r mms mmm Veenendaal doet mee aan „Opgeruimd staat netjes" MODERNE KALVERMESTERU Sublieme koorzang van Byzantijns Koor Marktberichten AMERONGEN RHENEN EDERVEEN RENSWOUDE ACHTERBERG SCHERPENZEEL Een week lang rijdt een speciale „schoonmaak-auto"! Ratten VOOR DE BOER Papier Twee soorten (in) Goodwill-avond van en over Israël Enthousiast publiek kreeg twee toegiften Rusthuis voor bejaarden (rond twee miljoen) aanbesteed Julianaziekenhuis krijgt opleiding voor kraamverpleging Officiële opening van hoogte reservoir waterleiding mij. Jubilerende Jongelingvereniging recipieerde Hoofd Chr. V.G.L.O.-school nam afscheid De heer v. d. Wetering sprak over Nieuw-Guinea Frontale botsing Bromfietser reed tegen tractor MISS BRIL UITVOERING VAN HEDEN AVOND GAAT NIET DOOR! Uitbreiding Streekwerkplaats Loonopdrachten Met het oog op het aanstaande toeristenverkeer is de Stichting Recreatie onder de veelzeggende leuze „Opgeruimd staat netjes" een landelijke campagne gaan voeren met als doel alle straten, pleinen, parken en plantsoenen te vrijwaren voor allerleil soorten afval die wij, propere Nederlanders althans daar staan wij in het bui-1 tenland voor bekend oppzettelyk of achteloos achter laten. Ook Veenendaal blijft hierbij niet ten achter, want l>ü de laats gehouden raadsvergadering hebben de vroe de vaderen voor dit doel 500,uitgetrokken, wél een druppel op de gloeiende plaat van één miljoen die deze campagne landelijk kost, maar toch ook weer een bewijs van goede burgerzin en een goed voorbeeld dat door alle ingezetenen hopelijk goed doet volgen. Laat niemand nu met de bewering ko men, dat die vijfhonderd gulden „wegge gooid" geld is, want alvorens deze mening wereldkundig te maken, kan hij of zij het beste eens gaan praten met de Dienst van Gemeentewerken. Het valt niet mee om de hand in eigen boezem te steken, maar deze mannen die per week zo'n slordige 12.000 vuilnisem mers ledigen, kunnen met een lange reeks van feiten aantonen toe nodig iedereen de leuze „opgeruimd staat netjes" figuur lijk gesproken, onder de neus gehouden moet worden. Een voorbeeld? - Veenendaal heeft een goed georganiseerde ophaal dienst. Men kan het niet zo gek be denken of de ophaaldienst ontfermt zich erover. Onze nationale cabere- tier Wim Kan zou zeggen: „Wat mot je nog meer?" maar in hoeveel hoe ken of gaten, in parken en plant soenen zijn er geen privé-stort- plaatsen ingericht. Vrijwel niet één! De ratten, één der ergste vijanden van de volksgezondheid, zijn er blij om. De leiding van de Dienst Gemeentewerken drukte zich zo uit: „De mensen beseffen niet dat ze hierdoor zelf ratten kweken. De bestrijding van de rat kost duizen den guldens. De tijd van de middeleeuwen dat men maar ergens een hoop vuil neer gooide is voorbij." Het is misschien wat scherp uitgedrukt maar welke reactie zou men dan ver wachten als men meemaakt dat een pas uitgediepte en schoongemaakte sloot een paar dagen later weer bijna dicht zit door vuil dat de mensen er zelf ingestort heb ben? Dit gebeurde in Veenendaal en door Veenendaalse mensen. „Opgeruimd staat netjes" strekt zich ook uit tot hen die gewend zijn overal papier en andere afvallen weg te gooien. Auto mobilisten die lege cigarettendoosjes, si naasappel- en bananenschillen zomaar op straat of in bos en heide deponeren. Teenagers die hun patates-frites-zakjes, soms nog niet eens leeg, de straat opslin geren, inplaats van even de moeite te ne men ze in een papiermand te doen. Over papiermanden gesproken: meestal ligt er mee vuil naast, dan er in. Een poosje geleden stopte in de Hoofdstraat een touring-car. De chauf feur stapte uit en ging heel gemoede lijk op straat al de asbakjes van zijn bus ledigen. Toen men hem erop wees dat hij dit met dezelfde moeite in een plastic zak had kunnen doen en dan op een daarvoor bestemde plaats de poneren, scheen hem een licht op te gaan. Daar had de man nog nooit aan gedacht. Goed beschouwd zijn er twee soorten „zondaars". Zij die opzettelijk hun vuil zo maar ergens neergooien (en meestal niet te dicht in de buurt waar zij wonen) en zij die gedachteloos alles van zich af werpen. Tegen de eerste categorie zal de politie bij de nieuwe politieverordening krachtig gaan optreden. Tegen de „gedachtenlozen" is het enige middel hen te wijzen op de actie „Opge ruimd staat netjes". Aan de Reinigingsdienst die per week 500 kubieke meter vuil ophaalt, zal het om de gemeente netjes te krijgen en voor al te houden, niet