lO°/c WM 39 cent 16 geldzegels 45 cent 18 geldzegels SCHOONMAAK! Vlug en voordelig door VéGélj 32 cent - 32 geldzegels Wie goed kijkt, kiest VéGé! V.R.C. bracht het in Wageningen tot winst tegen S.K.V. (2-3) Dovo stuurde Oranje Nassau met 5-1 nederlaag naar huis G.V.V.V. kon het tegen Zuidvogels niet bolwerken (0-1) V.A.V.-trainer draagt taak over SPORT in 't KORT Wim van Est weer in Bordeaux-Parijs ELST \f I 250 gr. heerlijke Zandwafeltjes 100 gr. verrukkelijke Paas-bonbonsj de Luxe 65 cen* 13 geldzegels EXTRA deze week 200 gr. extra lekkere dragée-eitjes 39 d 1 dweil+1 wafeldoekje+1 afwasborstel Spotgoedkoop! samen voor HO ct KRUISWOORDPUZZEL TWEEDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 1 MAART 1961 Nr. 17 UITVINDERS' WEL EN WEE 3. Hoe kan de particulier zijn vinding beste aanbieden het TAFELTENNIS Climax verlaat laatste plaats SARCO GLOBINl dutim n.v. - oegstgeest Merino's verloor van Amersfoortse Postmannen met 1-0 DONDERDAGAVOND: V.C. Veenendaal - Boemerang Triangelboys moest in het Amersfoortse S.O.V.A. haar meerdere erkennen Jean Kroesbergen met gebroken been naar ziekenhuis Veenendaal miste stootkracht en verloor met 3-1 van Zuid-Arnhem ATLETIEK Rhenus zag voorsprong omgezet in nederlaag „Locomotief" zou in goede vorm zijn O KORTING Grote doos VéGé-wasknijpers (36 stuks) 1 plastic waslijn samen 99 cent 50 geldzegels KORTING Grote doos VéGé-wrijfwas Grote fles Caspo - vloeibaar 1 bus VéGé-schuurpoeder KORTING Even uitrusten I Voor bij de thee (koekje) 59 cen* 12 geldzegels Véél Geldzegels! OPGAVE No. 81 Bij de aanbieding van een vinding moet vooropgesteld worden, dat de vin ding zelf altijd maatgevend is. Indien deze toch geen betekenis heeft - wat helaas maar al te vaak voorkomt en soms direct gezien wordt door iedereen behalve de uitvinder - dan komt het er in het geheel niet op aan, hoe zij wordt aangeboden; zij wordt dan toch onmiddellijk afgewezen, terwijl het slechts te hopen is, dat de uitvinder er zo min mogelijk werk van heeft ge maakt en er ook zo min mogelijk geld aan heeft besteed. Indien de vinding echter wel betekenis heeft, kan het van groot belang zijn HOE de uitvinder haar aanbiedt. de regel en heeft daarmee al heel wat on heil gesticht. Maar, zal men vragen, hoe moet een vinding dan worden aangeboden? Het ant woord hierop kan kort zijn: gedocumen teerd. Ir. v. B. S. Indien een vinding wordt aangeboden louter als idee met een praatje, al of niet versierd met een beschrijving en een schetsje, dan mag de uitvinder daar nooit veel van verwachten. Immers, de research moet dan nog beginnen en die weet wat. En wat erger is: elke ondernemer weet dat ook. Research - dat is het onderzoeken en pasklaar maken van de vinding voor de praktijk - is tijdrovend en kostbaar tot zeer kostbaar. Vele duizenden guldens kunnen er mee gemoeid zijn; voor grote projecten kunnen de research-kosten zelfs in de miljoenen lopen. Want men weet hier wel altijd wanneer men begint, maar nooit met zekerheid wanneer men eindi gen zal. Bovendien is een goed eindresul taat geen opgelegde zaak: research, hoe goed geleid ook, en hoe goed ook aan gepakt, voert niet altijd tot een goed einde. Dan zijn alle kosten voor niets ge weest. Vandaar, dat de industrie in het algemeen niet bepaald happig is op der gelijke aanbiedingen. Kleinere onderne mingen willen nog wel eens iets proberen. Maar zij geven er dan niet veel voor van wege het grote