10°/. ITêGa DE VALLEI 49 -10 geldzegels VAN WIE IS DE SAHARA? VEENENDAAL Officiële bekendmaking SCHERPENZEEL Voor de Jeugd U.S.O. concerteerde in Rhenen 1 blik kostelijk tq varkensvlees 200 gr. Ou ct 2 grote potten appelmoes - de fijnste! 70 bulldozer-machinist Yïletiótix ati, kxw^wjcuaA TWEEDE BLAD „DE VALLEI'' WOENSDAG 12 APRIL 1961 Nr. 29 Olieopbrengst valt tegen Godfried Bomans spreekt voor Volksuniversiteit Interessante demonstratie bij brandweerkazerne De medicijnboom Een geweer voor je kleine broertje Het sprookje van de stukgedanste schoentjes Kijk naar voor het beste programma van de week SPECIALE LENTE-ATTRACTIE! 3 grote Victoria-repen van 60 voor bij 3 pakjes VéGé-margarine ct 1 pak VéGé-lucifers 27 ct - 10 geldzegels 1 zakje VéGé-anijs- of vruchtenhagelslag 42 ct 16 geldzegels 1 fles zuivere VéGé-limonadesiroop 0.751. 170 ct - 68 geldzegels 0.6l.12Sct - 50 geldzegels KORTING 250 gr. vanillestrips 'n werkelijk heerlijk koekje 62 -12 geldzegels 200 gr. vruchtenagar bijzonder lekker EXTRA tieze week samen voor %3 ct Veel Geldzegels 1 BRUIL - EDE N.V. J. ADMIRAAL SARCO GLOBINE FEUILLETON Aan wie komt de Sahara toe? Aan Frankrijk of aan Algerie? Deze vraag zal ongetwijfeld een van de belangrijkste problemen zijn, die de Gaulle en Ferhat Abbas (het hoofd van de Algerijnse regering in ballingschap) tijdens hun vredesonderhandelingen, die op zeven april te Evian in Frankrijk begonnen zijn, hebben op te lossen. Frankrijk meent rechten te hebben op het gebied en beweert dat het niet bij Algerie behoort. De F.L.N. houdt vol, dat de Sahara- woestijn niet van Algerie te scheiden is. Beiden beschouwen de Sahara als een soort goudmijntje, waar ze niet graag afstand van doen. De nuchtere cijfers van de Franse mi nister van de Sahara Robert Lecourt, sloe gen dan ook in als een bomaanslag. Tij dens een vergadering van de kamer van Koophandel van Colomb-Bechar verklaar de deze dat de opbrengsten van de Sahara- petroleum nooit zo hoog zullen zijn als sommige optimisten wel hopen. En zich richtend tot de Algerijnse rebellen zonder ze nochthans bij name te noemen vervolg de hij: „De petroleum zal nooit het be drag opbrengen, dat Frankrijk jaarlijks uitbesteedt om de Sahara in stand te hou den. De petroleuminkomsten vertegen woordigen ongeveer een-vierde van het Sahara budget van 1961, ofwel 12 miljard. In 1965 mag men, als alles goed gaat en er voldoende kapitaal ter beschikking is, op een winst rekenen van 35 miljard, het geen nog minder is dan het huidige Saha ra-budget, dat in die vijf jaar tijd ook nog zal verhogen." Op even duidelijke wijze heeft de minis ter de aanwezigen gewaarschuwd voor het feit, dat het petroleumtijdperk niet eeuwig zal zijn. De zonenergie en vooral de atoom energie staan voor de deur. Verder roerde Robert Lecourt de afzetmoeilijkheden voor de Sahara-petroleum aan, die men nu reeds op de wereldmarkten ondervindt en in de toekomst steeds groter zullen wor den. In hoeverre deze conferentie van de heer Lecourt een politieke zet was, bestemd om de FLM de Sahara de rug te doen toekeren, valt moeilijk uit te maken, maar toch schuilt er veel waarheid in zijn woor den. GEEN VOORRANG OP DE EUROMARKT Toen de Fransen enige jaren geleden begonnen met het opsporen en ontginnen van de Saharapetroleum, hoopten zij als grootste olieproducerende mogendheid in Europa een monopoliepositie te kunnen innemen. Zij hebben intussen ontdekt, dat dit onmogelijk is. Wel zijn er in de Sahara zeer rijke en bijna onuitputtelijke