DE VALLEI r Gemeente-ontvanger A. J. Beekman gaat met pensioen RHENEN Marktberichten ROUTE PALMPAASOPTOCHT Weer ernstig ongeluk op Rijksweg 12 Officiële bekendmaking AMERONGEN ct&Jjze Voetrot bij tomaat Voor de Jeugd Eind v deze maand afscheids-receptie Gevarieerde avond besloot Kunstkring-Seizoen OVERHEMDEN DASSEN WEEKEND SHIRTS WEEKEND SJAALS SOKKEN Vrouwenbond hield Jaar- vergadering De afd. Veenendaal van de Ncd. Chr. Vrouwenbond heeft donderdagavond In 't Trefpunt haar Jaarvergadering ge houden, waarbU o.m. de installatie plaats vond van twee nieuwe bestuurs leden, t.w. mevr. J. Goedhart en mevr. R. Luyendvjk. SPORTCOLBERTS PANTALONS en REGENJASSEN VOOR DE BOER Sommige getallen zullen je echt verbazen Een paar vrolijk dansende poppetjes Kun je alle dieren achter een hek zetten? Mooie Nylons f 1.95 het twede paar voor f 1 Het sprookje van de stukgedanste schoentjes Begroting 1961 Subsidies Opening Boerenleenbank te Amerongen Bank werd groot Eén van Veene.daals meest geziene amotei... - gemeente-ontvanger A. J. Beekman - zal per 1 april a.s. wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd de gemeentedienst verlaten. De heer Beekman gaat dan, na een meer dan 40-jarige diensttijd, van een welverdiende rust genieten. De scheidende gemeente-ontvanger is in 1896 in het Zeeuwse plaatsje Brui- nisse geboren. Na zijn militaire dienst begon hij in 1919 zijn ambtelijke loop baan als volontair op de secretarie van de gemeente Vrijenban. Toen deze ge meente door de gemeente Delft werd geannexeerd, volgde op 1 januari 1921 zijn benoeming te Delft. Ruim vijf jaar later - op 1 november 1926 - werd de heer Beekman benoemd tot gemeente-ontvanger van Veenen- daal en een ieder is ervan overtuigd dat hij in deze bijna 35 jaar de gemeente- financiën op meer dan prijzenswaardige wijze heeft beheerd. Naast zijn veeleisende ambtelijke loopbaan, vervulde de heer Beekman ook nog talrijke maatschappelijke func ties. Zo is hij o.a. meer dan twintig jaar voorzitter van Patrimoniums Bouwver eniging geweest. Toen hij in 1956 om gezondsheidsredenen als zodanig moest bedanken, werd hij door het bestuur tot ere-voorzitter benoemd. Ook is hij vele jaren penningmeester van de inmiddels opgeheven Broeder- Voor een maar matig bezette zaal van het Verenigingsgebouw aan de Eiken laan heeft de Kunstkring N.V.V. j.l. za terdagavond het seizoen 1960-1961 be sloten met een gevarieerde avond. Het programma, dat werd afgewerkt was onderhoudend en beschaafd. De sterren van de avond waren wel - dit was te verwachten - de drie wereldver maarde mondaccordeon-virtuozen „De Hotcha's", die met hun enkele optreden een bepaald cachet aan de avond gaven. „De Hotcha's" presteren niet alleen het welhaast onbereikbare op de mond- accordeon, maar daarnaast zijn het nog meesters van de show. Hun optreden was op zichzelf een kleine show met fijne humoristische trekjes. Zij bena derden op sommige punten het peil van de muzikale clowns. Het nadeel hiervan kan misschien zijn, dat hier en daar hun ragfijne muziek in de clownerie verloren gaat. Niettemin was het ge weldig en jammer genoeg kwamen zij slechts eenmaal in het programma op. Onmiddellijk na „De Hotcha's" kun nen de twee „Pico's" op de ranglijst worden geplaatst. Een buitengewoon vaardig accordeonduo, bestaande uit mevrouw en de heer Pico, die reeds vele jaren het amusementsvak dienen. Het acrobatische gedeelte was voor rekening van een meisje, dat zich onder