Wees er tijdig bij! We beginnen nnn ik ik ik ik ik ik ik ik ik ik ik ik ik Sperziebonen maakt u het leven goedkoper KRUISWOORD-PUZZEL Nog kunt u meedoen. Nog kunt u 1 week gratis kien kaarten haien. Nog kunt u fantastische prijzen verdienen l ^beschuit Zure Zu\t m Havermout Ma\iena - hppelmoes,— pil-Slasaus 1 vermicelli l ToiletpaP1®' Vj Hier is AH-Kienspel No.11 IsT YïlenAeti atb (kcwrfJumciA SCHERPENZEEL AMERONGEN Mr. Willinge sprak voor V.V.D.-Scherpenzeel 19 VOLKSUNIVERSITEIT: Godfried Bomans, ook zoals men hem niet kent Opgave no. 85 Ingebouwde stofzuiger Oeie «een öe Zaanse Het sprookje van de stukgedanste schoentjes per Pa^ literblik rollen r»hraden Gehakt^'» i Rozebotte J uitstek I Absoluut gratis! De vitamine) oensdag 26 aPni FEUILLETON C ALEX WEISSBEBO""^) Onder het mottor „Van de hak op de tak" had de schryver Godfried Bomans, die donderdagavond als „extraatje" het seizoen van de Volksuniversiteit Veenen- daal afsloot zichzelf net zoveel speling ge geven als hy maar wilde. En die speling heeft hy dan ook benut. Het was inderdaad van de hak op de tak, van de luim op de ernst, zo men wil, waarbij het eerste wel de overhand had. Het lijkt een grapje, waarmee Bomans het publiek naar zijn hand zet en opper vlakkig bezien krijgt hij daardoor iets „conferencier-achtigs", ware het niet dat achter alles een achtergrond zit. Een ach tergrond, die men jammer genoeg wel eens over het hoofd ziet tussen de schater- en de glimlach door. Bomans' optreden is stuntelig soms opgelegd gemaakt stuntelig maar daar in schuilt juist zijn charme. Hij verheelt geenszins. „In de aarzeling schuilt juist mijn kracht" zegt hijzelf. Men kan dit ei gengereid vinden en ook meerdere van zijn uitspraken doen zo aan, maar dan mag men niet vergeten dat hij ook zichzelf om in de stijl van zijn causerie te blijven op de hak neemt. Vanzelfsprekend droeg hij voor uit ei gen werk. Stukjes, die men misschien tientallen keren gelezen heeft, maar die uit de mond van de schrijver weer als nieuw klinken. Het intervieuw met een honderdjarige, enkele bladzijden, zo maar uit Pieter Bas gegrepen en natuurlijk een verhandeling over Sint Nicolaas, n.l. de catechismus van Sinterklaas. Zelf zegt hij: „ik sta te boek als een kenner van Sinterklaas, wat ik ook ben." Hieruit proeft men weer iets van het kwasi-eigengereide. Daar tussendoor minder bekende dingen, als een bloemlezing uit opstelletjes van schoolkinderen en een verslag van een causerie, die Bomans hield voor een ge zelschap Duitse studenten. Tot zover leek zijn gehele optreden één persiflage op de mensen en de mensheid, maar aan het slot leerde men de schrijver van een andere kant kennen, een kant die niet zo dikwijls in de openbaarheid komt. De heer Bomans las één van zijn laatste stukjes, dat hij geschreven had naar aan leiding van het feit, dat in Parijs een automobilist bijna twee maanden nadat hij door een hartverlamming was getrof fen dood achter het stuur van zijn auto heeft gezeten, tot een kind hem zo vond. Toen was het doodstil in de zaal. En toch luisterde men naar dezelfde als humoristisch te boek staande Bomans... BIJ DE KIPPEN De heer H. houder van een volkstuintje waarop een hok met wat kippen, was het de laatste tijd opgevallen dat zijn kippen wat angstig deden. Dinsdagmorgen ging hij tussentijds eens een extra kijkje nemen en trof hij daar twee jongens aan. De politie onderzoekt nu met welke be doeling deze jongens zich in het kippe- hok ophielden. WINKELWEEK IN SCHERPENZEEL Eéndagsreizen naar het buitenland en waardebonnen zijn in de winkelweek, die van 14 tot en met 20 april door de winke liersvereniging „Eendracht maakt macht" wordt gehouden, de attracties waarbij EMM het kopend publiek aan zich wil binden. Deze reis, zijnde een geheel gra tis dagtocht per luxe touringcar naar Keu len, Köningswinter, Altenahr, Monschau en Roermond, zal geheel door EMM wor den verzorgd, inclusief lunch, diner enz. Als streef-datum voor deze prachtige reis is vastgesteld maandag 5 juni a.s.. Buiten deze unieke reis hebben de Scher- penzeelse winkeliers gemeend voor nog iets extra's te moeten zorgen en geven dus bovendien nog een groot aantal geldprij zen. Gedurende de winkelweek zijn de winkels geopend tot 8 uur n.m. eveneens de woensdagmiddag. Vrijdags 9 uur. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM BURGEMEESTER VAN SCHERPENZEEL Bij Koninklijk besluit van 1 mei 1936 werd met ingang van 15 mei daar op vol gend mr. C. P. Hoytema van Konijnen burg benoemd tot burgemeester van Scherpenzeel zodat hij dus op 15 mei aan staande zijn 25-jarig ambtsjubileum hoopt te vieren. Een huldigingscomité werd gevormd uit verschillende ingezetenen zoals: kerkelijk, gemeente, plaatselijke verenigingen, on derwijs, werknemersbonden, landbouwor ganisaties, middenstand en bedrijfsleven. Dit comité heeft zich belast met de voor bereiding om dit jubileum niet ongemerkt voorbij te laten gaan. COLLECTE De collecte voor S.I.M.A.V.I. heeft dit jaar 280,81 opgebracht. GESLAAGD Op het te Apeldoorn gehouden examen slaagde de reserve-wachtmeester der Rijkspolitie voor „buitengewoon geoefend man". Bestuurdersbond vergaderde Onder leiding van voorzitter M. L. v. d. Haar, hield de Bestuurdersbond van het NVV vrijdagavond in de Hole voet haar jaarvergadering. Na een woord van welkom, in het bijzonder tot de vertegenwoordiger van het gewest Utrecht, de heer Renes, werd de secre- taris, de heer B. van de Wetering, in de gelegenheid gesteld voor het lezen van de notulen. Hieruit bleek, dat het aantal leden was gestegen van 321 tot 337. Het verslag van het bureau van arbeids recht werd in orde bevonden en als correspondent hiervan treedt op de heer G. Aarsen. De huurverhoging in het af gelopen jaar had de volle aandacht ge had. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende, doch herkiesbaar gestelde heren G. Vermeulen en H. van Midden dorp herkozen. Tot penningmeester werd gekozen de heer G. Floor. Als nieuw lid van de kascommissie werd benoemd de heer R. Westerhuis. De voorzitter dankte het aftredende be- AANSTELLING Voor het aanstaande zwemseizoen is bij het gemeentelijk zwembad als badmeester aangesteld de heer F. van Dorp uit Amers foort. VERGADERING Donderdag 20 april aanstaande houdt de Wilhelminaziekenverpleging in haar eigen gebouw in de Dorpsstraat een ledenver gadering. stuurslid, de heer W. O. van Schaik voor het vele werk dat hij in de afge lopen 15 jaren had verricht. Hierna besprak de heer Renes de pro blemen waarmede de bond te kampen had. Hij sprak de hoop uit dat Scher penzeel spoedig zou overgaan tot het vestigen van een correspondentschap van de pas door het NVV opgerichte spaarbank. Tot slot bracht hij dank aan het be stuur voor de ledenwinst, die boven het landelijke gemiddelde lag. BLOEMEN UIT ISRAëL De produktie en export van bollen en bloemen, speciaal gladiolen-knollen, neemt snel toe in Israël. Volgens de laatste statistische berichten werden in het seizoen '59/60 ongeveer 11 miljoen gladiolenknollen en 1,3 miljoen bloei ende gladiolen geëxporteerd. Irissen, fresia's en vele andere bol- en knolgewassen worden nu op grote schaal geteeld en het ziet er naar uit, dat deze een vaste plaats op de ex portmarkt zullen verwerven. De mees te bloemen worden in Europa ver kocht. De afdeling Scherpenzeel van de VVD had donderdagavond voor zijn openbare ledenvergadering de fractievoorzitter der VVD in de Provinciale Staten van Gelderland, de heer mr. S. Willinge Gratema uit Heerde, uitgenodigd. Na te zijn ingeleid door de voorzitter van de VVD afdeling Scherpenzeel, de heer Blanken, zette spreker het doel van de VVD uiteen. Onze politiek, aldus spreker, moet zijn ingesteld op verandering van de omstandigheden. Na de tweede oorlog was een straf bewind noodzakelijk. Voor