PAUK ^ftAArSVi®ti Kulan gaat eerste promotiewedstrijd spelen D. PHILIPS Burgerlijke stand KERKDIENSTEN ZONDAGSDIENST EDERVEEN RENSWOUDE OVERBERG ELST AMERÖNGEN Officiële bekendmaking Ingekomen en vertrokken Marktberichten SPORTPROGRAMMA DINSDAGKOOPJES BLOEMVAAS KOP EN SCHOTELS DRINK SERVIES Het woord is aan: VEERTIG JAAR VOOR DE SCHOOLBANKEN E. J. v. ENGELENHOVEN FA. L. HEY doktoren en apothekers VOLLE EVANGELIE SAMENKOMST De schooljuffrouwe en meesters heb- be de school veur één dag gelaate veur wat ie was en zijn dur massaal een dag- gie in de Veense febrieke op uit getrok- ke. Zoo zie je mar weer, dat dur veur een onderwijzer ok nog wel wat te leere is, want ze hebbe dur ooge uitgekeeke op alle raajerties en stangies, die een febriek an et draaie hauwe. En terwijl de africhters van onze jeugd dur eige een daggie nuttig mar angenaam verzette, zelle verscheije huismoeders een klein bromgie wel niet veur dur hebbe kenne hauwe. Ik ken me dat zoo leevendig indenke. „Net is de paasvekansie achter de rug of ze motte de jonges al weer zoo hoognoodig een dag op et dak van moeder de vrouw stuure". Ja, mar et was toch deeze keer gien ijsvrij en een middag thuis omdat et zoo heevigst heet was. De Veense indu strie moest dur kunne an et Veense schoolparseneel laate zien. Waarveur? Ja, niet veur niks. Daar ken je zeeker van zijn. Et is een bietjie onsmaakelik gezeid, mar as ik zeg „dat de Veense febrieke parseneel vreete" dan begrijpe jelui mijn et beste. En kwalijk zelle jelui mijn zoo'n uitspraak ok niet neeme, want et is bekend, dat ik gien stadhuisreedenaar bin, mar een gewoon mannetjie, dat de dinge greeg zoo duidelik meugelik an de man brengt. De febrieke hebbe dur belang bij, dat de school juff rouwe en meesters dur eige interesseere veur de industrie. Licht, dat er iets van naar de blaage ooverwaait die ze dag in dag uit onder de duim motte perbeere te hauwe. Vrcgger gong dat allemaal veul ge- makkeliker. Toen gong ie naar de fe briek. Daar hoefde gien meester an te pas te komme. Dat was al uitgemaakt veurdat je mit et leste report en et tek- sie van de boovemeester veurgoed et aapehok goeidag zee. Dat reegelde va der zelf wel effies. Zoo gauw meugelik de school deurhiesse - op een tweetje of een drietje meer of minder wier niet zoo bepaald gelet - en dan verdiene. Weer een zurg minder. Die kos teminste in ieder geval de broek an z'n eige gat verdiene. En misschien die veur ze klei ne breurtie durbij. Dur mocht dur es eentjie mit een heel geleerd gezicht in de Franse klas van meester Wijn veld terecht komme, van et meerendecl wier gedocht dat ze verstand genogt bij mekaar geschraapt hadde en die verhuisde achter de me- sjien. Teugeswoordig is et net anderstom. Nou mot alles en iedereen geleerd wur- de. Of tie et ken of niet. Dur is zoo'n hoop te leere op de weereld Dinge, waar ie heelegaar niet veur in de boeke hoeft te gaan snuffele. In et Heereveen (zoo neum ik et Ederveen nog altijd) is een kuikenbroejer die nog mat leere mins te worde. Die hoort eigelik nog bij de barbaare thuis. Kuikes die as haantjies uit et ei krui- pe ken die zaakeman niet gebruike. Hoewel die beesies volges mijn toch ok wat mit de schepping te maake hebbe. Mar goed. hij heb dur alleenig mar last van en hij smijt ze leevendig en wel bij et afval; bij de dooje kuikes, de eier- schaale en zoo. Die rommel wordt wel opgehaald. Dat zijn ommers gien lee- vendige weezes. Welnee, weerdeloos materiaal, rommel! Nog niet zoo lang geleeje: twee boere sleupe een weerloze koei oover de Nije- weg. Et beest ken misschien niet verder mar volges die misdaadigers wil die niet verder. En dan es effe laate zien wie de baas is! Juust, de baas zijn wij minse, oover de diere. Dat staat geloof ik erges nog zoo fijn opgeschreeve ok: wij hebbe de heerschuppij oover de diere. Een dier zei dus nooit en te nimmer meer dan een mins worde. Mar wat veur mijn sterker spreekt: die mins wordt niet minder dan e't dier. Heerschuppij oover de diere, baas dus, mar dan ok in de goeie zin van et woord: een baas die