de naam „La petite Mouchette" aankon digde. Voor de pauze gaf zij kundige staaltjes aan de trapeze te zien en na de pauze was zij op het toneel met een rijwielcascade. Henk Bukman was het die als confe rencier de verschillende onderdelen van het programma aan elkaar lijmde. Hij deed het aardig maar niet groots. Beter was hij in de sketches met Annie Meyer en Jan van Oost. De laatste zorgde te vens voor de muzikale omlijsting van de avond op de piano. Kunstkring-voorzitter H. Jonker kon digde aan het begin van de avond aan, dat het volgende seizoen zal worden ge tracht weer vier avonden te vullen. Te vens zal dan worden bezien of dit alle toneelavonden kunnen worden. Men moet evenwel onder ogen houden, dat ook de liefhebbers van een gevarieerde avond aan hun trekken moeten komen. KONINKLIJKE GOEDKEURING De vereniging „IJsclub Rhenen" heeft bij besluit van 13 maart 1961 nr. 30 Ko ninklijke goedkeuring verkregen op haar statuten, vastgelegd in de ledenvergade ring van eind december van vorig jaar. Eén dezer dagen vindt de afkondiging plaats in de Nederlandse Staatscourant. Dat de ijsclub thans rechtspersoonlijk heid heeft verkregen betekent een stap in de goede richting. De vereniging bestaat thans Zestien jaar. SECRETARIAATSWISSELING Er vond secretariaatswisseling plaats bij de Rhenense muziekvereniging „Oefening Baart Kunst". De functie is overgegaan van de heer E. H. ter Burg naar de heer W. v. d. Pol, Julianastraat 39. ROODE KRUIS RHENEN HAD SUCCES De bazaar, gedurende de drie laatste da gen van de afgelopen week ten bate van de afdeling Rhenen van het Nederlandse Roode Kruis in gebouw „Irene" gehouden, heeft niet minder dan 4600,— opgebracht. Een prachtig resultaat, waarvoor de burgerij van Rhenen een hartelijk woord van dank toekomt. BRAND IN KIEM GESMOORD Door met veel tegenwoordigheid van geest een brandende lampekap van het plafond te rukken en uit het raam te smijten, heeft de heer M., wonende aan de Grebbeweg te Rhenen, zich heel wat narigheid weten te besparen. VOOR de speciaal zaak ih der ee VOOR EXCLUSIEVE KLEDING GOED VAN VAN DER ZEE GAAT LANGER MEE Hoofdstraat 75 - Veenendaal schap van gemeente-ontvangers ge weest, terwijl de heer Beekman op dit moment nog administrateur is van de plaatselijke kerk van de Gereformeerde Gemeenten in Nederland. Aan het eind van deze maand zal het gemeentebestuur de scheidende hoofd ambtenaar een receptie aanbieden. Benoeming Tot hoofd van de Ned. Herv. school te Meteren (Geldermalsen) is m.i.v. 1 juli a.s. benoemd, de heer W. Spanjer, thans onderwijzer aan de Patrimonium- school alhier. VEENENDAAL Eierenmarkt: aanvoer 92.000 stuks. Prij zen van 11,75 tot 12,30 per 100 stuks. Handel redelijk. Biggenmarkt: aanvoer 80 stuks. Prijzen van 65,tot 74,per stuk. Handel vlug. Na de gebruikelijke opening door de presidente, mevr. I. Bos-Dikken, kon den de aanwezige dames luisteren naar zang o.l.v. G. v. Zanten. Uit de jaar verslagen bleek o.a. dat de afd. Vee nendaal van de N.C.V.B. tot één der grootste van ons land gerekend mag worden en zich steeds nieuwe leden aansluiten. Vervolgens presenteerden de dames van het zangkoor het door hen zelf verzorgde tableau „Ruw hou ten kruis", dat eveneens onder leiding stond van de heer v. Zanten. Bij de bestuursverkiezing waren af tredend de dames den Hengst en Boo- gaard-v. Amerongen, in wiens plaats werden geïnstalleerd mevr. J. Goed- hart-Broese en mevr. R. Luyendijk- Haasjes. Na de