19(1 SHaoa lO°/c chocolade-eitjes 58 ct 1 literblik appelmoes 59ct Zoeklicht op de internationale politiek G.V.V.V. won op het kantje af van K.M.V.Z. RENSWOUDE AMERONGEN N.V. Hamebo nam nieuw pand officieel in gebruik SCHERPENZEEL Rhenus behaalde knappe overwinning op leidende Veense Boys Wie goed kijkt, kiest VéGë! X Drastische prijsverlaging! 1 fles fijne VéGé-slasaus 1 fles Upsala slasaus met 50% olie 2 rol heerlijk-brosseVéGé-beSchllit 1 pot aardbeien-jam m 250 gr. Caluna's, verrukkelijk 200 gr. fondant-eitjes UITVINDERS' WEL EN WEE 6. Overwegingen, die tot aanvaarding of afwijzing kunnen leiden TWEEDE BLAD „DE VALLET WOENSDAG 15 MAART 1961 Nr. 21 RUMOER IN EUROPESE KAMERS Dovo keerde met nederlaag uit Genemuiden terug 0-1 V.R.C. won ook al met 2-1 van Vios uit Vaassen Gemiste strafschop brak moreel van Advendo tegen Hees S.V.P. bleek sterker dan D.V.S.A. (3-1) verrassend comfort ZIJN PRIJS MEER DAN WAARD Triangeiboys zette koploper S.D.V.B. de voet dwars Tevens viering van koperen jubileum UITBREIDING ONFORTUINLIJK O/ /O KORTING pakjeVéGé-Claarpudding div. smaken] 38c-20 geldzegels KORTING VéGé zet het slaseizoen goed in. 60 ct. 24 geldzegels O KORTING koekje. U proeft de roomboter. 69 ct 14 geldzegels 49 ct - 10 geldzegels EXTRA deze week! 100 gram halve SARCO GLOBINE (NNP) De Nederlandse haan heeft oproer gekraaid en het geluid èn de echo's zijn bij lange na nog niet verstomd. Het is allemaal begonnen op de begin februari in Parijs gehouden topconferentie van de zes EEG-landen. Daar toonde minister Luns (Buitenlandse Zaken) volkomen onverwacht een hard en onverzettelijk gezicht, geheel iets anders, dan het min of meer humo ristische, dat men van hem gewend is. Minister Luns trok zich niets aan van de boze woorden van Europa's oude man, de Duitse Bondskanselier Adenauer, en nog minder van Europa's boze man, de Franse president De Gaulle. Op po litiek terrein heeft hij hen allen bij de neus genomen, wat onze exellentie bij De Gaulle niet moeilijk zal zijn gevallen. Op deze gedeeltelijk Europese confe rentie heeft Nederland de rol gespeeld van beschermer der zwakkeren, zij het dan, dat die zwakkeren zich daar geen ogenblik bij hebben aangesloten. Er zijn in Parijs lelijke woorden gevallen. Wat er precies gezegd is blijft toch echt wel verborgen achter de muren van de di verse ministeries, al lekte er iets van uit via een telegram aan de diverse Neder landse diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland. Er is een regelrechte woordenwisseling geweest tussen Adenauer en Luns. Adenauer, die het bij Luns toch al ver bruid had door de vriendelijke toon, die Duitsland heeft aangeslagen ten opzichte van het Indonesische heerschap Soeban- drio. „Wij zouden ons kunnen afvragen, hoe de Bondsrepubliek zou reageren op een Nederlandse uitnodiging aan Ulbricht, het Oostduitse staatshoofd", heeft Luns later gezegd. Kernpunt van alle moeilijkheden was een op de Parijse topconferentie op tafel gelegd communiqué, dat alleen maar on dertekend behoefde te worden. Het was opgesteld door Frankrijk met een Duitse souffleur op de achtergrond. Het stuk hield in, een overeenkomst over een nieuwe Europese politieke confederatie. Een politieke samenwerking, gegoten in de vorm van de EEG. Dit wilde zeggen, dat dit lichaam naast economische ook po litieke macht zou krijgen en dat alles zonder Engeland, dat in een Europees ge heel toch moeilijk kan worden gemist. Engeland is de leidende partij in het tweede Europese blok, de zeven landen omvattende EVA. Minister Luns had echter meer bezwa ren tegen het communiqué dan alleen het ontbreken van mogelijkheden voor sa menwerking met Engeland. Wat hem vooral zo verraste was de va derlijke eensgezindheid van de twee grote staten, Frankrijk en Duitsland. Minister Luns gevoelt er helemaal niets voor door deze twee landen te worden geregeerd. Hij heeft dat onomwonden gezegd. Hij verweet de beide landen, niet genoeg rekening te hebben gehouden met de be langen van de kleinere