Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Woningprobleem in Gelderse vallei wordt steeds groter! MULDER Adviescommissies met handen in 't haar Twee in een Eerste ontwerp nieuwe Sionskerk in Veenendaaï-Zuid DODENHERDENKING R.K. Padvinderij eindelijk een eigen home 35e jaargang WOENSDAG 26 APRIL 1961 Nr. 33 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhcnen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Nieuws uit de omgeving EDERVEEN Kosten worden geraamd op 5 ton SCHERPENZEEL Loco-burgemeester verrichte officiële opening Wat nu weer MELIS OPTIEK ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: yv. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning ALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprgzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden ƒ1,—, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Ondanks de stijgende welvaart welke ook het gebied van de Gelderse Vallei ten deel valt, is er helaas al tijd nog een zwarte bladzijde in de na-oorlogse ge schiedenis van deze streek: het woningproblcem dat vooral voor jongegehuwden en zij die trouwplannen hebben als een dreigend spook rondwaart en steevast de idealen van velen in de war stuurt, zo niet geheel onmogelijk maakt. Het woningprobleem is in de loop der jaren een chronische ziekte geworden; de meeste gemeentebesturen hebben er aan gedokterd zoveel als ze maar konden en doen dat nog, maar een uitzicht op een spoedig herstel bestaat zelfs niet. Degenen die in dit proces de meest zware taak op hun schouders hebben, zijn de zogenaamde Woningadviescommissies, die van alle kanten terecht of ten onrechte worden bekritiseerd en desondanks hun werk blijven doen. Enerzijds een dankbaar werk als een gezin eindelijk een woning toegewezen kan worden, terwijl ander zijds de fiolen van toorn en ontstemming wijd open getrokken worden als iemand voor de zoveelste maal teleurgesteld moet worden Om bij het grootste aantal woning zoekenden te beginnen: VEENENDAAL kent er thans 1400! Overigens is dit een getal dat zich regelmatig wijzigt en dan wel te verstaan in stijgende lijn. Al deze mensen zijn geregistreerd bij de Commissie van Advies Woonruimte- wet, die in het najaar van 1947 volgens richtlijnen van de Woonruimtewet door de gemeenteraad werd geïnstalleerd. Deze richtlijnen schrijven o.m. voor dat de commissieleden uit zoveel mogelijk schakeringen van de bevolking moeten voortkomen. In ieder geval moeten er tenminste twee bij zijn die de categorie „huiseigenaren" of „hypotheekhouders" vertegenwoordigen. Ambtciyk is deze commissie, momen teel bestaande uit voorzitter J. v. d. Dikkenbcrg, G. Croes,, G. Davelaar, A. Hardeman, J. Slok en secretaris C. Kramer, alleen maar bevoegd tot het geven van advies inzake een vordering van b. en w. In Veenendaal echter is het systeem „twee in één" toegepast, omdat de Com missie van Advies eveneens belast werd met het huisvestingsbeleid. De naam van de commissie zegt reeds dat het hier een adviserende taak betreft. De uiteindelijke beslissing blijft bij b. en w. van de gem. In de praktijk houdt het in dat b. en w. zich vrijwel altijd bij het advies van de commissie aansluiten. De commissie vergadert éénmaal per week en houdt éénmaal per week zit ting. Wat de toewijzing aan woningzoeken den betreft, iedere gemeente heeft hier voor zijn eigen normen. In Veenendaal gaat men doorgaans als volgt te werk: als er bijvoorbeeld 100 woningen gereed komen, gaat men eerst na hoeveel in schrijvingen er boven een bepaalde leeftijdsgroep (28 jaar) zijn. In eerste instantie wordt hierbij niet gelet op aantal kinderen. Heeft men het dubbele