Uitvoerige debatten over Ulo-kwestie Gunstige ontwikkeling bij Nederlandse Beiaardschool Amerongen heeft nieuwe Boerenleenbank Y'daal boekte verdiende 3-2 overwinning op Union Staking van onderwijzend personeel V.C. Veenendaal uit de zorgen door fraaie overwinning op D.E.S.: 0-3 Overtroefd Uit de raad van Scherpenzeel Bijna 500 wandelaars op openingstocht van de N.W.B. Officiële bekendmaking N.S.V.S. hield hekkensluiter Valkenheide onder de duim (3-2) Merino's liet zich in Wilnis overbluffen en verloor met 5-3 Unitas liet 3-0 voorsprong glippen Nieuwe, Franse minister voor grote moeilijkheden V.C.V.-aanval was op dreef UITSLAGEN Probleem Voor de kantonrechter I RUSTHUIS NOG STEEDS NIET GEGUND De bouw van het nieuwe Herv. rust huis aan de Kerkewijk is nog steeds niet officieel gegund. Het wachten schijnt te zijn op gqedkeuring van het gewijzigde uitbreidingsplan, dat in een zeer laat sta dium door de betrokken instanties zou zijn aangeboden. UITBREIDING HUISHOUDSCHOOL GEGUND De uitbreiding van de Chr. Huishoud school te Veenendaal is maandag gegund aan Bouwbedrijf Boers te Veenendaal voor de inschrijvingssom ad. 259.000,—. Deze uitbreiding heeft betrekking op 1 overblijflokaal, 2 leslokalen en een gym. zaal. GESLAAGD Op de te Utrecht gehouden examens van de ENMV slaagden voor coupeuse de da mes: N. v. Altena, J. v. d. Brink en H. de Rooi. Voor costumiére: R. Diepeveen en C. v. Curksum. Zij genoten hun opleiding bij Modevakschool ENSAID aan de La- rikslaan te Veenendaal. DOOR RODE LICHT GEREDEN Een tractor met aanhangwagen reed donderdagmiddag door het verkeerslicht. De bestuurder V. uit Ede had n.l. te laat bemerkt dat het licht op rood stond. Hij stopte en reed zonder achterom te kijken, achteruit waardoor hij de perso nenauto van mej. v. V. uit Zeist ramde. Er ontstond flinke materiele schade. ORIENTATIERIT M.A.C. VEENENDAAL De eerste oriëntatierit in dit seizoen van de MAC Veenendaal zal vanavond gehouden worden. Deze rit gaat over een afstand van ongeveer 60 km. en staat open voor auto's en motoren. Ook beginners kunnen aan deze rit deelnemen. De start is om half acht bij hotel La Montagne. GEMEENTEPERSONEEL OP DE PLANKEN MET ACTUEEL STUK De toneelcluub van de personeelsvereni ging der gemeente Veenendaal zal de le den en intrducé's van deze vereniging ver gasten op een toneelstuk, dat woensdag avond a.s. wordt opgevoerd. Deze toneel avond vindt plaats in de instructiezaal van de nieuwe brandweerkazerne aan de In dustrielaan. Het stuk is getiteld „Pinky, een blank negermeisje" en een toneelbe werking van de gelijknamige roman van Cid Rickett Summer. Het behandelt een onderwerp, dat over de gehele wereld de hedendaagse belangstelling geniet omdat het rassenprobleem hierbij om de hoek komt kijken. De regie is zoals gewoonlijk in handen van mevr. A. F. van der Veen-de Vries, terwijl de decors zijn ontworpen en ver vaardigd door één der leden van de per soneelsvereniging, de heer Henry van Eijk. In de pauze zal de heer A. C. Slieker een korte film vertonen over de vorig jaar gehouden reis van de personeelsvereni ging naar de Rotterdamse „Floriade", ter wijl tevens een verloting wordt gehouden. LEDENVERGADERING ORANJE VERENIGING "O - <-. Op de ledenvergadering 1 maart j.l. ge houden werden herkozen als bestuurslid de heren J. de Kroon en E. Vonk, terwijl ï.v.m. vacatures tot bestuurslid werden gekozen de heren G. Henzen en R. v. Tolij. Het programma voor de viering van de vorjaurdag van H.M. de Koningin op maandag 1 mei a.s. werd vastgesteld als volgt: kinderaubade, optocht, kinderspe len, populair concert of de Hof. De werving van nieuwe leden, ook in de nieuwe woonwijken, zal ter hand worden genomen. Een voorstel het Oranjefeest op 5 aug. te doen vervallen, werd verworpen. Aangedrongen werd op samenwerking met de winkeliersvereniging, welke in augustus de „lichtweek" organiseert. De vergadering werd bezocht, buiten het bestuur, door een voor deze moderne tijd redelijk aantal leden, n.l. twee. Een jongeman bestelde bij een vooraanstaande impox-teur van veiligheidsscheermessen een mes met het volgende briefje: „Mijne heren, Bijgaand gelieve 1,aan te treffen voor een exemplaar van het door u gead verteerde scheermes. Jan Pieter- sen. P.S. Ik vergat de 1,in te sluiten, maar een firma met zo'n klipkende naam als de uwe zal mij het scheermes toch wel zenden". De importeur antwoordde: „Geachte heer, uw gewaardeer de opdracht kwam onder dank zegging in ons bezit, ingesloten treft u het