pauze, waarin een thee- domplet werd aangeboden, vertoonde de heer Zuurbier uit Doorn de prach tige film „Rijnvaart". De avond werd gesloten met dankgebed. De leden welke door ziekte verhin derd waren deze avond bij te wonen werden niet vergeten, want zij kregen een leuk bloemstukje thuis gestuurd. Ook elders in dit blad maken wij bekend dat a.s. zaterdagmiddag de traditionele PALMPAASOPTOCHT zal worden gehouden. Kinderen uit Veenendaal-zuid moeten om 14.45 uur op het Slot. de Bruïneplein aan wezig zijn, vanwaar men naar het startpunt vertrekt. Het startpunt is de Eierhal in de Achterkerkstraat waar de complete stoet om KWART OVER DRIE met begeleiding van muziek vertrekt. De route is als volgt: Kostverloren Zandstraat Hoogstraat Hoofdstraat en ontbinding J. G. Sandbrinkstraat. Alle kinderen die meedoen met een echte palmpaas of een haantje pik krijgen van de Veenendaalse winkeliersvereniging „Handel Nijverheid" een verrassing. JA EN NEE Bij een proefneming met lessen par te levisie op een Frans lyceum is gebleken dat de jongens ervoor zijn en de meisjes ertegen. Tegen waren ook de docenten omdat zij het contact met hun leerlingen misten. Wel werd een proef genomen met een les waarbij drie leerlingen met de docent voor de camera stonden om aan de hand van het gedoceerde vragen te stel len, maar de meisjes beklaagden zich dat zij nu juist andere vragen hadden willen stellen dan die drie. Het onderzoek werd ingesteld om de mogelijkheid te onderzoeken in hoeverre onderwijs per t.v. mogelijk is aan de 200.000 Franse kinderen die om een of an deren niet een school kunnen bezoeken (zoals zieken en te ver van school wonen den.) Rijksweg 12 heeft tussen Veenendaal en Maarsbergen zijn tol weer geëist. Gistermiddag reed een vrachtauto beladen met stenen achter op een vrachtauto, beladen met kapspanten. De gevolgen van dit ongeluk en de ravage die ontstond waren verschrikkelijk. De beide chauffeurs werden gewond; één der chauffeurs de 38-jarige J. v. d. G. uit Koudekerk aan de Rijn, werd de rechterhand afge- kneld. Weer ontstond na dit ongeluk een kettingbotsing, waarbij nog eens vier auto's waren betrokken. Gelukkig deden zich hierbij geen persoonlijke ongevallen voor. Vermoedelijk is de aanleiding van het ongeluk het plotselinge remmen van de vrachtauto beladen met kapspanten ge weest. Deze was hoog opgeladen en waarschijnlijk heeft de chauffeur ge meend dat de ruimte tussen de vracht en een brug waar hij onder door zou rijden niet groot genoeg was. De achter deze auto rijdende vracht auto beladen met stenen kon niet meer remmen en reed achter op de eerste auto. Hierdoor raakte v. d. G. de macht over het stuur kwijt en hij reed de berm in. Hierdoor waren enkele span ten van de auto gevallen en één hiervan drong dwars door de cabine heen. v. d. G. werd ernstig gewond aan de rech terzijde en zijn rechterhand werd af- gekneld. DINI SANDERS GAF GOED PARTIJ Het keurkorps van de Neder Veluwse Turnkring, waarin Dini Sanders van de GV „Wilskracht" te Rhenen uitkomt, heeft op overtuigende wijze de dualmeet ge wonnen tegen de keurdames van „De Graafschap". De wedstrijden vonden te Varsseveld plaats. Mej. Sanders behoorde tot de beste turnsters op dit tournooi. Zij stak weer in een prima vorm. Gemeente Rhenen DRANKWET Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat op 18 maart bij hen is binnengekomen een verzoekschrift van Roline Gertrud Ritz de Back-van Meurs, exploitante vakantiebe- drijf, wonende te Rhenen, Nude 36-38, om een verlof B voor de verkoop van alco holvrije drank voor het gebruik ter plaat se van de verkoop voor de cantine van het perceel Nude 36-38 te Rhenen. Binnen twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij ons inbrengen. Rhenen, 21 maart 1961. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, L. Bosch v. Rosenthal De secretaris, Th. v. d. Willik Gemeente Rhenen DRANKWET Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat op 18 maart bij hen is binnengekomen een verzoekschrift van Roline Gertrud Ritz de Back-van Meurs, exploitante vakantiebe- drijf, wonende te Rhenen, Nude 36-38, om een verlof A voor de verkoop van zwak- alcoholisch drank in het klein voor de cantine van het perceel Nude 36-38 te Rhenen. Binnen twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij ons inbrengen. Rhenen, 21 maart 1961. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, L. Bosch v. Rosenthal De secretaris, Th. v. d. Willik Gemeente Rhenen SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat hij verhinderd is vrijdag 24 maart 1961 spreekuur te hou den. Rhenen, 18 maart 1961. De burgemeester voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL De chauffeur van de stenenauto, de 44-jarige H.H. uit Utrecht raakte be kneld in de cabine, omdat de lading stenen ging schuiven. Met moeite kon hij uit zijn benarde positie worden be vrijd. Beide chauffeurs werden naar het Julianaziekenhuis te Veenendaal vervoerd. Bij de kettingbotsing die volgde was behoorlijke materiële schade. LENTE-WINTER De winter heeft zich vast vergist Zei laatst een echte pessimist De optimist zei, 't kan wel zijn Maar iedereen vind het toch fijn Dat het zo'n lentewinter was Maar nu komt de winter-lente vast Alweer volgens de pessimist Die zich hopelijk toch vergist Wel heeft de winter ons verwend Praktisch nooit heeft men 't zo gekend De statistiek der laatste eeuw Vermeld nooit zo weinig vorst en sneeuw Nu reeds staan bomen in de bloei Overal bespeurt men (te) vroege groei In bos en wei, in veld en beemd Velen vinden 't echt 'n beetje vreemd (Al worden de dagen minder kort) Denkend, las 't maar geen lentewinter (wordt Want de lentewinterse simptomen Zijn reeds op ons neer gekomen Gelukkig, dat men vooruit niets weet Want lenteblijheid wordt lenteleed Wanneer de strenge winterheren Nu in de lente gaan regeren Gebeurt het, dat hij zich gaat wreken Dan is dat steeds funest gebleken Intussen blijven wij maar hopen Dat alles nog wel mee zal lopen J. M. Winst en verlies voor DVSA Het zondagelftal van DVSA heeft te gen Scherpenzeel de beste wedstrijd van dit seizoen gespeeld en dan ook verdiend gewonnen met 6-1. De voor hoede viel op door beheerste en snelle combinaties, terwijl de achterhoede één sluitend geheel was. Bij de rust was de stand 0-2 in het voordeel van Ameron gen. Het zaterdagmiddagelftal verloor met 3-1 van Scherpenzeel. De wedstrijd op zichzelf was lang niet slecht, maar desondanks kon DVSA niet voorkomen dat de punten in Scher penzeel bleven. STEUN AAN ZUIVEL VIA LANDBOUWLOTERIJ In Denemarken heeft men een land- bouwloterij. Uit de voor 1960-'61 ver wachte opbrengst zal een deel beschik baar worden gesteld voor verdere ont wikkeling van zuivelpersoneel. Ondersteuning zal worden gegeven aan zuivelmensen die een verdere stu die op zuivelscholen willen volgen. Zij moeten ten minste vier jaar in het vak zijn. In bepaalde gevallen