bed dingen van aardgas en petroleum, maar die kan men ook elders op de wereld vinden. De oliebeddingen van Lybië en Cyrennacia zijn minstens even rijk en hebben het voordeel dat zij op korte af stand van de zee liggen, zodat de trans portkosten aanzienlijk lager zijn dan in de Sahara. SCHOOLAVOND LYCEUM In het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan vindt morgenavond de schoolavond plaats van het Chr. Ly ceum Veenendaal. Voor het muzikale gedeelte van de avond wordt gezorgd door de Muziekclub en „The Green Shirts'". Behalve gymnastiek staat ook een toneelspel „Snobs" op het pro gramma. Als afsluiting van dit seizoen heeft de Volksuniversiteit Veenendaal de zeer bekende schrijver Godfried Bo mans uitgenodigd om in Veenendaal te komen. De causerie van Bomans is ge titeld „Van de hak op de tak" en wordt morgenavond (donderdag) in 't Tref punt gehouden. De Nederlandse schrijver Godfried Jan Arnold Bomans is in 1913 te 's- Gravenhage geboren als zoon van het latere kamerlid Mr. J. B. Bomans. In de jaren '33 - '38 studeerde hij rechten te Amsterdam en vervolgens tot '42 psychologie te Nijmegen. Na de bevrij ding werd hij redacteur van Elsevier's Weekblad. Op 17-jarige leeftijd schreef hij voor zijn klasgenoten het parodie-drama „Bloed en liefde" dat 700 opvoeringen beleefde. Veel opgang maakten zijn als strip in de Volkskrant verschenen en later in boekvorm uitgegeven avontu ren van Pa Pinkelman en tante Polle- wop. Onder de humoristische schrij vers neemt hij een aparte plaats in. Tegenwoordig wordt de rubriek voor radio en t.v. veel beluisterd, Hou je aan je woord, met o.a. Godfried Bo mans, Hella Haasse en Harry Mulisch. Op het terrein van de brandweer kazerne aan de Industrielaan is zater dagmorgen, in tegenwoordigheid van talrijke leden van de plaatselijke be drijf sbrandw eren, een interessante brandblusdemonstratie gehouden. Dit „vuurtje-stoken" stond onder lei ding van een explicateur van de Mini- max N.V. uit Naarden, die van alle soorten brand en de blussing ervan met kleine blusapparatuur tekst en uitleg gaf. Met verbazing zagen de omstan ders dat een in felle vlam staande ben- zinebad in twee tellen geblust werd met een poeder-apparaat. Na alle voorkomende typen te hebben gedemonstreerd, volgde in de kantine nog een samenkomst waar de brand weerlieden alle gewenste inlichtingen konden verkrijgen. De demonstratie werd o.m. bijgewoond door de comman dant van de Veenendaalse brandweer, de heer N. Th. v. d. Veen. Ook zal het Franse streven om aan de olie afkomstig uit de Sahara in de lan den van de gemeenschappelijke markt een voorrangspositie te verlenen, niet met suc ces bekroond worden. Want in Lybië gaan Amerikaanse, Engelse en Nederlandse maatschappijen aan het werk, die zich in geen geval van de Euromarkt zullen laten uitsluiten. De jongste onderzoekingen hebben trou wens uitgemaakt, dat het geheel van de Sahara aardolieproduktie nooit meer dan de helft van de Europeese behoeften zal kunnen dekken. Dit standpunt werd o.a. ingenomen door Jean Prada, tijdens het internationaal congres der Petroleum te Wenen. Maar ondanks dit alles blijft de Sahara een flinke kluif. Twintig jaar geleden zou niemand zich druk hebben gemaakt over dit gebied. Maar nu men heeft ontdekt hoe groot de bodemrijkdommen van het woestijngebied zijn, is deze wildernis de grootste hindernis voor de Algerijnse vre- deronderhandelingen, en ook de oorzaak geworden van talrijke internaionale span ningen in Afrika zelf. Want