bestelde aan. Hoog achtend X. P.S. Wij vergaten het scheermes in te sluiten, maar zonder twijfel heeft iemand die zo „glad" is als u er geen nodig". Op wethouder van Kampen na, die sinds zaterdag door een verkeersongeval in het ziekenhuis te Oldenzaal is opgenomen, waren alle raadsleden donder dagavond ter vergadering in het gemeentehuis aanwezig. In zijn openings woord wenste de voorzitter, burgemeester mr. C. I'. Iloytcma van Konijnen burg de afwezige wethouder een spoedig herstel toe. Voor de tweede maal binnen een maand tijds kwam de ULO-kwestie tpr sprake, die de vorige maanda werd aangehouden omdat de linkse fracties overleg wilden plegen omtrent een bredere basis van het schoolbestuur. Hiertoe werden stappen ondernomen maar deze liepen zoals overigens werd verwacht op niets uit. Zodoende stond de raad voor hetzelfde feit als een maand geleden om de beno digde gelden beschikbaar te stellen voor het bouwen van een semi-permanent schoolgebouw voor ULO van 3 tot 4 loka len, alsmede voor de inventaris en de be nodigde leermiddelen voor één lokaal. Voor uitbreiding van de speelplaats van de kleuterschool werd van de heer Van Settcn plm. 138 m- grond aangekocht voor 6,— de m2. De heer Jonker (A.R.) vond de prijs in vergelijking met eerdere aan kopen aan de hoge kant, waarmede de voorzitter het eens was. De grond is ech ter dringend nodig daar de speelplaats alduvolgens voorschrift moet worden uit gebreid, aldus de voorzitter. Het gemeen te bestuur is met de heer Van Setten in onderhandeling om het gehele terrein ge legen achter de kleuterschool aan te ko pen. Met uitzondering van het gedeelte dat als zandbak wordt ingericht, zal het gehele terrein worden betegeld. U.L.O. Hierna kwam de ULO-kwestie ter spra ke. De voorzitter moest tot zijn spijt me dedelen, dat de onderhandelingen van de fractieleiders met het schoolbestuur om tot een bredere basis te komen op niets waren uitgelopen. De heer H. J. Blanken (VVD) dankte de voorzitter voor zijn be middelingspogingen en sprak zich even- DONDERDAGAVOND: V.C. VEENENDAAL—Z.V.C./K.V. Donderdagavond zal het hoofdklasse damesteam in de zaal van het Chr. Ly ceum de strijd aanbinden met het Rot terdamse ZVCVKV. Tegen deze niet zo sterke tegenstander moet het voor de VCV-sters - ondanks het niet meespe len van Cor Sasburg - mogelijk zijn om tot winst te komen. Het eerste herenteam heeft deze week vrij en kan zich voorbereiden op de wedstrijd van het seizoen tegen het nog steeds ongeslagen Set Up in Utrecht op 25 maart. AS VAN AUTO BRAK Plotseling brak maandagmiddag de as van de bestelwagen van de Veenendaalse koopman K., toen deze op de Prins Bernhardlaan reed. Vanzelfsprekend had de bestuurder de auto niet meer in zijn macht en deze vloog tegen een boom. De auto moest zwaar beschadigd worden weggesleept, doch de bestuurder kwam er zonder letsel af. AANRIJDING MET ZIEKENAUTO De ziekenauto, op weg met een patient naar het ziekenhuis, is zaterdagavond te gen zes uur op de Brinkersteeg met de bromfietser J. in botsing gekomen. Door de snelle reactie van de chauffeur bleven de gevolgen beperkt tot lichte materiele schade. BRAND BIJ GARAGE VONK Dinsdagmorgen werd de brandweer ge alarmeerd voor een begin van brand bij garage Vonk aan de Parallelweg. Hoewel er een flinke rookontwikkeling was, bleek de brand mee te vallen, zodat in korte tijd het gevaar bezworen was. De Stichts Gooise Wandelsport Bond aangesloten bij de N.W.B. heejt zater dagmiddag met bijna 500 wandelaars het wandelseizoen in Amerongen en omgeving geopend. Hoewel het ver wachte zonnetje niet scheenwas het toch goed wandelweer. Het was tegen drie uur in en om de startplaats Buitenlust een druk komen en gaan van wandelaars, groepen wandelaars formeerden zich en individuelen trokken beste stemming. De organisatie, voor eeh er alleen op uit, allemaal in een opper- groot deel berustend bij de Vrije Wande laars, had voor een mooie en gevarieerde wandeling op de 10 en 15 km gezorgd. De deelname was boven verwachting, temeer omdat men de laatste tijd wat wandelmoe schijnt te worden. Het aantal deelnemers, nu 492, was slechts enkelen minder als vorig jaar. Naast de indivi duelen telden we 13 groepen op de tien km, en 10 groepen op de vijftien km. Er waren flinke grote groepen bij zoals de Trekvogels uit Overberg en ds WSV Wou denberg. Het was een bonte mengeling van kleuren die in de Holleweg van start ging, het merendeel in zomers sporttenue. als in de vorige vergadering uit voor een