BATAVUS schilders Handel in arbeid bij oostgrens VOOR DE VROUW Waarom niet rechts- houtlen DE BABYKAMER RECHTSHOUDEN VRAAG EN AANBOD Er wordt nog flink wat onkruid en ziekte gezaaid REIN KOK DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 24 MAART 1961 Nr. 24 Bemiddeling via arbeidsbureau nodig Duitsland uitgeput Zuid-Europa Limburg Lekkernijen voor de PAASDAGEN HET LIEFSTE PLEKJE IN UW HUIS OP EtIM ZEBRA IS HET OOK INIIET AELES VOOR DE BOER Voor gedistilleerde dranken WIJN SLIJTERIJ of DE ZWAAI" De beste stoffen worden voor MAATKLEDING gebruikt ANNE VAN MANEN Fa. A. P. van Ginkel Fa. J. W. ROELOFSEN en Co. GEBRUIKTE TELEVISIE. TOESTELLEN Fa. Leewis GARAGEBEDRIJF Wie op een doordexoeek.se ochtend aan bepaalde grenskantoren een kijkje neemt, kan in de vroege uren rijen autobussen, auto's, brommers en fietsen, de grens in oostelijke richting zien overschrijden. Als hij zich daarvoor de moeite geeft, kan hij deze aan het eind van de middag - en anders laat in de avond - weer zien terugkeren. Mannen, gekleed in overall, de pet recht op het hoofd en de pezige handen geklemd om het trommeltje met de middagkuch. Het zijn inter nationale pendelaars. Nederlanders, die in ons land wonen en leven, maar bij onze oosterburen werken. Op het ogenblik zijn er ongeveer 20.000. Over enkele maanden zullen het er 25.000 zijn. Het werken in Duitsland schijnt veel voordelen te hebben, vooral voordelen, die de arbeider direct aanspreken, zoals een hoog loon en een vijfdaagse werk week. Maar de nadelen zijn zeker even groot. Nadelen, die niet zo zeer voor de arbeider zelf gelden als wel voor onze nationale economie. Het stukje Wirt- schaftswunder, dat wij in eigen land meemaken, gedoogt niet dat duizenden arbeidskrachten, die broodnodig zijn, over de grens trekken. De westduitse industrie heeft door vele factoren in de afgelopen jaren een enorme uitbreiding ondergaan. Er is geen fabriek van enige naam te vinden, die niet op de een of andere manier een nieuwe vestiging of een nieuwe be drijfshal heeft gebouwd. De investerin gen liepen op tot in de miljarden Mar ken. Zolang geld, machines, grondstof fen en kennis voldoende voorradig wa ren, ging alles goed, mits er ook vol doende mensen waren om die uitbrei dingen op te vangen. En juist deze fac tor, die met geen enkele economische wet is te regelen, liep vast. Duitsland kreeg eind 1959 plotseling een enorm tekort aan arbeidskrachten. Met een klap schoot de piek van investeringen en uitbreidingen door het bereikbare plafond, verbaasd nagekeken door de Duitse industrieëlen. Men kan de Duitsers bewonderen voor de doortastendheid en de tegen woordigheid van geest, waarmee ze de plotselinge moeilijkheden hebben aan gepakt. Een economie, die al sinds de afloop van de laatste oorlog gericht was op verhoging van de produktie, kon niet plotseling van aard worden ver anderd. Mensen moesten worden ge vonden die de gaten in de personeels voorziening konden opvullen. Het bin nenlandse reservoir leek uitgeput, dus bleef er nog maar een bron over: het buitenland. Zodra de eerste tekenen van een stag natie op de arbeidsmarkt duidelijk lees baar op de tafels van de economische plannenmakers kwamen, werden met Duitse Gründlichkeit commissies ge vormd, die, onder supervisie van de westduitse regering, uitzwermden over de Europese landen. De wervingscom missies kregen als ruggesteun mee de op regeringsniveau afgesloten verdra- gen tussen Duitsland enerzijds en Italië Spanje en Griekenland anderzijds. Vooral in deze Zuideuropese landen hoopte men een aanvulling voor de Duitse arbeidsmarkt te vinden, omdat de economische situatie in deze landen in dezelfde mate aan de grond zat als de Duitse, algemeen gezien, op fluweel zat. Geen wonder, dat de commissies suc ces hadden. Ruim 300.000 vreemde ar beiders trokken West-Duitsland bin nen. Aangetrokken door de honing van de hoge lonen, de betere sociale voor zieningen en het zachte economische klimaat. Voor de Italianen, Grieken en Spanjaarden werd Duitsland de he mel op aarde. De zwarte industrieste den in het Ruhrgebied waren, verge leken bij de armetierige krotwijken in Napels, op Sicilië of in het te klassiek