zullen bij dragen beschikbaar worden gesteld als hulp bij de Zuivelstudie aan de Land bouwhogeschool. OOK VOOR GOED VAN GkAT LANGER MEE Hoofdstraat 75 Veenendaal Het uitplanten van tomaten in verwarmde kassen en warenhuizen is momenteel in volle gang. Ook de planten voor de niet verwarmde ruimten worden over en kele weken uitgeplant. Rond die tijd komt het probleem van de z.g. „rotpoten" of beter gezegd voetrot weer naar voren. Kort voor het uitplanten, maar vooral ook enige weken hierna kunnen veel planten wegvallen. De oorzaak hiervan kan verschillend zijn. De minst ernstige vorm is die, waarbij de Botrytis schimmel in het weefsel woekert. Hierbij komt smeul voor in het onderste gedeelte van de stengel. Hoewel hierdoor vrij veel scha de wordt veroorzaakt is deze vorm van wegval betrekkelijk onschuldig. Het komt alleen voor als de jonge planten ongunstige omstandigheden doorge maakt hebben. Speciaal door te lage bodemtemperatuur of door een te hoog vochtgehalte van de grond. Alleen verzwakte of afgestorven de len van de plant kunnen door Botrytis worden aangetast. Een tweede vorm van voetrot zien we als" de jonge planten door de schim mel Rhizoctonia worden aangetast. Dit is ernstiger, omdat deze schimmel de stengels van volkomen gezonde sterke planten ter hoogte van het grondopper vlak kan aantasten. Jonge planten ster ven hierdoor binnen een week af. Bij oudere planten blijft de aantasting tot Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jo», per adres: Parallelweg 10 Veenendaal stukje kurk moet dan natuurlijk smaller zijn dan het doosje, opdat het een echt hoofd gaat lijken. Op die kurk verf je de ogen, neus en mond en je plakt er wat wol bovenop bij wijze van haar. Uit het karton knip je vier armen en vier benen, die ruwweg ongeveer 5 cm. lang moeten zijn. De lucifersdooshuljes, de armen en de benen kleur je in de gewenste kleur en dan geef je één van de doosjes een aardig papieren rokje, dat erop plakt, zo als je dat in de tekening kunt zién. In ieder lucifersdoosje maak je vier gaatjes, één boven en één onder aan ie dere zijkant. In de kartonnen armen en benen prik je ook een paar gaatjes, ver- Figuur a. „Vader," vroeg kleine Piet, „hoeveel verschillende soorten dieren zijn er wel in de wereld?" Piets vader kon hem het niet vertellen en eigenlijk weet niemand precies het goede antwoord, maar des kundigen menen, dat er ruw geschat on geveer 2 miljoen verschillende soorten dieren zijn, waarvan ongeveer één mil joen behoort tot de insectenwereld. In vergelijking met dit aantal is het nogal verwonderlijk dat er maar 3.000 soorten zoogdieren zijn. Hier zijn nog een paar getallen, van de ongewervelde zeedieren bestaan er 100.000 soorten en er zijn 40.000 verschillende soorten vissen en ongeveer een zelfde aan tal maden. Wat de vogels betreft, daarvan zijn er ongeveer 8.000 soorten. En dan mogen wij niet vergeten, dat er ieder Jaar nog aan duizenden nieuwe soorten dieren namen worden gegeven. Ook in dit ge val zijn dan de insecten in de meerder heid met 10.000 soorten. Figuur b. Om deze twee poppetjes te maken heb je twee lucifersdoosjes nodig, waarvan Je alleen het huisje gebruikt. Verder twee kleine kurkjes, acht splitpennen, een beet je wol, karton, draad en papier, plus een paar kleurpotloden of wat verf. Snij de kurken zo, dat zij in de luci- fersdooshulsjes kunnen worden geduwd, zodat een gedeelte er nog bovenuit steekt om het hoofd te vormen. Dat