Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Lange uitblijven van uitbreidingsplannen heeft nadelige gevolgen voor gemeente Begroting 1961 in de raad van Veenendaal: RAAD: STEDEBOUWKUNDIGE TOT SPOED AANZETTEN Wist u Twee dagen circus Bellini naar Veenendaal! r WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Dienstplicht kan worden verkort Vereniging „Aehterbergs Belang" ELST RHENEN 1 Agenda ~K~ föetzcruuhfrle K%90 35e jaargang VRIJDAG 24 MAART 1961 Nr. 24 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Nog geen nieuwe Politieverordening Schandaal Plantsoen VAARTBRUG MOET VERBREED WORDEN Lijdensweg Energieverspilling Duizenden Nog geen licht in auto-affaire SCHOONMAAK Behang 1961 Waterverf plastic Fa. J. F. Tak Jubilerende V.S.W. haalt GEHEIMZINNIG Veel aparts op Hein van Schuppen's modeshows Waarde dertig gulden 3 PD 048207 Oproep aan de huisvrouwen MAAK GEBRUIK VAN DE SPECIALE SCHOONMAAK- WAGEN Niet vóór 1964 Taak vasthouden Aantrekkelijk Betere opleiding Ontevredenheid leidt tot oprichting Wat verdiend een militair? Voorjaarsactie Elsterse winkeliers Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER WEKKERS Redaktie en administratie; Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 Hjnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven btf de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Er ligt het college van b. en w. van Veenendaal nog een zware kluif te wachten als het straks - in de vergadering van a.s. woensdag - antwoord moet geven op de algemene beschouwingen, die gisterenavond rond de behandeling van de gemeentebegroting 1961 door de fractievoorzitters werden gehouden. De kluif, die b. en w. werd aangeboden door na genoeg alle algemene beschouwers was in hoofdzaak wel het lange uitblijven van plannen tot uitbreiding van de ge meente. Men vroeg zich af waaraan dit hiaat in het gemeentebeleid toch wel kon liggen. Is het samenspel tussen het college, ambtenarenen en de stedebouwkundlge van de gemeente Veenendaal, Ir. S. J. van Embden te Delft, wel goed? Volgens sommigen tekenden de gevolgen van dit gebrek zich al duidelijk af of hadden zich reeds afgetekend. In heel Veenendaal is geen enkel goedgekeurd uitbreidingsplan. En voor bepaalde - nieuwe - gebieden van de gemeente is in het geheel nog geen uit breidingsplan vastgesteld. Als voorbeeld werd genoemd het zgn. Bergweg-pro ject. Door het uitblijven van dit plan nemen verschillende „waardevolle" in woners van Veenendaal de wijk naar omliggende gemeenten, waar zij wel een hun passende woning - of zo men wil: bungalow - kunnen bouwen. Van de - bij de behandeling van de begroting van het vorige jaar nog hooggeroemde - stedebouwkundige had men niet veel verwachtingen. De plan nen lopen hier maar traag van stapel en het valt niet te verwonderen, dat dit op velerlei gebied remmend werkt. En dan de politieverordening, waar van in 1928 al gezegd werd, dat er hoog nodig een nieuwe moest komen. De heer T. Verkuijl (PvdA) noemde dit een ernstige tekortkoming van b. en w., die vorig reeds hadden gezegd, dat er hard aan een nieuwe politieverorde ning werd gewerkt. Ook van andere dingen maken b. en w. zich zonder meer af, aldus deze spreker. Hij noemde o.a. de sportraad, waarover reeds meerdere malen toezeggingen werden gedaan. Door al deze loze toezeggingen, waar schuwde de heer Verkuijl, verliest het college aan prestige. De gelden voor het sportcomplex „Panhuis" zijn gevoteerd, maar al met al zijn we daarmee