goed is veur ze ondergeschikte. Feitelik moest ik et volgende dur niet bijhaale, want et zou kenne lijke. dat ik od de karkmins wil hakke. Toch zeg ik et, want et is zoo kalmpies an wel es noodig, ok in onze streek. Zou er iets van uitgaan as ie zondags uit volle burst een psalmveers oover et mooiste van et mooiste, de schepping, zit te zin- ge en tusse die twee zondaage in beeste mishandelt? Denk daar nou es oover na, minse, die zooiets misschien uit ge woonte doen en dat kwaad gien ins meer zoo erg zien. Eerlik, ik zit niet mit poesies en mit hondjies te lebbere en ik peuzel rustig me karmenaadjie en me bolletjie gehak, mar teuge die ver- schrikkelike dinge kom ik op. Et liefst zou ik die barbaare mit naam en toenaam onder me praatstoel zette, mar dat ken weer niet, want as minse onder mekaar blijve we netjies teuge mekander. Magge de diere dat dan ok niet van ons verlange? Nee. en nou dit scharpe persoonlike woordjie van Wout Blauwkous niet op je beeste verhaale. Da's te laf om van te praate. As ie et dur niet mee eens bint klop dan an bij Wout Blauwkous. In de zondagsector staat dit weekeinde alleen de wedstrijd UNITASHOOG LANDERVEEN op het programma. Hoewel de thuisclub gehandicapt is door ge blesseerde spelers en militaire dienst, kan er uit deze ontmoeting toch wel een gelijk spel komen. Wanneer Unitas al zijn krachten geeft, lukt het misschien zelfs wel een overwinning te behalen. In Wijk bij Duurstede vindt de ont moeting DORESTAD RENSWOUDE plaats. Voor Renswoude zal het een zware dobber zijn de punten mee naar huis te nerpen. Een gelijk spel ligt het meest voor de hand. DVSA gaat zijn laatste competitie wedstrijd spelen in Achterveld tegen ACHTERVELD. Gezien de resultaten van de vorige wedstrijden, moet dit voor de Amerongers een overwinning worden. Bejaarden maakten prachtige Bollentocht De ouden van dagen uit Ederveen gingen dit jaar al vroeg in het seizoen op reis. Men wilde voor de variatie nu eens een echte tocht naar de bollen maken en zo stónden woensdagmiddag bijna vijftig bejaarden gereed om - be gunstigd door schitterend voorjaars weer, een naar hun eigen mening prachtige tocht te maken naar de bloembollenstreek. Via Utrecht werd naar Alphen aan de Rijn gereden, waar men de thee ge bruikte. Over Leiden kwam men in de streek van Lisse, Hillegom en Sasscn- heim, waar de bloeiende bollenvelden een zucht van bewondering opwekten bij de Ederveense bejaarden. Bij de Keukenhof werd een boeketje gekocht om mee te nemen. De reis voerde ook nog langs de Noordzee, waar men bij Noordwijk over de Boulevard reed. Al hoewel het fraai weer was, bleek het toch net iets te kil om een duik in het zeewater te nemen. Over Haarlem ging het naar Hoofd dorp waar men de koffiemaaltijd alle eer aandeed. In Hilversum reed men langs de radiostudio's en het fraaie ge meentehuis. Via Soesterberg en de Leusderhei ging men naar Woudenberg en zo naar De Klomp, waar het fan farekorps al gereed stond om de oudjes te begroeten met een muzikale hulde. Vooropgegaan door de muziek van „Irene" ging het over de Hoofdweg naar café v. d. Linden, waar Irene andermaal een aantal pittige marsen blies. Er werd de ouden van dagen een consumptie aangeboden, die in de aller beste stemming werd genuttigd. De organisatoren hadden eer van hun werk, want de oudjes waren zeer tevre den. Zuster Ruttenberg - door de oud jes zuster Katrien genoemd - had ook lof voor de uitgestippelde route, die veel moois toonde en ook overigens uit stekend was. De zuster behoefde geen enkele maal te hulp te komen, de oud jes bleven allen fit. Ook de heer T. Smit, een der organi satoren, was goed te spreken over deze unieke tocht. Het was eens iets aparts en de datum was juist zo gekozen dat de bloembollen op hun fraaist waren. Met enkele auto's werden de bejaar den naar hun woonsteden terugge bracht. De aanvankelijk geplande wedstrijd TECVEENENDAAL is waarschijnlijk op verzoek van TEC uitgesteld tot maandag 1 mei a.s. Zaterdagcompetitie Op het teri'ein van SVP wordt zater dagmiddag de wedstrijd TRIANGEL