lO°/c deze week 100 gr. chocolade assorti 59ct groot blik sperziebonen 75ct „ïïlenóen afo ko&pumaA Wie goed kijkt, kiest VéGé! Grote belangstelling voor contactavond „Philadelphia" Traditionele Palmpaasoptocht in ere hersteld „Irene" gaf zeer geslaagde uitvoering in Ederveen VERSIERINGEN MET PASEN 1 fles VéGé-advocaat 395 ct-158 geldzegels 1 pak VéGé-dessertpudding 1 blik VéGé-soepballetjes 1 zakje VéGé-kippe- of groentesoep 250 gr. reerugjes verrukkelijk koekje 75 ct - 15 geldzegels 200 gr. pepermuntballen elektriciens en elektromonteurs Hollandia-meisjes in gloed nieuw uniform A.T.V. bracht „Verbroken banden" SARCO GLOBINL SCHERPENZEEL Ernst en humor VOOR DE VROUW Van en voor de kinderen KRUISWOORD- PUZZLE Nr 83 Bij elk pak VéGé-goudmerkkoffie van 148 ct 30 geldzegels het TWEEDE pak voor 100 ct en nog 20 geldzegels KORTING KORTING Véél Geldzegels! HOOGOVENS IJ MUI DEN woning! beschikbaar FEUILLETON Woensdagavond j.l. heeft de Prot. Chr. Ver. van ouders en vrienden van het afwijkende kind „Philadelphia", een contactavond in Veenendaal gehouden, waarvoor zulk een grote belangstelling bestond dat men het plan, de bijeenkomst in het Verenigingsgebouw achter de Chr. Ger. Kerk aan de Beatrixstraat te hou den, moest laten varen en men genoodzaakt was - overigens tot grote vreugde van het bestuur - naar de kerk te verhuizen. Na samenzang, gebed en het lezen van een bijbelgedeelte, sprak de voor zitter, de heer W. Bulsink, een kort openingswoord. Hij zei het bijzonder verheugend te vinden dat zovelen aan de oproep deze contactavond bij te wo nen, gehoor hadden gegeven. Voorts memoreerde hij de oprichting van „Philadelphia", een vereniging die ongeveer vijf jaar geleden in Nederland werd opgericht. Het doel dat de vereni ging zich voor ogen stelt is het behar tigen van de belangen van het afwij kende kind op allerlei terrein, zoals kerk, maatschappij en school. De afde ling Veenendaal is ongeveer twee jaar geleden tot stand gekomen en telt thans bijna tweehonderd leden. Ds. R. Slofstra, oud-predikant van Veenendaal, hield deze contactavond een zeer indringend betoog met als titel „Niet waarom, maar waartoe". De pre dikant die de problemen van de afwij kende mens niet alleen als predikant maar ook als vader kent, bepaalde zich geruime tijd bij de vraag welke plaats Vijfenzeventig meisjes van de wan delclub „Hollandia-Trico" hebben za terdagmorgen een korte trainingsmars gemaakt. Op zichzelf geen bijzonder feit, maar aangezien dit geschiedde in gloednieuwe uniformen van een zeer jeugdige en sportieve snit, is dit een aparte vermelding meer dan waard. Bovendien moest er ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de wan delclub op 10 mei a.s. een groepsfoto gemaakt worden. Mevrouw Spanjer- berg kreeg namens de meisjes een prachtig bloemstuk aangeboden, terwijl de voorzitster mevr. A. v. Woerdekorn- Diepeveen haar toesprak. Ten huize van mevr. Spanjerberg waren n.l. alle maten genomen, de uni formen gemaakt en afgepast Tijdens de mars op de Industrielaan werd de heer W. v. Leeuwen, directeur van de Hollandia Trico door de meisjes met een luid hoera begroet toen hij de lei der complimenteerde met het keurige frisse geheel. een kind, dat geen zelfbewustzijn heeft, later in de hemel zal innemen. Voorts zei hij van mening te zijn dat het af wijkende kind een versterking van de gezinsband betekent, speciaal tussen de ouders. A Na zijn rede bestond er gelegenheid vragen te stellen, waarvan door de aan wezigen druk gebruik gemaakt werd. Het programma bestond verder uit zang door een muziekgroep