risico dat er aan verbon den is. De grote jongens houden zich bij voorkeur afzijdig bij een dergelijke aan bieding. Zij eisen doorgaans, dat tenmin ste octrooi op de vinding zal zijn aange vraagd, zonder hetwelk zij dikwijls niet bereid zijn om van de vinding zelfs maar kennis te nemen. Dit niet omdat de vin ding dan opeens zo waardevol wordt - octrooi-aanvragen zijn absoluut geen maatstaf voor de waarde van enige vin ding, zo die al enige waarde mocht heb ben - maar wel omdat een octrooi-aan vrage hun de zekerheid geeft dat de vin ding is uitgezocht en vastgelegd en dat de uitvinder of diens financier er iets voor over gehad heeft. Bovendien - last but not least - beschermt een octrooi-aanvra ge een onderneming tegen mogelijke ver denking van namaak, indien een ènder op dat onzalige idee mocht zijn gekomen. Immers, indien de aanvrage wordt ver leend, kan elke namaak worden gestopt. Bovendien voorkomt een octrooi-aanvra ge, dat anderen een gelijke aanvrage zul len indienen omdat octrooiverlening uit gesloten is doordat aan elke octrooi-aan vrage prioriteitsrechten verbonden zijn. Men zal dus goed doen indien enigs zins mogelijk een vinding niet aan te bie den louter als idee met een praatje, dus, om zo te zeggen, in het allereerste sta dium. En toch toch zijn er gevallen bekend, waarin een dergelijke summiere aanbieding miljoenen heeft opgebracht. Hierop mag men zich echter niet blind staren, wat uitvinders - helaas - maar al te vaak toch doen. Want wat is het ge val? Indien zo'n heel bijzonder iets zich voordoet, waarin een eenvoudig idee schat- Kolping uit Nijmegen is een tegenstan der die Climax goed schijnt te liggen want de Veenendalers hebben tegen dit team nog nooit een nederlaag geleden. En ook nu weer werd te Nijmegen na een span nende wedstrijd de volle winst geboekt, terwijl Kolping toch met het dubbele aan tal punten verschillende plaatsen hoger op de ranglijst stond dan de Veenendalers. Van Manen begon met een nederlaag tegen Hengst, maar door overwinningen van v. Eist op Rieken en van v. Dam op Minken nam Climax een kleine voor sprong. Doordat v. Manen ook v. Rieken verloor werd de stand weer gelijk. Ook Hengst moest in v. Dam z'n meerdere er kennen maar weer kwam Kolping gelijk door een overwinning van Minken op v. Eist. Hierna liep Climax weer uit daar van Dam z'n derde overwinning behaalde nu tegen Rieken doch tegen Minken leed van Manen z'n derde nederlaag en met een 4-4 stand was nu noch van alles mogelijk. De strijd tussen v. Eist en Hengst ging tot ongeveer 10-10 in de derde game gelijk op maar hierna had laatstgenoemde zijn kruit verschoten en won v. Eist vrij ge makkelijk. En daar v. Dam en v. Eist ook in het dubbelspel hun tegenstanders Min ken en Rieken de baas bleven behaalde Climax een kleine maar zeer kostbare overwinning. Door dit resultaat heeft Cli max nu de laatste plaats overgedaan aan Tios 2 en is zelfs gelijk gekomen met Swift zodat de Veenendalers de toekomst met iets meer vertrouwen tegemoet kun nen zien. Zaterdag a.s. gaat Climax naar Hove- stein om RTTC te ontmoeten. Of hier suc ces geboekt kan worden zal voor een groot deel afhangen van het al of niet meespe len van de sterke Langehuizen bij RTTC. Deze speler is n.l. in militaire dienst en dus slechts éénmaal in de twee weken be schikbaar. SLAPTE NA OPE RATIE? Gebruik dan het bloedvormend krachttonicum Bevat naast haemoglobine, alle nood zakelijke