BOYSBVC gespeeld. De thuisclub moet hier winnen, want anders wordt de toestand precair. Overigens zit er wel winst in ook al omdat het elftal compleet is. KULAN gaat zaterdag in Harderwijk beginnen aan de eerste promotiewed strijd tegen de geheel onbekende tegen stander VESLACO, zodat van de uitslag weinig te zeggen valt. Zaterdag 29 april recepieert Kulan en de week daarop - dus 6 mei - vindt in Veenendaal de returnontmoeting plaats. Bevrijd van kampioens- en degrada- tiezorgen komt DOVO in Wierden bin nen de witte lijnen tegen SVZW. Hope lijk wordt het een open en kwalitatief op hoog peil staande wedstrijd, zodat het competitieseizoen voor de rood- witten met verwachtingen voor de toe komst besloten wordt. agendapunt statutenwijziging kon niet aan de orde komen omdat het vereiste aantal leden niet aanwezig was. Op 2 mei a.s. zal in een tweede ver gadering dit punt nogmaals ter tafel komen. Bij de rondvraag werd geïnfor meerd over een verzekering voor de kinderen op weg van school naar huis en omgekeerd, terwijl voorts een plan werd geopperd met een eigen school krant uit te komen. Het hoofd der school, de heer Valk hof, sloot de vergadering met gebed. Gasontploffing in graanpakhuis Woensdagmiddag had een kleine ont ploffing plaats in een opgeslagen graan voorraad bij de fa. B. op de Nieuweweg te Ederveen. Men was bezig laswerkzaamheden te verrichten vlak bij deze voorraad graan, die in een afgesloten ruimte was opge stapeld, waardoor zich automatisch wat gas vormt. Door een vlam uit het las apparaat ontplofte dit gas en wolken stof vlogen omhoog. Van het dak van een silo vlogen de pannen de lucht in. De gealarmeerde brandweer van Ederveen behoefde geen dienst te doen. Ledenvergadering Julianaschool matig bezocht Woensdagavond werd in de Ned. Herv. Kon. Julianaschool een ledenvergade ring gehouden. De belangstelling was niet bijzonder groot. De Ned. Herv. pre dikant, ds. Schipper, opende de verga dering met gebed en las een gedeelte uit de bijbel. Hierna dankte ds. Schipper de onder wijzer, de heer Smit, voor het vele werk door hem voor de school verricht. Ds. Schipper wenste hem Gods zegen toe in zijn nieuwe standplaats Elspeet. Uit het jaarverslag van secretaris, de heer De Gooyer, bleek dat het leerlin genaantal tot 219 was gestegen, een vermeerdering van 30 kinderen, sinds de stichting van de school. De penningmeester, de heer Sukkel, kon eveneens optimistisch zijn want er was een behoorlijk saldo in kas. Het aftredende bestuurslid, de heer W. S. de Gooyer, werd herkozen. Het OPBRENGST COLLECTE SIMAVI De collecte voor de Simavi, die in de afgelopen week werd gehouden, heeft 110, 47 opgebracht. INENTING TEGEN POLIO Op dinsdag 25 april 1961 des namiddags 2 uur zal er wederom gelegenheid zijn voor inenting tegen kinderverlamming. Deze tweede enting wordt gehouden voor de jaargang 1960. Ook andere jaargangen die reeds injecties hebben ontvangen ko men in aanmerking. Hiervan moet echter eerst mededeling worden gedaan op het gemeentehuis. Nieuwe kantine in vakantie centrum Ginkelduin Zaterdag j.l. werd in Ginkelduin de Leuke vaas van stevig 17 cm hoog sierlijk model A CA koopjes prijs Pracht kop en schotel, stevig porcelein met goud decor. Staat stevig op de O AA schotel. Nu 3 voor Bijzonder koopje, goed modern model, effen dun glas: 6 bierglazen; 6 limo nadeglazen; 6 wijnglazen op voet; 6 port glazen op voet; 6 borrelglazen opl C OA voet. 30-dlg. voor slechts Alleen dinsdag 25 april Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 nieuwe kantine, bestaande tlit een grote recreatiezaal en zelfbedieningswinkel, overgedragen aan het stichtingsbestuur. Talrijke genodigden waren j.l. zater dag aanwezig toen de vice-voorzitter van de Alg. Ned. Metaal Bedrijfsbond, de heer G. de Reuver, in het uit negen tig vakantiehuisjes bestaande vakantie centrum „Ginkelduin", gelegen in Leer- sums Gverberg, de nieuwe kantine over droeg aan het stichtingsbestuur. De heer De Reuver gaf een historisch overzicht van de werkzaamheden der organisatie met betrekking tot de re creatie. 