liggen. Zo zal er buiten de normale uren om zeven weken lang elke woensdag, te beginnen met vandaag, een speciale auto ryden die het grove schoonmaak- vuil ophaalt. Toch kunnen deze mensen het ook niet alleen. Daarom vraagt „Opgeruimd staat netjes" van iedere inwoner de volle me dewerking en niet voor een paar weken, maar als het kan, voor altijd! TEGEN LICHTMAST GEREDEN Op de Kerkewijk, ter hoogte van hotel ,t Raadhuis is woensdagavond tegen tien uur de Veenendaler B. met zijn flets te gen een langs de weg staande lichtmast gereden. Hij maakte een lelijke val en is in bewusteloze toestand naar het Juliana- ziekenhuis overgebracht. DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPJES Prachtige Overgordijnstoffen van f 4.95 nu I 2.95 por meter Mooie Slaapkamermatjes van f 8.90 nu I 6.50 MRNUFOCTUREN 9 BEDDENaUDIKRNTEN vwwww GORTSTP.39 STALLING VAN DE KALVEREN Er zijn diverse huisvestingsmethoden mestkalveren. Aan enkele algemene eisen moet evenwel altijd worden voldaan. De kalveren moeten rustig staan. Kom tussen de voedertijden niet in de stal. De dieren mogen nooit last hebben van vliegen of ander ongedierte. De besmettingskansen moeten zo gering mogelijk zijn. De dieren mogen elkaar niet kunnen aanhoesten of likken. Likken de kalveren zichzelf, dan kan dit haarballen in de maag tengevolge hebben, waardoor ingewandstoornissen kunnen optreden. De kalveren moeten voldoende warm staan (18-20° C.) en de temperatuur dient zo constant mogelijk te worden gehouden. Tocht moet onder alle omstandigheden worden vermeden. Aan een paal. Op verschillende plaatsen in ons land worden de kalveren nog aan reppels ge stald. De dieren staan op een lattenroos- ter en verder alleen vastgebonden aan de reppels. De nadelen van deze methode zijn, dat de dieren minder rustig staan en dat ze elkaar gemakkelijk kunnen hinde ren. Doordat er geen afscheiding tussen de kalveren is, zijn de besmettingskansen groter; de dieren staan minder warm en er kan gemakkelijk tocht optreden. Een eerste kwaliteit kalf wordt op deze wijze niet gemakkelijk bereikt en wij kunnen deze methode niet aanraden. Kalvcrkisten De beste huisvestingsmethode, die thans ook het meest wordt toegepast, is het mes ten in kisten met een lattenrooster als bodem. Er zijn diverse typen van deze kisten. Het lattenrooster wordt altijd ge maakt van hard hout (eiken, beuken, ie pen). Zacht hout is hiervoor niet geschikt, daar dit in korte tijd geheel versleten is. Voor de rest van de kist wordt meestal zacht hout gebruikt. Het nadeel hiervan is, dat het minder lang meegaat, ook al omdat de kalveren eraan gaan knagen. Op de lange duur zullen kisten, die geheel van hard hout gemaakt zijn, dan ook voor deliger komen. Het lattenrooster moet uitneembaar zijn en achter op een hoogte liggen van onge veer 15 cm van de bodem. Dit is nodig om de doorvallende mest weg te kunnen krabben. De tussenschotten moeten ge heel dicht zijn en kunnen het beste over de gehele lengte aangebracht worden. U kunt dan achter de kalveren een paar latjes aanbrengen en de dieren geheel los in de kist laten staan. Het voorschot moet zodanig dicht gemaakt kunnen worden, dat de kalveren de kop er niet door kun nen steken. Als de kalveren in staat zijn naar voren te lopen, kom een deel van de mest midden onder de kist wat niet be vorderlijk is voor de zindelijkheid van de kalveren. Wanneer het voorschot als schuif wordt gemonteerd, kunt U het kalf heel een voudig laten drinken door de emmer on der de schuif te plaatsen (aan beide kan ten van de schuif een ooor van de em mer). De kalverkisten mogen niet bestre ken worden met verf, carbolineum of een ander materiaal. Het likken aan deze stoffen is nadelig voor de gezondheid van het kalf. Worden de kalveren vastgezet, gebruik dan gegalvaniseerde kettingen met een leren halsriem. Kalveren op houtschaafsel. Kalveren mesten op houtschaafsel geeft dikwijls bevredigende resultaten. De kal veren worden dan in kleine hokjes ge plaatst, waarin een dikke laag hout schaafsel ligt. Dagelijks wordt wat vers houtschaafsel bijgestrooid. De dieren heb ben altijd een warme ligging door het broeiend strooisel en hieraan moeten waarschijnlijk de goede resultaten worden toegeschreven. Wanneer de jonge kalve ren dadelijk op houtschaafsel worden ge plaatst zullen ze er over het algemeen niet veel van opnemen. Loslopen. Het geheel loslopen van mestkalveren bij elkaar in een hok moet worden afge raden. Op deze