aantal aanvragen van de gereedgeko men woningen, dan worden ze stuk voor stuk bekeken en haalt men er, naar de mening van de commissie, de meest urgente gevallen uit. Dat het vaak moeilijk is naar ieders genoegen te handelen, behoeft geen na dere uitleg. Vooral voor de 20-jarigen en ouderen die hun trouwplannen wil len verwezenlijken, ziet de toekomst er somber uit. Een Commissielid deelde namelijk mee dat, gerekend naar de huidige si tuatie, een verloofd stel op z\jn mist vijf jaar zal moeten wachten, alvo rens een woning beschikbaar is. RHENEN: weer anders Kan in Veenendaal iedereen de zittings avond van de commissie bezoeken, in Rhenen wordt dit weer anders gedaan. Daar vergadert de commissie gewoon lijk op woensdag om de 14 dagen en na voorafgaande afspraak worden tot deze vergaderingen meestal een achttal per- ZEIST: Dezer dagen heeft men toe stemming gekregen van rijkswaterstaat om met de bouw te beginnen van een flat voor werkende vrouwen. De bouw van deze flat, onder architectuur van ir. Van Vreeswijk, hoopt men nu binnen afzienbare tijd te kunnen verwezen lijken. EDE: Een tot nog toe onbekende auto mobilist is op Rijksweg 12 in botsing gekomen met een middelgroot hert, dat vermoedelijk plotseling de weg is op gelopen. Het dier werd geheel in stuk ken gereten. DOORN: Burgemeester en wethou ders van Doorn zijn voornemens voor het gemeentepersoneel per 1 mei a.s. om de veertien dagen, bij wijze van proef, een vrije zaterdag in te voeren. De werklieden zullen dan per dag een kwartier en de ambtenaren 20 minuten langer werken. OTTERLO: Bij een landbouwer in Otterlo zijn vorige week zes koeien door stroom gedood. De 22 in de stal aanwe zige dieren zouden juist gevoederd wor den, toen de ene koe na de ander stuip trekkend doodviel. Later bleek dat de drinkbakken in de stal onder stroom stonden. De schade wox-dt geschat op 6.000,—. sonen toegelaten, die hun moeilijkheden aan de commissie kunnen voorleggen. Bij de verdeling van de woningen brengt de commissie advies uit aan b. en w. Men houdt rekening met de meest urgente gevallen, terwijl bij iedere toe wijzing vaak ook personen geholpen worden die omstreeks 30 jaar of ouder tot b. en w. Deze plaatsen de aanvrage op een lijst. Indien een woningzoekende voor een woning in aanmerking komt, wordt hierover eerst het advies gevraagd van de commissie. Al dan niet in afwijking hiervan beslissen burgemeester en wet houders. KNIPPERBOLLEN NAAR DE BUURT? «AAN? Wanneer in september van dit jaar de nieuwe bepalingen voor het voetgangers verkeer van kracht worden zullen de thans aan de Markt staande knipperbol- len waarschijnlijk vei buizen naar het be ruchte kruispunt Pr. Kcrnhardlaan-Buurt- laan. Op deze plaats zullen de inmiddels vertrouwde knippcrboilen dienst gaan doen als waarschuwiugslichten. Zoals bekend gaan met ingang van ge noemd tijdstip de kn'pperbollen verdwij nen. Het overige verkeer zal dan voorrang moeten geven aan de voetganger op de zebrapaden. Voor Veenendaal betekent dit, gerekend vanaf de verkeerslichten in het centrum tot aan de grens met Rhenen, in totaal 6 stuks, waarvan drie in de Hoofd straat. Een andere wijziging is het wegenver keersreglement is dat iedere gemeente de mogelijkheid heeft gekregen tot het in stellen van zgn. Speelstraten voor de jeugd, welke geheel voor het verkeer af gesloten mogen worden. In hoeverre Vee nendaal hiervan gebruik zal maken is nog niet bekend. Voor automobilisten is het wellicht nut tig te weten dat met ingang van 1 april j.l. ook een wijziging is gekomen in het slepen van auto's. Wanneer nu een auto op sleeptouw wordt genomen, dan mag de afstand tussen be:de