ïïlenóen atb ko^jptwajaA Veenendaal - De Treffers 2-3 ZATERDAGVOETBAL V.C. Veenendaal verliest op nippertje van landskampioene R.V.C.: 2-3 Rhenus won op het nippertje van D.V.SA V.R.C. - D.O.S. '37 1-1 Musketiers - S.V. Panter 6-2 Eindelijk weer een zege van Advendo tegen N.S.V.S. 3-2 Spakenburg - G.V.V.V. 2-1 Renswoude versloeg de koploper Veense Boys met 3-2 Advendo - N.S.V.S. 3-2 Oranje-wit wint verdiend van hekkensluiter H.D.S. KORFBAL Kameo I S.K.F. I (2-5) TAFELTENNIS Fraaie overwinning van Climax V.C. Veenendaal-dames kansloos tegen Boemerang DE BORDEN AAN DE MARKT Wegen en Verkeersreglement Oplossing kruiswoordpuzzel No. 81 FEUILLETON Een balorige doelman Klaassen van Veenendaal heeft zijn club zondag geen bij zonder goede dienst bewezen, toen hij de bal na een fluitsignaal van de scheidsrech ter het publiek intrapte. In de eerste plaats leverde hem dit een officiële waarschu wing op en bU een stand van 2-1 voor Veenendaal 5 minuten voor tijd, betekende de vrije trap tegen hem de gelijkmaker en zelfs de nederlaag van zijn club, want in de resterende minuten werkte hij een ingekopte bal uit een corner veel te nonchalant weg, waardoor de overwinning voor Veenendaal verloren ging. De wedstrijd was vooral in de eerste 45 minuten boeiend geweest, waaruit Vee nendaal met een enigszins geflatteerde 2-0 voorsprong tevoorschijf» kwam. De Groes- bekers waren met overrompelend snel spel begonnen, maar de Veenendaalse ach terhoede met spil Diepeveen als uitblin ker, kon het tegen midvoor Teunissen wel klaren. Het vlugge spel van de gasten noopte Veenendaal eveneens tot een bij zonder aardig spel. Reeds na 17 minuten had Veenendaal, geheel tegen de verhou ding in, een voorsprong kunnen nemen. Een scherpe voorzet van rechsbuiten Henzen beoordeelde doelman Schouwen verkeerd. Hij liet de bal los, waardoor debutant H. van Leeuwen zijn eerste doel punt kon scoren. Deze junior-speler had deze stimulans hard nodig en hielp zijn zelfvertrouwen. Naarmate de eerste helft verstreek kwam Veenendaal er beter in en vooral de beide vleugelspelers Henzen en Konings stichtten nogal eens gevaar in de Treffer-doelmond. Midvoor v. Leeuwen had echter onvoldoende routine om dit te kunnen uitbuiten, waarbij ook rechtsbin nen Heykamp weinig steun bood. Een vloeiende Veenendaalse aanval 8 minuten voor de rust, weer over de rech tervleugel bracht het tweede Veenendaal se doelpunt. De voorzet van Henzen werd nu door Tijssen ingelopen, toen doelman Op de Brinkersteeg speelden V.R.C. en D.O.S. '37 een matige wedstrijd. Vooral de beide voorhoedes stelden de ze middag erg teleur. Toen had er wel licht een overwinning voor V.R.C. in gezeten, maar de Vriezeveense doelman Boswinkel stond de volle winst in de weg. Deze doelverdediger was wel de beste man van het veld en zijn ver schillende fraaie reddingen leverde me nigmaal een open doekje van het pu bliek voor hem op. De eerste helft verliep zonder veel fraai voetbal. Doelpunten kwamen er dan ook niet. Voor rust moest doelman Boswinkel tweemaal een schot stoppen. Hij moest eerst na 13 minuten in de tweede helft zwichten voor een vleu gelschot van linksbuiten Jansen. De re actie van de gasten op dit doelpunt was fel, maar onbesuisd. Rechtshalf Vesse- belt moest er aan te pas komen om een hoekschop langs doelman Van de Pol te jagen, om de stad gelijk te maken. In de resterende tijd gingen beide elf tallen accoord met deze stand. In een aardig gelijkopgaande strijd heeft Panter toch nog op het laatst een gevoeligb nederlaag te incasseren ge kregen. De thuisclub nam de leiding door een ongelukkig samenspel in de Panter-achterhoede en 10 minuten later werd het zelfs 2-0 door de rechtsbinnen. Panter kreeg nog wel enkele goede kansen voor rust, maar het goede schot ontbrak. Toch wist Bolderman in sa menwerking met Middelhoven voor rust nog de achterstand tot 2-1 te ver kleinen. Tien minuten na rust werd het zelfs 2-2 toen de Musketiers-linkshalf in eigen doel trapte. Een misverstand in de Panter achter hoede kon Musketiers benutten om op nieuw een voorsprong te nemen. Hen zen maakte er met een goed schot 4-2 van en in de resterende tijd zag de thuisclub nog kans de nederlaag voor Panter tot 6-2 op te voeren. Schouwen weer niet geheel zuiver rea- geerd. Het zelfvertrouwen van de gasten kreeg hiermede een harde knauw en tot rust konden zij weinig gevaarlijke din gen laten zien. Ook in de tweede helft bleven de beide elftallen goed tegen el kaar opgaan, al was het tempo veel lager geworden. Na 10 min. volgde een scherpe Veenendaal-aanval, maar midvoor Van Leeuwen kopte de bal precies over het lege Treffers-doel. Na een half uur spe len kwam er wat verandering en toen rechtsbinnen Jacobs gelegenheid kreeg van de Veenendaalse achterhoede om al leen achter de bal aan te lopen, was doel man Klaassen een geslagen man. Nog zou deze overwinning van Veenen daal niet in gevaar gekomen zijn, ware het niet dat doelman