Wie kien is, doet mee! No. 6 Albert Heijn ...èn koelkasten èn mixers èn radio's èn noem maar op! WONING Thee grijsmerk Calif, perziken Calif, abrikozen Sinaasappelsap Moot Tonijn. Bak-amandelen Bak-gember. Nootmuskaat Vergroot uw kienveld Speel a[ uw Kienkaarten nog's tegen elk kienspel maakt u het leven goedkoper arolcrn n. k r 9 vie" 10062 fantastische prijzen Hier is AH-Kianspel AH-Kienspellen No. 1 - No. 2 - No. 3 - No. 4 -No. 5 W w ik iir prij s- kaarten I Wonen in ons element en niet als een vis op het droge KRUISWOORDPUZZEL ARAM Koffie 250 gram van 79 voor U En ook weer verlaagde AH-koffieprijzen. AH-Slasaus van 78 voor Sardines 6? nu voor kwaliteit RFWAAR ^eze en vo'sende advertenties DLVVnnl* zorgvuldig. Vraag ook steeds een nieuwe kaart als u in een AH-winkel komt. Elke kaart blyft alle 12 weken van het spel geldig. VRIJDAGAVOND JAC. VAN SCHUPPEN G. H. VAN DER MIK C. KOSTER De Vallei blad PRACHTIGE B-H's Opgave no. 82 De rode burcht van Iphanca Alwéér een Opel Enkele ven de prijswinnaars: Dit is de heer G. M. Naves, Oudemansstraat 365, Den Haag met vrouw en dochter voor de fonkelnieuwe Opel Rekord, die hij in 1 et AH-Kienspel verdiende. Voor mevr. H. Peter man, Thorbeckeitr. 36, Apeldoorn een Ariberg thee«ervie«. Voor Zr. C. Dlederlk, Pr. Heiulriklaan 24, Soestdijk, een Ronton Cadet aansteker. Voor mevr. J. Rijs wijk, Ziesenitkade 8, Amsterdam, een Arzbcrg theeservies. Er is gezellig werk voor leuke, hand ge txeisjrs in onze winkels. Wie daar wat voor so -It iu.'or- meert maar eens in de dichtstbijzijnde Aii-zaak. #7 Voor mevr. H. N. de Koster, Nieuwe Hilver- sumseweg i 5,Bussum,een Philips platenspeler. Voor mevr. H. Thoo- len, Egclstraat 4, Hil versum, een lederen manicure set. In de AH-winkels treft u een complete lijst aan van de prijs- winnaars in uw om geving. pakje van 100 gram i van 45 voor literblik 4 van1.39 voor Queen; blik van 79 voor fors blik van 79 voor StarKist ;jbük van 79 voor 100 gram van 69 voor gesneden; pot van 79 voor strooier van 69 voor Reeds vorige week o.a. in prijs verlaagd: butterscotch Grote repen 8 voori nu 12 Opeis Rekord model 1961, 50 Siemens koelkasten (110 ltr.), 50 Erres wascombinaties, 75 Braun electrische keukenmachines, 75 Philips transistor keukenradio's, 150 Philips Mignon platen spelers, 150 Pontiac horloges (dames of heren), 300 Arzberg twaalfpcrsoons theeserviezen (vijftiendelig), 300 Philips licht gewicht strijkijzers en verder nog Ronson Cadet sigarettenaan stekers, Wcstclox Baby-Ben luxe wekkers, Parker ballpoint bureausets en lederen manicure sets. Waarde: ruim f300.000.-! prima 70 CaCaO 250 gram van 85 voor huishoud CQ de lekkerste per fle» HELE. DROOGKOKENDE 500 grzm Siam-rijst 68 42 Vergelijk de nummers in de lijst rechts hiernaast afgebeeld met de nummers op uw AH-Kienspel- kaart. Alle spelregels vindt u dui delijk en uitvoerig op de AH- Kienspelkaarten vermeld. portugese a voor 00K VOOR U DIE PAS MET KIENEN IS BEGONNEN OF NU WILT BEGINNEN ZIJN HIER NOG EENS ALLE 5 VOOR GAANDE AH-KIENSPELLEN! Absoluut gratis! Of u klant bent of niet u kunt geheel gratis meedoen aan het AH-Kienspel. U hoeft niets te kopen. 