je, dat diver se liederen ten gehore bracht. DE AFRIKAANSE PAARDEZIEKTE De Afrikaanse paardeziekte die - zo als de naam al zegt - tot voor kort alleen in Afrika voorkwam, heeft zich in voorgaande jaren snel over zuid west Azië verbreid en is ook in Turkije gesignaleerd. Het gevaar bestaat dat de ziekte zich via de Balkan over Europa zal verspreiden. Ofschoon er weinig nauwkeurige gegevens bekend zijn over de verliezen die deze ziekte onder de paardestapel heeft veroorzaakt, is toch wel bekend, dat het zuiden van Iran in juni 1960 ongeveer de helft van zijn 200.000 paarden had verloren. Volgens een Duitse dierenarts, die een reis heeft gemaakt door de besmette gebieden van het Midden-Oosten, zijn ongeveer 13 miljoen paarden besmet of met besmet ting bedreigd. De F.A.O. heeft de produktie en dis tributie van vaccins georganiseerd en gezorgd voor de opleiding van perso neel. De traditionele Palmpaasoptocht die de laatste jaren als een nachtkaars uit dreigde te gaan, blükt nieuw leven ingeblazen te ztfn. Hoewel het gunstige weer hier ook wel een belangrijke rol b\j gespeeld zal hebben, waren er zaterdag middag meer dan vijfhonderd kinderen die in een lange optocht door de straten trokken. Ook de belangstelling van de ouderen was veel groter als vorige jaren. Tegen kwart voor drie vertrok van het SI. de Bruïneplein in Veenendaal- Zuid een kleine groep kinderen met een palmpaas of haantje pik stevig in hun handjes geklemd. Onder de vro lijke tonen van de Harmonie Caecilia ging het in de richting van de Eierhal en intussen werd de optocht steeds groter doordat vele kinderen zich on derweg bij de groep aansloten. Bij de Eierhal hadden zich inmiddels ook honderden kinderen verzameld en toen dan ook om kwart over drie het startsein werd gegeven, was het één lange rij kinderen die via de Zand straat en Hoogstraat door het centrum trokken. De ontbinding was in de J. G. Sand- brinkstraat waar alle deelnemende kin deren van de Veenendaalse Winkeliers vereniging „Handel Nijverheid" die Het fanfarecorps „Irene" te Ederveen heeft zaterdagavond haar jaarlijkse uitvoering gegeven in een tjokvol marktgebouw aan de Schras. De belang stelling was nu wel uitermate groot bij deze opvoering. Een nieuwe en door het publiek zeer gewaardeerde noot in deze muziekuitvoering was het optre den van de debuterende drumband, die beslist tempo in de verschillende nummers bracht. Voorzitter v. d. Kraats sprak enkele woorden van welkom, waar hij ook wees op het eerste optreden van de pas opge richte drumband. De voorzitter heette voorts welkom afgevaardigden van zus terverenigingen en wethouder A. Rose- boom, die het gemeentebestuur van Ede vertegenwoordigde. Toen kwam Irene voor het voetlicht. In de eerste mars Excelsior viel het vlotte drummen al op. In soli van deze band kwam nog beter naar voren dat men tech nisch en qua ritme ondanks het prille bestaan al behoorlijk op weg is. Voorts bleek dat Irene kon bogen op een goede dirigent in de persoon van de heer Hasselaar, die de verschillende nuan ces in de uiteraard geheel uit elkaar lo pende nummers langzame nummers en vlotte, vlugge marsen goed wist te ac centueren. Irene boeide met deze muziek de hon derden aanwezigen tot aan de pauze, toen er een grote verloting werd gehouden met meer dan honderd fraaie prijzen. Door het grote aantal prijzen duurde deze verlo ting wat lang. Na de pauze vrescheen de toneelgroep van de Vrijwillige Brandweer uit Ede, die enkele humoristische schetsjes voor het voetlicht bracht. Het hoofdstuk „Jodokus op glad ijs" was het aardigst al