wijze is het zeer moeilijk eerste kwaliteit kalveren te krijgen. De dieren zijn meer onrustig, groeien niet snel genoeg en hebben meer voer nodig; dikwijls gaan ze navelzuigen en urine drinken. Tocht en besmetting treden ge makkelijker op. De eerste 14 dagen kunt U de kalveren eventueel los laten lopen. (Wordt vervolgd) NIEUWS VOOR FRIEZEN Tongersdy hienen wij in tige noflikke joun bij de Haas. De opkomst hie better kinnen, mar it waer wier ek tige min, slim dampich. Lykwols hawwe wij üs fryske sangen tige ophelle en derta scille der no ek boekjes oantücht wirde. Fier- ders is der bisletten, det wij 20 Maert nei Utert geane, hwert Tetman en Jarich komme mei: „Minsken, minsken, hwat in minsken. Forskate leden joechen hjar fêst op en derom bistelden wij fêst in bus bij Vonk. Wy trüne no alle friezen fen Veenendaal oan mei üs der hinne to gean. Men hoecht gjin lid to wêzen fen üs krite. In de bovenzaal van hotel „De Koren beurs" is maandagavond door „the State of Israël Bonds" een goodwill-avond gehouden voor de jonge en energieke staat Israël. Het doel hiervan was twee ledig, n.l. propaganda maken en good will kweken in het algemeen en het opwekken van de Nederlandse bevol king tot deelneming in de tweede ont wikkelingslening van Israël, waarmee men de toekomst van dit land wil sta biliseren. Verkrijgbaar gesteld zijn gewone- en spaarobligaties, in dollars uitgedrukt en zelfs nog inwisselbaar bij een bezoek aan Israël. Oud-burgemeester Bakker die de avond, waarvoor grote belangstelling bestond, opende werd gevolgd door prof. Dr. M. A. Beek, hoogleraar aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam, die de ontwikkeling schetste en de pijl snelle opbouw van dit land verklaarde uit het verlangen van de joden naar een eigen huis na de vele vervolgingen welke zij, verspreid over de gehele we reld, te verduren hebben gehad. Daar door trekt Israël de aandacht van over al in de wereld. Het begon met de rede van Ben Goe- rion toen hij op 14 mei 1948 de onaf hankelijkheid van Israël proclameerde. Daarop volgde een bloednacht - een bombardement van Egyptische vliegtui gen, doch de Arabische wereld kon het tegen Israël niet bolwerken. De grote overmacht werd teruggeslagen door de Israëlische brigades. Een wonder van God noemde prof. Beek dit. Prof. Beek achtte Israël de steun en het vertrouwen van Nederland zeker waard. Het aanschouwelijk gedeelte van de avond bestond uit een aantal voortreffelijke - door prof. Beek zelf vervaardigde - dia's en een fraaie kleu renfilm. De aanwezigen werden gecon fronteerd met verschillende plaatsen die uit de bijbel bekend zijn. Mevrouw Van Vollen sprak namens het bureau Nederland van „the State of Israël Bond" nog een opwekkend woord om in te tekenen op de ontwik kelingslening van Israël. Het is een goede gedachte geweest van de Mannenzangvereniging „Het Rit meesterkoor" om ter gelegenheid van haar 25-jarig jubileum het Utrechts Byzantijns Koor uit te nodigen hier ter plaatse een concert te geven.. Hel getuigt ook van sportiviteit, want wat dit beroemde koor van Dr. Miroslaw Antonowitsch vermag zal wel een helaas niet te bereiken ideaal van vele mannenkoren zijn. Het strekt het Ritmeesterkoor tot eer, dat het deze sublieme koorzang aan de muziekliefhebbers in Veenendaal heeft willen aanbieden. Na een kort openingswoord van de gen. Dat wat de luisteraar echter het voorzitter van het Ritmeesterkoor, de heer Lukas, zette het Utrechts Byzan tijns Koor niet het „Budy Imja Hos- podne" in, maar tot veler verrassing het Nederlandse volkslied. Het was on getwijfeld een imponerend begin, al was het even teleurstellend dat zelfs dit vermaarde koor de laatste regel niet juist zong. Waaraan dankt dit koor haar bijzondere faam? Zeker, het is zeer gedisciplineerd en de stemmen zijn met zorg gekozen, wat behalve uit de koor klank ook wel uit verscheidene soli bleek. Maar er was meer, er werd met grote bezieling en muzikaliteit gezon- Ned. Herv. predikant, ds. Jac. Vermaas, welke namens de Jeugdraad en de Bond van Jongelingsverenigingen op Ger. Grondslag, een kort woord sprak. Hij zei zeer dankbaar te zijn dat de ver eniging al zo lang haar werk had mo gen verrichten. „Er zijn ongetwijfeld hoogtepunten en dieptepunten geweest, zowel in het aantal leden als met be trekking tot de geestelijke stand van de vereniging, maar God heeft u echter willen sparen", aldus de predikant. Vervolgens bood hij het bestuur een boekwerk en een