omdat het ge bied zonder belang was werden de gren zen van de Sahara nooit nauwkeurig ge trokken. Nu eisen ook de omliggende lan den hun deel van de buit op. Marokko, Tunesië, Mauritanië, Libyë en het Tchaargebied menen recht te hebben op sommige gebieden van de Sahara, waar zich natuurlijk petroleum bevindt. Om de knoop door te hakken hebben sommigen er aan gedacht om van de Sa hara een volledig onafhankelijke staat te maken. Dit is echter niet te verwezenlij ken als men weet dat de Franse Sahara nog geen 600.000 zielen telt, die verspreid zijn over 2.300.000 vierkante km. en voor 60°/o uit nomadenstammen bestaan. Intussen schijnt Frankrijk haar ver trouwen in de toekomst niet verloren te hebben, want de Franse regering heeft zopas een vijfjarenplan van 14 miljard ge stemd, dat aan de Sahara 840 nieuwe scholen, 5 colleges, 158 ziekenhuizen, we gen en talrijke electriciteitsinstallaties moet geven. Gemeente Rhenen De raad der gemeente Rhenen; gezien een op 13 maart J.L ingekomen verzoek van het bestuur der vereniging tot stich ting en instandhouding van een school met de Bijbel te Rhenen om beschikbaar stelling van gelden voor de aanschaffing van boekjes ten behoeve van het verkeers- onderwijs in het eerste en tweede leer jaar van de van genoemde vereniging uit gaande school voor g.l.o. aan de Platanen- laan; gelet op het advies van burgemeester en wethouders d.d. 21 maart 1961 en op art. 72 en volgende der lageronderwijswet 1920; besluit: de gevraagde medewerking te ver lenen. Vastgesteld in de openbare vergadering van 28 maart 1961 Voorzitter, L. Bosch v. Rosenthal Secretaris, Th. v. d. Willik. Gemeente Rhenen De raad der gemeente Rhenen; gezien het op 8 maart 1961 ingekomen verzoek van het bestuur der vereniging tot stich ting en instandhouding van een school met de Bijbel te Rhenen om beschikbaar stelling van gelden voor de aanschaffing van nieuwe leermethoden voor de vakken rekenen en aardrijkskunde; van leermid delen voor het verkeersonderwijs in het zesde leerjaar; van leer- en hulpmidde len voor de vakken tekenen en handen arbeid en van leermiddelen ten behoeve van een opleidingsklas; gelet op het advies van burgemeester en wethouders d.d. 14 februari 1961 en op de artikelen 72 en volgende der lager onder wijswet 1920; besluit: de gevraagde medewerking te ver lenen. Vastgesteld in de openbare vergadering van 28 maart 1961 Voorzitter, L. Bosch v. Rosenthal Secretaris, Th. v. d. Willik. TOCHT BEJAARDEN Tijdens een dezer dagen gehouden vergaderingen van het bejaarden-co mité is tot voorzitter gekozen de heer W. Schimmel in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer W. Pol. Aan het comité werd toegevoegd de heer T. H. H. Werner. Als voorlopige datum voor de jaar lijkse tocht van de bejaarden is dins dag 30 mei vastgesteld en wellicht gaat ditmaal de tocht naar Arnhem en Apeldoorn. De datum voor deelname aan de tocht zal nader worden bekend gemaakt. V.V.V.-VERGADERING De Vereniging ter bevordering van het Vreemdelingen Verkeer houdt van avond een ledenvergadering in hotel „De Hertog van Gelre". Op het pro gramma staat een bestuursverkiezing en een lezing van de heer Kleuver uit Veenendaal over het natuurreservaat in het zuid-oosten van de provincie Utrecht met vertoning van gedroogde planten en allerlei soorten gesteente. NATUURBAD OUWEHAND WEER OPEN IJs en weder dienende zal het natuur bad Ouwehand op de Grebbeberg op za terdag 6 mei voor het publiek worden open gesteld. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal GESLAAGDEN VAN AVONDNIJVER HEIDSSCHOOL WAGENINGEN 3-jarige cursus A. Smeden-macinebankwerken: Veenendaal, H. Nagel; Sanitairtechniek: Veenendaal, S.Kleuver; Schilderen: Rhenen, N. Mol; 2-jarige cursus B. Smeden-machinebankwerken: Eist (U.), A. v. Blitterswijk; Rhenen, C. van Laar; Au totechniek: Rhenen, H. Laros; Elektro techniek: Veenendaal, H. H. Bruxvoort; Meubelmaken: Veenendaal, D. A. Ott; Timmeren: Rhenen, H. J. W. Keijman, J. W. Snijders en Chr. Rense. Op 7 april j.l. vond het jaarlijks concert van het U.S.O. plaats in gebouw Irene. Dirigent was Frits Knol, solist Marius Ruysink, fluit. Eerder in dit blad werd een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de uit te voeren stukken, zodat we thans kunnen volstaan met een kort verslag. Over het algemeen had dit concert een romantische inslag, zelfs de Sin- fonia in Bes gr.t., waarvan men weet, dat deze eigenlijk als ouverture ge componeerd werd. De klarinetsolo werd uitstekend gespeeld. Ook het fluitconcert van Mozart past in de romantische sfeer. Solist en orkest musiceren in zeer bijzondere harmonie, al zette de fluittist in 't be gin wellicht iets te laag in. Het zange rige en luchtige van Mozart's muziek kwam hierbij speciaal tot uiting. Na de pauze volgden variaties en fuga op een thema van Johann Kuh- nau, een voorloper van Bach, gecom poneerd door H. Andriessen. Een der variaties maakte een enigszins bezeten spookachtige indruk, terwijl andere weer meer melodieus klonken. Het laatste stuk, de 5e symfonie in Bes gr.t. van Schubert, was wel de climax in dit zeer geslaagde en ent housiast gespeelde concert. Het wel luidende motief van het Andante, dat men later ook weer in de menuet te rugvindt, kwam heel mooi uit en uit het langdurige, geestdriftige applaus bleek wel, dat het publiek - jammer SCHOLIER „NAM" FOUTIEF VERKEERSZUIL Zaterdagavond omstreeks negen uur kwam de automobilist V. te Rhenen on deraan de Nieuwe Veenendaalseweg in botsing met de Rhenense scholier J. v. d. V., die met zijn fiets zonder licht vanuit de tegenovergestelde richting kwam en langs de verkeerde kant van de daar staande verkeerszuil reed. De bumper van de nieuwe wagen van de heer V. was beschadigd, terwijl het nummerbord in twee stukken was gebro ken. De fietser liep geen letsel op. Hij kwam met de schrikt vrij. De politie maakte proces-verbaal op. NUTSSPAARBANK RHENEN Aan de Nutsspaarbank te Rhenen werd over de maand maart ingelegd een bedrag van 77.938,78 en terugbetaald 62.037,54. Het aantal nieuwe boekjes over deze maand bedroeg 57. EMMABLOEM COLLECTE De jaarlijkse Emmabloemcollecte wordt in Rhenen, Eist en Achterberg gehouden in de periode van 17 tot en met 23 april. De opbrengst komt geheel ten goede aan de tuberculosebestrijding in de gemeente Rhenen en de bijbehorende dorpen en buurtschappen. De organisatie is zoals gebruikelijk in handen van de vereniging „Ziekenzorg". Deze sympathieke collecte is elk jaar een succes. Het behoeft nauwelijks ge vraagd te worden: „Geeft met milde hand" „MADJOE"-RHENEN BEHAALDE DUBBELE ZEGE De Rhenense Judoclub „Madjoe'-Rhenen speelde zaterdagavond een wedstrijd te gen „U-Ka-Ju" uit Utrecht. De Rhenenaren behaalden een dubbele zege. Het A-team van „Madjoe" won met 3-2 en het B-team met 4-1. genoeg, minder talrijk dan vorige ja ren - zeer heeft genoten. Het is een bijzonder voorrecht, dat een zo bekend en uitstekend orkest als het Utrechts Stedelijk Orkest elk jaar in Rhenen een concert geeft, waarvan