Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Geslaagd jeugd-weekend van Hervormde jongeren Voor de KANTONRECHTER MULDER JNieuws uit de omgeving Ab Spaargaren sprak in Ederveen over reis naar Palestina AMERONGEN RENSWOUDE SCHERPENZEEL NIEUW VERHAALSRECHT ARMENWET Zilveren E.H.B.O. kreeg van Elsterse bevolking kostbare geschenken Wat nu weer Agenda 35e jaargang WOENSDAG 8 MAART 1961 Nr. 19 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Weer groot vuurwerk op koninginnedag ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Vergadering Ver. van Suikerzieken ,Flip vierde tweevoudig jubileum' G. J. Hulzebos benoemd tot ere-voorzitter ZILVEREN MEDAILLE Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lUnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzcn op aanvraag Minimum per advertentie ƒ4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,eik woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Het jeugd-weekend waaraan ongeveer honderd herv. Jongeren uit alle delen van ons land hebben deelgenomen en dat was georganiseerd door de plaatselijke Herv. Jeugdraad, is tot in alle onderdelen goed geslaagd. Aan het doel de jeugd dichter bü elkaar te brengen Is ongetwijfeld beantwoord, hetgeen voor de Jeugdraad wel een reden zal zijn om dergelijke weekenden in de toekomst te herhalen. Zaterdagmiddag omstreeks zes uur wa ren alle gasten in het OCB-gebouw gear riveerd waar ds. Vermaas, alvorens de jongelui aan een uitgebreide broodmaal tijd begonnen, een kort welkomstwoord sprak. Hij zei zeer dankbaar te zijn dat zo- velen aan de uitnodiging naar Veenendaal te komen gehoor hadden gegeven. Het be langrijkste van dit weekend vond hij dat onderlinge contacten gelegd werden tus sen jongeren van verschillende gemeen ten en dat men deze hopenlijk ook zal onderhouden. „Juist in deze tijd met zijn scheuringen In verband met het feit dat de 30ste april dit jaar op zondag valt, is maan dag 1 mei als Koninginnedag aange merkt. Over de dan in Veenendaal te houden festiviteiten heeft de vereniging „Oranjedag" reeds een vergadering ge houden, waarbij een voorlopig program ma is opgesteld. Dit voorlopige programma is vrijwel gelijk aan dat van vorig jaar. Zo zal er in de morgenuren kinderzang op de Markt zijn, terwijl in de middaguren op het feestterrein een en ander te doen is. Het ligt ook in de bedoeling 's avonds in het verenigingsgebouw aan de Eiken laan een bonte avond te houden. Het slot van Koninginnedag vormt een schitterend vuurwerk. AANBESTEDING WONINGWET WONINGEN Voor Patrimoniums Bouwvereniging werden j.l. vrijdagmiddag in hotel „De Korenbeurs" twee complexen etagewo ningen, beiden groot 48 woningen, aan besteed. Deze woningen zullen worden gebouwd in De Schrijvers wijk, onder leiding van de architecten H. Brouwer en H. Nieowenhujjs alhier. De inschrij ving was als volgt: complex architect Brouwer: N.V. Ridderbos en Jager, Arnhem885.000, N.V. v. Wijnen, Dordrecht 831.800, N.V. Vechtstreek, Soesterb. 771.900, A. J. v. d. Putte, Haarlem 725.600, Bouwbedrijf Boers 719.800, Fa. J. Boers en Zn. 715.470, N.V. Vamul, Rotterdam 712.560,— H. v. d. Broek, Soest 697.000, complex architect Nieuwenhuijs: Ploegmakers aannemingsm. 839.200, Fa. Fennis, Bussum 788.000,— Van Schaik, Laren 787.500, A. J. v. d. Putte, Haarlem 732.800, H. v. d. Broek, Soest 727.000, Bouwbedrijf Boers f 688.200, Fa. J. Boers en Zn. 678.987,— Van Eist, Veenendaal 671.500, De gunning van de werken is aange houden. LUNTEREN De oranjevereniging in Lunteren wil weer een paasvuur houden. Door allerlei omstandigheden kon dat vo rig jaar niet doorgaan, maar vooral de jongeren willen nu proberen deze traditie te laten herleven. De bedoeling is om bin nenkort een grote huis-aan-huis kollekte te houden. DE BILT Een Biltse veehandelaar heeft een portefeuille verloren met