25 jaar geleden werd op initia tief van de afdeling Amsterdam een in zameling gehouden met als resultaat de aankoop van de Lieberg te Eemnes. In 1953 werd Ginkelduin aangekocht, dat inmiddels is uitgegroeid tot één der grootste vakantiecentra in Nederland. In 1960 b.v. hadden hier bijna 50.000 overnachtingen plaats. Elke zaterdagavond worden in de kantine de nieuwe vakantiegangers ver welkomt door de beheerders Floor en Jans Maij. De oude kantine bleek te klein voor het steeds groeiende aantal gasten. De heer De Reuver droeg het nieuwe gebouw over aan het stichtingsbestuur dat bestaat uit de heren Ad. de Vries, voorzitter en H. J. W. Koudijs, secreta ris-penningmeester en 3 leden van de Bondsraad. De heer De Vries verklaarde trots te zijn met deze nieuwe kantine op „Gin kelduin". Namens de gemeente sprak de wet houder Quast zijn bewondering uit over hetgeen op „Ginkelduin" gepresteerd wordt. Namens het N.V.V. sprak de heer Neelemans zijn gelukwensen uit. OPBRENGST COLLECTE SIMAVI De collecte ten bate van de Simavi heeft in Eist een bedrag van 113, 26 op gebracht. NUTSEXCURSIE De leden van het Nutsdepartement Ame- rongen gaan zaterdagmiddag 29 april a.s. een bezoek brengen aan het nationaal park de Hoge Veluwe. Onder meer is in het programma opgenomen een kijkje in het Kröller Müller Museum. Hoewel reeds donderdagavond j.l. bekend moest zijn wie mee gaat, is er nog gelegenheid tot heden zaterdagavond 22 april zich voor de reis op te geven op het bekende adres. Gemeente Veenendaal De burgemeester der gemeente Veenen daal maakt bekend dat van heden af aan het politiebureau verkrijgbaar zijn formu lieren voor het aanvragen van visakten en hengelbewijzen voor het seizoen, aanvan gende 1 juni a.s. en eindigende 31 mei daaropvolgende. De ingevulde en ondertekende aanvraag formulieren dienen uiterlijk 16 mei a.s. weer aan het politiebureau te worden in geleverd. Zoals gebruikelijk zullen de leden van de hengelsportvereniging „De Rietvoorn" alhier door het bestuur van die vereni ging in kennis worden gesteld van een af zonderlijke aanvraagregeling. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de publicatie aan de gemeente lijke aanplakborden. De burgemeester voornoemd, Ant. de Ruiter, l.b. Gemeente Veenendaal NALEVING VEILIGHEIDSBESLUIT ELECTRISCHE SCHRIKDRADEN De burgemeester der gemeente Veenen daal vestigd de aandacht van belangheb benden op de bepalingen van het Veilig heidsbesluit Electrische Schrikdraden (KB van 2 nov. 1948, Stsbl. I 482, nader gewij zigd bij KB van 29 dec. 1951, Stsbl. 606). Hierin is o.m. opgenomen de plicht van het hoofd of de bestuurder van een on derneming van landbouw, tuinbouw, bos bouw of veehouderij, waarin gebruik wordt gemaakt van een schrikdraad-in stallatie, om in het bezit te zijn van een door een bevoegd deskundige opgemaakt en geldig bewijs waaruit blijkt, dat ten tijde dat dit bewijs werd afgegeven, aan de in genoemd besluit gestelde bepalingen is voldaan. Bovengenoemde hoofden en/of bestuur ders wordt in verband hiermede in over weging gegeven zich hiervoor te wenden tot een erkend electro-technisch installa teur, die, indien de schrikdraadinstallatie bij controle geheel blijkt te voldoen aan de in meergenoemd besluit gestelde eisen, ten bewijze daarvan een door hem inge vuld formulier van een vastgesteld model in duplo aan het hoofd of de be stuurder van de onderneming afgeeft. Op deze rust dan weer de plicht het duplicaat van dat formulier binnen drie dagen op te zenden aan het districtshoofd der Arbeidsinspectie binnen wiens ambts gebied de schrikdraad-installatie zich be vindt (voor de gemeente Veenendaal: ge vestigd te Utrecht, Witte vrouwensingel 27) De politie is voornemens in de loop van de maand mei 1961 te controleren of aan het vorenstaande is voldaan; bij gecon stateerde nalatigheid zal tot het opmaken van proces-verbaal worden overgegaan. De burgemeester voornoemd, Ant. de Ruiter, l.b. INENTING TEGEN KINDER VERLAMMING Op woensdag 26 april a.s. van 's mid dags 2 tot 5.30 uur zal in