wat betreft de belastingwetgeving moest het recht om eigen financiën te regelen meer aan de gemeenten worden overgelaten en moeten wij streven naar gemeenten waar een behoorlijke be stuurskracht van uitgaat. De gemeen ten moeten meer zeggenschap krijgen in eigen huis. Volgens hem moesten de twee grootste stromingen recht hebben op een evenredige zetelverdeling in de raad, doch wanneer er zetels te behalen zijn gaan vehlal de christelijke partijen samen. Ten aanzien van onteigening was hij van oordeel dat volledige schadeloos stelling moest plaats hebben. In de landbouw komen daaromtrent bepaalde belangen niet tot hun recht. Meer waar de moest gehecht worden aan de land bouwbelangen, aangezien deze voor wat betreft de export, nog altijd een belang rijke post vormt. Een groot bezwaar vond spreker het dat er nog geen land bouwkundige dienst bestond, die bij onteigening van landbouwgronden voor aanleg van wegen en kleigronden voor de steenfabrieken, de landbouwers van advies konden dienen. Ten aanzien van de woningbouw was hij van mening dat de administratieve rompslomp zoveel mogelijk moest wor- den beperkt en het mogelijk moest zijn woningwetwoningen te kopen. Aan de hand van een kaart liet spreker de toe komstige ontwikkeling van de komende tien jaar van de provincie Gelderland zien. Tenslotte besprak mr. Willinge Gratema de jongste kabinetscrisis en de houding van dc AR. Spreker noemde deze crisis angst voor stemmenverlies van de AR. Kaart, in de Arnhemse Schouwburg zal worden gebracht. Aanvankelijk werd ook aan het Rem brandt Theater gedacht, doch de techni sche voorzieningen, welke daarvoor getrof fen zouden moeten worden, vergden iets meer tijd dan beschikbaar was om de show op zondag 2 juli te kunnen laten starten. Het wordt dus de schouwburg en wel van zondag 2 juli 's avonds tot en met zondag 9 juli, op welke dag zowel een middag als een avondvoorstelling gege ven zal worden. De prijzen der plaatsen liggen op een overeenkomstig niveau als bij de opvoeringen in Rotterdam. Gelegen heid om plaatsen te reserveren zal op dinsdag 2 mei a.s. worden opengesteld. De voorverkoop zal worden geregeld door VVV Arnhem, Stationsplein 45. Telefoni sche reserveringen worden niet aangeno men. BEGIN JULI „MY FAIR LADY" IN ARNHEM Het staat thans vast dat de musical „My Fair Lady" met in de hoofdrollen Wim Sonneveld, Margriet de Groot en Johan APPELS ZIJN GEZOND Met twee rijpe appels per dag houdt men de dokter buitenshuis, aldus een beroemde Amerikaanse hartspecialist. Hij beweert dat twee rijpe appels vol doende zijn om de cholesterol en ande re vetachtige stoffen te onderdrukken. Deze stoffen worden in verband ge bracht met het ontstaan van hartziek ten. Natuurlijk wil de Britse medische dienst meer bewijsmateriaal hebben van deze uitspraak van Dr. Keys, maar deze schijnt nog niet in staat deze te kunnen geven. Daarom staan ze nog sceptisch tegenover deze uitspraak. Ongetwijfeld zou het beter zijn dat ze deze specialist zouden aansporen om het onderzoek ter beperking van hart ziekten met dit middel met kracht voort te zetten. Desalniettemin zal het dan nog jaren duren eer voldoende ge gevens beschikbaar zijn, doch het on derwerp is het zeker waard om tot het eind nageplozen te worden. AFWEERMIDDEL TEGEN DIEREN Een nieuw produkt dat een oud pro bleem oplost, namelijk hoe men dieren kan weghouden van bouwland, tuinen en golf banen zonder dat dit schadelijk is voor dieren, is in Groot Brittannië geprodu ceerd. Met middel, dat „K 9" wordt ge noemd is een synthetische organische che mische stof die een reuk verspreid waar honden en andere dieren niet van gediend zijn. In een besloten ruimte heeft het een nogal penetrante geur voor de menselijke neus, maar in de open lucht is het bijna niet te ruiken. „K 9" wordt in twee vor men geleverd, namelijk in een sproeibus voor gebouwen, trappen en drempels, en