Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Centrum voor werkende jongens u... De Wereld van WEEK-tot-WEEK een brug tussen school en bedrijf SM Onhandelbaar WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Belangstelling voor bloedplasma-avond loopt (helaas) terug Geslaagde oudermiddag bij Hollandia- confectieschool Wist Werkweek van 20 uren voor ouder kaderpersoneel Ederveense Fokvereniging kreeg duizendste kalf RENSWOUDE SCHERPENZEEL 35e jaargang VRIJDAG 14 APRIL 1961 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Nr. 30 Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Vormingswerk onder bedrijfsjeugd een modern verschijnsel met vele perspectieven Vrijwillig 5,WAARD 4 PF 032559 Wat doen ze? Lesauto veroorzaakte aanrijding Zaterdag 29 april Jubileum-Wandeltocht V.S.W. N.V. Mopavi gaat binnenkort bouwen De N.V. Mopavi uit Rotterdam gaat zeer binnenkort met de bouw van een fabriekspand aan de Groeneveldselaan beginnen. Het wordt een loodsbouw met daaromheen een twee-verdiepin- gen-bouw met een oppervlakte van 5000 vierkante meter. Assurantie-., Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Deze zomer goed gekozen wandelprogramma MIDDAGDUTJE VANAF 45 JAAR! Goede raad van Ike's lijfarts Dinsdag bezoekt onderwijzend personeel de Veenendaalse industrie Qritouuiale "E.REN 00FDSTR 91 VEENENDAAL SCHOONMAAK Behang 1961 Waterverf plastic Fa. J. F. Tak Redaktle en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 HJnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprjjjzen op aanvraag Minimum per advertentie ƒ4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Er is in onze huidige maatschappij met zijn vele com plicaties de laatste jaren een nieuwe vorm van jeugd- opvoeding geboren welke zich uitsluitend bepaald tot de werkende jongens in de leeftijd van 14 tot 18 jaar die traditiegetrouw zo van de schoolbanken in het volle bedrijfsleven stapten. De belangrijke vraag wel ke gevolgen dit voor de jeugdige werknemers kon hebben, was tot voorheen niet in het geding. Met de opkomst van de z.g. Vormingsinstituten voor Wer kende Jongens, waarvan Eindhoven de primeur had, werd deze fout echter volledig hersteld en werden ook de bedrijven zich bewust van hun verantwoordelijk- Enkele jaren geleden kon men bij vele of misschien wel alle bedrijven de klacht horen, dat de knapen zo in de leeftijd van 14 tot 18 jaar steeds on handelbaarder werden. De bazen klaag den over de mioimale interesse van de jongens en de personeelchefs verweten hen ontelbare keren hun gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel. Dit probleem kwam ook tersprake toen in april 1959 in Wageningen een conferentie „Kerk en Industrie" werd belegd, die werd bijgewoond door ver tegenwoordigers van het Veenendaalse bedrijfsleven, de kerkelijke wereld en het jeugdwerk. Er werd o.a. een inlei ding gehouden over „Heden en toe komst van onze jongeren in het be drijfsleven" waarop een bespreking volgde. Het uiteindelijke resultaat was dat besloten werd een werkcommissie in het leven te roepen, die aandacht ging besteden aan de mogelijkheden om de sfeer in de bedrijven te ver beteren. Deze commissie zag als een der moge lijkheden het vormingswerk voor jon gens in de bedrijven (voor werkende meisjes bestaat dit al sinds 1954 in Vee nendaal) en nam contact op met het Nationaal Centrucn Vorming Bedrijfs jeugd, dat langzaam maar zeker in ge heel Nederland terrein won. Er kwam een consulent naar Veenen daal en men besloot al gauw een Stich ting Vorming Bedrijfsjeugd Veenendaal en Omstreken op te richten. Het woord „Omstreken" duidt er al op dat deze stichting gezien moet worden voor een groot deel van de Gelderse Vallei waar industrie gevestigd is. Men startte in september 1959 met in totaal 29 jongens, hetgeen neerkwam op twee ochtenden per