de Rhenenaren, die graag klassieke muziek horen, ten volle kun nen genieten en daarom past hier een woord van speciale dank aan het co mité, dat dit elk jaar weer mogelijk maakt. POLO-PLOEGEN „FORELLEN" OP TWEEDE PLAATS Voor het eerst in het driejarig bestaan van de Rhenense Zwem- en Poloclub „De Forellen" nemen twee teams, heren en dames, deel aan de wintercompetitie van de kring midden van Nederland van de KNZB. Hoewel de zwemsters en zwem mers behoorlijk hebben moeten wennen aan de omgeving waarin zij moesten uit komen, bovendien nog meestal tegen teams die gewend zijn in overdekte baden te zwemmen, brachten zowel de dames als de heren het er tot nu toe zeer behoorlijk af. Beide teams staan momenteel met twee punten uit twee wedstrijden op de tweede plaats. Hier volgen de standen: Dames C D.W.K. 1 (Barneveld) 3 6 154 Forellen 1 (Rhenen) 2 2 84 Woestduin 1 (Doorn) 2 0 013 Sedna 2 (Amersfoort) 1 0 13 Heren G Laga 2 (Zeist) 2 4 9—1 Forellen 1 (Rhenen) 2 2 74 Sedna 3 (Amersfoort) 1 2 140 Poseidon 1 (Scherpenzeel) 3 0 0—25 WIE ZIJN DE JARIGEN VAN DEZE WEEK? 12 april Gerhard Knot 12 12 13 13 13 14 14 14 17 18 18 Gerrie van Dijk Eefje de Kruyf Adrie van Wakeren Tiny de Roos Johnie van de Klift Hermien Bruselot Hermina Breeschoten Henny Strübe Beppie de Ruiter Nellie van Schuppen Emma van Schuppen ZILVERPAPIER EN CAPSULES Jongens, wat hebben we deze week weer veel zilverpapier gekregen, 't Lijkt wel of iedereen extra z'n best heeft gedaan. Jullie doen toch ook al lemaal mee, hè? Dan krijgen we vol gende week vast nog veel meer. Deze keer kregen we het van: Trix van Eden, Anneke Baars, Bartje de Nooy, Jur Rijksen, Jannie Dorgelo en Cees van Ginkel. Fijn hoor, dank je wel en tot de volgende keer. Tante Jos Figuur a: Gedurende bijna 4000 jaren heeft de bevolking van China, India en Pakistan verscheidene soorten medicijnen ge maakt van een boom, die „Amla" ge noemd wordt. De boom is van middel matige hoogte en de bladeren gelijken op veren. Hij heeft kleine groengele bloemen. De vruchten, die vlezig zijn, worden gebruikt als geneesmiddel tegen typhus en maagkrampen. Zij worden geperst en het sap heeft een goede invloed op de hersenen en het hart. Maar zij kun nen ook worden gebruikt bij de ver vaardiging van een olie, die uitwendig gebruikt wordt bij de genezing van slechte zenuwen. Tenslotte kan het ge droogde fruit wordeji gebruikt als haar wasmiddel. Een aftreksel van de bladeren van de „Amla" is medicijn tegen dysentrie en wordt ook gebruikt als oogwater. Van de wortels van de boom maakt men een middel tegen geelzucht en buikpijn, terwijl een aftreksel van de zaden wordt aanbevolen tegen lever aandoeningen of suikerziekte en ver- Pakistan het Staatslaboratorium in La- lamming. Onlangs heeft de regering van hore verzocht deze wonderbaarlijke ge neeskrachtige boom eens wetenschap pelijk te onderzoeken en de resultaten toonden in waarheid aan, dat verschil lende delen van de boom vele van de kwaliteiten hebben, welke het volk deze door de eeuwen heen gegeven heeft. Onder andere bevat het sap van de vruchten 20 maal zoveel vitamine C als sinaasappelsap en door de een of andere onbekende oorzaak blijft het vi tamine C in de vruchten zelf, zelfs als zij worden gedroogd, geconserveerd of aan buitengewone hitte blootgesteld. Figuur b: Dit mooie geweer kun je heel gauw maken van een stok, waartegen je een wasknijper vastmaakt met behulp van een beetje dun touw. Je schroeft twee oogjes in de loop, waarin je de „riem" (een stuk