HENK HARTOG IMI _U/I in het Vredenburg-paviljoen van de Jaarbeurs te Utrecht X i Uw Radio toestel Horlogerie Van Manen I Vrijdag I I 31 I Wereldgezondiieidsdag 1961 Circus-karavaan arriveert in Veenendaal FA. G. J. HIENSCH Moeilijke voeten? V H^° G\#6 I TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 31 MAART 1961 Nr. 25 Een ongeluk ligt in een klein hoekje (maar kan meestal worden voorkomen!) Unieke meubelexpositie in paviljoen Vredenburg Harry Belli brengt TIJGER TE PAARD! Ver. van Suikerzieken hield openbare vergadering het speciaal adres Mooie Hoed, bijpassende Sjaal en Handschoenen. Leuke Tas prima Paraplu sterke Nylonkousen. De Modezaak voor Dames en Meisjes Voor eerste en tweede hypotheken en vaste goederen dan naar orthopaedist W. S. RIJKE Hoogstraat 28 - Telefoon 2521 Het perspektief van de nieuwe mode bij: Een fraaie, zeer uitgebreide kollektie herenkleding in totaal nieuwe stoffen in totaal nieuwe dessins. Perfekt afgewerkt en zeer modieus - met 'n plezierig aksent van verzorgde zorgeloosheid! Vrije toegang voor particulieren! 30 MAART MAART APRIL APRIL I 4 5 6 7 8 APRIL APRIL APRIL APRIL APRIL Elke dag geopend van 10 uur 's ochtends tot 10 uur 's avonds U krijgt nü reeds de nieuwste collecties te zien van tientallen vooraanstaande fabrikanten uit binnen- en buitenland! MEUBELTOONZALEN Niet lang geleden gingen ln Engeland twee jongetjes op de spoorbaan liggen, toen in de verte een trein naderde. Ze deden een spelletje: wie het laatst wegspringt, heeft gewonnen. Ze wonnen allebei, maar de machinist trof geen schuld. Toen de zaak werd onderzocht, bleken de kinderen thuis te zyn op gevoed in een voortdurende vrees voor allerlei gevaren. Daardoor werden z\j innerlijk gedreven tot waaghalzerijen, wanneer zy even aan het ouderlijk ge zag waren ontsnapt. De ouders waren niet te overtuigen, dat zij zelf de meeste schuld droegen aan het ongeluk. Omgekeerd hoe dikwijls moeten de ouders niet achteraf zeggen: Had ik nu maar.... Zij hebben de gevaren te licht geteld. Had ik nu maar mijn kind niet op straat laten ballenHad ik nu maar het stopcon tact van een veiligheidsstekker voorzien... Had ik mijn kind nu maar tijdig zwem les gegevenHad ik de baby nu maar niet alleen gelatenHad ik het ratten kruit, het bleekwater of het medicijn flesje nu maar beter opgeborgen„Had ik nu maar.... dan zou er niets zijn ge beurd!" Dergelijke dingen kunnen natuurlijk al leen maar in andere gezinnen voorkomen. Niet bij onszelf. Wij letten immers veel te goed op. Dat dachten ook de ouders van die twee Engelse jongetjes, die voor de trein gingen liggen. Dat dacht ook de dame, die in een mooi nylon nachthemd de kachel oprakelde en daarbij inbrand vloog. Dat dacht ook de moeder, die de wieg bekleedde met een mooi plastic gor dijntje, waarin haar baby verward raakte en stikte. Een ongeluk ligt in een klein hoekje, ook bij ons. „Mamma, er staat „inflamable" op dit flesje. Betekend dat, dat het goedje kan branden?", vroeg een Luxemburgs meisje aan haar moeder. „Doe niet zo dom kind, inflammable betekent juist onbrandbaar", antwoordde de moeder. Een uur later was het hele huis een geblakerde puinhoop. De vergissing van de moeder was niet zo onbegrijpelijk. Ze dacht waarschijnlijk aan woorden als „formeel" en „informeel", die een tegenstelling uitdrukken, waarbij, het voorvoegsel „in" de betekenis heeft van „niet". Het zowel in de Franse als Engelse taal taal voorkomende woord „in flammable" is daarop echter een uitzon dering, waarvan mensen in andere landen meestal geen weet hebben. Ook hier lag het ongeluk dus in een klein hoekje. 