Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Een beetje ingewikkeld maar bijzonder aantrekkelijk »De Wereld van WEEK-tot-WEEK Weth. van Kuijk gunde A.R.-Kiesver. een kijkje in Veenendaals gemeentepolitiek Centrum voor Werkende Jongens officieel geopend WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Koninginnedag-wedstrijden voor kinderen DE INDUSTRIE IN DE KONGO 35e jaargang VRIJDAG 21 APRIL 1961 Nr. 32 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scberpenzeel Van 5 tot en met 20 mei Voorjaarsactie Winkeliersvereniging SCHOONMAAK Behang 1961 Waterverf plastic Fa. J. F. Tak Jaap Huibers kreeg voorzittershamer WAARDE 7,50 6 PF 016455 Scholier pleegde joy-riding AMERONGEN GOUDEN BRUILOFT Goud-, diamant-, en katoenproductie vooruit RHENEN H00F0STR. 91 VEENENDAAL 111 nu Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W- F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bö de agentschappen van „De Vallei" In plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent De Voorjaarsactie van de Veenendaalse Winkeliersvereniging „Handel Nyerheid" ditmaal onder het motto van een grote mei-attraktie en in de vorm van een kwart jes-regen zal voor het winkelend publiek in het begin wel een beetje ingewikkeld zijn, hetgeen echter niet wegneemt dat de aktic als zodanig bijzonder aantrekkelijk' is. Het meest attractieve aan deze actie is dat het publick zélf de winnende bepaald, waarop elke ingeleverde zegel een waarde van 0,25 krijgt. GRATIS-KOOP-ACTIE In de periode dat de voorjaarsactie ge houden wordt, zijn 13 koopdagen. Bij de deelnemende winkelier, kenbaar aan een raambiljet, krijgt het kopend publiek voor elke bestede gulden een zegel uitgereikt. Een naar eigen inzicht te bepalen aan tal zegels moeten dan in een bedrukte en veloppe die bij de deelnemende winke liers gratis te verkrijgen zijn gedaan worden, dichtgeplakt en met ingevulde naam, adres, aantal zegels en gekozen da tum vervolgens in een van de bekende ro de bussen (Hoofdstraat 98, Patrimonium laan 23 en Nieuweweg 37) gedeponeerd worden. Deze enveloppes mogen niet per post opgezonden worden! De winnende dag De winnende dag wordt als volgt be rekend: Direkt na afloop der aktie worden alle enveloppes gesorteerd op de data wel ke op de enveloppes voorkomen. Het aan tal zegels van iedere datum wordt opge teld en daarna wordt berekend hoeveel zegels per dag gemiddeld zijn ingeleverd. D.e dag, waarop het aantal zegels het dichts onder het gemiddelde ligt is „de winnende dag." Elke zegel dat op de winnende dag is ingeleverd krijgt dan een waarde van één kwartje; m.a.w. 25"/o van de koopsom kan men dan weer besteden voor een gratis aankoop. De uitslag van de winnende dag zal op woensdagavond 24 mei a.s. bekend gemaakt worden. Als extra attractie vallen drie premies - 500, 250 en 100 kwartjes ten deel aan die genen die het grootste aantal bonnen in één enveloppe hebben ingezonden op de winnende dag. Wellicht is de aktie in enkele voorbeel den te verduidelijken: Iemand koopt bij een deelnemende win- Een der medewerkenden aan de geva rieerde avond in het Verenigingsge bouw op Koninginnedag is Herbert Joeks, die ook vele malen voor radio en t.v. is opgetreden. 