een complex, dat in zijn ge heel dezelfde naam heeft. Dit geeft - en vooral voor de post - moeilijkheden. Men gaat dan voor de andere straten in dit complex adresseren „Schrijvers- wijk". Hij zou dan liever zien: Schrij verspark, bijvoorbeeld. Verschillende leden zagen deze be zwaren niet, anderen voelden met de heer Stal mee. Wethouder C. H. van Kuijk (AR) vond het jammer, dat dan een van de weinige specifiek voor Veenendaal historische namen zou vervallen. Toch handhaafde de heer Stal zijn voorstel (Schrijverspark in plaats van Schrijverswijk) en weer werd het sta ken der stemmen (9 tegen 9), zodat de naamgeving in de Schrijverswijk nog niet rond is. Hierom door de raad destijds gevraagd, brachten b. en w. een nota uit over de straatverlichting. Als tijdstip van uit schakelen van de avondverlichting kan men kiezen tussen elf uur en half één. Vanzelfsprekend blijven de z'.g. nacht branders de gehele nacht aan. Het laten branden van de verlichting tot half één in plaats van tot 11 uur kost 1875,- per jaar meer. B. en w. ontraadden dit de raadsleden. De heer Jac. Slok (AR) wilde die an derhalf uur langer verlichting toch wel instellen, temeer omdat binnenkort de arbeiders in de industrie op grote schaal andere werktijden krijgen, n.l. van 's morgens 5 tot 's avonds 11 uur (in ploe gen dan natuurlijk). Bovendien wordt het tarief binnenkort lager. De raad voelde hier toch niet voor, omdat er ook een goede nachtverlich ting is; op enkele straten na, waaraan inmiddels wordt gewerkt. Over de drinkwatervoorziening in de super-onrendabele (afgelegen) percelen werd ook weer het een en ander gezegd. Vorig jaar verklaarde de raad zich bereid om hiervoor gedurende 5 jaar in een pro vinciaal fonds te storten, maar niet om de watertarieven met 15 cent per kwartaal te verhogen. Dit bedrag wilde men ook voor rekening van de gemeente nemen. Ged. Staten echter meenden, dat dit niet strookte met de opzet. Het gaat om ge meenschappelijke behartiging van belan gen en daarom moeten degenen, die reeds waterleiding hebben bijdragen voor dege nen, die hiervan noodgedwongen nog ver stoken zijn. Bovendien moest men erop bedacht zijn, dat de gemeente voor het sluitend maken van de begroting is aange wezen op een subjectieve verhoging uit het gemeentefonds. Niet-verplichte uitga ven als de onderhavige konden hieraan volgens Ged. Staten in de weg staan. De raad vond dit maar een stok achter de deur en enkele leden repten over „aan tasting van de gemeentelijke autonomie". Bovendien kwamen Ged. Staten nog niet met een plan ter tafel, dus men wist niet waarvoor men betaalde. Verder was men bevreesd, dat de mensen zouden worden verplicht om aan te sluiten op het water leidingnet. Uiteindelijk werd het voorstel, al was het dan niet van harte, toch aangenomen en dus betaalt men gedurende vijf jaar 15 cent per kwartaal meer vastrecht voor het water. Bij de behandeling van een voorstel tot verkoop van grond in de Schrijverswijk deed de voorzitter mededelingen betref fende de huidige stand van zaken in de woningbouw. Uit mededelingen van wet houder Ant. de Ruiter bleek, dat naar men verwacht voor de a.s. winter 400 woningen in aanbouw zijn. Voor meer dan de helft zijn dit woningen in de particuliere sec tor. Waardering had de heer E. C. Diepe- veen (A.R.) voor de vlotte werkwijze van b. en w. op dit punt en hij vroeg of er nog andere plannen waren. Op stapel staat het plan „De Engelen burg" (perceel grond ten oosten van de Kerkewijk, tussen Industrielaan en Om leidingskanaal). De grond in dit complex is nagenoeg geheel in handen van de ge meente en b. en w. zijn er op uit om de rest met spoed te verkrijgen. Een gevarieerd programma van Coos van de Velde met als titel „Alle hens" vormt de hoofdschotel van de gezellige DOVO-avond welke op dinsdag 28 febr. a.s. in Sola