220 MILJOEN Wist u, dat er jaarlijks in de wereld meer mensens sterven aan ongelukken dan aan andere doodsoorzaken met uitzonde ring van kanker en hart- en vaatziekten? Wist u, dat in de meeste landen meer kinderen tussen 5 en 19 jaar omkomen door ongelukken dan door alle andere oorzaken tezamen? In Frankrijk gebeurt elke twee minuten een ongeval, dat de dood of de blijvende arbeidsongeschikt heid van het slachtoffer ten gevolge heeft. Alleen al in de Verenigde Staten gingen in 1959 als gevolg van ongelukken 220 mil joen mandagen verloren. U denkt daarbij natuurlijk direct aan verkeersongevallen. Die eisen inderdaad een zware tol aan mensenlevens en aan slachtoffers, die tijdelijk of blijvend inva lide worden. Natuurlijk proberen we alle maal ideale weggebruikers te zijn, maar de Nederlandse statistieken wijzen uit, dat ieder van ons jaarlijks een kans heeft van 1 op 300 om min of meer ernstig gewond te raken bij een verkeersongeval. Bij de" voetbalpool en bij de meester loterijen zijn de kansen heel wat minder Het verkeer is niet de enige en zelfs niet de grootste schuldige. In Engeland gebeu ren er elke dag 45 ongelukken met dode- (Advertentie) Van 30 maart t/m 8 april worden in het Vredenburg-paviljoen van de Jaarbeurs de nieuwste meube len uit binnen- en buitenland tentoongesteld. De toegang is vry voor particulieren. In samenwerking met tientallen fabrikanten is deze expositie spe ciaal georganiseerd in verband met het 25-jarig jubileum van Henk Hartog's meubeltoonzalen. U vindt er vooral gezelligheid en vele mo gelijkheden voor een gerieflijk, smaakvol interieur. De tentoon stelling is dagelijks (behalve 1ste Paasdag geopend van 10 uur 's ochtends tot 10 üur 's avonds. Goede Vrijdag en 2de Paasdag bij uitstek twee dagen om samen 'n gezellige trip naar de Jaarbeurs te maken - en veel interessants te zien! lijke afloop. Daarvan zijn er 14 te wijten aan het verkeer en 5 aan arbeidsongeval len, doch met minder dan 24 van die 45 dodelijke ongelukKen doen zich voor in of rond de woning, waarin men zich juist zo veilig waant. .VATBAAR Het tragische is, dat de meeste ongeval len hadden kunnen worden voorkomen. Diepgaande onderzoekingen in vele lan den en ook in ons land neuoen uitgewezen, dat vrijwel alle ongevallen zijn toe te schrijven aan menselijke factoren: ver moeidheid, angst, domheid, ongenoegen over moeliijkheden in het gezin of op de arbeidsplaats, zorgen wegens financiële tegenslag, opwinding over een grote ge- oeurtenis, onbedachtzaamheid, dronken schap, gedachteloosheid, etc. De ongeval lenstatistieken wijzen bijvoorbeeld uit, dat «Kinderen kort voor de maaltijden, wan neer zij dus de minste weerstand hebben, net meest „vatbaar" zijn voor allerlei on gelukken. Een uitstekende automobilist, die meer dan tien jaar zonder een enkel schram metje had gereden, ging op weg om op de burgerlijke stand zijn eerste kind aan te geven, waarop zijn vrouw en hij jaren lang hadden gewacht. Hij verongelukte op weg naar het gemeentehuis^ omdat zijn gedachten meer door de baby dan door het verkeer in beslag werden genomen. Een monteur had zestien uur achter el kaar aan een spoedopdracht gewerkt. Toen hij naar huis ging, liep hij half-slapend tegen de ladder van een glazenwasser op. De monteur bleef ongedeerd, doch de glazenwasser werd voor zijn verdere le ven invalide. Het ongeluk