geworden Griekenland, een paradijs van welvaart. Toch konden de Zuid-europese hulp krachten niet alle gaten vullen. Vorig jaar werd nog een tekort van een half miljoen werkbijen geteld. Het Nederlandse aandeel in de Duit se arbeid mag in vergelijking met het Zuid-europese part gering zijn, voor eigen land is het veel te groot. De mo gelijkheid om bij de Oosterbuur te werken was enkele jaren geleden, toen Nederland met werkloosheid had te kampen, een goede reddingsboei voor de in het drabbige water van de ar moede wegzakkende werklozen in Lim burg, Gelderland en Overijssel. Maar nu ook in ons land de industrie zich sterk heeft ontwikkeld en de arbeids markt in plaats van een overschot een veel te groot tekort te zien geeft, is die uittocht van arbeiders een kwalijk verschijnsel. Vooral in Limburg, waar veel bouw vakarbeiders worden aangelokt door Lammetjes in de wei, donzen katjes aan de bomen (en mauwende in de dak goot), ontluikend groen - het zijn alle symbolen van de komende lentetijd. Deze lente halen we met de Paasdagen in huis. En we eten er voorjaarsachtige lekkernijen bij, waarvoor u hier de re cepten worden aangeboden. ANANASTAART (voor een springvorm van ongeveer 20 cm middellijn), voor het dee?: 3 eieren, 60 g (3/t kopje) bloem, 15 g 2Vt eetlepel) maizena, 60 g (6 eetlepels) suiker, 45 g ongeveer Vb pakje) boter of margari ne, een pakje vanillesuiker, zout. voor de vulling en garnering: 1 blikje ananas van ongeveer 250 g, 50 g (V# pakje) boter of margarine, poedersui ker, citroensap, 4 g (2 blaadjes) gelatine; 10 g. poedersuiker, 1 eetlepel water, en kele geconfijte kersjes, voor het gebak de vorm invetten en met bloem bestrooien; de overtollige bloem er uit schudden. De eieren scheiden in dooiers en witten. De dooiers met de suiker, de vanillesui ker en een weinig zout luchtig roeren. De eiwitten stijfkloppen in een grote kom. De bloem en maizena samen zeven en in ge deelten door de dooiers mengen zo no dig, wanneer het beslag te stijf wordt een lepel stijfgeklopt eiwit erdoor mengen. De boter of margarine smelten maar niet warm laten worden. Op het stijfgeslagen eiwit het beslag leggen en de gesmolten boter of margarine erover schenken. Het geheel vlug, maar voorzichtig dooreen mengen tot een gelijkmatige massa. Het beslag in de vorm overdoen en in een goed warme oven in 25 3ó minuten gaar en lichtbruin bakken. De oven uitdraaien het gebak na enkele minuten eruit nemen en laten afkoelen. Voor de vulling de gelatine in ruim koud water 5 a 10 minuten weken. De ananas laten uitlekken en op een paar mooie stukken na fijn hakken. De stukken in dunne plakjes snijden en naast elkaar op een bord leggen '/«dl ananassap warm ma ken. De gelatine uitknijpen en van het vuur af in het sap oplossen. Het sap la ten afkoelen en de plakjes ananas ermee bestrijken. De gehakte ananas en een wei nig citroensap bij de gelatineoplossing voegen en deze massa drillig laten wor den. De botor of margarine luchtig roeren en bij gedeelten de ananasgelei erdoor roe ren. De crème op smaak afmaken met ge zeefde poedersuiker en zo nodig nog een weinig citroensap. Een glazuur maken door de 100 g gezeef de poedersuiker met het hete water en en kele druppels citroensap tot een dik pap je te roeren. De taart doormidden snijden, de mooiste kant voor bovenkant houden. De ananas vulling op de onderste taartplak strijken en de tweede plak er op leggen. De boven kant en de zijkanten bestrijken met het glazuur en meteen een garnering aanbren gen van plakjes ananas en gehalveerde o^cnfijte kersjes. EIERSNEETJES (4 stuks). 4 dunne sneetjes brood, boter of margari ne, 2 hardgekookte eieren, 1 blikje cham pignons van ongeveer 100 g, 10 g (1 eet lepel) boter of margarine, 10 g lVi eetle pel) bloem, ruim 1 dl champignonnat en water, zout peper (aroma), melk, peter selie. De champignons laten uitlekken en fijn hakken, evenals de eieren. Het champig- nonat zonodig met water aanvullen tot ruim 1 dl. De boter of margarine smelten, de bloem erdoor roeren en bij scheutjes tegelijk het champignonnat toevoegen. De saus enkele minuten laten doorkoken en op smaak brengen met zout, peper, een scheutje melk en desgewenst aroma. De cham pignons en het ei door de saus scheppen. Uit ieder sneetje brood een rondje ste ken met een glas, kommetje of grote uitsteekvorm. De sneetjes brood lichtbruin roosteren of bakken. Het geroosterde brood dun besmeren met boter of marga rine. De saus over de warme sneetjes ver delen. De sneetjes bestrooien met zeer fijn gehakte peterselie. KALFSLAPJES MET NIERTJESSAUS. 