Klaassen te ver met de bal uit zijn doelgebied liep, hetgeen een vrije trap opleverde. Wat de gevolgen waren van het feit dat hij daarop de bal wegtrapte hebben we boven reeds vermeld Advendo uit Ederveen heeft in dit sei zoen pas eenmaal het zoet der overwin ning gesmaakt, maar zaterdag werd dan de tweede zege in dit voetbalseizoen be haald na een harde wedstrijd tegen het Veenendaalse NSVS. De zwartwitten won nen met 3-2 in een vooral na rust onaar dig duel. De Ederveners waren voor rust het meest in de aanval, maar hadden na een kwar tier toch de medewerking nodig van een Veenendaalse back die de bal in eigen doel schoot en zo Advendo op 1-0 bracht. De thuisclub zette stevig door en zo wist rechtsbuiten Spies met een hard schot via de paal een tweede doelpunt te scoren. Rust 2—0. Na rust was dan het spel al maar forser geworden. NSVS kon tot 2-1 inlopen toen rechtsbinnen Brouwers een vrije trap in- kogelde. Valpartijen en vrije trappen ont sierden nadien het spelbeeld. Toen een speler van NSVS op de grond lag ging de Advendo-back van Hunen er met de bal vandoor en schoot het leer hard in. 3-1. Protesten bij de Veenendalers, maar de arbiter had niet gefloten voor de blessure dus was het spel niet opgehouden en was de goal geldig. Tot slot van deze harde ontmoeting kop te de Advendo-rechtshalf A. Lagerwey de bal in zijn eigen doel, waardoor de eind stand op 3-2 kwam. GVVV verloor de uitwedstrijd tegen Spakenburg met 2-1, ondanks het feit dat Jan van de Bovenkamp weer in de GVVV gelederen stond opgesteld. VRC speelde op de Brinkersteeg met 1-1 gelijk tegen DOS '37 uit Vriezenveen. SV Panter kwam met een dikke nederlaag (6-2) uit Eist van Musketiers terug en NSVS verloor in Ederveen met 3-2 van Advendo '57. G.V.V.V. is er niet in geslaagd in Spakenburg succes te boeken. De pas uit Nieuw Guinea teruggekeerde Jan van de Bovenkamp was wel de beste man bij G.V.V.V. in de voorhoede, maar hij slaagde er toch niet in doelpunten te maken. Over het algemeen was er weinig krachtsverschil te bespeuren en het was jammer, dat vooral na de rust het spel veel te hard werd, waartegen de scheidsrechter maar slap reageerde. De thuisclub nam na een kwartier de leiding door haar rechtsbinnen. Even voor rust kon G.V.V.V. door middel van Kloot gelijk maken. Na de rust was er niet veel moois meer te aanschouwen. G.V.V.V. hield aanvankelijk goed stand tegen de stormloop der Spakenburgers, maar toen doelman Van de Pavert bij een schot in de modder bleef steken, was het 2-1 voor de thuisclub, waarbij het bleef. Zondagmiddag speelde de voetbalver eniging Renswoude een competitie wed strijd tegen Veense Boys uit Nykerk. Deze wedstrijd werd door de hardzwocgende In een harde wedstrijd heeft Adven do het Veenendaalse N.S.V.S. met een 3-2 nederlaag naar huis gezonden. Na 15 minuten schoot de linksback van N.S.V.S. in eigen doel, terwijl 10 minu ten voor rust rechtsbuiten Spies de stand op 2-0 voor Advendo bracht. Na rust leverde een vrije trap van rechtsbinnen Brouwers een 2-1 achter stand op. Een afstandschot van de Ederveense back betekende 3-1 voor Advendo. Kort voor het einde kopte een halfspeler van Advendo de bal in eigen doel, waarmede de eindstand op 3-2 werd gebracht. spelers van Renswoude met 3-2 gewonnen. Deze wedstrijd stond onder goede lei- gewijzigd elftal in het veld dat bleek een Na de aftrap probeerde IIDS met hoog tempo Oranje Wit onder de voet te lopen en zo waren de eerste aanvallen dan ook voor HDS maar Oranje Wit bleef ook niet stil zitten en wist enkele goede kansen te scheppen maar de voorhoede faalde in het afwerken en kwamen niet verder dan enkele corners. Na een half uur spelen kwam er een aanval van links van HDS maar de ach terhoede van Oranje Wit zagen kans om met allen over de bal heen te trappen en kreeg de midvoor van HDS een kans om te doelpunten met medewerking van Oranje Wit-doelman die de kans zag om over het tamme schot heen te vallen en zo leidde HDS met 1-0. Oranje Wit trok heftig ten aanval en zo ging de rust in met een 1-0 voorsprong voor HDS. Na de thee kwam Oranje Wit met een Ook dit seizoen schijnt het eerste team van SKF hoge ogen te zullen gooien In de korfbalcompetitie. Werd verleden week met 2-0 van eerste plaats bezetter RDZ gewonnen, ook deze week bonden zU de volgende kampioensconcurrent aan de bekende zegekar. Het is een strijd geworden die zeker gezien mocht worden. Twee sportief strij dende ploegen onder uitstekende leiding van arbiter Hogendoorn. Na de eerste Ka meo stormloop te hebben afgeslagen was het A. v. Rossen die de SKF-ers een voorsprong bezorgde (0-1). Kameo was hierdoor allerminst aan geslagen, integen deel aanval op aanval kwam op de Vee nendaalse verdedigers af, die echter van geen wijken wisten. Toch zou de SKF voorsprong voor de rust nog vergroot wor den. Alweer was het A. v. Rossen die een goed genomen vrije worp in een doelpunt omzette. Na de rust hetzelfde spelbeeld. Had Kameo