lag in een klein hoekje, doch het had kunnen worden voorkomen De Wereldgezondheidsorganisatie, waar bij al 104 landen over de gehele wereld zijn aangesloten, voert sinds haar op richting op 7 april 1948 een ononderbro ken strijd tegen ziekten, die de mens heid belagen, en tegen misstanden op het gebied van de geestelijke en licha melijke volksgezondheid. De oprichtingsdag van deze organisatie wordt jaarlijks herdacht met een interna tionale campagne, waarin de aandacht van de wereldbevolking wordt gevestigd op een bepaald aspect van het gezondheids- werk. Dit jaar is het thema van deze dag: „Ongelukken behoeven niet te gebeui^n". Het zal wel een zuiver toeval zijn, dat voor dit thema juist de dertiende verjaar dag van de Wereldgezondheidsorganisatie is gekozen. Een ongeluk is niet iets, dat toevallig gebeurt, zo zegt de directeur generaal van de organisatie, dr. M. G. Candau, in een boodschap tot de wereldbevolking. Elk ongeluk is het resultaat van een reeks oorzaken. Wanneer deze oorzaken worden weggenomen, worden ook ongelukken ver meden. Ieder van ons kan daaraan meewerken. Op elk gebied. Verkeersveiligheid is niet alleen een zaak voor de autoriteiten doch evenzeer voor de weggebruikers. Bedrijfs veiligheid is niet alleen een zaak voor de bedrijfsleiding doch evenzeer voor de ar beiders en de employé's. De veiligheid in en rond de eigen woning is een zaak, die ieder van ons en zeker alle ouders aan gaat. Het is de schande van onze tijd, dat on gelukken van allerlei aard meer mensen levens kosten en meer slachtoffers inva lide maken dan de laatste wereldoorlog. Het is vooral een schande, omdat vrij wel alle ongelukken kunnen worden voor komen door kleine voorzorgen en door een grotere oplettendheid. Uw kinderen en uw andere huisgenoten hebben er niets aan, wanneer u alleen dit stukje hebt gelezen. U moet iets doen en wel direct. Dus: eindelijk dat kapotte stopcontact repa reren, het steeds wegglijdende vloer- klecdje vastleggen, het medicijnkastje onbereikbaar ophangen voor de kinde ren, de defecte gasslang in de keuken vernieuwen, de gebarsten sport van de ladder versterken, de baby niet meer met de zuigfles alleen laten, de steel van de koekepan niet meer buiten het fornuis laten uitsteken, de vensterslui tingen controleren en duizend andere „kleine hoekje" waarin de ongelukken verborgen liggen, grondig zuiveren. Dan zult u nooit achteraf behoeven te verzuchten: „Had ik nu maar In de loop van deze week zal het circus Belli, tezamen bestaande uit meer dan zestig wagens, zijn enorme vier-mast-tent op het sportterrein van de V.S.W. opzetten. Het grootste gedeelte van het materieel komt van het winterverblijf Hilversum, terwijl vanuit het buitenland een deel van de levende have naar Veenendaal vervoerd is. Het optreden in Veenendaal, dat zoals bekend op ini tiatief van de jubilerende V.S.W. tot stand gekomen is, betekent voor het circus de première van het nieuwe seizoen. Zo zullen in de komende maand ook nog voorstellingen gegeven worden in Hilversum en theater Carré te Amsterdam. In de nog vrijwel nieuwe vier-mast- tent is plaats voor ruim tweeduizend personen, terwijl een groot circusorkest voor de muzikale opluistering zorgt. Het programma omvat tal van attrac tieve onderdelen. Om er enkele te noe men: Signor Wolfi met Berberleeuwen, Pepi de boksende kangeroe, Elvira Vonderp met haar volbloeds moderne en klassieke hogeschool en Elly Belli Strassburger met prachtige paarden- dressuur. Harry