uitstekende volgens breng je ze op hun plaats tegen het lucifersdoosje aan en met behulp van de splitpennetjes maak je de zaak dan vast. Maak de armen en de benen niet té vast, want zij moeten ook nog kunnen bewegen. Dan lijm je de handen van de jongen en het meisje op elkaar, zet de hoofden in de gewenste stand, doet een draad in je naald en trekt met die naald de draad door de lucifersdooshulsjes (dat zijn dus de lichaampjes van de poppen) zoals Je dat op de tekening kunt zien. Het ene eind van de draad (of het touwtje) bevestig Je aan een tafelpoot bijvoorbeeld of iets an ders, dat stevig vast staat. Het andere eind houd je in je hand en dan beweeg je dat met kleine rukjes heen en weer. Je zult zien, hoe aardig de poppetjes dan dansen. Figuur c. De dieren in de dierentuin zijn uit hun kooien ontsnapt en bewegen zich nu in de buitenzijde van de stengel beperkt. De binnenzijde is bij oudere planten n.l. enigszins verhout en hierdoor kan de schimmel in dit gedeelte van de plant geen schade meer doen. Oudere planten vallen dus niet om en sterven ook niet af. Wel kleuren de onderste bladeren geel en de plant ondervindt tijdelijk een groeiremming. Op door Rhizoctonia aangetaste delen ontwikkelt de Botrytis schimmel zich echter weer gemakkelijk. Verder wegsmeulen blijft dus toch mo gelijk. Heeft de aantasting door Rhizoc tonia alleen, niet zulke nadelige gevol gen, het veelvuldig optreden hierna van Botrytis is erg gevaarlijk. Een derde vorm van voetrot is die, waarbij de schimmel Didymella de stengelvoet aantast. Dit is de schimmel die de echte kanker veroorzaakt. Het is de gevaarlijkste vorm van voetrot. Hierdoor worden zowel jonge als oude planten gemakkelijk aangetast. De aan de stengel gevormde sporen kunnen n.l. op allerlei plaatsen, hoger aan de sten gel kanker veroorzaken. De aantasting wordt op de stehgelvoet zichtbaar om dat deze bruin verkleurt en iets ineen schrompelt. In dat stadium zijn echter al sporen gevormd. Besmetting van an dere delen van de plant is dan mogelijk op die plaatsen waar verse wonden aan wezig zijn b.v. na bladplukken of die ven. Speciaal bij het optreden van deze z.g. kankerpoten is snel handelen ver eist. Aangetaste planten moeten zo spoedig mogelijk worden verwijderd. Dit vraagt van de tuinder dat hij een aantasting zo vroeg mogelijk herkent. Soms is dit gemakkelijk. Een typisch kenmerk is vaak het schuin naar be neden staan van de onderste bladeren. Soms zijn deze zelfs tegen de stengel aangedrukt. Bij het waarnemen van deze verschijnselen kunt u er zeker van zijn met een echte kankeraantasting aan de stengelbasis of aan de hoofd wortel te doen te hebben. Hoewel het zoeken naar een effec tieve bestrijding van deze schimmels al enige vorderingen heeft gemaakt, is nog geen goed bestrijdingsmiddel be kend. Wel zijji enkele veelbelovende middelen in onderzoek. Voorlopig moet alleen door tijdig opruimen van elke zieke en verdachte plant grotere uit breiding en ernstige schade voorkomen worden. DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPJES Prachtige gebloemde flanellen Dames Pyama's VAN f 11.90 nu I 7.95 MANUFACTUREN BEODFNftLKMKANTEN vfNiNDBBi GORTSTR.39 VERVELING Hollywood is een stad om dood te gaan van verveling, zegt frangaise Delphine Seyrig. Zij is daarom graag ingegaan op het aanbod van filmregisseur Alain Res- nais, maker van de film Hiroshima mon amour, om de hoofdrol te spelen in diens nieuwe film L'année dernière a