het Groene Kruis- gebouw alhier (ingang Eikenlaan) gelegen heid worden- gegeven tot het inenten te gen kinderverlamming. Hiervoor worden opgeroepen de kinderen, geboren in 1960 voor de tweede injectie. Deze kinderen hebben in maart 1961 de eerste injectie ontvangen. Ouders, die voor een dergelijk kind op maandag 24 april a.s. nog geen oproeping hebben ontvangen worden ver zocht dit mede te delen ter gemeentesec retarie, Hoofdstraat 92. Kinderen, geboren in 1958 en' 1959, die een oproep voor de vierde injectie voor maart 1961 hebben ontvangen en toen ver hinderd waren, kunnen nu alsnog voor de vierde keer worden ingeënt. Eerste injecties worden uitsluitend nog gegeven aan kinderen, geboren in 1960, die in maart 1961 voor de eerste maal hadden moeten komen en toen verhinderd waren. Kinderen, geboren in andere jaren ko men thans niet meer voor een eerste in jectie in aanmerking, doch kunnen wor den ingepast bij de vaccinatie van de kin deren, geboren in 1961. Deze kinderen krijgen in oktober 1961 de eerste injectie. Men moet de oproepingskaart en het oranje inentingsboekje bij de inenting overleggen. DEUR Bij de brand die enige tijd geleden heeft gewoed in het Palais Bourbon te Parijs heeft men om de bibliotheek te redden tenslotte het heroïsche besluit genomen om „De Bronzen Deur" te openen. Deze deur was niet meer open geweest sinds 1874 toen koning Louis-Philippe er voor het laatst was doorgeschreden om de par lementaire vergadering te openen. Door hem ondanks het ontbreken van een ko ning nu tóch te openen kon men de bi bliotheek voor te veel waterschade be hoeden. Het kostbaarste document dat er wordt bewaard is het verslag van het pro ces van Jeanne d'Arc. EVENWICHT De V.V.V. van het Franse badplaatsje Vernet-Les Bains maakt de volgende re clame: „Ondergedompeld in de draaikolk van de publiciteit rondom hun naam, ge dwongen zich bloot te stellen aan de aan vallen en verdachtmakingen van de pers, slijten artisten vlugger op dan gewone stervelingen. Vernet-Les Bains vervult als rustoord alle voorwaarden om deze zieken hun evenwicht te doen hervinden. ZIN Bij zijn ontvangst door de burgemeester van Parijs heeft de burgemeester van Florence o.a. de volgende mooie zin uit gesproken: „De geestelijke waarden van Florence en Parijs zijn even hoog verheven als de bergtoppen; hun geschiedenis is even lang als de lijn van de heuveltoppen naar de horizon en hun schijnsel verlicht het wijd- se landschap." ZIJN vrienden hadden tegen ons gezegd: „Laat je niet met een kluitje in het riet sturen, want hij moet niets van festiviteiten hebben, laat staan als het zijn eigen persoon betreft". Anders uitgedrukt - hij zal echt niet veel loslaten over zijn 40-jarig jubi leum als onderwijzer. Indachtig deze goedbedoelde waarschuwing hebben we toen, zoals al zovele malen in de ge schiedenis is voorgekomen, de weg van de minste weerstand ge kozen en op een moment dat we zeker wisten dat jubilaris D. Philips voor de klas stond, con tact gezocht met zijn echtgenote. En waarop wij gehoopt had den, gebeurde. Ze beloofde haar volledige medewerking, zodat wij ondanks de sombere voorspellin gen op een morgen in de woning Nieuweweg 247 te Veenendaal tegenover de man zaten die van daag op de kop af veertig jaar bij het onderwijs is. Hoeveel kinderen hij in deze veertig jaar de lees-schrijf en noem-maar-op kunst heeft bijge bracht is bij benadering niet te zeggen. Het zijn er velen en een klein rekensommetje leert dat een groot aantal van zijn oud leerlingen nu zelf gezeten huis vaders zijn met wie weet hoeveel kinderen. Het leven van deze vitale bijna- zestiger is in feite te splitsen in twee delen: dat van de onder wijzer en dat van de geschied schrijver. Om bij het eerste te beginnen, hij heeft zich al die jaren dat hij bij het onderwijs is, gelukkig gevoeld. Hij begrijpt de kinderen en de kinderen hem. In deze veertig jaar heeft hij grote stromingen in het onderwijs mee gemaakt, maar - en dat typeert de méns Philips - hij staat nog altijd open voor nieuwe ideeën. Conser vatisme