Nog 4 weken SLASAUS No. 9 DE VALLEI maakt u het leven goedkoper Een tweede tocht naar Chatham RECHTSHOUDEN Beweging in de varkensvoeding SMEER- LEVERWORST BfLj: Voor de Jeugd DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 7 APRIL 1961 Nr. 28 Knallende musketten en wederzijdse waardering Fietsers houdt rechts BE6EEF U MET IN GEVAAR: HOUDT RECHTS!!'. VOOR DE BOER BM^IJ SE9 ALBERT HEIJN Hier is AH-Kienspel M k k ik k ik ik k ik k k ik k ik k k k k k k ik k k ik ik k k ik ik Absoluut gratis! Wie kien is doet mee! voor Aivalite,t MAARTS WEER Ook Alaska heeft een legende over de zondvloed De vlinder en de bloem Raar, maar waar! Maak je eigen dobbelsteen Het van sprookje de stukgedanste schoentjes Hoewel de vlagofficieren van de Engelse marine zich hun waardigheid wel bewust zijn, stond de admiraal op het puntje van het sluishoofd in Chatham duidelijk zichtbaar te lachen, toen hij de Nederlandse jager „Limburg" de haven, zijn haven, zag binnenlopen. Die admiraal, sir Robin Durnford-Slater, verbrak daardoor enigszins het ceremonieel, dat behoort bij het officieel be zoek van een buitenlands oorlogsschip, maar hij had er reden toe. De „Lim burg" voer immers de sluis binnen met op de boeg twee stukken roestige ketting, als een herinnering aan het doormiddenvaren van een ketting door Michiel Adr.zoon de Ruyter, bijna driehonderd jaren geleden. ten groeien, want ook die landen leve- Wij allen aan boord van de Limburg hadden half verwacht, dat de Engelsen zelf zouden pogen ook een herinnering aan de beroemde tocht naar Chatham weer levend te maken, al was het maar door een lint over de rivier de Medway te spannen, dat de Limburg zou moeten kapotvaren. Maar er was niets anders dan de admiraal en zijn staf, benevens een marinierskapel, die de Nederlandse onderzeeboot jager met de nazaten van De Ruyter een galmend welkom toe- blies. De admiraal had echter te vroeg gelachen en de muzikanten van de kapel wisten niet hoe letterlijk zij dat „nazaten van De Ruyter" wel moesten nemen, 's Anderendaags verscheen er namelijk een compleet zeventiende eeuws landings detachement op het dek van de Limburg, met admiraal De Ruy ter aan het hoofd. Weliswaar klommen die ruige zeebonken en de wat stram mere mariniers midden op de uitge strekte Engelse marinewerf van Chat ham in een twintigste eeuwse bus, maar toen zij in de buurt van het stadscen trum in dit Engelse Den Helder hun vlag ontrolden en met slaande trom verder marcheerden, verdreven zij me teen alle auto's uit het stadsbeeld. De wat verbaasde Engelse politiemannen, die een nette, naar hedendaagse opvat ting geüniformeerde en marcherende erewacht voor de Nederlandse Schout bij Nacht verwacht hadden, zetten toch maar het verkeer stil. Die politieman nen en het niet talrijke publiek wisten echter onmiddellijk wat er aan de hand was. Meer nog dan bij ons leeft onder de Engelsen de maritieme geschiedenis en toen zij een historische Hollandse groep zagen naderen, die bovendien met luide knallen deed weten, dat de musketten ook zouden kunnen schieten, wist elke inwoner van Chatham, dat De Ruyter weer zijn intocht maakte. Maar éénmaal immers is het een vijand gelukt voet op Engelse bodem te zetten en daar zijn doel volledig te bereiken: dat was onze Michiel de Ruy ter, de gedrongen stuurman van de Groene Leeuw, die het tot admiraal van de staatsvloot gebracht had. Dat was in Chatham in 1667, waar toen het grootste deel van de Engelse thuisvloot vernie tigd werd. Nu, in 1961, waren de bedoelingen na tuurlijk niet boos, maar toch drong De Ruyters groepje op naar het stadhuis van Chatham. Geheel overeenkomstig de oude geschriften geschiedde dat met tamboers en pijpers voorop, met vlie gende vaandels en met knallende mus ketten. Maar bij het stadhuis ontstond geen paniek onder de Engelsen. In tegendeel, de Nederlanders werden plechtig