voertuigen niet meer bedragen dan 5 meter. Zodra het meer dan 2>/ï meter is, moet er een rode vlag aan de verbinding bevestigd worden. organist Jan Boncfaas een orgelconcert in de Chr. Ger. Kerk aan de Hoofdstraat. Op het programma staan o.m. werken van Handel, Widor, Jan Zwart en Feike Asma's Hollandse Rapsodie. De toegang tot dit concert is vrij. Automatiek leeggehaald De politie heeft twee Veenendaalse jongetjes (9 en 10 jaar) aangehouden die een methode gevonden hadden om een plaatselijke automatiek te openen zonder te betalen. De vindingrijke knapen hadden er al voor een bedrag van ongeveer zes gulden uitgehaald. Ook drie jongens uit de gemeente Ede zijn in Veenendaal voor hetzelfde vergrijp gepakt. HONDERDEN FLESSEN MELK VLOEIDEN OVER DE HOOFDWEG Donderdagavond reed een vrachtauto van een melkfabriek uit Veenendaal be laden met melkflessen nabij de Klomp. De chauffeur, de heer van R. uit Ederveen wilde de bocht nemen om de Hoofdweg op te rijden in de richting Ederveen. Hij nam blijkmaar de bocht te ruim, want de krat ten met melkflessen begonnen te schuiven en vielen van de auto. 31 kratten met in totaal meer dan 700 flessen melk pap en yoghurt veranderden de straat in een melkzee. Het gebeurde veroorzaakte een schadepost van enkele honderden guldens. Het ontwerp van de nieuwe Sionskerk die wordt gebouwd in Veenendaal-Zuid. zijn en nog niet gehuwd. Bij navraag bleek dat het aantal wo ningzoekenden in Rhenen ongeveer 600 bedraagt. Dit jaar komen er 20 woning wetwoningen gereed en 26 woningen voor het personeel van de Radar op Remmerden. Verder mogelijk nog wat particulieren woningen en misschien 24 te bouwen door het Bouwfonds Ned. Gemeenten. AMERONGEN: bouw zelf! De commissie in Amerongen zit zo danig met de handen in het haar - er zijn 90 woningzoekenden terwijl voor 1961 vier woningwetwoningen zijn toegewezen - dat het kortgeleden alle woningzoekenden geschreven heeft om, als het maar enigszins mogelijk is, zelf te gaan bouwen. Men weet werkelijk geen oplossing voor het probleem te vinden, temeer daar er een groot aantal gevallen zijn die zeer urgent zijn. Het gemeentebestuur doet al het mo gelijke om een grotere toewijzing te krijgen, hetgeen overigens tot nog toe niet is gelukt. Een klein lichtpuntje meent men te zien in het Bejaarden centrum dat straks gereed zal komen. Gehoopt wordt dat een groot aantal Amerongse bejaarden hier hun intrek zullen nemen, waardoor er woningen leeg zouden komen. Deze hoop zal ech ter ook wel de bodem worden inge slagen. In de particulieren sector wordt er in Amerongen flink gebouwd. Het plan „het rode hert" is al grotendeels volge bouwd. Vorig jaar kwamen er in deze sector 33 woningen gereed, terwijl er 24 in aanbouw waren. RENSWOUDE: mag niet bouwen Renswoude heeft dit jaar aan het kortste eind getrokken - voor 1961 is n.l. geen bouwvolume beschikbaar ge steld, terwijl er ongeveer 20 mensen met eindeloos geduld op een woning wachten. De toewijzing is hier zo geregeld dat woningzoekenden hun aanvragen om een woning rechtstreeks moeten richten Dr. Bax sprak voor N.C.V.B. Op uitnodiging van de Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Veenendaal, sprak dr. J. Bax vorige week donderdagavond in hotel „De Korenbeurs" over „Chris tus lichaam". Zou Christus tevreden zijn over de kerk, Zijn lichaam, zo vroeg spreker zich af. Er heerst een verschrikkelijke verdeeldheid en Christus wil juist één kerk. In Nederland zijn wel 50 ver schillende kerken en bovendien hebben tientallen dominees een kerk onder eigen naam. Dr. Bax was van mening dat tegen over het heidendom op deze manier onze kracht wordt gebroken. Voorts