riog niet uit de misère wat de zaalsporten betreft, zeker niet, nu de goegemeente fluistert, dat de fabrikantenvereniging maar heel weinig animo heeft voor de reeds met veel tam-tam aangekondigde sporthal. Spreker meende ook: dat er een be tere regeling was te ontwerpen voor de dienstdoende artsen, zowel met het oog op de verkeersongevallen als de zon dagsdiensten. Op al deze vragen wilde de heer Ver kuijl eerst het antwoord van b. en w. eens afwachten, maar wanneer dit niet bevredigend was dit zeker in de raad uitspreken. Dank had spreker wel voor de verhoging van ondersteuning aan degenen, die in maatschappelijke zorg zijn. Echter, hij vroeg zich af of deze verhoging de grote welvaart wel weer spiegelt. Vanzelfsprekend informeerde Mr. J. F. van Leeuwen (AR) ook naar de po litieverordening. Hij was het immers, die vorig jaar de kat de bel aanbond. We zitten nog altijd met dat zeer ver ouderde geval, aldus spreker, het wordt zo langzamerhand een schandaal. Een drama noemde Mr. Van Leeuwen het uitblijven van het nieuwe ontwerp- uitbreidingsplan. Vorig jaar is gezegd, dat de stedebouwkundige zou worden gevraagd dit plan met voorrang te be handelen en nu is er nog niets. Volgens spreker huldigde Ir. Van Embden om trent het begrip spoed een andere op- dat een inwoner van Scherpenzeel bij zijn kennissen een dressoir had gekocht? dat hij hiervoor 150,— had be taald? dat hij een dag later het dressoir op een aanhangwagentje achter de auto naar zijn woning wilde over brengen? dat alles geheel naar wens verliep totdat het aanhangwagentje begon te slingeren? dat het daardoor in aanraking kwam met een langs de weg staan de boom? dat de chauffeur één harde klap hoorde en er van het dressoir niets anders overbleef dan een hoop spaanders? vatting dan de raad. Wat is voorrang dan wel? De AR-fractie vindt deze gang van zaken niet langer verantwoord. Sinds december 1959 heeft de raad niets van de heer Van Embden gezien, tenzij men wilt meerekenen, dnt hij op de af scheidsreceptie van de heer Bakker aanwezig was. Ingrijpen, zei de heer Van Leeuwen en wel zo fors mogelijk. De AR-fractie ziet het uitbreidingsplan als het fundament waarop het gemeen tebeleid moet worden opgebouwd en zij stelt de eis, dat b. en w. zodanige maat regelen tegen de stedebouwkundige ne- iets niet normaal verlopen? vroeg spreek ster. In heel Veenendaal is geen enkel goedgekeurd uitbreidingsplan en alles moet via een omweg. De bijzaken lopen goed, maar de hoofdzaken niet en van de laatste komen er steeds meer bij. Mevr. Buddingh drong er bij b. en w. op aan diepgaand de mogelijkheid te on derzoeken om een directeur van gemeen tewerken te benoemen met stedebouwkun dige capaciteiten. Verder achtte zij het van groot belang, dat b. en w. de grote lijnen in het oog hielden. Hieraan schort wel het een en ander. er dan ook bij b. en w. op aan particu liere ondernemers aan grond te helpen en niet te lang op een vergunning te laten wachten. Steeds meer worden door fabrieken wo ningen aangekocht om te dienen als be drijfsruimte. Deze woningen kunnen we niet missen, aldus spreker, en hij wilde dat men de fabrieken dan een gelijk aan tal woningen ter compensatie zou laten bouwen. Verder: Schrijverswijk wordt er nog gewerkt door de stedebouwkundige? raadhuis: duizenden uitgegeven voor ont werpen, maar nog geen steen gezien. Wat helpt het, zei de heer M. Bast- meijer (CH), als ons eensdeels door de regering belastingverlaging wordt aange zegd en ons