boekenbon aan. Be halve tal van andere predikanten gaf ook het gemeentebestuur van zijn be langstelling blijk. Na de receptie vond er een gesloten vergadering plaats, waarbij de heer Meyer een inleiding hield. Aanrijding in de Hoofdstraat Zondagmiddag tegen twaalf uur reed L. uit Veenendaal met zijn fiets in de Hoofdstraat in de richting van de ver keerslichten. Plotseling stak hij, zonder richting aan te geven, de weg over, juist op het moment dat de bromfietser Van K. wonende aan De Klomp, hem wilde passeren. Bij de botsing die volgde, liep de bromfietser verwondingen aan zijn hoofd op. Veenendaler aangehouden Op verzoek van de rijkspolitie Maars- sen heeft de politie zondagavond een 29-jarige inwoner van Veenendaal, v. d. H., aangehouden en op transport ge steld naar Maarssen. v. d. H. wordt verdacht van diverse inbraken. BUS VERF ONTVREEMD Op een werk aan het Zwaaiplein is de ze week een bus verf ontvreemd. De da der (s) is tot nog toe onbekend. De poli tie stelt een onderzoek in. MOTORRIJDER GEVALLEN Op de hoek Zandstraat-Julianastraat is donderdagavond een motorrijder ten val gekomen doordat onverwachts een hond de weg op liep. Er was alleen schade aan de motor. De eigenaar van de hond is inmiddels bekend en toonde zich bereid de schade te betalen. Grote belangstelling was er maandag middag in hotel „De Korenbeurs" voor de aanbesteding van het nieuw te bouwen rusthuis voor bejaarden aan de Kerke wijk, uitgaande van de Stichting Herv. Bejaardencentrum alhier. De bouw zal geschieden onder leiding van het architcc- tenbreau De Geit en Van Ede te Veenen daal. De begroting beliep een bedrag van in totaal 1.967.400,terwijl de massa werd aanbesteed voor 1.934.559, De uitslag was alsvolgt: Hoofdwerk: Bouwbedrijf Boers, Veenendaal (laagste inschrijfster) 1.509.000,fa. Kelderman, Veenendaal 1.523.000,fa. T. Nieboer, Veenendaal 1.550.000,N.V. Aanne mingsmij. v.h. fa. J. Boers, Veenendaal 1.567.544,—; N.V. „De Condor", Rotter dam 1.596.000,—; fa. Versloot, Woerden 1.640.000,Kortewegs aannemingsmij. Breda 1.656.000,Woudstra, Arnhem 1.667.000,fa. Vlaanderen en Vrees wijk, Huizen 1.725.000,—. Loodgieterswerk fa. H. Huibers, Veenendaal (laagste) 154.000,—; fa. J. E. van Schuppen, Vee nendaal 182.700,fa. Jac. Bouman, Vee nendaal 191.225, Elektra: fa. G. Hiensch, Veenendaal 124.000, fa. W. v. Schuppen, Veenendaal f 124.800,-; Schilderwerk: fa. de Man en Visser, V'daal (laagste) 147.559,—; fa. v. d. Grift, Eist 149.147,-; fa. J. v. Hardeveld, Veenendaal 152.793,-; fa. E. A. v. d Broek, V'daal 155.200, fa. P. van Dijk, Veenendaal 160.083, fa. Achterberg, Veenendaal 166.000, De gunning van het werk is nog aange houden. „St. Tropez" heet dit door Ferry Offerman ontwor pen drie delige vakantie-ensemble uit een combinatie van een katoenen imprimé en een dito witte piqué. Onder de „over- gooier", die veel weg heeft van een gladde jurk, wordt een kort broekje en een blouse met grote kraag gedra gen. (Model uit de Katoenshow 1961). meest boeit is de zo sterk van de wes terse muziek verschillende sfeer. Wat een rijkdom aan muzikale en religieuze gevoelens ligt er besloten in de Rus- sisch-orthodoxe kerkmuziek. Helaas werd na ieder lied de ver heven sfeer vernield door applaus. Waarom de dirigent, die toch beter dan iemand anders weet wat gezongen wordt, dit zelf ontlokte, blijft een open vraag. Met het „Ne Platsch Rachyle" (Ween niet Rachel) dat met een machtig majeur-accoord werd afgesloten, ein digde het programma van liturgische liederen dat voor de pauze werd uit gevoerd. Na de pauze volgde een pro gramma van volksliederen in de Oekrainse taal. Sommige vrolijk, hu moristisch, maar de meeste weemoedig. Het volkslied, nog sterker dan het ker kelijk lied, doet ons de aard en de ge schiedenis van een volk kennen. Het Russische volkslied getuigt van het lij den dat het lot van het Russische volk schijnt te zijn. Er was in deze liederen ook veel schoons te beluisteren en het was opvallend, hoe homogeen de klank van dit koor is van het uiterste pianis simo tot het luidste forte. Het enthou siasme van de luisteraars, die het Ver enigingsgebouw tot de laatste plaats bezetten was groot, zo groot, dat Dr. Antonowitsch zich liet verleiden nog twee toegiften te geven. Wij kunnen het Ritmeesterkoor gelukwensen met deze zeer geslaagde manifestatie van man nenkoorzang. J. v. d. P. Eiermarkt: aanvoer 92.000 stuks. Prij zen van 11,tot 12,50 per 100 stuks. Handel