4 kalfslapjes van ongeveer 100 g, een kalfsnier van 100 a 125 g, ongeveer 75 g boter of margarine; een stukje ui, onge veer een halve eetlepel tomatenpuree, 20 g (3 eetlepels) bloem, 3 dl (2 kopjes) wa ter, zout, peper, kerrie, kruidnagel (tijm, pikante saus, melk). De lapjes inwrijven met zout en peper. De boter of margarine lichtbruin laten worden en het vlees aan weerszijden er door wentelen. De lapjes onder af en toe keren bruin- en gaarbakken in ongeveer 20 minuten. Het vlees daarna uit de pan nemen. De nier afspoelen (in ruim water aan de kook brengen en afgieten). De nier in zeer kleine stukjes snijden. De ui schoonma ken en snipperen. De nier in de vleespan aan alle kanten bruin bakken. De uien en meeverwarmen zonder bruin te laten wor den; op het laatst de tomaten puree en de bloem toevoegen. Het water erbij schenken, onder roeren, tot een gladde saus is verkregen. De krui den (melk en pikante saus) toevoegen en de saus nog ongeveer 10 minuten zachtjes verwarmen. De kalfslapjes met de saus bedekken en het geheel goed heet laten worden. RIJSTPUDDING. 1/t liter melk, 100 g (8 eetlepels) rijst, ci troenschil, zout, 1 ei, 12 g (6 blaadjes) ge latine, ongeveer 60 g kopje) suiker, 1 pakje vanillesuiker, het sap van V* 1 ci troen en van Va sinaasappel, een blik ge sneden perziken, enkele chocolade-eitjes. De melk aan de kook brengen met een stukje citroenschil en wat zout. De rijst (wassen) onder roeren in de melk strooien en zachtjes goed gaarkoken in s/4 1 uur. Het ei splitsen in dooier en wit. De dooier liskloppen met de suiker en door de rijs tepap roeren. De gelatine 5 k 10 minuten weken in ruim koud water, uitknijpen en van het vuur af in de pap oplossen. De citroenschil verwijderen en de rijst laten afkoelen. Het sap van de citroen en de sinaasappel (en de vanillesuiker) erdoor roeren. Het eiwit stijfkloppen en door de rijst mengen. De pudding massa bij voorkeur in kleine vormpjes (b.v. kopjes) overdoen en stijf laten worden. De puddinkjes storten op een natgemaakte schaal en garneren met de uitgelekte per zikschijfjes en de chocolade-eitjes. het hoge loonpeil in Duitsland, begint zich in meer of mindere mate met tuin- men de narigheden te bemerken. Klei ne bedrijfjes zitten zonder personeel en kunnen geen nieuw krijgen. De ar- beidsbureaux in de grensstreken zijn een actie begonnen om enige orde te scheppen in de arbeidschaos langs de grens. Veel werknemers trekken naar Duitsland zonder een arbeidsbureau in te schakelen. Sommigen ontdekten achteraf, dat het niet alles goud is wat er in het Oosten blinkt. Voor hoog loon moet hard worden (over) gewerkt, sociale voorzieningen, zoals wij die in eigen land kennen, ontbreken soms. De arbeidsbureaux hebben zich ge richt tot minister Van Rooy (sociale zaken). Zij vragen het verplicht stellen, dat een arbeider via een gewestelijk arbeidsbureau naar Duitsland gaat. Op deze manier kan men ook een eind ma ken aan de oneerlijke en soms rond uit bedriegelijke wervingscampagnes, die enkele ronselaars op touw zetten. Op het arbeidsbureau kan de man, die in West-Duitsland wil gaan werken, al le voorlichtingen krijgen, die hij heb ben wil. Voor zijn eigen bestwil. VEEL TUINLIEFHEBBERS IN ENGELAND Engeland wordt niet voor niets het klas sieke land van de tuinliefhebbers genoemd Hiermede wordt niet alleen de beroeps- tuinbouw bedoeld, maar ook de vele En gelsen die tuinieren uit liefhebberij beoe fenen. Op het ogenblik zijn er in Engeland niet minder dan 4000 tuinbouwverenigingen, terwijl niet minder dan 19 miljoen mensen bouw als beroep of liefhebberij bezig hou den. Op een bevolking van rond 50 miljoen zielen is dit een uitzonderlijk hoog per centage. OP AUDIËNTIE BIJ MINISTER KLOMPE Op de Huishoudbeurs in Amsterdam is Ouwehands Dierenpark vertegenwoordigd