met toespraken ontvangen, en de commandant zeemacht, Baron De Vos van Steenwijk, ontving geschenken van de burgemeesters van Chatham en de destijds ook geteisterde buurge meenten Gillingham en Rochester. Admiraal De Ruyter, in een uitste kend gelijkende creatie door de artille rie-officier van de Limburg, overhan digde de drie burgemeesters een pla- quêtte met zijn wapen en in zijn toe spraakje sprak hij er zijn vreugde over uit, dat de drie steden langs de Med way zich zo aardig hadden hersteld van de Hollandse actie van destijds. Toeval lig had dit gehele kleurrijke schouw spelletje plaats op de verjaardag van De Ruyter. De eigenlijke aanleiding ertoe was een Engelse uitnodiging aan de Neder landse marine om aanwezig te zijn bij de plechtige sluiting van een hoofd kwartier, dat nog steeds in Chatham gevestigd was. De Engelsen verwacht ten wel, dat de Nederlandse marine meer zou doen dan een stram peloton leveren voor de grote parade bij de plechtigheid. Hun gedachten gingen echter meer in de richting van bijvoor beeld een bezem in de mast van de Limburg. De Ruyter had immers ook nu en dan een bezem in de mast ge voerd om te bewijzen dat hij „de zee van Engelsen had gezuiverd". Nu was het echter een veel mooiere vertoning, die door de Engelsen zeer werd gewaar deerd. Evenzeer konden wij echter tijdens het officiële deel van de plechtigheid, een bijzonder stramme en zeer uitge breide parade, waardering voor Neder land beluisteren. Toen de Nederlandse Schout bij Nacht, de commandant zee macht, op het paradeterrein verscheen, tezamen met de commandant van de Limburg en de Nederlandse marine attaché in Londen, ging er een gemom pel door de rijen Engelse zee-officieren, matrozen en burgers, een gemompel van „kijk daar heb je de Hollandse admi raal", met een waarderende ondertoon. Dat was in de kracht van: „die Neder landse marine is toch maar de enige die vergelijkbaar is met de Engelse". Een zelfde toontje liep door de rijen toen even later het officiële paradedetache ment van de Limburg meeliep in het défilé van de sluitingsplechtigheid. Men moet daarbij dan weten, dat er naar Engelse opvatting maar één zeemacht ter wereld is, en dat is de Britse. Die marine heeft maar éénmaal in de thuis haven en meermalen daarbuiten klop gehad en dat was van de Hollanders. Dus zijn die Hollanders (bijna) even goed als de Engelsen en hun schepen. Zo is de sportieve en eerlijke opvat ting van de Engelsen. Natuurlijk her inneren zij er dan graag aan, dat de Engelse marine de Nederlanders gehol pen heeft de Spaanse Armada te ver slaan, maar zij geven ook weer toe, dat het dus (deels aan de Hollanders te danken was, dat de Spanjaarden toen niet in Engeland konden landen. Uit die gezamenlijke maritieme ge schiedenis en uit de rechtstreekse sa menwerking in de tweede wereldoorlog en nu in Navo-verband is een weder zijdse waardering ontstaan, die men zich niet zou kunnen voorstellen tussen bijvoorbeeld Frankrijk en Duitsland. Toch zal ook die langzamerhand moe- PLANNEN TER VERVANGING VAN DE „QUEEN MARY" Vorige week zijn plannen aan het licht gekomen om Groot Brittanië's oceaansto mer de „Queen Mary" te vervangen, toen de regering haar voornemen aankondigde om 18 miljoen Pond ter beschikking te stellen om de Cunard White Star Limited met dit project te helpen. De nieuwe oce aanstomer, die 75.000 ton zal meten, zal 30 miljoen kosten. Het voorschot van de regering zal worden gegeven in de vorm van leningen, maar een bedrag van maxi maal 3Vt miljoen Pond kan in de vorm van een schenking worden gegeven. ren hun aandeel in de Navo-vloot, al staan hun eskaders dan in dat verband onder Navo-admiraals. Dat zijn En gelsen en Nederlanders. Laten we het maar eerlijk zeggen, de fietsers nemen met de plicht tot rechts- houden ook maar al te vaak een „loopje". Goed, goed, de fiets is wat minder