matig. Biggenmarkt^aanvoer 75 stuks. Prij zen van 55,Tot 72,per stuk. Han del redelijk. Tot grote vreugde van het Juliana- ziekenhuispersoneel is dezer dagen door de min. van Sociale Zaken en Volks gezondheid de Kraamafdeling van dit ziekenhuis aangewezen als opleidings inrichting voor het verkrijgen van de aantekening voor Kraamverpleegster. Deze opleiding zal 1 mei a.s. ingaan. De aanvraag die enige tijd geleden gedaan werd, is blijkbaar zeer snel in behandeling genomen. Na een grondige inspectie kwam de goedkeuring af, het geen betekent dat een gediplomeerd zuster haar opleiding kan completeren met het zgn. „ooievaartje". Normaal duurt deze cursus ongeveer een half jaar. Tot voor kort bestond deze op leidingsmogelijkheid voor Veenendaal en directe omgeving niet. Maandag 6 maart a.s. 's morgens om 11 uur zal de Commissaris van de Ko- i\ingin in de provincie Utrecht de offi ciële opening verrichten van het nieuwe hoogtereservoir van de N.V. Veenen daalse Waterleidingmaatschappij. Hier bij zijn o.m. uitgenodigd burgemeesters en wethouders van de omliggende ge meenten. Dit nieuwe reservoir met een inhoud van 400 m3 is gebouwd aan de Amers- foortseweg te Maarn. De vulling ervan vindt 's nachts via de watertoren Vee7 nendaal plaats, evenals dat het geval is met het reservoir in Woudenberg. De bouw van het reservoir is een gevolg van de toename van aangesloten per celen in de buitengemeenten en het houdt tevens in dat het pompstation voor Veenendaal aanzienlijk ontlast wordt. De N.V. Veenendaalse Water leidingmij. verzorgt de gemeenten Wou denberg, Scherpenzeel, Renswoude, Maarn en Veenendaal. De directie van de maatschappij is er in geslaagd de Commissaris van de Ko ningin de officiële opening te doen ver richten, mede doordat zijn voorganger Mr. H. Th. S. Jacob op 30 juni 1930 de Veenendaalse Waterleidingmij. officieel opende. D.S. HOUDT KANTINE-AVONDEN Onder het motto „Amateurs zetten hun beste beentje voor" worden op de don derdagen 2 en 9 maart a.s. in de kantine van de Kon. Scheep jeswolf abrieken twee zgn. „Kantine-avonden" gehouden uitsluitend voor het D.S.-personeel. De programma's vermelden hoofdzakelijk zang, muziek en voordrachten. Een ju ry zal de prestaties beoordelen. De plaatselijke Jongelingsvereniging „Prediker 12 la" die deze maand het 70-jarig bestaan herdenkt, heeft zater dagmiddag in gebouw Bethel bij de Ju- lianakerk een receptie gehouden, welke druk werd bezocht. Het bestuur van de jubilerende ver eniging heeft talrijke felicitaties in ont vangst mogen nemen, w.o. die van de In de aula van de Chr. VGLO-school aan de Geerseweg heeft de heer G. Wijnma len afscheid genomen als hoofd van deze school in verband met zijn benoeming tot leraar aan de Chr. Technische school te Alphen aan de Rijn. Tegelijkertijd werd het nieuwe hoofd, de heer J. v. Beusekom geinstalleerd. Ds. Vroegindewey voerde als eerste het woorde sprekende namens het schoolbe stuur. Hij bracht het scheidende school hoofd dank voor het vele werk wat hij voor de school had gedaan en richtte te vens een welkomstwoord aan het adres van dhr. v. Beusekom. De heer Ricardo, onderwijzer aan de VGLO-school, sprak namens het personeel hetgeen gepaard ging met het aanbieden van een waarde vol geschenk. Voorts werden woorden van waardering gesproken, door de heer S. de Man na mens collega-schoolhoofden, ds. Wisger- hof namens de Centrale Kerkeraad en dhr. Stel van het Gew. Arbeidsbureau. Aan het slot van de druk bezochte receptie sprak dhr. Wijnmalen een dankwoord, waarna nog door dhr v. Beusekom ge sproken werd. uit. Jan Jansen heeft voor dit doel een nieuwe Jawa-fabriekscrosser aange schaft. Deze machine is te bezichtigen op de motoren- en scootershow van Jan Jansen en Zn., die morgen, vrijdag en zaterdag a.s. in „Eltheto" wordt gehou den. BEGIN VAN BRAND Dinsdagavond omstreeks tien uur is de brandweer nog even uitgerukt voor een begin van brand in het nieuwe vereni gingslokaal achter de Gereformeerde kerk. Juist tijdens een bijeenkomst van de leden, ontstond er brand door kortsluiting. En kele gemeenteleden wisten de brand in de kiem te smoren, waardoor de brand weer niet handelend behoefde op te tre den. De schade bleef beperkt tot het pla fond. In gebouw 't Trefpunt heeft de heer F. II. v. d. Wetering, lid der Tweede Kamer en voorzitter van de Stichting Nieuw- Guinea een rede gehouden met als on derwerp „Nederlands Nieuw-Guinea Nü". Deze avond, waar ook de nieuwste kleu renfilms