mm Zalm 98 volvette^^l ■Boerenkaas y Doperwtjes SIMONl DE WIT 250 sherr,495 345 70 o, 80 GROOT en KLEIN drukwerk nu f 50.- sparen ïïleriteJn clIa ^ccw^jouMtaA Veenendaal boekte schrale maar verdiende overwinning op S.C.D. '33 „DE VALLEP UW BLAD f60.- schoon in handen! JONGEMAN enkele meisjes ARAM De rode burcht van Iphanca Scooterwagen N.S.V.S. verloor in Scherpen- zeel met 2-1 van Valleivogels Competitie stand West I 2e KI. SCHERPENZEEL Tóch verlichting in woonwagenkamp Voor de kantonrechter Jac. van Schuppen DIVERSEN duizenden klanten zeer enthousiast Mayonaise per tube 49 zoete bessen of. frambozen bessen Rosé d'Anjou Graves van 2.85 of Beaujolais Paladino Vermouth Snijworst tartaar cq Gelderse Ham Paas eiercake 500 gram Gezouten pinda's 2 zakjes 150 gram ft O van 78 voor ww Cornuco's Nibhits Appelmoes Borrel worstjes qq het betere goedkoper In Veenendaal komen wij gratis horen en bezorgen. Telefoon 2015 - Hoofdstraat 93 N.V. KNOPENFABRÏEK RHENEN N.V. KNOPENFABRÏEK ..RHENEN" DRUKKERIJ ,De Gelderse Vallei' FEUILLETON Veenendaal heeft het gepresteerd om in de wedstrijd tegen SCD '33 uit Deest een kleine overwinning te boeken en daarmee de punten thuis te houden. In de eerste helft werd er over het algemeen aardig voetbal te zien gegeven, waarbij vooral van Veenendaal-zijde verschillende vlotte combinaties de aandacht trok ken. Na de thee zakte het spelpeil danig af en kwam het maar sporadisch tot werkelijk goed opgezette aanvallen. Veenendaal met de wind tegen, begon al direct hoopvol, want reeds bij de eerste aanval op het doel der gasten, plaatste P. Muller uit een vrije trap de bal voor het doel waar Thijssen met een berekende kopbal zijn club de lei ding gaf (1-0). Lang duurde de vreugde echter niet, want toen doelman Klaas- sen in de zesde minuut bij een schot van Van Gijn over de bal heen dook, was het weer gelijk (1-1). Hoewel Veenendaal daarna, ondanks tegenwind tot vrij goede aanvallen kwam, kon de voorhoede toch moeilijk tot doelpunten komen. Na een half uur lukte het toch. Thijssen schoot tegen de lat, waarna rechtsbinnen Heikamp keihard inschoot (2-1). SCD ging daarna met de wind in de rug meer en meer tot den aanval over, maar ook bij de gasten liet de afwer king veel te wensen over. Na de rust speelde de strijd zich overwegend af op de Deester helft, maar voor het doel lukte het niet. Een vrije kans van Heikamp, die plotseling alleen voor doelman Broun kwam te staan, werd om zeep gebracht, terwijl Thijssen het doel over het algemeen te hoog zocht. Het spel zakte steeds meer (Vervolg van pag. 1) b. kampeerders kunnen scooter of brom fiets gebruiken om naar een camping te rijden en daar een vast kamp te betrek ken. Daarvoor komen b.v. in aanmerking het Salzkammergut, Tirol, maar ook het Gardameer, en vele andere streken. c. Rondreizen. Er kunnen zeer mooie rond reizen worden gemaakt, zonder dat het aantal kilometers in het abnormale wordt getrokken, zoals tot dusverre vaak het geval was. B.v. via Innsbruck en de Arl- bergpas naar Voarlberg, langs Boden- see en via Schwaben en Beieren weer terug naar Rosenheim. of via Innsbruck en de Brenner naar Ita lië. Door de Dolomieten en de Povlakte rtaar de Adriatische kust. Bezoek aan Ve netië en de bekende badplaatsen. Via Udine, Villach en de Grossglockner terug naar Rosenheim. VELE VAKANTIEOORDEN NU GEMAKKELIJK BEREIK BAAR. Na de start op de vroege zondagmorgen in Rosenheim zijn vele belangrijke vakan tieoorden in een of twee dagen bereik baar: Innsbruck 110 km; Brennerpas 148 km; Gardameer 335 km; Venetië 460 km; Salzburg 80 km; Wenen 390 km; Dolomieten 250 km. DE TARIEVEN De tarieven zijn de volgende: Den Haag H.S. - Rosenheim