2 6 8 10 12 14 16 22 24 26 30 34 36 40 42 46 50 54 56 62 66 70 74 [76 82 84 86 90 94 96 2 6 8 10 12 18 20 22 26 28 30 32 38 42 44 46 50 52 56 66 58 62 70 72 78 82 86 90 92 98 0 4 8 0 4 6 10 16 20 10 12 14 22 24 28 16 20 24 30 36 40 26 32 36 44 46 48 40 42 44 50 56 60 46 52 56 64 68 70 58 60 62 74 76 80 64 66 72 84 86 88 76 80 84 90 96 98 86 92 96 0 4 8 10 12 14 20 24 28 32 34 38 40 44 48 50 52 54 60 62 64 68 72 74 80 84 86 88 92 94 (voor alle zekerheid) Let op! Elk AH-Kienspel staat op zichzelf. U mag dus NIET de nummers uit verschillende AH- Kienspellcn combineren om tot een oplossing te komen. Let op de 7e AH-Kienspel-advertentie - vandaag over een week in dit blad- Café .Sportlust' ELST te koop, Kerkplein 28, Rhenen bev. kamer, kHmerkeuken, 3 slaapkamers, gang. kelder, dou che, schuur en tuin. Te bevr. Vreewijkplein 17, Rhenen, na 6 uur. Festonneren, cordonneren, knoopsgaten, Tempo, Zand straat 84, Veenendaal. Nieuwe boorden op overhem den. Tempo, Zandstraat 84, Veenendaal. Stofknopen, gespen en cein tuurs elk gewenst model en breedte. Tempo, Zandstraat 84, Veenendaal. Uitgebreid sortiment klein- vak artikelen, Tempo, Zand straat 84, Veenendaal. Elk textierreparatieprobleem lossen wij op. Tempo, Zand straat 84, Veenendaal. Broekzomen, mouwzomen, rokken inkorten, Tempo, Zandstraat 84, Veenendaal. Een RONDA-corset geeft die steun zonder dat u het merkt. De speciale RONDA-baleinen hinde ren u niet en zijn zodanig van vorm dat zij niet kunnen steken. Gortstraat 39 Telefoon 2321 Hierdoor delen wij U mede dat onze banket bakkerij en automatiek is overgenomen door Brood- en Banketbakkerij die zijn bedrijf m.i.v. heden in het pand Molen straat 2 verder exploiteert. Wij danken U voor het in ons gestelde vertrou wen en bevelen tevens bakker G. H. van der Mik in Uw gunst aan. Hoogachtend, Industrielaan 38 Veenendaal vraagt voor spoedige indiensttreding A. AANK. ADM. KRACHT (mnl) voor het bijhouden van voorraad- en pro ductieadministratie. Leeftijd 20 25 jaar. In het bezit van diploma U L O. B. ONGESCHOOLD PERSONEEL (mnl) Zij die de militaire dienstplicht heb ben vervuld genieten de voorkeur. Gegadigden dienen bereid le zijn in continu-dienst te werken. Sollicitaties aan bovenstaand adres. Voor reparatie aan uw tont: De U.S.A.-Hal, Holleweg 3, Veenendaal. lledwaterzeiltjcs a 2,de meter. U.S.A.-Hal, Holleweg 3, Veenendaal. H. A. Sol, steunzolen, breuk banden. corsetten enz. Zit ting iedere donderdag van 2 tot 5 uur in apotheek Zui- dersma. Hoofdstraat 53, Vee nendaal. UW door LEA WIJNBERG Al interviewend, ontdek je als journalist niet slechts de mensen, maar ook hun huizen. In stilte houd je ook daarmee vraaggesprekken en je schrijft er iets over op, uitsluitend in gedachten, want meestal is het niet vatbaar voor publicatie. Ik geef U hier voor de vuist weg een paar van die tot nog toe verzwegen indrukken van huizen en kamers. „Ilè, hoe is dat nu mogelijk, deze mevrouw zit in een studiecommissie voor efficiënte keukeninrichting of iets dergelijks, ze is èrg vooraanstaand en moet je 1 nu eens haar keuken zienverveloze planken en een aanrecht die het met succes kan opnemen tegen een hoekje van het Waterlooplein j „Kun je dat nu rijmen, die schrijfster die zo haarfijn interieurs kan ontleden en extatisch beschrijft hoe de heldin van haar boeken zich door haar ele- gante boudoir beweegt, woont zélf in niet veel meer dan een berg paperassen. Ze zit op de wasmand. Weliswaar hangt er uit een, in staat van ontbinding ver kerend boek een