werden vertoond, was georgani seerd door de plaatselijke C.H. Kiesver eniging. De voorzitter de heer A. Visser sprak een kort welkomstwoord, waarna dhr. v. d. Wetering er op wees dat dit niet zui ver een politieke avond was, maar meer een algemene verhandeling over dit ge biedsdeel. Aan de hand van een landkaart gaf hij een duidelijke uiteenzetting over de ligging en structuur van het land. De belangstelling van Indonesië voor dit land was er volgens spreker niet een uit eigen bate maar zuiver als agitatie middel tegen Nederland. De taak van Nederland was naar zijn zeggen, Nieuw-Guinea als minder ontwik keld gebied zover te brengen dat het als gelijkwaardige in de rij der volken kan worden opgenomen. Ook door de kerken was er in dit kader al veel goed en baan- brenkend werk verricht. Hij besloot met te zeggen dat het internationaal-politiek gezien een moeilijke kwestie is. Echter ook een zaak waarvoor het waard was te strijden. Na behandeling van een aantal vragen werden een drietal prachtige films vertoond. CIRCUS-FOTO-AVOND Foto Nic. Bakker alhier geeft he denavond in „La Montagne" een foto avond over het circusleven. De cine ast Hille Kleinstra komt over deze ty pische wonderlijke wereld vertellen aan de hand van door hem gemaakte kleurendia's. De heer Kleinstra was hiertoe in de gelegenheid om dat hij geruime tijd als perschef van een cir cus werkzaam is geweest. De dia's zijn naar recente opnamen in grote en klei ne circussen, voornamelijk gemaakt bij het circus Franz Althoff. Vrijdagochtend om even over achten is de automobilist D. op de Fluiterstraat frontaal in botsing gekomen met de automobilist M. uit Veenendaal. D. reed over de Fluiterstraat in de richting van de Markt. Ter hoogte van slijterij van K. stonden rechts van de weg drie grote vrachtwagens gepar keerd. Toen D. deze passeerde kwam hij in botsing met een tegenligger, een per sonenauto bestuurd door M. Er ont stond zware materiële schade. De be stuurders kwamen met de schrik vrij. De bromfietser G. V. uit Ede is vrij dagavond op de Buurtlaan-oost tegen een tractor opgereden. Met een been breuk moest hij naar het Julianazieken huis te Ede overgebracht worden. Op het rijwielpad stond een tractor van V. uit Veenendaal met aan de ach terzijde een rood verlichte zaklantaarn als enige verlichting. Blijkbaar heeft de bromfietser dit licht niet gezien en reed hij in volle vaart op de tractor. Dr. Hey verleende eerste hulp. FIETSER AANGEREDEN Op de Nieuweweg is zaterdagmiddag de fietser R., toen hij de weg wilde oversteken, aangereden door een hem achteropkomende scooterrijder Van O. Laatstgenoemde liep ontvellingen op. DOOR GLADHEID GESLIPT Op het Zwaaiplein, waar de bocht vooral door automobilisten vaak te hard wordt genomen en er zodoende olie op de weg terecht komt, is de brom fietser De H. uit Veenendaal zaterdag middag door gladheid van het wegdek ten val gekomen. Men heeft hierna di rect zand gestrooid op de olieplekken. VERKEERDE STRAAT Toen D. zaterdagmiddag met zijn auto de Talmastraat was ingereden, kwam hij plotseling tot de ontdekking dat hij de verkeerde straat was ingereden. Bij het achteruitrijden kwam* hij in botsing met een auto bestuurd door B. uit Amersfoort. Er was alleen materiële schade. AD SLOTBOOM EN JAN JANSEN „MOTORCROSSEN" DIT JAAR WEER De Veenendaalse motorrijders Ad Slot boom en Jan Jansen, die vorig jaar hebben deelgenomen aan de „Wielings- heuvelrit" van de KNMV - Ad Slotboom werd tweede in de juniorklasse - zullen dit seizoen van de partij zijn bij ver schillende terreinritten en hierbij de kleuren van de Veenendaalse motor- en autoclub verdedigen. Bij de „Wiclingsheuvelrit" die op 2e Pinkesterdag wordt gehouden, komen beide rijders weer in de junior klasse OPENBARE SCHOOL NIEUWE VEENEN- DAALSEWEG HEEFT EIGEN KRANT De openbare lagere school aan de Nieuwe Veenendaalseweg, waarvan kort geleden werd benoemd tot hoofd de heer J. Litz, heeft nu een eigen schoolkrant, een con tactblad voor de leerlingen, dat iedere maand verschijnt. Het blad ziet er werke lijk keurig verzorgd uit. Dit eerste num mer bevat een inleidend artikel van de oudercommissie, waarin wordt opgemerkt dat deze commissie gelukkig prijst, dat hoofd en personeel van de school het ini tiatief tot dit blad hebben genomen. De commissie ziet hierin een zeer geschikt middel om de band tussen school, kind ouders en leerkrachten te verstevigen. De omslag van het blad is nog blanco. Er komt een