retour, voor een scooter, ongeacht het merk 45, voor een bromfiets ongeacht het merk 35, Inschrijvers voor een vakantie-arran gement van hotelplan kunnen dus, dank zij deze geringe verhoging van hun reissom, gedurende hun gehele verblijf beschikken over een eigen vervoermid del. Degenen, die een eigen reisplan uit voeren en zelf hun verblijf in het bui tenland regelen, kunnen gebruik maken van een zgn. deelarrangement. De prijs hiervan Den Haag H.S. - Rosenheim be draagt retour 123,40. Hierbij is inbegrepen het reisbiljet 2e klasse retour in de toeristenklasse, een ontbijt op de heenreis en een diner en ontbijt op de terugreis, een bagage- en ongevallenverzekering (de ongevallen verzekering geldt niet voor ongevallen tijdens het rijden), besproken plaatsen op de heen- en terugreis, een aanbeta lingsbon van 13,50 voor gedeeltelijke betaling van verblijfkosten. Voor even tueel gebruik van couchettes wordt 7,per enkele reis berekend. Alleen vervoer, zonder een der hier boven genoemde arrangementen, is niet mogelijk. Houders van vrij-biljetten zullen van dit vervoer geen gebruik kunnen ma ken. MEN IS VOORDELIG UIT Voor de scooterrijder is (afgezien van enkele zéér sportieve rijders) een dag gemiddelde van 250 km reeds royaal. Dit betekent dus voor de heen- en te rugreis in totaal ongeveer 8 dagen. af. Men geloofde het wel, totdat de Deester midvoor Orth uit een vrije trap van zeker 20 meter afstand gelijk maak_ te (2-2). Veenendaal, nu wakker geschud, ging weer herhaaldelijk tot de aanval over. Het duurde echter toch nog tot vijf mi nuten voor tijd voor Heikamp van korte afstand de overwinning een feit kon maken (3-2). NSVS wordt wel door pech achter volgd. Sterk gehavend, met liefst vier invallers, werd in Scherpenzeel de strijd tegen Valleivogels aangebonden. Doel man Van Ommeren, die ook al onder de geblesseerde spelers gerekend moet worden, was vervangen door linksbin nen Beek, wat natuurlijk niet bepaald een openbaring genoemd kon worden. Toch was er voor de rust nog maar weinig krachtsverschil te bespeuren. Het was zelfs NSVS dat door v. d. Pest een voorsprong genomen had (0-1). Na de thee waren de gastheren steeds sterker, maar doelpunten bleken duur te zijn. Dat Valleivogels er tenslotte toch in slaagde om met 2-1 te winnen, was te wijten aan te weinig routine van de invaller doelman. Huizen1525 IJsselmeervogels1523 V.V.O.G15—20 Spakenburg 1319 G.V.V.V15—18 Zuidvogels1515 C.J.V.V16—13 K.M.V.Z16— 9 IJmuiden146 Wartburgia162 Reeds eerder zijn er in de Scherpen- zeelse gemeenteraad, met name door de P.v.d.A.-fractie, vragen gesteld over de verlichting van het woonwagenkamp aan de Oude Barnveldseweg. Tot heden toe z(jn deze voorstellen vruchteloos geweest. Thans heeft de oudste van het kamp, die reeds jaren daar standplaats heeft en het uitstellen en wachten moe is, het probleem zelf ter hand genomen. Met eigen vervoer- materiaal reed hij naar Kootwijk en kocht daar in de bossen een twaalftal palen die h|j naar het kamp vervoerde. Op plm. 500 meter van het kamp staat de boerderij „Ebbenhorst" die eaangeslo- ten is op het electrisch lichtnet. Van de grondeigenaar werd vergunning gevraagd en verkregen om de palen dwars door een perceel eiken hakhout te plaatsen. Om de kosten, die plm. 500,zullen bedragen te kunnen bekostigen, verkocht de initiatiefnemer, de heer Vijfschaft zijn mooie woonwagen en schafte een minder waardiger aan. Door Vijfschaft werd contact opgeno men met de Prov. Gelderse Electriciteits Mij. en personeel hiervan is bezig om de leiding tot stand te brengen, zodat hij eerstdaags evenals een gewoon mens van zijn T.V. kan genieten. KERK EN WERELD Op zaterdag 22 april a.s. wordt