Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Zware mist veroorzaakte talrijke verkeersongevallen. »De Wereld van WEEK-tot-WEEK Ernstige botsingen op Rijksweg 12 VEENENDAAL Verdachte ongeval Nieuweweg vrijgesproken Geen ongunstig jaar maar er zijn zorgen rond de middenstand WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Waardige opvolgster van koningin Astrid Prachtige collecties op Rhenense Paasvee tentoonstelling RENSWOUDE Agenda 35e jaargang VRIJDAG 10 MAART 1961 Nr. 20 Uitgave: drukkerij „De Gelderse ¥31161" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel RHENEN AMERONGEN EDERVEEN Veenendaals oudste inwoonster werd 101 Kraaiennesten aan Stationsplein worden verwijderd Voorzitter Veenendaalse Winkeliersvereniging: OP KOOPAVOND TE WEINIG PARKEERRUIMTE Afscheid Parkeerruimte „Prins Hendrik" viert 60-jarig bestaan WAARDE 25 GULDEN 4 HM 063248 „Ik ben verpleegster! Kan ik U helpen?" „EEN GOEDE KONINGIN" Kampioenschap naar Gebr. De Lint Zevenbergen Beste dier uit Rhenen op naam van H. M. van de Heyden Jaarvergadering „Dorcas" Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER SCHOONMAAK Behang 1961 Waterverf plastic Fa. J. F. Tak Een gelukkig paar föetzcruut&ale DAMES H00FDSTR, 91 VEENENDA pm-n— Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lUnen) - Giro 563427 Redaktie: W« F. ter Hoeven Advertenties en abonhementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent De zware mist welke de afgelopen dagen en nachten ons land in zijn greep hield, heeft ook in onze omgeving talrijke verkeers-slachtoffers geeist. Een respectabel aantal motorrijtuigen werd zwaar of lichtbeschadigd, terwijl er één dode en een< tiental gewonden vielen te betreuren. De meest ernstige botsing deed zich voor opl Rijksweg 12, vlak bij de afrit naar Veenendaal. Ongeveer om dezelfde tijd werd ook tussen Amerongen en Leersum een ingewikkeld ongeval gemeld, waarbij o.a. twee autobussen waren betrokken. De twee kettingbotsingen op Rijks weg 12 bij Veenendaal hebben de po litie handen vol werk gegeven. Vlak bij de afrit naar Veenendaal stond op de parkeerstrook een auto. Even later stopte op de rijbaan naast de gepar keerd staande auto een andere perso nenwagen die om inlichtingen vroeg. Achter de stoppende personenwagen kwam een vrachtauto die hierdoor sterk moest afremmen. Tegelijkertijd zag de vrachtautochauf feur een motorrijder langs zich heen- tuimelen. Hij had de grote tegen woordigheid van geest om direct uit zijn cabine te springen om het achter opkomende verkeer te waarschuwen. Het mocht echter niet baten want een tweede vrachtauto kon de op de de weg liggende motorrijder niet meer ontwijken, overreed deze en sleurde het slachtoffer meters mee. Het bleek later de 37-jarige V. uit Maarsbergen te zijn, opzichter van Rijkswaterstaat, die ter plaatse is overleden. Als gevolg hiervan was de gehele rij baan versperd. Ondanks op grote af stand gegeven waarschuwingen vlogen vijf personenwagens achtereenvolgens op het obstakel op de weg. Het mag een wonder heten dat alle inzittenden er met lichte verwondingen af kwa men. Vier auto's werden volkomen ver nield en zo spoedig mogelijk van de rijbaan verwijderd. Door deze aanrijding was het verkeer op de andere rijbaan ook gestagneerd. Het zicht was niet meer dan 30 meter en de politie gaf op verschillende af standen met rode lampen en vlaggen waarschuwingen om zeer langzaam te rijden. Het bleek onbegonnen werk want di verse autos kwamen met snelheden van ver boven de honderd voorbij razen. Een vrachtwagen die stopte, stond goed en wel stil of