chr. nationale school, die geen enkele bin ding heeft met het Gereformeerde school verband. De school in deze vorm wekte volgens spreker de indruk dat deze al leen bestemd is voor bepaalde groepe ringen van de Scherpenzeelse bevolking. Bovendien vond de heer Blanken, dat men met het verlenen van zijn medewer king op de zaken vooruit loopt aangezien de urgentieverklaring voor het bouwen van de noodschool nog niet is afgekomen. De heer Blanken stelde in het vooruit zicht, dat in de toekomst alsnog pogingen zullen worden gedaan te Scherpenzeel een openbare ULO-school te stichten. De heer J. H. Renken (PvdA) hekelde het „star dogmatische standpunt", dat het ULO-bestuur bij de gesprekken over de bredere basis had ingenomen. Volgens hem zou dit de gang van zaken in de toe komst nadelig beinvloeden. De heer J. H. E. Sterk (SGP) was de mening toegedaan dat de school wel de gelijk een chr. nationaal karakter had, en niet zoals door de heer Blanken was ge suggereerd een gereformeerde inslag. De heer Blanken meende te weten dat er reeds een gereformeerd schoolhoofd was benoemd. De heer Jonker beaamde die evenals de voorzitter. De heer Jonker vraag of het schoolhoofd de capaciteiten vond dit niet erg. Bij hem overheerste de bezit. Nadat de heer Jonker nog getwijfeld had aan de bereidwilligheid van de heer Blan ken om akkoord te gaan met een zgn. chr. nationale school werd het voorstel de ge vraagde medewerking te verlenen in stem ming gebracht. Met zes stemmen voor en vier tegen (liberaal en socialisten) werd het aangenomen. Tot slot deelde de voorzitter mede, dat het gemeentebestuur in onderhandeling is me het bouwfonds Ned. gemeenten om trent de bouw van 15 woningen, die per stuk 15.000,moeten kosten. Gemeente Rhenen Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat op 9 maart 1961 bij hen in binnengekomen een verzoekschrift van Willem Lokhorst, koster der Ned. Hervormde Kerk en con cierge van het verenigingsgebouw „Irene" wonende te Rhenen, Torenstraat 7, om een verlof A voor de verkoop van zwak- alcoholische drank in het klein in het verenigingsgebouw „Irene", Grutterstraat 17, te Rhenen. Binnen twee weken na dagtekening van deze bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van dit verlof schriftelijk be zwaren bij ons inbrengen. Rhenen, 13 maart 1961. Burgemeester en wethouders voornoemd, De secretaris, TH. VAN DE WILLIK De burgemeester, L. BOSCH VAN ROSENTHAL Gemeente Rhenen De raad der gemeente Rhenen; gezien een op 17 januari 1961 ingekomen ver zoek van het bestuur der vereniging „Een school met de Bijbel" te Eist voor de bouw van twee schoollokalen meer dan waar voor bij raadsbesluit van 15 februari 1955, nr. 13, medewerking werd verleend; over wegende, dat dit verzoek voldoet aan de bij de wet gestelde eisen en dat daarbij is overgelegd de verklaring als bedoeld in het derde lid van artikel 37 der bedoelde wet; gelet op de artt. 72 en volgende der lageronderwijswet 1920; besluit: de ge vraagde medewerking te verlenen. Vastgesteld in de openbare vergadering van 28 febr. 1961. Voorzitter, L. BOSCH VAN ROSENTHAL De secretaris, TH. VAN DE WILLIK De onverwacht opgetreden wankele basis van de beiaard op de Zonnehof in Amersfoort is allerminst symbolisch voor de positie van de Stichting Neder landse Beiaardschool. Dat is wel duidelijk gebleken tijdens de dezer dagen ge houden bestuursvergadering van de school, welke als vanouds stond onder lei ding van oud-burgemeester H. Molendijk, oprichter en nog steeds enthousiast bezieler van de beiaardschool. Sinds de school in 1953 startte, hebben in het nederlandse Mechelen in totaal ongeveer 40 leerlingen beiaard-onderricht ge noten. NSVS kon mar net de baas blijven over hekkcsluiter Valkenheide. Het was voor de rust een aardige wedstrijd met weinig krachtsverschil. Hiervan getuige dan ook de 1-1 stand bij de rust. De tweede helft was minder prettig. Er werd soms keihard gespeeld, wat tot gevolg had, dat de Veenendaalse doelman van Ommeren, zich met een gebroken middenhandsbeentje onder doktersbehan deling moest stellen. Al vrij spoedig nam NSVS door v. Beek de leiding, maar nog voor de rust maakte Valkenheide gelijk 1-1. Na de rust waren de Veenendalers wat sterker en wisten dit in doelpunten van v. Beek en v. d. Pest, uit te drukken 3-1. Hoewel Valkenheide daarna soms erg hard ging spelen kwamen zij toch niet verder dan 3-2. En daar bleef het bij. (Ingezonden) MIDDELBARE HANDELSDAGSCHOOL MET 4 JARIGE CURSUS VOOR WAGENINGEN EN OMSTREKEN