stelde spreker dat de oecumenische ge dachte na 1945 krachtiger is geworden. Hij herinnerde in dit verband aan de bijbeltekst Joh. 17: „Hoort Israël, Uw God is één. Ik bid niet alleen voor dezen, maar ook voor hen die door hun woord in Mij geloven, opdat zij allen één zijn". En een R.K.geestelijke zegt anno 1961: „Alle Christenen zijn werkelijk in Christus één". Het was een interessante en leerzame avond, welke dan ook van begin tot het eind aandachtig werd ge volgd. Het eerste ontwerp van de nieuwe Sionskerk van de Ned. Herv. gemeente te Veenendaal - vervaardigd door het architectenbureau Van Essen uit Den Haag, onder wiens leiding ook de restauratie van de Oude Kerk op de Markt geschiedt - is gereed. Het is een modern-gotisch bouwwerk, waarvan de kosten geraamd worden op ongeveer 500.000 gulden. Met de bouw ervan zal worden begonnen zodra de restauratie van de Oude Kerk definitief achter de rug is. Het meest opvallend aan dit ontwerp is de strakke, open toren van beton constructie, waarin drie klokken ge projecteerd zijn. De ingang tot de kerk is onder de toren, waar men in een grote hal komt. Deze laagbouw bestaat tevens uit een drietal verenigingszaal tjes, consistoriekamer, keuken en toilet ten. De drie zaaltjes kunnen door mid del van een schuifwand veranderd wor- D.S.-harmonie nam deel aan „Zo is Nederland" Vorige week zaterdag heeft het muziek gezelschap van de Kon. Scheepjeswolfa- briek deelgenomen aan het bloemencorso te Lisse en omstreken. Om ongeveer half elf arriveerde het gezelschap in Hillegom waar eerst in de kantine van de steenfa briek een kop koffie werd gebruikt en de nodige broodjes werden verorberd. Het corso, onder de naam „Zo is Nederland" werd begeleid door niet minder dan 22 orkesten en bestond uit bijna 36 praalwa gens. Dank zij het mooie weer en niet te ver geten de vrije zaterdag, was er een enorme belangstelling, o.w. vele buitenlanders. Voor de D.S. Harmonie was dit de eer ste reis van dit seizoen, echter voorlopig nog niet de laatste gezien het grote aan tal aanvragen om medewerking bij aller lei gelegenheden. den in één grote zaal. Aan het einde van de grote hal be vindt zich de deur naar het eigenlijke kerkgebouw. Zowel de noord- als zuid kant zijn geheel van glas, terwijl de twee andere wanden geheel dicht zijn. De preekstoel komt normaal in het mid den van de achterste zijwand. Een vast liturgich centrum is niet gepland. De kerk krijgt 600 zitplaatsen en een aparte, ietwat hellende ingang, welke speciaal gebruikt zal worden voor in validewagentjes e.d. De kerkvoogdij van de Ned. Herv. kerk heeft inmiddels subsidie aange vraagd bij de instanties van de Kerk- bouwactie, terwijl eveneens gerekend wordt op een bijdrage van het Rijk. Voorts bestaat er al geruime tijd een Bouwfonds, waarin tot nu toe 80.000, is gestort. De nieuwe kerk wordt gebouwd naast de eveneens nieuwe Herv. Kleuterschool aan de Adr. van Ostadelaan in Veenen- daal-zuid. De huidige nood-Sionskerk, zal hoogstwaarschijnlijk overgeplaatst worden naar Veenendaal-noord. Overi gens is dit het eerste ontwerp, waarvan verwacht wordt dat het wel enige wij zigingen zal ondergaan. Feestconcert in Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat Op maandag 1 mei a.s. geeft de bekende KNAAPJE DOOR EIGEN BROER OP BROMFIETS AANGEREDEN Vrijdagmiddag kwam de 12-jarige Kees- .je van Beek uit Ederveen van school en was via de Luntersekade op weg naar huis. Hij fietste daar met twee kameraad jes en het drietal sloeg aan het stoeien. Het knaapje van B. verloor de macht over het stuur van de fiets en viel, waar na hij werd aangereden door een hem achteropkomende bromfiets