een inhoud van ruim negenduizend gulden. Voor de eerlijke vinder is een beloning van f 2000,- in het vooruitzicht gesteld. EDE Bij de laatstgehouden raadsver gadering is de raad zonder hoofdelijke stemming accoord gegaan met de aankoop van een terrein waarop in de toekomst een sportcentrum gesticht zal worden, be staande uit een overdekt en een open zwembad alsmede een ijsbaan. De koop som bedroeg 33.167, en verdeeldheden een tijd waarin veel eenzaamheid bestaat is het een goed ding met elkaar de dingen van Gods Ko ninkrijk te bespreken," aldus de predi kant. Tot slot sprak hij de hoop uit dat de jongeren een gezegend en gezellig week end zouden hebben. Na de broodmaaltijd hield ds. Bouthoorn van Bennekom een lezing over zijn reis en verblijf in Nieuw-Zeeland, die door de aanwezigen aandachtig werd gevolgd. De zondagmorgen, evenals de middag, stond in het teken van de kerkgang. Voor de organisatoren was het een teleurstel ling te vernemen dat de herv. jeugdpre- dikant ds. Jorissen van Utrecht, verhin derd was te komen preken. De' speciale jeugddienst in de morgenuren in de Oude Kerk werd dientengevolge geleid door ds. Vermaas. Zondagavond werd in het OCB-gebouw opnieuw gezamenlijk een broodmaaltijd genoten, waarna in de avonduren de pre dikatie van ds. Vermaas behandeld werd. De dagsluiting werd verzorgd door ds. Vroegindewey van Veenendaal. Maandag morgen zijn de gasten naar hun plaats van bestemming teruggekeerd. 2-2-2-2 alleen bij BRAND en ONGEVALLEN! De politie te Veenendaal ver zoekt ons nogmaals mede te delen dat het politiebureau thans telefonisch bereikbaar is via de nummers 3.6.3.6 en 2.4.4.1 Het telefoonnummer 2222 mag uitsluitend gebruikt worden bij BRAND en ONGEVALLEN! assurantiekantoor KEPKEWIJK t67 -TEl.JOOO'VEtNENDAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America De vereniging van Suikerzieken houdt op woensdag 22 maart a.s. een openbare vergadering in hotel „De Korenbeurs" te Veenendaal. De sprekers in deze vergadering zijn dr. C. H. J. van Enter, internist, Julia- naziekenhuis, mej. M. E. Jansen, diëtiste verbonden aan het Voorlichtingsbureau voor de voeding te 's-Gravenhage, de heer N. Bloemendaal, secretaris der „N.V.S.". Film „The Quest". De namen der sprekers staan er borg voor dat belangrijke en wetenswaardige zaken voor Suikerzieken zullen worden behandeld. Leden en belangstellenden zijn van harte welkom. RESTAURATIE OUDE KERK AANBESTEED Veel belangstelling was er van de zijde van aannemers voor de aanbesteding van de restauratie van de Oude Kerk op de Markt, die gisterenavond onder architect A. van Essen uit Voorburg in „Eltheto" werd gehouden. Tijdens deze aanbesteding werd uitsluitend het hoofdwerk aanbe steed. Aanbesteding van de andere per celen volgt nog. Als laagste inschrijver kwam uit de bus de fa. T. Nieboer, alhier met een bedrag van 121,830,terwijl zich als hoogste liet noteren de fa. Van Eist te Scherpen zeel met 142,491,Daartussen lagen de volgende inschrijvingen: fa. Blijleven, Veenendaal fa. A. van Dijk, Veenendaal fa. De Koning, Veenendaal fa. P. van Doorn, Veenendaal fa. Bouwmeester, Veenendaal fa. v. d. Sluis, Giessendam fa. Kelderman, Veenendaal fa. gebr. v. Doorn V'daal fa. Veenvliet, Veenendaal De gunning van het werk is aangehou den. 124,800,— 125,900,— 129,700,— 129,900,— 132,500,— 136,280,— 137,000,— 139,000,— 139,200,— GEEN GODSDIENSTOEFENINGEN Ten onrechte was ons onder de „Godsdienstoefeningen", die vrijdag j.l. in ons blad werden gepubliceerd, opge geven, dat de Geref. Gemeente (Syno daal) hedenavond een bidstond voor het gewas houdt. Deze aangekondigde bid stond vindt dus hedenavond niet plaats. C.J.B.T.B.