een beetje meer geluk ge had dan hadden zij zeker de stand kunnen wijzigen. Nu echter deed aanvoerder Farber dit door tweemaal gaaf te scoren (0-4). Kameo gaf het echter niet op en toen zij de stand op 2-4 hadden gebracht zat de spanning er weer volop in. Toen echter mej. J. Huidink vlak voor tijd er 2-5 van maakte was Kameo een geslagen ploeg. A.s. zaterdag ontvangt SKF I Austerlitz I. Een wedstrijd die wel eens beslissend kon zijn voor de zo be geerde titel. ding van de Hr. Golstein, Groenekan. Meteen na de aftrap bouwde Veense Boys aanvallen op, maar werden door de rood-witten afgeslagen. Het spel was 5 min. oud of de rood-witten gingen tot de aanval over, 2 spelers losten na elkaar een schot op het doel en kwam steeds terug, maar voor de derde maal kreeg C. Vink de bal te pakken en schoot hem onhoud baar langs de doelman in het net 1-0. Nu begon Veense Boys weer op te zetten want die gunden ons de voorsprong niet en in de 8 min. spelen stonden er een hoop spelers voor het Renswoudse doel en de doelman v. Ede zag de bal niet aankomen en hij verdween in het Rens woudse doel 1-1. Na deze stand zette de rood-witten zich weer achter de bal en bouwden steeds aanvallen op want ze hadden zin om de koploper deze middag met een nederlaag naar huis te sturen. In de 20e min. spelen scoorde de harde werker van de rood-witten C. Vink het 2e doelpunt 2-1. Veense Boys was deze mid dag ook niet mis er kwamen steeds aan vallen en de doelman van de rood-witten haalde de bal van de schoen van zijn te genstander af. Na steeds harde aanval len van beide clubs kwam eindelijk de rust. Na de thee begon Veense Boys met een offensief op te zetten om de achterstand weer in te halen. De rood-witten waren even iets minder dan voor de rust, maar ze hielden stand en in de 25 min. spelen bracht G. v. Raay met een hard schot de stand op 3-1. Renswoude dacht even dat ze de wedstrijd hadden gewonnen en in deze periode maakte een speler van Veen se Boys in de 30 e min. een prachtig doel punt en bracht hiermede de stand op 3-2. Het publiek van Veense Boys waren met deze stand nog niet tevreden en moedig den de jongens aan maar de rood-witten vochten om deze stand te houden er wa ren verschillende gevaarlijke momenten voor het Renswoudse doel maar de spe lers hielden vol en ze waren blij dat de scheidsrechter voor het einde floot. A.s. zondagmiddag is het eerste elftal van Renswoude vrij. goede verbetering. HDS kwam er de eer ste 15 min. niet aan te pas, met kunst en vliegwerk wist men het doel schoon te houden en uit een penalty moest de Oran je Wit voorhoede gelijk maken, het von nis werd door de rechtsachter Ursinus voltrokken en zo was na 17 min. de stand gelijk 1-1. Oranje Wit door dit succes trok fel ten aanval en het spel werd steeds forser een goede aanval over links en een voorzet van de linksbinnen Peters werd door de midvoor Houtrust met een goed schot omgezet in een doelpunt en zo leidde Oranje Wit met 2-1. Enkele minuten voor het einde had Oranje Wit de kans door een penalty de stand op 3-1 te brengen, maar Ursinus schoot slecht en de doelverdediger van HDS hield het schot en zo kwam het ein de met een verdiende 2-1 overwinning voor Oranje Wit. In Ravcnstein heeft Climax tegen een volledig RTTC kans gezien na een 4-1 achterstand toch nog een 6-4 overwinning te bevechten. Ook leed de sterkste speler tegen van Dam z'n eerste nederlaag van dit seizoen. Doordat Langehuizen, die in militaire dienst is, weer vroeg op zijn standplaats moest terugzijn werd er deze keer van de normale speelvolgorde afgeweken. Deze speler speelde nu eerst alle drie zijn partijen. Met van Eist die het eerst tegen hem optrad had Langehuizen het al niet gemakkelijk maar hij wist wel steeds een kleine voorsprong te behouden en ook Heikamp, die Vos verving, moest in twee games het onderspit delven. In v. Dam echter, die zeer geladen ach ter de tafel verscheen, kreeg Langehuizen een tegenstander, die kans zag met kei harde smashes afgewisseld met onver wachte drop-shots zijn muurvaste verde diging te doorbreken en in twee games te winnen. Dit was werkelijk een zeer goede wedstrijd en v. Dam kreeg van het spor tieve Ravesteinse publiek dan ook een welverdiend applaus. Deze wedstrijd leverde dus een onver wacht winstpunt op voor Climax maar v. Eist zorgde hierna voor een onaangename verrassing door van een verrassend goed spelende Wilbers te verliezen en toen Hei kamp tegen Voogt ook een nederlaag kreeg te incasseren, keek Climax tegen een niet erg hoopvolle 4-1 achterstand aan Wilbers gaf v. Dam hierna goed partij maar trok tenslotte toch aan het kortste eind zodat de achterstand weer iets werd ingelopen. In de volgende wedstrijd moest v. Eist tegen Voogt aantreden en daar laatstgenoemde tot nu toe nog altijd van de Veenendalers had weten te winnen leek RTTC al van een gelijk spel verzekerd. De eerste game was duidelijk voor Voogt maar toen v. Eist in de tweede game