stoffen zoals leverextract en mineralen die voor de opbouw van het bloed noodzakelijk zijn. Verkrijgbaar als dn en In vloeibare vorm. SCHAAKNIEUWS Op woensdag 22 febr. speelde het 2e tiental van de Veenendaalse Schaakver eniging een competitiewedstrijd tegen WSDV III uit Wageningen. De Veenendalers waren deze avond goed op dreef, want van de acht uitgespeelde partijen word er één verloren. Met 2 hang- partijen is de voorlopige uitslag 6>/tV/t voor Veenendaal. Veenendaal II Wageningen III C. v. GenderenD. v. Staalduine 10 J. Diepeveen J. Dijkveld-Stol afg. J. C. Griffioen G. BoelemanVt-Vt W. C. H. v. Dam H. J. Soetebeer 10 C. ter Hogt P. J. Bruyn afg. M. de Kleuver M. M. v. d. Weele Vi-'/t Drs. P. J. de Wolf—B. Modderkolk 1— Tj. Schuurmans S. v. Dijk 10 H. J. v. Aller H. A. Meylink 1—0 Dr. M. J. D. v. DamJ. FaberVt-Vt ten opbrengt, dan weet direct de gehele wereld het, terwijl diezelfde wereld tege lijkertijd onkundig blijft van de miljoe nen mislukte vindingen van uitvinders, die dachten ook zo'n heel bijzonder iets te pakken te hebben. Het is als in een loterij: daar wordt de hoofdprijswinnaar veelal met name genoemd en bij de ha ren voor het voetlicht gesleept, terwijl de duizenden nietentrekkers voor eeuwig in de duisternis blijven. Dit, terwijl de verhoudingen bij nieuwe vindingen veel en veel ongunstiger zijn dan bij welke loterij ook, gezien het enorme aantal vin dingen, dat dagelijks wordt uitgebroed. De enkeling, die succes heeft, bevestigt De Merino's speelden de slechtste wed- slrijd van liet seizoen en kregen mede daardoor tegen hekkcsluitcr Posthoorn uit Amersfoort een 1-0 nederlaag te in casseren. Van het begin af waren de Postmensen in de meerderheid en schoten er lustig op los. Dat het voor de rust 0-0 bleef is voor een belangrijk deel te danken aan doel man Blankenspoor, die zij het dan met kunst en vliegwerk zijn doel schoon hield. De falende voorhoede der Veenendalers kwamen er helemaal nie aan te pas en konden de Posthoorn verdediging geen enkele maal verontrusten. Direcht na de thee ondernamen de gast heren een aanval over links en toen Blan kenspoor verzuimde om uit zijn doel te komen werd hij kansloos geslagen 1-0. Postmannen trachtten daarna door te stoten en bewogen zich aanhoudend op de Veenendaalse helft. Ondanks een duidelijk krachtsverschil, bleef het wonder boven wonder, toch bij 1-0. KINDEREN VAN LOEMOEMBA zagen vernielingen in de Belgische ambassade in Cairo. Een tierende menigte heeft in Cairo de inboedel van het gebouw van de Belgische ambassade in Cairo kort en klein geslagen om te protesteren tegen de moord op Loemoemba. Een Egyptische functionaris liet twee zonen van Loemoemba, Patrice en Francois, die in Cairo op school zyn, de vernielingen in het ambassadegebouw bckyken. Het Veenendaalse VRC presteerde het om in VVaKeningcn tegen SKV een 2-0 achterstand weg te werken en uiteindelijk met een goed doelpunt, de eind stand op 2-3 te brengen, waarmede een verdiende overwinning in de wacht gesleept werd. De Veenendalers hadden het in de eerste helft wel erg moeilijk op het nogal zware terrein. Vandaar dat de gastheren al met een tot gevaarlijke aanvallen kwamen. Toch wist doelman v. d. Pol, de harde schoten, die hier het resultaat van waren aanvankelijk afdoende te bezweren. Na een kwartier, werd het na weifelen in de achterhoede ook v. d. Pol te machtig en moest hij zich kansloos laten passeren 1-0. Hier