week. Nadat eerst drie bedrijven hun jeugdige werk nemers in de gelegenheid hadden ge steld het instituut te bezoeken, volgden er later nog vier. Over een eigen ge bouw beschikte men niet, maar het be stuur van het Jeugdwerk „De Instuif" toonde zich bereid het jeugdgebouw aan de Industrielaan te verhuren. Het spreekt vanzelf dat dit zinvolle en prachtige werk mede gerealiseerd kon worden door de bereidheid van een deel van het plaatselijke bedrijfsleven. Immers de tijd dat de jongens op het instituut zijn wordt normaal doorbetaald, terwijl men hier zelfs zover is gegaan dat de eerstejaar- cursisten een week extra vakantie krijgen om op kamp te gaan, het geen eveneens een wezenlijk onder deel is van het vormingswerk. Bovendien verlenen de deelnemende bedrijven een belangrijke financiële steun. Naarmate de tijd verstreek groeide het vormingswerk uit. Ook andere be drijven zagen de resultaten van dit held ten opzichte van de jeugdige werknemers. Men ging en gaat uiteraard nog van het standpunt uit dat de jongen-van-de-schoolbanken moet Ieren zien wat de nieuwe levensomstandigheden voor hem betekenen. HU moet Ieren verantwoordelijkheid te dragen en met anderen samen te werken. Hieraan dient direct te worden toegevoegd dat van het bedrüf niet kan wor den verwacht dat het zich intensief met deze pro blemen bezig houdt, maar wél dat het én ten dienste van het bedrUf én ten gunste van de jongen zelf, steun verleent aan de pedagogische taak waarop het vor mingswerk van de bedrijfsjeugd is gericht. Omdat de Valleiriks uitgegeven bij Centra Kruidenier, Rijksstr.- weg. Eist ook deze week niet ge vonden is vervalt de premie van 35,aan een nog nader be kend te maken instelling. De nieuwe riks die deze week uit gegeven wordt heeft iiet nummer en is dus 5,waard. By inle vering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur wordt de premie a contant uitbetaald. AANGIFTE VAN MISHANDELING In de nacht van. woensdag op donderdag kwam een zekere de H. uit Veenendaal op het politiebureau aangifte doen van mishandeling. In een plaatselijk café zou hij geslagen zijn, maar toen de politie een nader onderzoek instelde bleek zijn on der invloed van alcohol gedane aangifte juist omgekeerd te zijn. De ware toedracht was dat de H. een zekere S. een klap ge geven had. werk en besloten terecht ook hun jonge werknemers deze kans te geven. Aan het hoofd van het Centrum voor Werkende Jongens staat de vormings leider C. Visser. Een enthousiast en vakkundig man, die van het onderwijs overgestapt is naar deze boeiende, maar o zo moeilijke jongerenvorming. Als hij zegt dat de jongen waarmee hij te maken krijgt een arbeider is in een werkgemeenschap en nog maar sinds kort uit de veilige beslotenheid van de lagere school in de totaal andere wereld van het bedrijf gestapt is, dan houdt dat in dat hij ze ook als zodanig aanpakt. (Zie verder pag. 2) Een lesauto met leerling van K. uit Veenendaal heeft woensdagavond op de Kerkewyk een bromfietser aangereden. De lesauto reed op de Kerkewijk in de richting van het centrum en draaide naar rechts om de Sandbrinkstraat in te rijden. Hierbij verleende de bestuurder geen voorrang aan een bromfietser die door de botsing ten val kwam. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor maar de bromfiets werd flink beschadigd. Een onderdeel van het vormingswerk is de handenarbeid. Op de foto zijn een aantal cursisten bezig met het vervaar digen van eigen ontworpen werkstukken Ter gelegenheid van het 15-jarig be slaan van de wandelsportvereniging „V. S.W." te Veenendaal, wordt op zaterdag 20 april a.s. hier ter plaatse een grote ju bileum-wandeltocht gehoi den. Dit evene ment vindt plaats onder auspiciën van de Sticht Gooise Wandelsportbond, aangeslo ten bü de N.W.B. De inschrijving voor deze tocht dient vooraf te geschieden