toefje gedroogde mi mosa en voor haar raam staan twaalf bloempotten met de roodste en fluwe ligs te geraniums die er bestaan. Maar toch En nu wat ik dacht bij een bezoek aan een geslaagd zakenman, zo juist verhuisd van een ouderwetse vierka merwoning naar een peperdure flat. Hmmhypermodern allemaal alle tussenmuren weggebroken en het hele huiselijke verkeer in één grote zaalWij (hij en ik) in de zithoek, omringd door de nieuwste boeken, de allerjongste lamp plus grote lappen ve- netain blindsDe rug van de paarse bank waarop ik geplant was, vormde de afscheiding tussen onze zit-praathoek en het huiskamergedeelte. Daar troon den mevrouw en de kinderen met hand en huiswerk. Ik hoor de woordjes over horen, het getik van naalden, het ge rinkel van kopjes. Even keek ik om en ontdekte een moederlijke vrouw tussen een berg sokken en drie kinderen; op een turkooize loper dwars over de tafel lagen boeken en schriften. „Kun je straks niet overhoren?" vroeg de man. „We doèn het al zachtjes, mompelde de vrouw. Het huiselijk leven priemde me in de rug. Waarom moet je zo open met elkaar wonen als je ge boren bent voor dicht en besloten? komen, telt ze de was. Overigens verdient ze niet genoeg om haar boeken te laten inbinden en zonder mimosa en geraniums is het geen leven. Misschien, wanneer iemand eens een zeer efficient ingedeeld bureau voor haar ontwierp, zou ze daar in principe wel iets voor voelen. Dat het er echter na drie dagen uit zou zien als een oud papierhandel, geef ik U op een briefje Daarentegen is die suksesvolle zaken man met z'n woonzaal niet helemaal eerlijk. Die woont niet zoals hij en zijn gezin in hun hart wensen. Zijn vrouw is ondanks alle sukses een gewone lessen-overhorende en sok- kenstoppende huismoeder gebleven, ge lukkig maar. Zij ergert zich dood aan de gedwongen fluistertoon vanwege de aangrenzende zakenpraathoek. Deze lieden verkeren nog volop in de tussen- murenfase. Je reinste snobbisme, zo'n zaal. En dan onze bohémien. Arme man, ook al tot zulk een onwaarachtige om geving gedoemd. Hoe kan iemand zo onpersoonlijk trouwen? dacht ik. Hij zat daar als een vis op het droge. Die Jordaners hadden echter weer gelijk. Ze zijn dol op bloemetjesbehang en doen niettemin met hun tijd mee door de aanschaf van een mooi groot televisie toestel. Wonen is, geloof ik, een kwestie van in je element zijn. Evenmin als je je de hele dag afvraagt: hoe is de lucht die ik inadem? zou je je, als het goed is, moeten afvragen: hoe is de woning waarin ik woon? Zo'n ideale probleem loze toestand kan alleen maar ontstaan Maar ik schreef het zakelijke gesprek als je werkelijk in je element woont. In met de gewichtige conclusies onbewo- jalIe dingen die echt bij jezelf horen, gen op; toen ik thuiskwam, had ik het'Als je ordelijk van aard bent, in de gevoel of die huiskamer nóg aan mijn rug hing. Ik ga verder. Een impressie van de behuizing van een bohémien. Ik had hem gekend tussen de hanebalken, tien tallen lege (en volle) flessen, één kost baar beeld en rondslingerende druk proeven. Hij schreef op de divan. Na jaren zag ik hem terug, gezeten aan een groot bureau bij een keurig ingedeeld boekenmeubel met duidelijke mogelijk heden voor uitbreiding. Op een serveer boy er naast stond een flesje yoghurt. „Wat is er met je gebeurd?" vroeg ik ontdaan. „Ik ben