bleef het niet bij, want de thuis club drukte door en had ongeveer tien mi nuten voor rust weer succes 2-0. Na de rust kwam een herboren VRC tussen de lijnen. Aanval op aanval werd opgebouwd en al spoedig was het midvoor Hartog die de stand op 2-1 bracht. De Veenendalers zagen haar kans en nog geen kwartier later kwamen de par tijen door linksbuiten Jansen, weer op ge lijke voet 2-2. Ondanks het goede spel, dat de VCV- sters in hun vorige wedstrtjd tegen RVC lieten zien, mogen de verwach tingen voor de wedstrijd tegen het Amsterdamse Boemerang niet te hoog gespannen zijn. De Amsterdamsen stomen n.l. regelrecht op het kampioenschap van Nederland aan, waarbij zij in vrijwel iedere wedstrijd ten minste een klasse sterker zijn dan hun tegenstanders. Ook internationaal boekten zij verrassende resultaten: onlangs werd van de Joegoslavische kampioenen gewon nen. Conclusie: wellicht een boeiende wed strijd, waarbij qua spel veel te genieten zal zijn. Het eerste herenteam kan met meer op timisme de thuiswedstrijd vrijdagavond tegemoet zien tegen het Utrechtse Levu I. Tegen deze tegenstander zijn er kansen te over voor de VCV-ers om hun goede vorm van het ogenblik te bevestigen. De reserve-heren spelen in Zuilen te gen VVZ II. Triangel Boys ging tegen Sova met 0-3 ten onder. Het begint hachelijk te worden voor Triangel Boys. De achterstand op de op één na laatste op de ranglijst, het Amerongsc DWSA is inmiddels al uit gegroeid tot drie punten. Het zal dan ook wel heel moeilijk zijn om het degradatie- gevaar te ontlopen. Sova dat deze middag met oudere en meer geraffineerde spelers voor de dag kwam, was de gehele wedstrijd sterker. Dit overwicht werd reeds na een kwar tier in een doelpunt uitgedrukt, toen doel man Slotboom onhoudbaar gepasseerd werd 0-1. Zeven minuten later werd het bij een algemene Sova aanval zelfs al 0-2. Triangel Boys kwam in deze periode niet verder dan enkele schuchtere aanval len, die geen doelpunten inhielden. Na de hervatting een zelfde spelbeeld, met een technisch beter Sova, tegen zwak en uiterst pover spel der Veenendalers. De Amersfoorters voelden zich al over winnaars en beklemtoonden dit een kwar tier voor tijd, toen zij een misverstand in de Veenendaalse verdediging op de juiste manier afstraften 0-3. Twintig minuten voor tijd was het rechts buiten Cornelissen die uit een vloeiende aanval, het winnende doelpunt voor zijn rekening nam 2-3. SKV stelde de resterende tijd alles in het werk om de gelijkmaker te forceren. De VRC verdediging hield echter stand en zo bleef h^t bij 2-3. De vreugde bij Dovo, over de ruime 5-1 overwinning op het Almelose Oranje Nassau, werd 6 min. voor tijd aanmerkelijk getemperd, toen Jean Kroesbergen, door wat al te fors aanvallen zijn been brak en naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Het was een vrij forse wedstrijd, waarbij vooral na de rust soms nogal te hard gespeeld werd. Dovo had van het begin af het beste spel en wist dit in de eerste 20 minuten reeds uit te drukken in een 2-0 voorsprong, door goede doelpunten, van de weer in de voorhoede spelende Bertus Kroesbergen. Kort daar na werd het 2-1, toen de Almelose midvoor profiteer de, van wat onhandig terugspelen door spil van Laar. op doelman Hardeveld. Nog voor de rust was het mid voor Schoeman, die na keurig individueel spel, de stand op 3-1 bracht. Na de thee bepaalden de gasten zich in hoofdzaak tot de