was de gehele inhoud van het stuk wat luchtig. Het stuk was vrolijk en amusant zodat er vele lachsalvo's kwamen, maar men kan er niet veel van navertellen omdat het verhaal zelf weinig diepgang bezat. De heer v. d. Brink als vader des hui zes, die zijn (mooie) dochter liever wilde uithuwelijken aan een schuchtere Jodokus dan aan een door zijn vrouw (Mevr. Hen driks) uitgekozen partner voor hun doch ter een jonkheer, die later een oplichter bleek, kwam in deze klucht nog het best naar voren. Zijn realiteit was te verkiezen bij de ouderwetse opvattingen van zijn vrouw, die de Jonkheer verkoos om zijn stand. De dochter zelf kwam in de rol practisch niet voor en speelde te moeilijk. Het was overigens jammer dat de accoes- tiek van dit marktgebouw van zo'n slechte kwaliteit was dat het gebodene niet ove ral duidelijk te horen was ondanks de ge luidinstallatie. Bovendien leent dit oude gebouw zich niet bijzonder voor dergelijke grote uit voeringen, met meer dan vijfhonderd man publiek. Het is dan ook broodnodig dat Ederveen een verenigingsgebouw r(jk wordt waar in dergelijke evennementen beter tot hun recht komen. Dat er belangstelling is voor dergelijke avonden bewees de wel zeer grote opkomst. Irene had deze zaterdagavond grote af trek en de vereniging zelf vaart daar ui teraard wel bij, wat gezien de uitgaven aan instrumenten en dergelijke, een ver blijdend iets is. deze Palmpaasoptocht zoals gewoonlijk had georganiseerd, een verrassing kre gen. merking van een der leden ontspannen worden. Alleen maar zo'n geestige opmerking bedoeld om leuk te zijn kan iets ern stigs in zitten. De laatste tijd wordt het iets beter, doch vroeger werd er veeal op het toneel goedkope humor weggegeven. Spreker haalde hierbij de door Budding gemaakte versjes aan. Deze kunnen misschien wel aardig zijn voor kinderen van 12, 13 en 14 jaar, die vinden zoiets fantastisch doch de schrijver spot er wat mee. Hij schetste de humor als iets dat wel groot lijkt en opeens heel klein kan zijn en om gekeerd. De tekeningen door Jo Spier zijn daar sterk in. De ene tekening is ernst en om te lachen en de andere is tragisch en om te huilen. Humor heeft iets gemeen met het ge loof, aldus spreker, want als U ergens moeite mee heeft dan ontbreekt het U aan geloof en humor. SCHIETEN Uitslag van de deze week gehouden on derlinge wedstrijd door de leden van de schietvereniging Scherpenzeel. J. Koudijs 47; C. Valkenburg jr. en H. Pater 45; M. Berensen, A. van Dusschoten en G. J. de Joode 44; N. Klumpenaar en G. van Eist 43; J. ten Broek 42. A. Blan ken en P. Engelenburg 40 punten. De Arbeiders Toneelvereniging Scher penzeel gaf vrijdagavond in hotel Boszicht haar tweede uitvoering met de opvoering van het toneelspel „Verbroken banden" van Tom Dekker. Tante José (mevr. Molleman) trouwt te gen de wil van haar ouders met een ac teur dat later een misdadiger en dronk- SLAPTE NA OPE RATIE? Gebruik dan het bloedvormend krachttonicum Bevat naast haemoglobine, alle nood zakelijke stoffen zoals leverextract en mineralen die voor de opbouw van het bloed noodzakelijk zijn. Vcrkrt|gbaa<- als dragves en In vloeibare vorm. DUTIH N.V. - OEGSTGEEST „De ernst van de humor" was het onderwerp waarover ds. N. Warner uit Utrecht donderdagavond sprak voor de afdeling Scherpenzeel van de Ned. Chr. Vrouwenbond op de maandelijkse vergadering die werd gehouden in het verenigingsgebouw aan de Molenweg en die gepresideerd werd door mevr. Kühlemeier. Humor, aldus de predikant, is niet alleen maar een verrijking van het le ven. We moeten het altijd zo zien als