De directeur der school maakt in een advertentie, opgenomen in dit blad bekend dat er gelegenheid bestaat om nieuwe leerlingen te doen inschrijven voor alle klassen. Reeds vele jaren geniet de Middelbare Handelsdagschool de volle belangstelling van talloze ouders, die voor hun kinde ren een goede middelbare schoolopleiding wensen. De afgestudeerde leerlingen wis ten zich een uitstekende positie te ver werven op particuliere kantoren of bij Rijk, Provincie en Gemeente. Het einddi ploma geeft algehele vrijstelling van het examen voor het Middenstandsdiploma en recht van toegang tot andere scholen. Leerlingen, die met vrucht de 6e of 7e klasse der lagere school hebben doorlopen en met goed gevolg op woensdag 5 juli een toelatingsexamen hebben afgelegd in de vakken Rekenen, Nederlands, Aard rijkskunde en Geschiedenis worden tot de school toegelaten. Jongelui met einddiplo ma MULO kunnen zonder examen in de 3e klasse geplaatst worden. De Middelbare Handelsdagschool te Wa- geningen heeft in de loop der jaren be wezen in staat te zijn aan de leerlingen in een 4 jarige cursus de theoretische en practische kennis bij te brengen, waaraan in onze huidige ingewikkelde maatschap pij grote behoefte bestaat. Aan belangstellenden wordt op aanvraag gaarne een circulaire toegezonden met bij zonderheden over het doel en de aard van het onderwijs aan deze school. De Direkteur. Overmorgen, vrijdag 17 maart, zal wethouder de Bonte de officiële opening ver richten van het nieuwe bankgebouw van de Coöp. Boerenleenbank „Amerongen'- Leersum" aan de Kon. Wilhelminaweg te Amerongen. Hiermede krygt de eerste plaatselijke bank de beschikking over een naar de eisen des tijds ingericht gebouw met kluis, waardoor de inwoners thans de mogelijkheid hebben een safe-loket te huren. De oprichting van de bank dateert reeds van december 1911 zodat dit jaar het 50- liet heeft in Wilnis bij de wedstrijd CSVV-Merino's, aan spanning niet ontbro ken. Het liep echter voor de Veenendalers niet best af, want een 2-0 voorsprong werd aan het eind een 5-3 nederlaag. Het begon allemaal erg hoopvol, want reeds in de eerste minuut, kon v. Dijk zijn cluub de leiding geven. Zeven minuten latei-, was het alweer raak door Sukkel 0-2. Dat de gastheren nog voor de rust uit een earner de stand op 1-2 brachten, had dan ook nog niets te betekenen. De tweede helft was slechts zeven mi nuten oud, toen van Setten het verloren terrein al weer heroverd had 1-3. Toen was 't gebeurd met de Veenendalers. De ge vaarlijke linkervleugel van CSW kwam in actie en draaide al spoedig op volle toeren. Voor er een kwartier verstreken was, stonden de partijen weer op gelijke voet 3-3. Het ging toen even wat kalmer aan, maar het laatste kwartier bracht nogmaals twee doelpunten voor Wilnis, waardoor de eindstand 5-3 werd. jarig bestaan herdacht zal worden. Mede doordat na de tweede wereldoorlog steeds meer gebruik gemaakt werd van de Boe- renleenbanken-Raiffeisenbanken, werd in 1950 overgegaan tot verruiming van de kantooruren. De stormachtige aanwas der spaargel den sinds 1950 stegen deze tot meer dan het tien-dubbele, terwijl de kredietver strekking hiermee gelijke tred hield ontstond behoefte aan een kluisinrichting. In 1959 werd dan ook besloten tot aan koop van het perceel aan de Kon. Wil helminaweg, waarna in september vorig jaar met de bouw werd begonnen. Vrijdag van 's middags twee tot 's avonds tien uur wordt iedereen in de gelegenheid gesteld het gehele interieur te bezichtigen Op die dag zal er zowel in Amerongen, als Leersum en Eist geen kantoor worden gehouden. MODESHOW IN CLUBHUIS Vanavond (woensdagavond) wordt in het Clubhuis een modeshow gehouden van een viertal Veenendaalse firma's t.w. Erven de Ruiter, La Mode, Fa. B. Versteeg en Melis Optiek. Deze avond wordt gege ven onder auspiciën van Bureau Brusse te Arnhem. Veenendaal heeft het zondag in Nijmegen tegen Union niet slecht gedaan. Laat Union thans als hekkensluiter fungeren, toch stonden de Veenendalers op een ge geven moment met 2-0 achter. Zij hebben echter in het laatste half uur van de wedstrijd deze Nijmeegse voorsprong niet alleen te niet gedaan maar twee minuten voor tijd met een gaaf doelpunt de balans In eigen voordeel doen doorslaan. Veenendaal verdiende deze overwinning ten volle, daar zij praktisch de gehele wedstrijd overwegend in de meerderheid waren. Toch kwam in de eerste helft, dit overwicht niet met doelpunten tot uiting. Wel bewoog de jeugdige Veenendaal mid- voor