Belli's brengt een bijzonder apart nummer dat in het programma vermeld staat als Tijger te Paard. Voor de lach zorgen de Deense clowns Steckel Brothers met ongeëve naarde assistentie van het Italiaanse kwartet, de 4 Dilillos. De acrobatiek ontbreekt evenmin. De onbegrijpelijke verrichtingen van Jean en partner op de vrijstaande ladders, behoren tot de beste nummers in de De afd. Ede, Wageningen, Veenendaal van de Ned. Ver. van Suikerzieken hield j.l. woensdagavond een openbare vergade ring in Hotel „de Korenbeurs" te Veenen daal. Voor een goed gevulde zaal sprak dr. J. H. v. Enter, internist aan het Juli ana Ziekenhuis te Veenendaal over het onderwerp „Het voorkomen en oorzaken der Suikerziekte". Aandachtig werd zijn rede gevolgd waar in hij uiteenzette dat erfelijkheid en vet zucht een grote rol speelt in de oorzaken van diabetus. Hij gaf een overzicht over circuswereld. Ook liefhebbers van tra- pezewerk komen volop aan hun trek. Bij de levende have bevinden zich be halve leeuwen, tijgers, paarden enz., ook een aantal gedresseerde olifanten. Dinsdag 4 april a.s. zal het circus uitsluitend voorstellingen geven voor het personeel van de V.S.W., terwijl woensdag 5 april het circus voor het publiek geopend is. de percentager suikerpatiënten in de ver schillende leeftijden bij vrouwen en man nen. Enkele vragen werden gesteld die door hem tot tevredenheid der stellers werden beantwoord. Hierna kwam mej. Jansen diëtiste ver bonden aan het voorlichtingsbureau voor de voeding aan het woord. Zij zette op eenvoudige en duidelijke wijze uiteen wat voor stoffen ons lichaam nodig heeft om te leven. Tevens bracht zij de mogelijkheid van een dieetcursus in Veenendaal naar voren, om te bereiken dat ook diabetici eens van een Jekker schoteltje kunnen ge nieten. Voor deze cursus, die in het na jaar beginnen zal gaven zich een zevental deelneemsters op". Dit aantal moet echter minstens zestien zijn. De kosten bedragen slechts 2,50 totaal. De cursus duurt 4 weken. Dames, ook niet leden der ver eniging, kunnen zich opgeven bij de di rectrice der Huishoudschool. Vóór de filmvertoning gaf de heer Bloe- mendaal secretaris der „NVS" een over zicht van de inhoud der film, die jammer genoeg alleen in het Engels is opgenomen. Nu kon echter ieder deze film goed be grijpen. Na een propagandistisch woord, dat diepe indruk maakte, werd deze ver- voldoet U misschien niet meer. 't Wordt te oud! Wij hebben de jongste modellen en juweeltjes van weergaven ten verkoop klaar staan. En op ons zaken-programma staat SERVICE met hoofdletters. Zandstraat 111 Markt 17 Telefoon 2678 Telefoon 3486 VEENENDAAL CL VOOR GROTE SORTERING KINDER- EN MEISJES HOEDEN Hoofdstraat 108 - Veenendaal - Telefoon 3324 OOK VOOR REPARATIE VAN UW PARAPLU epmei'IPN Kerkewijk 110 - Telefoon 0 8385-2252 Veenendaal. Spreekuur elke maandag van 3-5 uur n.m. in café-rest. Vonk, Kerkewijk 13, Veenendaal. Geen stalen steunzolen maar de nieuw ontwor pen massagezolen. Vele adressen ter aanbeveling in Veenendaal beschikbaar. PRONTO HOEK ZWAAIPLEIN ,t> f25* Méüheltentoonstelling Donderdag opening 2 uur Goede Zaterdag I Maandag Vrijdag 2de Paasdag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 4///////Ar///r///////6. Desgewenst kunt u gebruik maken van Hartog's Amerikaans Servicesysteem. Franco levering door geheel Nederland. Ons hoofdmagazijn, Aelbrechtskade I00 Rotterdam 15 tot 30% BESPARING ROTTERDAM AMSTERDAM ARNHEM ENSCHEDE

De Vallei | 1961 | | pagina 3