sta biel, wat vlugger uit z'n evenwicht door een onverwachtse windvlaag of een kuil tje in de weg. Maar dat is nog geen reden om zichzelf en anderen in gevaar te bren gen door maar zo'n beetje door het ver keer te laveren. Om met z'n tweeën te blijven fietsen waar dat het verkeer in gevaar brengt of belemmert (en dus ver boden is). Verb.VeiligVerkeer Of om met z'n drieën naast elkaar te rijden en de hele (verdere) verkeerswe- reld aan zijn fietswiel te lappen. Wat on der alle omstandigheden - ook al is er plaats „voor tien"! - verboden is. Het zou goed zijn indien alle fietsende Nederlan ders dit euvel eens van achter het stuur wiel van de auto konden bekijken. Zij zouden zich (begrijpelijk, zij het niet ver standig!) óók opwinden. Fietsers horen niet midden op de rijbaan, zomin als au to's op het fietspad. Daarbij komt dat bij niet voldoende rechtshouden de fietser, bromfietser of motorrijder veel schrik en last kunnen ondervinden van de luchtzuiging van voor bijrijdende auto's. Ook dat is - vooral bij vrachtauto's met aanhangwagens - een gevaar dat niet zelden tot vreselijke on gelukken leidt. Daarom ook moet het voor de fietser een vanzelfsprekendheid zijn om zover mogelijk van het snelverkeer vandaan te blijven. Dus: uiterst rechts. De automo bilist op zijn beurt zal er voor moeten zorgen voldoende ruimte te laten wanneer hij fietsers of bromfietsers inhaalt. Ook hier kan een verstandig weggebruik weer tot een veilig samenspel worden. Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer. Overziet men de varkensvoeding over een reeks van jaren dan zijn daarbij als regel veel meer opmerkelijke wijzigingen of ontwikkelingen aan te wijzen dan wan neer men hetzelfde bij de rundveevoeding doet. Eén van de oorzaken is ongetwijfeld de veel grotere mogelijkheid voor onderzoek bij de varkens: De dieren zijn veel kleinder, zodat men voor veel minder kosten met veel meer proefdieren kan werken. Een tweede belangrijke oorzaak is, dat de voeding van de varkens voor het over grote deel uit mengvoeders bestaat. Nieuwe vindingen kunnen dus binnen de geldende voorschriften gemakkelijk in de praktijk worden gebracht via de meng voeders. Hoe het ook zij, een feit blijft het in elk geval, dat enkele trekken van de varkensvoeding zich in de laatste jaren hebben gewijzigd. Genoemd mogen in dit verband worden de toevoeging van koper, de toevoeging van zink, en de mogelijkheid van antibio ticum-toevoeging aan sommige varkens voeder. Aan de eiwitvoorziening van de varkens wordt de laatste jaren grote aan dacht besteed in verband met de amino zuren. De tijd is niet ver meer, dat amino zuurnormen in de varkensvoeding alge meen gehanteerd zullen worden. Ok onder invloed van het gehele com plex van economische verhoudingen in de landbouw voltrekken zich belangrijke veranderingen in de varkensvoeding. On der invloed van de stijgende arbeidskos ten wordt de ruimte tussen kost- en op- brengstprijs ook in de varkenshouderij ge durig kleiner. Eén van de gevolgen van deze ontwikke ling is, dat men op de arbeid voor voe- Door onvoorziene omstandigheden kon deze advertentie niet in het nummer van afgelopen woensdag wor den meegenomen. 4187 prijzen te verdienen Opeis Rekord model' 1961, Siemens koelkasten (110 ltr.), Erres was- combinaties, Braun electrische keukenmachines, Philips transistor keukenradio's, Philips Mignon platenspelers, Pontiac horloges (dames of heren), Arzberg twaalfpersoons theeserviezen (vijftien- delig), Philips lichtgewicht strijkijzers, Ronson Cadet sigaretten aanstekers, Westclox Baby-Ben luxe wekkers, Parker ballpoint bureausets en lederen manicure sets. Op d* ander* kant van d* Kienspelkaart vindt u d* door u op t* lossen puzzel. Een Philips keu- BHKIMiraË wi kenradio voor mevr. A. Riwald, fcii WW Korte Tuinstr. 