van Leeuwen zich steeds weer voor het Nijmeegse doel en trachtte met listige kopballen een opening te vinden, maar telkens wist de Union dielman op uitste kende wijze een doelpunt te voorkomen. In de tiende minuut kwamen de gasthe ren, door een goed opgezette aanval aan de leiding 1-0. Na de thee moest het eerst echter nog 2-0 worden, voor de Veenendalers beseften wat er ging gebeuren. Het tempo werd zichtbaar opgevoerd, met gevolg dat P. Muller met een ver maar keihard schot de stand op 2-1 bracht. Tien minuten voor tijd maakte Thijssen gelijk uit een voorzet van Henzen 2-2. Veenendaal bleef door drukken en het was enkele minuten voor tijd Eijkhout, die onder grote vreugde der Veenendaal aanhang, de overwinning een feit maakte 2-3. RK Unitas heeft zondagmiddag op ei gen veld tegen de koploper Maluka Muda een 3-0 voorsprong moeten laten schie ten en genoegen nemen met een 3-3 ge- lijk spel. Het was een bijzonder goede wedstrijd die zich kenmerkte door flitsende aanval- vallen en technisch prima combinaties. In de eerste drie kwartier was het over wegend Uuitas dat ten aanval trok en met succes. Niet minder dan drie maal moes ten de Ambonesen de bal uit het hok ha len. Na de thee kreeg de thuisclub een in zinking die zij niet meer te boven kwam. Unitas werd volkomen door de Barne velders overspeeld en de met zorg ge vormde voorsprong ging in de tweede helft roemloos verloren. Dat het 3-3 ge lijk werd was enerzijds te wijten aan de voorhoede die verschillende kansen mistne en anderzijds aan de rommelige achter hoede waar de doelman twee kapitale fou ten maakte. Ook uit het verslag van direkteur Leen 't Hart bleek, dat de beiaardschool zich in binnen en buitenland in een toenemen de belangstelling mag verheugen. Werd in 1953 begonnen met een klas van zeven leerlingen, thans worden in Amersfoort verdeeld over twee klassen, maar liefst 22 leerlingen opgeleid tot beiaardier. Zij zijn afkomstig uit alle delen van het land, n.l. uit Hilversum, Culemborg, Oldenzaal, Veenendaal, Schoonhoven, Enkhuizen, Badhoevedorp, Wageningen, Delft, Drie bergen, 's-Gravenhage, Groenlo, Amster dam, Vucht, Emmeloord en Valkenswaard. Onder deze leerlingen bevinden zich momenteel drie vrouwelijke adspirant beiaardiers, n.l. mej. R. Pieffers uit Ol denzaal en twee diaconessen van de Hen- rietten-stiftung in Hannover (Did.). De laatsten verblijven vier weken in Neder land, teneinde zich de grondbeginselen van het beiaardspel eigen te maken. (De Henriettcn-stiftung kreeg vorig jaar een lichte vier-octaafs-beiaard.) Dat de Nederlandse Beiaardschool zich zo gunstig kon ontwikkelen, was mede mogelijk dank zij financiële bijdragen van het rijk en de gemeente Amersfoort. De gunstige invloed van de beiaardschool was ook merkbaar tijdens de in juni van het afgelopen jaar in Rotterdam gehou den beiaardwedstrijd. Daaraan namen deel vier Belgen, een Amerikaan en elf Ne derlanders. Het peil van de prestaties van de deelnemers was zeer goed te noemen. Eerste prijs winnaar werd Peter Bak ker, oud-leerling van de Nederlandse Bei aardschool. De drie overige winnaars wa ren allen leerlingen van de beiaardschool. Het ligt in de bedoeling, om zodra de noodzakelijke voorzieningen zijn getroffen de beiaard op de Zonnehof ook te ge bruiken voor het beiaardonderrichi Bo vendien zullen er wederom zomeravond bespelingen worden gehouden. De belang stelling van de kant van de Amersfoortse bevolking kon in het afgelopen jaar zeer verheugend worden genoemd. Gemiddeld waren per avond 200 luisteraars. Het aantal beiaardwerken, in het bezit van de beiaardschool, is gestegen tot 126 nummers (arrangementen en liedbewer kingen inbegrepen). De belangstelling van de Amerikaanse beiaardiers voor de Nederlandse Beiaard school is verheugend. In het tijdschrift, dat door de „Guilt of Carilloneurs" wordt uitgegeven, is een complete catalogus van de Nederlandse Beiaardschool afgedrukt. Het blijkt, dat het beiaardspel, dat tot voor enkele jaren hoofdzakelijk in de „la ge landen" gevonden werd, ook meer en meer in het buitenland een vaste plaats krijgt. Voorbeelden daarvan zijn gereed gekomen beiaarden in Duitsland, Dene marken, Zweden, Noord- en Zuid-Ameri- ka. Ook de beiaardschool in Amersfoort heeft aandeel gehad, gezien het feit, dat vele bespelers van genoemde buitenlandse beiaarden een levendig contact bewaren met Amersfoort. In Duitsland zijn dat Reinhardt Menger, Fraulein Marie Louise Fürer, Joh. Baumann,H. Hulverscheidt, Reihard Haberkorn, in