bestuurd door zijn eigen broer Jan v. B. De aanrijding was tamelijk ernstig want de 12 jarige Kees werd met een zware hersenschudding en nog andere kwetsuren aan nek en hoofd naar het Julianazieken- huis te Ede vervoerd. ZWEMBAD SCHOONGEMAAKT Onder toezicht van de Technisch ambtenaar van de gemeente, de heer L. Wisse, werd donderdag het bassin van het gemeentelijk zwembad aan de Willaerlaan door het gemeenteperso neel grondig schoongemaakt. Het ligt in de bedoeling om het zwembad op maandag 8 mei aanstaande voor het publiek te openen. Vergasser in brand Kort nadat mevr. Van Schaik, wonende aan de Lijsterbeslaan, maandagmorgen omstreeks 11 uur de in de keuken staande olievergasser had aangestoken, vloog deze met een plof geheel in brand. Met behulp van de daarjuist aanwezige broodbezorger Van Oostrum werd de brandende boel naar buiten gesmeten en verder met eigen mid delen geblust. Mevr. Van Schaik bekwam brandwonden aan handen en benen, zodat medische hulp moest worden ingeroepen. De vloerbedekking was gedeeltelijk ver brand en de verf van de deur en kozijnen beschadigd. De schoonmaak die reeds had plaats gehad werd met behulp van buren en kennissen herhaald. Op donderdag 4 mei a.s. des avonds 8 uur precies zal in het gehele land 2 minuten stilte worden in acht genomen, ter eerbiedige nagedach tenis aan hen, die in de strijd voor de vrijheid van ons vaderland, hier en overzee, streden en vielen. Ook in onze gemeente zal deze stilte worden in acht genomen. De aan vang en het einde van deze stilte zal door de sirenes van het gemeente huis en de gasfabriek worden aangegeven. Om half acht komen vóór garage De Haas tegenover het monument bij het station, het gemeentebestuur, de nabestaanden van de gevallenen, illegaliteit, Nationale reserve, Reserve-politie, Ned. Roode Kruis, EHBO, geestelijkheid, een vertegenwoordiger van de oud-militairen, het Vetera- nenlegioen, deputaties uit de leerlingen van de scholen, „Oranjedag" en andere verenigingen bijeen. Bij het monument zal de plechtigheid om kwart vóór acht worden ge opend met het zingen door het mannenkoor „De Veenzangers" van het volgende koraal: Hoe zacht zien wij de vromen den dood hier zonder schromen blijmoedig tegengaan. Waar al de vreugd van 't leven denzondaar moet begeven, daar vangt de vreugd des Christens aan. De dood verbreekt zijn banden, hij heft zijn dankb're handen tot God, zijn steun en hoop, Die hen geen troost laat derven Maar vreugdevol leert sterven aan 't einde van zijn aardsen loop. Daarna is er gelegenheid tot het leggen van kransen en bloemen. Om precies acht uur begint de stilte, die duurt tot twee minuten over acht. Eventueel is er nó de stilte nog gelegenheid tot het leggen van bloemen, waarna de plechtigheid zal worden besloten met het spelen door de Vee nendaalse harmonie „Caecilia" van ncouplet van het Wilhelmus. De inwoners worden verzocht zoveel mogelijk bij het monument aan wezig te zijn. Voorts worden de inwoners verzocht die avond om 6.00 uur de vlaggen zonder Oranjewimpel halfstok uit te steken. Er wordt een beroep op de inwoners gedaan eraan mede te werken, dat het bij en om het monument bij het station die avond volkomen rustig en stil is. Alleen in volkomen orde, rust en stilheid eert men zijn doden het best. Na vijf jaar zwerven van het ene gebouw naar het andere heeft de R.K. pad vinderij in Veenendaal eindelijk een eigen dak boven het hoofd gekregen. Het is een bijzonder stijlvol ingericht troepenhuis, gelegen aan het einde van de Dahlia straat, dat j.l. zaterdagmiddag door loco-burgemeester Ant. de Ruiter officieel werd geopend. Het troepenhuis op het terrein van de Boxal