en wel uiterlijk 22 april bij de heer A. van Dam, Rijksstraat weg 9 te Eist. Er zijn in totaal drie af standen, nl. 10, 15 en 20 km., terwijl de start 's middags om half drie vanuit ge bouw 't Trefpunt aan de Dennenlaan plaats vindt. De uit te reiken herinnering bestaat uit een medaille met lint. De verenigingsher innering zal bestaan uit een bekertje met medaille en wordt uitgereikt aan iedere deelnemende vereniging waarvan ten minste elf personen het inschrijfgeld met herinnering hebben voldaan. VERGADERING VROUWENBOND De Ned. Chr. Vrouwen Bond afd. Vee nendaal houdt op donderdag 20 april a.s. in hotel de Korenbeurs een ledenverga dering. Dr. J. Bax zal deze avond spreken over „Christus Lichaam." In de kantine van de Ritmeester Si garenfabrieken is dinsdagavond de halfjaarlijkse bloedplasma-avond ge- De Mopavi fabriceert hoofdzakelijk papieren bekers en hoopt half volgend jaqr met de productie te beginnen. Wat de personeelsvoorziening betreft, deze zal voornamelijk bestaan uit vrouwen en meisjes voor controlewerkzaamhe den en aangetrokken worden uit Vee nendaal en omgeving. Op dit punt zal men zich in verbinding stellen met het Gewestelijk Arbeidsbureau te Veenen daal. Een ongeveer veertigtal ouders van meisjes die op de Hollandia-Confectieschool een opleiding tot triconaaister volgen, hebben woensdagmiddag op uitnodiging van de directie een bezoek aan de school gebracht en daarna het gehele bedrijf bezichtigd. Deze oudermiddag was min of meer een experiment dat overigens volledig geslaagd is en dan ook zeer zeker in de toekomst herhaald zal worden. BEDREIGING ECHTGENOTE De vorige week ter zake van bedreiging gearresteerde L. uit Veenendaal is, na voorgeleid te zijn voor de officier van Justitie, op vrije voeten gesteld. Uit het onderzoek is gebleken dat L. op het mo ment van bedreiging niet in het bezit van een pistool was. Juist enige tijd daarvoor had hij het uitgeleend aan een kennis. dat midden Nederland woensdagavond werd opgeschrikt door een enorme knal? dat deze klap omstreeks acht uur ook duidelijk in Veenendaal werd gehoord? dat in vele huizen de ruiten vervaar lijk stonden te trillen? dat deze hevige knal veroorzaakt werd door een Duitse piloot? dat hij namelijk met zijn straaljager de geluidsbairrère doorbrak? dat er op enkele plaatsen in Amster dam ruiten idjn gesneuveld? dat er van enige schade in Veenen daal en omgeving niets bekend is? Alle verzekeringen Hypoth eken Verkoop vaste goederen Wonlngbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Het overgrote deel der ouders bestond uiteraard uit moeders, die omstreeks half twee in de kantine van het bedrijf werden verwelkomd door de personeels chef, de heer Van Haren. Deze gaf vooraf een kort overzicht van de werkzaamheden in het bedrijf en op de school, waaruit o.m. bleek dat de Hollandia Tricotagefabriek (in Vee nendaal en Alphen) 700 werknemers telt, waarvan 2/3 vrouwen. Voor de rondleiding waren een aantal studenten beschikbaar, welke vooraf ge ïnstrueerd waren en zodoende duide lijke uiteenzettingen gaven. Allereerst werd de confectieschool bezocht waar meisjes in de leeftijd van 14 en 15 jaar opgeleid worden tot trico naaister. Deze opleiding, onder super visie van de Betex, behelst niet alleen een technisch programma, maar evenzo een pedagogisch. Zo krijgen de leerlin gen tweemaal per week lessen aan de huishoudschool, leren kinderverzorging, kortom ook aan het algemeen vormend onderwijs wordt de grootste aandacht besteed. Zeer veel belangstelling hadden de ouders eveneens voor het produktie- proces in het bedrijf zelf, waar de tal rijke ingewikkelde machines met be wondering werden gadegeslagen. Omstreeks drie uur werden de ouders met een bus naar hotel „La Montagne" gevoerd, waar zij onder het genot van een kopje thee nog vele vragen op de