uit de dichte mist kwam een Mercedes met grote snelheid tevoorschijn. Op het viaduct ramde hij de vrachtauto, even later gevolgd door een Opel die dwars over de weg vloog en over de kop sloeg. Vier personen moesten worden overgebracht naar het ziekenhuis. Het onderzoek wordt bemoeilijkt door het feit dat de auto welke op de rijbaan stopte om inlichtingen te vragen, in de grote consternatie kans heeft gezien te verdwijnen. De zware mist was er woendsdagoch- tend oorzaak van, dat op de Rhenense Nude voorbij de Grebbesluis twee bot singen ontstonden. Een dienstbus van de NBM, komende uit de richting Wagenin- gen reed op een langs de kant van de weg staande melkauto. De chauffeur van deze wagen stond juist op de laadbak om melkbussen op te laden. Hij werd door de botsing er afgeslagen en kwam tussen de bussen en de in grote hoeveelheid weg stromende melk terecht. Licht gewond aan het gezicht moest hij zich van droge kle. ren gaan voorzien. Eén buspassagier werd licht gewond. De straat was één grote melkplas. De melkauto, bestuurd door de heer A. uit Overberg, rijdende voor de Galak te Amerongen, zat beklemd tussen de bus en een boom. De rechter voor kant van de bus was tegen de linker achterkant van de stilstaande melkwagen gebotst. De busschauffeur heeft nog ge tracht een uitwijkpoging te doen, doch een aanrijding was niet meer te vermijden. De melkwagen voerde een juiste ver lichting. Beide voertuigen moesten wor den weggsleept. Een inwoner van Leersum reed op de zelfde weg op een stilstaande bestel auto. Hij liep een lichte hersenschud ding op. Zijn auto moest worden weg gesleept. De bestelauto was het minst beschadigd. Een derde botsing diezlfde ochtend vond plaats bovenaan de Stationsweg, waar de heer Van Z., komende uit de richting Grebbe ging voorsorteren om linksaf te slaan. De achterop komende melkauto van de „Concordia"-fabrieken kwam met de wagen van Van Z. in botsing tengevolge van het slecht zicht. Alleen de wagen van Van Z. liep schade op. Deze moest worden weggesleept. De beide chauffeurs kwamen met deschrik vrij. Even voorbtf de Galak, nog net op het grondgebied van Leersum, ont stond woensdagmorgen in de dichte mist een bijzonder ingewikkeld onge val, waarbij vijf personen gewond raakten. Bij het ongeval waren zes voertuigen betrokken. Het begon toen een motorrij der een steenwagen raakte. De bestuur der van een personenbusje van het reva lidatiecentrum de Hoogstraat die het on geval zag, stopte en ging zich op de hoog te stellen van het ongeval. Dit viel alle maal nogal mee. Op dat moment naderde er een NBM-bus, die al remmend de Hoogstraatwagen raakte. Een tweede NBM bus die hier vlak achteraan kwam botste op zijn beurt tegen de eerste NBM bus. Dit was nog niet genoeg, want toen na derde vanuit de richting Leersum een andere auto, die de eerste NBM bus nog maals kraakte. Dat de schade groot was is te begrijpen. Vijf personen uit de bus die het meest te verduren had gehad, liepen verwondingen op. Twee van hen moesten naar het ziekenhuis in Veenendaal ge bracht worden. Tengevolge van de mist reed de 20-jarige D, uit Ederveen woensdagmorgen met zijn bromfiets op de Nieuweweg in zijn woon plaats tegen een grote bestelwagen van de fa. de G. uit Spakenburg. De heer D. werd van zijn brommer ge slingerd en kwam in een sloot terecht. De ontboden arts v. Ringelestijn achtte over brenging naar het Juliana-Ziekenhuis te Ede noodzakelijk, waar bleek dat D. bei de benen had gebroken. Veenendaals oudste inwoonster, me~ vrouw Gerritje van Ojik-van Remmer- den, heeft gisteren de leeftijd