anderzijds belastingverhoging wordt opgelegd. De verhoging van reini gingsrechten en straatbelasting nodig om een hogere uitkering uit het gemeente fonds te krijgen kon de fractie van de De trottoirs van de burgemeester J. H. van Schuppenbrug (in de volksmond de Vaartbrug) zUn met het oog op de ver keersveiligheid (veel) te smal. Biy- kens de gemeentebe groting 1961 zUn ook b. en w. van Vee nendaal hiervan overtuigd en men zal dan ook op korte termijn proberen of het ergste euvel ver holpen kan worden. Vermoedelijk zal dit geschieden tegelijk met de reconstructie van de Kanaal weg. men dat de plannen op de kortst moge lijk termijn tot stand komen, met als uiterste grens 1 september 1961. Ook bepleitte de heer Van Leeuwen nog eens de noodzakelijkheid van een 5 of 10 jarenplan, waarin in volgorde van urgentie nieuwe investeringen en verbeteringen. Onverantwoord noemde ook de heer F. P. Stal (KVP) de trage gang van zaken met „De Schrijverswijk". Eerst daags staat men voor de aanleg van de verbindingsweg Kerkewijk-Valleistraat en dan zijn alle gronden nog niet eens in bezit. Een lijdensweg, dit uitbrei dingsplan en het eind is er nog niet van in zicht. Het mag b.v. aanbeveling ver dienen de toegangswegen tot deze wijk te verbreden, over de projectering van de Sandbrinkstraat dwars door de wachtkamer van het postkantoor zal het laatste woord nog wel niet gevallen zijn. Spreker betreurde het - evenals an dere sprekers - zeer, dat Veenendaal opnieuw een in verhouding tot het grote aantal woningzoekenden zeer klein aan tal toewijzingen heeft gekregen. Het toenemend aantal verkeersonge lukken deed bij de heer Stal de vraag rijzen of het niet nodig was door middel van plaatselijke acties de verkeersvei ligheid te bevorderen, terwijl spreker verder informeerde naar de mogelijk heid tot invoering van de spaarregeling voor rijksambtenaren voor het gemeen- tepersoneel en de indeling van Veenen daal in een hogere klasse in het kader van de gemeenteklassificatie. Kinderachtig gedoe vond mevr. H. Bud- dingh-de Vries Lentsch (VVD) het, om te zeggen dat de woningnood alleen te wijten zou zijn aan he kleine contingent toege wezen woningen. Zij zocht het ergens an ders, n.l. in het niet voorhanden hebben van bouwrijpe grond. Beleefd, doch beslist, verzocht zij dat de raad zeer binnenkort in de gelegenheid zal worden gesteld om het uitbreidingsplan „De Schrijverswijk" officieel vast te stellen. Waarom kan hier Zij verweet het college geen luiheid, maar toch wel energieverspilling. De taakverde ling is niet in orde; men doet soms alle maal hetzelfde; dit geld zeer zeker ook op het gebied van representatie. Mevr. Buddingh hoopte dat de nieuwe burge meester hierin verandering zou brengen. Bang was de heer G. J. van Deelen (SGP) voor het jaar 1961, wat betreft het uitvoeren van kapitaalswerken, die ook in 1960 al bleven zitten. Vooral verschillende wegen in het centrum behoeven verbete ring en als de middelen beschikbaar zijn dan: afwerken. Spreker begreep niet, dat de regering niet meer woningen beschik baar stelde. 