personeelschef afvuurden. Dij de Hollandia-Confectieschool is woensdag een oudermiddag gehouden. De ouders volgen vol belangstelling de verrichtingen van hun dochters. houden van het Roode Kruis afd. Vee nendaal. Uit de totale hoeveelheid af genomen bloed is af trleiden dat de belangstelling voor deze menslievende hulpverlening aan het tanen is. Omstreeks zeven uur begon men met de eerste gegadigde het levensvocht af te nemen. In totaal werden deze avond 235 halve liters bloed afgetapt, een aantal dat aanmerkelijk lager ligt dan een half jaar geleden toen men de 268 haalde. Bestuursleden van het Roode Kruis schreven dit o.m. toe aan het feit dat er in de avonduren veel meer te doen is als vroeger en dat ook vele mensen welke in ploegendiensten werken ver hinderd zijn. Onder de gegadigden be vonden zich wel weer enkele nieuwe lingen. Over ca. zes weken zal de uit reiking plaats hebben van de pla quettes en penningen. NIEUW GEBOUW VOOR NVV-BESTUURDERSBOND De NVV-Besturdersbond zal binnen kort de aanbesteding houden van een nieuw verenigingsgebouw, dat in de plaats komt voor „De Samenwerking". Het nieuwe verenigingsgebouw zal op de hoek Verl. Tuinstraat - toekomstige Raadhuisstraat - verrijzen. Het ontwerp van architectenbureau Nieuwenhuys spreekt van een gebouw met een totale lengte van 30 meter en de grootste breedte 12 meter. Er komt een kantoor waarin het districtskantoor dat thans aan de Fluitersstraat is, wordt ondergebracht, twee bestuurskamers, toiletten, hal, garderobe en een speciale zaal voor de jeugdorganisatie „Jonge Strijd". In de normale zaal (10 x 14 m.) is ruimte voor 160 personen. Inmiddels is „De Samenwerking" aan de Holleweg in verkoop gebracht. De uiteindelijke bestemming van dit gebouw is nog niet bekend. NOGMAALS DE STAKING Naar aanleiding van ons bericht over de staking bij de Leidsche Wolspinnerij N.V., stelde de directie van dit bedrijf ons in kennis van het feit, dat het me ningsverschil door het bedrijf zelf in zeer korte tijd werd opgelost. Van in terventie van vakbondszijde is zodoende geen sprake geweest, dit in tegenstelling tot de laatste alinea van het eerder ge publiceerde bericht. LASTER. Paryse studenten hebben in hun studentenblad ge klaagd dat door de Par(jse poli tie b(j de verhoren van arrestan ten mishandeling wordt toege past, die men gerust met folte ring kan betitelen. ZU eisen dat hierover een onpartijdig onder zoek wordt ingesteld. De poli- tieprefect heeft nu een aanklacht tegen hen ingediend wegens las ter. OOR. Wanneer een werkne mer wordt ontslagen omdat hij heeft staan afluisteren aan de deur van het kantoor van zijn werkgever komt hij niet in aan merking voor werkloosheidsuit kering (tenminste in Frankrijk niet. VOET. De managers van de Mede dank zij de onlangs tot stand gekomen samenwerking tussen de drie landelijke wandelsportorganisaties de N.C.WA, N.W.B. en de K.N.B.v.L.O. - is er deze zomer voor Veenendaal en omstreken een goed gekozen wandel programma uit de bus gekomen. In volgorde van datum is dit pro gramma als volgt: Op 29 april a.s. or ganiseert de N.W.B. in Veenendaal de V.S.W.-tocht met de afstanden van 10, 15 en 20 km. Van 13 tot 17 juni vindt de Avondvierdaagse plaats, eveneens van de N.W.B. Het volgende grote wandelevenement wordt gehouden onder auspiciën van de N.C.W.B.: de Jeugdvierdaagse op 8, 9. 