-VEENENDAAL VERGADERDE Vorige week donderdag heeft de CJ BTB-Veencndaal een ledenvergadering gehouden, waarbij de heer van Dijk uit Wageningen gesproken heeft over het gebruik en de bereiding van slakken- meel In verband met het feit dat de voorzitter verhinderd was, had de 2e voorzitter de heer A. Veldhuizen de leiding. In zijn causerie sprak dhr. van Dijk over rendement van de kunstmest in het algemeen, tei wijl hij speciale aandacht besteedde afui de aanwending en de nevenresultaten van Thomasmeel. Na de pauze werden vele vragen ge steld hetgeen een levendige discussie tot gevolg had. Met .gemene stemmen werd tot slot een vort stel aangenomen om een heropvoering te geven van het onlangs in Veenendaal vertoonde to neelspel „Ruwe Stormen". „Flip", de oudste pelikaan van Ouwehands Die renpark, woonde woensdag twintig jaar op de Greb- beberg en hij kreeg toen een hele mooie, wel verdiende strik om zijn hals. Niet alleen vanwege zijn jubileum, maar bovendien omdat hij de oud ste bewoner van het dierenpark is. In 1941 werd hij op jeugdige leef tijd aangekocht. Sedertdien zijn alle andere park bewoners groten deels als gevolg van de oorlog ver dwenen en ver vangen. ,Flip' kon zich handhaven. Hij heeft bijzon der veel meege maakt. Van het gezelschap van 9 pelikanen sneu velden er succes sievelijk acht, deels door gra- naatvuur, deels door de honger. Want toen in oktober opbrengen en dat is d; n ook de oorzaak 1944 Rhenen moest evacueren en ook het nog resterende deel van de levende have van de heer Ouwehand naar „Hy- depark" onder Doorn werd overge bracht, kwam er geen vis meer uit IJmuiden. Alles werd gedaan om de voeding van de nog geredde pelikanen om te schakelen op vlees van nuchtere kalveren. Alleen „Flip" kon die moed dat hij er het leven heeft afgebracht. Zodra de oorlog voortij was, schakelde hij terug op vis. Hij ku i geen vlees meer zien. En hij verkeert Log in prima con ditie. Vooral op deze ahg heeft hét hem aan niets ontbroken. Ook al omdat hij bij de heer Ouwehan,d (zie foto) een streepje voor heeft. Vanwege het Ned. Bijbelgenootschap werd woensdagavond j.l. in een der ge bouwen van de Ned. Herv. kerk te Ederveen een avond belegd, waarin de heer Ab Spaargaren - bekend van de NCRV - het doel van het Ned. Bijbelgenootschap uiteenzette en tevens een interessant relaas gaf van zijn vorig jaar - per kleine auto - ondernomen reis naar het Heilige land. Ds. K. Schipper sprak enkele woor den van welkom en wees eveneens op het nut van het Bijbelgenootschap, dat ervoor zorgt dat Gods Woord in honder den talen tot de mensen komt. Als men beseft dat men niet overal een bijbel kan krijgen en zeker niet zo goedkoop als wij, dan mogen wij- het wel waar deren dat wij iedere dag het evangelie kunnen lezen en laat dan de bijbel geen gesloten boek zijn. De heer Spaargaren vertelde over het ontstaan van het Bijbelgenootschap het verhaal van een Engels meisje dat in de vorige eeuw gaarne een bijbeltje wilde bezitten en daarvoor jarenlang spaarde. Toen zij dacht het bedrag bij een te hebben bleken er geen bijbels voorradig. Zij bedacht toen het plan een soort vereniging te stichten met het doel bijbels te verspreiden. Haar ge dachten werden uitgewerkt en ook in Nederland opgevolgd. Het Ned. Bijbel genootschap nam deze taak op zich. De Nederlandse bijbels gaan meest naar Indonesië, waar zij in de Maleise taal zijn gesteld. Typerend was het volgens de heer Spaargaren dat de vertegen woordigers van het Ned. Bijbelgenoot schap vlot een inreisvisum van de auto riteiten in Indonesië krijgen, een be wijs dat men het verkrijgen van bijbels ook daar - ondanks alles op prijs stelt. Ook de tweede uitvoering van de Vee- nendaalse gymnastiekvereniging Spar ta", die j.l. zaterdagavond in het Ver enigingsgebouw aan de Eikenlaan werd gehouden is succesvol verlopen. Op de foto: mevr. Cor van Ruremonde-van Bameveld (enige jaren geleden nog derde turnster van Nederland) aan het werk op de evenwichtsbalk. Voorts sprak de heer