1600 woningzoekenden alleen al in Vee nendaal wil wel wat zeggen. De gevol gen van het huisvestingsprobieem: zede loosheid, verwildering en onenigheid in het gezin. Gelukkig wordt er meer parti culiere- bouw bedreven en spreker drong Met betrekking tot de onlangs in Veenendaal geconstateerde autozwendel, waarbij in Duitsland gehuurde wagens met valse papieren zijn doorverkocht, deelde de inspecteur van politie te Veenendaal ons het volgende mede: „Het onderzoek naar de in Duitsland gepleegde autodiefstallen verkeert momenteel nog in een stadium waarin men het van politiewege niet gewenst acht nadere bijzonderheden te ver strekken. Teneinde eventueel misver stand te voorkomen, merken wij op dat met de hierbij betrokken plaat selijke autohandelaar niet bedoeld is de firma Van Leijen aan de Parallel weg 25, daar deze met de affaire niets uitstaande heeft." Op het ogenblik is dit het enige com mentaar dat de politie wil verstrekken. Inmiddels is komen vast te staan dat bij het onderzoek ook assistentie gevraagd is van Interpol. Voor zover bekend, is men nog niet tot inbeslagneming over gegaan. Keus uit meer dan 1000 stalen GEEFT NIET AF. Bussen lakverf, diverse tinten, verf kwasten, borstels, bezems. Vlinderwas in dozen en los verkrijg baar. Zeemleerrsponzen enz. Hoofdstraat 106 - Veenendaal Telefoon 2576 Kleine behangboekjes zijn gratis in onze zaak verkrijgbaar. In het kader van het 100-jarig bestaan van de Veenendaalsche Stoomspinnerij en Weverij N.V. op zondag 2 april a.s., zal het bekende circus Bellini Strass burger een tweedaags bezoek aan Veenendaal brengen. De eerste dag zijn er twee voorstellingen speciaal voor het VSW-personeel, terwijl de volgende dag een tweetal voorstellingen zullen worden gegeven welke voor een ieder toe- gangkeljjk zijn. Bovendien staat de personeelsleden van het jubilerende bedrijf een flinke gratificatie te wachten, waarbij ook de gepensioneerden niet zullen worden vergeten. Rondom de samenstelling van het feestprogramma voor dit unieke jubi leum hebben al diverse geruchten de ronde gedaan. De VSW-leiding heeft tot nog toe de uiterste geheimhouding betracht, waarschijnlijk met als doel het personeel op de heuglijke dag te ver rassen. Afdelingchefs kregen vooral van vrouwelijke personeelsleden vaak de vraag wdt er nu precies ging ge beuren, zodat ze tijdig rekening konden houden met de kapper e.d. Een antwoord op deze vraag werd echter van hogerhand niet gegeven, zodat de gissingen nog veelvuldiger werden toen uitlekte dat er op dins dag 4 april niet gewerkt zou wor den. Reeds geruime tijd was er sprake van dat ter gelegenheid van dit jubileum een groot circus naar Veenendaal zou komen. Naar wij vernamen was het oorspronkelijke plan dat het circus za terdag 1 april en beide Paasdagen onze plaats zou bezoeken. Dit zou betekenen dat het circus ook op 2e Paasdag voorstellingen gaf. In bepaalde kringen had men hiertegen bezwaar zodat het circus nu op dinsdag 4 en woensdag 5 april zijn tenten in Veenendaal opslaat. Als standplaats is het VS W-sportterrein gekozen. Dinsdag 4 april zal het circus uitslui tend voorstellingen geven voor het per soneel van de VSW. De volgende dag - woensdag - is het circus voor het pu bliek toegankelijk. Zeer waarschijnlijk zal het feestpro gramma met nog meer evenementen voor het personeel uitgebreid worden. Hierover wilde men echter van VSW- zijde nog steeds geen nadere mededelin gen doen. heer Bastmeijer maar moeilijk door de keel krijgen. Verblijdend noemde spreker het, dat b. en w. hadden ingezien, dat men het bou wen ook in de particuliere sector moet zoeken. Jammer genoeg is men een paar jaar achter. Er moeten steeds bouwrijpe complexen in voorraad zijn. Onbegrijpelijk en bedroevend was het volgens spreker, dat er nog steeds geen vergunning voor het nieuwe raadhuis is verstrekt. Zijn er voldoende pogingen aan gewend? Desnoods, zei