een neiging het vrolijkmakende in ge beurtenissen het meest te doen uitko men. Een spannende vergadering die ieder ogenblik tot een uitbarsting kan komen kan soms door een geestige op- APPELWIJN UIT CANADA De fruittelers in de Canadese provin cie Brits Columbia, die hun fruit niet op de markt verkopen, gaan nu cider appelwijn) maken. De telers en ook de provinciale be middelingsbureaus hopen dat voor dit produkt uitvoervergunningen zullen worden verkregen, zodat de cider ook in Engeland kan worden verkocht. Men gelooft dat de prima cider, ge maakt van de Noord-Amerikaanse ta felappels, zal kunnen concurreren tegen de traditionele cidersoorten van Noord- Europa. aard blijkt te zijn. Kort na de geboorte van haar dochtertje Tilly vertrekt zij met haar man naar Amerika. Dit dochtertje laten zij achter bij haar zuster Trees Plaisier). Een paar jaar na tante José's verblijf in Amerika verongelukt haar man. Zij inmiddels bij de film werkzaam komt in goede doen en komt twintig jaar later als een op en top vrouw van de wereld terug naar Holland. Haar dochter Tilly, een vlot, sympathiek meisje met goede manieren is werkzaam op een atelier en heeft verkering met een matroos le klasse. Dit alles ziet haar echte moeder, tante José bij haar terugkomst in Holland. Zij wil echter geen rechten meer doen gelden op haar destijds afgestaan kind, doch wil haar opvoeden als een echte dame. Bart en Trees haar pleegouders, hebben maar één zorg: behoud van Tilly. De buurvrouw Betje (mevr. v. Ginkel- Wagensveld), de broer van Trees (dhr. Tins) en ds. Zandstra (dhr. Hoefakker), alsmede Koos de broer van Tilly (dhr. J. C. v. Bruggen) vechten allen voor het be houd van Tilly. Achteraf blijkt dat Tilly en haar verloofde Lex nicht en neef zijn. De verkering raakt uit en tot slot zorgt tante José dat Lex als beheerder op een kippenfarm van haar in Amerika geplaatst wordt. Tante José vertrekt eveneens weer naar Amerika nadat alles tussen de fami lieleden weer in orde was gekomen. Dit lang niet eenvoudig te spelen stuk werd door de spelers stuk voor stuk zeer goed op de planken gebracht en ATS kan op een geslaagde toneelavond terugzien. Paasversieringen maken is een vreugde voor het gehele gezin. De kleintjes zullen alleen met de heel eenvoudige versieringen kunnen helpen, de grote ren, van zes jaar af, zullen het meeste zelf kunnen doen. Hoogstens moet u hun even wijzen hoe zij iets kunnen kleuren, knippen en plakken. De enige materialen, die u nodig hebt zijn: Engels karton, crêpe- en sitspapier en gekleurd ribkarton, dat men in de winkels voor etalagemateriaal kan kopen. Verder een schaar, een lijmpot en wat fantasie. Misschien hebt u er zich in vorige jaren toe beperkt om alleen de eieren te kleuren. Dan zoudt u voor het ko mende paasfeest eens kunnen proberen gezichten op de eieren te schilderen. Op het ene zet u het gezicht van een In diaan met een bos gekleurde veren van ingeknipt crêpepapier op zijn bol. Op het andere een oud vrouwtje met een zwart doekje om of een visser met een petje achter op zijn hoofd. Neemt u vooral sprekende kleuren, zowel voor wat de verf betreft als voor het papier en streef naar zoveel mogelijk variatie. Bent u een liefhebber van gebakken eieren, dan zoudt u voorzichtig een klein gaatje in de bovenkant van het ei kunnen maken en het eiwit en de dooier eruit laten lopen. De lege schaal be schildert u dan, doet er een beetje wa ter in en steekt door het gaatje de steel tjes van een paar fresia's. Op die ma nier krijgt u alleraardigste bloemen- vaasjes, die het op de paastafel goed