1-mci viering in Veenendaal Het jaarlijkse meifeest van de NVV- Bestuurdersbond, de afdeling Veenen daal van de Partij van de Arbeid en de plaatselijke Vara-af deling, zal op 1 mei a.s. in het Luxor Theater gehouden worden. In de middaguren van deze dag is er voor de kinderen een groot feest. Aan het avondprogramma voor de ouderen zal o.a. meegewerkt worden door O.B.K. en het cabaretgezelschap „De Peperbus" uit Hil versum. De traditionele 1-meirede zal uit gesproken worden door de heer Maarten Vrolijk. BAD- EN SPORTKLEDINGSHOW In hotel de Korenbeurs wordt op woens dagavond 3 mei a.s. een show gehouden door de firma Ant. de Ruiter. Op deze show zullen de nieuwste modellen bad en sportkleding getoond worden. Keus uit meer dan 1000 stalen GEEFT NIET AF. Bussen lakverf, diverse tinten, verf kwasten, borstels, bezems. Vlinderwas in dozen en los verkrijg baar. Zeemleer-sponzen enz. Hoofdstraat 106 - Veenendaal Telefoon 2576 Kleine behangboekjes zijn gratis in onze zaak verkrijgbaar. keiier voor een bedrag van ƒ260,Hij ontvangt dan 260 zegels waarmee hij o.a. het volgende kan doen: Voorbeeld 1: Hij stopt alle bonnen in één enveloppe en zet er als datum op 12 mei. Blijkt dit later de winnende dag te zijn dan heeft hij 260 x 25 cent 65 gulden terug verdient. Bovendien kan hij dan ook nog tot die genen behoren die het grootste aantal bon nen heeft ingezonden, zodat er ook nog eens een extra premie bijkomt van resp. 500, 250 of 100 kwartjes. Heeft hij daaren tegen een verkeerde datum gegokt dan krijgt hij uiteraard niets terug. Voorbeeld 2: In plaats van alle 260 bon nen in één enveloppe, kan hij ze ook ver delen over 13 enveloppen met als inhoud 20 zegels. Op elke enveloppe vult hij een andere datum in, dus in totaal alle koop dagen. Hierdoor weet hij zeker dat hij al tijd prijs heeft, zij het dan slechts voor 20 x 1 kwartje. Vanzelfsprekend zijn hier bij diverse variaties mogelijk. Wethouder C. N. van Kuyk heeft gisterenavond voor een aantal van zyn geestver wanten, die in het verband van de A.R.-kicsvercniging vergaderden, een korte ver handeling gegeven over een aantal zaken de gemeentepolitiek betreffende, en meer speciaal waar het Veenendaal aanging. De heer Van Kuük begon zyn inleiding met een belichting, volgens wc^Jelykc/ voorschriften. Daarin is natuurlyk speling mogclyk en vanzelfsprekend hangt het beleid in de eerste plaats af van grootte en structuur van de gemeente. In Veenendaal had zich dan wel geen revolutionaire ontwikkeling voltrokken,, meende spreker, maar toch wel was de situatie behoorlyk veranderd. Dit werd met enkele voorheelden, voornamelyk cyfers, aangetoond. Het aantal inwoners vermeer derde zich sinds 1946 met rond 10.000. Het aantal woningen werd meer dan verdub beld (6500). Het Veenendaalse wegennet beloopt thans 60 km. en de riolering 50 km. Om enkele bedragen te noemen: De schuld van de gemeente is thans 1650,per inwoner. Geen bedrag om zich over te verontrusten, want het be treffen hier bedragen voor kapitaals- werken, werken die dus over meerdere jaren kunnen worden uitgesmeerd. De bouwcapaciteit van 1945 tot heden bedraagt 50 miljoen. De heer Van Kuijk haastte zich evenwel om hier onmiddel lijk het grote zorgenkind van Veenen daal - de volkshuisvesting - tegenover te stellen. 1500 1600 aanvragen om een woning liggen nog in wachten op afhan deling, een schrikbarend aantal en toch geloofde spreker niet, dat men zich voor de woningbouw een ander tempo kon aanmeten. Het was daarom niet te zeg gen, wanneer men van dit zorgenkind verlost is. Bij dit alles kan dan nog ge zegd worden, dat Veenendaal er wat de woningbouw betreft op dit moment nog niet zo ongunstig voorstaat. In totaal zijn in 't vooruitzicht - over niet tè lan ge tijd gerekend - 450 woningen. Nauw samen met de woningbouw gaat de grondpolitiek. Er is in Veenen daal een tekort aan bouwrijpe grond, trouwens de gemeente Veenendaal heeft van huis uit zelf weinig grond gehad, met het gevolg dat nagenoeg alles moet worden aangekocht. Dit nu gaat dik wijls zeer moeizaam en slepend. Er moeten talloze onderhandelingen wor den gevoerd met particulieren, voordat enkele perceeltjes in bezit