op het terrein van Kerk en Wereld te Driebergen een voorlichtingsbijeen komst gehouden voor jonge mensen uit de provincies Overijssel en Gelderland, die belangstelling hebben voor de op leiding op de Akademie De Horst (Hoofdstraat 211, Driebergen). Deze Akademie leidt op tot funkties op zeer verschillend gebied o.a. van: het jeugdwerk en het vormingswerk (zowel in kerkelijk als in algemeen ver band), het maatschappelijk werk in velerlei vorm, het personeelswerk in de bedrijven, het vormingswerk onder bedrijfsjeugd, het godsdienstonderwijs op scholen, het werk in de evangelie- satie, enzovoort. VOORBEELD A: Rekening houdend met minimale verblijfkosten van f 12,50 per dag betekent dit over 8 dagen voor 2 personen Volgens opgave van de A.N.W.B. is het redelijk per kilometer voor een middelzware scooter een bedrag te rekenen van 7,9 c. 2000 km. a 7,9 c. ƒ200,— 158,- Vervoer scooter per Hotelplan Expres45, 2 x deelarrangement onder aftrek van de aanbetalingscoupon 219,80 264,80 Besparing per persoon door het vervoer per Hotelplan Expres 34,40 plus een week vakantie. 68,80 VOORBEELD B: Wij kunnen ons voorstellen, dat er scooterrijders zijn, die alleen de benzineprijs rekenen, hoewel dit natuurlijk niet juist is. Wij krijgen dan de volgende berekening: 2000 km gereden tegen een gemidd. van 1 op 30 kosten benzine en olie 40, 8 dagen verblijfkosten a 12,50 voor 2 personen200, 240,— Vervoersprijs per Hotelplan Expres voor 2 personen van Den Haag naar Rosenheim en terug, incl. vervoerskosten scooter (zie voorb. A) 264,80 Meerprijs bij vervoer per Hotelplan Expres 24,80 Per persoon dus 12,40, voor welk geringe bedrag men een hele week vakantie wint. „MY FAIR LADY" IN ARNHEM Het is nu definitief bekend dat de mu sical „My fair Lady" van 2 tot 9 juli a.s. in Arohem komt. Over de plaats van op treden bestaat nog geen zekerheid ver moedelijk wordt het de Schouwburg of in het Rcmbrandttheater. Zodra de regeling omtrent de kaartverkoop vastgesteld is, zal dit in ons blad bekend gemaakt wor den. De VVV-Arnhem op wiens initiatief een en ander tot stand gebracht is, deelde mee, dat er geen kaarten telefonisch ge reserveerd kunnen worden. AANTAL KIJKERS EN LUISTERAARS IN ONS LAND Op 1 maart 1961 bedroeg het aantal aangegeven televisietoestellen 857992 tegen 833901 op 1 februari j.l. (t.m. 14 maart 868.658). De aanwas van nieuwe TV-toestellen ligt dit jaar tot dusver 22 procent ho ger dan in de corresponderende perio de van 1960. Het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen bedroeg op 1 maart 2648292. Op 1 maart waren er 480433 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 480971 op 1 februari j.l. (Vervolg van pag. 1) dachte zich alleszins correct gedragen had. Het werd daarom 15,of 3 dagen. ■fr C., een jeugdige bromfietser, stond vrijdag voor het kantongerecht te Wageningen voor de balie omdat hij op het fietspad langs de Utrechtseweg te Renkum niet uiterst rechts gereden zou hebben. Bij een vorige behandeling ontkende verdachte iedere schuld, terwijl ook zijn meisje, mej. De M., textielarbeidster te Rhenen, die op de duo zat, volhield, dat C. wel rechts gehouden had. Verdachte was op het pad in botsing gekomen met een tegenligger, eveneens een bromfietser. Bij de vorige behandeling verklaarde deze bromfietsberijder, Van B. uit Rhenen. gesteund door zijn op de bagagedrager zittende verloofde, dat C. juist voor de aanrijding over zijn schouder gekeken had en daardoor wat naar links was gekomen. Dat zou de oorzaak van de botsing zijn geweest. Ditmaal verschenen ook de vader en zuster Van B. als getuigen charge. Zij hadden een 25 meter achter Van B. gere den en konden alleen verklaren, dat