0M u ootii <k (rtm 4 gebraden gehakt Bruine bonen Appelmoes Huishoudjam Doperwtjes gratis SIMON DE WIT I DE VALLEI n schoonheids- zeep van 32 oen. ,De Gelderse Vallei' won met groot punten- verschil van Utrecht-Zuid' Voor de Jeugd Mm l|l| 1 fel I VRAAG EN j AANBOD J wordt dan klant bij Simon de Wit Si Bruine bonen extra Boerenmetworst QQ Berliner Leverworst Edammer Smeerkaas 4o+ Kippesoep Zalm fancy pink OO Mayonaise per tube 49 Vanille frou frou 45 Vruchtenbowl 17Q Sorbetcaramels hO Fruitcocktail Beine Victoria Aardbeien RAAK Limonadesiroop Qfl ARAM ïïlejnóejm clOa ko-cSjpvuswüi GYMNASTIEK: Een spelletje met letters Kun je bij de bal komen? Patronen maken op papier Voor de kantonrechter Veiligheid voor verkeers- brigadiertjes potten a 3/4 liter Olvarit babyvoeding groentecombinatie per blik 38 iruitcombinaties per blik 48 groente en vlees combinaties per blik 58 mager rundvlees per blik 78 Schoenveters het betere goedkoper De rode burcht van Iphanca FEUILLETON De grote overwinning die de turnsters en turners van het rayon „De Gelderse Vallei" zaterdagavond j.l. behaalden op het rayon „Utrecht-Zuid" was voorna melijk te danken aan het grote aantal punten, dat de dames van het winnende rayon bij elkaar wisten te brengen, n.l. 381.8 punten tegen 351.9 punten van Utrecht-Zuid. Al was het dan niet met zo'n groot puntenv er schil, ook de heren- ploeg van „De Gelderse Vallei" won met een puntentotaal van 338.2. Utrecht- Zuid haalde 320.5 punten. Het verloop van deze wedstrijd, die werd gehouden in het gymnastieklokaal bij de Kon. Julianaschool was uiterst vlot en sportief. Organisator en leider was de heer W. Vaartjes, hoofdleider van het Veenendaalse „Sparta". Het geleverde werk was van een goed gehalte en vooral de dames hadden veel voorbereidingen getroffen voor hun oefeningen. De oefeningen op de even- wichtsbalk vielen enigszins uit de toon door verschillende mislukkingen. De winnende dames van „De Gelderse Val lei" lieten hun superioriteit voorname lijk zien aan de brug met ongelijke leg gers, de persoonlijke vrije oefeningen en de ringen. Mej. A. Blokhuis van „Longa" uit Woudenberg stak met kop en schouders boven de anderen uit en legde dan ook beslag op de eerste plaats met 46 pun ten. 2. J. Swetselaar (Oranje-Wit, Eist), 42.2 pnt.; 3. B. Nellestijn (Oranje Wit) 42 pnt.; 4. W. v. d. Poel (Sparta, Vee nendaal) 40.8 pnt. en 5. G. Moesbergen (Longa) 38.2 pnt. Dit waren de persoonlijke klassemen ten van de dames van De Gelderse Val lei. Bij Utrecht-Zuid waren de per soonlijke resultaten als volgt: 1. C. van Mazijk (K. en Vr., Culemborg) 39.6 pnt.; 2. A. v. Rooyen-de Jong (Vogel, IJssel- stein) 37.8 pnt.; 3. D. Lammers (K en Vr.) 37.5 pnt.; 4. L. Lambos-v. d. Lin den (DOS, Vianen) 35.6 pnt. en 5. C. v. d. Veer (K. en Vr.) 35.4 pnt. Het herenwgrk was hier en daar een beetje onzeker, hoewel nog aanmerke lijk beter dan men had gedacht. De beste van de heren was T. Hoefakker van „Sparta" Veenendaal met 48 pun ten; 2. T. F. Koudijs (Longa, Wouden berg) 45.7 pnt.; 3. M. de Bruin (Sparta) 42.4 pnt.; 4. K. van Wijk (Sparta) 41.8 pnt.; 5. M. Rommers (Longa) 41.6 pnt. Bij Utrecht-Zuid kwam het voorna melijk van K. en Vr. uit Culemborg. De vijf best geklasseerde heren waren van deze vereniging, n.l. 1. J. Vermeulen 44.3 pnt.; J. van Dillen 42.4 pnt.; 3. Th. Buller 41.1 pnt.; 4. J. Stol 40.8 pnt. en G. Stol 40.7 pnt. De prijzen, 4 medailles en een door het gemeentebestuur van Veenendaal beschikbaar gestelde wisselbeker, wer den uitgereikt door de consul van „De Gelderse Vallei", de heer A. v. Nieuw- amerongen. De eerste prijs, de beker, moet vijfmaal in totaal of driemaal ach tereen worden gewonnen om hem defi nitief in bezit te krijgen. Namens het Veenendaalse gemeente bestuur woonde wethouder C. N. van Kuijk de wedstrijden bij. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal 1 Gijs Drost 1 Irma van de Bosch 2 Eva van de Kaa 2 Arend van de Berg 3 Jantje Hensbergen 3 Harrie Robbertsen 3 Teunis Jan Scheer 4 Tineke Greve 4 Beppie Gaasbeek 5 Gerrit Gerritsen 6 Gertje van Viegen 6 Hennie van de Weerd 6 Barend van de Loosdrecht 6 Leo Brussaard 7 Mimie Dorland 7 Alie van de Scheur 7 Kees Voskuilen Allemaal heel hartelijk gefeliciteerd met jullie verjaardag en een prettige dag toe gewenst door Tante Jos ZILVERPAPIER EN CAPSULES Deze week kregen we weer zilverpapier van Zusje de Kamper, Henkie Roodbeen en de Dr. Heksterschool in Veenendaal. Dank je wel, allemaal Figuur a. Als je je op een dag eens verveelt, zet dan eens een paar drukletters op papier en probeer daar omheen gezichten te te kenen. Hier zie je een paar voorbeelden, maar als je eenmaal bent begonnen dan zul je zelf gemakkelijk het hele alfabet in leke gezichten kunnen veranderen. Figuur b. Jan heeft zijn voetbal per ongeluk in een ur ïFP doolhof geschopt. Kunnen jullie hem hel pen om de bal weer terug te vinden? Je mag niet over de heggen heen klimmen of er onderdoor kruipen, maar je moet op de voetpaden blijven. Probeer het maar eens. Figuur c. Je kunt op papier leuke figuren of pa tronen maken, als je als volgt te werk gaat: Neem wat dun koord of ruw garen en felkleurige waterverf, die je met een beetje water aanmaakt. Vouw het papier dubbel en leg het dan weer open. Doop het koordje in één van de kleuren en leg dat natte koordje dan zo maar in aller lei willekeurige kronkels op de ene helft van het papier. Leg de andere helft van het papier er dan overheen en druk het papier met het touwtje er tussen zachtjes tegen elkaar, door er je hand op te leggen. Houd dan je linkerhand heel stevig op het papier, terwijl je met je rechterhand het koordje tussen het dubbelgevouwen papier uittrekt. Als je het papier dan weer open vouwt, zul je een prachtig symme trisch patroon zien of tenminste het begin daarvan, want nu kun je een ander koord je in een andere kleur op dezelfde manier tussen het papier leggen, waardoor je over het eerst patroon een tweede heen krijgt. Het is echt leuk om op deze manier eens iets te proberen, want iedere keer (Vervolg van pag. 1) dermeer aan het licht kwam, dat de wa gen geen deugdelijke stuurinrichting, draagveren en bedrijfsrem had, had de po litie het vehikel dan ook in beslag geno men. Door slechte elektrische leidingen en verbindingen bestond bovendien gevaar voor brand en ontploffing in het mecha nisme, terwijl de auto, die uit 1951 dateer de, over het algemeen in een slechte staat van onderhoud verkeerde. Ik wist er werkelijk niets van, an ders had ik er niet mee gereden, verklaar- re H. onlangs voor het kantongerecht te Wageningen. Zo gaat het altijd, antwoordde rech ter v. d. Brand. Men weet nooit ergens iets van af, maar als er door het rijden met zo'n auto doden vallen is het te laat. We moeten zorgen, dat zo langzamer hand al die autowrakken van de weg ver dwijnen, vulde de officier