met apen, flamingo's (die het uitstekend doen in het park van de bloemen en bol- lenkwekers) en met papegaaien. Toen Hare Excellentie de minister van maat schappelijk werk mej. dr. M. A. M. Klom- pé de beurs had geopend en een rond wandeling maakte, vertoefde ze enkele ogenblikken in de prachtige tuinen, waar ze sprak met één der papegaaien. Wat er op dit hoge ministeriele niveau is bespro ken vermeldt de historie niet. ZAAIEN EN MAANSTAND Het idee, dat het beter is bij opkomen de maan dan op andere lijden te zaaien of te planten, leeft niet alleen bij een aantal tuinders in ons land. Kennelijk hebben in Amerika ook velen naar deze gedachte gehandeld. Dit blijkt uit een proefveldverslag waar men vergelijkende zaaitijden heeft aangehouden. Hierbij kwam naar voren, dat de maan misschien wel het romantische gemoed van een ro mantisch getinte tuinder kan beinvloeden, maar beslist niet de gewassen die hij teelt. bergkastje gemakkelijk voor het opbergen van speelgoed. De meeste kindermeubeltjes zijn tegen woordig uitgevoerd in gespoten schilder werk. Deze afwerking die laquée wordt genoemd is heel sterk en mochten na enkele jaren hier en daar wat beschadi gingen zijn gekomen, dan kunt U met verf en kwast de meubeltjes weer als nieuwe maken. In baby-kamers gebruikt men graag rose of blauw. Beide kleuren laten zich heel mooi met zacht grijs combineren. En verdernee, verder moet U het zelf doen, want niemand zal met zoveel liefde de sfeer van de baby-kamer kun nen bepalen 'dan Uzelf. Netjes rechtshouden d.w.z. niet midden op de weg, maar óók niet met twee wielen op de berm is een punt in het weggedrag, dat de rijstijl van de evenwichtige wegge bruiker kan typeren. Nu willen wij alle maal voor nette en correcte verkeersdeel nemers doorgaan, ongeacht of wij op de fiets, op de brommer of in een auto zit- door Ep Simons, Binnenhuisarchitect W. B. A. Er kunnen veel heerlijke ogenblikken zijn in het leven van een vrouw, maar een van de mooiste is toch wel als ze kleertjes gaat maken en het kamertje inricht voor de baby, die zal komen. Dat zijn bezigheden, die zo nu en dan worden onderbroken door ogenblikken van wegdromen. Het moedertje staat dan bij het nog lege ledikantje en in gedachten ziet ze een klein rose kopje onder het strak getrokken lakentje te voorschijn komenWaarom wordt er eigenlijk zo weinig geschreven over het inrichten van baby-kamers? In elk boek over woninginrichting staan verhaaltjes over speelkamers en speel- hoekjes, maar de baby-kamer wordt mees tal vergeten. Misschien vergeten de schrij vers van zulke boeken dit opzettelijk, om dat ze aanvoelen, dat dit een terrein is, waar uitsluitend heel tere gevoelens een rol spelen. Modegrillen en strenge esthe tische normen zouden slechts een grof spel spelen in de sfeer van moederlijke gevoelens, die er opuit zijn iets heel liefs van dat kamertje te maken Wij voelen dit ook zo aan en U moet van ons dan ook echt niet verwachten, dat wij een reeks bindende voorschriften zullen geven voor het inrichten van een baby-kamer. We willen alleen met U een praatje hierover maken en een paar tips geven. U weet, dat kindertjes de neiging hebben om gro ter te worden en dat dit meestal vlugger gaat dan we denken. Daarom is het toch wel goed om bij het inrichten van een baby-kamer er aan te denken, dat heel spoedig een kleuter door dit kamertje zal kruipen en dan duurt het maar even of er zal behoefte ontstaan aan een prakti sche speelruimte. Als we de vraag stellen, welke vloerbe dekking het meest geschikt is voor een baby-kamer, denken we dus niet alleen aan dat lieve rose wezentje dat straks in het ledikantje zal liggen; maar evengoed aan de stoeigrage kleuter, die behoefte heeft aan speelruimte. Hoe warm en ge zellig een modern plaktapijtje ook is voor een baby-kamer, we zouden toch linoleum nemen en zo mogelijk hierop in het begin een warm gezellig los kleedje leggen. Wordt van het kamertje later een speel kamertje gemaakt, dan is door dit doel de meest geschikte vloerbedekking al aan wezig. Wist U dat er bijzonder leuke „in sets" zijn te krijgen, speciaal voor lino- leumvloeren van kinderkamers? Het zijn herkenbare figuurtjes, die