van de ge meente zijn. Overigens is de grondpoli tiek van het gemeentebestuur wel ge wijzigd: men koopt tegenwoordig aan in versneld tempo en men verwacht, dat dit in "de naaste toekomst nog een stij gende lijn zal vertonen. De overheid, aldus spreker, moet nu eenmaal maatregelen nemen en dit valt voor de particuliere grondbezitters niet altijd plezierig uit. Men moet particu lier terrein opofferen voor het algemeen belang. Spreker zag ook hiervan het onprettige voor de betrokkenen in, maar hoopte toch op de nodige mede werking en gemeenschapszin. Veenendaal is wat de uitbreiding be treft thans in 'n deugdelijk stadium ge komen, dat men bij het opzetten van plannen niet meer in straatjes, maar in wijken en complexen denkt. De stede- bouwkundige geel't voor de „stadsuit leg" een bepaalde lijn aan. Uit de ver gadering werd de wens geuit, dat Vee nendaals stedebouwkundige, Ir. S. J. van Embden tijdens een voor iedere Veenendaler toegankelijke avond eens uitleg zou geven over bepaalde zaken, die vaak voor de buitenstaander zo duister zijn. Bijvoorbeeld over het feit, dat voor de naaste toekomst hoofdzakelijk flatwo ningen op stapel staan. Ook de heer Van Kuijk voelde meer voor eengezins woningen, maar de mogelijkheid ont breekt hiertoe, ten eerste door de hoge grondkosten per woning en ten tweede door de weinige beschikbare grond. Ook heeft Veenendaal teveel „een zijdige" grond, d.w.z. grond die uitslui tend geschikt is voor een bepaald soort woningen. Enige speling hierin zal straks brengen het „Bergkwartier", dat reeds door de stedebouwkundige is ont worpen. Als volgorde van uitwerking van plannen gaf spreker: 1. Schrijverswijk; 2. Engelenburg (complex tussen Kerke- wijk, Industrielaan en Omleidingska naal); 3. 't Hoorntje en 4. Panhuis. Vee- nendaal-noord (het voormalige Edese gebied) zal pas in een later stadium worden uitgevoerd. Wat de woningen zelf betreft vond de heer Van Kuijk Veenendaal thans ook een beetje te eenzijdig werken. Hij vond het noodzakelijk om meer dan voorheen gevarieerder te bouwen. Niet uitsluitend drie-slaapkamerwoningen, maar grotere variatie door woningen te bouwen, berekend op gezinnen van ver schillende grootte. Tot slot kwam nog even het bericht in ons blad van j.l. woensdag ter spra ke, betreffende in Veenendaal te bou wen extra woningen voor Ambonnezen. Hiernaar werd bij wethouder Van Kuijk geïnformeerd, doch deze kon ook nu hierop namens het gemeentebe stuur geen commentaar verstrekken. Wel wilde hij ingaan op de vraag of men deze mensen in één complex zou onderbrengen of verspreid over de ge hele gemeente. Natuurlijk kon niets de finitiefs worden gezegd: zelfs lopen in Veenendaal en ook op hoger niveau de meningen hierover wijd uiteen. De één prefereert deze vorm op bepaalde mo tieven en een ander huldigt een tegen overgesteld standpun, dat ook zeer goed verdedigbaar is. Bakkers vragen toestemming om een uur eerder te bezorgen Een zestiental Veenendaalse bakkers hebben aan de Staatssecr. van Econ. zaken toestemming gevraagd om 's morgens ne gen uur te mogen uitrijden voor het be zorgen van brood aan de klanten, inplaats van om tien uur. Als reden wordt opge geven dat in de industrieplaats Veenendaal vele fabrieken bun personeel in ploegen laten werken en dat naar de mening van de bakkers, de huisvrouwen het zeer op prys stellen in de voormiddag vóór 12 uur te worden bediend. Om bovengenoemde reden is het volgens de ondertekenaars van het verzoekschrift dringend gewenst, dat de bakkers om 9 uur met het venten kunnen beginnen. (De wet schrijft voor dat het bezorgen van brood niet vóór 's morgens 10 uur mag geschieden). De betreffende bakkers geven verder in de