Fide wordt gehouden. Het uit vijftien onderdelen bestaan de programma vermeldt o.m. het Scheepsorkest met als accordeonsolist Henk Baving, Fred Ferrier en Assi stente als „NEPPIE" en een grote scheepsquizz „De beste stuurlui staan aan wal". Het geheel belooft een inte ressante avond te worden. De jaarlijkse propaganda-avond van de Gelderse Blindenvereniging in Vee nendaal zal ditmaal gehouden worden op woensdag 8 maart a.s. in gebouw El- theto. Zoals gewoonlijk verleent de Arnhem se toneelvereniging „GETA" haar me dewerking aan deze avond met een toneelspel in drie bedrijven „Liefde is geen speelgoed" door Willem Boxtel. Dit stuk speelt op een hoeve, ergens in Oostenrijks Tirol. Gedurende de pauze zal blindenar- beid gedemonstreerd worden en werk stukken verkocht worden. Zijn deze borden (zie foto) zoals ze in Veenendaal gebruikt worden verkeers technisch en juridisch juist geplaatst, of stemmen zij, wat hun taak betreft, niet overeen met de Wegenverkeers wet? Deze vraag werd vorige week, toen de borden op marktdagen van kracht werden, door velen gesteld. Onder aan de Markt staat het vier kante blauwe bord met een witte pijl, hetgeen zonder meer een éénrichtings- weg aanduidt. Dit betekent dat alle ver keer de Markt slechts van de zijde van de Hoofdstraat mag inrijden en dat het verboden is op de Markt te keren. Boven aan de Markt zou men nu het corresponderende bord verwachten, n.l. het bekende rode ronde bord met de witte dwarsbalk „Verboden rijrichting". Hiervoor in de plaats echter is een bord geplaatst (zie foto) „Verboden voor mo torrijtuigen op meer dan twee wielen". Zodoende kan het voorkomen dat een automobilist, welke vanaf de Hoofd straat de Markt oprijdt EN DUS GEEN TEGEMOETKOMEND VERKEER VERWACHT, plotseling oog in oog staat met een fietser, bromfietser, motor of scooter. Volgens een deskundige van het Ver bond voor Veilig Verkeer te Utrecht, zou deze situatie technisch en juridisch goed zijn, terwijl de verkeersafdeling van de A.N.W.B. te Den Haag verklaar de dat dit niet juist was. Misschien zijn er onder onze lezers die een oplossing weten voor dit probleem. Hun adviezen, met op de linkerhoek van de enveloppe „Verkeersborden" zien wij dan ook gaarne tegemoet. Voor een subsidie van 500,— aan de landelijke actie „Opgeruimd staat netjes" voelde de heer G. J. van Deelen (S.G.P.) niet zo erg veel. De gemeente heeft toch zelf personeel en materiaal om de stra ten schoon te houden. Volgens de voorzitter was het juist de bedoeling om de bevolking in de geest van „opgeruimd enz." op te voeden door middel van verschillende acties e.d. De gemeente zelf doet er ook genoeg aan: binnenkort - in de schoonmaaktijd - zal gemeentewerken op gezette tijden een au to laten rijden om alle overtollige rom mel op te halen. Een regeling hiervoor wordt nog bekend gemaakt. Wethouder Van Kuijk: De gemiddelde Nederlander meent, dat de openbare weg een grote vuilnisbak is. Er zijn weinig lan den te vinden waar men er zo over denkt als hier. Bij de rondvraag zei-mevr. Buddingh, dat zij uit de pers het nodige had moeten vernemen over de regeling voor het kopen van woningwetwoningen door de bewo ners. Gaarne had spreekster een dergelijk belangrijk stuk als ingekomen op de agen da gezien of er een pre-advies van b. en w. over ontvangen. Volgens b. en w. lag de beslissing hier over uitsluitend aan de bouwverenigingen, maar de raadsleden krijgen de betreffende ministeriële circulaire alsnog in extenso toegezonden. Doordat de Valleiriks, die vorige week uitgegeven was bü Levens- middelenbedryf Van Laar op het Fred. v. d. Paltshof te Rhenen, niet ontdekt is, wordt de waarde weer verhoogd met twee gulden vijftig. De nieuw uit te geven riks met het nummer is dus TWINTIG gulden waard. Bij inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur, wordt de