in de baan li noleum kunnen worden gelegd en die de vloer voor de kinderen tot een stukje speelgoed maken. De wanden kunnen op de bekende manier worden behangen, maar in dit geval zouden wij een lam- brizering van wandlinoleum of van plas- ticleer aanbrengen. Gewoon behang wordt spoedig vuil en vooral de wand achter de commode heeft veel te verduren. U kunt ook de wanden van onder tot boven met plasticleer beplakken en dan hebt U Uw verdere leven geen omkijken meer naar het kamertje, want dit betrekkelijk goed kope materiaal is onverslijtbaar en U kunt het met water en zeep onbeperkt reinigen. Vergeet U vooral niet om op een ge schikt plekje een flink stuk zwart, don ker groen of bruin plasticleer of wand linoleum te laten plakken, want dan heeft Uw kleuter straks gelijk een schoolbord. Er moet natuurlijk ook een aardige lamp worden gekocht. Kiest U vooral een type, waarvan de gloeilamp niet zicht baar is en als het kan, neem dan een lamp die naar beneden een zacht diffuus licht en naar boven indirect licht geeft. Dat zachte indirecte licht is erg ge makkelijk als U s' avonds nogeens in het ledikantje wilt kijken of uw baby nog lekker warm ligt weggestopt. Ook tijdens ziekte is indirect licht bijzonder handig. Veel kleuters willen 's nachts graag een beetje licht in hun kamertje en voor dat doel kunt U stopcontactlampen krijgen, die praktisch geen stroom verbruiken en een heel zacht licht geven. -ö- -H- Waar moet U mee beginnen, met een wieg of een ledikantje? Een kinderledi- kantje koopt U met het ook op de toe komst en een wieg alleen voor de baby. Er zijn aardige ledikantjes in leuke kleu ren en versierd met aardige figuurtjes, maar we kunnen ons best voorstellen, dat U de voorkeur geeft aan een mooi rotan wiegje met kunstig geplooide ruches. Als U bang bent dat Uw baby gemakke lijk kou zal vatten in zo'n open ledikantje, kunt U een model met afneembare he mel nemen en het geheel lijkt dan veel op een wiegje. Wat de matras betreft, raden wij U aan geen zeegras, erin of varens te nemen, want deze materialen zijn sterk hygroscopisch. Dit wil zeggen, dat ze het vocht uit de omgeving opnemen. Een dun bedje van schuimplastic is veel praktischer. Het is ongevoelig voor Vocht en U kunt het zonodig laten reinigen. Als U dekentjes gaat uitzoeken, vraag dan eens naar Leacril dekens, deze zijn gemaakt vanaardgas, maar wat het belangrijkste is: ze pluizen niet en het kan geen kwaad als de vingertjes van Uw baby er mee spelen. I -H- -H- In de baby-kamer behoort verder een commode, die tevens als aankleedtafel kan worden gebruikt. Als aankleedmatrasje kunt U weer het beste schuimplastic ne men met een afneembaar overtrek. De meeste commodes hebben een berg ruimte, die met een deur is afgesloten en daarnaast enkele laden. Deze indeling vol doet heel goed. Laden over de volle breed te van de commode schuiven soms wat moeilijk en worden spoedig erg zwaar. Er zijn ook modellen in de handel met aan de zijkanten uitschuifbare bladen. Deze zijn erg handig voor het plaatsen van alles wat U nodig hebt om de baby te wassen. Ofschoon het niet altijd wordt gedaan, is het toch goed om even te over wegen direct een klein bergkastje aan te schaffen. Vooral als de baby wat groter wordt, blijkt de commode spoedig te klein voor al de kleertjes en bovendien is zo'n ten, danwel alleen maar „lopen". De beste weggebruikers zijn eigenlijk zij die op vallen door niet op te vallen, als wij het zo mogen zeggen. Die - zoveel als moge lijk - rechtlijnig op 30 40 cm van de rechter wegkant rijden en blijven rijden. Ö|P|l) Verb.Vei lig Verkrer Als voetganger bent U op een zebra echter véél vlugger m veiligheid alsUook daar rechts houdt Luopt elkaar met voor de voeten I 1,per advertentie tm. 10 woorden, elk woord meer 10 cent Te koop de beste Zig-zag naaimachine's electr. in kof fer met apparatendoos 395,- 3 jaar garantie. Vraagt vrij blijvend een demonstratie bij U thuis. G. van der Garde, Naaimachines, Cuneraweg 328, Rhenen. Tel. 08385-2332. Te koop z.g.a.n. kinderwagen Koelstra. Nieuweweg 134, Veenendaal. Te koop motor merk Ardie, 200 cc., bouwj. 