brief te kennen dat de werkzaamheden in de bakkerij de vroegere bezorging toe laten, „omdat actieve en snelwerkende bakkers reeds vóór half negen in de och tend met de bakkerijwerkzaamheden ge reed zijn". R.K. Instuif naar Duitsland In het kader van een uitwisselings programma gaan de leden van de R.K. Instuif op 13 en 14 mei a.s. een bezoek brengen aan Recklinghausen in West- Duitsland. Zaterdag 13 mei in de loop van de middag vertrekt men van de Salvator- kerk in Veenendaal-zuid. Volgens het reisschema is men dan tegen 6 uur op de plaats van bestemming, waar men ondergebracht zal vorden in de Duitse gezinnen. De zonuu^morgen wordt ge vuld met een kerkdienst en een wan deltocht. Na de gezamenlijke maaltijd is er de gehele middag thé-dansant. 's Avonds om tien uur wordt de terug tocht naar Veenendaal aanvaard. In tegenwoordigheid van het gemeentebestuur, leden van de fa brikantenvereniging „Veenendaal" en de Vormingsraad, is donder dagmiddag het Centrum voor Werkende Jongens officieel geopend. Het hoogtepunt bestond uit de overdracht van de voorzittershamer door loco-burgemeester Ant. de Ruiter aan de voorzitter van de Vormingsraad, de jeugdige Jaap Iluibers. In het door de jongens zelf ingerichte gebouw Kerkewijk 11a, heette drs. W. A. Frederikse de aanwezigen welkom. In zijn openingswoord herinnerde hij aan het initiatief tot het oprichten van een dergelijk centrum, waarna hij een overzicht gaf van het verloop van de werkzaamheden. Loco-burgemeester Ant. de Ruiter als volgend spreker, betoogde dat het ge meentebestuur dit werk met belang stelling had gadegeslagen. Ook wat be treft het verlenen van subsidie, was men van het standpunt uitgegaan dat het geld op deze wijze verantwoord be steed was. Voorts noemde hij dit cen trum bijzonder belangrijk, zowel voor Veenendaal zelf als de gehele omgeving. Aan het einde van zijn speech werd, door overhandiging van een voorzittershamer, de voorzitter van de Vormingsraad - samengesteld uit de deelnemende jongens - Jaap Huibers officieel geïnstalleerd. De heer J. v. d. Mijl, vertegenwoor diger van het Nat. Centrum Vorming Bedrijfsjeugd te Rotterdam, zei zeer verheugd te zijn, dat het vormingswerk hier in Veenendaal zo vlot en efficient aangepakt was. „Alleen het feit al dat men er in zo'n kort tijdsbestek in ge slaagd is een dergelijke huisvesting te vinden, spreekt boekdelen", aldus de heer v. d. Mijl. De wederzijdse hulpverlening en de onderlinge prettige verstandhouding tussen de centra Veenendaal en Amers foort werd geroemd door de heer Zwets, voorzitter van het Centrum voor Wer kende Jongens te Amersfoort. „Hoewel beide gemeenten van verschillende structuur zijn - Veenendaal textiel en sigaren en Amersfoort metaal - is alles toch prettig opgelost", zo zei hij. En om deze samenwerking nog eens duidelijk te demonstreren overhandigde hij aan Jaap Huibers een prachtige beker als inzet voor de op 13 mei a.s. te spelen voetbalwedstrijd tussen het centrum Amersfoort en Veenendaal. De heer L. Bonnike tenslotte sprak De Vallciriks, vorige week uitge geven b(J IJssalon Hollandia, Achterkerkstraat, Veenendaal, is niet gevonden. De premie stygt hierdoor weer met twee gulden vyftig, zodat de nieuwe riks met het nummer f 7,50 waard is. Bij inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdag middag 12 uur wordt de premie a contant uitbetaald. Gisterenmiddag gaf de politie in de Hoofdstraat een stopteken aan een na derende bromfietser, die naar de me ning van Hermandad aan de jeugdige kant was. De jongeman negeerde het stopteken en werd niet lang daarna in de kraag gepakt. Bij het onderzoek bleek het de 15- jarige scholier v. G. uit Scherpenzeel te zijn, leerling