verdediging, maar kon den toch niet voorkomen dat Schoeman een fout in de achterhoede op voortreffe lijke wijze afstrafte 4-1. De strijd werd harder en de soms wel wat te slappe arbiter moest herhaaldelijk handelend optreden. Zo ging het tot 6 min. voor tijd, toen tot ieders schrik Jean Boekte Veenendaal vorige week een keurige overwinning op koploper AWC, zondag was het weer helemaal fout. In een futloze en slechte wedstrijd werd de ontmoeting tegen Zuid-Arnhem met 3-1 verloren. De nederlaag werd in de eerste helft al een feit, want om een 3-0 achterstand bij de rust in te halen, blijkt voor de geel-blauwen nu eenmaal onbegonnen werk. Reeds in de twaalfde minuut namen de Arnhemmers de leiding toen hun linksbui ten onhoudbaar langs doelman Klaassen J. Kroesbergen been gebroken Kroesbergen met een gebroken been bleef liggen. Na dit oponthoud dat een half uur duurde, zag v. Ojik nog kans met een goed schot de eindstand op 5-1 te brengen. schoot 10-. Ongeveer tien minuten later verkeerde de gehele Veenendaalse verde diging in de mening dat de Arnhemse linksbuiten buitenspel stond en bleef staan Er werd echter niet gefloten en weer moest Klaassen vissen 2-0. Toen het enkele minuten later uit een wat nonchalant weggegeven corner 3-0 werd was het wel bekeken voor Veenen daal. Na de hervatting leek het er aan vankelijk op dat Veenendaal het heft in handen zou gaan nemen en de achterstand inlopen. Diverse goede aanvallen werden opgebouwd maar afwerken was er niet bij. Steeds kwam de voorhoede net weer iets te laat. Toch kwamen de Veenenda lers nog aan een tegenpuntje, toen Ger ritsen en Thijssen uit een corner gezamen lijk inkopten en de bal achter de Arnhem se doelman lieten verdwijnen 3-1. Met dit doelpunt bleek al het kruit verschoten te zijn en kwam er in de stand geen veran dering meer. De Buurtlaanbewoners moesten in de strijd tegen het Huizcnse Znidvogels, met een kleine nederlaag genoegen nemen. Deze ontmoeting, waarin niet bepaald groots voetbal vertoond werd, werd vooral In de tweede helft getekend door zeer hard en soms wel erg ruw spel. Beide ploegen gaven geen duimbreed toe en hadden elkaar dan ook niets te verwijten. Met wat meer doortastendheid, van de overigens beJ hoorlijk leidende scheidsrechter, had één en ander mogelijk tot het minimum be perkt kunnen blijven. Het is over het lagemeen een gelijkop- gaande strijd geworden, waarbij de eerste helft wel zeer weinig hoogtepunten op leverde. Bij GVW was in die periode, het grootste wapenfeit wel, het missen van een opgelegde kans door v. Essen. De gasten daarentegen, verzuimden in de laatste minuten voor de rust, toen de Vee nendaalse ploeg niet opgewassen bleek, tegen de snelle en wel wat al te enthou siaste aanvallen de leiding te nemen. Zo ging de rust met een dubbel blanke stand in. Direct na de hervatting leek het, dat de Veenendalers een voorsprong zou den nemen. Bij was een uittrap, de bal werd toen even buiten het strafschop ge bied geplaatst en door een achterspeler naar zijn doelman teruggespeeld, dat de snelle Ditewig de Huizense doelman ver raste en voor het doel plaatste. De Hui zense spil kon echter redden ten koste van een corner, die niets opleverde. GVW werd iets sterker, maar het spel steeds harder. Tien minuten voor tijd kon v. d. Pavert hoewel uit balans gebracht nog net een doelpunt voorkomen. Het bleek echter uit stel van executie te zijn, want door een De trainer