Denemarken Joh. Sörensen, in Zweden Hugo Melin, Pastor Holmback, Par Ahlbom, in Noord-Ameri- ka mrs. John Grenier en Daniel Robins, in Zuid-Amerika Adacir Ferrari en Padre Joao Talerico. Uit lit alles blijkt, dat in acht jaar tijds de Nederlandse Beiaardschool in Amers foort onder bekwame leiding van direc teur Leen 't Hart, is uitgegroeid tot een instituut, dat niet alleen in Nederland, maar ook ver daarbuiten grote bekend heid heeft gekregen. En dat door zijn bloei bewezen heeft levensvatbaarheid te bezitten. Generaal de Gaulle heeft een nieuwe minister van onderwijs gevonden. Sedert M. Joxe in november 1960 werd overgeplaatst om de Algerijnse zaken te behar tigen bleef deze portefeuille onbezet. De donkere dagen, die de Franse onder wijssector al maanden doorworstelt maakten het zoeken naar een plaatsvervan ger niet gemakkelijk. Ondanks talrijke moeilijkheden en spanningen in het on- derwijskorps heeft Lucien Paye thans het ambt aanvaard. Hij is oud-rector van de universiteit van Dakar en voor zijn benoeming tot minister was hij directeur generaal van de organisatie voor de schoolprogramma's. Velen rekenen op hem om een einde te maken aan de kettingstakingen van het onderwijzend personeel en men hoopt eveneens dat hij met krachtige KROMBROODRAPEN IN SITTARD. Op de Kolleberg in Sittard heeft zondag weer het folkloritische feest van het krombroodrapen plaats gevonden, waarbij meer dan 5.000 kromme broodjes van een van de hellingen van de „berg" naar de beneden staande menigte van voornamelijk jongeren werden geworpen. Deze foto werd ge maakt op het hoogtepunt van het feest. Door een fraaie 3-0 overwinning op het Haagse D.E.S. hebben de V.C.V.-sters zich losgemaakt van de staartgroep, waaruit aan het einde van het seizoen twee teams moeten degraderen of degradatie-wedstrijden spelen. Dat het Utrechtse S.V.V. het eerste slachtoffer zal worden is duidelijk als men bedenkt, dat de Utrechtse meisjes nog geen enkel ivinstpunt hebben kunnen boeken. V.C.V. was echter dicht in de buurt gekomen van de fatale voorlaatste plaats: slechts het HAAGSE D.E.S. stond nog onder de V.C.V.-sters. Alleen in de eerste set ondervonden de Veenendaalse meisjes enige tegen stand. Wellicht kwam dat ook omdat de kleine Haagse zaal wat onwennig aandeed: een bovenhandse service, die effectief kon zijn, was vrijwel onmoge lijk. De aanval van de VCV-sters draai de echter uitstekend, waarbij vooral het goed opzetten opviel. Wil Versteeg en ook Cor Kruidenier waren aan het net uitstekend. Trouwens het hele team vormde een goede eenheid, wat vooral in de verdediging belangrijk bleek. ZONDAG Union - Veenendaal 2-3 Unitas - Maluka Muda 3-3 Rhenus - Veense Boys 4-2 Austerlitz - Oranje Wit 1-2 ZATERDAG Genemuiden - Dovo 1-0 GWV - KMVZ 2-1 VRC - VIOS 2-1 CSW - Merinos 5-3 NSVS - Valkenheide 3-2 SVP - DVSA 3-1 Advendo - Hees 0-3 Triangelboys - SDVB 2-2 DEV - Kulan 1-4 Het eerste herenteam heeft zaterdag deelgenomen aan een zeer goed bezet tournooi in de Barneveldse markthal len. In dit gezelschap van hoofd- en overgangsklassers sloegen de VCV-ers met een vierde plaats geen slecht fi guur. In hun poule eindigden de Vee nendalers op de tweede plaats; verlies tegen WA (overgangsklasse), doch fraaie winst op de Oost. hoofdklasser EAVV, alsmede een draw tegen over- gangsklasscr EVV waren niet voldoen de voor een plaats in de finale. Voor de strijd om de derde plaats moesten de VCV-ers spelen tegen HVS, dat uitkomt in de Westelijke hoofdklas se! De VCV-ers verloren, doch wisten in beide sets tot uitstekend tegenspel te komen. Uitslagen van deze week: Hoofdklas se West Dames. DES VC Veenen daal: 0-3. Setstanden: 12-15, 9-15, 4-15. DAMMEN Uitslagen onderlinge competitie: Groep A: Faber Veldhuizen 11 Meijer Maris 20 E. v. Zomeren M. v. d. Grift 11 Ewijk A. v. d. Grift0—2 Berkhof v. d. Kolk 02 v. d. Kolk Ewijk 2—0 Groep B: Blankestein Swetselaar 20 Wildeman W. Viegen 02 J. Viegen v. d. Berg 11 Kleinveld C. Viegen 02 E. v. d. Grift v. Wamel 20 hand eindelijk zal zorgen voor de prak tische toepassing van de wet, die meer dan een jaar geleden werd gestemd tot steun van het vrij-onderwijs. De kettingstakingen in Bordeaux en Straasburg doorkruisen heel Frankrijk. De Franse leraren en onderwijzers ei sen een hoger salaris. De stakers staan sterker dan ooit. Zij worden door alle syndikaten zonder uitzondering ge steund en zijn er zelfs in geslaagd de „Association des Parents d'Elèves" voor ziet) te winnen. Monsieur Lauré secretaris-generaal