doen. Op de gekleurde gekookte eieren kunt u ook de kop van een paashaas zetten. Die kop is gemakkelijk te ma ken. U neemt een stuk blauw Engels karton, waaruit u de lange oren en de snoet knipt (de snoet iets meer dan de diameter van het ei). Aan de achter kant plakt u de twee uiteinden van de kop aan elkaar en tekent er aan de voorkant ogen en snorreharen op. Het resultaat is een parmantige paashaas, die bovenop het ei is gezeten. Met paas- kippen kunt u precies hetzelfde doen. Alleen moet u dan wit papier gebrui ken. Uw kinderen kunnen u hierbij hel pen. De kleintjes kunnen in die tussen tijd servetringen maken. Daarvoor moe ten ze een strook van circa 3 cm. breed te gekleurd stevig papier knippen, waarvan ze de uiteinden aan elkaar plakken. De aldus ontstane ring kan dienst doen als servetring of als stan daardje voor papieren servetjes, die u er rechtstandig of waaiervormig uitge spreid in plaatst. De paastafel kunt u gezellig maken door er verschillende dieren op te zet ten. Kleine gele kuikentjes kunt u in de winkel kopen; veel aardiger is het echter om zelf iets te maken. Kurk is daar bijzonder geschikt voor. Van een schijf van circa 2 cm. dikte kunt u een konijn of een eend snijden ter grootte van enige centimeters. Het gemakke lijkste is om eerst een tekeningetje van het betrokken dier te maken en dat op de schijf te leggen. Met een scherp mesje kunt u de vorm er dan uit snij den. De ogen en snorharen tekent u er met inkt op. Bij een kip of een eend kunt u voor de kam of voor de snavel respectievelijk een rood of een geel draadje wol nemen of deze details rood of geel verven. Om het lage kindertafeltje in depaas- sfeer te brengen legt u er een kleurig tafelkleed overheen. De door de kinde ren gemaakte servetringen gaan om de servetjes en in het midden zet u een paashaas, die een mandje met eieren voorttrekt. Het mandje maakt u van stevig wit papier in de vorm van een langwerpig doosje (dus met opstaande randen). De paashaas maakt u van stevig bruin pa pier, waarbij u hem een wit staartje geeft. Eventueel kunt u dan om de rand van de bekers nog een draadje gekleur de wol doen en daaraan een gekleurd eitje in een zakje hangen. Bij de bord jes komen de eierdopjes met de ge kleurde of beschilderde eieren te staan. Daarbij moet u er wel op letten, dat de kleuren van de dopjes zoveel mogelijk contrasteren met die van de eieren. Een heel plezierig karweitje voor de kleintjes is het maken van een mozaiek. Op een rechthoekig stuk karton tekent u vakjes waarin u de kleur aangeeft; dan mogen ze van verschillend gekleurd crêpepapier snippers maken, die ze ver volgens in de vakjes moeten plakken. Een werkje, waarmee de kinderen uren plezierig bezig zijn. De groteren maken intussen de hoofdtooi om voor paashaas of paaskip te spelen. Daarvoor knippen ze een strook gekleurd stevig papier, iets langer dan de omtrek van hun hoofd. De uiteinden worden aan elkaar geplakt en op de voorkant van de strook wordt de paashaassnoet met de lange oren geplakt of de kop van een kip. Als ze een beetje handig zijn, knippen ze de kop en de strook uit één stuk. Tenslotte geeft het altijd voldoening om voor de paasdagen de kinderkamer wat te versieren. U kunt dat heel een voudig doen met een paar groene slin gers van crêpepapier. Wilt u er wat meer van maken, knip dan een paar vogels van stevig gekleurd papier en prik die aan de wand, of maak van rib karton een bloem, waarvan de bloem blaadjes geel kunnen zijn, het hart oranje en de steel groen. Door de rib bels in het karton ontstaat een bijzon der aardig