van 101 jaar bereikt. Vanzelfsprekend was er voor haar op deze heuglijke dag veel belangstelling en niet in het minst van de zijde van haar kinderen, kleinkin deren enz. Ruim 80 van haar nakomelingen kwamen haar feliciteren. Daarnaast kwamen vele andere belangstellenden mevr. Van Ojik de hand drukken, o.m. het Veenendaalse gemeentebestuur en de gemeentesecretaris, predikanten der Hervormde Gemeente van Veenendaal. Goede verzorging geniet de oudste in woonster van Veenendaal bij haar 72- jarige dochter, mej. W. van Ojik, die met haar in de woning Molenstraat 11 woont. We kunnen ons voorstellen, dat zij met haar dochter gaarne een praat je maakt, want voor iedereen, die haar gisteren kwam gelukwensen heeft zij een apart woord. Haar geheugen is ook nog prima in orde, want zij mag nog graag vertellen over de oude tijd en over Maurik in de Betuwe, waar zij als kind woonde. Tenslotte willen wij niet achterblij ven bij degenen, die mevr. Van Ojik hun felicitaties hebben overgebracht. Vanaf deze plaats bieden wij haar onze beste gelukwensen aan. voorzitter Ant. de Ruiter, en de heren J. Tak, J. v. d. Bosch en H. Huibers wa ren herkozen en in de vakature, ontstaan door het bedanken van de heer D. van Leeuwen als nieuw bestuurslid de heer D. J. Anbeek was gekozen, werd het woord gevoerd door de voorzitter Ant. de Ruiter. Hij wierp een terugblik op het afgelo- Reeds eerder diende voor het Wagenings kantongerecht de zaak tegen A. P. van B., meelhandelaar te Rhenen. HU zou met zyn vrachtauto op de Nieuweweg te Veenen daal bU het inryden van een inrit een motorryder, de heer B. uit Veenendaal, ge-* hinderd hebben. Er ontstond zo'n ernstige botsing, dat de motorryder een been werd afgerukt. In eerste instantie dekten enkele getui genverklaringen elkaar niet geheel en dat was nu vrijdag wederom het geval. Verdachte, die verdedigd werd door mr. v. d. Grinten uit Nijmegen, hield vol, dat hij in tegenstelling met wat enkele ge tuigen vertelden niet stilgestaan had en ook niet geprobeerd had door ste ken de inrit in te komen. Hij had alleen naar links uitgehaald om beter de draai te kunnen nemen, maar hij had vaart ge houden. Juist toen hij af wilde slaan was de motorrijder hem rechts gepasseerd. Verdachtes raadsman concludeerde tot vrijspraak. Volgens hem had niet ver dachte terecht moeten staan, doch de mo- MAATREGELEN IN I1ET BELANG VAN HET VERKEER Burgemeester en wethouder van Vee nendaal hebben bij besluit van 6 maart j.l. een wachtverbod vastgesteld voor de westzijde van het gedeelte van de Prins Bernhardlaan, vanaf het pand nr. 136 tot de kruising met de Mulderslaan. Boven dien hebben burgemeester en wethouders aangewezen als voorrangskruising de krui sing van de Groeneveldse laan met de Smalle Zijde. Voorrang moet worden ver leend aan het verkeer op de Groeneveld- selaan. Deze maatregelen treden in werking op 13 maart a.s. De kraaienkolonie welke ieder jaar huisvesting zocht in de hoge boomtoppen aan het Stationsplein, zullen dit jaar hun woning „onbewoonbaar" verklaard zien. De Dienst Gemeentewerken is namelijk deze week nog van plan om met behulp van de ladderwagen alle nesten uit de bomen te stoten, in de hoop dat de vogels een ander oord. zullen opzoeken om te nestelen. Men is verplicht dit te doen vóór dat de vogels eieren gelegd hebben omdat men anders in conflict zou komen met de Dierenbescherming. Als reden van deze „uitstoting" wordt opgegeven dat de vogels zich niet bepaald aan de hygiënische voorschriften hou den. Of het zal lukken om de kraaien van hun vaste woonoord te verdrijven, staat