7, Enkhuizen. de lekkerste per fles 100 gram Een Erres was- combinatie voor mevr. Termeer, Laageinde 201, Kapel Avezaath. Een Ronson aan steker voor mevr. Grooters, Mr. J. v. Lierstraat 14, Emmen. Een Siemens koel kast voor mevr. S. 'G. de Visser, Elegaststraat 1, Amsterdam. Een Pontiac pols horloge voor mevr. J. Jongen, Houtstraat 5, Venlo. Een Braun keu kenmachine voor mevr. A. v. d. Velden, Neuweg 339, Hilversum. Een Philips pla tenspeler voor mevr. Goede, Or. Nassaustr. 6, Valkenswaard. Prijzen van deze artikelen geldig t/m woensdag 12 april Vergelijk de nummers in de lijst hierboven afgebeeld met de num mers op uw AH-Kien» spelkaart. Alle spel regels vindt u duide lijk en uitvoerig op de AH-Kienspelkaar- ten vermeld. Of u klant bent of niet u kunt geheel gratis meedoen aan het AH- Kienspel. U hoeft niets te kopen. Er as gezellig werk voor leuke, handige meisjes in onze winkels. Wie daar wat voor voelt, informeert eens in de dichtstbijzijnde AH-zaak. In de AH-winkels treft u een complete lijst aan van de prijswinnaars in uw omgeving. Let op de 10 de AH-KienspeJadyertentie - vandaag over een week in dit blad. Albert Heiin ding en verzorging gaat besparen. De toe nemende aandacht voor de automatische droogvoedermethode spruit daaruit voort. Tegenover het grote voordeel van de arbeidsbesparing staat evenwel een niet onbelangrijk nadeel. De slachtkwaliteit wordt er niet beter op. Ook het voeder- verbruik per kg. groei stijgt wat. Dit laat ste is niet altijd even duidelijk, maar dat komt omdat in vele gevallen de tot dus ver gebruikelijke bij voedering met te roy ale hand wordt toegepast. Het nadeel van een iets vetter slacht- produkt blijft evenwel bestaan en op onze 4 miljoen slachtvarkens betekent dat al gauw 5000 ton spek extra per jaar. Nu worden lang niet alle varkens vol gens de automatische droogvoedermethode gemest, zoadt de werkelijkheid veel gun stiger is, maar toch mag dit kwaliteitsas pect niet gebagatelliseerd worden. Is men dus enerzijds bezig via de voe der arbeid op de produktiekosten te be sparen, anderzijds tekent zich in de var kenshouderijkern een ontwikkeling af, waarbij men naast de voeding de gehele varkenshouderij rationeler wil maken. Deze kernen nemen een speciale kracht in dienst, die herhaaldelijk de aangeslo ten varkenshouders van voorlichting dient Langs deze weg hoopt men naar ana logie van de reeds bekende rundveevoe dingskernen de vinger te leggen bij een aantal onvolkomendheden, o.m. ook in de voeding. Verwacht mag zeker worden dat hierdoor een betere rentabiliteit van de varkenshouderij op de aangesloten be drijven het gevolg zal zijn. In de derde plaats moet genoemd wor den de opkomst van mengvoeders met ex tra hoge zetmeelwaarde. Bij de tot dus ver gebruikelijke biggen en varkensmeien ligt de zetmeelwaarde meestal tussen 660 en 700 gzw. per kg. voer. Onder invloed van de in de Verenigde Staten voorko mende ontwikkeling komen nu mengvoe ders naar voren met zetmeelwaardecijfers die 700750 gzw. per kg. bevatten. Deze hogere zetmeelwaarde komt tot stand door vooral extra maïs en milocorn en minder gerst en grintzemelen in het voer op te nemen. De prijsverhoudingen op de voedergraan markt werken deze ontwikkeling in de hand. Ook denkt men er hier en daar aan om al of niet in combinatie met de hoge zetmeelwaarde enig vismeel in het voer voor mestvarkens na 50 kg op te nemen. Het resultaat is, dat op deze zetmeel- waarde-rijke mengsels de varkens zeer vlot groeien en in relatief korte tijd rijp zijn voor aflevering. De mogelijkheid be staat, dat ook hier evenals bij de auto matische droogvoedermethode - de slacht kwaliteit wat lijdt. Veel maïs maakt het spek zachter en er misschien een kans dat de vetafzetting iets groter wordt. Dit laat ste moet echter nog bewezen worden. Se dert enige maanden worden in enkele provincies daarom mestproeven met var kens uitgevoerd in samenwerking