aan, en op het ogenblik laat ik dan ook gemiddeld zo'n twee tot drie wagens per week in beslag nemen, die een gevaar voor het overige verkeer betekenen. Vooral in de gemeente Renkum wemelt het van die rijdende doodkisten. De eis luidde hierna verbeurdverklaring van de reeds in beslggenomen auto als mede een boete van 3 x 1,of 1 dag. Vonnis conform. Van B., rijschoolhouder te Ede, had on langs zijn personenauto links van de weg geparkeerd en bovendien was het voer tuig niet verlicht. In het Beatrixpark sloeg de motor of en toen heb ik de auto helemaal naar huis moeten duwen, vertelde verdachte onlangs voor het Wagenings katongerecht. Ik was zowat uitgeput en had niet meer de kracht de wagen nog naar de rechterkant te transporteren. Het was 's nachts om 2 uur en er was niemand meer wakker om me te helpen. Het werd conform de eis tweemaal 5,- of 1 dag. S., fabrieksarbeider te Bennekom, had zijn hond los laten lopen en het dier had zijn vrijheid misbruikt door een voorbij ganger in het been te bijten. De hond had met zijn poten de deur opengemaakt en daardoor kon hij ont snappen. Mijn zoontje probeerde nog hem tegen te houden, maar hij was hem te vlug en te sterk af, aldus verdachte on langs voor het Wageningse kantongerecht. Het gebeurt anders nooit, dat de hond los loopt. Rechter v. d. Brand schonk niet veel geloof aan die laatste opmerking. Het zal wel zijn zo als altijd: U de hond en een ander de lasten meende hij. Eis en vonnis 10, of 2 dagen. ■fr Een vorige keer werd voor het Wage ningse kantongerecht de zaak aangehou den tegen een zekere Van H. uit Brussel. Hij zou op de Gortstraat in Veenendaal zijn autoportier niet goed afgesloten heb ben. Door een sterke windvlaag werd het opengerukt, met het gevolg, dat een pas serende bromfietser, de heer S. uit Leer- sum er tegen aan botste en schade en ver wondingen opliep. Verdachte, die in eerste instantie en ook nu door een gemachtigde werd vertegenwoordigd, ontkende deze gang van zaken. Volgens hem was de bromfietser zo dicht langs de auto gere den dat hij met een trapper achter het portier gehaakt had. Er werden enkele getuigen gehoord, die verklaarden, dat het portier, dat kennelijk niet goed in het slot gezeten had, plotse- Ung was opengerukt door een windvlaag. Verdachte had dus niet voldoende voor zorgen getroffen om dat te voorkomen. Eis en vonnis 20,— of 4 dagen. zul je een ander patroon krijgen en je weet nooit van tevoren hoe dat precies zal uitvallen. Op deze manier kun je bij voorbeeld verjaarskaarten maken. Wat je dan moet doen is een briefkaart zo dub bel vouwen, dat het patroontje komt op de kant, die je normaal moet beschrijven, dus niet aan de adreszijde. Je kunt ook boekomslagen op deze ma nier maken en vandaag of morgen zul je in staat zijn een voorstelling te maken, die je met alle plezier aan de muur bo ven je bed kunt hangen ter versiering van je kamer. Enkele jaren geleden z(jn metalen ver- keerspoppen in gebruik geweest, die ten doel hadden het verkeer attent te maken op de aanwezigheid van door verkeers- brigadiertjes bediende oversteekplaatsen. Deze poppen z(jn echter niet meer ver krijgbaar. Thans worden er speciale verkeersbri- gadier-borden gebruikt, welke naar het oordeel van het Verbond voor Veilig Ver keer bijzonder efficiënt zijn, doch niet wettelijk voorgeschreven. Behalve deze borden zouden - aldus Veilig Verkeer - overal zebrapaden moeten worden aan gebracht om de veiligheid van overste kende kinderen zo goed mogelijk te waar borgen. Van de zijde van Rijkswaterstaat zijn bezwaren geopperd tegen de aanwezigheid van deze borden en zebrapaden. Men wijst dezerzijds op het bestaande bord „over stekende kinderen" (model 101) en op het feit, dat het aanbrengen van zebrapaden slechts is toegestaan indien het betreffen de weggedeelte als voetgangersoversteek plaats is aangewezen. Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft er bij de Minister van Verkeer en Water staat op aangedrongen, de veiligheid van verkeersbrigadiertjes en overstekende kin deren - ook op rijkswegen - zoveel moge lijk te verzekeren. i 1,per advertentie t.m. 10 woorden, elk f woord meer 10 cent i Te koop z.g.a.n. gitaar met hoes. Te bevr. Ambachtsstr. 30, Veenendaal. Te koop klcinbeeldcamera z.g.a.n. merk Yachica, plus filter en zonnekap. Billijke prijs. Bisschop Davidweg 2, Rhenen. Te koop prima gezonde hen nen R x H, 7 weken. W. C. Beeremanstraat 14. Veenen daal. Te koop witte bruidsjapon m. 40/42. Brieven onder nr. 5782 aan het bur. v. d. blad. Werkster gevraagd voor 3 morgens per week, of meisje voor halve dagen. Eikenlaan 12, Veenendaal. Biggen te koop en varkens- mest. Versteeg, Dijkstraat 176, Veenendaal. Partij varkensmest te koop. Parallelweg 81, Veenendaal. Te koop een step en jongens fiets. 8-10 jr. Zandstraat 90', Veenendaal. Te koop een span goudfazan ten. Julianastraat 38, Rhenen. Een goed onderhouden Sim plex brommer te koop. Nieuwe banden. J. v. Goyen- straat 18, Veenendaal. 200 jonge hennen te koop. Rijksstraatweg 86, Eist (U.). Te koop divan met kleed en 2 pers. spiraalmatras. Adr. v. Ostadelaan 6, Veenendaal. Te koop eerf gebruikt electr. fornuis met oven en aange bouwde kolenkachel. Kerke- wijk 80, Veenendaal. Gevr. een meisje voor hele dagen. Mevr. de Nooy, Hoofd straat 32, Veenendaal. De Joro bazar vraagt net winkelmeisje. Aanmelden 's avonds na 7 uur Davidsplein 9 en 10, Veenendaal. School m. d. Bijbel, Plata- nenlaan, Rhenen, vraagt voor terstond 2 werksters. Inlich tingen a. d. school, maandags en woensdags 2.30 tot 3.30 u. Een onderwijzeres zoekt on gemeubileerde kamer met kookgelegenheid. Brieven on der nr. 5781 aan het bur. v. d. blad. Net meisje zoekt leuke vrien din. Chr. Ger., 18-19 jaar. Br. onder nr. 5780 aan het bur. van dit blad. Biedt zich aan erv. chauffeur i. b. v. alle rijbewijzen, leef tijd 27 jr. Brieven onder nr. 5777 aan het bur. v. d. blad. Woningruil: Aangeboden flat 1 hoog met 2 sl. kamers aan de nieuwe Westersingel. Ge vraagd, eengezinswoning. Br. onder nr. 5779 aan het bur. v. d. blad. Te koop gevraagd marmotten, krielkippen en kalkoenhaan, af te geven Krielbroedeieren en sierduiven. Schot. De Klomp. Wie kan verloofd paar, R.K., dat graag wil trouwen, hel pen aan een paar kamers m. kookgelegenheid of bovenhuis Brieven onder nr. 5778 aan het bur. van dit blad. Te koop prima 2e hands hand- en trapnaaimachines ook zig-zag. Fa. Koomen, Kerkewijk 17. Veenendaal. ■■Willi I iW'J U Willi I l blik a 200 gram van 89 voor van 78 voor pak a 500 gram van 59 voor pak a 500 gram van 69 voor 5" 54 79 diverse smaken per pot van 67 voor 100 gram, van 42 voor 150 gram, van 68 voor CQ extra belegen, per |MU kwart kaas, van 119 voor B"'1' 2 pakjes a 100 gram, EjR van 60 voor wW met volop kip, QR literblik van 109 voor per blik, van 109 voor per pak 3/4 literpot, van 195 voor zakje