effect. Horizontaal: 1. deel van een schoen, 4. stap, 5. uitroep, 6. optelling, 7. inhoudsmaat, 8. vis, 9. laagvlakte, 10. voor naamwoord, 11. muzieknoot, 13. landbouwwerktuig, 15. on- bep. voornaamw., 16. voorzet sel, 17. muzieknoot, 18. meis jesnaam, 19. haarkrul, 21. bundel, 23. houten vat, 24. jongensnaam, 25. voegwoord, 26. kom, 27. tegenstelling van arm, 29. woedend, 30. term bij het boksen (afk.), 31. cylin- dervormige blikken trommel, 32. spelonk, 33. jong, dun tak je, 34. doortochtgeld, 35 dam langs een water, 36. voorzet sel, 38. jongensnaam, 40. le vensvocht in organische lichamen, 41. academische ti tel (afk.), 42. muzieknoot, 43. slede, 44. vruchtje, 46. lid woord, 48. veenpoel, 49. maand van het jaar, 50. bijwoord, 51. zoek, verloren, 52. verstan dig. Verticaal: 1. bout van een varken, 2. overblijfsel bij ver branding, 3. wiel, 4. stronkje, 5. gem. in Zeeland, 6. welaan, 7. familielid, 8. gem. in Zee land, 9. boom, 10. kropgezwel, 12. onbep. voornaamw., 14. weefsel van goud- of zilver spinsel, 15. tam, 20. voorvoeg sel, 21. hijswerktuig. 22. voor zetsel, 23. voorzetsel, 24. deel van een boom. 26. hakwerk- tuig, 27. roodachtig, 28. komt van schapen, 29. alzo, 30. zuil, 31. insekt, 32. uitroep, 33. vet der melk. 34. ijskegel, 35. voertuig, 37. lol, 39. rivier in Italië, 40. sluiskolk. 45. voeg woord, 46. haag, 47. voedsel, 48. blad papier, 49. voorwerp om te snijden, 51. pers. voor naamwoord. TENTEN-SHOW In en om de Haagse Hourusthallen zal de ANWB van 7 tot en met 11 april a.s. voor de negende maal in successie zijn grote nationale Kampeer- en Caravan- tentoonstellin „Goed Kamp" organiseren. Meer dan 150 exposanten zullen 25.000 m* tentoonstellingsruimte vullen met een keur van tenten, caravans en kampeerac- cesoires. „Goed Kamp", sedert jaren uit gegroeid tot de grootste kampeershow in Europa, geeft een vrijwel volledig over zicht van wat er op kampeer- en caravan- gebied te verkrijgen is. De bezoekers, waaronder een jaarlijks sterk groeienn aantal buitenlanders, zullen zich een prachtig beeld kunnen vormen omtrent de eisen, die men dinet te stellen oan de kampeeruitrusting; maar ook kunnen zij zien op welk een comfortabele wijze het kamperen „bedreven" kan worden. BIJZONDERE STEMPELS Ter gelegenheid van een Nationale Fila telistische Tentoonstelling zal van 7 t.e.m. 9 april a.s. in de Glazen zaal van het Ahoy-gebouw te Rotterdam een tijdelijk bij-postkantoor worden gevestigd. Tijdens deze tentoonstelling zal op 8 april a.s. de 49e Nederlandse Filatelistendag worden gehouden. De op 7 april a.s. in het tijde lijk bij-postkantoor aangenomen gewone, aangetekende en expresse-stukken, als mede de op 9 april in de te plaatsen brie venbus in de Glazen zaal van het Ahoy- gebouw ter post bezorgde stukken zullen van een afdruk van een bijzonder rubber stempel met het randschrift „Nationale Filatelistische Tentoonstelling Roter- dan '61 7 .e.m. 9 april 1961" worden voorzien. De op 8 april in het tijdelijk bij-post- Geldlg tot 6 April '61 div. smaken 32 c* 12 geldzegels samen voor 1 2 2 48 geldzegels 'x ,:S Ct - 12 geldzegels TïéGA De Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. en aangesloten bedrijven N.V. Mckog, Cemij N.V. en Breedband N.V. te IJmuiden vragen in verband met uitbreidingen voor reparatie- en onderhoudswerkzaamheden. Ervaring op het gebied van sterkstroom insta Na ties benevens het bezit van het diploma VEV sterkstroommonteur strekken tot aanbeveling. Zij, die een gedeeltelijke opleiding hebben ge noten of een beperkte praktijk hebben, worden aangeraden eveneens