overigens nog te bezien. Ze zijn inmiddels druk in de weer om hun woning in orde te maken, niettegenstaande het naderende onheil wat hen te wachten staat. „Voor de middenstand is het afgelopen jaar geen ongunstig jaar geworden, maar aan de andere kant zyn er nog altUd zorgen rond de middenstand. We behoeven, hier alleen maar te denken aan het groot winkelbedryf en tal van andere facetten. Ik doe dan ook een beroep op de jongeren in de middenstand om vooral actief te zyn". Dit zei o.m. de voorzitter van de Veenendaalse Winkeliersvereniging „Handel NUverhcid", de heer Ant. de Ruiter tydens de goed bezochte en geanimeerde jaar vergadering, j.l. dinsdagavond in hotel „De Korenbeurs" gehouden. Nadat de aftredende bestuursleden, t.w. pen jaar en drukte vooral de jongeren op het hart actief te zijn en te blijven. Secretaris Bos gaf een overzicht van de activiteiten van de vereniging in 1960, waarbij de Vewibeto IV een belangrijke plaats innam. De vereniging telt op het ogenblik 137 leden en 9 donateurs. Vervolgens liet penningmeester J. Tak aan de hand van inkomsten en uitgaven zien, dat er bij deze vereniging enorme bedragen gaan omstaan. Hij noemde de financiële positie van de vereniging nog altijd goed. De administrateur van de VWV, de heer B. v. d. Pol had in verband met drukke werkzaamheden voor deze functie bedankt. Bij monde van de voorzitter werd hem tijdens de vergadering dank gebracht voor hetgeen hij in de afgelopen tien jaar voor de vereniging had verricht. Als blyk van waardering kreeg de heer v. d. Pol een boekwerk aange boden, terwyi zUn vrouw een prach tige plant in ontvangst mocht nemen. De heer v. d. Pol bracht dank voor het getoonde vertrouwen, de afscheidswoorden en het geschenk. In het tweede gedeelte van de verga dering werd besloten bij wijze van proef de najaarsactie te laten vervallen en al leen een voorjaarswinkelweek en een St. Nicolaasactie te organiseren. Het bestuur bleek voor de voorjaars actie al een geheel nieuw plan klaar te hebben, dat direct in instemming van alle aanwezigen verkreeg. Besloten werd de plannen nog nader uit te werken. Deze winkelweek wordt in mei georganiseerd. Bij de rondvraag werd door verschillen de leden gewezen op het tekort aan par keerruimte, vooral tijdens de koopavond op vrijdag. Juist op deze avond is het marktplein vroeg volgezet met kramen, waardoor een prachtig parkeerterrein ver loren ging. De vereniging zal dan ook stappen ondernemen bij het gemeentebe stuur en bij de marktcommissie om deze DS. SLOFSTRA SPREEKT VOOR kramen pas na 9 uur 's avonds op te zet- PIIILADELPHIA" teiL Ds. R. Slofstra zal op woensdag 22 mrt. a.s., op uitnodiging van „Philadelphia" de ver. ouders en vrienden van het afwij kende kind spreken over „Niet waarom, maar waartoe?" Deze avond is voor een ieder vrij toegankelijk. torrijder want deze was rechts gaan pas seren. Dat is alleen maar toegestaan als een wagen voorgesorteerd staat en dat was hier beslist niet het geval geweest omdat er immers geen zijweg was. De officier van justitie mr. Tromp Meesters, wilde de ernstige gevolgen die de botsing had gehad niet ten laste van verdachte laten komen, omdat misschien de motor rijder onnodige risico's genomen had. De eis luidde 60,of 12 d. Rechter v. d. Brand vond echter teveel twijfelpunten in deze zaak en daarom sprak hij verdachte vrij. JAARVERGADERING N.C.V.B. De Ned. Chr. Vrouwen Bond afd. Vee nendaal houdt op donderdag 16 maart a.s. in gebouw 't Trefpunt haar jaarvergade ring. Het beloofd een gezellige avond te worden, zodat het bestuur een goede op komst