getrouwd", antwoord de hij toonloos. Ik ga nog verder. Bij een kermisklant steeg ik ergens naar driehoog in de Jor- daan. Het trapgebouw glom als haring, de kamer had bloemetjesbehang. „Ssstt" riep iemand bij mijn entrée; ze keken namelijk naar de televisie. Ik keek mee en ontdekte op de beeldbuis een be roemde architect, die juist zijn visie op modern wonen ten beste gaf. Weer verderBij een romancière ontdekte ik tussen een enorme verza meling snuisterijen, een glazen kom met bloemen boven op een gezellig bran dend theelichtje. Dit ornament zou niemand anders zich kunnen permitte ren dan zij, kinderlijk-excentriek als ze was Nog weer verderik interviewde een Japanse bloemenschikster, ze woon de in een gewone straat in een Neder landse stand, alles was er echter zo Japans mogelijk. Veel hout, riet, veel ruimte en bloemenarrangementen die het Zen ademdenHier was een volledige overeenkomst tussen bewoon ster en woning bereikt. Bewust had ze naar eigen innerlijk en levensopvatting haar interieur gecreëerd. Hier werd je doordrenkt van de meditatieve sfeer van het oosten. Wat ik met dit alles wil zeggen? Dat men wél iemand kan voorschrijven welk dieet hij moet houden, maar niet hoe hij moet wonen. Wonen is iets zó persoonlijks, dat je er met de fraaiste professorale richtlijnen radicaal nóast kunt zijn. Ik gelóóóf namelijk, dat die schrijfster met haar wasmand precies woont zoals ze zelf wil. Op een verloren VEEL TUINBOUW IN W.-BERLIJN In het algemeen wordt West-B er lijn beschouwd als een stukje stad, dat zich van zijn omgeving onderscheidt door meer welvaart en vrijheid. Het gebied van West-Berlijn is echter be langrijk groter. Er komen in het vrije West-Berlijn niet minder dun 690 tuin bouwbedrijven voor, waaronder 40 boomkwekerijen en 100 bloemisterijen. Zowel in het Noorden als in het Zuiden komen tuinbouwgebieden voor die ge zamenlijk een aaneengesloten opper vlakte van ongeveer 500 ha omvatten. Er komt ongeveer 70 ha glas voor. De ongeveer 2,2 miljoen fruitbomen die het vrije Berlijn telt, produceren 60.000 ton fruit. De groenteproduktie wordt ge schat op 20.000 ton, aldus de .Tuinderij'. DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPJES VAN 2.95 NU 1.95 VAN 3.95 NU 2.95 VAN 4.75 NU 3.75 MANUFACTURE N BE DOEN aLEDIK ANTEN **fNM0Mi gortstr.39 ruif. aar- ogenblik b.v. als de inspiratie niet wil stoel. orde; als je slordig bent, in de chaos. Als je van reproducties houdt, temid den van reproducties en als je van oor spronkelijk houdt, met een duur origi neel. Als je Van hout houdt, met hout, en als je je hart aan staal verpand hebt, met staal. Als je mal bent op cretonne, dan rijg je van dat spul een strook aan je bankstel met nog een rouche er langs; bemin je een strakkleurvlak, dan neem je effen ijsblauwe of Holthausrode overtrekken. Woont U al in Uw.element? In alle dingen van Uzelf? Ik geef U een raad. Ga op het comfortabelste meubel zitten of liggen dat U hebt en probeer naar elk ding afzonderlijk te kijken. Naar het plafond, het behang, de lampen, de vloer, naar elk meubel, maar ook naar de asbak en het servies. Horen ze stuk voor stuk bij U? Om wat voor reden ook? Omdat een geliefde het U gaf, omdat U er jaren voor spaarde, omdat het U rust geeft, of comfort, omdat U het zo mooi vindt of zo grotesk-lelijk? U zult bij een dergelijke