spreker, moet er contact worden opgenomen met diverse politieke partijen. Een langgekoesterde wens is een echt plantsoen. Zijn hiervoor plannen? Vee nendaal is enkele parken rijk maar of deze de naam „park" met ere kunnen dragen was voor de heer Bastmeijer een open vraag. Vorig jaar had spreker gevraagd maat regelen te treffen ten opzichte van open goten, woningen, die niet aangesloten zijn op het gemeentelijke riool, woningen nog voorzien van de beruchte emmers, in plaats van w.c., e.d. Spreker vroeg of b. en w. hiermee reeds bemoeienis hadden gehad. (In ons woensdagnummer hopen wij op hetgeen verder in deze vergadering be handeld is terug te komen. Red.) Veel variatie en veel nieuws gaven weer de toon aan tijdens de modeshows van Modemagazijnen Hein van Schup- pen alhier, die j.l. woensdagmiddag en -avond in „Eltheto" werden gehouden. Dit is het juist, dat deze show zo ge zellig maakt en de bezoekers steeds weer voor verrassingen doet staan. Een assortiment aan kleding, te groot om op te noemen; men dient zich te bepa len tot enkele nieuwigheidjes en de kleuren. Om met de laatste te beginnen: bruin blauw en rose in allerlei nuances voe ren de boventoon. Eén van de laatste nieuwtjes op modegebied: de a-syme- trische snit, werd, hoewel nog een beet je schuchter, gebracht op de show. Opvallend was de verandering van rokken: over het algemeen niet meer zo wijd, erg kort en de petticoats heb ben kennelijk terrein verloren. Wat de stoffen betreft: iets nieuws is een wollen jersey met een linneneffect, die het zowel in kwaliteit als voor het oog buitengewoon goed doet, evenals de zomerjurkjes van Engelse katoen. Het merendeel van de getoonde zomertoilet- jes was van deze katoen gemaakt. Van de japonnen waren er veel mouw loos. We zeiden het reeds: de verscheidn- heid op deze shows is altijd groot. Van de geklede japonnen naar de sportkleding is maar een stap. Sturka was er weer met een vlotte en pittige collectie. Arend - de enige herenmanne quin - showde o.a. een strandensemble en een zwierige badjas. De geshowde hoeden waren uit eigen zaak. Regenmantels waren er van poplin en nylon en de variatie in suédejasjes, die het nooit schijnen op te geven, wordt ieder jaar groter. Ook voor he ren wint deze gemakkelijke en sportie ve dracht steeds aan populariteit. De traditiegetrouw werd de show besloten met een bruidsstoet. Deze keer drie bruiden, twee in een lange- en één in een korte japon. Alle prachtige toi letten van - in hoofdzaak - tule en kant. Vooral tijdens de avondshow was het Ook nu weer is de Vallei-riks die uitgegeven was bü De Kleine Bijenkorf te Eist niet ontdekt De vinderspremie stijgt hierdoor weer met twee gulden vijftig zodat de nieuw uit te geven riks met het nummer DERTIG GULDEN waard is. BU inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag wordt de premie a contant uitbetaald. JEUGDAPPEL IN PETRAKERK A.s. zondagavond wordt in de Petra- kerk weer een jeugdappél gehouden. Deze dienst zal worden geleid door ds. H. Volten, die zal spreken over het on derwerp „Spreekt men in Veenendaal ook asdodietisch". Voorts zal de jeug dige zangeres, Riet van Oosten, aan deze dienst haar medewerking ver lenen. De muzikale leiding is weer in handen van organist B. van Stemp- voort. KAPELAAN EGBERTS VERLAAT VEENENDAAL Vorige week vrijdag is de overplaat sing bekend geworden van kapelaan H. Egberts naar Groenlo. Vandaag vertrekt kapelaan Egberts naar Groenlo, terwijl op dezelfde datum zijn