1956, 17.000 km gelopen i.g.st. Deskundig on derzoek toegestaan. Patrimo niumlaan 100, Veenendaal. Hennen te koop W.L. en Hy- Line, 8 weken. Van Gent, Maanderweg 82, Ede. Tel. 08385-3469. Te koop wegens overcompl. tuinameublement - schilde rijen - babyweegschaal - zon nescherm - kinderwagen - spiegel - electr. kachels etendrager 5 delig - commo de met dekkussen - kantoor lamp - stoelen - schoolbord - en verder overtollige huis raad. Eikenlaan 34, Veenen daal. Tel. 3096. Te koop Planken battins, muurplaten, regels, deuren, openslaande ramen, machina le holle en sluitdakpannen. Sloop- en Handelsbedrijf M. Tanis, Achterkerkstraat 35, Veenendaal, tel. 2670. Te koop Jawa Junior i. pr. st. Ook te ruil voor goede snel- brommer. Westersingel 712, Veenendaal. Te koop electr. naaimachine's in pracht koffer (prima mer ken). Kleine beschadiging 248,3 jaar garantie. G. van der Garde, Naaimachines Cuneraweg 328, Rhenen. Tel. 08385-2332. Te koop B.M.VV. 500. Te bevr. Pr. Bernhardlaan 25, Veenen daal. Te koop 290 hennen WxR. Dorland, Sav. Lohmanstraat 56, Veenendaal. Te koop wegens vertr., Spar ta bromfiets 1 jaar oud, en dames sportfiets z.g.a.n.. On derweg 6, Ederveen. Het is onbegrijpelijk, dat velen - op wier rijstijl overigens niets is aan te mer ken - het met dat „rechtshouden" niet zo nauw menen te moeten nemen. Waar om? Dat is een vraag, waarop maar niet zo een twee drie antwoord te geven is en waarover zelfs psychiaters en sociologen zich het hoofd breken. Verklaringen van uiteenlopende aard zijn er voor gegeven. Het te onpas midden op de weg rijden zou wijzen op bermvrees, op onzelfstan digheid, of imponeerzucht, of behoefte aan leiding, op „onderontwikkelde" ruim tebeleving, op geldingsdrang en ga-zo- maar-d.oor. Dat moge allemaal waar zijn, vast staat dat er ook een behoorlijke dosis noncha lance in het spel is. Dat we dikwijls een voudig vergeten, dat zoveel mogelijk rechtshouden een van onze eerste plichten op de weg is. Een plicht die een belang rijke garantie inhoudt voor onze en an dermans veiligheid op de weg. Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer. Te koop een Landbouw-trac- tor, 6 P.K. St. Haast, Paarde- veld 10, Rhenen. 'k Ben 51 jaar, in bezit van rijbewijs B.E., werkzaam ge weest in Textiel branche, zoek een mij passende werk kring. Geen zware sjouwar- beid. Brieven onder nr. 5824 aan het bur. v. d. blad. YVoningruil. Aangeb. boven woning Dennenlaan, bev. 2 kamers, keuken, douche, 3 sl. kamers, schuur en tuin. Huur 9,20, vrij uitzicht. Gevr. vrij huis in Veenendaal-Zuid. Dennenlaan 51 bis, Veenen daal. Enkele auto-boxen te huur, gelegen Klaas Katerstraat 5, en Mr. Schokkingstraat 1. Te bevr. Fluiterstraat 16, Vee nendaal. Wie wil ruilen een snelbrom- mer voor een bromfiets zon der versnelling. Valleistraat 67, Veenendaal. Voor prima slachthancn. Dr. Colijnstraat 69, Veenendaal. Gevr. flink meisje voor hele dagen of nette werkster voor 2 hele dagen in de week. Mevr. de Nooy, Hoofdstraat 32, Veenendaal. Gevraagd voor het seizoen vrl. hulp van 9-12 uur 's mor gens en een hulp voor 5-8 u. 's avonds, Paviljoen „De Grebbeberg", Rhenen, Tel. 387. Mevr. Blom, Ernst Casimir- laan 28, Arnhem, zoekt hulp in de huishouding voor dag of dag en nacht. Tel. 24483. Werkster gevr. voor 1 mor gen per week voor schoon houden kantoor en gedeelte winkel. Hoog loon. Fa. B. v. d. Bosch, Hoogstraat 9-11, Tel. 2292, Veenendaal. Te koofc gevraagd 1 paards ketting-eg, defekt geen be zwaar. A. de Ridder „De Rimboe", Achterbergse Meent. Te koop prima onderhouden N.S.U. scooter, heeft 8.000 km gelopen. Laatste model. M. v. d. Bovenkamp, Buurtlaan O. 40, Veenendaal. Te koop 6 weeksc hennen, 1,75 per stuk. Schinkel, Spoorlnn 73 A, Veenendaal. Te koop z.g.a.n. Erkerraam afm. 4x1.80 m. met openslaan de ramen. Sloop- en Handels bedrijf M. Tanis, Achter kerkstraat 35, Veenendaal. Tel. 2670. Te koop aangeboden z.g.a.n. kinderwagen. Jan Vermeer straat 7, Veenendaal. Te koop accordeon, 80 bassen en spiraal, 2 pers. Cuneraweg 212, Achterberg. Motor te koop D.K.W. 125 cc. b.j. 1954. 