van de Veenendaalse Atletiekvereniging, de heer C. Henzen, die genoemde vereniging een kleine 15 jaar met wisselend succes heeft getraind, heeft deze taak overgedragen aan de heren S. Drost en A. Warteman. Dhr. Henzen heeft in de loop van deze vijftien jaar diverse VAV-atleten opgeleid tot de top, hetgeen in de atletiekwereld als een zeer grote prestatie van zijn kant beschouwd wordt. Dit blijkt mede uit het onlangs bekend geworden feit, dat VAV in 1960 voor dis trict Oost bij de tien beste prestaties voor kwam. Ben Diepeveen staat bij de jongens B- Het zondagelftal van DWSA heeft zon dag in Austerlitz tegen de gelijkna mige ploeg een 4-2 nederlaag geleden. Hoewel de Amerongers sterker ge acht werden, zijn zij er niet in ge slaagd deze theoretische overmacht in praktijk te brengen. De ploeg speelde erg onsamenhangend, terwijl de ver dediging niet sluitend te krijgen was. Ook het zaterdagelftal leed in Nijkerk een gevoelige nederlaag tegen NSC. Met liefst 7-3 werden de Amerongers naar huis gestuurd. Dat de kansen voor DVSA slecht waren, was bekend maar dat men zeven tegenpunten zou toestaan had vrijwel niemand ver wacht. RK Unitas heeft in Hilversum tegen koploper SIOS een gelijk spel (2-2) behaald. Het was van beide zijden een slechte wedstrijd, waaraan het pu bliek weinig genoegen heeft beleefd. De ruststand was 2-1. Op het terrein van Achterveld heeft de wedstrijd Scherpenzeel-Oranje Wit ulaats gevonden. De Elstenaren heb ben deze wedstrijd zoals voorspeld was met 1-0 verloren. A 1500 mtr. met 4.29.9 op de 6e plaats. D. W. Gales: 2e plaats verspringen met 6.17 mtr. Kogelstoten (6 kg.) op de 4e plaats met 11.78 mtr. Discuswerpen een 2e plaats met 36.57 mtr. J. v. d. Bosch: bij de meis jes B 7e plaats op de 80 mtr. in 11,5, 6e plaats hoogspringen met 1.27 mtr. ij ver springen 5e plaats met 4. 54 mtr. H. Lep pers: Jongens C 6e plaats verspringen 5.25 mtr. D. Hiensch: Meisjes C. 3e plaats 60 mtr. in 8,5 sec. De uitwedstrijd welke Rhenus zondag middag tegen Renswoude heeft gespeeld is sportief en spannend verlopen, mede spannende ontmoeting. misverstand in de achterhoede kreeg doel man van de Pavert toch kansloos het na kijken 0-1. Enkele minuten later kreeg de voor de geblesseerd geraakte v. Dolder, ingevallen Hardeveld, de kans van zijn leven, toen hij bij een voorzet van Schols de bal maar voor het inlopen had. Hij reageerde echter niet voldoende en zo ging deze laatste kans op de gelijkmaker verloren. dank zU de uitstekende leiding van scheidsrechter Akcroyd. Het resultaat van de wedstrijd was daarentegen voor Rhe nus niet erg hoopgevend: de Grcbbemcn- sen lieten n.l. een 0-1 voorsprong glippen en werden tenslotte met 5-3 „ingemaakt" zoals dat in voetbaltermen heet. De Renswoudenaren die zich blijkbaar terdege bewust waren van het feit dat zij met een sterker geachte en lastige tegen stander te doen hadden, brachten direct het devies in praktijk dat de aanval nog altijd de beste verdediging is. Toch kon Rhenus na 10 min. spelen een 0-1 voor sprong nemen. Vijf minuten later echter zorgde de onvermoeibare van Raay voor de ge lijkmaker en dit had voor Rhenus het sein moeten zijn om de onderschatting van hun tegenstander te laten varen. Na de thee de wedstrijd was net 5 min. oud kreeg Renswoude een penalty te nemen. M. Hardeman kweet zich op de juiste wijze van zijn taak en het was 2-1. Dat het een poosje later 2-2 werd was voor Rhenus