van een der plaatse lijke scholen, die een op het school plein gestalde bromfiets meegenomen had. Hij zal nu worden vervolgd ter zake van joy-riding. Onder grote belangstelling heeft giste ren het echtpaar J. v. Veenendaal- Schouten, wonend aan de Hul te Ame rongen, hun gouden huwelijksfeest ge vierd. Volkszang besluit Koninginnedag in Amerongen Dc viering van de Koninginnedag in Amerongen zal dit jaar besloten worden met Volkszang op de Hof. Hieraan zullen meewerken dc zangvereniging „Asaf" en als vertegenwoordiger van het Veenen daals bedrijfsleven. Deze nam als uit gangspunt van zijn rede een in de zaal staande wereldbol. „Deze ene grote we reld wordt bepaald door alle kleine we reldjes - w.o. de bedrijfswereld - te- samen", aldus de heer Bonnike, „en het is onze taak het wereldje waartoe wij behoren, zo goed mogelijk naar voren te brengen. Juist daarom juich ik dit vormingswerk van harte toe en ik hoop dat het centrum nog vele successen zal mogen boeken". Voor de cursisten van het Centrum werd 's avonds een feestavond gehou den, welke grotendeels door de jongens zelf verzorgd werd. In het kader van de Koninginnedag-viering wordt volgende week zaterdagmiddag een speciaal programma voor de jeugd afgewerkt. Alle Veenendaalse jongens in de leeftijd van 10 t/m 14 jaar kunnen deelnemen aan een veldloop, terwijl de meisjes in dezelfde leef tijd zich tezelfdertijd kunnen vermaken met een fietspuzzelrit. Uit iedere leeftijdsgroep komen twee prijswinnaars, dus in totaal 10 jongens en 10 meisjes. De twintig prijswinnaars gaan deze zomer een dagje uit in luxe wagens, zodat het vcor de jeugd een aantrek kelijke middag gaat worden. Over de juiste aanvangstijden en de plaats van de wedstrijden zullen nog nadere me dedelingen volgen. Wat het programma van Koningin nedag betreft, ook dit wordt, wat de tijden betreft, begin volgende week vastgesteld. Na de kinderzang 's mor gens op de Markt, brengt het Pijper korps in Veenendaal-Zuid een vrolijke noot, terwijl in het centrum de Boeren- kapel opgewekte muziek ten gehore zal brengen. Van half drie tot half vijf is er achter Epskamp aan de Kerkewijk een ponnyshow. 'sAvonds treden in ge bouw Sola Fide een aantal artisten van naam voor het voetlicht. Dit gevarieer de en aantrekkelijke programma wordt verzorgd door Charles Aerts radio en t.v. ensemble. Het slot van de Ko ninginnedag vormt een groots vuur werk. NAAM. De stam der Zuni's in Nieuw-Zeeland heeft door haar afgevaardigde op het Witte Huis te Washington aan presi dent Kennedy laten bekend ma ken dat zij hem heeft benoemd tot ere-gouverneur van de stam, in welke functie hem de naam is toebedacht van ,,A Chi Yaia To Pa", wat wil zeggen „De zeer wijze, zeer machtige en eminen te". GEKWEL. Laten we ophouden met onze patiënten in onze zie kenhuizen 22 uur per dag te kwellen met een zonder onder scheids des persoons doorgevoerd reglement, zeggen vijf Engelse verpleegsters in een rapport dat zij hebben samengesteld over de toestanden in Engelse ziekenhui zen. Dit reglement, zeggen zij lijkt te veel op dat bij een mi litair reglement, met orders van hogerhand, klaroenstoten, cor- vée en alles wat er bijkomt. Om de patiënten eindclyk in die 22 uur ook wat rust te gunnen stellen zij voor om het kop thee om vyf uur 's morgens (in het reglement omschreven als „het ceremoniële kop thee") te laten vervallen. Eveneens het meer dere malen per dag voelen van de pols, opnemen van de tempe ratuur en van het ademhalings ritme bü patiënten by wie dit niet strikt nodig is. Tweemaal per dag het bed opmaken, vin den dc vyf ook te veel. Eenmaal lÜkt hen wel voldoende. Zij besluiten hun rapport met de opmerking, dat nu de