12.500 km. Gelopen. Fluiterstraat 47, Veenendaal. Te koop kinderwagen half Engels, laag in prijs. Dijk- straat 59, Veenendaal. Te koop trouwjapon wit (m. 40) met toebehoren. Brieven onder nr. 5820 aan het bur. v. d. blad. Te koop z.g.a.n. kinderwagen, half Engels. Gortstraat 92, Veenendaal. Te koop motor Eysink 125 cc. Gov. Flinckstraat 35, Veenen daal. Pracht witte bruidsjapon te koop ±m. 38-40. Kerkewijk 46. Veenendaal. Net meisje gevraagd voor en kele morgens per week. C. J. v. d. Berg, Pr. Bernhardlaan 83, Veenendaal. Maison Kramer, Kerkewijk 21, Veenendaal, vraagt nette leerjongen voor de banket bakkerij. B.z.a. net meisje als naaister in maatkledingbedrijf of win kel. M. v. d. Lagemaat, Kreel- seweg 47, Ede. Te koop 2 vaste trappen. Te bevr. Panhuis 29, Veenen daal. Te koop Adler sport, 250 cC. bwj. 1955. Zandstraat 39. Tel. 2757, Veenendaal. Te koop mooie jonge hennen Hy-Line, tegen de leg. Lein- weberstraat 1, Veenendaal. Te koop pick-up wisselaar in kast met 40 platen. G. Ter- borchstraat 22, Veenendaal. Te koop electr. fornuis type Homann, Eiken ledikant, gas stel (stads) en een aquarium. P. v. Barr.eveld, Sav. Loh manstraat 23, Veenendaal. Te koop weinig gebruikte naaimachine Anker, inzink- baar, van 429, voor 175, Buurtlaan W. 85, Veenendaal. Te koop prima Singer naai machine. Leinweberstraat 85, Veenendaal. Te koop Butagaskachel (als nieuw). Rubber W.C. mat en voetbalschoenen maat 38lA>. Parallelweg 30, Veenendaal. „Het is zeker de moeite waard in het kader van het wereldzaaizaadjaar 1961 ook in ons land ter verbetering van de welstand nog iets te ondernemen", aldus de inspecteur voor de gewassen van de directie Akker-en Weidebouw, ir. J. I. C. Butler. Hoewel in ons land vele goede rassen in omloop zijn en over het algemeen ook ruim voldoende gekeurd zaaizaad en pootgoed beschikbaar is, heeft men zich toch wel eens afgevraagd in hoeverre de boer daar nu gebruik van maakt. Om daar inzicht in te krijgen zijn bij na overal steekproeven genomen om eens na te gaan wat de kwaliteit is van het materiaal, dat de boer aan de grond toevertrouwt. Het resultaat van deze Foto: Moderne laquée (spuitschilderwerk) meubeltjes voor de babykamer. Het ledikantje kan zonodig van een hemel worden voorzien, waardoor het meer op een wiegje gaat lijken. steekproeven is helaas niet meegevallen. Er zijn natuurlijk, gelukkig wel een groot aantal telers, die geregeld gekeurd materiaal kopen, maar het is toch ook wel gebleken, dat er nog heel wat ma teriaal de grond ingaat, dat de naam „zaaizaad of pootgoed" niet waard is. Er zijn, niet maar zo af en toe eens, maar tal van gevallen geconstateerd, dat men met het zaad, dat dan natuur lijk niet op echte zaadreinigingsmachi- nes geschoond was, grote hoeveelheden onkruidzaden uitzaaide. Veel zaaizaad, dat niet gecontroleerd is, bleek ook met allerlei ziekten be smet te zijn, die met het zaad overgaan en waar men dan later vaak weer dure bestrijdingen op moet toepassen om te trachten deze ziekten onder de knie te krijgen. Hetzelfde is trouwens het geval met het onkruid. Ook dat brengt later weer een heleboel moeite en kosten met zich mee om het zo goed als mogelijk is, weer kwijt te raken. Doet men dit niet met deze ziekten en het onkruid, dan zal men het later in de opbrengst wel merken. Ook de kiemkracht van het zg. „eigen zaad" laat nogal eens te wensen over en in veel gevallen bleek men ook nog niet voldoende overtuigd te zijn van het grote nut van het ontsmetten van het zaaizaad. De zorg voor goed teeltmateriaal, laat dus ook in ons land nog wel wat te wensen over. Dit is niet nodig. Er is over het algemeen voldoende gecontro leerd materiaal beschikbaar en het prijsverschil tussen gekeurd zaaizaad en pootgoed en de consumptiewaarde is toch meestal niet zo groot, dat men dit niet als een betrekkelijk lage risico premie kan beschouwen voor een zeker der oogst en bijna altijd ook voor een hogere opbrengst. Te koop Singer handnaaima chine, 3 jaar garantie, als nieuw 95,G. van der Gar de, Naaimachines, Cuneraweg 328, Rhenen. Tel. 08385-2332. Te koop Singer handnaaima- chine's 45,5 jaar garan tie. G. van der Garde, Naai machines, Cuneraweg 328, Rhenen. Tel. 08385-2332. Aangeboden jonge dwergpin chers, zuiver ras. J. Blanke- stijn, Nieuweweg 81, Veenen daal, tel. 2367. Te koop Renault 4, 1957 i.z.g. st., billijke prijs. Van der Duyn van Maasdamstraat 20, Tel. 3277, Veenendaal. Te koop: electr. straalkachel, snelkookplaat m. 6 st., BES petr. kachel, een 1 pits gas stel, een 2 pers. ledikant met spiraal. Fluiterstraat 41, Vee nendaal. Te koop Duitse dwergpincher met stamboom. D. Bouman, Dr. de Visserstraat 30, Vee nendaal. Te koop z.g.a.n. pluche di vankleed. Kooistra, Cunera weg 243, Achterberg. Te koop 6.40 meter effen ter ra pluche loper van 70 breed. 