premie a contant uit betaald. KIND OVERREDEN Toen de groentewagen van v. L. uit Veenendaal zaterdagmiddag op de Wes tersingel twee rechts van de weg ge parkeerd staande auto's bijna was ge passeerd, stak plotseling een klein kind de weg over. Het meisje, de 2-jarige Aleida M., kwam in aanraking met de groentewagen en liep verwondingen op. 650 Spartanen komen donderdag 2 en zaterdag 4 maart a.s. voor de voetlichten van het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan om hun traditionele winteruitvoe- ring te geven. Dit jaarlijkse evenement van Veenendaals grootste sportvereniging de gymnasiekvereniging „Sparta" moet over twee avonden worden uitgesmeerd, omdat men op één avond niet alle Spartanen een staaltje van hun kunnen kan laten geven en bovendien omdat op één avond niet alle belangstellenden een plaats kan worden bezorgd. Ongetwijfeld brengt dit grote organisatorische pro blemen met zich mee, maar anderzijds is het een verheugend teken, n.l. het grote ledental en de grote belangstelling, waarin Sparta zich bij een optreden in het openbaar mag verheugen. SLIPJACHT OP DE VELUWE Zaterdag 25 januari a.s. wordt de jaar lijkse slipjacht, in samenwerking met de K.N.J.V. gehouden. De jacht zal gaan over de Ginkelse en Edese Heide, het Mosselse Veld en door het Edese bos. De meut is bij restaurant Zuid-Ginkel, 's middags om twee uur. De organisatie van de slipjacht berust bij de Zuid Veluwse Jachtvereniging, waarvan het secretariaat gevestigd is bij de heer H. v. Leeuwen te Veenendaal. Aan een dergelijke winteruitvoering, die om de twee jaar wordt gehouden, gaat heel veel vooraf, verzekerde ons de hoofdleider van „Sparta", de heer W. Vaartjes. Om te beginnen moeten de vele groepen hun eigen onderdeel instuderen en daarna moeten zij in het grote geheel van het programma op één van de twee avonden worden ingepast. En vooral het samenstellen van de programma's is geen Kleinigheid. De heer Vaartjes is er de 'aatste jaren op uit geweest om alles vlot en zo moge lijk non-stop te laten verlopen. Hiaten tussen de verschillenen programma onderdelen geven gauw if een rommelig idee aan de demonstraties, maar aan de andere kant valt het niet mee om zonder stoppen door te werken. Een gmnastiekuitvoering is geen revue of iets dergelijks, waarbij men afwisselend vóór het. doek en op het gehele podium kan werken. Toch kan worden gezegd, dat men ook bij „Sparta" de laatste jaren het non-stop idee er heeft ingebracht door verschillende leden vóór het doek aan een individuele oefening te laten wer ken, terwijl dan achter het doek het volgende nummer kan worden opge bouwd. Maar het blijft dan toch nog altijd zo, dat er toch een kleine leegte kan optreden, omdat men soms voor onoverkomenlijke moeilijkheden komt te staan bij het opstellen van het pro gramma. Dit behoeft echter niet sto rend te zijn en het publiek neemt dat gaarne, omdat men niet naar acrobaten gaat kijken, maar naar volbloed turn- amateurs, die louter voor hun plezier werken en het publiek van dit plezier in de gymnastiek willen laten meege nieten. De laatste uitvoering van „Sparta" stond op een hoog peil en de verwach tingen voor de komende uitvoeringen zijn niet minder. Over het programma willen wij niet teveel zeggen; van kleu ter tot dame en heer werkt er aan mee, toestellen, vrije oefeningen en grond- gymnastiek worden afgewisseld met springwerk en vooral in het laatste is „Sparta" sterk. Naast de heer Vaartjes treden als leiders op mej. A. G. Jacobs en de heer Fr. Leppers. Pianist is Hans Swart. Op de hem eigen bekende wijze hield Mr. G. B. J. Hïlterman woensdagavond voor de Volksuniversiteit een beschouwing over „de toestand in de wereld" en meer speciaal over het huidige brandpunt Afrika. Een aandachtig en in aantal redelijk gehoor hield de heer Hilterman geruime tijd