Spaargaren op zeer vlotte en interessante wijze over zijn reis naar het Heilige land per auto dwars door de Balkan en Turkije. Als men het land betreedt valt het op dat Israël in twee delen uiteenvalt. Het ene deel, meest bewoond door hard werkende jonge Israeli, is uiterst mo dern. Steden als Tel Aviv, Haïfa en Juffa bieden een moderne indruk. Hoe geheel anders is de situatie echter in het oude Israël waar de tijd 2000 jaar schijnt te hebben stilgestaan. In Gal- lilea treft men kleine dorpjes aan, die er praktisch eender uitzien als tijdens Jezus omwandeling op aarde. Vrouwen die in vaten water halen bij de bron zijn er nog steeds te zien, geheel vol gens bijbelse taferelen. Onvergetelijk zijn de plaatsen waar de bijbel over spreekt als Nazareth en Kapernaum. Meer zuidelijk komt men in Jeruzalem, dat eveneens boeit en imponeert. Ge zien vanaf de Tempelberg kijkt men naar de Heilige stad en dat is een bij zondere belevenis. Jeruzalem is nu ech ter in twee delen gesplitst omdat een stuk van de stad het gebied van Trans- jordanië is. Aan de hand van dia's werd een en ander verduidelijkt en kregen de aan wezigen een beeld van Palestina. De opname van de vissers in de ochtend aan de zee van Tiberias, was van grote schoonheid. Op werkelijk boeiende wijze heeft de heer Spaargaren zijn indrukken uit het land - dat wij alleen uit de bijbel ken nen - weergegeven en de aanwezigen althans een indruk geschonken van na tuur, levenswijze enz. in Palestina. De avond werd besloten met het zin gen van psalm 89 en dankgebed door de heer Spaargaren. OPENING NIEUWE FABRIEK OP INDUSTRIETERREIN Volgende week donderdagmiddag zal op het industrieterrein het nieuwe fabrieks pand van Hamebo in gebruik genomen worden. Deze onderneming handelt in lijm- en aanverwante produkten voor de meubelindustrie. Het ligt in de bedoeling de eindproduktie van deze lijmstoffen het gehele produkt wordt in het buiten land vervaardigd in Amerongen over te brengen. Dit is het zevende bedrijf dat op het industrieterrein verrezen is. De bouw van een pianofabriek is in voorbereiding. OPENINGSTOCHT WANDELSEIZOEN 1961 Uitgaande van de Sticht Gooise Wan delsportbond aangesloten bij de NWB zal op zaterdag 11 maart a.s. in Ame rongen een openingswandeltocht van het wandelseizoen 1961 worden gehou den. De organisatie hiervan berust bij de VSW „De Vrije Wandelaars". Als startplaats is cafe Buitenlust gekozen. Omstreeks half drie zullen de eerste tippelaars vertrekken. DOOR DE MAND GEVALLEN Voor een bromfiets diefstal is dezer da gen J. W. uit Utrecht gearresteerd. Hij bleek echter nog meer op zijn kerftok te hebben. Na een diepgaand onderzoek en een verhoor bekende W. ook in andere plaatsen diefstallen te hebben gepleegd. Zo heeft hij o.a. bij de heer H. V. aan de Barneveldsestraat te Renswoude kip pen gestolen. DEELNEMERS MANIFESTATIE Voor deelname aan de manifestatie te Den Haag bij het paleis Huis ten Bosch, ter gelegenheid van het 12'/i jarig rege ringsjubileum van H.M. de Koningin, wa ren uit de gemeente Scherpenzeel verte genwoordigd de heer en mevr. E. v. d. Dikkenberg-v. d. Ham met hun zoontje Jan, geboren 13 september 1948. De fami lie v. d. Dikkenberg woont in de Nieuw- straat 7. Woensdag 1 maart is de wet van 12 jan. 1961 (Staatsblad nr. 9 van 27 jan. 1961) in werking getreden, waardoor de bepalingen in de Armenwet omtrent terug vordering van verwanten van door de overheid verleende financiële bijstand aanmerkelijk zijn verzacht, met name wat de bijstand betreft ten behoeve van bejaarden en ten behoeve van personen, die in inrichtingen of tehuizen worden verpleegd of verzorgd. In de eerste plaats is het verhaal in de verhouding tussen grootouders en kleinkinderen geheel afgeschaft. Hier bij wordt erop gewezen, dat dit uitslui tend betrekking heeft op het geval, dat het kleinkind