wat meer kijk ging krijgen op het effectvolle spel van zijn tegenstander ging deze in zijn eigen val lopen en verloor beide vol gende games. Toen Heikamp tegen Wil bers de eerste game verloor en in de tweede met 20-19 achterstond leek de strijd beslist doch laatsgenoemde sloeg z'n laatste bal wat al te nonchalant en via 20-20 wist Heikamp met 22-20 nog een derde game te forceren. De Veenendaler had in deze derde game steeds een achter stand tot 16-12 toe. Toen ging hij ineens veel beter spelen en maakte maar liefst 8 punten achter elkaar en won tenslotte met 21-17. Ook in zijn laatste wedstrijd tegen Voogt stond v. Dam geen game af en een volkomen gedemoraliseerd RTTC kwam er in het dubbelspel vrijwel niet meer aan te pas en Climax was volkomen onverwacht een paar puntjes rijker. Doordat v. Dam voor herhaling in dienst moet worden de twee laatste wedstrijden van Climax waarschijnlijk enige tijd uitgesteld. VC Veenendaal - toch al gehandicapt omdat Cor Sasburg niet beschikbaar was - had tegen het werkelijk superieu re Amsterdamse Boemerang geen enke le kans. De vele toeschouwers zagen een perfecte, hoewel in laag tempo uit gevoerde volleyball-show, waarin Boe merang liet zien welk een perfectie een goed getrainde, geroutineerde ploeg kan bereiken. De verdediging - het minst spectaculair9 deel van de ploeg - was geen moment in paniek, terwijl de aan val zo gevarieerd was, dat de VCV-sters machteloos waren. Een meevaller was, dat VCV zich dit maal beter instelde op het serveren van de tegenstander. Door deze nederlaag zijn de VCV-sters dicht de gevaarlijke zone genadert en het treft bijzonder ongelukking dat juist don derdag a.s. de strijd moet worden aange bonden met het Haagse^ DES, dat vlak onder VCV genoteerd staat: ook in deze wedstrijd zal Cor Sasburg niet mee kun nen spelen. Het eerste herenteam had alleen in de eerste set enige moeite met Levu I. Door het goede serveren van de Utrechters keken zij snel tegen een 1-7 achterstand aan. Goslinga, die ook verder een uitste kende wedstrijd speelde, serveerde VCV echter naar 6-7, waarna de beste VCV-er aan het net, Ad Slik, met drie keiharde smashes en een magnifieke block VCV op 10-7 bracht. De overige vijf punten ga ven de VCV-ers nu weinig moeite meer: 15-10. De beide volgende sets waren volle dig voor VCV, waarbij de tweede aan trekkelijk spel te zien gaf doch de derde als de bekende nachtkaars uitging. Het grootste deel der punten vergaarde VCV uit het werkelijk uitstekende serveren, dat alle spelers zich hebben eigengemaakt. In de laatste set bijv. scoorden Boven- schen, Sipkema en Goslinga tesamen 13 van de 15 punten uit de opslag. De nieuwe opstelling, de zg. 3-2-1 for matie, haperde zo nu en dan nog wel, vooral omdat de achterspelers niet snel genoeg na een eigen aanval zich terug trokken naar de hoeken van het veld. Nietemin heeft reeds nu dit nieuwe sy steem haar nut bewezen. Deze week wacht het eerste herenteam een zware uitwedstrijd tegen het Woer- dense Valboval III, de reserves winnen uit van Phylos II. Uitslagen van deze week: Hoofdklasse Dames: VC Veenendaal Boemerang: 0-3. Setst. 4-15, 1-15, 5-15. Heren 2e klasse: VC Veenendaal Levu I: 3-0, Setst. 15-10, 15-4, 15-7. VVZ II VC Veenendaal II: 2-2. Setst. 9-15, 15-2, 15-4, 14-16. In een boeiend en uiterst spannend duel heeft VC Veenendaal het landskampioene RVC (Den Haag) zeer lastig gemaakt. Vechtend voor iedere punt en vooral by het serveren niet bang om risico's te nemen, waren de VCV-meisjes een volkomen vol waardige tegenstandster voor de Haagse kampioenen. Pas nadat beide teams twee sets hadden gewonnen kon RVC in de laatste set met het kleinst mogelijke verschil 1513 incasseren. klopt. Inderdaad: wie het vierkante bord met de witte pijl ziet, rekent niet op te gemoetkomend verkeer. Hier is dus een bron van verwarring. En dat moet m.i. altijd voorkomen worden. Want hiermede hangt samen de kwestie van verkeersopvoeding. Van ons als ver- keersopvoeders wordt verwacht, dat wij er bij de jeugd „inheien", dat bij het bovengenoemde bord het zgn. balkbord behoort. Ik denk hier aan de vele vragen van de verkeersexamens van de laatste jaren, die een onderzoek inhielden naar bordencombinaties: „Bij bordbehoort bord SENSATIONELE VIJFDE SET Daar bondsereferee van den Berg ver stek liet gaan moest voor de zoveelste maal dit seizoen ook VCV-RVC beginnen onder niet neutrale leiding. VCV nam snel een 6-0 voorsprong, wel ke even snel weer werd weggeserveerd door de Haagse meisjes. Wil Versteeg bracht de stand op 9-6 met harde servi ces, terwijl ze even later aan het net en kele malen de RVC-defensie het nakij ken gaf: 15-7. In de 2e set konden de VCV-sters de Haagsen tot 8-7 bijhouden, doch toen Ger- da van Zweeden aan het net verscheen was het snel gebeurd: 7-15. Ook de derde set ging zij het met minder forse cijfers naar RVC In de vierde echter was het wederom Wil Ver steeg, die aan het net VCV snel op 5-0 