zal men niet in zijnwoor-. denboek vinden, integendeel, hij zweert niet bij het oude en neemt het nieuwe direct over.. En daarin schuilt zijn kracht als onderwijzer. Zelf zegt hij hierover: „Toen ik begon was de school een „luister- school en nu een „doe"-school. Het passieve in het onderwijs heeft plaats gemaakt voor het actieve en ik zou de laatste zijn die deze ontwikkeling zou tegen houden". In de stad Utrecht aanschouwde hij (zoals dat in deftige termen heet) het levenslicht op 11 juni 1902. In het gezin van de spoor wegambtenaar Philips betekende dit een nieuwe mond die gevuld moest worden, hetgeen overigens met liefde werd gedaan. Het bleek dat de jonge Philips begiftigd was met een goed verstand. Zijn vader had dit ook door en op zekere dag kreeg zijn zoon te horen: „jij wordt onderwijzer". In die dagen vroeg men namelijk niet wat of je worden wilde - je had de keus van de ouders te accepteren. Zo ook Philips Jr. en op 21 april 1921 haalde hij met glans zijn on derwijsakte. De stenen massa's in de stad hadden hem eigenlijk al tijd al tegengestaan, zodat hij als onderwijzer in de Vechtstreek be landde. De schitterende natuur was voor hem een openbaring, maar dertien jaar later kreeg zijn loopbaan een andere wending toen hij naar Maarn vertrok. Het duurde drie jaar, waarna hij in 1937 onderwijzer werd aan de St. Willibrordschool te Veenendaal. bijna vijfentwintig jaar heeft hij er nu opzitten en hij is nog even enthousiast, ambitieus en voor uitstrevend als jongen van 21 jaar. Vandaar dat bekendheid aan dit jubileum volkomen op zijn plaats is. Zijn tweede „leven" is de his torie. Zijn vrouw kan beamen dat ieder vrij uurtje de tol van de ge schiedenis wordt. Overal waar oudheden zijn, kan men Philips vinden - in de archieven van de gemeenten, in musea, bij biblio theken, kortom hij schijnt een bijzondere neus te hebben voor gebeurtenissen in een tijd die ver achter ons ligt. We vragen hem hoe hij dit zoe ken in het verleden nu kan rij men met zijn vooruitstrevende wil bij het onderwijs, 't Antwoord volgt onmiddellijk: „De geschie denis is van een hobby voor mij een studie geworden". Hij schijnt dit bij zijn geboorte meegekregen te hebben, want als kind was hij vaak te vinden bij de oude Utrechtse stadsdelen. Hij dwaalde in de kloostertuin en zag in zijn verbeelding grote legers de stad binnenvallen. Het was alsof de oude muren begonnen te spreken en de drang dit verleden weer tot leven te brengen, uitte zich in zijn schrijven. Eenentwintig jaar was hij toen zijn eerste publikatie in het ge- illustreerde weekblad voor gods dienst, wetenschap, kunst en techniek „Opgang" verscheen. Er volgden er steeds meer - men kwam en komt nog zijn naam tegen in dag- en weekbladen. Lange tijd was hij verbonden als kunstrecensent aan een dagblad en altijd weer snuffelde hij rond in vergeelde en halfvergane do cumenten. De reggionale geschiedenis ligt hem na aan het hart en al kost hem dat tijd-en veel energie, hij gaat er mee door en hopelijk nog voor lange tijd. De méns Philips is bescheiden - hij is wars van talrijke maat schappelijke functies. Alleen is hij vice-voorzitter van de Volks universiteit Veenendaal, maar dat komt omdat het nauw verbonden is aan zijn tot studie uitgegroeide hobby. Voor hem bestaat het leven uit zijn gezin, zijn werk en zijn studie van het verleden. Hij kent geen andere verlangens en weet zich in alles gesteund door zijn echt genote. Gelukkig moet de mens zijn, die dit in zijn leven heeft weten te bereiken. En dót is hij dan ook! VEENENDAAL Geboren: Geert Johan Hugo z. v. O. Kleijne en S. J. van Rumph; (geb. te Utrecht); Aalbert Lammert z. v. W. H. Rebergen en M. C. van Braak; Wilhelm Jacobus z. v. E. A. Lokhorst en E. Klum- penaar; Cornelia d. v. E. v. Hunen en M. van Veldhoven; Corry d. v. J. A. Wei graven en E. H. Roelofs; Francina d. v. H. de Koning en F. Schinkel; Gerrit Herma- nus Elbertus z. v. D. Buitenhuis en C. H. van de Haar; Hendrika d. v. J. van Maas tricht en M. Vink; Willem Anthonie z. v. L. W. A. Meijer en