plaatsvervanger, kapelaan H. H. Boonk (32) naar Veenendaal komt. Kapelaan Boonk is voordien kapelaan geweest in Avereest-Dedemsvaart. BEROEPEN De Chr. Ger. Kerk (Beatrixstraat) heeft een beroep uitgebracht op ds. M. W. Nieuwenhuijzen (52) te Amsterdam-west. MOTORCROSS GAAT DOOR Het staat thans definitief vast dat de motorcross op tweede Pinksterdag op de Wielingsheuvel doorgaat. Zoals bekend berust de organisatie hiervan bij de Motor- en Automobielclub Veenendaal. Binnenkort zal een vergadering gehou den worden waar de plannen nader be sproken zullen worden. De Dienst Gemeentewerken Veenen daal verzoekt ons speciaal de huis vrouwen waarvan de meesten thans druk aan de schoonmaak zijn, nogmaals te attenderen op de extra afhaaldienst voor schoonmaakvuil. Nog drie woens dagen - t.w. 29 maart, 5 en 12 april - zal er een extra vuilnisauto rijden wel ke uitsluitend schoonmaakvuil ophaalt. 's Morgens rijdt deze wagen ten noorden en 's middags ten zuiden van de spoorlijn. Zoals bekend vindt een en ander plaats in het kader van de landelijke aktie „Opgeruimd staat net jes". DEN HAAG (NNP) In Den Haag zit een gelukkig man. Het is het hoofd van de afdeling personeelspubliciteit van het Ministerie van Defensie. Hg heeft reden om blU te zijn. Zijn grote militaire operatie, de actie „K.V.V.", schijnt, als de tekenen niet bedriegen en wie durft daarin te geloven? een grandioos succes te worden. Deze militaire actie wil bij uitzondering geen land, maar harten veroveren. Van de uitslag hangt af of in Nederland de weinig geliefde dienstplicht met enige maan den kan worden bekort. Op een persconferentie in Den Haag is in februari aan een aantal journalisten een hoeveelheid kleurige folders uitgereikt De eerste exemplaren van een stort vloed, die bezig is ons land te overstro men. Die dag werd het officiële startschot gegeven voor de wervingcampagne van militaire vrijwilligers, die de gaten, die eventueel vroeger naar huis vertrekken de dienstplichtigen achterlaten, moeten opvullen. Diensttijdverkorting is een idee, dat ons allen goed ligt. Wanneer er een paar maanden afgeknabbeld kunnen worden van de anderhalf tot twee jaar, die iede re jongen, of hij wil of niet, moet door brengen in 's lands wapenrok, zal nie mand aarzelen dat buitenkansje waar te nemen. De hoop op een goede kans kreeg nieuwe .ditmaal vruchtbare, grond, toen enige tijd geleden in Engeland een belang rijke beslissing viel. Daar zou de dienst tijd als een ouderwets middel worden af geschaft. In andere landen van de Nato- gemeenschap werden verkortingen door gezet. Nederland bleef nog achter. Dat kon moeilijk anders, want hoe zou men in ons land zo'n gewichtige stap kunnen zetten zonder niet eerst een ge wichtige commissie het voorterrein te la ten verkennen? Die commissie kwam na tuurlijk snel genoeg. De leden werden ge- recruteerd uit de werelden van de vak vereniging, de arbeidersbeweging, de mid denstandsbond, boerenkringen en gecom pleteerd met een aantal militaire deskun digen. Twee jaren geleden kwam het rap port van deze „Commissie Werkelijke Diensttijd Dienstplichtigen". Het lijvige boekwerk zette aanvanke lijk een domper op de vreugde. Van spoe dige verkorte diensttijd wilde de Com missie Van Voorst tot Voorst, zoals zij naar haar voorzitter werd genoemd, niets weten. Gevreesd werd, dat een verkorting de taak, die Nederland in Natoverband op de schouders moet nemen, belangrijk zou schaden. Die taak bestaat uit het instand houden van twee getrainde