zieken huizen niet meer van liefdadig heid bestaan maar onder de Staat vallen, de patiënten recht hebben op égards, wantzij betalen immers zelf de premies waaruit de Staat de ziekenhui zen financiert. KONIJN. Een wit konijn dat bier drinkt en op een trompet de vijf eerste maten van het Amerikaanse volkslied kan spe len, Is een van de ëadeaus die president Kennedy sinds zijn ambtsaanvaarding heeft ontvan gen. Het konijn heet Zsa-Zsa. Het zal niet op het Witte Huis blijven (want men heeft daar een muziekcorps dat de Stars and Stripes kan spelen), maar naar een weeshuis gaan zoals alle die ren die de president worden aan geboden. DAK. Dc laatste mode onder ryke snobs in Frankryk is het „hebben" van een dak van stro. Kosten: 62.000 francs. Om een huis van zo'n dak te voorzien moet er in Holland vyf hectare riet worden gesneden, schryft het blad France Soir. IIALT! Maria Callas is twin tig minuten te laat gekomen voor het recital dat zij te Parijs in de Salie Wagram zou geven. Zij had vertraging doordat de politie de wegen om het gebouw had afgezet. Waarom? Omdat La Callas zou komen ORDE. Op een vraag of Prin ses Grace van Monaco niet in aanmerking komt voor benoe- mingin dc Orde van het Legioen van Eer, heeft generaal De Gaul le geantwoord, dat hij er meer in zag haar lid te maken van de Orde van de Jarretel. Het werk dat de kolonisten in de Kongo op touw gezet hebben, blijkt toch niet plotseling teniet gedaan te kunnen worden. De steeds terugkomende berichten over relletjes, moorden en andere onge regeldheden zouden ons gemakkelijk de indruk geven, dat het hele bedrijfsleven van de Kongo stil moet liggen. De Belgische-Kongo 'firma's komen echter nog steeds tot productie en winst. EUROPESE KULTUUR De mijnbouw, welke van oudsher een Europese aangelegenheid was in de Kongo, komt tot zeer hoge winsten. Uit de gegevens van de ondernemin gen in de Kongo blijkt, dat aanzienlijke verbetering ig geconstateerd. De kobaltproduktie in Zuid-Katanga bereikte aan het eind van het vorige jaar een maximum, teweten 778 ton over één maand. De koperproduktie bleef gelijk met die van de voorafgaande jaren en be droeg 22.000 ton, eveneens in Katanga. De maatschappijForminière van de dia mantindustrie meldde een maandpro- duktie in Bakwanga van 1.438.000 ka raat in het begin van dit jaar. In 1956 bedroeg de produktie hiervan 1.167.000 karaat en in 1959 al 1.183.000 karaat. Tot tevredenheid stemt de goudwin ning van Kilo-Moto, welke weer 360 kg goud beloopt. De gemiddelde opbrengst over 1960 bedroeg 430 kg goud. De oppervlakkige lezer zal verrast zijn over deze gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek te Brus sel. Wie echter bedenkt, dat de Bel gische Kongo een enorme uitgestrekt heid had, zal zich kunnen voorstellen, dat hele gebieden niet van de onge- muziekvereniging „Ons Genoegen". Diri gent is de heer Netelenbos. De dag wordt ingezet met een aubade van de schoolkinderen voor het gemeente huis. Omstreeks half elf is er dan een optocht van de schooljeugd door het dorp met „Ons Genoegen". Aan het slot hiervan vindt tractatie in dc scholen plaats. Om twee uur beginnen kinderspelen in plant soen „Lievendael". Het avond programma bestaat uit een populair concert op de Hof gevolgd door de eerder genoemde Volkszang. Loterij „ForeDon" In het Badrestaurant Ouwehand op de Grebbeberg vond donderdagavond de trek king plaats van de door de Rhenense Zwem- en Poloclub „De Forellen" geor ganiseerde verloting, waaraan vijf en twintig hoofdprijzen waren verbonden, be staande uit evenzovele gratis abonnemen ten op het Natuurbad Ouwehand. De op brengst van deze verloting komt ten goede aan de zwemsport in de gemeente