Marienbad Om te kunnen terugkeren naar Parijs (kan een Delphine zich daar ooit verve len?) heeft ze haar contract met de Ame rikaanse televisie, dat haar schatten op bracht, op slag verbroken. Ze verdiende bij de Amerikanen zo vee omdat ze voor hen het symbool was van de jonge Fran gaise. Figuur d. De oplossing. het vrije veld. Kunnen jullie elk dier op een eigen stukje grond achter een hek plaatsen door in de tekening maar drie (en dan ook niet meer dan drie) rechte lijnen te trekken? De lijnen mogen de dieren niet raken. door de Gebr. Grimm (5) De deur van de slaapzaal stond open, opdat de prins de prinsessen in het oog zou kunnen houden. Maar de prins was zo moe, zo moe, dat zijn ogen haast licht vielen. Hij gaapte en gaapte en hoe of hij ook trachtte om wakker te blijven, hij viel tenslotte in een diepe slaap. Toen hij de volgende ochtend ontwaakte, waren, zoals dat gebruikelijk was, de schoenen van de prinsessen weer stuk gedanst en de prins had er geen idee van hoe dat toch wel gebeurd kon zijn. In de beide volgende nachten gebeurde precies hetzelfde en dus, ging alles, zoals de Koning gezegd had. (6) Daarna probeerden nog verscheidene mannen het raad sel op te lossen en zich een prinses tot bruid te verwerven, maar zij waren allen even ongelukkig. Op een goede dag echter was een soldaat op weg naar de hoofdstad. Hij had gedurende vele jaren trouw in het leger gediend, maar nu was hij in de strijd gewond en uit het leger ontslagen. Op zijn weg naar de hoofdstad ontmoette hij een oude vrouw en toen zij hem vroeg waar hij naar toe ging, antwoordde hij: „Dat weet ik niet precies, maar ik zou het misschien wel leuk vinden om eens uit te zoeken wat de prinsessen 's nachts toch doen. Het zou mij niet al te slecht lijken om met een prinses te trouwen en later Koning te worden!" Wordt vervolgd. (Vervolg van pag. 1) pige verbetering van deze - uit ver- keerstechinsch oogpunt - gevaarlijke situatie tot stand te brengen. De raming van 175.000,voor de verbetering van het laatste gedeelte van de Kerke wijk - van Hoofdstraat tot Sandbrinkstraat - vinden vele leden wel zeer hoog. Volgens b. en w. is dit een zeer globale raming. De surveillance-personenauto van de politie zal een Volkswagen moeten wor den, menen vele raadsleden, omdat deze auto zeer economisch in het gebruik is en een hoge inruilwaarde heeft. Ande ren dringen er op aan een enquête te houden bij andere gemeenten omtrent de in gebruik zijnde auto's. De inspec teur van politie - aldus b. en w. - heeft bezwaren tegen een Volkswagen, waar aan maar niet zonder meer kan worden voorbijgegaan. Een enquête lijkt het college zeer aanvaardbaar. Bezorgd is men over hernieuwde toe neming van de gemeentelijke subsidies. Alle aanvragen kritisch bezien, zeggen enkele leden, hetgeen b. en w. beloven, maar, zeggen zij erbij, naar onze mening is in het verleden nooit anders gebeurd. In de vergadering van morgenavond krijgt de raad ook enkele subsidie-aan vragen te behandelen. Om te beginnen van het Chr. Tam boers- en Pijperskorps Prins Bernhard', dat i.v.m. het 25-jarig jubileum een mu- ziekweek en een pijperdag in groot ver band wil organiseren. De kosten kan „Prins Bernhard" niet geheel dragen en het vraagt een eenmalig subsidie van 1500,Geen bezwaar tegen subsidie, is het oordeel van b. en w., maar dan niet meer dan verantwoord is en zij stellen de raad voor 250,subsidie te verlenen. Op muziek gebied is er in de naaste toekomst