touw) kunt vastmaken. Figuur d: „Alsjeblieft jongedame, hier is een aardbeienijsje, dat jongedame op de an dere hoek je aanbiedt." door de Gebr. Grimm (9) „Hier is Uw wijn", zei de prinses en de soldaat nam de beker van haar aan, dankte haar en bracht de beker naar zijn mond. Maar hij had een grote spons onder zijn kin verborgen, daar waar deze rustte op zijn hoge boord. Nu liet hij alle wijn in de spons terecht komen in plaats van in zijn mond. Doordat de prinses zo gehaast was om bij haar zusters terug te komen, merkte zij niet op wat er gebeurde en spoedig daarna, toen de prinsessen de ka mer van de soldaat binnen keken, lag hij in zijn bed en snurkte luidop, waarna zij allen om hem lachten. (10) De oudste prinses zei: „Ook hij, die arme man, zal zijn leven voor ons moeten verliezen!" en toen begonnen zij en de andere prinsessen haar kasten en laden open te trekken. Zij deden prachtige kleren en schoenen aan en neurieden allerlei wijsjes toen zij zich kleedden en ook maakten zij danspassen en verheugden zich bij voorbaat op wat er zou komen. Maar de jongste zei: „Ik begrijp niet wat mij scheelt, maar ik heb zo het gevoel, dat er iets verkeerd zal gaan!" (wordt vervolgd) wmmM M ■Jk B 813204 vraagt voor direkt een Persoonlijk melden bij onze Chef Technische Dienst, Opslagterrein Schaapsweg te Ede of schriftelijk aan ons kantoor, Stationsweg 60, Ede. Gevraagd een winkeljuffrouw Brood- en Banketbakkerij Telefoonweg 53 - Ede na 6 uur 27c. Tel. 9782. ,DE VALLEI' UW BLAD KLEUR OP DE WANGEN MET het bloedvormend krachttonicum. Uw kind weer levensblij en ge zond omdat Sarco Glo- bine alle stoffen bevat die voor een goede op bouw van het bloed noodzakelijk zijn. Voor klndoron tot 12 Jaar alleen In vloelbara vorm DUTIM N.V. - OEGSTGEEST GOEDKOPERE TELEVISIE CAMERA IN BRUSSEL Een nieuwe camera voor televisie over een gesloten kring, die een dergelijk tele visie stelsel binnen het bereik van beschei den budgets brengt, is door twee jonge Britse ingenieurs op het gebied van de electronica ontwikkeld en is thans op de Electronische Tentoonstelling te Brussel te zien. De camera die zonder lenzen 125 kost wordt als de goedkoopste ter wereld beschouwd. Scherpenzeel VRAATZUCHTIGE HOND Zaterdagmorgen zag de vrouw van W. van Ginkel te Ruwinkel een haar onbekende hond in de omgeving van hun kippeschuur verdacht rondlopen Daar reeds eerder enige tijd geleden van dezelfde eigenaar negentig fok- hanen waren doodgebeten, vertrouwde de boerin een en ander niet en ging hulp halen bij haar familie. Bij haar terugkomst bleek bedoelde hond in dat kleine tijdsbestek twaalf jonge hennen te hebben doodgebeten. Was de boerin met de hulp wat langer weggebleven, was evenals de vorige maal de slachting onder de kippen niet te overzien ge weest. Nog steeds was echter de eigenaar van de hond niet bekend. Op advies van de rijkspolitie nam de heer Van Ginkel de bromfiets en reed hiermede de weg in en uit om te zien of hij de hond mis schien ergens terug zag. Het geluk was met hem en op de Utrechtseweg zag hij dezelfde hond lopen. Deze hond, die overigens zeer mak was, werd door hem medegenomen naar de boerderij in af wachting dat er een eigenaar zou komen opdagen. Nog diezelfde dag kwam de eigenaar Joh. v. d. W. zijn hondje halen en de politie zoekt de zaak verder uit. C ALEX WEISSBERG (28) Nathan Schwalb, een van de weini ge zionistische gedelegeerden die in Zwitserland was gebleven, schreef ons in het Hebreeuws, dat wij ons met de Hongaarse oppositie, de