en parate di visies. Van die training zou niets worden afgehaald bij een verkorting, maar wel van de parate diensttijd en wel zoveel, dat er niets meer zou overblijven. De commissie zag wel een mogelijkheid voor een verkorting van de diensttijd, wanneer tegenover de vertrekkende mili tairen voldoende vrijwilligers stonden, die hun plaatsen wilden innemen. Voor die vrijwilligers moet de actie „K.V.V." (Kort Verband Vrijwilliger) zorgen. De wer vingscampagne zal vooral worden gevoerd onder.... dienst plichtigen. Hun zal wor den gevraagd of zij er iets voor voelen, één of meer jaren tot een maximum van vier jaren tegen goede betaling na te dienen. Een jongen die nog niet is opgeroepen, maar zijn oproepkaart wel kan verwachten kan tekenen voor een zg. kort verband, dat vier of zes jaar kan duren. Een groot voordeel voor hem is, dat hij, als hij ge woon in dienst(plicht) gaat niet meer ver dient dan wat simpele kwartjes en dub beltjes per dag, terwijl hij nu over de vier of zes jaren, het volle salaris van een beroepsmilitair ontvangt. Zijn vrij willig loorgebrachte diensttijd geldt bo vendien als vervulling van zijn dienst plicht, zodat hij bijna twee jaren cadeau krijgt. Bovendien krijgt de kort-verbander nog een extra financieel voordeel: Als zijn contract verlopen is, ontvangt hij een pre mie van ongeveer 25*/» va nzijn zijn laatste (maand)salaris over iedere maand die hij in dienst is geweest. Als hij afzwaait als (reserve)sergeant ontvangt hij op die ma nier na vier jaren zo'n kleine Vijfduizend gulden. Een spaarcentje dat hem, wanneer hij in de twintiger jaren aan trouwen denkt, aardig op weg helpt. Bij de dienst Personeelspubliciteit van Defensie, het orgaan dat de actie leidt, staan al sinds het begin van de campagne de telefoons roodgloeiend. Zelfs uit het buitenland komen verzoeken om meer in lichtingen. Een bewijs hoe de actie is in geslagen. De eerste week kwamen zo'n vijfhonderd aanmeldingen binnen. De commissie heeft berekend, dat tien duizend vrijwilligers nodig zijn om een diensttijdverkorting van twee maanden mogelijk te maken. Deze zou tegen 1964 kunnen worden ingevoerd. Wanneer het succes blijft aanhouden, kan deze limiet worden bereikt. Het aantrekken van vrijwilligers heeft ook voor het leger zelf een belangrijk voordeel. Op deze manier kan men de jongens langer en vooral beter opleiden en er bovendien meer van profiteren. In een tijd van elktronische oorlogvoering, waar in het militaire apparaat gebruik maakt van steeds meer technische snufjes, is dat een belangrijke factor voor het verkrij gen van een leger, dat de toets van zelfs de scherpste kritiek kan doorstaan. (Nadruk verboden) Naar w(j vernemen hebben enkele inwoners van Achterberg het initiatief genomen om de belangen van Achterberg bU de diverse overheidsinstanties te gaan beharti gen. De reden hiertoe zou zijn dat er onder de bevolking al geruime tijd ontevreden heid heerst met betrekking tot de woningbouw, straatverlichting en het ontbreken van een goede busverbinding. Men is tevens van mening dat de woon- en leefmogelijkheden bij deze gang van zaken in de toekomst in het gedrang zul len komen. Tijdens een gehouden vergadering zijn alle problemen besproken, waarna beslo ten werd tot oprichting van een vereni ging „Aehterbergs Belang". Er werd een voorlopig bestuur gevormd, dat de voor bereidende werkzaamheden welke moe ten leiden tot een betere behartiging van de Achterbergse belangen, zal gaan ver richten. Het