bracht. Cor Sasburg maakte met haar scherpe, effectvolle service de RVC-sters wanhopig: 9-2. Toch kwamen de Haagsen Op „Candia" speelde „Rhenus" zondagmiddag voor een talrijk publiek tegen „D.V.S.A." uit Amerongen. Reeds in de zevende minuut viel het eerste doelpunt in het voordeel van de gasten, doch de scheidsrechter had een overtreding gecon-, stateerd. Drie minuten later was dat niet het geval, toen de Rhenus-midvoor uit een solo-ren scoorde, waarbij de DVSA-doelman niet geheel vrijuit ging. 1-0. Amerongen drong nu ver op, soms tot over de middellijn x in de twintigste mi nuut leverde dit via een aanval over rechts succes op. De linksbuiten van de gasten doelpuntte door een blunder van de Rhenus-doelman, die deze middag niet bepaald klemvast was. 1-1. Vijf minuten later nam DVSA zelfs de leiding, toen de rechtsbinnen van de gas ten half vallend een van links aangege ven bal keurig inkopte. Wanneer de Rhe nus-doelman op tijd was uitgelopen, had hij ook dit doelpunt kunnen voorkomen. 1-2. Rhenus liet het hierbij niet zitten. In de drie en dertigste minuut omspeelde de middenvoor drie DVSA-verdedigers en maakte keurig 2-2. Twee minuten later kwamen de gast heren goedkoop aan de leiding, toen de rechtsbuiten binnen het grote hok naar de mening van de scheidsrechter te zwaar werd gehinderd. Deze al te zware straf werd met een penalty door van Stokkum benut. 3-2. De tweede helft bleef doelpuntloos en zo won Rhenus op het nippertje. Een gelijk spel had de verhouding beter weergege ven. nog terug tot 10-8. Een time-out bracht VCV de nodige rust en vrij gemakkelijk werd het 15-8, vooral ook omdat de VCV- sters minder moeite met de RVC services begonnen te krijgen. In de vijfde set leek RVC resoluut op de overwinning af te gaan. Met 8-3 voor RVC werd er van veld gewisseld en daar na konden zij zelfs de stand 11-3 berei ken. Pas nadat de stand 13-13 was bereikt konden de RVC-sters profiteren van een ongelukkig moment in de VCV-defensie, waarna Gerda van Zweeden het laatste punt wegserveerde: 15-13. V.C. VEENENDAAL-HEREN WONNEN VAN VICTORIA I: 1-3 In de eerste set hadden de VCV-ers nogal wat moeite met de kleine zaal, waar Victoria haar wedstrijden speelt. Mede daardoor konden de Utrechters de eer ste set op hun naam brengen. Daarna hadden de VCV-ers het volleyballheft vol komen in handen. De 3-2-1 opstelling vol deed ook nu uitstekend en zonder veel moeite scoorden zij de 1-3 overwinning bij elkaar. Uitslagen deze week: Victoria I VC Veenendaal I: 13. Setst. 15-11, 7-15, 9-15, 6-15. Zijn deze borden verkeerstechnisch juist, zo vroegen w\j in ons blad van j.l. vrijdag Een drietal reacties van lezers geven w(j onverkort weer, welke naar onze mening geen nader commentaar behoeven: Geachte redaktie, Graag wil ik even reageren op Uw ar tikeltje in „De Vallei" van vrijdag j.l. on der de titel: Zijn deze borden verkeers technisch juist? Over de juridische kant van de zaak kan ik niet oordelen: dat laat ik aan ju risten over. Dus over de vraag: laat de redactie van de Wegenverkeerswet ruimte voor het plaatsen van deze bordencombi natie? Doch dit is m.i. het belangrijkste niet. Belangrijker is, waar in het desbe treffende artikeltje reeds op gewezen wordt, dat de zaak verkeerstechnisch niet Ik stel mU nu zo voor, dat wanneer dit in de praktijk niet altijd blijkt te klop pen de verkeersmentaliteit niet be paald „verstevigd" wordt. U vraagt naar een oplossing. Om te be reiken wat men blijkbaar bereiken wil: wel fietsen en bromfietsen toelaten vanaf de Achterkerkstraat naar de Hoofdstraat zou men het volgende kunnen doen: On der het vierkante blauwe bord zou een bordje geplaatst kunnen worden: behalve voor wielrijders en bromfietsers. Aan de andere kant zou dan het bord moeten staan met: Verboden voor alle motorrij tuigen. (Dus bord met auto plus motor). Daarmee zouden m.i. de ergste brokken voorkomen worden. Hoewel dan toch het grootste bezwaar blijft: de zaak klopt niet. De deelnemers aan het verkeer moeten door de geplaatste borden niet voor puzzles geplaatst wor den. En daarom: Laat men er bij de'bevoegde instanties op aandringen, dat als tegen- bord het zgn. balkbord geplaatst wordt. Is het zo'n bezwaar, als men op markt dagen gedwongen wordt een klein omme tje te maken, of een klein stukje met het voertuig aan de hand te lopen? Hoogachtend, C. G. Mijnders, Hoofd Joh. Calvijnschool, Veenendaal. Bijlage, Afdeling 1, Algemeen Paragraaf 1, Pt. 2. De verkeerstekens moeten aan de rech terkant van de rijbaan of het pad waarop zij betrekking hebben worden aangebracht etc. Plaatsing model 57, (Stopverbod aan lin ker of rechter zijde). Zie wegen en verkeersrelement, Bijlage Afdeling 2, Paragraaf 10, voorbeeld D. Plaatsing wacht en stop verbodsborden aan een zijde van de weg, geldende voor een gehele straat. Wegen en verkeersreglement: Bijlage, Afdeling 2. Paragraaf 5, 2e lid. Een bord wordt geplaatst aan de zijde of de zijden van de weg