liberalen en sociaal-democraten moesten verbinden en een gemeenschappelijke opstandsbe weging in het leven roepen. Wij moes ten partisanengroepen vormen en af leidingsacties in de rug van de vijand organiseren. Hij stuurde ons een lijst van Hongaarse politici, die betrouwbaar waren. Indien wij aan deze opdracht zouden voldoen, kon hij ons geld van de Geallieerden in onbeperkte hoeveel heden zenden. Hij noemde geen enkel adres dat wij niet reeds kenden. Een groot deel van de mensen, over wie hij schreef, was op de dag van de Duitse intocht gearres teerd. De overigen leefden illegaal in woningen, die wij hun bezorgd hadden. Nathan Schwalb had geen idee van wat er in Budapest gebeurde, hoewel wij tientallen volledige rapporten naar het buitenland hadden gestuurd. Hij geloof de, dat wij door zijn bemiddeling bij de genoemde Hongaarse politici hulp zouden kunnen verkrijgen. In werke lijkheid kwamen die politici naar ons toe en vroegen ons hen te helpen. Wij wisten nog niet hoe deze brieven in Eichmanns bezit waren gekomen. Eichmann had ze ons tegelijk met een bedrag van meer dan 120.000 dollar overhandigd. Was dat een valstrik? Wilde hij ons op de proef stellen? Had hij de brieven tevoren gelezen? Wan neer hij ze niet gelezen had, kon hij er fotocopieën van hebben laten maken om achteraf de strategische raadgevin gen van Nathan Schwalb te bestuderen. Ik durfde er eenvoudig niet aan te den ken. Er was ook een brief bij van Sally Mayer. Hij schreef ongeveer, gedateerd men. Eindelijk werd het raadsel opge- 4 mei 1944: Jullie verwijten inzake de kwestie Wisliceny hebben me niet bang gemaaktDe Duitsers moeten eerst duidelijke bewijzen leveren, dat zij zich op de weg der beterschap bevinden Wij grepen vertwijfeld in ons haar. Leefden deze mensen op de maan? Wis ten zij niet in welk doodsgevaar wij verkeerden? Wisten zij niet dat inmid dels reeds vijf miljoen joden de weg waren gegaan waarvan men niet terug keert? Wij hadden geen tijd ons daar mee bezig te houden. De berichten uit de provincie waren inderdaad ernstig. Terwijl wij onder handelden, gingen onze mensen daar te gronde. Wij besloten de bouw van de bunkers te versnellen en gaven grote hoeveelheden Arische papieren uit. Wij bereidden aan de Hongaarse grenzen vluchtmogelijkheden voor naar Slowa kije en Roemenië. Hongarije kwam thans in het brandpunt van de Duitse belangstelling te staan. Nu was de si tuatie in de omringende landen gunsti ger en de vluchtelingen dachten reeds aan een terugkeer. Wij braken ons nachten het hoofd over de vraag, hoe Eichmann in het be zit van ons geldpakket kon zijn geko- lost. Bandi Grosz was een hele nacht bij de Gestapo geweest - daar had hij het pakket overhandigd - ik geloof aan Obersturmbannfiihrer Von Klages. Hij wilde daarmee aan de Gestapo bewij zen, welke fantastische relaties hij met onze centrales in het buitenland had. Een paar dagen daarna kwam Laufer in café Biarritz naar mij toe. Herr Brand, ik moet u een ver trouwelijke mededeling doen. De zaak is rond. Schmidt en zijn mensen worden vandaag gearresteerd. U zult daar geen last door ondervinden. In werkelijk heid is het een stelletje misdadigers, die u en de uwen enkel maar hebben uitge buit. Niemand van u zal ook maar het geringste overkomen. Kastner alleen wordt voor één dag in bewaring geno men. Ik was nog zelden zo boos ge weest als nu. Herr Laufer, ik wil van al deze dingen niets weten. Dit alles gaat mij niets aan. Ik kan verder ook geen enke le relatie met u