opwekking in voor een naam te bedenken. Een onpartijdige jury zal de beste er uit zoeken. Degene, wiens naam wordt gekozen krijgt een prijsje van de oudercommissie. Talrijke zakenlieden steunen deze uitgave met hun advertentie. Verschillende leerlingen hebben er een aardige tekening in geplaatst. De maan delijkse puzzel ontbreekt niet. Een nieuw tje uit de krant is nog dat de aan de school gehouden voor de Kongo heeft op gebracht 151,35. Verder zal op woensdag 29 maart in het „Eigen Gebouw" een feest avond worden gegeven door leerlingen van de klassen 1, 4 en 6. Er zullen ver schillende toneelstukjes worden opgevoerd De heer Litz deelt ons tenslotte nog mede, dat dank zij de medewerking van het gemeentebestuur alle leermiddelen en -methoden van de school zijn vernieuwd, zodat deze geheel zijn aangepast aan de eisen van deze tijd. Verkiezing MUZIEK EN ZANG SAMEN OP TONEEL De arbeidersmuziekvereniging „Oefening Baart Kunst" en de arbeiderszangvereni ging „Kunst Na Arbeid" gaan gezamen lijk een uitvoering geven in het „Eigen Gebouw" op woensdag 1 maart. „OBK" opent met de 12e Regiments mars van Furter. Het tweede nummer is voor koor en orkest. Het is getiteld „Judex", uit het oratorium Mors et Vita. Ook de nummers drie en vier van het programma worden gezamenlijk uitgevoerd. Ze zijn getiteld „Ave Verum" van Mozart en „Gods eer in de natuur" van L. v. Beethoven. Voor de pauze zingt het koor dan nog „Komm, holder Lenz, uit „Die Jahreszeiten" van Haydn en „Frülingsbotschaft" van Niels W. Gude. Het tweede deel van het pro gramma wordt geopend met „Donauwel- len" voor koor en orkest. De avond wordt besloten met de gezamenlijke uitvoering van „Neerland en Oranje" van Edward Elgar. Om beurten zullen de heren A. J. v. Kolfschoten en Tom Hartvelt dirigeren. Het beloofd zowel muzikaal als vocaal een hoogstaande avond te worden. De gezamenlijke uitvoering van de ar beidersmuziekvereniging „Oefening Baart Kunst" en de arbeiderszangvereniging „Kunst na Arbeid" welke hedenavond in het Eigen gebouw gehouden zou worden, gaat wegens ziekte van de dirigent NIET DOOR!! De uitvoering is uitgesteld tot een nader te bepalen datum. De plaats bewijzen, voorzover deze reeds uitgegeven zijn, blijven geldig. GESLAAGD Voor het diploma typen, afgenomen door de Unie, slaagden Gerrit Meijer te Opheusden, Henk van den Berg te Eist, Hans van Syll uit Lienden en Ger rit Ziermans te Rhenen, allen leerlingen van de openbare ulo aan de Wilhelmi- nastraat te Rhenen, hoofd de heer J. J. Altena. GELDERSE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW VERGADERT De afd. De Klomp en Omstreken van de Geld. Mij. van Landbouw houdt op woens dag 1 maart a.s. haar jaarvergadering in Hotel Hupkes aan de Klomp. Behalve de gebruikelijke jaarverslagen en bestuursverkiezing zal de heer Ir. J. Achterstraat, rijkslandbouwconsulent te Arnhem, een lezing houden over het on derwerp: „Welke factoren zijn beslissend voor het inkomen van de gemengde be drijven." NED. BIJBELGENOOTSCHAP TOONT DIA'S OVER PALESTINA Vanwege het Ned. Bijbelgenootschap wordt op woensdag 1 maart een avond belegd in een der gebouwen van de Ned. Herv. Kerk te Ederveen. De heer Ab Spaargaren bekend van de N.C.R.V. die vorig jaar een reis maakte naar Palestina, zal over dit land vertellen en dit verduidelijken met dia's over Palestina. Voorts wordt op deze avond het doel van het Ned. Bijbelgenootschap nader uit eengezet. Ds. VAN GINKEL SPRAK VOOR J.V. IMMANUEL Deze avond werd geopend door de plaat selijke predikant ds. L. van de Peut met gebed en het lezen van psalm 23 en een gedeelte uit Romeinen 11. Hierna sprak ds. van Ginkel van Amsterdam over het onderwerp: „De Raadselachtige God, de Almachtige God en de Heilige God". Spreker vergeleek God met een vader. In de eerste levensjaren is de vader ie mand, waar men tegenop ziet, die alles kan en die de grootste van allen is. Daar na komt de periode dat de vader een au toriteit wordt, die met opgeheven vinger eerst waarschuwt en soms ook straft. Maar later, als men volwassen geworden is, de beste vriend is met wie we alles kunnen bepraten. God moet, aldus spreker, onze Vriend worden. Er ligt iets scheef in onze verhouding als God onze Vriend niet is. Wij mensen denken dat onze zonden niet door God worden vergeven. Maar God wil niet het kaf, Hij wil alleen de korenkorrel. Spreker besloot met deze woorden uit de 103de psalm: „Hij handelt nooit naar onze zonden" „Hij is het die ons Zijn vriendschap biedt". Na de pauze beantwoordde ds. van Gin- Een Veenendaalse als 2e In de voor ronde neemt deel aan de demi-finale op 20 maart a.s. Hoofdstraat 51 (naast de apotheek) tel. 3184, Veenendaal. kei vragen, welke door de aanwezigen werden gesteld. De avond werd gesloten met gebed. DE LEZER SCHRIJFT HET STIEFKIND O Achterberg, O Achterberg, het is met u toch wel heel erg. Uw straatverlichting: juist geteld, vij en twintigdroevig gesteld. 