partners. Het zou geen ideale situatie zijn, wanneer we een Europees gebouw krijgen, waarin de klei nere landen alleen mogen rondlopen aan de hand van de grote broers. Minister Luns heeft gewezen op de afspraak, die was gemaakt, dat er die dag geen beslis singen zouden worden genomen. Toch werden zij afgedwongen. Althans het werd geprobeerd. Door het verzet van de Nederlandse mi- Dovo maakt cr werkelijk niet veel van dc laatste tyd. Ook in Genemuiden werd het zaterdag weer een nederlaag. Het werd slechts 0-1, maar dit was voor Ge nemuiden voldoende om beide punten in de wacht te slepen. Het was vooral van Dovo zijde een buitengewoon slecht gespeelde wedstrijd, waarbij alleen v. d. Kraats en v. Manen tot hun normale spel konden komen. Vooral van Laar speelde erg onzeker terwijl de voorhoede in de meeste geval len nergens te vinden was. Sp.cl. Gene muiden, dat de geblesseerde van Dalfsen miste, kwam echter ook maar sporadisch tot gezond voetbal. Het enige doelpunt dat in deze ontmoe ting geproduceerd werd, kwam na onge veer een kwartier spelen. Bij een afstand schot, stond doelman v. Hardeveld veel te ver voor zijn doel en moest de bal laten gaan. 0-1. Ook in de tweede helft bleken de rood- witten niet tegen de sportclub opgewassen Het was toen echter doelman v. Har develd, die naar een goede vorm groeide en in belangrijke mate meewerkte om de nederlaag zo klein mogelijk te houden. Ook dit kon de voorhoede echter niet tot daden inspireren, zodat het bij een 0-1 nederlaag bleef. VRC behaalde een schrale doch verdien de overwinning op het bezoekende Vios uit Vaassen. Deze Veluwse club, die in degradatie gevaar verkeert, had twee 15 jarige spelers in de voorhoede opgesteld, die hoewel ze leuk voetbalden, door te weinig routine, niet opgewassen waren tegen de Veenendaalse achterhoede Van de eerste helft is al heel weinig te vertellen. Er werd een saai spelletje ver toond, waarbij beide ploegen zo nu en dan om beurten tot een aanval kwamen Het eerste Veenendaalse doelpunt werd door Cornelissen na ongeveer een kwar tier spelen via de paal gescoord 1-0. Na de thee kwam Vios aanvankelijk goed in de aanval maar miste de nodige stootkracht, om werkelijk gevaarlijk te worden. Doelman v. d. Pol kreeg wel eni ge behoorlijke schoten te stoppen, maar deze doelman zwichtte toen de Ambon- nees Watti-Putty, uit een onoverzichte lijke situatie scoorde 1-1. VRC werd daarna weer sterker en bouw de over links enkele goede aanvallen op, welke uiteindelijk resuleerden in een goed doelpunt van linksbuiten Jansen 2-1. Hiermede was het wel bekeken en had den de geel-blauwen een kleine doch al leszins verdiende overwinning behaald. nister van Buitenlandse Zaken is er nog geen beslissing over het politieke Europa der Zes genomen. Die is uitgesteld tot de nieuwe bijeenkomst der zes regeringslei ders of -afgevaardigden op 19 mei in de Westduitse hoofdstad Bonn. In de tijd, die hiertussen ligt, moeten de verschillen tus sen beide kanten worden opgelost. Naar verluidt, heeft minister Luns hiervoor een diplomatiek offensief ontketend, dat erop is gericht steun te vinden onder de EEG- partners voor zijn afwijzende houding t. o.v. de Frans-Duitse plannen. Verscheide ne ambassadeurs heeft hij in Den Haag ontvangen. Hij kan nu doen wat hij zo graag vóór februari had willen doen, na melijk op diplomatiek niveau overleggen, hoe uiteindelijk de kaarten op de confe rentietafel zullen worden gelegd wanneer op 19 mei in Bonn wordt vergaderd. De vorige maal was dat onmogelijk gemaakt doordat Frankrijk en Duitsland, vertegen woordigd door De Gaulle en Adenauer, één dag voor de conferentie der Zes bij een kwamen en het communiqué opstel den. Zal het rumoer, dat door minister Luns in de Europese Kamers is ontketend, re sultaat hebben? Daarbij zal veel afhan gen van het gesprek, dat de Duitse bonds kanselier en de Franse president opnieuw Advendo te Ederveen heeft in de voet balwedstrijd tegen het sterke Hees uit Soest wel haar best gedaan, maar boekte