deze juist gereden had. Of C. al dan niet achterom gekeken had en naar links was gezwenkt wisten zij niet. Alleen de verklaring van de ver dachte en rijn meisje zijn afwijkend, con stateerde de officier, die daarop het be wijs geleverd achtte en 25,— of 5 dagen eiste. Rechter v. d. Brand was het daar even wel niet mee eens. Beide partijen geven elkaar de schuld en hoe de ware toedracht was, wordt niet geheel duidelijk, meende hij. Voor C. resulteerde dit in vrijspraak. •fr H., molenaarsknecht, en M. vertegen- wooriger, beiden te Veenendaal, versche nen vrijdag samen voor het Wagenings kantongerecht. H. omdat hij op de Achter straat niet voldoende rechts gehouden had met zijn bromfiets en M. omdat hij, even eens met een brommer, geen voorrang verleend had aan de van rechts komende H. M. had op de Prins Bernhardlaan gere den. Volgens mij heb ik nergens schuld aan, zo ving H. aan. Ik wilde de Prins Bernhardlaan oversteken naar de aan de overkant staande benzinepomp en terwijl ik daarmee bezig was, reed M. me zo maar ondersteboven. U zou het goed gedaan hebben als u rechts was blijven houden en de weg recht overgestoken had. U kwam daar entegen links door de bocht en ging schuin de weg over, repliceerde de officier. Op de hoek van de Prins Bernhard laan en de Achterstraat stond een auto geparkeerd, waardoor ik niet kon zien of er verkeer uit de zijstraat kwam, verde digde M. zich. Had H. rechts gereden dan was er niets gebeurd, maar nu kon ik een aanrijding niet meer voorkomen. U wist, dat daar een zijweg was. dus u had er rekening mee dienen te hou den, dat er iemand uit kon komen. Daar had u uw snelheid dan maar naar moeten regelen, vond de officier. Eis en vonnis voor beiden 20,— of 4 d. ■fr -fr Op de voorrangskruising Verlengde MaanderwegSchaapsweg te Ede was E., handelsagent te Utrecht, in botsing ge komen met een van links naderende auto, waar hij geen voorrang aan verleend had. Vrijdag moest E. hiervoor verantwoor ding afleggen voor het Wagenings kan tongerecht. Ik vond de schikking van 60,—, die ik toegestuurd kreeg, erg hoog, zo zei verdachte, temeer omdat er volgens mij zeer verzachtende omstandigheden zijn. Toen ik de kruising al dicht genaderd was schoot plotseling van links uit een paadje of uitrit tussen de huizen een wiel rijder met flinke snelheid de weg op. Ik moest remmen en claxoneren en mijn aandacht was gespannen om te zien hoe hij reageerde. Inmiddels was ik bij de kruising gekomen en terwijl ik naar rechts keek, zag 'k nog juist in een flits het stopbord. Ik remde straf, doch gleed door op wat zwart zand, dat waarschijn lijk van een vrachtauto gevallen was. Door dat zand was zelfs de stopstreep niet te zien. De wielrijder was inmiddels doorgereden en kon niet meer achter haald worden. Eis en vonnis 40,of 8 dagen. Laat nu uw oude bed weer als nieuw maken door een vakman BIJ AFSPRAAK 'S MORGENS 1 ALEN 'S AVONDS WEER Th'JIS Gortstraat 39, Telefoon 2321 Te koop een kinderwagen. Zandstraat 45, Veenendaal. Woningruil Amsterdam-Vee- nendaal. Aangeb. mooie wo ning in het centrum van Am sterdam. Huur 6,90. Brie ven richten aan J. D. van Ingen, Rozenstraat 7, Veenen daal. Net meisje gevr. voor halve dagen. Acacialaan 17, Vee nendaal. B.z.a. net persoon 32 j. voor middagen maandag t/m don derdag, in bezit van rijbe wijs B.E. Brieven onder nr. 5817 aan het bur. v. d. blad. Administratief werk gevr. voor de avonduren. Brieven onder nr. 5818 aan het bur. van dit blad. Kopers van kaas, 1 pakje Roomoter voor 75 ct., tevens 2 blikjes leverpastei 200 gr. van 98 voor 85 ct. Jonge Boe renkaas vanaf 1,25. Fijne belegen 1,40. Oude Meikaas 1,60 per 500 gram. Gratis proeven, dinsdag en zaterdag bij Van Beeks Kaashandel op de markt te Veenendaal. Is sigaren roken duur? Dan kent U het merk RIJNBRUG nog niet! Tien kloeke sigaren 95 ct. enprima. De triomf der moderne fa bricagemethode is het merk Rijnbrug, een kwaliteit van een 22 ets. sigaar en de prijs? 