10 en 11 augustus. Op 2 septem ber organiseert de N.W.B. de bekende Ritmeestertocht, terwijl op de 23e van dezelfde maand de N.C.W.B. de zeer in trek zijnde Wol-Mars houdt. Ten slotte verzorgt op 18 november van dit jaar de N.W.B. de St. Nicolaas- tocht. Personen in leidende posities, beoefenaars van de vrije beroepen en kaderpersoneel moeten zich rond hun 45ste verjaardag verwen nen met een middagdutje. Aldus de goede raad van Dokter White, de lijfarts van Eisenhower. Hiermee ontzien ze hun hart. Deze grote specialist, die de scheidende president van de Verenigde Staten na twee ernstige hartaanvallen weer op de been kreeg heeft in de Royal Festival Hall te Londen een congres voorgezeten, waar aan een kleine duizend Britse artsen deelnamen. RECEPTIE KULAN UITGESTELD De receptie van de voetbalvereniging KULAN welke a.s. zaterdagmiddag zou worden gehouden is een week uitgesteld in verband met het feit dat zaterdagmid dag een promotiewedstrijd gespeeld moet worden tegen Veslaco in Harderwijk. De eerste zaterdag in mei vindt dan de re turn-ontmoeting plaats. Dinsdag 18 april a.s. gaan honderd negentig leerkrachten uit Veenendaal de plaatselijke industrie bezoeken. De bedrijven welke bezichtigd worden zijn: D.S. v. Schuppen - Hollandia Tricot - Leidsche Wolspinnerij - Fri- sia Wolspinnerij - Ritmeesterfabrieken en Panterfabrieken. De organisatie hiervan berust bij de Fabrikantenkring Veenendaal welke vorig jaar voor het eerst een dergelijke Industriedag hield teneinde door be zichtiging en kennisneming van het productieproces inzicht te geven in de gang van zaken in deze bedrijven. Ter afsluiting van d3 Industriedag wordt 's avonds in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan een voordrachtavond gegeven door mevr. Enny Mols-de Leeuwe. Zij brengt een gevarieerd pro gramma van verschillende voordrach ten. BUREAU GEMEENTEWERKEN OVERGEPLAATST Het gebouw Kerkewijk 4, de „nood"- huisvesting van het bureau van ge meentewerken, zal binnenkort onder de slopershamer vallen. Hierdoor kan het nieuwe hotel „De Korenbeurs" worden afgebouwd. De techinsche en administratieve dienst van gemeentewerken heeft nu de door de gemeente aangekochte pan den Hoofdstraat 42-44 betrokken. Hier in was voorheen de fa. Wed. L. N. van Essen gevestigd. Er werd danig gesproken over de fac toren, die tot een instorting leiden. Daarbij speelt de angst een sterke rol. Indien men een vriend ziet vallen en enkele weken later bericht krijgt, dat de directeur van de onderneming X eveneens is overleden aan een hartkwaal begint men zich op zekere leeftijd al gauw af te vragen: „wan neer zal het mijn beurt zijn". De angst snoert de keel wel niet dicht maar pleegt toch een aanslag op uw gezondheid. Volgens White is het in vele gevallen nog mogelijk een patiënt na één of twee ernstige instortingen geheel te herstellen. De patiënt moet echter zelf beschikken over zelfdicipline om ze uit te voeren. „Het is veel gevaarlijker vijf kilo te zwaar te wegen dan een kettingroker te zijn" aldus dr. White. Hij voegde er ech ter aan toe, dat veel roken eveneens slecht is. Regelmatig hartonderzock is noodzake lijk. De voornaamste regel is echter: „be weging nemen en in gewicht afvallen." Nadat vooral de Westerse zaken- en kunstwereld sedert 1950 getroffen werd door de ene hartcrisis op de andere heeft deze regel bewezen goud waard te zijn: wandelen in de frisse lucht, ver buiten de stad, is gezond en werkt kalmerend. De persoonlijkheid van de patiënt speelt hierin een rol: voor sommigen is een wan deling door de bossen aan te bevelen; an deren zijn meer gediend met een wande ling langs de zee of de oevers van een rivier. Golf is volgens dr. White de ideale sport. HET GROTE GEVAAR: PENSIOEN Sportbeoefening is gezonder dan de bes te pillen of drankjes. De sport verhindert slapeloosheid. Dr. White adviseert om in alle landen te komen tot een bijzondere tak van sportbeoefening voor de perso nen boven de veertig jaar. Men mag nimmer, ook al heeft men het nog zo druk, zijn vakanties overslaan, zelfs niet inkorten. Vaak wordt het mid dagdutje rond de veertig jaar al een nood zaak, zeker voor personen, die onder zwa re werkdruk of spanning leven. Rond de 45 jarige leeftijd heeft een middagdutje van ongeveer veertig minuten een heilza me uitwerking. Men