toch een wat geflatteerde 0-3 nederlaag tegen deze gasten. De oorzaak van de nederlaag van de zwartwitten kan gezocht worden in de morele inzinking die het Advendo-team kreeg toen al kort na het begin midden voor Geuter op de. elfmeterstip stond en een penalty mocht nemen wegens hands bij Hees. Greuter schoot te zacht in, waar door de keeper de bal kon opvangen. Tevoren al in de eerste minuten was Greuter ook al eens oog in oog met de Soesterkeeper geweest. Hij schoot toen recht tegen deze doelman op. Wanneer deze uitermate doelrijpe kansen vooral de strafschop waren benut dan zou Ad vendo moed hebben geput. Nu werd het voetbal van Advendo steeds minder en toen Hees dc score opende via een kopbal van de linksbinnen uit een corner, was het duidelijk dat de hechte Hees ploeg wel zou winnen. Na 35 minuten stootte de Soestermid- voor toe en het was 0-2. Na de rust was Hees dan ook in de meerderheid en drong de ploeg op. Na 18 minuten wist Hees wel een strafschop te benutten en zo op 0-3 te komen. De Advendo-linksbuiten de Fluiter kreeg nog een unieke kans, maar Advendo kon de eer niet meer redden. PRINS ALBERT EN PRINSES PAOLA BIJ PERSGALA. In het Koninklijk Thea ter van Luik hebben Prins Albert en Prin ses Paola een persgala bijgewoond van de sectie Luik en omstreken. Tijdens de pau ze onderhield het prinselijke paar zich geruime tijd met de balletgroep. één dag voor de mei-conferentie, op 18 mei, zullen hebben. Wanneer daar op nieuw een resolutie wordt klaargemaakt, die de andere EEG-leden de volgende dag maar hebben te ondertekenen, dan is nog alles voor niets geweest. Minister Luns wil voor een politieke in tegratie van Europa de WEU, de West Europese Unie, gebruiken. In dit lichaam heeft ook Engeland een plaats gekregen. Onlangs is dit orgaan, kort na de con ferentie der Zes, bijeengekomen. Engeland verklaarde in die vergadering bereid te zijn tot nauwere economische samenwer king te willen komen tussen de Zes en de Zeven. Maar voor deze pijler onder de zo belangrijke brug tussen de beide Euro pese blokken werd een voorwaarde ge steld: politiek overleg met de Zes. Enge land doet dus ook alle mogelijke moeite vaste voet te krijgen op het Europese vas teland. Daarbij nu geholpen door minister Luns. In mei zal worden beslist of op de tenen aan die voet zal worden getrapt, of dat de rest van het (Engelse) lichaam zal worden binnen gehaald. Er zal ook een antwoord worden gegeven op de vraag of de kleine Europese landen, waaronder Ne derland, een stem in het kapittel zullen blijven behouden of gedegradeerd zullen worden tot wat rumoerige maar verder onmondige schooljongens, het laatste is niet te hopen. (Nadruk verboden) In een sportieve doch matige wedstryd heeft SVP met 3-1 gewonnen van de Ame- rong.se ploeg DVSA. Het begin was een beetje rommelig met weinig boeiend spel. De wedstrijd was 10 min. oud toen v. d. Pol, na vier tegenstanders gepasseerd te zijn, met een schot de stand op 1-0 wist te brengen. DVSA bleek hierdoor min of meer geinspireerd, hetgeen een half uur later succes bracht en beide partijen op gelijke voet stonden (1-1). Na de rust werd DVSA in een minimum van tijd finaal overrompeld. Eerst was het van de Pol die de DVSA-doelman het nakijken gaf even later gevolgd door Poel, die met een rustig schot de voorsprong voor zijn club vergrootte tot 3-1. Hoewel DVSA alls in het werk stelde de achterstand weg te werken, had dit geen resultaat. S.D.V. WANDELDE VOOR VERENIGINGSPRIJS IN AMERONGEN De Rhenense wandelvereniging „Sterk Door Vriendschap" man zaterdag deel aan aan de openingstocht te Amerongen die was uitgeschreven door de Stichts-Gooise wandelsport bond. De vereniging legde beslag op een fraaie verenigingsprijs, ter wijl de leden allen hun collectie medailles verder konden uitbreiden. Ondanks de geruchten in Rhenen dat SDV niet meer Het met vier invallers spelende G.V.V.V. heeft het gepresteerd, om de wedstrijd tegen K.M.V.Z. met 2-1 te winnen. In de eerste helft was G.V.V.V. overwegend