met het Centraal Veevoederbureau om daarover t.z.t. een behoorlijk oordeel te kunnen ge ven. Samenvattend kan worden vastgesteld, dat zich in de varkensvoeding meer dan één ontwikkeling aftekent, die géén ga rantie inhoudt voor de hoogste slachkwa- liteit, maar wél economische perspectieven inhoudt voor de individuele varkensmes- ter. En dat is een zaak, waar men niet te licht over mag oordelen. Tot de 18e was de maand maart Alleszins vermeldenswaard Maar wat wij na die datum kregen Viel menigeen wel heel erg tegen Tot die datum was het vaak zon Waarvan men toen genieten kon Met temperaturen tot 20 graden Wel ging men nog niet zonnebaden Doch de winterjas werd opgeborgen De zon zou wel voor warmte zorgen Dat was de gedachtengang van velen Maar de winter liet niet met zich spelen Dat bleek aan 't eind van 't winterseizoen Toen de lente haar intree ging doen Gehuld weer in een dikke jas (Wat buiten echt behaaglijk was) Ging men naar buiten, indien nodig En 'n zonnebril was overbodig Vanaf dat lentetijd begon Zag men praktisch haast geen zon Zo ging het door tot einde maart 't Bekende gezegde, maart roert z'n staart Kwam ook dit jaar weer tot z'n recht Wordt dan ook niet voor niets gezegd Elkeen verlangt weer naar de zon Schijnend, als zij in maart begon Hopenlijk gaat zij in april weer schijnen Van mij mag 't koude weer verdwijnen 'k Zou bijna nog de mist vergeten Menigeen dacht toen verbeten Wat 'n last brengst mistig weer En wat een doden in 't verkeer Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal WIE ZIJN ER VOLGENDE WEEK JARIG 1 april Joke van Maanen 1 Joke Vermeulen 1 Betty Jansen 2 Beppie Schoonderbeek 4 Bertie v. Viegen 4 Teunis v. Grootveld 5 Arina Hardeman 6 Willy Louwers 7 Jan van Leijen Allemaal van harte gefeliciteerd en een prettige dag toegewenst door Tante Jos. CAPSULES EN ZILVERPAPIER Natuurlijk kregen we deze week weer capsules en zilverpapier binnen, n.l. van Jaap Lodder en van Henk en Ina Graas. Fijn hoor, doen jullie je best maar. De blinden, die door jullie sparen een hond kunnen krijgen, zijn jullie er heel erg dankbaar voor. Tante Jos. Figuur a. De legende over een grote overstro ming - een zondvloed - kan men lezen in de mythologie van vele volkeren. De Indianen van de Tlingitstam in z.w.- Alaska vertellen over een vloed, die het gehele volk verjoeg, de bergen in. Op de top van één der bergen bouwden zij een muur van rotsstenen, die een stevig bolwerk vormde, waarachter zij een schuilplaats konden vinden. Maar de beren volgden hen, wisten aan de andere kant van de muur te komen en doodden een groot aantal mensen. Al leen zij, die honden hadden, werden gered doordat de honden de beren op een afstand hielden. Er zijn verscheidene „uitleggingen" over de oorzaak van de vloed. Hier is er éénDe eerste man ter wereld heette Quis. Hij had een wonderschone vrouw. Omdat hij niet wilde, dat andere man nen naar haar zouden kijken, doodde hij alle zonen van zijn zuster voordat zij de kans kregen om op te groeien. Tenslotte kreeg een kraanvogel mede lijden met de arme vrouw. Hij bracht haar een toverdrank en spoedig daarna schonk zij het leven aan een onkwets bare en onoverwinnelijke zoon. Deze groeide zeer snel op. Zijn oom probeer de van alles wat hij wist om hem te doden en toen hem dat niet gelukte, riep hij de vloed op, opdat de gehele familie zou verdrinken. De jongeman echter veranderde zijn moeder en zijn zusters in eenden. Hij tooide zichzelf met de veren van een snip, vloog om hoog in de lucht en bleef boven de vloed hangen door zijn snavel in de onderkant van een wolk te steken. LANGSTE MELKLEIDING VAN EUROPA De grootste melkleidingsinstallatie van Europa bevindt zich zeer waarschijnlijk op een groot bedrijf in Sleeswijk-Holstein. Oe lengte van deze leiding is 270 m; er worden iedere dag 180 koeien mee gemol ken. De