moet er rond deze leeftijd aan gaan denken lichte maaltijden te nemen en er slechts sober bij te drin ken. Dr. White adviseert de leidende persoon lijkheden van vijftig jaar om de woensdag blaadjes uit hun kalender te scheuren: geen enkele afspraak op die dag, geen enkele beslommering. Minstens de hele woensdagmiddag vrij nemen enniet op kantoor blijven. Het „kantoor-aan-huis" is het voorpor taal van de doodkist. „Rond de 55 jaar wordt het de hoogste tijd om behalve het normale weekeend nog twee vrije midda gen te nemen. Vijf jaar later worden het er drie en rond de 65 doet men er goed aan alleen in de voormiddagen te werken. Zowel dr. White als de hartspecialisten houden vol, dat niets zo gevaarlijk is dan het nemen van pensioen, althans voor de beoefenaars van de vrije beroepen, kader personeel en leidende persoonlijkheden. Want gedwongen, volledige rust is het vooruitzicht „dat men er nu naast staat" is nog erger dan overspanning. Sommige lieden krijgen pas laat in de avond, tegen de nachtelijke uren, zin om een wandeling te maken of om enige ontspanning te zoeken in café's enz. Hieruit heeft men ten onrechte de theorie van de nachtmensen afgeleid. In het algemeen zijn dit overspannen personen, die nadat hun dagtaak is gedaan te moe zijn. Pas nadat ze een avond hebben gerust beginnen ze weer te leven. Een flinke wandeling door de dan verlaten stad, nog beter door bos sen en velden of langs het water knapt hen op. DE RUSSISCHE RUIMTEVAARDER. De Russische Ruimtevaarder Gagarin, gefotografeerd met zyn echtgenote Ve- lentina en zijn dochtertje Lena. Dr resultaten var de fok- en controlevereniging te Ederveen bewegen zich in stijgende ljjn. Niet alleen in kwaliteit van het vetgehalte van de melk b.v., maar ook in kwantiteit. By de oprichting van deze vereniging, nu 15 jaar geleden, waren 46) veehouders lid en zjj vertegenwoordigden ruim 300 koeien. In 1960 was dit aantal 106 leden, met 1009 stuks melkvee. Ook het aantal kalveren steeg steeds. Een mijlpaal werd dezer dagen bereikt toen by de veehouder D. van Veldhuizen, Klomperweg te Luntercn lid van de vereniging Ederveen het duizendste kalf werd geboren en Margo 12 werd gedoopt. De stamboom van het pasgeboren feest- kalf is indrukwekkend. Haar grootmoeder werd destijds door de heer van Veldhuizen uit Drente gehaald. Deze koe bracht Mar go 11 ter wereld de moeder van Margo 12 en ook was deze noordelijke koe een goede melkgeefster, want haar melkresul- taaat bracht haar op de Erelijst van de Fokvereniging met de cijfers 5485 kg melk met 209 kg vet in 303 dagen. Margo 11 deed het ook best en zorgde nu voor de nakomeling, die als duizendste kon worden ingeboekt. De heer Van Brummelen, die al deze gegevens zeer nauwkeurig bijhoudt, tevens stambockhouder is en melkcontroleur toog dezer dagen naar Lunteren om het feest- kalfje te schetsen, zoals men in vakjargon zegt. Met hem mee gingen M. Hupkes en R. van Kolfschoten, die het bestuur van de Fok- en controlevereniging vertegen woordigden. Deze bestuurderen hadden een cadeau meegebracht, geheel gelijk aan dat wat men in deze omgeving aanbiedt Engelse voetbalclub Arsenal heb-mevrouw, het is alleen maar een ben de spelers verboden om puntschoenen te dragen wan neer zij 's avonds uitgaan. Want puntschoenen misvormen de voe ten, zeggen zij. PAARD. Dokter, dokter! riep door de telefoon een Engelse da me, mijn man is jockey en sinds enkele dagen denkt hij plotseling dat hij een paard is. Dat heeft niets te betekenen. klein misverstand dat zijn be roep meebrengt. Breng hem maar by me. Best, dokter, ik zal hem zade len en kom in galop naar u toe. SCHOMMELEN. De Ameri kaanse zakenman was bang om voor lui te worden versleten wanneer hij in een schommel stoel zou gaan zitten. Daarom liet hij dat over aan de plantage- bezitters op hun veranda's