sterker. Met de wind in de rug schoten de blauw-witten er lustig op los, maar de juiste richting kon men voorshands nog niet vinden. Twee goede kansen, van de overigens verdienstelijk spelende Jan v. d. Bo- venkamp, werden schromelijk gemist, terwijl bij schoten van Schols en Hoe- deman, de doelman der gasten steeds weer op zijn plaats stond, om het ge vaar, zij het dan ten koste van corners, af te wenden. Eindelijk was het dan Hoedeman, die met een prachtschot zijn club de leiding gaf (1-0). Al spoedig daarna leek het of het weer gelijk zou worden, maar toen was het doelman v. d. Pavert, die bij een goed ingekopte corner, op fraaie Wijze redding bracht. Na de hervatting moesten er eerst twee corners van Schols mislukken, voor Ditewig, ook met een corner, van Essen in de gelegenheid stelde, om keurig in te koppen (2-0). Nadat Dite wig nog enkele malen tegen de lat ge schoten had, was het de linksbinnen der gasten, die bij een vrije trap de bal SCHUTTING De meest geliefde slagzin van presi dent Kennedy is: „Breek geen schutting af voordat ge weet waarvoor hij werd opgericht." Skoda Werkelijk royale ruimte met 5 geriefelijke zitplaatsen (sponsrubber kussens); geruisvrij interieur met verwarming en airconditioning; voor bank verplaatsbaar en met 2 afzonderlijke, geheel verstelbare rug leuningen (slaapbanken); vele prettige accessoires; enz. fer.n,«yolm,aakt comfort voor een bijzonder aantrekkelijke priis: f 5495,— (geheel compleet). H. ENGLEBERT N.V. - Verkoop en werkplaats: Theresiasfraat 145 Den Haag - Tel. 070-723903* Magazijn: Dobbeweg 2 - Voorschoten - Tel. 01717-2010* DEALER: Autobedr. H. W. STRAATMAN, Vergersweg 42, Wageningen, tel. 3492 opving en na drie tegenstanders om speeld te hebben, de eer voor zijn club wist te redden (2-1). bestaat, is er nog steeds een groei van de vereniging waar te nemen. Dit blijkt ook wel uit het feit dat SDV alleen al in de maand april aan vijf wandeltochten zal deelnemen. Mocht koploper SDVB uit Barueveld zaterdagmiddag in de mening verkeerd nebben, dat Triangeiboys voor hen „een zacht eitje" zou worden, dan z()n de man nen uit het kippenland bedrogen uit geko men! Het was n.l. een herboren Triangel- boys dat deze middag tussen de witte iy- nen verscheen en cr met goed spel in slaagde SDVB een gelijk spel (2-2) af te dwingen. In het begin leek het er niet op dat de Boys stand zouden kunnen houden tegen het veel sterker geachte. SDVB. Er was nog maar amper 5 minuten gespeeld of de gevaarlijke midvoor van de Barnevel ders had de ganse Boys-verdedinging aan zijn laars gelapt en de bal vervolgens in de touwen gejaagd. De Boys legden echter het hoofd niet in de schoot. Aanval na aanval werd opgebouwd en toen van Dee- len een prachtige pass gaf naar Becker- man, was de zo fel begeerde gelijkmaker geboren. Wat aanvankelijk niemand had verwacht gebeurde de Boys namen in de 35ste min. zelfs een voorsprong door van Ginkel 2-1. Mede dank zij voortreffelijk werk van de Boys achterhoede met van Thuyl aan het hoofd, kon SDVB pas 4 min. voor het einde deze voorsprong teniet doen 2-2. BIOGRAFIE VAN DE PRINS Ter gelegenheid van de vijftigste ver jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard zal in de eerste helft van mei a.s. bij de Uit gevers-Compagnie ,De Branding', Amster dam, van de hand van Huib Hendrikse een geschreven portret van de Prins ver schijnen. Een korte- geïllustreerde bio grafie, waarin meer in het bijzonder de nadruk gelegd wordt op de verschillende aktiviteiten van de Prins. WIE ZEI DAT? „Er bestaan drie soorten mensen waarmee geen discussie mogelijk is: de psychologen, de immigratie-autoriteiten in Engeland en de ober-kelners". AARDAPPELWRATZIEKTE In verband met de bestrijding van de aardappelwratziekte is bij een be schikking van de Minister van I,and- bouw, Visserij en Voedselvoorziening bepaald, dat in het gedeelte van de ge meente Renswoude omsloten door de grens met de gemeente Veenendaal, Kooiweg, Emmikhuizerlaan, Veenweg en de grens met de