waar het inrij den of ingaan verboden is. Betreft de ge slotenverklaring alle verkeer met voer tuigen, rij- en trekdieren en vee in één richting dan wordt model 14 gebezigd, aan de zijde van de weg waar het inrijden of ingaan toegestaan is, wordt model 16 ge bezigd. Model 16 (Eenrichtingsweg waar inrijden is toegestaan, keren verboden, vierkant blauw bord met witte omhoog wijzende PUD- Bord aangevende éénrichtingsweg aan te brengen aan de zijde waar inrijden is toe gestaan. Indien een weg met voertuigen, rij- en trekdieren en vee, slechts in één richting mag worden bereden of begaan, zal aan het einde, waar dit verbod geldt, een bord overeenkomstig model 14 (Verboden rij richting, rond rood bord met in het mid den horizontale witte balk) worden ge plaatst. Verder zal dit verbod op de weg zelf, tegenover de zijstraten moeten wor den aangeduid door borden volgens mo del 15 (Verplichte rijrichting, rond blauw bord met witte naar links of rechts wij zende pijl) waarvan de pijl wijst in de richting, welke het verkeer, dat uit de zijweg komt moet inslaan. Tenslotte zal aan het andere einde van de weg, waar het inrijden of ingaan geoorloofd is een bord volgens model 16 (Eenrichtingweg waar inrijden is toegestaan, keren verbo den) moeten worden aangebracht om aan te duiden dat met voertuigen, rij- en trek dieren en vee welke de weg van die zijde ingaan, op de weg niet mag worden ge keerd. In afwijking van het bepaalde in het eerste lid aanhef en onder D van art. 32 WVR, mogen bestuurders van voertuigen ruiters en geleiders van rij- trekdieren en vee het door het bestuurde of geleide doen of laten stilstaan aan de linkerzijde van de rijbaan of pad, op wegen waar krachtens Hoofdstuk II een stop of een wachtverbod voor de rechterzijde bestaan. S. Achterberg, Westersingel 109, Veenendaal. Geachte redaktie, De plaatsing van de borden zoals deze nu op de markt zijn aangebracht, is vol gens mij een verandering in de wegen verkeerswet. De situatie die hier is ontstaan druist tegen de vereiste kennis van alle wegge bruikers in. Hierin wordt hun geleerd dat een een richtingsweg aan de zijde waar het vier kante blauwe bord met de witte pijl die de lucht in wijst, staat van die zijde door alle verkeer bereden mag worden. 2e Aan de andere kant zal het ronde rode bord staan met de witte streep er in, dus van deze kant verboden voor alle verkeer. 3e Op een eenrichtingsweg mag niet wor den gekeerd, wel mag men aan beide zij den parkeren mits niet uit borden blijkt dat zulkt verboden is. 4e Bij het links afslaan moet het verkeer vroegtijdig het linker weggedeelte gaan berijden. Al deze punten welke hier door mij zijn aangehaald geven een weggebruiker de verzekering geen verkeer uit tegenover gestelde richting te krijgen. Men moet hier vooral niet denken dat als deze borden enkele weken in gebruik zijn, alle Veenendalers met de situatie wel op de hoogste zullen zijn. Deze weg is opengesteld voor alle weg gebruikers ook uit andere plaatsen welke niet kunnen weten, hier tegemoetkomend verkeer te krijgen. Waar zij dan ook ze ker niet op zullen rekenen. Deze situatie werkt in ieder geval de verkeersveiligheid niet in de hand. Een eenvoudiger oplossing lijkt mij het bord eenrichtingsweg van deze zijde toe gestaan te laten vervallen en de overige borden te handhaven. J. Admiraal, Veenendaal Mijns inziens is de oplossing voor de verkeersborden op de markt, le Het bord met de witte pijl niet te plaat sen. 2e Bij het bord met de witte pijl een bordje bevestigen met daarop geschreven: Wel 2 wielige tegenliggers. Wegenwacht B. Houtman, Mr. Heemskerkstraat 43, Veenendaal. Horizontaal: 1. hommel, 6. als, 8. smerig, 13. nevens, 14. talent, 15. Em, 17. tel, 18. spa, 20. ant, 21. Sm, 22. pas, 24. reaal, 26. sta, 27. elan, 28. lenigen, 30. Sara, 31. las, 32. een, 33. pat, 35. pal, 36. sleep, 38. beton 40. kabel, 42. titel, 44. linde, 47. egel, 48. sol, 49. slee, 50. toorn, 52. steeg, 54. Etten, 56. edele, 58. trans, 60. ski, 62. era, 64. els, 65. ont, 67. tand, 68. familie, 71. rode, 72. rak, 74. koren, 76.-iel, 77. en, 78. val, 80. Dee, 81. oor, 83. R.L., 84. sirene, 85. san- der, 87. kennis, 88. Let, 89 tenger. Verticaal: 1. hoepel, 2. Mn, 3. met, 4. ever, 5. lel, 6. Assen, 7. staag, 8. sla, 9. mens, 10. ent, 11. RT, 12. gemaal, 16. ma laga, 19. pair, 21. strand, 23. sas, 24. renet, 25. lepel, 26. sap, 28. Lee, 29. nat, 32. el lende, 34. Tollens, 36. Segre, 37. piste, 38. belet, 39. niets, 40. kat, 41. beo, 43. toe, 45. net, 46. een 51. orkaan, 52. slaak, 53. grein, 55. eender, 57. erf, 59. ale, 60. streek, 61. ink, 63. sire, 65. ooi, 66. teller, 69. model, 70. leest, 73. pari, 75. zode, 78. vin, 79 les, 81. ont, 82. ren, 84. Sn, 86. Rg. GROOTSCHEEPSE ZOMERFEESTEN IN ARNHEM Het initiatief om de viering van het 50- jarig AKU-jubileum aan te grijpen als motief voor een grootscheepse feestviering in de gehele stad Arnhem, heeft thans vorm gekregen. Het