te solliciteren. Voor hen bestaat de mogelijkheid door middel van een bedrijfscursus zich verder in het vak te be kwamen. Het aanvangsloon is afhankelijk van de funktie en de mate van vakbekwaamheid. De lonen zijn gebaseerd op werkclassificatie overeenkomstig de C.A.O. in de Metaalindustrie. Min. leeftijd 25 jaar, max. 35 jaar. Sollicitaties (schriftelijk) te richten aan: Hoogovens - IJmuiden, Personeelsza ken. gebouw „Buitenhof", met vermelding van naam. voornaam, geb. datum, geb plaats, volledig adres en de werkzaamheden die werden verricht. Voor gehuw den komt een Gedurende de wachttijd op de woning worden de reiskosten voor het wekelijks gezinsbezoek vergoed. kantoor aangenomen gewone, aangeteken de en expresse-stukken en de in de te plaatsen brievenbus ter post bezorgde stukken zullen van een afdruk van een bijzonder rubberstempel met het rand schrift „49e Nederlandse Filatelistendag Rotterdam 8 april 1961" worden voor zien. Voor de op 7 april aan te nemen aan te tekenen stukken zullen nummerstroken met de bijzondere opdruk „Nationale Fi latelistische Tentoonstelling" en voor die aan te nemen op 8 april nummerstroken met de bijzondere opdruk „49e Neder landse Filatelitistendag" worden gebruikt. C ALEX WEI8SBERG (24) Toen Winniger mij mededeelde, dat ik over een uur tegenover Eichmann zou komen te staan, voelde ik mijn knieën knikken. Ik geloofde niet dat ik van deze ontmoeting zou terugkeren Ik besloot mijn medewerkers meteen te waarschuwen. Voor een vergadering ontbrak de tijd. Ik sprak telefonisch met Kastner, Komoly en met mijn vrouw. Allen zeiden mij hetzelfde. Er was geen uitweg meer. Ik moest mij in het hol van de leeuw begeven. Er viel niets meer te overleggen, onze politiek was duidelijk. Ik moest tegenover Eich mann ons vier-punten-programma ver dedigen. Winniger beval mij in het café te blijven. Om 9 uur zou een auto van de SS aan de overzijde van de straat op mij wachten. Precies op tijd stopte een zwarte Mercedes. Een SS-Feldwebel sprong eruit. Bent u Herr Brand? Ja. Wilt u instappen. 'Wij reden in snelle vaart de Schwaben- berg op en stopten voor Hotel Majestic, waar ik nog kort tevoren had gewoond. De SS-schildwachten brachten de Hit lergroet. Ik moest ongeveer een minuut in de hall wachten en werd toen bij Eichmann gebracht. Hij ontving mij met de woorden, die dit boek inleiden: U weet wie ik ben? Ik heb de ac ties tegen de joden in het Rijk, in Polen, in Tsjechoslowakije uitgevoerd. Nu komt Hongarije aan de beurt. Ik heb u laten komen om u een zakelijk voorstel te doen. Tevoren heb ik een onderzoek laten instellen naar u en uw mensen, die van Joint en Sochnuth. En ik heb geconstateerd dat u nog overeenkoms ten kunt aangaan. Ik ben daarom be reid u een miljoen joden te verkopen. Allen zal ik ze u niet verkopen. Zoveel geld en goederen zoudt ge onmogelijk kunnen opbrengen. Maar één miljoen, dat zou gaan. Waren voor bloed - bloed voor waren. U kunt dat miljoen uit alle landen bij elkaar zoeken, waar er nog joden zijn. U kunt hen uit Hongarije ne men, uit Polen, uit de Oostmark, uit Theresiënstadt, Aschwitz of waar u maar wilt. Wie wilt u het liefst gered hebben? Mannen, geschikt voor de voortplanting? Vrouwen, in staat om te baren? Grijsaards? Kinderen? Ga zitten en zeg wat. Hij had kort, scherp en afgebeten ge sproken. Ik keek de man eens goed aan. Hij zal ongeveer veertig jaar oud zijn geweest. Van middelmatige grootte, slank, met licht haar, maakte hij de in druk van een gemiddelde handelsbe diende. Ongewoon waren alleen zijn ogen. Staalblauw, hard en scherp, keken