A. M. Arends. Ondertrouwd: A. van Kooten en H. de Haas; M. van Kruistum en J. Kanis; M. Scholten en G. van Engelenburg; H. Nie- boer en G. Mos; B. Reede en A. K. E. Huibers. Gehuwd: R. van Voskuilen en W. T. de Kievid; D. Versteeg en H. van Leeuwen; R. W. van Viegen en H. C. Zwijnen. Overleden: geen. RHENEN Geboren: Cornelis z.v. J. Baars en T. Jansen; Elizabeth Antonia d. v. A. Har deman en C. M. Gaasbeek; Luciana Olgina Lina d. v. M. L. Zuppelli en R. Visentin. Veenendaal. Gehuwd: R. A. Vos en H. Geurtsen. Overleden: Geertje van Veenendaal, 86 jaar, geh. m. P. J. Busch; Neeltje van Veldhuizen, 84 jaar wed. van J. Laros; Roelof Hendrikus Mommersom, 76 jaar geh. m. J. van Alphen, Veenendaal. DE KLOMP Geboren: Eefje d. v. T. Geurtsen en H. van Leeuwen. EDERVEEN Getrouwd: H. Verhoek en H. v. Schoon hoven; J. van Brummelen en C. Heij. Overleden: Willemijntje van de Hoef, 84 jaar, w. v. D. van Voorthuizen. AMERÖNGEN Geboren: Elisabeth Gerda, d. v. M. J. Smilde en N. van der Heijden; Cornelis Hendrik Jacob z. v. H. van Doorn en J. J. Versteegh; Hendrik Daniël z. v. W. Zand vliet en K. C. Molenaar. Ondertrouwd: A. P. van Emden en J. Niessen. Getrouwd: J. J. Eijffius en A. Muller. RENSWOUDE Gehuwd: C. H. Roelofsen en J. J. J. van den Brandhof. SCHERPENZEEL Geboren: Eduard Frederik George Kriet- senaseleni. Ondertrouwd: J. van Wijk en G. Geijten- beek; J. de Kleuver en W. Geijtenbeek. Gehuwd: G. v. d. Berg en J. G. van Middendorp. RHENEN Ingekomen: W. A. Mac Gillavry (gez.) van Arkel; G. van Laar van Ede; T. van Verseveld van Lienden; N. Baartwijk (gez.) van Apeldoorn; A. van der Werf (gez.) van Broek in Waterland; J. Broekharst van Rilland Bath; J. S. Bunte (gez.) van Utrecht. Vertrokken: J. van Willigen naar Mau- rik; H. Geurtsen g.m. Vos naar Soest; W. van Galen naar Renkum; R. D. J. Wol- terbeek naar Driebergen-Rijsenburg. AMERÖNGEN Ingekomen: A. Hooimeijer van Baren- drecht; T. Legters van Leersum; E. C. Ninaber van Scherpenzeel; M. Overmaat Buitenrust Hettema van Doetinchem; A. Kil van Domburg. SCHERPENZEEL Aanvoer eieren 900.000 stuks. Prijs kip- peeieren 13,25 tot 14.Henneeieren 9,50 tot 12,Alles per 100 stuks. Han del vlug. Aanvoer biggen 216. Prijs 58,tot 76, per stuk. Handel vlug. VOOR SPARTA BROMFIETSEN EN ONDERDELEN Ovefberg - Telefoon 03431-333 VROUWELIJKE LUCHTREIZIGERS MINDER VERGEETACHTIG DAN MANNEN Vrouwelijke luchtreizigers zijn min der vergeetachtig dan mannen, vooral als het de hoed betreft, maar dat komt omdat luchtreizigsters tijdens de vlucht gewoonlijk het hoedje ophouden. Dit is een van de vele interessante conclusies, die getrokken kunnen worden uit de nuchtere statistieken van de afdeling „Gevonden voorwerpen' van de KLM op de Amsterdamse luchthaven Schip hol. 90 °/o van deze voorwerpen worden aangetroffen in de vliegtuigen, de rest op of bij passagebalies. 45 van de totale „oogst" blijkt door dames te zijn vergeten, waartoe ook het kinderspeel goed wordt gerekend, dat de moeders aan het eind van de reis vaak over het hoofd plegen te zien. Slechts 11 van de gevonden hoeden blijken dameshoe den te zijn. Daartegenover staat, dat da mes 90 °/o van de gevonden sjaals ach terlieten, 60 °/o van de paraplu's en 61 °/o van de zonnebrillen. Dat zelfs wandelwagentjes aan boord worden achtergelaten, komt waarschijn lijk omdat de kleintjes zich in eenvlieg- tuigstoel zo prettig thuisvoelen, dat het eigen vervoermiddel vergeten wordt. BOEK Het boek van honderd kilo, versierd door de Spaanse schilder Salvador Dali, en gevuld met woorden van bekende Franse auteurs, dat een dezer dagen in een oplage van één exemplaar is versche nen, bevat de volgende uitspraak van de bioloog Jean Rostand: „Misschien zal de mens overleven on danks de wetenschap, ondanks de tech niek. Maar ik denk dat de grootste geva ren die de mens bedreigen op het more le vlak liggen." VEENENDAAL Oude Kerk (Eltheto) 9 uur ds. D. v. d. Berg, 10.30 uur ds. J. den Besten van Huizen, 5 uur ds. A. Wisgerhof. Julianakerk 9.30 uur ds. J. Vermaas, 5 uur ds. A. Vroegindeweij. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. A. Wis gerhof, 5 uur ds. D. v. d. Berg. Sionskerk 9.30 uur ds. A. Vroegindeweij, 5 uur ds. J. Vermaas. Veeneind 3 uur ds. D. v. d. Berg. Dijkstraat 2.45 uur ds. C. van Viegen van Overberg. Ger. Kerk Petrakerk 9.30 uur ds. Over- duin, 5 uur ds. Volten van Rhenen, 7.30 uur zaterdagavondstilte. Ger. Kerk Vaartbrug 9.30 uur ds. Vol ten van Rhenen, 5 uur ds. Overduin. Ger. Kerk geb. O.C.B. 9 en 3 uur ds. Smelik. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 en 5 uur ds. Heerma. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 en 5 uur ds. Keuning. Sionskerk 3 uur ds. Heerma. Ger. Gem. syn. geb. Eltheto 9.30 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. in" Ned. Fluitersstraat 9.30 en 5 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Pijpers van Den Haag. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst, 12 uur zondagsschool, 6.45 uur open luchtsamenkomst, 7.30 u. verlossings samenkomst. R.K. Kerk, Salvatorkerk, Patrimonium- laan 8 en 10.15 uur H. Mis, 7 uur Lof. Willibrordkerk, Nieuweweg 8 en 10.15 uur H. Mis, 5 uur Lof. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 9 en 10.30 uur drs. Tigchelaar, 5.30 uur ds. Bos. Veeneind woensdag 26 april 7.30 uur ds. Middelkoop van Zwolle. RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 uur ds. Monster van Barneveld, 5 uur dhr Jansen van Andelst. Prot. Bond 7 uur „Wapen van Harden- broek" ds. Beukman van Bennekom. Ger. Kerk 10 uur ds. De Vries van Ben nekom, 5 uur ds. Groenveld van Ben nekom. Ger. Gem. (syn.) 10 en 5.30 uur lees dienst. Ger. Gcm. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. ELST Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. Steke lenburg. Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst, dinsdag 25 april 7.15 uur ds. Woéstijne van Barneveld, woensdag 26 april 7 uur dhr Van Prooyen van Ede. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur lees dienst. AMERÖNGEN Ned. Herv. Kerk 10 en 5 uur ds. De Jager. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. Zwaan. Ned. Prot. Bond 7.15 uur ds. Tjalsma van Arnhem. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Dijkstra van Rhenen, 6.30 uur ds. Baas van Leersum. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Viegen. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Schipper. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Schipper. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 3 uur leesdienst. RENSWOUDE fted. Herv. 'Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. v. d. Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Molenaar. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Klootwijk. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. v. d. Veen. Vrijz. Herv. 10.15 uur De Schans mej. Blom van De Bilt. Vrije Evang. maandag 8 uur ds. Hamers (geb. Molenweg). Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26, Telefoon 3044 VEENENDAAL: Dr. Pilon, tel. 2481. APOTHEKER: vanaf zaterdagmiddag 6 uur Zuider Apotheek, Dr. Slot. de Brui- neplein 7, tel. 3714. RHENEN: Dr. Rienstra, tel. 577. ELST, AMERÖNGEN, LEERSUM: Dr. Bakker te Leersum, tel. 03434-495. EDERVEEN, DE KLOMP, RENSWOUDE: Dr. v. Ringelestein te Ederveen, tel. 08387 -201. SCHERPENZEEL: Dr. v. Vulpen, tel. 03497-220. HALS Drie maanden nadat haar japonnen en haar juwelen uit haar auto, die zij in een Parijse straat had geparkeerd zonder hem af te sluiten, waren gestolen, heeft de eigenares van een hotel in een dorp in Savoy de juwelen teruggevonden om de halzen van twee dames die in haar ho tel kwamen logeren. •fl op zaterdag 22 april, in de zaal O.C.B., Sandbrinkstraat te Vee nendaal. ■fl Sprekers: Rev. H. Bystroom en echtgenote, uit Zweeds Lapland. ■fl Vertaler: Rev. S. R. Sagström. ■fl Alg. leider: Hr. C. F. Boas-Berg. ■fl Met medewerking van Jeugdkoor en electr. orgel. -fl- Op veler verzoek zullen voortaan iedere le en 3e zaterdag van de maand samenkomsten worden gehouden. Een ieder is hartelijk welkom. -fl VRIJE TOEGANG!

De Vallei | 1961 | | pagina 2