van de machtige „Fédération de l'Edu- cation Nationale" bevestigde dat er zo nodig ook stakingen georganiseerd zul len worden tijdens het derde trimester. Tevens maakte hij bekend dat de plan nen, die een volledige verlamming van het onderwijs beogen reeds in een ver gevorderd stadium zijn. Een hele serie maatregelen staat hier voor al vast: de leerlingen krijgen geen puntenlijsten meer mee naar huis. De leraren geven de leerlingen punten, maar houden deze geheim. De dossiers, o.a. van leerlingen die dit jaar van een lagere naar een middelbare school wil len overstappen worden geblokkeerd. De docenten geven de punten ook niet door aan de administratie, zodat vele examens niet plaats kunnen hebben. Thans onderzoekt men de mogelijk heid om een volledige administratieve staking uit te lokken en er wordt zelfs over gesproken een algemene staking van onbeperkte duur af te kondigen in dien het onderwijzerskorps over een maand nog geen voldoening heeft ge kregen. De stakers voelen zich in hun strijd tegen de regering langs alle kanten ge steund en ze zullen niet gemakkelijk meer toegeven. In goed ingelichte krin gen meent men, dat een algemene sta king onvermijdelijk is, indien de nieu we minister van onderwijs tussen nu en een maand de twist tussen regering en onderwijskorps niet kan oplossen. Zal Lucien Paye er in slagen de wet over het vrij-onderwijs in de praktijk door te voeren? Dit tweede probleem veroorzaakt sinds maanden een felle strijd tussen de vertegenwoordigers van het staak- en van het vrije onderwijs. Ruim 14 maanden na haar uitvaar diging, ondanks 9 decreten, 8 besluiten en 12 circulaires wordt deze wet nog steeds niet toegepast. De vrije scholen beginnen ongeduldig te worden. Het „Bureau de l'Association parlementaire pour la défense de l'Enseignement li- bre" heeft audiëntie gevraagd bij De- bré. Onmiddellijk heeft het staats on derwijs het tegen offensief genomen en de strijd voor de afschaffing van de schoolwet is weer volledig aan de gang. Na een grootscheepse pctiticcampag- ne gaan de tegenstanders van het vrije onderwijs thans de gemeenteraadsle den bewerken. Hiermee hebben zij suc ces geboekt. Met 3.600 mandaten tegen 3.400 werd op het congres van de Fran se burgemeester gevraagd, om de open bare kredieten aan de staatsscholen voor te behouden. Het „comité d'Action laïque" is op het ogenblik bezig 300.000 brochures over Frankrijk uit te strooi en, waarin aanwijzingen worden gege ven en beste methodes worden uiteen gezet om de wet niet toe te passen. De verdedigers van het vrije onder wijs hebben al hun hoop op Paye ge zet. Hij is weliswaar een voorstander van het staatsonderwijs en stopte des tijds als rector van de universiteit van Dakar zijn mening over de wet niet onder stoelen of banken, maar met het aanvaarden van zijn ambt heeft hij zich verboden om de wet Debré toe te passen. Maar met het regelen van deze ene kwestie is de minister er nog niet, want onderwijzers en leraren staken uitsluitend omdat zij menen te weinig te verdienen. Er is wel iets van waar. Een vakman bij de Renaultfabrieken beurt maandelijks veelal meer, dan een universitair gevormd jong leraar aan een middelbare onderwijsinstelling. (Vervolg van pag. 1) De vrachtautobestuurder liet vrijdag voor het Wageningse kantongerecht verstek gaan, doch de bakker was er wel en hij werd verdedigd door mr. Jager uit Ede. De officier oordeelde, dat beiden in derdaad een fout gemaakt hadden en tegen de vrachtautochauffeur eiste hij 50,- of 10 dagen en tegen bakker B. 30,- of 6 dagen. Mr. Jager meende, dat ten opzichte van laatstgenoemde het wettige en overtuigend bewijs niet geleverd was. Plotseling was in de bocht de teveel links rijdende vrachtauto opgedoemd en mogelijk had bakker B. door de schrik verkeerd gereageerd en ver zuimd snel te remmen, doch dat mocht hem in een dergelijke situatie niet kwalijk genomen worden. Rechter Tiddens vonniste vracht autochauffeur B. conform de eis; voor bakker B. werd het vrijspraak. M., groentehandelaar en koffiehuis houder te Veenendaal, stond voor het kantongerecht te Wageningen terecht, omdat in zijn koffiehuis des avonds omstreeks half tien gewerkt was door zijn nog jeugdig dochtertje en haar vriendinnetje. Arbeidslijst, arbeidsre- gister en arbeidskaart ontbraken bo vendien en dat viel te begrijpen, want beneden de 18 jaar mogen meisjes na 8 uur 's avonds niet in dergelijke in richtingen bezig zijn. Verdachte gaf het toe. Zijn vrouw was ziek geweest en hij had even naar een grossier gemoeten en dat had langer geduurd dan hij dacht. Werken in de gebruikelijke zin de den de meisjes niet. Ze wilden zelf helpen omdat ze het wel leuk vonden. U bent al eens door de politie gewaarschuwd, zei rechter Tiddens. Verdachte erkende ook dat. Het kwam door de ziekte van mijn vrouw. Wanneer dat weer mocht gebeuren sluit ik de zaak liever, dan dat ik de meisjes weer laat werken. De officier van justitie eiste voor de drie missende arbeidswetbeschei den in totaal 30,- en voor het wer ken zelf 20,-. Rechter Tiddens verlaagde tot resp. 22,50 en 12,50. Mevr. H.