provincie Gelder land, de navolgende aardappelrassen niet mogen worden geteelt: Bintjes (Muizen), Eerstelingen, Rode eerstelingen, eigenheimers (borgers), blauwe en bonte eigenheimers, ideaal, industrie, opperdoese ronde, present, rode star, schoolmeester, tuinparel, (ex- selsio, franse gelen, koninkjes, negen kwekers, wilhelmientjes.) Om dezelfde redenen is in het gehele land de teelt verboden van: Boskopers (Boskogels), Bravo, De Wet, Fransen, Kampioen, King Edward, Odenwalder Blaue, Paarsput (Blauw- put), Paul Kriiger, Roodoogjes, Ruige Witten, Thorbecke, Vroege Paarse, (Blaauwkruiper), Zeeuwse Blauwe en Zeeuwse Bonte. Zoals wellicht bekend zal zijn wor den, bij ontdekking van verbouw van verboden rassen, de aardappelen vroeg tijdig verwijderd, hetgeen een grote schadepost voor de telers kan beteke nen. De bepalingen welke indertijd wer den uitgevaardigd ter bestrijding van aardappelmoeheid, blijven uiteraard on verminderd van kracht. STIERENKEURING De eerstvolgende stierenkeuring in Renswoude zal worden gehouden op 21 maart a.s. te 13.30 uur op de gebruike lijke plaats nabij het Kasteel. DAMMEN Uitslagen onderlinge competitie. Groep A. Faber Maris 11 Veldhuizen v. Ewijk20 M. v. d. Grift A. Berkhof 2—0 G. v. Zomeren A. v. d. Kolk02 Groep B. J. Viegen Swetselaar 1—1 Visser Plantinga 20 W. Viegen de Groot (Gisèle Parry), v. d. Berg v. Wamel 1—1 1—1 AMERONGEN Met een zeer druk bezochte receptie welke vanaf 's middags drie uur werd gehou den, heeft de N.V. Industrie en Handelsonderneming Hamebo het nieuwe pand aan de Industrieweg Noord te Amerongen officieel in gebruik genomen. Een lange ry vrienden, bekenden en relaties uit binnen- en buitenland kwamen de rondom in de bloemen gezeten directie feliciteren, om vervolgens het nieuwe pand te gaan be zichtigen. Aan het geheel werd een extra feestelijk tintje gegeven, doordat de firma begin vorige maand 12'/» jaar bestond en dit heuglijke feit tegelijkertijd gevierd werd. kelijk onthaald. De thans in oprichting zijnde N.V. Ha mebo hield zich oorspronkelijk bezig met de verkoop van een aantal grondstoffen en fournituren voor de meubelindustrie. Vanaf 1950 werd de alleen-vertegen- woordiging verkregen van een aantal Duitse firma's, zodat de firma zich vol komen gespecialiseerd heeft op de ver koop en het technisch adviseren inzake het gebruik van lijmen, schuurmateriaal en de machines en de gereedschappen daarvoor. Door de snelle ontwikkeling werd de bedrijfsruimte aan het Geertekerkhoof te Utrecht te klein en moest naar een be tere huisvesting uitgezien worden. Mede in verband met de plannen tot verdere ontwikkeling in de chemische sector kon men in de stad Utrecht moei lijk slagen en werd besloten tot vestiging van een geheel nieuw pand op het Ame- rongse industrieterrein, waar nog een flink gedeelte vrij was. Met de bouw werd in mei vorig jaar begonnen en op 20 fe bruari j.l. werd het pand betrokken. Het is een zeer efficient ingericht ge heel geworden met aparte kantoor ruimten voor directie, boekhouding, archief, laboratorium enz. Ook aan de inrichting hiervan zijn de hoogste ei sen gesteld. Zeer fraai van uitvoering is o.a. de hal welke toegang geeft tot de overige apartementen. Feestavond Onder de gasten welke de receptie be zochten bevonden zich o.m. de waarne mend burgemeester van Amerongen, L. Bosch van Rosenthal burgemeester van Rhenen, gemeentesecretaris F. C. Magen- In meer intime kring werd 's avonds in hotel Damlust te Leersum voor personeel en genodigden een feestavond gehouden, waar, naar mate de tijd vorderde, de feest stemming zijn hoogtepunt bereikte. Onder het diner, dat vooraf plaats had, werd door diverse gasten gesproken waarbij de firmanten, de heren Vroegindewey Sr. en Jr. veel succes werd toegewenst. De N.V. Hamebo heeft momenteel 20 man perso neel in dienst, waarvan het merendeel ad ministratief. EERSTE KIEVITSEI Door de 12-jarige TheusValkenburg en zijn 9-jarig vriendje Evert van Bruggen, beiden wonende aan de Lindenlaan, is donderdag