10 stuks 95 cent. Glas voor schuren, kippe- hokken in vaste maten van: 38x51,5; 38x59,5; 48,5x59,5 per stuk en per kist, steeds voor radig bij Handelsver. Zim merman Zn., Sandbrink- straat 1, Tel. 2261 te Veenen daal. Kopen is voordeliger dan hu ren, van een wasmachine of centrifuge. Vraag onze spe ciale condities. Alleen bij „De Kampioen", Hoofdstraat 39, Tel. 2137-2030, Veenendaal. Bij aankoop van onze nieuw ste type's radio's geven wij 50,voor uw oude radio retour. Volledige garantie en financiering mogelijk. Alleen bij „De Kampioen", Hoofdstr. 39, Tel. 2137-2030, Veenendaal. Wij leveren alle merken An ker horloges, pendules, electr. klokken enz. reeds v.a. 1,- per week. Alleen bij „De Kampioen", Hoofdstraat 39, Tel. 2137-2030, Veenendaal. Nu iedereen T.V. Reeds v.a. 295,le klas toestellen o.a. Philips, Grundig, Telefunken enz. enz. Pracht radio's v.a. 35,Verder steeds voorra dig z.g.a.n. bandrecorders, platenwisselaars enz. (tegen zeer lage prijs. Alle toestel len met volledige schriftelij ke garantie en financiering mogelijk. Wasmachines en centrifuges reeds v.a. 1,50 p. week. Alleen bij „De Kam pioen", Hoofdstraat 39, Tel. 2137-2030, Veenendaal. Ta koop: glaskistcn in alle maten. steed9 voorradig bij Jansen „De Geerboer". Co- lijnstraat. Veenendaal. Hoge winsten worden er ge maakt met de Chinchilla pelsdierenfokkerij. Wilt u er meer van weten? Inlichtin gen en bezicht. bij J. Her tog, Nieuweweg 110, Tel. 2139. Veenendaal. 's Avonds na 7 uur. Voor al uw timmer- en on derhoudswerk D. de Moes. Dr. Colijnstraat 38. Veenen daal. Tel. 2871. Te koop prima 2e hands hand- en trapnaaimarhines ook zig-zag. Fa. Koomen, Kerkewijk 17, Veenendaal. f 60.- halen Het nieuwe versnelde spaarsysteem van Simon de Wit is door de Nederlandse huisvrouw met groot enthousiasme ontvangen. Er wordt al gespaard voor verjaardagen, voor bruiloften, zelfs al voor Sinterklaas. Iedere gulden die u besteedt geeft u recht om een spaarzegel a 10 cent te kopen. Een spaarboekje met 500 van deze spaar- zegels (waarvoor u in totaal dus f50.- bebt gespaard) geeft u direct recht op Geen administratiekosten, geen incassokosten, geen opsturen of wachttijdin iedere S.d.W.-winkel ontvangt u contant f60.- voor ieder vol spaarboekje. U kunt zelfs Melkkoetjes en Koopzegels combineren. Vraag verdere bijzonderheden in onze winkels. Naast de spaarzege/s blijven ter keuze de melkkoetjes). E KEDERI Fancy Pink per blik bij een literkruik flessen, rood of wit van 3.58 voor van 2.95 naar keuze voor rood of wit,1 'J C literfles van 1.90 I I w 150 gram U5f 150 gram van 74 voor per stuk nu voor zeer fijn, literblik van 1.25 voor zeer pikant en toch smeuïg van 1.95 voor per zakje 25 grote zak 65 per zak literblik van 65 voor per blik van 1.10 voor ww I ■MRU! H IBK? Aanbiedingen geldig tot Pasen V Radboudweg 10 - Rhenen Gevraagd voor spoedige indiensttreding: voor de afd. bankwerkerij, die opgeleid zal worden tot fabrieksmonteur. Diploma ambachtsschool vereist. Sollicitaties mondeling of schriftelijk. Radboudweg 10 - Rhenen in ons bedrijf hebben wij nog plaats voor voor sorteer- en lichte verpakkings werkzaamheden Aanmelden: dagelijks aan de fabriek. Telefoon 08385-2022' Parallelweg 10 VEENENDAAL (35) Ineens wist Aram weer, wat er gebeurd was. De geheime gang het lichaam van Lom maar toen? Wie had hem aangevallen en waar was hij? Voorzichtig probeerde hij zijn hoofd wat te draaien, doch