zelf de ondersteunde is. Behoort het kleinkind tot een gezin, waarvan het gezinshoofd wordt onder steund, dan geldt het vorenstaande dus niet. Is het kleinkind daarentegen"opge nomen in een inrichting, dan wordt het steeds geacht zelf de ondersteunde te zijn; verhaal op de grootouders heeft in dat geval niet meer plaats. In de tweede plaats vervalt het ver haal tussen ouders en meerderjarige (of gehuwde) kinderen - of tussen schoon ouders en aangetrouwde kinderen - in dien de financiële draagkracht van de onderhoudsplichtige beneden een (in de wet omschreven) grens valt en de kos ten van bijstand gemaakt zijn ten be- JEUGD RODE KRUIS IN SCHERPENZEEL Dezer dagen heeft het bestuur van de afdeling Scherpenzeel van het Rode Kruis een vergadering gehouden, waarin vier belangrijke onderwerpen zijn behandeld. Deze onderwerpen hadden betrekking op: de oprichting van een afdeling van het Jeugd Rode Kruis, de bloedtransfusie, een actie tot het aanwerven van nieuwe leden en de deelname van één bedlegerige patiënt uit deze afdeling aan een boottocht met de Henry Dunant. De oprichting van het Jeugd Rode Kruis zal waarschijnlijk in maart haar beslag krijgen. De bloedtransfusiedienst zal in overleg met het hoofdbestuur van het Rode Kruis zo spoedig mogelijk geregeld worden, zo dat dit jaar de bevolking van Scherpen zeel nog een oproep voor donors staat te wachten. De actie tot het aanwerven van nieuwe leden zal zo spoedig mogelijk ter hand worden genomen. Met een zeer druk bezochte heeft de EHBO afd. Eist j.l. persoonlijke en schriftelijke het opvallend dat de EHBO deze dag is het weer eens EHBO op de handen draagt, eniging „Crescendo" melding recpetie In de middaguren en een geslaagde feestavond zaterdag het 25-jarig jubileum gevierd. Naast de vele gelukwensen die de jubilerende afdeling ontving, was zoveel kostbare geschenken kreeg aangeboden. Vooral overduidelijk bewezen dat de Elsterse bevolking zijn een feit waarvan ook de voorzitter van de muziekver- maakte, direct na afloop van de aubade. In het gezellig ingerichte hotel Stuy- venberg waar de receptie werd gehou den, sprak als eerste de heer Warme- linck namens het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. Hij bracht de gelukwensen van het hoofdbestuur over en sprak de hoop uit dat in de toekom stige jaren nimmer de diensten van de vereniging gevraagd zouden worden voor ernstige ongevallen. Tot slot bood hij een fraai tafelvaandel aan. De heer Freriks, hoofdbestuurslid van het district Utrecht, reikte hierna aan de drie jubilarissen van de vereniging die 25 jaar lid zijn - mevr. de wed. v. d. Pol, erelid van de vereniging, de heer B. Drost en de heer B. van Kooten - de kleine zilveren Tilanus-draagmedaille uit. EEN GOED HART Alvorens de heer B. Drost namens de gehele Elsterse bevolking zijn geluk wensen overbracht, werd het jubileren de bestuur in de open lucht een aubade gebracht door „Crescendo", dat met een vriendelijk schijnend zonnetje in de rug, de feestvreugde deed verhogen. Weer terug in het hotel, memoreerde de heer Drost dat de EHBO in deze kwarteeuw veel werk heeft verricht voor de lijdende medemens, vooral tij dens de oorlogsdagen en de evacuatie. „De Elsterse bevolking draagt de EHBO een goed hart toe", aldus spre ker. Als bewijs van deze uitspraak bood hij twee even prachtige als kostbare ge schenken aan: een menselijk geraamte van plastic en een torso. Dit is instruc tiemateriaal dat bij de cursussen ge bruikt kan worden. De voorzitter van de vereniging, de heer F. Roks, wist bijna geen woor den te vinden om voor dit fantas tische cadeau te bedanken. „Wij zijn Eist méér dan dankbaar", zo zei hij. Verder werd nog het woord gevoerd door afgevaardigden van de R.K.