maximumcapaciteit is 300 stuks. Een half jaar geleden is deze installatie in gebruik genomen. De koeien worden op de stand gemolken, de melk loopt door leidingen van chroomnikkelstaal die ge deeltelijk onder de vloer liggen, naar de melkkamer. Daar wordt de melk door een platenkoeler gekoeld en in de verzamel- tank gepompt. Met behulp van bronwater van 8° C wordt de melk tot 10° C ge koeld. Met behulp van negen apparaten worden de 180 koeien in twee uur gemol ken. Het reinigen van de installatie ge schiedt vol-automatisch. ZEER LAGE TEMPERATUREN OVERLEEFD Bij Russische proeven hebben stekken van zwaarte bessen temperaturen van 353° C overleefd. Daarna bleken ze in staat wortels, bloemen en kiemkrachtig stuifmeel te vormen. Deze stekken waren van éénjarig hout gesneden en daarna in slapende toestand in een cellulose film ge wikkeld. Daarna werden de stekken ge hard in een periode van 40 dagen, waarbij de temperatuur steeds vijf graden daalde tot een temperatuur van 60° C. Hierna werden de stekken gedurende twee uur in vloeibare waterstof gedompeld en ze over leefden dit. Stekken die niet gehard waren werden gedood bij 40° C. Bij microscopisch on derzoek tijdens de hardingspariode, bleek dat in deze tijd ijskristallen werden ge vormd in de intercellulaire ruimten. Figuur b. Kijk goed naar de tekening, terwijl die steeds dichter naar je gezicht brengt, totdat je neus de stippellijn raakt Op een bepaald punt van die handeling lijkt het alsof de vlinder naar de bloem is gevlogen en daarop is neergestreken. Probeer het maar eens. Figuur c. De Egyptenaren gebruikten duizen den jaren geleden een kat in plaats van een jachthond. De kat werd erin geoefend om een neer geschoten vogel te zoeken en deze naar zijn meester te brengen. Als de vogel in het water viel, zwom de kat er naar toe. Weet je wel, dat in sommige streken mosselschelpen worden gebruikt als geld? Maar schel pen zijn niet het enige vreemde betaal middel. In andere treken van de we reld worden zoutkoeken gebruikt, zoe te aardappelen, dierentanden of stenen zo groot als wagenwielen. Wij zijn van oordeel, dat het gebruik van dergelijke voorwerpen als geld nogal vreemd is, maar de man, die betaalt met mossel schelpen, zal het ongetwijfeld vreemd vinden, dat wij kleine ronde stukjes metaal gebruiken en stukjes papier met nummers en afbeeldingen erop. Figuur d. Lijm de tekening op dun karton en gnip haar uit volgens de dikke lijnen. Alls stippellijnen moet je met een zak mesje inkerven. Bovendien moet je in het grote vierkant de dikke lijnen bo- X! ven en onder de 1 en de 6 inknippen. Als de dobbelsteen gevouwen wordt, zoals je dat ziet in de tekening, zal hij de juiste afmeting hebben. Doe een beetje lijm op de drie stukjes, die ge merkt zijn met een kruisje, en duw die stukjes in de dobbelsteen op hun plaats, waar zij dan door de lijm blij ven zitten. door de Gebr. Grimm (7) „Dat lijkt mij niet zo moeilijk", antwoordde de oude vrouw, „alles wat je te doen hebt is te weigeren om de wijn te drinken, die zij je iedere nacht zullen aanbieden. Doe alsof je ze drinkt en doe dan vervolgens alsof je in een diepe slaap bent geraakt!" Na deze raad gaf de oude vrouw de soldaat een korte mantel. „Als je deze mantel om doet, ben je onzichtbaar", zei zij, „en dan kun je de twaalf prinsessen volgen om te zien wat zij doen!" (8) De soldaat bedankte de oude vrouw, zamelde zijn moed bijeen en liet zich aandienen bij de Koning. Hij werd net zo hartelijk verwelkomd als zijn voorgangers, hij kon een bad nemen en hij kreeg andere kleren, die hem eruit deden zien als een Prins. Die nacht, vlak voor dat het bedtijd was, werd hij naar de kamer gebracht, die naast het slaapvertrek van de Prinsessen lag. Toen hij gereed was om naar bed te gaan kwam de oudste prinses binnen met een karaf wijn. (wordt vervolgd)

De Vallei | 1961 | | pagina 5