als een geimpregneerd koord dat om tui nen, kassen velden e.d. kan worden ge spannen. Het nieuwe produkt is reeds op de proef -gesteld tegen honden en katten en men zegt dat het zeer effectief is. Een landbouwer heeft ook ontdekt dat „K 9" met goed gevolg kan worden gebruikt te gen muizen die het op jonge planten voor zien hebben, en om konijnen en schapen weg te houden van bouwland en golfba nen. Een Engelse firma brengt thans een nieuw huishoudelijk stof- zuigsysteem uit, waardoor het niet meer nodig is om de stof zuiger van de ene kamer naar de andere te versjouwen. De stofzuigeenheid kan in een ga rage of op een andere plaats worden geïnstalleerd. In iedere kamer worden zuigpunten aan gelegd, die op plastic buizen on der de vloer worden aangeslo ten. Een alluminium buis met een lichte flexibele slang wordt op de zuigpunten aangesloten. De installatie is regelbaar van uit een centraal punt en een licht-verklikker toont wanneer de zuigpomp werkt. BIJZONDER STEMPEL Ter gelegenheid van een Nationale Phi- latelistenbeurs zal op 24 april a.s. in Ho tel Krasnapolsky te Amsterdam een tijde lijk bij-postkantoor worden gevestigd. De op dit bij-postkantoor ter verzending aangenomen gewone, aangetekende en ex presse-stukken zullen van een afdruk van een bijzonder rubberstempel worden voor zien. Voor de aangetekende stukken zullen geen nummerstroken met bijzondere op druk worden gebruikt. AH sul k tatefe fcwtotta HORIZONTAAL: 1. vreemd, 4. sportterm, 6. vervoermiddel, 9. makker, 11. vette vloeistof, 13. boom, 15. schuifbout, 17. voorzetsel, 18. houten vat, 20. handel (Eng.), 21. bijwoord, 22. waterdoorlatend, 24. gem. in Gelderl., 25. kropgezwel, 26. schuivende ijsheuvel in de poolzee, 28. Europeanen, 30. in voorraad zijnde, 31. krachtig, fors, 33. muzikaal, 35. tegenstelling van jong, 36. dof, 38. afgesloten bebouwd veld, 39. roofdier, 40. klein soort van rijpaard, 42. zoon von Noach, 44. meisjèsnaam, 45. overeenkomst, 47. hangt aan de mast, 48. gindse, 49. drietenige struis, 51. bereide dieren huid, 52. rivier in Nederland, 53. zuivelprodukt. VERTICAAL: 1. schoorsteenzwart, 2. in het jaar der wereld (afk. lat.), 3. draad van een spinneweb, 4. kubieke meter, 5. vod, 6. plaats voor dui ven, 7. muzieknoot, 8. inwendig lichaamsdeel, 10. artikel (afk.), 12. water in Z.H., 14 alleenzang, 16. daarna, later, 17. interval van negen tonen, 19. zenuwachtig, 21. op geen plaats, 23. touw, 25. grasland, 26. stapel, 27. korte kous, 28. wereldtaal, 29. zuster, 32. klank, 34. verfstof, 36. vogel, 37. rivier in Rusland, 39. verschoten, 40. eerste boek van Mozes (afk.), 41 mak, 43. vreemde munt, 45. afgelegen, 46. kleefmiddel, 48. voornaam woord, 50. water in Friesland. door de Gebr. Grimm (11) „Ach, dom gansje", zei de oudste prinses tot de jongste, „bedenk maar eens hoeveel prinsen wij voor de gek hebben gehouden. Het zou niet eens nodig geweest zijn om deze soldaat een slaapdrankje te geven, omdat hij toch wel in slaap zou zijn gevallen!,, Toen zij allen klaar waren om te vertrekken gingen zij nog even kijken of de soldaat wel sliep. Deze snurkte een paar maal luid en toen de prinsessen daardoor gerust gesteld waren, ging de oudste terug naar haar eigen bed, drukte op één van de poten en toen opende zich een luik in de vloer, waardoor een geheime trap zichtbaar werd. Het bed zonk door het gat en toen konden de prinsessen de trap 150 grara 6eD^aU 500 Opeis Rckord model 1961Siemens koelkasten (110 ltr.), R Erres wascombinatiss, Braun electrische keukenmachi- nes, Philips transistor keukenradio's, Philips Mignon iQ platenspelers, Pontiac horloges (dames of heren), Arzberg twaalfpersoons theeserviezen (vijftiendelig), Philips lichtgewicht .strijkijzers en verder nog Ronson E w Cadet aanstekers, Westclox Baby-Ben luxe wekkers, Parker ballpoint bureausets eri Lederen manicure sets, nummoro ïn Atx cf**rt*An ïn /Ia lïicf