séance vreemde ervaringen opdoen. Het kan bij nauwkeurige observatie van Uw in terieur opeens zijn of U ademnood krijgt, U raakt namelijk even buiten Uw element. Het vergaat U als de bo- hémien-vis die ik U zoeven schilderde. Dat vloerkleed, die stoel, nééU hebt ze ook nooit gekozen, ze zijn hier nu eenmaal, volkomen toevallig, ze hebben eigenlijk niets met U te maken. Maar de kleur van het gordijn, en die oude bouilloire, die koffiekoppen, Uw lieve- iingsschjlderij en vooral de manier waarop alles op Uw werktafel ligt, in een wonderlijke intieme orde waarvan alléén U de wetten kent dat hoort wél bij U. En U haalt verlicht adem. De kunst is, helemaal in je element te raken. Hóe dat moet, dat weet je niet, als je nooit bewust iets aan je in terieur hebt gedaan. Je rust is echter voorgoed verdwenen. Telkens weer knap je af op het gezicht van een be paald meubel, van een brok stoffering of zelfs van het theeblad. Rusteloos ga je zoeken naar je element. Dat is naar je zélf. Wie weet wat je vindt Misschien wel een zwart beddekleed- je. Of een witgelakte bloementafel. Een mohonie barmeubel. Of een schommel- Horizontaal: 1. schuier, 6. stok, 9. voedsel, 10. stuur van een schip, 11. pa|roon, 13. schoenvorm, 14. vlies, vel, 15. ijverig, 16. mandje, 17. lig plaats voor schepen, 18. voor zetsel, 20 meisjesnaam, 21. fa milienaam, 23. muzieknoot, 24. niet hol, 26. godsdienst (afk.), 28. boomloot, 29. lid woord, 30. schil, schaal, dek sel, 32. afgesloten bebouwd veld, 33. stroombedding, 34. bekend Nederl. schilder, 36. honigdrank, 37. wilde stier der Europese wouden in de 18e eeuw uitgestorven, 38. verschil tussen bruto- en net to gewicht, 40. tocht, uitstap, 41. ongaarne, 42. gravure, 43. eetketeltje. Verticaal: 1. visserschuit, 2. oorzaak, 3. bij elkaar beho rende voorwerpen, 4. achting, 5. voegwoord, 6. uitslag op metalen, 7. schaaldier, 8. bol rond vruchtje (spreektaal), 10. soort van hert, 12. niet ge sloten. 13. haarkrul, 15. on zin, 16. deel van een sleutel, 17. halsdoek, 19. schrijflijn, 21. werktuig om dieren te vangen, 22. tegenstelling van °Pening ener fuik> 27- staartster, 29. beest, 31. schaker van Helena, 32. vor- dering 33. stoere vent, 35. roodachtig, 36. kaasworm. 37. vreemde munt, 38. jongens naam, 39. vlaktemaat, 41. voorzetsel. (33) Hol galmde de echo van Presto's noodkreet door het verlaten gebouw, doch er was niemand die antwoord gaf. Nog eens schreeuwde de kleine schildknaap de naam van zijn meester, zich wan hopig afvragend, wat er gebeurd kon zijn. Heer Aram was een onderzoek in de burchtzaal gaan in stellen. Was hij daarbij gestoord? Wanhopig keek Presto de grote zaal rond. Wat moest hij beginnen? Alleen in deze reusachtige burcht? In 'ieder geval moest hij direct de zieke Jaspo op de hoogte bren gen met Aram's verdwijning. Doch was het niet mogelijk, dat zijn meester zich ergens anders op hield? Haastig begon Presto te zoeken. Hij rende door de verlaten gangen, zocht op het binnenplein en in de bijgebouwen, doch nergens was een spoor van Aram te bekennen. Uitgeput liet hij zich ten slotte in de burchtzaal op een bank neervallen en steunde het hoofd in de handen, zo verdiept in zijn wanhoop, dat hij niet merkte, hoe het paneel bij de schouw langzaam opzij schoof. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1961 | | pagina 4