a 150 gr, van 45 voor naar keuze voor middel fijn literblik van 89 voor uitgebreide collectie bruin of zwart 2 paar 25 Ballpoints met metalen clip inclusief reservevulling 100 Melita filters vanaf 60 ct pdoos Bij 2 pak Castella parels of een reuzenpak Castella parels een stuk blikje 3/4 literpot 1/2 literblik vruchtenlimonade per fles per fles *IW geldig van 2 tot en met 8 maart ij In Veenendaal komen wij gratis horen en bezorgen. Telefoon 2015 - Hoofdstraat 93 P 699 ILLEGALE NEDERLANDSE BOEKEN IN HET BRITS MUSEUM Het Brits Museum heeft onlangs van een Nederlandse boekhandelaar een ver zameling van meer dan 100 boekwerken gekocht die tijdens de Duitse bezetting illegaal werden gepubliceerd. Alle delen, die thans in het museum te bezichtigen zijn, werden door gevestigde uitgeverijen op clandestiene persen gedrukt. „In den Bloemhof" uit 1945 werd ge heel met de hand gezet en gedrukt in een tijd dat het broodrantsoen niet meer dan een pond en het aardappelrantsoen niet meer dan twee pond per week bedroeg. VLIETUIGEN TER ONTLASTING VAN STADSVERKEER Luchtmaarschalk Sis Ralph Cochrana voorziet de dag waarop de mensen die overdag in het centrum van Londen wer ken des avonds een vertikaal opstijgende en landende vliegmachine „pakken" om mee naar huis te reizen. Sir Ralph, de vroegere plaatsvervangende chef van de luchtmachtstaf, die thans in dienst is van Rolls Royce Ltd., zette dezer dagen zijn denkbeelden uiteen in een lezing voor leden van het Institute of Transport. Zijn lezing was getiteld „Luchtvaart - de vol gende fase?" Luchtmaarschalk Cochrane zei dat in de komende vijftien jaar iets gedai zal moeten worden om de verkeerssitua tie te ontlasten. Naar schatting zullen over vijftien jaar 100.000 meer mensen dan van daag aan de zuidkust willen wonen en dagelijks naar Londen reizen. Vertikaal opstijgende en landende vliegtuigen zou den „verschillende passagiersvrachten van de zuidkust, of ergens anders, heen kun nen vervoeren en voor ze de mensen op het „spitsuur" naar huis brengen een paar retourvluchten naar Glasgow of het Con tinent kunnen maken". Hij schatte dat 360 van deze vliegtuigen ongeveer 200 landingsstroken ten zuiden van de "theems en een gelijk aantal langs de zuidkust zouden kunnen bedienen. Elk vliegtuig zou een vastgestelde route vol gen en de geleidingsapparatuur zou het tot op enkele meters nauwkeurig in de juiste baan kunnen houden. Naarmate het vliegtuig de landingsbaan nadert, zou de nauwkeurigheid tot op enkele centime ters toenemen. Indien de gemiddelde forenzen-afstand op 90 mijl zou worden gesteld, zou de reistijd op elf minuten komen en een ca paciteit van 60.000 passagiers per uur wor den bereikt, of wel 300 passagiers per acre per uur met 360 vliegtuigen opere rende van af 400 landingsstroken. (30) Het was voor het eerst, dat de trekken van de Heer van Iphanga zich even ontspanden. „Wanneer ik niet beter wist, zou ik zeggen, dat ge voor zieken oppasser in de wieg gelegd waart!" sprak hij goed keurend. Presto kreeg een kleur als vuur bij dit onverwachte compliment en boog zich haastig uit de vensternis om een peluw uit te slaan. „Ik ben benieuwd, of Heer Aram iets vindt!" mompelde hij om het gesprek in andere banen te leiden. Weinig kon hij vermoeden, wat Aram reeds gevonden had! Nadat de jonge krijger enkele ogenblikken besluite loos had staan denken, kwam hij tot de slotsom, dat er niets anders voor hem op