rAv~htc biArntJacf Vergelijk de nummers in de sterren in de lijst rechts hiernaast afgebeeld met de nummers op uw AH-Kienspelkaart. Alle spelregels vindt u duidelyk en uitvoerig op de AH-Kienspel- kaarten vermeld. Of u klant bent of niet, u kunt 1 gratis .meedoen aan het AH- - Kienspel. U hoeft niets te 1 kopen./ Prijzen geldig t| m J Jn de P' Let ook op de 12e AH-Kienspel-a< Er is gezellig werk voor lenke, handige meisjes in onze winkels. Wie daar wat voor voelt, informeert maar eens in de dichtsbüzjjnde AH-zaak. AH-winkels treft u een complete lijst aan van prijswinnaars in uw omgeving. -advertentie - vandaag over een week in dit blad. af, één voor één, de oudste voorop en de jongste achter aan. (12) De soldaat, die natuurlijk alles gezien had, maakte zich zelf snel onzichtbaar door zijn mantel om te doen en hij volgde de jongste prinses op de hielen. Halver wege de trap stapte hij echter op de lange japon van de prinses en deze gaf een kreet van schrik. „Wie stapte daar op mijn sleep?" riep zij uit. „O, jij domoor, je bent natuurlijk aan een spijker blijven haken", zei de oudste prinses en daarop daalden zij allen de trap verder af. (Wordt vervolgd) Albert Heijn (30) Breng me eindelijk die lijsten. Die mensen worden van hier naar Wenen afgevoerd. Daar verschepen wij hen op een Donauschip en leveren ze jullie af in de haven van Konstanza. Zorg maar voor een schip. Aanvankelijk hadden wij slechts over zeshonderd mensen gesproken. Krumey had er al tweehonderd méér toegestaan. Eichmann sprak al van duizend tot twaalfhonderd. Uiteindelijk werden het er bijna zeventienhonderd. Deze men sen bereikten inderdaad het buitenland. Niet over Konstanza, maar zij kwamen via Bergen-Belsen in Zwitserland. Dat deze zeventienhonderd mensen konden worden gered, is een van de grootste successen van ons werk geweest. Het is te danken aan de dappere bemoeiingen van mijn vrienden na mijn vertrek. Wij hadden deze zeventienhonderd mensen voorzien van vervalste certifi caten. Wij hebben ons er nooit het hoofd over gebroken wat er aan de poorten van Palestina met deze mensen zou ge beuren. Wij konden ons niet indenken, dat welke macht ter wereld ook deze aan de hel ontrukten de toegang tot hun vaderland zou ontzeggen. Bij dit hele gesprek met Eichmann waren ook Herr Von Klages en Ober- sturmbannfiihrer Becher aanwezig. Klages sprak geen woord en verried ook door geen gebaar dat de kwestie hem interesseerde. Tenslotte stuurde Eichmann mij naar Krumey, terwijl hij mij nog nariep: 'Herr Brand, zet er zoveel mogelijk spoed achter. U moet zo spoedig moge lijk vertrekken en vlug terugkomen, anders gaan uw mensen hier er alle maal aan. Begrepen? Heb ik u overigens al verteld dat Herr Grosz met u mee reist? Die moet mij nauwkeurig berich ten wat u daar ginds uitvoert. Krumey ontving mij zakelijk: Ja, ik heb alles ontvangen, Herr Brand. U zult nog deze week kunnen vertrekken. Ik waagde het een persoonlijk ver zoek te uiten: Herr Obersturmbannführer, ik ga nu weg en laat mijn oude moeder, mijn vrouw en mijn twee kinderen hier ach ter. U hebt mij een bewijs gegeven, dat mij persoonlijk niets kan overkomen. Kunt u, voor de tijd van mijn afwezig heid, mijn familie niet iets dergelijks geven, al was het alleen maar om hen tegen machtsmisbruik van de Hongaar se politie te beschermen? Geef uw Ausweis maar even hier en noem de namen van uw familieleden. Dan schrijf ik die erbij. Hij deed dit. Zo, nu kan uw familie hier foto kopieën van laten maken, zodat hen op straat niets kan overkomen. De situatie in het land werd met de dag ernstiger. Ik zelf kon me met de lopende dingen niet meer bemoeien. Ik bereidde mij voor op mijn reis. Tijdens de laatste vergadering van de Waada werden mijn diverse functies aan ande ren overgedragen. Mijn vrouw nam een steeds groter deel van het werk op zich. Vooral het contact met de vluchtelingen en het