gevangen in zijn boeiende spreektrant en de heldere onthullingen die hij deed over het voor het merendeel van de westerlingen maar mysterieuze proces, dat in dit werelddeel aan de gang is. Aan de gang is, maar gaat men op de woorden van mr. Hilterman af, in feite nog slechts in een beginstadium is. Daarom zal bij de aanwezigen voorna melijk hebben nageklonken de min of meer geruststellende slotsom waartoe mr. Hilterman kwam, n.l. dat dit proces naar de onafhankelijkheid van Afrika, waarin opgesloten ligt het kiezen voor oost of west, nog minstens een generatie zal duren. Volgens spreker kan men uit de huidige situatie een bepaalde keuze of een zekere inmenging nog niet op maken. Via een uitvoerige schets van de ge schiedenis van Afrika kwam de heer Hilterman op de situatie van vandaag. Voor de oorlog was Afrika geheel Europees bezit, doch in tegenstelling tot Amerika bestond het uit zgn. fac torijkoloniën. Amerika is gekoloniseerd door landverhuizers, waarbij het karak ter van de oorspronkelijke inheemse bevolking geheel verloren is gegaan. Met Afrika is dat anders. In Azië en Afrika hebben de Europese landen uit sluitend handelsgemeenschappen ge sticht en geen greep naar het land of het volk gedaan. Men liet de inheemse bevolking in zijn oorspronkelijke staat sluimeren en bevorderde dit zelfs doel bewust. Bij ontvoogding, aldus mr. Hilterman, is in zo'n kolonie een revolutie nood zakelijk. Wel het meest actuele deel van de beschouwing van de heer Hilterman was diens zienswijze op de situatie in Belgisch Kongo. De Belgen hebben nimmer een grote koloniale positie bekleed. In de tweede m Op dinsdag 11 april a.s. zal in de can- tine van de Ritmeester Sigarenfabrieken wederom een avond georganiseerd worden, waarop ten behoeve van de bloedplasma- dienst van het Ned. Roode Kruis van de donors, die zich daarvoor beschikbaar stellen */g 1. bloed afgenomen zal worden. Deze avonden worden in het algemeen 2 maal per jaar gehouden. Iedere gezonde vrouw of man tussen de 18 en 60 jaar kan zich hiervoor beschikbaar stellen. Nog steeds is ook voor de plasmaberei ding, evenals voor de bloedtransfusie in het ziekenhuis, veel bloed nodig. Helaas melden zich de laatste jaren weinig nieu we donors. Het Roode Kruis prijst zich echter gelukkig, dat vele oude donors haar trouw blijven, van wie er meerdere zijn, die reeds 20 of meer maal bloed gaven. Laat de jeugd in deze niet achter blijven, en zich melden bij zijn of haar huisarts, die dan tevens advies zal geven, of de persoon geschikt is voor donor. Middeleeuwse bouwkunst in een moderne lijst; die mogelijkheid vinden foto grafen in Keulen, waar zij de wereldberoemde Dom kunnen „pakken" in een omlijsting, welke gevormd wordt door de pijlers van een hypermoderne verkeersbrug over de Rijn. Op het rijwielpad nabij de Kievit is zondagavond de bromfietsberijdster mevrouw Q. uit Eist aangereden door een luxe wagen. Deze laatste die, ko mende van de richting Rhenen, de Kie vit wilde inrijden, verleende geen voor rang aan de bromfietsberijdster. De dame liep door de botsing een hoofdwond en wat ontvellingen op, ter wijl de bromfiets beschadigd werd. Woensdagmiddag verleende een auto mobilist, komende van de Holleweg- Jan van Zutphenweg, geen voorrang aan een luxe wagen, die van rechts de Bergweg af kwam. Beide wagens wer den aan de voorzijde beschadigd. dat er precies honderd jaar geleden 19 kinderen, beneden de leeftijd van 14 jaar in de Veenendaalse industrie werk ten? dat deze kinderen 75 cent per week verdienden? dat mannen iets hoger geklasseerd ston den en aan het einde van de week 83 cent verdiend hadden? dat meisjes en vrouwen even hard moesten werken en slechts 35 cent per week beurden? WIE ZEI DAT? „Degene die een vraag stelt kan wel een ogenblik een dwaas lijken, maar degene die nooit een vraag stelt