verwacht. Morgen, zaterdag 11 maart, bestaat de Veenendaalse schietveren. „Prins Hendrik" 60 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum houdt het bestuur op woensdag 15 maart a.s. in hotel De Korenbeurs een receptie, terwijl het voorts in de bedoeling ligt in de laatste week van juni een grote schietwedstrijd te organiseren. In ons blad van woens dag a.s. komen wij uitvoeriger op dit jubileum terug. NIEUWE MODELLEN OP MOTORENSHOW In gebouw Eltheto is donderdagmor gen Waayenbergs Motorenshow ge opend, waar de liefhebber van de ge motoriseerde tweewielers kennis kan maken met de nieuwste modellen en uitvoeringen. Bij de motoren valt de Japanse wegracer op, een 125 cc-er in blauwe uitvoering. Ook de Triumph Tiger (650 cc) trok veel belangstelling. De bromfietsen kenmerken zich door een steeds zwaardere bouw. Bij de rij wielen is het nieuwste snufje twee koplampen op het spatbord en een ver- snellingshandel net als bij een brom fiets. Ook op het gebied van scooters en scootmobiles is veel mooit te bewon deren. De show duurt tot en met zater dag. Ook nu weer is de Valleiriks, die uitgegeven was by J. de Kievid Eist (U.) autoschadeverz. niet ontdekt. De vinderspremie stygt hierdoor weer met twee gulden vyftig zodat de nieuw uit te geven riks met het num mer: VIJFENTWINTIG GULDEN waard is. By inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmid dag 12 uur wordt de premie a contant uitbetaald. Toen op 16 februari de Boeing van de Sabena neerstortte op het vliegveld van Brussel vielen er 72 doden. Weer was België door een zware ramp getroffen. Koningin Fabiola was als een der eersten op de plaats des onheils aanwezig. De vreselijke chaos ziende, vroeg ze aan een der artsen: „Ik ben verpleegster, kan ik hier soms helpen". De dokter, zich niet realiserende met wie hij sprak gaf haar onmiddellijk enige opdrachten, die de koningin met volle toewijding uit voerde. Enkele ogenblikken later ging hij naar de koningin toe om haar zijn verontschuldigingen aan te bieden; die zij echter van de hand wees met de woorden. „Ik voel me erg gelukkig als ik ergens een nood kan lenigen". In enkele maanden tijd is koningin Fabiola populair geworden, en dit on danks het feit, dat haar nieuwe vader land de laatste tijd de ene ramp na de andere moet doorworstelen. Want een golf van vreselijke tegenslagen teistert onze zuiderburen. In het begin vond De eerste Paasveetentoonstelling van dit jaar is zoals de traditie dat wil donderdag weer in Rhenen gehouden op de Koningshof, het knusse markterrein aan de voet van de ryzige Cuneratoren. Deze tentoonstelling is van zeer veel invloed op de uitslagen van die, welke nu nog volgen in Amsterdam, Den Bosch en Utrecht. Het is bU de fokkers algemeen bekend, dat wie in Rhenen in de prijzen valt, ook: zeer goede kansen heeft op de overige exposities. Er was voor de tentoonstelling In de Grebbestad dan ook weer buitengewoon veel belangstelling, zowel van de kant van de inzenders als van de bezoekers. In Rhenen is gisteren weer de jaarlykse Paasveetentoonstelling gehouden op de Koningshof aan de voet van de Cuneratoren. De aanvoer was groter dan ooit tevo ren, terwyi de kwaliteit een stygende lyn veroonde. Het beste dier uit Rhenen kwam op naam van de heer H. M. v. dh. Heyden. Uit alle windstreken van ons land werd het puikje onder het Paasvee aangevoerd. Slechts de inzenders, die het verst moes ten komen, lieten tengevolge van de zwa re mist, die er 's ochtens vroeg hing, ver stek gaan. In de binnenstad van Rhenen kon men bijna geen auto meer parkeren. Ze stonden