in de gemeente Scherpenzeel het eerste kievitsei gevonden. Zoals te doen gebruikelijk werd het diezelfde mid dag de burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg bezorgd, die zich er mee ingenomen toonde. DAMMEN Door een 10—10 gelijk spel tegen de damvereniging uit Brummen promoveert het eerste tiental van de Scherpenzeelse damvereniging naar de eerste klasse van de Gelderse Dambond. Hierdoor keren de Scherpenzelers na een éénjarig verblijf in de tweede klasse terug in de eerste klasse. De uitslagen van de ontmoeting tegen Brummen luidden: J. Visser J. v. d. Zwaan 20 W. van Schaik C. v. d. Wiel H. G. Valkenbnrg T. de Jong dans, wethouder K. de Bonte en de di- J- Iprenburg H. de Jong recteur van het ETI, de heer Benoist. In het gedeelte van het bedrijf wat la ter ingericht zal worden voor de fabri cage, werden de gasten ontvangen en rij- Rhenus heeft tegen Veense Boys ongetwijfeld de mooiste wedstrijd van dit seizoen gespeeld. Na in de achtste minuut al een 02 acherstand te hebben opgelopen, zagen dc groen-wittcn toch nog kans het in de afdeling leidende elfal van Veense Boys een 42 nederlaag toe te brengen. Daarmee heeft Rhenus zich tevens weer geplaatst by de candidaten voor dc titel, hoewel de gaven staan te wachten. Met een zeer straffe wind schuin achter ging Rhenus van start. Het was aanvan kelijk erg moeilijk voor beide ploegen de bal goed onder controle te krügen. Voorlopig was de wind nog de baas over het leer. Veense Boys speelde laag bij de- grond en liep tegen de wind in minder risico dat het spel uit de hand liep. Na vijf minuten had midvoor G. v. Deuveren dan ook al succes met een mooi schot vanaf de rand van het grote hok. 0-1. Na drie minuten kwamen de blauwen opnieuw gevaarlijk opzetten. Nog net bui ten het grote hok echter werd een van de aanvallers door de Rhenus-achterhoede misschien wat te fors van de bal gelopen. Er zat een vrije trap in voor Veense Boys, maar in geen geval een penalty. Daarmee wat de overtreding niet alleen te zwaar, maar bovendien foutief gestraft, want het voorval gebeurde buiten het strafschopgebied. De scheidsrechter had dit kennelijk overzien en kende toch zon dermeer een penalty toe, die door Van Deuveren werd benut 0-2. Rhenus stond dus al vry vlug (na acht minuten) voor een wanhopig lijkende taak, maar de wil om bij de kanshebbers op de titel te blijven en de al zo vroeg ontmoette pech van deze middag bezorgden de man nen van „Candia" zo'n grote dosis vecht lust, dat ondanks deze niet verwaarlozen achterstand de werkelijk homogene ploeg zich geen ogenblik liet ontmoedigen en zich met een enorm enthousiasme op het spel bleef werpen. En met succes. Want al kwam er dan niet direct wyziging in de stand ten voor dele van de gastheren, zy wisten zich toch te handhaven en bezorgden de Veen se Boys zoveel werk, dat de ploeg van de gasten voorlopig niet meer aan doelpun ten toekwam. ,Candia"-bewoners nog enkele zware op- Door steeds verder op te dringen kwam het Veense doel zelfs meerdere malen in groot gevaar, voornamelyk door schoten van Nellestyn en Ten Braak. De Rhenus- voorhoede raakte gewend aan de storm achtige wind in de rug en het harde wer ken van de ploeg werd tenslotte nog net een minuut voor de rust beloond met een fraai doelpunt van midvoor G. v. Veenen daal een zogenaamd „prikballetje" 1-2. Na de thee hervatten de Rhenus mannen onmiddellijk het offensief van voor de rust. Nu al gauw met meer succes. Nelle- stijn die op de rechtsbinnenplaats een prima partij speelde zorgde na tien minuten voor de geiykmaker 2-2. Veense Boys was er uit. De ploeg had de moed nog wel niet verloren, maar de stootkracht was eruit, hoewel er met deze stand nog van alles mogeiyk was. De gas ten waren echter niet opgewassen tegen het enthousiasme van Rhenus en nadat in de twintigste minuut Nellestijn was ge vloerd, nam linksbuiten Van Willigen de aanval over om deze in een welverdiend derde doelpunt om te zetten 3-2. Rhenus had tegen alle verwachtingen in aan