blijft zijn hele leven een dwaas". (Bernard Chenot) BOEK. In de Verenigde Staten werden in 1960 per dag een miljoen pocketboeken ver kocht. De meest populaire ti tels waren: „Hoe maakt men zijn testament?"; „Hoe help ik mijn man bij het maken van carrière?"; „Hoe help ik mijn kind bij het huiswerk?"; „Hoe eet ik beter voor minder geld?"; „Hoe kom ik in slaap zonder pillen?"; „Hoe kan men leven voor niets?" De twee boeken die alle re cords sloegen zijn: „Het ver zorgen van babies en kinde ren" (12 miljoen ex.) en het Webster-woordenboek (10 mil joen ex.) Om aan de bestseller voor de jeugd „Winnie the Pooh" nieuw afzetgebied te ver schaffen, heeft de uitgever een vertaling in het Latjjn op de markt gebracht. Hierdoor is een rage om Lat\jn te leren ontstaan. De eerste vier op lagen zijn uitverkocht, de vijf de staat op het punt van ver schijnen. „Veni, vidi, vici", ad verteert de uitgever in zjjn advertenties voor dit boek. Wat, zoals de lezer zonder La tijn te kennen weet, betekent: „Ik kwam, ik zag, ik over won". De oude Julius Caesar sprak deze woorden voor de Ro meinse Senaat naar aanleiding van zijn snelle overwinning bij Zéla op Pharnacus, zoon van Mithridatus. EI. De UNO-soldaten, die in het Midden-Oosten de grens tussen Palestina en zijn buur landen controleren, zijn in het geweer moeten komen omdat een Jordaanse kip elke dag de grens overschreed om in Is raël haar eieren te leggen. Na lang beraad met de beide be trokken partijen is men over eengekomen dat de illegaal in vijandelijk gebied gelegde eieren aan de rechtmatige eigenaar van de kip zullen worden gegeven. BOEK. De heer Duoroq, uit vinder- van de electronische vos, heeft nu eeu electronisch appa raat geconstrueerd dat de bladen omslaat van een boek, dat de Spaanse surealistische schilder Salvador Dali heeft geschreven. Het boek weegt 120 kg (de om slag alleen 30 kg) en het kost 80.000 gulden per exemplaar. SLAPEN OF SPRINGEN. Ge lukkig zal de nieuwe president van de Ver. Staten Kennedy de dreiging van een economische krisis in dat land de kop indruk ken, lezen we, opdat niet het zelfde gebeurt als in 1929 toen tengvolge van de financiële de bacle voor allerlei zakenmensen de zelfmoord aan de orde van de dag was. Een Engelsman, die in die dagen in 'n New Yorks hotel een kamer vroeg op een der hoogste etages om beter van het uitzicht te kunnen genieten hoorde zich de vraag stellen: „Is het om te slapen of te springen?' PRIJSUITREIKING SCHIETCONCOURS WILLEM TELL De prijzen van de winterschietwedstrijd van de S.K.G.V. en georganiseerd door de plaatselijke vereniging Willem Teil, zul len dinsdagavond a.s. uitgereikt worden in Hotel Buitenlust. WELSPREKENDHEID Een dezer dagen werd in de zaal van de heer C. Bos de diploma's uitgereikt aan de deelneemsters en deelnemers aan een cursus voor spreken in het openbaar. Voor de pauze werden de toespraken van de geslaagden, die op de band waren op genomen, afgedraaid. Na de pauze, werd met enig ceremoni eel de diploma's uitgereikt aan de dames G. Bos, W. Boer en J. Bos te Ederveen; en J. van Raaij te Renswoude. Vervolgens aan de heren G. Bakkenes en J. Veld huizen te Renswoude, J. van de Vliert en Jac. van de Vliert te Woudenberg; T. van Deelen te Overberg; G. van Borren te Lunteren en M. Overvest te Scherpen zeel. Bij voldoende deelname zal binnenkort opnieuw een cursus worden georganiseerd. RAADSVERGADERING Maandag 27 februari a.s. zal in het ge meentehuis te Renswoude een vergadering van de Raad worden gehouden. Op de agenda komen de navolgende belangrijke punten voor: Aanvulling bouwverordening in verband VA. voor betere uurwerken wereldoorlog ging het in Kongo goed, omdat dit meel kon leveren, dat voor de geallieerde oorlogvoerende landen van belang was. Kongo maakte daar door zelfs een beetje een „O.W.