'n Kleuterschool wat nodig is, die krijgt ge niet,dat hebt ge mis. Uw schoolverwarming, die niet deugt, is voor kinderen ook geen vreugd. In èèn lokaal hangt soms veel gas, 'n idee of 't 'n gaskamer was. Weer andere kinderen lijden kou „Nou moe", hoe is 't met jullie nou? Ook huizen krijgen jullie niet. „Agrarisch"! zegt men dan subiet. Of boer en burger nu al zegt, „we krijgen ons deel toch maar slecht", Men is voor u toch doof en blind. Gij zijt en blijft een echt stiefkind. (Naam inzender bij re- daktie bekend). WIE ZAL DAT BETALEN Het ergens neerzetten van de auto zon der het sleuteltje uit het contact te heb ben genomenen kan soms minder pretti ge gevolgen hebben. Dit ondervond een dezer dagen de Scherpenzeelse veehande laar P. Bij de landbouwer B. op de Vos- kuilerweg ging hij eens horen of er nog wat te handelen viel en zette hierbij zijn auto op het erf in de eerste versnelling met het sleuteltje in het contact. Er viel inderdaad wat te handelen, n.l. een paar zeugen en voor de afrekening hiervan gingen zowel P. als B. even in de huiskamer. De koop werd besloten met het drinken van een glaasje wijn. Nauwe lijks was het eerste slokje geproefd, waar in de heer P. zich haast verslikte, toen hij op het zelfde moment zijn auto hoorde aanslaan. Naar buiten lopende zag hij dat de 20-jarige zoon van de landbouwer B. in zijn auto had plaats genomen en deze op gang had gebracht. Het besturen van een paard bleek ech ter- enigszins anders te zijn dan een auto en zodoende reed hij hiermede links en rechts tegen de muur op. Schade plm. 6 a 700 gulden. Nu zijn de heren aan het confereren wie dit betalen zal. BOTSING DOOR MIST Tengevolge van de plaatselijk zeer dichte mist reed donderdagmiddag op de Utrechtse weg de bestuurder van een personenauto, de heer A. v. d. W. uit Lunteren tegen de achterzijde van een aldaar staande vrachtauto, bestuurd door de heer H. v. d. K. uit Barneveld. De personenauto die was verkocht en afgeleverd zou worden aan iemand te Barneveld werd zodanig beschadigd dat zij moest worden weggesleept. De be stuurder kreeg lichte verwondingen aan het hoofd. (Vervolg van pag. 1) Tot grote vreugde van uiteraard de betrokkenen zelf, maar niet in het minst van de werkplaats-leiding, kon den vorig jaar via het Arbeidsbureau zeven personen uit de werkplaats over geheveld worden naar het vrije be drijf. Hoewel deze drastische uitbreiding enerzijds sterk toe te juichen is, doemt anderzijds direct de vraag op of men er in zal slagen voldoende loonopdrach ten van het bedrijfsleven aan te trek ken. De directeur zei hierover: „Het wel en wee van onze werkplaats is inder daad aangewezen op de medewerking van het bedrijfsleven en dan speciaal in de gemeenten welke aan de exploi tatie ervan deelnemen. Naar mijn me ning heeft iedereen een verantwoorde lijkheid tegenover zijn gehandicapte medemens. En ik zou willen vragen, laat de be drijven dit tot uiting brengen door werk aan de Streekwerkplaats uit te besteden. Wij, van onze kant, streven ernaar, prima werk te leve ren en dat dit inderdaad zo is, kan ik aantonen met het feit dat er nog nooit een klacht is binnengekomen" Nee, op dit punt zijn de verwachtin gen (gelukkig) optimistisch gestemd. Voor de afdeling meisjes en vrouwen (momenteel werken tien Veenendaalse meisjes op de streekwerkplaats Ede) zal men o.a. een beroep dóen op de tex tielindustrie. De werkplaats kan overigens prak tisch alles uitvoeren. Tot de inventaris behoren: boor-, frais- en schuurmachi- nes, een cirkelzaag, een vlak- en van dikte bank. De mogelijkheden strekken zich uit van het eenvoudigste werk, zoals for mulieren tellen, tot het maken van de mooiste winkelbetimmeringen. De uitbreiding, waarvoor de wethou der van Sociale Zaken, N. van Kuyck, zich bijzonder heeft ingespannen, wordt binnenkort een feit. Het wachten is nu op nog meer loonopdrachten, die er vol gens vrijwel iedereen ongetwijfeld zul len komen. H00FDSTR.5I TEL 3184 VEENENDRR

De Vallei | 1961 | | pagina 2