onderhouden. Ik liet hem eenvoudig staan en ging naar een telefooncel om Kastner te waarschuwen. Laufer liep mij ach terna en terwijl ik het nummer draaide, zei hij tegen mij dat het te laat was. Ik zou Kastner niet meer kunnen be reiken. Kastner meldde zich desondanks ogenblikkelijk. Ik waarschuwde hem, maar hij stelde mij gerust. Er waren juist detectives bij hem die hem echter hadden verzekerd, dat hij heel gauw weer terug zou zijn. Ik nam een taxi en reed naar Kastners woning. Hij was al weg. Weer volgde Laufer mij op de voet. Herr Brand, u windt u op voor niets. Er zal met Kastner niets gebeu ren. Ik heb daar met Herr Von Klages over gesproken. Wij willen alleen niet dat hij naar de Hongaren loopt, terwijl de actie tegen de groep Schmidt wordt uitgevoerd. Doodmoe reed ik naar huis. Een paar minuten later verscheen Bandi Grosz. Toen kwamen Winniger en Scholz naar boven, die door Grosz kennelijk bij mij waren uitgenodigd. In aanwezigheid van Bandi kon ik hen niet waarschu wen. Perez Revész posteerde zich buiten op straat om te voorkomen, dat leden van de Waada mijn woning zouden bin nengaan. Bandi Grosz verkeerde in een uitstekende stemming. Hij schonk de glazen juist vol cognac toen er gebeld werd. Ik deed open en op hetzelfde ogenblik drukte een burger mij een re volver tegen de borst. Meer dan een do zijn gewapende mannen stormden de kamer binnen. Handen omhoog! Winniger liet zijn glas vallen. Allen sprongen overeind. Wij zijn Duitse Kriminalbeambten. Hier zijn onze Ausweise, verklaarden beide agenten van de contraspionage. Het hielp hun niets. Hun wapens wer den uit hun zak getrokken. Toen brach ten ze ons allemaal in vier gereedstaan de auto's naar hotel Pannonia. Winni ger, Scholz en Bandi Grosz werden door de SS-detectives meteen meegenomen. Mijn vrouw en ik moesten enkele mi nuten onder bewaking wachten. Daarna liet men ons gaan. Ik kreeg opdracht mij de volgende morgen om 10 uur te melden bij Obersturmbannfiihrer Von Klages. In de nacht daarop werden ook dr. Schmidt, Sedlacek en enkele andere contraspionage-agenten gearresteerd. Bandi Grosz werd spoedig losgelaten en kwam stralend naar mij toe. Ik heb de regie in deze zaak ge voerd. Het klopte alles fantastisch. Heb je wel overwogen, wat dit voor ons betekent, Bandi? Wie zal nu onze brieven naar het buitenland bren gen? Die lui zijn weliswaar schooiers, maar zij hebben ons geholpen. Jij be hoorde je niet met dat soort dingen in te laten. Aan de groep Schmidt heb je niets meer. Die lui krijgen ook geen visum meer voor het buitenland. Van nu af aan zal alles veel beter marcheren. Jul lie kunt je op mij verlaten. Ik zit thans direct aan de bron. Ik liet hem staan en ging slapen. Ik sliep die nacht als een blok. Het was al laat, toen ik wakker schrok. Ik moest direct naar Von Klages. De taxi bracht mij de Schwabenberg op. In de voor kamer van Klages ontmoette ik Bandi Grosz. Ik begon een gesprek, toen een Feldwebel van de SS tegen me snauwde Bek houden! Wat denk je wel? Het is hier geen naaikransje! De moed ont zonk mij. Nu ben ik gearresteerd, dacht ik. Na tien minuten bracht men mij bij de chef. De leider van de Sicherheitsdienst, Obersturmbannfiihrer Von Klages, was een statige, lange man met een vriende lijk gezicht. Ik herkende hem nu weer. Hij had naast Eichmann gestaan, toen deze mij het geld uit Zwitserland over handigde. Over deze Herr Von Klages deden de vreemdste geruchten de ronde. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1961 | | pagina 3