-indruk" Het standpunt van de Belgen na de tweede wereldoorlog was: deze welvaart handhaven. Zij hielden zelf de hoge posten in handen en kweekten onder de inheemse bevolking slechts een lager kader aan. Bij de relletjes in 1958 kwam een eind aan de illusie der Belgen en toen ont brak hen ook de tijd om een groep ho gere - inheemse - ambtenaren op te lei den. Mr Hilterman noemde dit typerend voor de Belgen met hun gebrek aan koloniale traditie en meesters in het improviseren als zij zijn. Spreker vroeg zich af wat die ontwik kelingen in al die Afrikaanse landen gemeen hebben en wat de problemen daarbij zijn. Ten eerste is daar de Pan-Afrikaanse beweging, die een revolutionair stand punt huldigt, de stammen uit elkaar wil slaan en op hoog niveau samenwer king tussen de Afrikaanse staten voor staat. Als volgende vraag rijst hierbij, welke methode van transformatie men wil en als derde en laatste vraag: wiens hulp zal men aanvaarden, van oost, west of zal men het onder elkaar af doen. De eigen krachten van de verschillen de landen noemde spreker heel zwak. De Pan-beweging keert zich af van tra dities en helt naar het oosten, terwijl degenen, die een traditionele inslag hebben aan het westen de voorkeur zullen geven, een man als Kasavoeboe bijvoorbeeld. Loemoemba daarentegen was een revolutionair. Anderzijds dringt de invloed die van buiten afkomt maar nauwelijks door de dikke schil heen. Niettemin verdoezelde mr. Hilterman het communistische gevaar niet. Wij, zo zei hij, vinden het communisme ver werpelijk, omdat het anti-christelijk en anti-democratisch is en bovendien om dat men daardoor bezitloos wordt. Voor de inheemse bevolking van Afrika speelt dit geen rol, omdat men niet christelijk en niet democratisch is en bovendien nooit bezit gekend heeft. Het is daarom nog opvallend, dat het communisme er nog maar zo weinig voet aan de grond krijgt. met de oprichting van L.P.G.-tanks; Wij zigingsverordening op de heffing van straatbelasting; Benoeming derde gemeen tewerkman; Verlenen van medewerking voor de aanschaffing overgordijnen voor de School met de Bijbel; Beschikking op verzoek voor aansluiting van de super- onrendabele gebieden aan de drinkwater leiding; Onttrekking van een gedeelte van de Groeperweg aan het openbaar verkeer. De verkiezing van de chauffeur van het jaar vormde wel het hoogtepunt van de dinsdagavond in de Sociëteit gehouden propaganda-feestavond van de afdeling Scherpenzeel van het Verbond voor Vei lig Verkeer. De plaatselijke afdeling or ganiseert ieder jaar een dergelyke stunt en het was ditmaal de heer H. van San ten, in dienst van de firma De Haas te Veenendaal, die deze eer te beurt viel. Van zijn zestiende jaar af heeft hij on geveer anderhalf miljoen kilometers scha devrij gereden en voor deze verdienste lijke prestatie ontving hij dinsdagvond een speciaal Verbondsdiploma en een fraaie sigarettenkoker. Mevr. Van Santen, die haar man deze anderhalfmiljoen kilo meters „Schadevrij moest missen" ontving een boeket voorjaarsbloemen. Tijdens deze propaganda-avond werd verder aan 42 cursisten, die in de afge lopen winter te Scherpenzeel de Veilig- Verkeerscursus met goed gevolg hebben doorlopen het Veilig-Verkeersdiploma uit gereikt. VEENENDAAL Zaterdag 25 februari: Cefafilm „Komt u na de eerste" in Eltheto, 8 uur. Dinsdag 28 februari: Dovo-avond in Sola Fide, 8 uur. Luxor Theater: Vrijdag t/m zondag: ,Rio Bravo' toegang 14 jaar; maandag t/m woensdag: „Tussen nacht en morgen", toegang 18 jaar; don derdag: „De man met de was sen beelden", toegang 18 jaar. AMERONGEN Zaterdag 25 februari: Winterserietocht, start 2.30 uur, Clubhuis. RENSWOUDE Zaterdag 25 februari: Uitvoering „Ons Genoegen", 7 uur. Maandag 27 februari: Openbare raadsvergadering, 8 uur. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918

De Vallei | 1961 | | pagina 1