is gebouwd door de R.K. Jeugd raad en bestemd voor de Sint-Raphaël- verkennersgroep. Na het brengen van de padvinders- groet en het voorlezen van de verken- nerswet, werd omstreeks kwart over vier in de openlucht de vlaggenparade gehouden. de hij nu alvast een surrogaat exem plaar aanbieden, bestaande uit een kof- fiestroopbusje met enkele knikkers, dat onder grote hilariteit van eigenaar ver wisselde. Tot slot van de openingsmiddag be zichtigden alle genodigden, onder lei ding van Hopman W. Philips, het fraai ingerichte troepenhuis. Na de officiële opening van het R.K. troepenhuis aan de Dahliastraat, be zichtigden de genodigden het gebouw. Op de foto v.l.n.r.: pastoor Goes, kapelaan Boonk en oübaas Schiitte. Onder doodse stilte werden aan de vlaggenmast de nationale driekleur en de vlaggen van de Gidsen en Ver kenners gehesen, waarna pastoor Goes het gebouw inzegende. Vervolgens werd het woord gevoerd door de voorzitter van de R.K. Jeugd raad, de heer Th. Slijderink, die aller eerst een schriftelijke felicitatie voorlas van kapelaan Egbers. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat aan de omzwer vingen een einde was gekomen en sprak de wens uit dat de jongens en meisjes nog vele jaren van dit gebouw plezier zouden hebben. Loco-burgemeester Ant. de Ruiter bracht dank voor de uitnodiging om deze opening bij te wonen. Voorts ver klaarde hij dat alles, wat de jeugd be treft, bij het gemeentebestuur een warm hart heeft. „Wij waarderen dit werk zeer en ik ben tevens dankbaar dat ik alle groeperingen uit Veenendaal hier zie", aldus de loco-burgemeester. Oübaas Welker, die met vele van zijn volgelingen .vertegenwoordigd was, feli citeerde zijn R.K.-collega's met het troepenhuis en deelde aan het slot van zijn humoristische speech mee, dat het in de bedoeling lag als geschenk een gong te overhandigen. Omdat dit ge schenk echter nog niet gereed was, wil- INTENSE SPANNING IN PARIJS In Parijs is de spanning tot een hoogte punt gekomen in verband met de mili taire opstand in Algerië en de verwach te aanval van valschermtroepen op het moederland. Foto: In de buurt van de Porte de Saint Cloud wachten zwaar bewapende eenheden gendarmes bij hun tanks, pantserwagens en jeeps, in staat van paraatheid, om bij het eerste ver ontrustende bericht in actie te kunnen komen. Alle strategische punten van Parijs zijn bezet, op sommige bruggen over de Seine staan autobussen opge steld om in geval van een aanval als barricaden te kunnen dienen. *De beste politici zijn zij, die vandaag kunnen vertellen wat er morgen zal gebeuren en die dan overmorgen kunnen verklaren waarom het niet gebeurde. *Het comité van Sowjetvrouwen heeft een fel protest laten horen tegen „de verraderlijke overval op Cuba". Acht buitenlandse luchtvaartmaat schappijen hebben in veertien dagen tijds 32 vliegtuigen in Engeland be steld. In Zuid-Ai'rika heeft de politie op dracht gekregen schietles aan blanke vrouwen te geven. Vier bandieten hebben in de Franse havenplaats Marseille gouden trouw ringen gestolen t.w.v. 300.000 gulden. *Een 3000 kg wegende olifant heeft in een Amerikaans circus zijn baas aan gevallen en vertrapt. De man werd zwaar gewond. Geleerden hebben voorspeld dat met de toename van de televisie, de tele- visite zal afnemen. Tijdens de laatste drie jaar zijn in Polen 200.000 personen veroordeeld wegens diefstal van staatseigendom men. In een Amsterdams restaurant zijn ten nadele van een autobusonderming 20.000 rondreisbiljetten Amsterdam- Marken-Volendam gestolen. H00FDSTR.5I TEL3I84 VEENENOflR assurantiekantoor KtOKCWUK I f.7 -TEl. 5000-VEEN EN OA AL

De Vallei | 1961 | | pagina 1