Rhenen. De prijzen vielen op de volgende lotnummers: 4 21 30 53 77 103 141 157 176 178 219 240 301 337 339 476 532 547 570 603 622 718 766 782 997. regeldheden te lijden hebben gehad.. Daar komt bij, dat het Europese cul- tuurpeil in de tachtig jaar, gedurende welke de kolonisten in de Kongo huis den, van verstrekkende invloed is voor de huidige situatie in verschillende delen van het land. LANDBOUW EN TRANSPORT Met de landbouw ziet het er minder goed uit. De afname van de opbreng sten van de landbouwbedrijven, over het algemeen kleine bedrijfjes, schat men alleen in. Noord-Katanga op 50 miljoen Belgische francs. De plantages zijn voor een groot deel verlaten door de economische chaos of doordat de vervoersituatie het doorwer ken onmogelijk en zinloos maakt. Veel planters zijn geruïneerd en heb ben de plantage verlaten. Het transport levert de meeste moei lijkheden op. De organisatie van het vervoer is in heel Kongo slecht. Wegen, schepen en andere vervoermiddelen worden verwaarloosd. Zoals te ver wachten wordt van deze situatie door een aantal mensen misbruik gemaakt. Enkele Tsjechen bestelden laatst een enorme partij palmolie tegen een uiter mate hoge prijs. Ondanks het feit, dat de partij niet afgenomen werd, menen de Kongolezen dat de Belgen altijd te weinig betaald hebben. Ook het gebrek aan verpakkingsma teriaal benadeelt de verkoop aanzien lijk. Veel van dit materiaal als flessen en conservenblikken werd vroeger uit het buitenland gehaald. Doordat de voorraden niet verpakt kunnen worden, ontstaat op verscheidene pltftitsen een ernstig tekort aan levensmiddelen. ECONOMISCHE DESORGANISATIE Inmiddels worden elke maand voor 300 miljoen Kongolese francs (op het ogenblik gelijk aan 150 miljoen Bel gische francs) aan bankbiljetten uitge geven. Hoewel de produktie over het geheel afneemt, worden dc lonen ver hoogd. De regering in Leopoldstad heeft te kampen met een tekort van 300 miljoen Belgische francs per maand. De dividenden van de Belgische on dernemingen overtreffen over het at gemeen die van de vorige jaren. In 1959 bedroegen ze 5,5 miljard Belg. francs, in 1960 5,8 miljard. Dit wil uiteraard nog niets zeggen over de werkelijke winst van de ondernemingen. Door de grote schade, die de vervoers- belemmeringen door de hele Kongo met zich meebrengen, ziet het er met de economische toestand somber uit. Het is echter duidelijk, dat deze eco nomie in belangrijke mate afhangt van de politiek van Katanga. Aangezien de mijnbouw en industrie in dit gedeelte van de Kongo nog in volle gang is, zal Katanga in staat zijn de Kongolese franc gezond te maken. i^— föeitcniutiale WEKKERS VA. hf'SO voor betere uurwerken Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Wonlngbeheer Taxaties beëdigd als makelaar cn taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 DE „VASA" NOG ENKELE METERS ONDER DE WATERSPIEGEL. - Op 21 april hoopt men bü Stockholm het 17e- eeuwse Zweedse oorlogsschip „Vasa" gelicht te hebben. Veertien hydrauli sche vijzels, die op twee pontons staan opgesteld, heffen hel oude vaartuig langzaam naar de oppervlakte. Het schip bevindt zich nog slechts enkele meters onder het wateroppervlak. Fo to: Op de voorgrond de bergingsvaar tuigen. Bij de pijl moet de „Vasa" aan de oppervlakte komen. Op de achter grond het eilandje „Kastellholmen". NATIONALE FOTOTENTOONSTELLING Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Fotokring Eemland wordt in Zon nehof te Amersfoort van 27 april tot en met 14 mei een nationale fototentoonstel ling gehouden. De officiële opening zal op woensdag 26 april door de burgemees ter van Amersfoort, Mr. Joh. de Widt ge schieden.

De Vallei | 1961 | | pagina 1