het begin van de wedstryd de leiding genomen. Een kwartier later ver grootte midvoor Veenendaal de voor sprong tot 4-2 met een verrassend schot en toen was de overwinning zeker. Veense Boys maakte nog een kleine op leving door, met een door de scheids rechter wegens hands afgekeurd doelpunt, maar daar bleef het bij. Rhenus moest op het laatste moment van Stokkum doen vervangen door van Beek. Maar de ploeg ondervond daarvan geen nadelen meer. De Rhenenaren hadden deze bovendien zeer fair gespeelde wedstryd verdiend ge wonnen. Met hetzelfde enthousiasme van deze middag behoeft Rhenus tegen de nog te spelen wedstrijden niet op te zien. 0—2 0—2 2—0 M. Inkenhaag G. Bissely 11 G. Jansen H. Bruger 0—2 R. Bakker C. Goest1—1 A. van Dusschoten H. Kruys 11 A. v. Stuivenberg M. Visser 11 B. Valkenburg T. van Dijk20 ALS BOL NAAR AMERIKA ALS BLOEM TERUG Dat bloemen zich bij uitstek lenen voor luchtvervoer is voldoende bekend en dit wordt dan ook als de normaal ste zaak van de wereld beschouwd. Tot nog toe vindt het meeste vervoer plaats vanuit Europa en met name vanuit Ne derland naar de Verenigde Staten van Amerika. Dat de KLM tegenwoordig in omge keerde richting bloemen overvliegt, is minder gewoon. En toch is dit sedert 14 december j.l. het geval. Dirk van der Horst, in 1937 naar Amerika geëmigreerd, verkocht als bloemenverkoper in het groot voor Flo rida's voornaamste gladiolenkwekers, Nosman Cox Co., jaarlijks tussen 15 november en 30 mei zo'n 15 miljoen dozijn gladiolen in de noordelijke sta ten van Amerika. „Waarom niet in Europa?" zo dacht hij, „waar 's winters ook moeilijk gladiolen te krijgen zijn?" Hij ging op onderzoek uit en zijn ver moedens werden bevestigd: Europa bood interessante afzetmogelijkheden. Vandaar dat de KLM thans regelmatig belangrijke gladiolentransporten te ver zorgen krijgt, voornamelijk naar Neder land, België, Zwitserland, Oostenrijk en West-Duitsland. Door het snelle trans-atlantische ver voer per Douglas DC-8 straalvliegtuig, is het mogelijk, dat de gladiolen ca 44 uur nadat zij de kweek in Fort Meyers (Florida) hebben verlaten, hun be stemming in West-Europa bereiken. Een transport, dat overigens in Ame rika zelf, naar de noordelijke staten en Canada, in vele gevallen langer duurt. Volgens de heer Van der Horst, die er trots op is, dat de meeste gladiolen- bollen oorspronkelijk uit Nederland ko men, bevindt deze handel zich nog in een beginstadium. Naar zijn zeggen moet men er nog aan wennen, dat men ook 's winters verse gladiolen kan krij gen. TIIERMOWEKKER De vooruitgang staat niet stil: een Amerikaan heeft een koortsthermometer geconstrueerd, voorzien van een minia tuur wekkerinstallatie voor slaperige en verstrooide patiënten. van 97 ct. voor 89 ct. en tóch 36 geldzegels voor slechts 98 ct. en tóch 40 geldzegels HH 1 04 ct. 38 geldzegels HH 2 72 ct- 28 geldzegels v-v (6233 XTé Gé In het algemeen zal een ondernemer, die een uitvinding krygt aangeboden, deze aanvaarden, indien hy er gunstige verwachtingen van heeft en afwyzen in het te genovergestelde geval, ofwel indien hy er niets in ziet. Dat is logisch. Er kunner^ echter ook overwegingen zyn van geheel andere aard, die tot de een of andere be slissing leiden. Daar is in de eerste plaats de concurrentie. Indien de ondernemer verwachten mag met de een of andere vinding, zonder kleerscheuren, wat wind uit de zeilen te kunnen nemen van een concurrent, dan zal hy tot aanvaarding kunnen besluiten enkel en alleen om to voorkomen, dat die concurrent zo meteen de vinding te pakken krygt en het hèm daarmee mociiyk maakt. Hij verdient er dan niet aan, maar voor komt een mogeiyk verlies. Bovendien kan men nooit weten, wat een nieuwigheid doen zal. Elke logica is soms zoek. WU denken byvoorbeeld aan de zogenaamde vliegenvangers voor op auto's waarvan werkeiyk geen grote verwachtingen ge koesterd werden. Zy zijn er echter inge gaan als koek. Tegenwoordig ziet men ze niet veel meer. Het kan óók zijn, dat de ondernemer op den duur besliste