nog meer te beleven. „Het Ritmeesterkoor" zal zich belasten met de organisatie van een zangfestival voor het gewest Utrecht op zaterdag 27 mei a.s., ongeveer 700 zangers en het muziekkorps van de Utrechtse politie nemen er aan deel. Op de begroting voor dit zangfestival prijkt evenwel een nadelig saldo van 390,dat voor re kening van het Ritmeesterkoor blijft. B. en w. stellen een eenmalig subsidie van 200,voor. De bij de aanbieding van de begro ting 1961 door b. en w. aangekondigde verhoging van de vuilnisemmerretri butie is verwerkt in een voorstel, dat de raad thans is aangeboden. Verhoging van de reinigingsrechten is nodig om in aanmerkihg te kunnen komen voor een verhoging uit het gemeentefonds. B. en w. stellen voor te verhogen van 5,tot f 7,50 per emmer per jaar. Hetzelfde is het geval met de straat- en rioolbelasting. B. en w. stellen voor het percentage, waarnaar deze belas ting wordt geheven te verhogen van 13 tot 22. (Vervolg van pag. 1) beneden, waar men terecht komt in een enorm grote archiefruimte. Een deel hier van is dusdanig aangebracht dat mocht het in de toekomst nodig zijn er nog een kluis in gebruik genomen kan worden. Het gehele gebouw wordt centraal ver warmd. De bank heeft vrijdag de gehele dag In het middelpunt der belangstelling gestaan, velen hebben het gebouw bewonderd. Voorafgaande aan de opening werd 's morgens in het tegenover gelegen hotel de Kroon een bijeenkomst voor genodigden gegeven. Het waren vele sprekers die hun bewondering voor hetgeen tot stand ge komen was niet onder stoelen of banken staken. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter de heer J. Lagemaat, die na het gebruikelijke welkomstwoord vertelde dat de bank de laatste tien jaar een storm achtige ontwikkeling had doorgemaakt. Vorig jaar werd een bedrag van bijna 4 miljoen spaargelden bereikt. Zeer in het bijzonder sprak hij tot de huidige kassier de heer W. Bouman, die vooral de laatste maanden onnoemelijk veel werk had ver richt. Hij deed mededeling van het feit dat de her Bouman vanaf heden tot di recteur van de bank was benoemd. Me vrouw Bouman, de vrouw achter de cou lissen, kreeg voor haar aandeel in de tot standkoming een schemerlamp aangebo den. Wethouder K. de Bonte baseerde zijn toespraak op het Raiffeisenprincipe „het onbaatzuchtig dienen van de medemens". Hij hoopte dat het bestuur dit principe steeds voor ogen zou houden. De volgende spreker was de heer te Kol- sté van de Centrale Bank uit Utrecht, die het bestuur prees om haar vooruitziende blik. Verder voerden nog het woord notaris D. S. Vink, de heer Hootsen namens de zusterbank in Veenendaal, de heer J. J. Welle namens de Rotterdamsche bank, de heer N. Maris als hoofd van de School met de Bijbel (schoolsparen) en de heer W. de Lange. Architect van Ommen was de laatste spreker. Hij prees op zijn beurt de voor treffelijke medewerking die hij had onder vonden van bestuur, de aannemer de heer Davelaar en onderaannemers. Het gezelschap begaf zich hierna naar de overzijde, waar het bankgebouw in het zonlicht lag te schitteren, en waar de drie jarige Janny van de Berg, al klaar stond om wethouder de Bonte behulpzaam te zijn met de opening. Op een geel kussen bood de peuter de sleutel aan, waarmee het gebouw ontsloten werd. Lange tijd hebben de genodigden het gebouw bewon derd, waarna in hotel de Kroon onder het genot van een verfrissing nog wat nage praat werd.

De Vallei | 1961 | | pagina 2