in de zuidelijke staten van het land. Maar sinds bekend is geworden dat president Kennedy zijn da gen gedeeltelijk in zo'n stoel doorbrengt, schommelt zaken man en diplomaat, hulsmoeder en advocaat, onderwijzer en ma gistraat. Niet op doktersadvies, zoals de president, maar omdat het plotseling dé mode ls. De dag nadat de president in een schommelstoel was gefotogra feerd, verscheen er in de New Yorkse kranten een advertentie van een hele pagina met alle mogelijke modellen schommel stoelen. En toen is het begon nen. Binnenhuisarchitecte Dédé Dra per zegt ervan: ..Elk mens heeft een instinctieve behoefte om te schommelen, een onuitroeibaar heimwee naar het „gewiegd wor den". Stel u eens voor dat alle zetels in de vergadering der Ver. Naties schommelstoelen waren. I)e heren Zorine (afgevaardig de voor Rusland) en Stevenson (Amerika) zouden niet meer ln dc stemming kunnen komen om ruzie te maken. Zo zou misschien de schommelstoel de wereld kun nen redden bij de geboorte van een baby, namelijk een groot krentebrood. Het bleek echter dat Margo 12 liever moedermelk dronk of vaster koevoer prefereerde, zodat de kren- temik, die nota bene een meter lang was, aan mevr. van Veldhuizen werd overhan digd. welke het brood meteen aansneed en haar gasten liet meeprofiteren bij het ge not van een kop koffie. Intussen was dit deskundig gezelschap - wat de fokkerij betreft - zich eens gaan bezinnen op het feit dat er zo'n groot verschil bestaat tussen het melkvee. Het blijkt dat veehouders, die terdege letten op afstamming e.d. behoorlijke resultaten behalen, wat uiteraard ten goede komt aan de bedrijfswinst. Beziet men dat de gemiddelde melkgift per koe en per jaar in de vijftien jaar van werkzaamheden der fokvereniging Ederveen steeg met 1700 kg. melk en het vetgehalte in die zelfde periode steeg van 3,26*/» tot 3,71*/» dan zijn dat resultaten, die in het oog springen. Dit komt ook het bedrijf ten goede als men bedenkt dat een bedrag van 700 tot 800 gulden per jaar per koe en per Jaar bedrijfswinst daardoor werd verkregen. Hierbij moet weliswaar rekening wor den gehouden met een hogere uitgave voor betere voeding, maar een feit is dat door dachte fokkerij zichzelf betaald. De mees te veehouders zijn daarvan dan ook door drongen, maar toch konden nog wel ach terblijvers worden ingeboekt. Het is niet het belang van de vereniging, maar het belang van de veehouder zelf als hij zijn veestapel onder controle heeft en precies weet wat de produktie van elke koe is, of die verhoogt moet worden en welke maat regelen daarvoor moeten worden genomen. In Ederveen beseft men dit terdege en dat blijkt uit de resultaten, van de plaat selijke vereniging, welks resultaat nog ligt boven het provinciale gemiddelde. Zelfs op provinciale Fokveedagen ziet men de laatste jaren Ederveense runderen en zij behaalden daar de prijzen. Een goede bedrijfsvoering en fokkeuze werpt haar vrucht nog jarenlang af. OPBRENGST COLLECTE De collecte voor de beide sanatoria „Sonnevanck" en „Zonnegloren", welke in de afgelopen week werd gehouden, heeft 174,10 opgebracht. ZITPLAATSENGELD Op dinsdag 18 april zal de Kerkvoog dij van de Ned. Herv. kerk in de con sistorie voor de laatste maal zitting houden voor het in ontvangst nemen van zitplaatsengeld. NIEUW VER. GEBOUW De heer R. van Eist aan wie de nieuw bouw van het verenigingsgebouw achter de Ned. Herv. Kerk is gegund is dezer dagen met de sloop van het oude gebouw begonnen. 9MN6MAN& FRisnft pontiAc j. OMtöA voor betere uurwerken Keus uit meer dan 1000 stalen GEEFT NIET AF. Bussen lakverf, diverse tinten, verf kwasten, borstels, bezems. Vlinderwas in dozen en los verkrijg baar. Zeemleer-sponzen enz. Hoofdstraat 106 - Veenendaal Telefoon 2576 Kleine behangboekjes zijn gratis in onze zaak verkrijgbaar.

De Vallei | 1961 | | pagina 1