een complete meevaller want het was een achterspeler van Renswoude zelf die de bal verkeerd op zijn schoen kreeg en in eigen doel schoot. In de 15e minuut het was net alsof Rhenus het tempo niet meer kon bijbenen maakte C. Vink met een snelle rush het derde doelpunt voor zijn club, even later gevolgd door v. Raay die nummer vier op het scorebord bracht. (4-2). Plotseling keerde de geestdrift in de Rhenense gelederen terug. De aan vallen werden talrijker en waren niet meer zo doorzichtig. En dit had tot resultaat, het werd 4-3. Renswoude bleef zich met hand en tand verzetten. Iedere aanval werd in de kiem gesmoord. De verdediging trok een on doordringbare muur op en de spanning steeg. In de 35e minuut had Renswoude geluk. De back van Rhenus kopte de bal in eigen doel en het was 5-3. Met deze stand kwam ook het einde van deze sportieve en Voor het eerst sinds 1958 zal Wim van Est opnieuw deelnemen aan de grote Franse wielerwedstrijd Bordeaux-Parijs. HU werd hiertoe uitgenodigd door Jean Garnault, de rechterhand van Jacques Goddet, de directeur van het Franse sportdagblad '1 Equipe en organisator van de Tour de France. Tege- lijkertijd heeft Garnault hem gevraagd mee te doen aan de wedstrUd Brest- Parijs, eind 1961. BILJARTEN DE IIEER IIENSEN NAAR UCIIELEN Op a.s. zaterdag en zondag hoopt onze plaatsgenoot de heer J. P. Hensen lid van de biljartvereniging „Zeldenrust" te Eist, als ditrictsafgevaardigde van het district Veenendaal, deel te nemen aan biljart wedstrijden welkte te Uchelen worden ge houden. Daar zal hij met nog vijf vertegenwoor digers van andere districten uit Nederland uitmaken welke er uitgezonden zal wor den naar de kampioenschappen van Ne derland welke te Amsterdam zullen wor den gehouden. Bordeaux-Parijs, 560 km. in een dag, is een uitzonderlijke wedstrijd, waaraan al leen maar de allerbeste en allersterkste renners mee kunnen doen. Vooral de race achter de demy's is voor velen een bij zonder zware opgave. En dit jaar zal de koers geheel achter derny's gereden wor den. Maar dit schrikt onze kampioen niet af. Hij voelt zich prima thuis achter die dingen en gelooft zelfs, dat het zijn kan sen alleen maar kan verhogen. De laatste Bordeaux-Parijs van Wim in 1958 werd voor zijn doen een fiasco: hij eindigde achtste. Dit was misshien te wijten aan de machinaties van een Belgisch soigneur. Toch kon hij zich toen naar Parijs „sle pen", zoals hij het zelf uitdrukte, tot grote verwondering van Jacques Goddet. „We zijn deze prestatie nog steeds niet vergeten, mon cher," schreef Jean Gar nault in zijn uitnodigingsbrief. Deze uitnodiging heeft Wim van Est zijn zelfvertrouwen terug gegeven. Begin 1960 boekte hij overal bijzonder slechte resultaten, en meer dan eens kon men toen horen: „Onze Wim is uitgereden. Hij wordt te oud." De waarheid is, dat hij toen door tal van omstandigheden nauwelijks had kun nen trainen en er van een grondige voor bereiding geen sprake was geweest. Maar na de zesdaagse in Antwerpen begon hij aan een van te voren nauwkeurig vastge stelde voorbereiding, die hij strikt naleef de. En in het afgelopen seizoen bewezen zijn successen in de ronde van Frankrijk, Italië, Duitsland en Nederland, dat Wim weer de oude was geworden. Ook Bordeaux-Parijs 1961 zal een goed voorbereide van Est op de startlijn vin den. Deze winter doet hij dagelijks aan lichaamsoefeningen en hij houdt er ver der een rustig leventje op na. Met