3'/jx4 meter twisted matten, 4x4 meter balatum, Philips slaapkamerlamp. Parallelweg 30, Veenendaal. Te koop nestje K.B. pincher- tjès. Pelikaanstraat 7A, Vee nendaal. Te koop z.g.a.n. „Beta" sport- bromfiets, 3 versn. Koningin- nelaan 7 Nrd. Veenendaal Te koop z.g.a.n. Solex' brom mer. Bakkerij Silfhout, Zand straat. Veenendaal. Zonnescherm te koop, mo derne uitvoering, merk W. en W. lengte 7 meter., eenvou dig kleiner te maken. Maison Kramer, Kerkewijk 21, Vee nendaal. Tc koop Lloyd combi 55. loopt 1-20 en z.g.a.n. en kinderwa gen. Jan v. Nassaulaan 6', Veenendaal. Aangeboden een kinderwagen i.g.st. Kerkewijk 112, Veenen daal. Te koop prima trapnaaima- chine's, 3 jr. garantie, 45, G. van der Garde, Naaima chines, Cuneraweg 328, Rhe nen. Tel. 08385-2332. Wie wil mijn eengezinswo ning in West, nieuwbouw, ruilen voor een zelfde wo ning in Zuid. Brieven onder nr. 5826 aan het bur. van dit blad. Net persoon zoekt voor enke le dagen per week werk, on verschillig wat, in bezit rij bewijs B.E. Brieven onder nr. 5823 aan het bur. van dit bl. Administratief werk voor de avonduren gevraagd. Ruime ervaring. Brieven onder nr. 5821 aan het bur. van dit bl. Net persoon zoekt bijverdien ste. 2 ploegendienst, i.b.v al le rijbewijzen. Brieven onder nr. 5822 aan het bur. v. d. bl. Te koop een prima orgel, 4 spels ook heel geschikt voor zaal. Eikenlaan 6. Rhenen. Te koop 65 hennen W.R. 8 w. oud. Dijkstraat 68, Veenen daal. Te koop een electr. wasma chine met electr. wringer, in prima staat. Sav. Lohmanstr. 103, Veenendaal. Te koop Typhoon-II.M.W. Meindert Hobbemastraat 15. Veenendaal. Te koop Matchless. Bwj. 1949. t.e.a.b. Verbindingsweg 34, Eist (U.) Aangeboden een goede Skoda bwj. 1950. Rijnstraat 23, Rhe- Tc koop prima kinderwagen. A. de Gelderstraat 62, Vee nendaal. Te koop aangeboden gebruik te radiotoestellen in prima st. R. van Laar, Cuneralaan 8, Rhenen. Te koop i.g.st.z. kinderwagen Te bevr. Jan Steenlaan 45'-, Veenendaal. Te koop gevraagd 4 5 ton voederbieten. Middelbuurtse- weg 36, Veenendaal. Te koop aangeboden Butagas Geijser en 3 pits stel i.z.g.st. Tevens voetbalschonen m. 40. Groenelaan 61, Veenendaal. Te koop pracht struikrozen, heesters, laan-, vrucht- en sierbomen. Boomkwekerij H. Verwoert, Molenweg 16, (ach ter de school) Achterberg. Te koop 2 Teckels 2l/a j. rode reu en zw. teef Alsmede plu che tafelkleed z.g.a.n. Dwars weg 12, Overberg. BIER Pr. Bernhardpleln 162-Telefoon 3610 ONZE UITGEBREIDE COLLECTIE STOFFEN HEBBEN WIJ OPNIEUW AANGEVULD MET DE LAATSTE NOUVEAUTé'S Profiteer nu van onze aantrekkelijke sortering Fraai van kleur Unieke dessins Ruime keus KLEERMAKERIJ Pr. Bernhardlaan 146, t.o.v. Julianakerk, Veenendaal. tel. 2074. THacJdUo-kahtecS' JMt WH BEHANG DROGISTERIJ Gelderland 10, Hoek Hoogstr. Tel. 2656. Veenendaal Bilonet FP50 Tourist Luxe JIO FP 50 motor met koppeling, ook geschikt voor duorijder. Zeer een voudige bediening.Voor- en ochter- telescoopvering. Met molorafjchetming f. 599.®° TUINAANLEG Nieuweweg 13, Veenendaal vraagt Vakman voor tuinaanleg en kwekerij en flinke werkkracht voor aanleg en onderhouds werk (Ook zij die 3 4 dagen per week beschikbaar hebben, komen in aanmerking) BIEDT AAN V.A. 295,—. Met garantie Zandstraat 49, Veenendaal, Tel. 3331. VOOR DE SCHOONMAAK. Pracht Terlenka vallen 1,98 per meter Katoenen vallen 0,89 per m. Brabants bont 1,80 per meter met bijpassende vallen Matrasdckkcn 1 pers. 5,50 2 pers. 7,95 Kapok 1,98 per pond ANT ACHTERBERG Vccncndaal-Zuid Veenendaal, Nieuweweg 41 Telefoon 2535 LUkauto en begrafcnisrtjden Dealer v. tL Wartburg Taxi en autorijles Bruidsauto en trouwrjjden GEVRAAGD SCHILDERSBEDRIJF E. A. van de Broek Hoofdstraat 52, Tel. 2017. Veenendaal

De Vallei | 1961 | | pagina 5