nadelen van de vinding verwacht, in het bijzonder wanneer het zich laat aanzien, dat de een of andere besparing te grote winst zal gaan ople veren voor de consument, die de tegen partij is' van iedere producent. Immers, elke vinding zal op den duur ten goede komen aan de consument, die voor min- del geld hetzelfde of iets beters zal kun nen krijgen. Stel nu, dat de vinding het slijten van het een of ander verbruiks- goed zodanig beperkt, dat bykans geen slijtage meer optreedt dan zal ook ver nieuwing zo goed als niet meer nodig zyn. Dat neemt de producent niet. Die moet het juist van die vernieuwingen hebben. Daar bestaat hij van. Dus ziet hy zijn bedryf in gevaar komen en zul alles doen wat mogelijk is om te voorkomen, dat de nieuwe vinding in praktijk gebracht wordt Voor zijn bedryf een kwestie van leven of dood. Hy kan overwegen dat de vin ding niet tegen te houden is en noodge dwongen tot aanvaarding besluiten. Dat betekent, dat hij zich geheel op de nieuwe vinding moet gaan instellen, wat enorme kosten met zich kan meebrengen, zonder zekerheid, dat daar voldoende extra ba ten tegenover komen te staan. Hij doet als het ware een geweldige gok, want per saldo kun je nooit weten! Zeker is alleen, dat de consument er altyd van profiteert. Is de ommezwaai hem te machtig, dan kan hij de vinding eenvoudig afwyzen en de uitvinder trachten wys te maken, dat er eigenlyk niets inzit. Dat helpt echter zelden. Meestal gaat de uitvinder dan naar een ander en stelt die voor hetzelfde pro bleem. Niet zelden komt het voor, dat ondernemer 2 dan al Is ingelicht door ondernemer 1 en eenzelfde tactiek volgt. ALLE ondernemers, die de vinding vre zen, kunnen aldus de vinding eendrachtig boycotten. Wat moet de uitvinder doen indien hy het niet wil opgeven? Trachten een nog machtiger bond te vinden, die als outsider de vinding wil gaan exploi teren. Het klinkt eenvoudig maar het betekent natuurlijk een geweldige strUd een soort concurrentie-oorlog. Dat komt meer voor dan men zou denken. Waarbij dient op gemerkt te worden, dat elke vinding van importantie een strijd zal hebben te le veren tegen al degenen, die er door gedu peerd dreigen te worden. Daar is niets aan te doen, maar een concurrentie-oorlog als boven geschetst kan worden vermeden. Het is namelijk óók mogelijk, dat de on dernemer de gewraakte vinding aankoopt met het uitzonderlijke doel haar NIET te gebruiken. Dit komt zeer veel voor. Het verschijnsel is algemeen bekend. Honder den, ja duizenden octrooien worden aldus aan hun bestemming onttrokken. Zij worden eenvoudig in de yskast ge zet. De uitvinder moet hierop altyd be dacht zijn en kan in zulke gevallen niet beter doen dan trachten een redelyk be drag te bedingen voor zijn zwijgzaamheid. Vooral geen licentie-contract afsluiten, want omzet is dan natuurlijk niet te ver wachten. Hij trooste zich slechts met de gedachte, dat alle individuele leden van de machtige concerns, die over zo'n ys kast beschikken, evengoed als ieder ander behoren tot de consumenten, aan wie de voordelen van de vinding aldus worden onthouden. Ir. v. B. S. (Nadruk verboden) DEENSE VLEESVERKOOPCAMPAGNE Volgens een bericht in „Farmer and Stochbreeder" zijn de Denen bezig een plan uit te werken om de verkoop van rund- en kalfsvlees in Groot Britannië te vergroten, omdat de vleesafzet naar E.E.G.-landen als West-Duitsland en Italië spoedig moeilijker zal worden. Bij de invoer in Groot Brittannië van rund- en kalfsvlees (zonder been), wordt echter een invoerrecht van 20°/o gehe ven. De Deense boeren die zeer inge nomen waren met de afschaffing van het invoerrecht op bacon, hopen dat er voor rund- en kalfsvlees eveneens een tariefsverlaging zal komen. KLEUR OP DE WANGEN MET het bloedvormend krachttonicum. Uw kind weer levensblij en ge zond omdat Sarco Glo- bine alle stoffen bevat die voor een goede op bouw van het bloed noodzakelijk zijn. Voor klndoron tot 12 Jaar allean In vloalbara vorm DUTIH N.V. - OEGSTGEEST

De Vallei | 1961 | | pagina 3