-EHBO afdeling Rhenen, wethouder Klaassen namens het gemeentebestuur Rhenen, de Oranjecommissie, afdeling EHBO Veenendaal en vele anderen. Ook de directeur van het Stads en Academisch ziekenhuis te Utrecht, dr. De Waal Ma- lef ijt, kwam zijn gelukwensen aanbie den. Deze zei o.m. dat de afdeling Eist door de vele prachtige geschenken die men gekregen had, nu tot een van de modernse in het district Utrecht ge rekend mag worden. OVERZICHT Aan het einde van de middag gaf de voorzitter nog een kort overzicht van de afgelopen jaren. Hierbij wilde hij speciaal herdenken wijlen de heer v. d. Pol, medeoprichter van de vereniging. „De heer v. d. Pol", aldus de voor zitter, ,„was een man die enorm veel voor onze vereniging heeft gedaan. Za ten wij in geldnood en klopten wij bij hem aan, dan was steevast zijn ant woord: hoeveel is het en hij gaf wat we nodig hadden". hoeve van een van de volgende drie groepen: thuis wonende bejaarden (perso nen die 65 jaar of ouder zijn) geboren vóór 1901 (bij echtparen is de leeftijd van de man maatgevend); meerderjarige personen, die in een inrichting worden verzorgd of verpleegd (bejaardentehuizen, verpleeginrichtin gen, psychiatrische inrichtingen etc.); meerderjarige personen, die welis waar niet in een inrichting zijn opge nomen, maar wier toestand op medische of sociale gronden opneming zou recht vaardigen. Dc draagkrachtsgrens beneden welke verhaal achterwege blijft,-of tot welke eventueel verhaald wordt - is voor een ongehuwde gesteld op een inkomen van 12.000,p. j. of een vermogen van 50.000,Voor gehuwden zal deze grens meestal hoger liggen. Ongewijzigd blijft dus het verhaal op degene die de bijstand heeft ontvangen, op zijn nalatenschap, op zijn onder houdsplichtige echtgenoot of gewezen echtgenoot en tussen ouders en minder jarige kinderen. Kosten van ondersteu ning van een minderjarige kunnen na het intreden van diens meerderjarig heid slechts op zijn ouders worden ver haald, voorzover deze kosten tijdens de minderjarigheid hadden kunnen zijn voldaan. De wijzigingswet brengt ook een aan tal wijzigingen aan in de procesvoering in verhaalszaken. De belangrijkste hier van is de afschaffing van de executoir verklaarde staat van kosten. Voortaan gelds voor alle verhaalszaken een zelf de procesgang, waarbij de onderhouds plichtige vóóraf door de rechter wordt gehoord. De gemeentelijke diensten voor so ciale zaken of de ambtenaren van het gemeentehuis kunnen belanghebbenden nadere inlichtingen verstrekken. Vele bejaarden, die tot nu toe uit vrees voor verhaal op hun kinderen een verzoek om bijstand achterwege hebben gelaten, zullen nu zonder dit bezwaar een be roep op hulp kunnen doen. Tot goed begrip diene tenslotte, dat deze verhaalsbeperking geen betrekking heeft op de onderhoudsplicht of alimen tatie op grond van het Burgerijk Wet boek. 8- In Zuid-Afrika is een vrouw van 106 jaar overleden die meer dan 300 na komelingen nalaat. -8- De bekende Spaanse voetbalclub Real Madrid geeft aan salarissen van de spelers bijna twee miljoen gulden per jaar uit. •8- Een Britse antropoloog heeft de over blijfselen van een kind gevonden dat naar zijn zeggen 600.000 jaar oud is. -8- In het centrum van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires wordt een sta dion gebouwd met 170.000 plaatsen. •8- De Oostfriese ver. voor het Redden van Drenkelingen heeft in de 100 jaar van haar bestaan 2.697 mensen uit zee ge red. ■8- Nederland heeft twaalf ton slagtanden van olifanten gekocht voor vijftien gul den per kilo. Het 86-jarige ere lid, mevr. van de Pol, neemt hier. in een rolstoel ge zeten, de felicita ties in ontvangst van één der leden van de jubileren de E.H.B.O. Op de Verlengde Parkweg te Ede over trad A., rentmeester te Hilvarenbeek, met zijn personenauto de maximum snelheid van 50 km en dat bezorgde hem een pro ces-verbaal. Onlangs voor het kantongerecht te Wa geningen bleek, dat A. niet zozeer ver stoord over