iedere beweging bezorgde hem een stekende pijn. Hij lag in een klein, laag, donker hok, waarvan de zoldering zó laag was, dat hij er niet eens rechtop had kunnen zitten en plotseling trof een vreemd monotoon geluid zijn oor. Het klonk als het klotsen van water en ineens drong de waarheid tot Aram door. Hij bevond zich op een schip! Nu voelde hij ook het zachte deinen. Wat had dit alles te betekenen? Een gevoel van wanhoop maakte zich van hem meester en onmid dellijk gingen zijn gedachten naar Presto. Wat was er van zijn trouwe schildknaap geworden? Presto, die in panische angst de burchtzaal uitgerend was, stond plotseling stil, toen hij niet langer het ge luid van voetstappen achter zich hoorde. Ineens schaamde hij zich, dat hij op de vlucht geslagen was. Hier was misschien een kans om meer over het lot van zijn meester te weten te komen. Een ogenblik stond hij besluiteloos. Toen hoorde hij op nieuw de sluipende schreden en verborg zich haas tig in een nis. (wordt vervolgd) C ALEX WEISSBERG (22) Dr. Ladislaus Gottesmannn beklaagde zich over het feit, dat zijn partij steeds unfair werd behandeld. H(j verlangde een van deze Ausweise en ontving deze ook. Ik kan niet zeggen, dat de inten siteit van zijn medewerking of de me dewerking van zijn partijgenoten dit besluit gerechtvaardigd heeft. Behalve dr. Gottesmann, Rezsö Kastner en ik, kregen ingenieur Komoly. Ernö Szilégyi Sulem Offenbach en, als ik mij niet vergis, Menachem Klein ook een Aus- weis. Krumey merkte onze voldoening op en maakte daar meteen gebruik van. Mijne heren, u ziet dat ik begrip heb voor de joodse belangen. Maar u kunt van mij niet verlangen, dat de liefde van één kant komt. U moet zelf ook iets doen. Het maakt een slechte indruk dat het voorschot vandaag nog niet volledig betaald is. Voor wij verder gaan, moet deze zaak in orde worden gebracht. Wij beloofden hem de rest van het geld spoedig te zullen brengen. Toen wij de volgende maal echter weer slechts twee miljoen pengö brachten in plaats van de bloofde drie en een half miljoen schreeuwde hij tegen ons: Hoe kunnen wij geloven, dat u ons miljoenen dollars zult betalen, wanneer u zelfs dit prutsbedragje niet kunt op brengen? Ik zal u iets verklappen: Wij voeren op het ogenblik privé-onderhan- delingen om enige rijke joden naar het buitenland te sturen. Hier gaat het om een paar dozijn en niet om honderddui zenden. Maar wat die ons aanbieden, daar hebt u zelfs geen idee van. Wanneer wij desondanks met u onderhandelen en zulke bescheiden eisen stellen, dan heb ben wij daarvoor andere, uiterst be langrijke motieven, maar dat gaat u voorlopig niets aan. Vandaag kan ik u slechts één ding zeggen: wanneer het geld bij onze volgende ontmoeting niet bij elkaar is, dan breken wij de onder handelingen af en kunt u naar uw jo den fluiten. Ik probeerde mij eruit te redden: Wij hebben ondanks uw toestem ming nog geen telefonische verbinding met Instanbul kunnen krijgen, Herr Obersturmbannführer en dat alleen was oorzaak van de vertraging. Als gevolg van de bezetting van Budapest zijn de laatste tijd ook de koeriers uitgebleven. Wij wachten van dag tot dag op het geld uit het buitenland. Kom mij toch niet met alle moge lijke smoesjes aan boord - dat is alle maal onzin. U kunt het geld gemakke lijk in Budapest bij elkaar krijgen, maar u ziet de ernst van de situatie niet voldoende in, want anders zoudt u op zijn minst de stapels bankbiljetten natellen, welke u mij overhandigt. In één pakket ontbrak een biljet van 100 pengö. Dat is toch je reinste bedrog. Had ik het niet nageteld, dan zou ik het tekort uit eigen zak hebben moeten bijpassen. Zwijgend haalde ik een biljet van 100 pengö