zat, dan zijn geluk aan het andere einde van de gang te beproeven. En opnieuw begon hij te lopen, de duisternis tegemoet. De gang leek hem eindeloos. Hij moest nu zeker al een uur onderweg zijn! Maar ineens bleef hij ver rast stafih. Heel in de verte zag hij licht schemeren. Dat kon niet anders betekenen,dan dat hij het einde naderde! ^Wordt vervolgd.) ALEX WEISSBERG (16) Herr Hauptsturmführer, ik moet naar Budapest om het geld bijeen te brengen. Geeft u mij toestemming om te reizen? Wisliceny gaf haar de voor de reis vereiste papieren. Een paar dagen later kwam zij bij ons. Wij waren vertwijfeld. Wij wend den ons tot de officiële joodse gemeente. De president van de raad van joodse gemeenten in heel Hongarije, hofraad Stern, ontving Gisi Fleischmann en on ze afgevaardigden. Het spijt mij, mijne heren, maar ik kan u niet helpen. Dergelijke enorme bedragen staan niet te onzer beschik king. Evenmin zou ik het recht hebben ze uit te geven voor acties, die niet de joodse gemeenten in Hongarije zelf be treffen. Een jaar later - de Duitsers hadden intussen Budapest bezet - verklaarde dezelfde hofraad Stern ons in een per soonlijk gesprek: Ik moet u om vergiffenis vragen. U hebt de juiste weg bewandeld en ik heb destijds een verkeerd standpunt ingenomen. Had ik alle ontwikkelingen kunnen voorzien, dan zou ik de laatste cent die bij elkaar te brengen was aan u en uw mensen hebben gegeven, en enkel aan u. Van nu af aan kunt u op mij rekenen. Zeg maar, wat ik doen moet. Hofraad Stern stelde ons daarop mil joenen ter beschikking. Wij konden de zware koffers met geld, welke hij ons gaf, nauwelijks de trap af krijgen. Hij probeerde alles goed te maken, maar het was te laat. Er kwam enig geld uit Instanbul. Wij gaven Gisi onze laatste reserves. Zij ging naar Wisliceny, overhandigde hem 57.000 dollar als voorschot en verzocht om uitstel. Ik wacht nog twee weken, Frau Fleischmann. Maar dat is de laatste maal. Enige dagen later onderschepte Wis liceny een brief, die Mayers voorstel bevatte het geld voor hem op een ge blokkeerde rekening bij een Zwitserse bank te deponeren. Woedend liet hij Gisi roepen. Het geld moet hier betaald wor den, op mijn schrijftafel, in echte bank biljetten en niet in een wissel voor de tijd na de oorlog. Na de oorlog zult u mensen als mij en mijn gelijken niet als bankklanten behandelen. U weet zelf wel, wat u met ons zult doen, wanneer u ons eenmaal te pakken hebt. De termijn verstreek. De Joint wei gerde het geld. Wisliceny liet via Ber lijn de vernietigingsmachine weer op gang brengen. Dagelijks gingen de tran sporten naar Auschwitz, naar Maidanek naar Treblinki. Onze volksgenoten moesten de gaskamers in, omdat Sally Mayer en de Joint de twee dollar per hoofd pas na de oorlog konden uitbe talen. Waarschijnlijk hebben de geal lieerde deviezenbepalingen dat verlangd Het voorschot van 57.000 dollar werd door Baron Dieter von Wisliceny, com mandant van de Sicherheitsdienst en van de Sicherheitspolizei voor Slowa kije, op de dag na het verstrijken van de termijn aan de jodin Gisi Fleisch mann teruggegeven, zonder dat hij zich om de Duitse deviezenbepalingen be kommerde. Zolang Wisliceny SS-führer in Slo wakije was, was Gisi Fleischmann vei lig en met haar de Slowaakse joden. In de herfst van 1944, ongeveer een jaar na het afbreken van de besprekingen met Wisliceny, brak de Slowaakse par- tisanenopstand uit. Tal van jeugdige