het feit, dat hij bekeurd was, als wel over de manier waarop dit was gedaan. Rond een geparkeerde auto stond een groep schoolkinderen en ik meende daardoor, dat er iets gebeurd was. Toen ik er vlakbij was kwam achter de auto plotseling de verbalisant te voorschijn, die mij het teken langzaam rijden gaf. In de veronderstelling, dat er een ongeval had plaats gevonden, stopte ik om te zien of ik misschien kon helpen. Toen bleek, dat de handbeweging van de agent als stopte ken bedoeld was geweest, 'k Vond dat maar een vreemde manier van doen. Als het de bedoeling is iemand te laten stop pen moet toch het bekende stopteken ge- geven worden en niet een soort gezwaai, wat daar in 't geheel niet op lijkt, betoog de verdachte verontwaardig. Dat doet aan uw overtreding weinig toe of af, vond de rechter. Hebt u daar niets over te zeggen? Nee, antwoordde verdachte kort, dat klopt wel. Ik had het bord niet gezien evenmin als de draden van de gatsometer. De officier eiste 25,of 5 dagen. Nog voor rechter v. d. Brand de gebruikelijke vraag had kunnen stellen of de verdachte nog iets op te merken had naar aanlei ding van de eis, riep A. al: Wilt u mij even wijzen waar ik in hoger beroep kan gaan? U bent nog niet eens veroordeeld, kalmeerde de rechter. U schreeuwt al voor u geslagen wordt. Mr. v. d. Brand stelde vervolgens, dat de maximum snelheidsregels zo dikwijls overtreden worden, dat alleen een strenge straf op zijn plaats is. Het vonnis luidde 60,of 12 dagen. A. liet onmiddellijk op de griffie hoger beroep aantekenen. S. uit Veenendaal stond onlangs ten tweede male voor de balie van het Wa- genings kantongerecht omdat hij met zijn auto door een rood verkeerslicht gereden zou zijn. Bij een vorige behandeling ver klaarde S., dat het licht niet rood was geweest doch intended juist op geel was gesprongen toen hij al vlakbij de stop- streep was. Hij had toen niet meer tijdig tot stilstand kunnen komen en was daar om doorgereden. Als getuige charge verscheen nu de verbalisant, de Veenendaalse agent K., en als getuige décharge de 12-jarige jon gen G. K. uit Veenendaal, die tijdens de bewuste rit bij S. in de auto had gezeten. De verbalisant, die ter hoogte van de paal met de verkeerslichten had gestaan, verklaarde zich duidelijk te herinneren, da hij de verdachfe, die hij aan de hand van het autonummer bekeurd had, door het rode licht had zien rijden, zoals hij dat ook in zijn verbaal had beschreven. (Zie verder pagina 2) Dc 86-jarige weduwe v. d. Pol, die als één van de drie ere-leden een on derscheiding ontving, was zichtbaar verrast door deze geste. In de jeugdherberg „De Eikelkamp" werd 's avonds een feestavond gehou den met een gevarieerd programma. Tijdens dit programma kwamen twee kleuters met de EHBO-band om de arm met een brancard het podium op. En op deze brancard bevond zich tot veler verrassing opnieuw een geschenk van zestien Elsterse verenigingen, dat bij monde van de heer T. van Ree werd aangeboden. Het was een bloedsomloop apparaat, bestemd voor het lesgeven. Dat het bestuur en leden dit zilveren jubileum niet gauw zullen vergeten, behoeft geen nadere uitleg. ■8- Een Westduitse chauffeur is veroor deeld omdat hij een zegelring droeg met daarop een hakenkruis. •8- In Midden-China dat geteisterd werd door een grote droogte zijn drie dagen lang zware regens gevallen. ■8- Bij een fabriek die vuurvaste produk ten vervaardigt is brand uitgebroken met een schade van naar schatting 100.000 gulden. H00FD5TR.5ITEL 3184-VEENENDRR VEENENDAAL Woensdag 8 maart: Propaganda-avond Geld. Blin- I denver, in Eltheto. Donderdag 9 maart: Waayenbergs Motorenshow in Eltheto, 2-9 uur. RHENEN Donderdag 9 maart: Paasveetentoonstelling op de Markt. AMERONGEN Zaterdag 11 maart: Openingstocht wandelseizoen. Start Buitenlust, 2.30 uur.

De Vallei | 1961 | | pagina 1