Stichtingsbestuur van de Zomerfeesten heeft zich kunnen over tuigen van de belangstelling en vinding rijkheid van de bevolking die meer dan 100 ideeën voor de viering aan de hand heeft gedaan. De zomerfeesten worden gehouden van 15 juni tot en met 9 juli. De twee hoofd motieven die aan de feestviering ten grondslag liggen zijn: het jaar 1911 waar in de AKU werd opgericht en daarnevens de landen waar de dochterondernemingen van deze wereldindustrie zijn gevestigd. De feestelijkheden zullen voornamelijk plaats vinden in de Arnhemse winkel centra en het park Sonsbeek. De binnen stad zal in genoemd tijdvak in het teken worden gesteld van de landen waar de AKU zijn buitenlandse vestigingen heeft, terwijl ook het 1911-motief zal worden ge hanteerd. UITPUTTING De Newyorkse mejuffrouw Rhode Harris kon niet slapen omdat aan de overkant van de straat een wolken krabber wordt gebouwd van 21 etages, waaraan met drie ploegen dag en nacht wordt gewerkt, omdat het gebouw in het voorjaar klaar moet zijn. Zij diende daarom een klacht in, waarbij zij als argument aanvoerde dat zij zich wegens uitputting onder doktersbehandeling had moeten stellen. Zij vond gehoor bij de rechter die haar een schadevergoe ding van 10.000 dollar toewees. ALEX WEISSBERG (18) Brand, maak je direct gereed. Je moet verdwijnen. Vannacht is heel Bu dapest bezet. De SS-auto's jagen door de straten en arresteren alles wat een naam of positie heeft. De politiepresi- dent is gearresteerd. De meeste leiden de persoonlijkheden van handel, indu strie, politiek en pers zitten in de kel ders van de Donau-Dampfschiffahrts- gesellschaft. Daar zijn een massa joden bij. Ook Bandi Grosz. De idioot liet zich niet raden en was thuis, toen de SS hem kwam halen. Nu, we zullen hem wel weer vrijkrijgen. Maar jij moet ver dwijnen, Brand. Ze zoeken je. Over een paar dagen zal de storm wel luwen en zal er met die knapen te praten zijn. Maar nu zijn ze gevaarlijk en moet men hen uit de weg gaan. Maar daar klopt toch iets niet, mijne heren. U hebt mij drie weken geleden nog plechtig verzekerd, dat de SS totaal niets meer te zeggen heeft in de jodenkwestie. Winniger antwoordde: Dat moet u niet zo woordelijk op vatten, Herr Brand. De nieuwe regeling staat weliswaar vast, maar alles is nog niet uitgevoerd. Bovendien heeft dr. Schmidt u meteen gezegd dat de Hon gaarse joden uitgezonderd waren. Maar hoe dat ook zij, u hebt nu geen ogen blik te verliezen. Op het moment is de Wehrmacht volkomen machteloos, de enige die nu wat te zeggen heeft is de SS. Ik probeerde vergeefs mijn vrouw te bereiken. Met Kastner kon ik spreken. Hij wist reeds alles. Schweiger was er al niet meer. Hij had nog dezelfde dag Budapest verlaten om naar zijn geboor teplaats Szabadka te gaan. Daar werd hij kort daarop door de gestapo gear resteerd en langs tal van omwegen naar Mauthausen gebracht. Pas tegen het einde van onze geschiedenis en tegen het einde van de oorlog dook hij weer op. De mensen van de contraspionage brachten mij naar het bureau van dr. Schmidt. Nu hebben we het spektakel aan de gang. U moet voorzichtig zijn, Brand. Deze paniek zal niet lang duren. Maar in een dergelijke verwarring is al me nigeen het hoekje omgegaan, zonder dat er een haan naar gekraaid heeft. Wij nemen u in bewaring, Brand. Uw pa pieren en het geld van de organisatie nemen wij in beslag, tot alle gevaren zijn geweken. Dan kunt u alles weer terughalen. Ik voelde weinig lust om onze kas en onze documenten aan de Duitsers toe te vex-trouwen, hoewel ik destijds niet geloofde dat zij ons zouden bestelen. Ik antwoordde rustig: Zou ik gearresteerd worden, Herr Dokter, dan zouden op dit kritieke ogenblik al onze verbindingen verval len. Ook die met Konstantinopel. Ik moet de mogelijkheid hebben doorlo pend met mijn landgenoten in contact te blijven. Wij hebben geen centrale kas - voorzichtigheidshalve houden wij ons geld op allerlei plaatsen verborgen. Ik zelf weet absoluut niet waar. Dat weet niemand, die het niet weten moet. Wij wilden geen van onze mensen met teveel feitenkennis bezwaren. Wordt er één gegrepen en gefolterd dan mag hij niet te veel weten. Maar Herr Brand, ik ben helemaal niet van plan u in een gevangenis te laten brengen. Alles wat wij doen, ge beurt uit bezorgdheid voor u, Herr Brand. Ik zal u naar de woning van een van onze mensen laten brengen. U mag uw kamer niet verlaten. Razzia's zijn daar uitgesloten. U kunt ook telefonisch met uw vrienden contact opnemen, al moet u daarbij uiterst voorzichtig zijn. Dit alles zal slechts enige dagen duren, daar geef ik u mijn woord op, Herr Brand. Ik accepteerde en zij brachten mij naar de woning van Scholz. Daar woon de ik met hem en zijn vriendin, een joodse danseres, in een kamer. Deze vriendin zwoer, dat Scholz een fatsoen lijke kerel was. Hij zou haar moeder en enkele andere joden belangeloos heb ben geholpen. Ik verzocht Winniger mijn vrouw op te zoeken. De Duitsers vroegen