joden namen eraan deel. Joodse val schermspringers uit Israël snelden de opstandelingen, met toestemming van de Geallieerden, te hulp. De opvolger van Wisliceny, SS-Obersturmbannfüh- rer Brunner, wreekte zich vreselijk op het laatste restje van de Slowaakse jo den. Geruchten deden de ronde over een voorgenomen deportatie. Tal van joden bereidden zich voor op de vlucht. Toen liet de SS-Führer Gisi Fleisch mann komen en zei haar: Wij laten al uw mensen nu voor hun veiligheid naar een kamp brengen. Daar zullen zij rustig het eind van de oorlog kunnen afwachten. Men zal er echter moeten werken. Het overbrengen zal binnen acht dagen beginnen. Zorg ervoor, dat alles kalm verloopt. Het was een verraderlijke manoeuvre, zoals de SS die al vaker had toegepast. Wanneer de Slowaakse joden gevreesd zouden hebben dat zij naar Auschwitz werden afgevoerd, zouden zij en masse gevlucht zijn of zouden zij, evenals de strijders in het getto van Warschau, vertwijfeld tegenstand hebben geboden tot aan de dood. Gisi liet zich echter niet om de tuin leiden. Zij alarmeerde ogenblikkelijk ons comité in Budapest. Ingenieur Biss reisde met SS-Hauptsturmführer Hunt- sche naar Slowakije, om Gisi naar Bu dapest te brengen. Zij weigerde deze redding. Kastner zocht Wisliceny op die zich daar bevond, en smeekte hem om hulp. Wisliceny liet zich uit Berlijn speciale volmachten voor Slowakije geven en reisde naar Bratislava. Gisi was inmid dels naar Sered, het grootste jodenkamp van Slowakije gegaan om de daar ge- interneerden te mobiliseren. Zij wilde een massavlucht voorbereiden. Maar Obersturmbannführer Brunner was sneller dan Gisi en Wisliceny. Hij liet Gisi arresteren. Men vond op haar een speciaal Zweeds werktuig, waarmee men zware ijzeren staven kon door zagen. Zij hoopte bij een deportatie daarmee de tralies voor de ramen van de wagons te kunnen doorzagen om dan uit de trein te kunnen springen. Men meldde de vondst aan de SS-com- mandant. Hij gaf bevel haar handboeien aan te doen en haar in een afzonder lijke wagon, gescheiden van haar lot genoten, naar Auschwitz te deporteren. Dadelijk na aankomst van de trein in Auschwitz ging Gisi alleen de gaskamer binnen. Dit was het einde van deze heldhaf tige vrouw, alleen, ver van haar kinde ren, ver van het land, waar zij haar gehele leven aan had gewijd, ja ver van de ongelukkige lotgenoten uit deze zware tijd. In Petach Tikwah ontmoette ik na de oorlog haar vijftienjarig kind. Arm, ziek, eenzaam. De Duitse geheime diensten Vier maanden na het afbreken van de onderhandelingen met Wisliceny ont moette ik de agent van de Duitse con traspionage, Jozsi Winniger. Onze mensen hebben u wat be langrijks mee te delen, Brand. Zorg dat u om half een hier bent. Ik haal u dan met de wagen af. Dr. Schmidt verwacht u. Ik was stipt op tijd. Bij het instappen ontdekte ik, dat twee Duitse auto's ons volgden. Winniger bracht mij naar een klein, zeer elegant strandrestaurant aan de andere oever van de Donau. Toen ik binnenkwam stond Schmidt op. Het verheugt mij u te zien, Herr Brand. Vandaag kan ik u voor het eerst een werkelijk prettige mededeling doen. Ga zitten. Wat wilt u drinken? Ik dacht aanvankelijk, dat de Duit sers weer eens geld nodig hadden en met een nieuw zakelijk voorstel zouden komen. Maar het pakte anders uit. Schmidt nam min of meer plechtig het woord. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1961 | | pagina 4