zij je aan alsof zij je wilden doorboren. Ik zal deze ogen nooit vergeten. Slechts terloops merkte men zijn smalle gezicht, zijn dunne lippen, zijn scherpe neus op. Men was gedwongen voortdu rend in zijn ogen te kijken. Hij droeg een elegante uniform en bewoog zich stram en hoekig. Ook zijn manier van spreken was ongewoon. Hij stootte een paar woorden uit en hield dan even stil. Wanneer hij sprak, moest ik telkens aan het knetteren van een machinegeweer denken. Hij sprak zonder dialect, maar maakte af en toe fouten. Achter mij zat een stenotypiste. Naast Eichmann stond tijdens het gehele on derhoud een lange, slanke, elegante burger. Ik had alle angst verloren. Terwijl hij sprak was mij duidelijk geworden, dat het om een reële zaak ging. Ik vergat, dat een lichte wenk van deze man mij in de gaskamers van Auschwitz kon doen verdwijnen. Herr Obersturmbannführer, u brengt mij in een heel moeilijk parket U verlangt van mij een beslissing, wie in leven zal blijven en wie zal worden vermoord. Dat moet ik weigeren. Ik wil geen enkel lid van mijn volk verliezen. Ik schrok van mijn eigen antwoord, maar Eichmann reageerde met een blik alsof ik hem een compliment had ge maakt. Ik ben een idealistische Duitser - Herr Brand. En ik beschouw u als een idealistische jood. Vandaag kan ik met u aan één tafel zitten en u een handel voorstellen. Morgen zal ik misschien anders met u moeten praten. Deze toon bij de onderhandelingen met een mas samoordenaar was voor mij ondragelijk. Ik wilde strikt zakelijk blijven. Ik ben geen idealistische, maar een doodeenvoudige jood, zoals er in de straten van Budapest tientallen rond lopen. Ik ben gekomen om mijn volk vrij te kopen, dat anders vernietigd wordt. Ik weet niet, wat voor waren ik u kan aanbieden. Alle joodse fabrie ken en zaken zijn gesloten - alle koop waar is in beslag genomen. Ik kan u geld aanbieden. Wat verlangt u? Ik kan u niet alle joden van Euro pa verkopen, ook al zoudt u mij nog zo veel geld of waren aanbieden. Nu nog niet. Misschien komt dat nog wel. Maar één miljoen joden kan ik laten lopen. Wij zijn echter geïnteresseerd in goede ren. Niet in geld. In elk geval heb ik voorlopig geen volmacht om met u over een losgeld te spreken. Ik vertrek over morgen naar Berlijn en zal deze aange legenheid nogmaals met onze leiding bespreken. U moet inmiddels nagaan, welke goederen u ons kunt aanbieden. Ik kan u hier in 't geheel geen goederen aanbieden, die u zouden in teresseren en die u niet zonder meer zelf in beslag zoudt kunnen nemen. Dat begrijp ik wel. Hongaarse goe deren interesseren mij dan ook niet. Ik weet, dat u en uw mensen hier een zaak van een dergelijke omvang niet eens kunnen afsluiten. Ik heb u laten roepen om u een voorstel te doen dat, naar ik geloof, naar het beoogde doel zal kun nen voeren. Ik spitste de oren. Reis naar het buitenland, neem rechtstreeks contact op met uw mensen en met de Geallieerden, en kom dan met een concrete offerte bij mij terug. Wanneer wij tot een akkoord komen, dan zullen wij Duitsers de op ons ge nomen verplichtingen met Duitse stipt heid nakomen. Zeg maar, waarheen u wilt reizen. Wij zullen u de verlangde reispapieren verstrekken. Nu volgde er een pauze. Ik dacht koortsachtig na. In Zwitserland zat Sal ly Mayer van de Joint. In Konstantino- pel echter bevonden zich mijn zionis tische broeders. Die zouden beter be grijpen waar het om ging. Die beschik ten in Jeruzalem en in Kaïro over rechtstreekse verbindingen met de Ge allieerden. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1961 | | pagina 4