vervaardigen van valse docu menten. Perez Revész en Salomon Of fenbach namen samen met mijn vrouw de kas van de organisatie over. Otto Komoly zou de onderhandelingen met de Duitsers verder voeren. Lichamelijk bleek hij daar echter niet tegen opge wassen, zodat Kastner deze taak later overnam. Er werden nog enkele landgenoten aangetrokken voor de centrale. Mosche Rosenberg, Menachem Klein en Raffi Friedl kunnen in dit verband worden genoemd. In opdracht van hofrad Stern werkte destijds Wilhelm Karoly als ver tegenwoordiger van de vereniging van joodse gemeenten nauw met ons samen. Alle zionistische groepen verstrekten mij volmachten. Namens de officiële joodse gemeenten en namens de ortho doxe gemeenten stelden hofraad Stern en Philipp von Freudiger het volgende document op: Centrale Raad der Hongaarse Joden Budapest VII - Sip-utca 12 Budapest, 16 mei 1944 Geloofsbrief De centrale raad der Hongaarse joden bevestigt hiermee, dat Herr Joel Brand uit Budapest zijn reis naar het buitenland onderneemt in het belang van alle daarvoor in aanmerking ko mende joden. In verband daarmee wordt aan alle daarvoor in aanmer king komende joodse personen en in stellingen dringend verzocht hem bij zijn desbetreffende bemoeiingen zo krachtig mogelijk te steunen. Met het oog op de uiterst belangrijke taak, welke Herr Brand te vervullen heeft en welke hij persoonlijk zal toe lichten, verzoeken wij dringend hem elke mogelijke hulp te verlenen. Wij willen nog verklaren, dat Herr Brand zich door zijn tot dusverre met volle overgave en onbaatzuchtigheid verrichte arbeid voor het joodse hulp werk, voor het jodendom buitenge woon verdienstelijk heeft gemaakt. Nu hij, in het belang van de op zich genomen taak, zijn reis aanvangt, wil len wij nadrukkelijk stipuleren, dat van het slagen van zijn reis het lot en het voortbestaan van onze gemeen schap afhangen. Hoogachtend, Centrale Raad der Hongaarse Joden: Hofraad Samuel Stern, Pres. Philipp von Freudiger Op de 15e mei werd ik voor de laatste maal bij Eichmann ontboden. Herr Brand, u moet onmiddellijk vertrekken. Een van de komende dagen wordt een plaats in een koeriersvlieg tuig voor u gereserveerd. Maak deze zaak zo snel mogelijk in orde. Ik kan hier niet langer wachten. Ik moet van daag met de deportaties beginnen. Per dag zullen twaalfduizend joden worden weggevoerd. Ik ben echter bereid de mensen niet naar Auschwitz te sturen, maar naar Oostenrijk. Een deel zal ik in Slowakije vasthouden. Daar zullen de transporten wachten tot u terugbent, waarna ze meteen kunnen doorgaan naar de Spaanse grens. Komt u niet of niet tijdig terug, dan gaan de mensen naar Auschwitz. Ik voelde een koude rilling over mijn rug lopen. Herr Obersturmbannführer, wan neer u dat werkelijk doet, wanneer u nu met de deportaties begint, dan torpe deert u de onderhandelingen volkomen. Geen mens in Konstantinopel zal dan nog geloven, dat het u ernst is met uw aanbod. Laat dat maar aan mij over, Herr Brand. Ik versta mijn vak. Ik moet jul lie joden thans krachtig aanpakken. Als ik mij nu weer als een slappeling zou gedragen, dan denken jullie mensen, dat er geen gevaar dreigt. Dan kom ik nooit tot een resultaat. Herr Obersturmbannführer, dat u ons volk kunt vernietigen hebt u reeds vaak genoeg getoond. Indien u werke lijk tot een overeenkomst wilt komen, dan zult u minstens tijdens de onder handelingen menselijker methoden moeten toepassen. Ik bedelde, maar het hielp niets. Hij bleef hard als steen. U hebt het zelf in de hand, Herr Brand, alle gevaar af te wenden door snel tot een resultaat te komen. Wan neer u over een week, of laten we zeg gen op zijn laatst over twee weken, te rugkomt en mij een positief antwoord brengt, dan laat ik Auschwitz in de lucht springen en stuur de nu gedepor teerden als eersten naar de Spaanse grens. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1961 | | pagina 4