-K. te Veenendaal zou 22 november op de Kerkewijk in haar woonplaats een verkeersbrigadiertje zo gehinderd hebben, dat het aan de kant moest springen om niet aangereden te worden. Er was toevallig een agent in de buurt geweest en die had het gezien. Vrijdag voor het Wageningse kantongerecht ontkende verdachte, dat het zo gebeurd was. Ze had niemand gehinderd en er was geen sprake van geweest, dat het verkeersbrigadiertje voor haar aan de kant had gemoeten. De zaak werd daarop aangehouden om later de verbalisant te horen. B., instrumentmaker te Veenendaal doch op het ogenblik in militaire dienst en gelegerd te Nieuw-Millingen, zou op de kruising Verlengde Park weg-Vincent van Goghstraat te Ede met zijn bestelauto geen voorrang ge geven hebben aan een van rechts uit de Vincent van Goghstraat komende personenauto. Vrijdag verscheen hij voor het Wagenings kantongerecht. Ik was juist een auto gepasseerd toen ik de zig-zag strepen op de weg bij de kruising zag, vertelde verdach te. Ik minderde snelheid en remde toen ik de personenauto in de gaten kreeg. Ik ging op de rem staan, maar hoewel de weg droog was gleed ik toch nog iets door, juist tegen de per sonenauto aan. Als ik in plaats van te remmen gas gegeven had, was ik ej- stellig nog voor langs gekomen. 't Bleek echter, dat verdachte zijn hele verhaal voor niets afgestoken had, want de officier ontdekte, dat hij op de dag van het ongeval reeds in militaire dienst was en dus voor de krijgsraad terecht zou moeten staan in plaats van voor het kantongerecht. Waarom hebt u dat destijds niet aan de verbalisant verteld? vroeg mr. Tromp Meesters streng. Ik was niet in dienst; ik was met zakenverlof voor een paar dagen, luidde B.'s antwoord. Dat zegt niets, u bleef in werke lijke dienst, betoogde de officier. Rechter Tiddens verklaarde zich daarop niet bevoegd de zaak verder te behandelen, zodat B. straks wel een dagvaarding van de auditeur-militair zal krijgen om voor de krijgsraad te verschijnen. V., bankwerker te Renkum, was op 5 november van het vorige jaar op de Utrechtseweg te Rhenen met zijn per sonenauto in botsing gekomen met een stilstaande melkwagen, een bestelauto. Vrijdag moest hij zich hiervoor voor het Wageningse kantongerecht komen verantwoorden. Van achter een dicht tegen de weg aan gebouwde tabaksschuur een vijftig meter verderop verscheen plot seling een zwarte auto als tegenligger. Ik moest remmen en schoof daarbij tegen de bestelauto, verdedigde V. zich. De bestuurder van de melkauto heeft niets gezien van die tegenligger, die zo onverwacht tevoorschijn geko men zou zijn, wist rechter Tiddens. Dat kon ook niet, want hij was juist bezig met het bezorgen van melk en stond met de rug naar de weg toe, verklaarde verdachte. Van het punt van de aanrijding tot de tabaksschuur is het 50 meter. Verdachte reed volgens zijn eigen ver klaring 60 km per uur en had dus maar een fractie van een seconde no dig om uit te halen voor de melk wagen. Zelfs al was er plotseling een tegenligger opgedoken dan had dit nog geen moeilijkheden hoeven te ver oorzaken, meende de officier. Toch wel, antwoordde verdachte, want voor de bestelwagen stond een andere auto, die ik ook moest passe ren. Daarvoor was echter geen tijd meer. Ik moest wel remmen en wat uithalen anders was misschien een frontale botsing met de tegenligger gevolgd. Er is daar geen bocht in de weg en het is niet duidelijk of er inder daad een tegenligger achter de tabaks schuur vandaan is gekomen of dat ver dachte eenvoudig heeft zitten suffen. Een feit is, dat hij tegen de bestelauto gebotst is en dat geeft blijk van on voorzichtig en onoordeelkundig rijden. Eis 50,- of 10 dagen, zei de officier. Rechter Tiddens vond de in het pro cesverbaal opgenomen en de door V. afgelegde verklaringen echter zo ver ward, dat hij de verdachte bij gebrek aan bewijs vrijsprak.

De Vallei | 1961 | | pagina 2