bumper aan bumper, zelfs ot op de gazons van het Koningin Elisa- bethplantsoen. De kwaliteit van het mestvee beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. Er was een uitgebreide collectie te zien, waarin vaarzen, afgewisselde en niet afgewisselde koeien, dikbillen in diverse klassen, vette ossen en jongvee. Opvallend groot was dit jaar de inzending vette kalveren. Er wa ren er meer aangevoerd dan ooit tevoren. Een jury op nationaal niveau, waarin zit ting hadden keurmeesters afkomstig uit Voorburg, Nw. Vennep, Haarlem, Utrecht, Rijswijk (ZH) en Zutphen had tot om streeks twee uur 's middags de handen vol met de aan de tentoonstelling verbon den keuring. Teenslotte kwam als alge heel kampioen naar voren de inzending van de gebr. A. en M. de Lint uit Zeven bergen, die beslag legden op de fraaie wis selbeker, destijds geschonken door mevr. Udo van Druninck te Rhenen en respec tievelijk in 1958 gewonnen door de heer J. J. Meijer uit Hoofddorp, in 1959 door de heer J. Oskam te Willige Langerak en in I960 eveneens door de gebr. de Lint te Zevenbergen. Wint de huidige kampioen „Wy horen tegenwoordig in het jeugd werk steeds meer spreken over Jeugvor- ming. Op maatschappeiyk gebied kan de jeugd op allerlei manieren worden ge vormd. Op ons rust de taak de jeugd te vormen in de navolging van Christus". Met deze woorden opende ds. L. van de Peut deze jaarvergadering. De Bijbelinleiding werd gehouden door mej. A. van de Brandhof en handelde over de Barmhartige Samaritaan. Uit het fi nancieel jaarverslag van de penningmees- teresse bleek, dat men met een tekort heeft te kampen, maar spreekster hoopte door een voordelig saldo van deze avond volgend jaar weer dan is de fraaie bocaal definitief zijn bezit. Tot reserve-kampioen werd uitgeroepen de inzending van de heer O. de Kok uit Nieuw Vennep. Het kampioenschap dikbillen en ossen kwam eveneens terecht bij de gebr. de Lint. Het beste dier uit Rhenen kwam op naam te staan van de heer H. M. v. d. Heijden te Rhenen. Verder was er nog een lange lijst van winnaars van een uitgebreide collectie prijzen. dit tekort te kunnen opheffen. De klucht „Huwelijks aanzoek" werd op komische wijze door enkele meisjes met succes opgevoerd. Een van de dames droeg op verdien stelijke wijze een gedicht voor van De Genestet. Na de pauze werd nog een stukje op gevoerd getiteld „Tante Coba schept orde" In een modern, verwilderd gezin waarvan de moeder ziek is, komt een oude tante orde op zaken stellen. Hierdoor ontston den komische situaties, die door het pu bliek zeker werden gewaardeerd. Van de speelsters moet worden genoemd mej. van de Haar, die een stijve en ouder wetse tante op juiste wijze op het toneel bracht. Ds. van de Peut sloot hierna deze, door het publiek matig bezochte feestavond, met gebed. AANRIJDING IN DE MIST Door de dichte mist is op de Arnhemse- weg een aanrijding ontstaan. De heer v. d. B. kwam met zijn auto uit de Schalm. Door het slechte zicht zag hy een uit de richting van het dorp komende personen auto te laat. Een botsing was niet meer te voorkomen. Aan beide auto's werden slechts lichte beschadigingen toegebracht. LEZING DS. VAN DE KLIFT Maandagavond 13 maart a.s. hoopt ds. J. J. v. d. Klift uit Ermelo in gebouw „Re- hoboth" te spreken. Het onderwerp voor deze avond is: „Men mag als chriten nu eens nooit wat." Alle gemeenteleden worden op deze avond ver wacht. KUNSTKRING GEEFT GEVARIEERDE AVOND De kunstkring van het N.V.V. te Vee nendaal geeft op zaterdag 18 maart a.s. in het Verenigingsgebouw aan de Eiken laan een gevarieerde avond, waaraan me dewerken: Henk Bukman, als conferen cier en in sketches met Annie Meyer en Jan van Oost, de 2 Pico's, accordeonduo, La Petite Mouchette, acrobatiek en cas cade en het wereld beroemde mondaccor- deontrio „De Hotcha's". Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaal weg 2 - Tel. 2918 SOK. Er is een apparaat In de handel gebracht waarmee men z'n sokken kan stoppen zonder ze uit te trekken. GRAFELIJKE TOELICH TING. De toeristen die deze zo mer een bezoek zullen brengen aan het Engelse kasteel Woburn Abbey, dat eigendom is van de graaf van Bedford, zullen daar kunnen kiezen uit twee telefoon hoorns. Door de ene kunnen ze de stem van de graaf horen die alle bezienswaardigheden van zyn bezittingen toelicht in het Engels en door de andere die van de gravin, die hetzelfde doet in het Frans. GEVEL. Het laatste snufje van huizen kopende en/of bouwende rijke lieden is de voorgevel van een oude boeren schuur opkopen en tegen een ultra modern chalet plakken. De beroemde violist Yehudi Menu- hin gaf de voorkeur aan een an dere oplossing, hij liet de voor gevel van zijn buitenhuis af branden om een verschroeide en daarmee romantische aanblik te verkrijgen. TROOSTELOOS. Ontroostbaar sinds de dood van haar man, heeft men voor Anna Ling, een orang-oetan in de dierentuin van Texas, een mannelijke orang oetan uit Antwerpen laten over komen. Deze laatste heet Abu en deze Abu heeft al zijn best gedaan om Anna Llng te troos ten en zich een waardig opvol ger van de overledene te tonen. Maar tevergeefs, Anna Ling bleef ongenaakbaar in haar af weer en ging door met verdrie tig in een hoekje te zitten. Men heeft nu Abu weer op de boot naar Antwerpen gezet. BAGAGE. Een Amerikaanse toeriste, die haar broer in Rus land een bezoek ging brengen, bleek bij onderzoek door de Russische douane-autoriteiten niet minder dan twee ton aan bagage (48 koffers en 6 reistas sen) bij zich te hebben. Behal ve voedingsmiddelen in blik be vond zich er een partij van 180 paar schoenen bij. „Uit sanitaire overwegingen" hebben de Rus sen het grootste deel verbrand alvorens de Amerikaanse toe gang tot hun land te geven. HONORARIUM. Een Franse gevangene, die 25 jaar in Ca yenne heeft doorgebracht en nu de rest van zijn straftijd in een Franse gevangenis slijt, ontvangt elke week een zending voedings middelen, tabak en kleren van de bekende schrijver Virgil Gheorghiu als honorarium voor de levensgeschiedenis die hy hem heeft verteld en die de in houdt vormt van de nieuwste roman van deze auteur. WORST. Te ParUs zal in maart een wedstryd worden ge houden in het worsteten. De winnaar van het vorige tournooi (te München) zal ook deelnemen. Het record staat op zyn naam met 25 meter worst in zes uur. HONDERD. Mevrouw Petra Pascual te La Corogne in Spanje gedenkt een dezer dagen het feit dat zij honderd jaar getrouwd is. Toch is het geen jubileum, want zy leeft nu (op haar 114e jaar) met haar vierde man. Zy moet echter wel erg gelukkig zyn want een Franse onderzoeker heeft vastgesteld dat 90 pet. van degenen die hertrouwen zich by tweede en volgende huweiyken steeds gelukkiger gaan voelen. Keus uit meer dan 1000 stalen GEEFT NIET AF. Bussen lakverf, diverse tinten, verf kwasten, borstels, bezems. Vlinderwas in dozen en los verkrijg baar. Zeemleer-sponzen enz. Hoofdstraat 106 - Veenendaal Telefoon 2576 Kleine behangboekjes zijn gratis in onze zaak verkrijgbaar. men vooral in het Waalse gedeelte van het land wel socialistische vuurvreters, die er munt uit poogden te slaan, al zeggende: „De Spaanse brengt ons on geluk". Maar nu hoort