de zesdaagse van Antwerpen zal hij het nieuwe seizoen inluiden. De ronde van Nederland en die van Duitsland, waaraan hij dit jaar eveneens deelneemt beschouwt hij dan als onmiddellijke voor bereiding op Bordeaux-Parijs. Meedoen aan Bordeaux-Parijs kost een renner van tevoren zakken vol geld. De organisatoren bemoeien zich financieel maar met een beperkt deel der voorbe reidingen. Volgwagens, verzorgers, meca niciens enz. dit alles moet de renner zelf betalen. De meesten echter rijden voor rekening van een rijwielfabriek of zelfs voor een firma, die niets met sport te maken heeft. Zo heeft de heer Berende, directeur van de Bredase houthandel V\ Mé Gé ü'i HORIZONTAAL: 1. vliesvleugelig insekt, 6. voegwoord, 8. vuil, 13. naast, 14. begaafdheid, 15. emeritus (afk.), 17. achting, 18. graafwerktuig, 20. voorvoegsel, 21. stapelmeter (afk.), 22. stap, 24. oude Nederl. zilvermunt, 26. gebod, 27. aan loop, 28. verzachten (figuurlijk), 30. vrouw van Abraham, 31. tussenzetsel, 32. tel woord, 33. term in het schaakspel, 35. vast, stevig, 36. slepend gedeelte van een kleed, 38. mengsel van steengruis met cement, 40. scheepstros, 42. opschrift of naam van een boek, 44. boom, 47. insektenetend zoogdier, 48. muzieknoot, 49. glijvoertuig, 50. gramschap, 52. nauwe straat, 54. gem. in N. Brab., 56. nobele, 58. omgang van een toren, 60. sneeuwschaats, 62. tijdrekening, 64. priem, 65. voorvoegsel, 67. deel van het gebit, 68. gezin, 71. ontgonnen land, 72. rechtuit lopende strook van weg of vaart, 74. graan, 76. niet dik, 77. voegwoord, 78. strookje, 80. rivier in Engeland, 81. lichaamsdeel, 83. royal licence(afk.), 84. toestel tot het geven van geluidssignalen, 85. snoekbaars, 87. bekende, 88. Europeaan, 89. mager, rank. VERTICAAL: 1. band om vaatwerk, 2. afkorting van mangaan, 3. voorzetsel, 4. wild zwijn, 5. deel van het oor, 6, stad in Drente, 7. aanhoudend, 8. groente, 9. redelijk schepsel, 10. boomloot, 11. rijkstelefoon (afk.) 12. echtgenoot, 16. wijn soort, 19. lid van het Hogerhuis in Engeland, 21. strook land langs de kust, 23. sluiskolk, 24. appel, 25. eetgerei, 26. levensvocht in organische lichamen, 28. water in Z.H., 29. doorweekt, 32. onheil, ramp, 34. bekend Nederl. volksdichter, 36. zijtak Ebro, 37. renbaan in een circus, 38. verhindering, 39. onbep. voornaam woord, 40. huisdier, 41. javaanse huisvogel, 43. gesloten, 45. keurig, 46. telwoord, 51. draaiende stormwind, 52. stroom, doorvaart, 53. medic, gewicht, 55. hetzelfde, 57. grond, die bij een hoeve behoort, 59. biersoort, 60. gewest, oord, 61, opening ener fuik, 63. aanspreektitel van koning of keizer, 65. melkschaap. 66. boven ste gedeelte ener breukuitdrukking, 69. patroon, 70. schoenvorm, 73. gelijke stand (van effecten), 75. afgestoken stuk gras, 78. zwemwiek, 79. onderricht, 81. voorvoegsel, 82. kippenloop, 84. scheikundig teken voor tin, 86. rijksgrens (afk.) „Brabant" beloofd om van Est volledig onder zijn hoede te nemen. Reeds in 1958 reed Wim van Est voor rekening van heer Berende. De firma „Brabant" zal ook voor alle voorbereidin gen zorgen, waarmee men, wil men kans tot slagen hebben reeds maanden van te voren moet beginnen. NERVEUS De vader van president Kennedy was op de dag van de installatie van zijn zoon toch wel iets nerveus; hij trok tegelijk met zijn jas zijn jacquet uit en verscheen zodoende in hemdsmouwen voor de lens van de televisie.

De Vallei | 1961 | | pagina 3