te voorschijn en legde dat voor hem op tafel. Zwijgend stak hij het bij zich en verliet daarop met zijn begeleider het vertrek. Schmidt en Winniger bleven achter en maakten ons de heftigste verwijten. Schmidt zei: Jullie snapt eenvou dig niet, waar het om gaat. Dit alles ge tuigt van een belachelijke onmacht. De SS kan toeslaan en alle joden van Bu dapest naar Auschwitz sturen wanneer jullie niet snel handelt en nu zitten we al twee weken op die onnozele ander half miljoen pengö te wachten. Ik heb jullie in contact gebracht met de hoog ste SS-instanties, maar ik kan eenvou dig niet aanzien, hoe stom jullie je kan sen om zeep brengt. De ontbrekende verbinding met In stanbul remde ons werk inderdaad. De dag na de eerste bespreking met Kru mey kwam Sedlacek ons vertellen, dat er toestemming was gegeven voor ons telefoongesprek met Konstantinopel. Ik wilde dit gesprek niet op mijn onder duikadres voeren en begaf mij voor dit doel dus naar mijn verlaten woning aan de Mulyovsky utca. Daar wachtte ik urenlang, aonder dat de verbinding tot stand kwam. Tegen de avond verliet ik de woning, maar niet zonder een post achter te laten. Om middernacht kwam men mij melden dat de Hongaarse ge heime politie de woning doorzocht had. De volgende morgen lichtte ik Sedlacek in. Hij begaf zich samen met mij naar de woning en verborg zich in de slaap kamer. Ik vroeg het gesprek opnieuw aan. Een half uur later werd er luid op de deur gehamerd. Vier leden van de Hongaarse geheime politie stormden de woning binnen. Wie bent u eigenlijk? Wie geeft u het recht Turkije op te bellen. Met wie wilt u spreken? Ik wilde mijn legitima tie tonen, toen Sedlacek de kamer bin nentrad. Kalmte, mijn heren. Duitse Kriminal- polizei. Deze zaak hier gaat u niets aan. Hij nam de aanvoerder van de poli tiemannen apart en sprak zacht enkele woorden met hem. Toen gingen beiden naar de telefoon. De Hongaar belde het nummer op, dat Sedlacek hem had gegeven. Aan zijn gezicht zag ik dat hij inwendig woedend was. Zonder verder een woord te zeggen verlieten de Hon garen daarop de woning. Maar de verbinding kwam niet. Of de Hongaren dan wel de Duitsers haar saboteerden weet ik niet. Ongeveer een week later brachten wij Krumey de rest van het geld. Hij was tevreden gesteld. Op het moment kunnen wij verder nog niets doen. Wij hebben nog niet alle volmachten uit Berlijn. U krijgt een van de komende dagen nader bericht van mij. Wij leefden deze dagen in een ner veuze hoogspanning. De onderhande lingen met de Duitsers namen ons vrij wel geheel in beslag, maar het dage lijkse routinewerk moest desondanks aanzienlijk worden uitgebreid. Wij lie ten met koortsachtige haast bunkers bouwen. Wij stuurden de mensen nu naar de buurlanden, hoofdzakelijk naar Roemenië en Slowakije. Hongarije was niet veilig genoeg meer. De kameraden die wij naar Slowakije terugzonden, ge bruikten het land niet slechts als asiel. Zij namen actief deel aan de voorbe reiding van de grote partisanenopstand, die in de bergen en de bossen van Slo wakije in de herfst van 1944 zou uit breken. Wij richtten in Budapest in alle haast verschillende illegale druk kerijen in en vervaardigden grote aan tallen valse papieren. Wij lieten de stempels van de Duitse Sicherheits- dienst en van andere Duitse en Hon gaarse diensten namaken. Wij kochten net zoveel wapens als wij maar be machtigen konden. Wij werkten dag en nacht, maar wij vervielen niet in pa niek. Bij alles wat wij deden zorgden w ijvoor onze eigen beveiliging en ook dat anderen terstond onze plaatsen zou den kunnen innemen, voor het geval men ons zou arresteren. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1961 | | pagina 4