men ook in het uiter ste zuiden steeds vaker zeggen: „Fabio la is een goede koningin. Ze zal Astrid vervangen". Sedert haar huwelijk met koning Boude wijn is er geen week of haar foto verschijnt op de eerste pagina van de kranten. Maar het is al niet meer het zachte gelaat van begin december. Men ziet al duidelijk de sporen van de zorgen. Met vermoeide trekken kon men haar door de overstromingen van Henegouwen zien lopen, de wezen troostende. Met bestoft gelaat zag men haar in Jupille, wenend voor de inge storte woningen en deze tranen heb ben meer gedaan dan haar liefste glim lach: ze heeft de harten van Luik ver overd, Luik, het bolwerk van Renard. Om te weten wat dit zeggen wil moet men enige maanden terug gaan. Toen de koning aankondigde te zullen trou wen was men in België wel verheugd, maar vooral in het Waalse gedeelte van het land vroeg men zich af, waar om dat hij juist een Spaanse had moe ten kiezen. Dat ze ouder was dan de vorst en in het begin een ietwat ver legen indruk maakte was minder erg dan haar Spaanse afkomst. De socia listische wereld hier vreesde, dat het huwelijk de banden met het Franco regiem nader zou toehalen en al spoe dig definiëerde de rode pers als volgt haar standpunt: „De werkende klasse van België zal nimmer vergeten, dat Franco met behulp van de steun van Hitler en Mussolini de macht in Spanje naar zich toe trok en geheel België weet hoe Franco tijdens de laatste we reldoorlog steun verleende aan de as- rnogendheden". Ook kon men hier en daar voorzich tig lezen, dat koningin Fabiola een af stammeling was van de hertog van Al- va. Al deze weerstanden zijn nu over wonnen. Het Belgische Koningshuis heeft jarenlang niet zo sterk gestaan als nu! Koningin Fabiola heeft er op aan raden van het Hof van afgezien om haar twee Spaanse vriendinnen als eredames aan het Hof te introduceren. Dagelijks leert ze twee uren Nederlands en reeds begin maart sprak ze onze taal heel aardig. De Vlaamse harten springen weer open als ze de vorstin op het televisiescherm enkele zinnen Nederlands horen spreken. De rechtstreeks uit het Hof komende berichten en geruchten laten aan dui delijkheid niets te wensen over: Bou- dewijn en Fabiola zijn een gelukkig paar. De koning is terecht trots op zijn jonge vrouw en overal in het land kan men horen zeggen: „Fabiola begint Astrid te vervangen. België heeft een goede koningin". Over enige maanden zal het jonge paar een officieel bezoek brengen aan Frankrijk, waar de koning en de koningin de gas ten zullen zijn van president de Gaulle. Dit zal een nieuw hoogtepunt worden in de jongen, koninklijke loopbaan van Fabiola, een gebeurtenis waarmee ze opnieuw vele harten kan winnen. VEENENDAAL Vrijdag 10 maart: Motorenshow in Eltheto van 2 tot 10.30 uur. Zaterdag 11 maart: Motorenshow in Eltheto van 2 tot 10.30 uur. Luxor Theater: Vrijdag t.m. dinsdag: „Waar over men niet spreekt", 18 j.; woensdag en donderdag: „Het laatste duel", 14 j. RHENEN Zaterdag 11 maart: Cefafilm: „Komt u na de eer ste", gebouw Irene. Dinsdag 14 maart: Lezing Will de Nijs in gebouw Irene. Bio Rhenen: Zaterdag en zondagmiddag: De Indiaanse vrouwenroof, 14 j.; zondagavond: Om het naakte leven, 14 j. RENSWOUDE Zaterdag 11 maart: Feestavond C.B.T.B. in Reho- both, 7.15 uur. AMERONGEN Zaterdag 11 maart: Openingstocht wandelseizoen. Start: Buitenlust, 2.30 uur. ACHTERBERG Zaterdag 11 maart: Toneeluitvoering Excelsior, 7.30 uur. OVERBERG Zaterdag 11 maart: Uitvoering Accordeonette in de Ossenberg. voor l>eterc uurwerken 3UR6HANS PRISMA PONTIAC OMEöA

De Vallei | 1961 | | pagina 1