ligt in de bedoeling binnen kort een vergadering uit te schrijven waarbij alle groeperingen van de bevol king uitgenodigd zullen worden. AVOND OVER ISRAEL VAN ..ZUID-OOST-UTRECHT" De Cult. Nat. Hist Ver. „Zuid-Oost- Utrecht" heeft de heren Tom Dirksen en Joh. van Lakerveld, die Israël via Jordanië en Egypte hebben doorkruist cn hun indrukken op kleurendia en filmband hebben vastgelegd, uitgeno digd over hun ervaringen te komen vertellen. Dit zal gebeuren op dinsdag avond 28 maart a.s. in hotel Stuyven- berg. Bruto salaris per maand. Soldaat 1ste klas: 20 jaar (ongeh) 267, 21 jaar (ongeh.) 287, 22 jaar (geh.) 358,— Korporaal: 20 jaar 285, 21 jaar 309,— 22 jaar (geh.) 388, Reserve sergeant/wachtmeester: 20 jaar 350 21 jaar 378,— 22 jaar (geh.) 422,— Reserve 2e luitenant: Bij aanvang 515, 1 wedde dienstjaar 549, 2 wedde dienstj. (geh.).. 588, VVV INFORMATIEDIENST RHENEN UIT DE SAMENLEVING Talrijke inwoners van Rhenen en om geving, die donderdag inlichtingen wilden hebben van de WV in Rhenen, hebben zonder resultaat telefonisch contact ge zocht met 333, het bekende nummer van het informatiekantoor op het Ferd. v. d. Paltshof. Naar de oorzaak daarvan hebben wij een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat door een misverstand de telefoonrekening niet op tijd was betaald. De dienst van PTT werkt in dit opzicht zonder aanzien des persoons en zonder erg was plotseling de telefoon afgesneden. Hoewel de VVV- bestuurders onmiddellijk pogingen in het werk hebben gesteld om de verbinding weer hersteld te krijgen, moest er voor lopig toch een soort van boodschappen dienst worden ingesteld. De voorjaarsactie van de Elsterse Win- 1 keliersvcreniging E.M.V. welke van daag begint, staat ditmaal in het teken van de Pasen. Bij elke gulden, besteed bij een deel- nemende winkelier kenbaar aan het raambiljet „Voorjaarsactie E.M.V." zal een bon worden uitgereikt. Op 25 van deze bonnen zal men drie eieren in ontvangst kunnen nemen. Tevens zal er op woensdag 29 maart a.s. een markt worden gehouden in de Irenestraat ('s middags en 's avonds). Aan de bezoekers zullen dan nummers worden uitgereikt, waarvan sommigen een bepaalde waarde hebben. Een ieder die zo'n waardebon heeft, zal deze bij de winkeliers op de markt kunnen in leveren tegen ontvangst van een ge schenk. bezoek geweldig. De zaal was afge laden vol, maar het was jammer, dat sommigen hardop van mening meenden te moeten wisselen, waardoor een hin derlijk geroezemoes ontstond en de la dy—speaker niet altijd duidelijk te ver- verstaan was. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxatie* beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 VEENENDAAL Vrijdag 24 maart: Vergadering CJBTB in de Ko renbeurs. Zaterdag 25 maart: Palmpaasoptocht, vertrek 5.15 uur van Eierhal. Zendingsavond voor de jeugd in Eltheto, 7.30 uur. Paardensport op Ginkelseheide, zowel 's morgens als 's middags. Dinsdag 28 maart: Ledenvergadering Groene Kruis in geb. Gezondheidszorg, 8 uur. Luxor Theater: vrijdag t.m. donderdag „En eeuwig zingen de bossen". ELST Zaterdag 25 maart: Uitvoering Crescendo in café Van Leth. Dinsdag 28 maart: Lezing over Israël in hotel Stuyvenberg, 8 uur. AMERONGEN Zaterdag 25 maart: Operette van Jeugdkoren in Clubhuis. Palmpaasoptocht, vertrek 4 uur van de Hof. EDERVEEN Zaterdag 25 maart: Uitvoering „Irene" in Markt- gebouw, 7.30 uur. ilHtlJlMllilllHHlllljl,:: VA. voor betere uurwerken H00FDSTR 91 VEENENDAAL

De Vallei | 1961 | | pagina 1