nog maals om de kas van de organisatie. Ik wilde mijn wantrouwen niet laten mer ken en gaf hun mijn persoonlijk bezit in bewaring. Winniger ontmoette mijn vrouw. Zij overhandigde hem op mijn aanwijzing een paar duizend dollar in contanten, haar ringen, mijn sigaretten koker en andere sieraden ter waarde van meer dan 8000 dollar. Ik heb die dingen nooit teruggezien. Na de oorlog zocht ik Winniger in Wenen op. Hij be loofde mij de sieraden uit Salzkammer- gut, waar ze verborgen waren, op te halen. Ik wacht daar nog altijd op. De volgende dag werd Bandi Grosz in de woning van Scholz bij mij gebracht. De mensen van de contraspionage had den hem uit de SS-gevangenis gehaald. Alle inlichtingen, die ik in deze uren van de Duitse agenten ontving, werden spoedig door de feiten bevestigd. Een paar weken vóór het binnentrek ken van de Duitsers had ik mijn wo ning in de Buljovsky ucta verlaten om hem te laten desinfecteren. Wij hadden zolang onze intrek genomen in hotel Majestic. Terwijl ik in de woning van Scholz verbleef, verscheen er een stukje in de couranten, waarin heftig afgegeven werd op de joodse gasten van hotel Majestic. Een van onze medewerkers, ingenieur Biss, een neef van mij, die in de laatste fase van de oorlog nog een belangrijke rol in de Waada zou spelen, las dit bericht. Biss bezat een zeer sterk ontwikkelde intuïtie. Hen begreep me teen, dat de couranten-campagne de voorbereiding was voor een overval op hotel Majestic en dwong mijn vrouw bijna met geweld om nog in hetzelfde uur het hotel te verlaten. Hij bracht haar onder in een hem toebehorende woning, Semsey Andor ucta 15, die Arisch gecamoufleerd was. Om midder nacht van dezelfde dag omsingelde de SS hotel Majestic en deporteerde alle joodse gasten. De joden werden vergast, het hotel werd hoofdkwartier van de Sicherheitsdienst. De Duitse agenten brachten ons de volgende dag een zeer belangrijke in lichting. Een van de leidende personen van de SS in Budapest was Dieter van Wisliceny. Dit bericht gaf ons allemaal moed. Het voorbeeld van Gisi Fleisch- mann in Bratislava deed ons hopen, dat wij Wisliceny zouden kunnen omkopen, wanneer het ons slechts gelukte recht streeks met hem te onderhandelen. Wij boden de agenten van de contraspionage 20.000 dollar aan. wanneer zij dit recht streekse contact tussen Wisliceny en ons tot stand brachten. Zij weigerden. Zij waren eenvoudig bang hun voor delige zakelijke relatie met ons te ver spelen, wanneer wij met de mensen aan de bron zelf zouden gaan onderhan delen. Zij waren slechts bereid onze wensen aan Wisliceny over te brengen. Maar zij hadden de brutaliteit alleen daarvoor hetzelfde hoge bedrag te eisen. De onderhandelingen sleepten zich voort. Wij wilden rechtstreeks contact. Alleen daarvoor wilden wij betalen. Kastner probeerde intussen Slowakije te bereiken. Het resultaat was, dat Gisi Fleischmann, Rabbijn Weismantel en dr Oskar Neumann, een van de moedigste ondergrondse strijders van Slowakije, drie brieven aan Wisliceny schreven. Aan Wisliceny werd in deze brieven verzocht in verbinding te treden met onze groep, met Baronesse Edith Weisz (van de Manfred-Weisz-Werke) en met Philipp von Freudiger, de president van de orthodoxe jeugdgemeente. Wisliceny ging op het verzoek van onze vrienden uit Slowakije in. Baronesse von Weisz had dit contact niet meer nodig. Door bemiddeling van Dr. Billitz en Chorin, de Generaldirek- tor van de Manfred-Weisz-Werke, had de familie Manfred Weisz onderhande lingen aangeknoopt met SS-Obersturm- bannfühi-er Becher. Becher kon deze kleine groep van zeer rijke joden veel meer bieden dan Wisliceny en Eich- mannn. Chorin had aangeboden de meerderheid van aandelen van de Man fred-Weisz-Werke aan de SS af te staan waartegenover de SS zich zou verplich ten de gehele familie Manfred Weisz met nauwe en verre verwanten per speciaal vliegtuig van Budapest naar Lissabon te bx-engen. Becher vertrok met dit voorstel naar Berlijn en legde het voor aan de ReichsführerSS Himm- ler. Himmler gaf de nodige bevelen. Baronesse Weisz verliet met haar 45 fa milieleden Budapest en landde enkele uren later in Lissabon. De onderhandelingen van Wisliceny met Philipp von Freudiger betroffen hetzelfde thema als later die met ons. Dit contact leidde echter tot niets. Freu diger zelf verliet half augustus Buda pest en vluchtte met zijn gezin naar Boekarest. Het laatst kwam Wisliceny bij ons. Eerst ging hij nog naar de joodse ge meente. Hij deed daar zeer joviaal. Er zal jullie niets gebeuren, kin deren. Jullie moeten echter voor rust en orde en voor een stipte naleving van onze bevelen zorgen. De verantwoorde lijkheid daarvoor wordt van dit ogen blik af overgenomen door een joodse raad. Breng mij een lijst van de men sen, die jullie voor die raad wilt voor stellen. Alle andere joodse organisaties en partijen worden van dit moment af ontbonden. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1961 | | pagina 4