Aanschaf derde vuilnisauto noodzakelijk Hollandia-Trico meisjes vieren eerste lustrum Marktberichten Werkt gemeentepersoneel onder druk? kom k ij ken bij Radio Balie go y e n Hoge onderscheiding bij St. Jorisfeest ELST SCIIERPENZEEL NAAR DE APIE'S MORGENAVOND RAADSVERGADERING: Duitser schoot met enorme snelheid van Rijksweg 12 Op 10 mei groot feest Dorus-Show één avond in Utrecht UIT RHENENS RAADZAAL Mr. Deen wenst onderzoek naar oorzaak vele zieke ambtenaren Diploma-uitreiking jeugdverkeersexamen Rhenen AanKCzien de vuilnisdicnst nog steeds in omvang toeneemt wordt het bezwaarlijk deze dienst goed te laten functioneren met de twee beschikbare roltrommclvuilnis-) auto's. Dit schrijven b. cn w. van Vecnendaal aan de gemeenteraad, en zij stellen dan ook voor een derde vuilnisauto aan te schaffen. De raad zal hierover beslissen in zijn vergadering van morgen(donderdag)avond in hotel „De Korenbeurs". Bij de derde auto wil men van hetNieuweweg, hoek Holleweg naar de an- thans aanwezige roltrommel-systeem af stappen en een zgn. draaitrommel-auto aanschaffen. Door middel van een trans- portschrocf wordt in een dergelijke auto het vuil gelijkmatig in de trommel ver deeld. Dit biedt verschillende voordelen op het „trommelen'V waarbij men de trommel omhoog moet brengen, waardoor a. de rit moet worden onderbroken, b. ge vaar is voor omslaan en c. schade aan bomen, draden e.d. kan worden aange bracht. De prijs van de auto bedraagt 54.400,—. De fa. J. Hogendoorn aan de Nieuweweg is voornemens het garagebedrijf te ver plaatsen van de huidige vestiging aan de Binnenkort besluit over openbare Kleuterschool Bij het gemeentebestuur is momenteel eerr aanvraag in behandeling tot het bouwen van een tweeklassige openbare kleuterschool in Veenendaal. Hoewel som mige berichten er op duidden dat het be sluit hieromtrent al gevallen is, werd van de zijde van gemeentelijke autoriteiten verklaard dat deze zaak aangehouden wordt. Inmiddels is de openbare kleuter school gestart met 40 kinderen in een lo kaal van de Rijk van Gaasbeekschool in Veenendaal-zuid o.l.v. juffr. v. Wijk. Er is nog steeds een lange wachtlijst zodat gehoopt wordt op een spoedige beslissing in deze aanvraag. WIJZIGING VUILNISAFHAALDIENST In verband met de festiviteiten, die ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin op maandag 1 mei zullen worden gehouden zal het huisvuil inplaats van op die dag op dinsdag 2 mei worden afgehaald. De overige diensten blijven on gewijzigd. Voormalig bur. Gemeentewerken wordt gesloopt Nu de administratieve en technische dienst van gemeentewerken is ver huisd naar de panden Hoofdstraat 42 en 44 kan het voormalige bureau van gemeentewerken, Kerkewijk 4, worden gesloopt. Hierdoor kan ook de bouw van hotel „De Korenbeurs" geheel worden voltooid. Inmiddels is het slopen van het z.g. oude postkantoor aanbesteed. Hoogste en gunstigste inschrijfster voor de ge meente was de fa. A. Kosters en Zn. te Eist, die de gemeente 3.777,77 zal toebetalen; laagste inschrijfster was de fa. A. van Essen alhier, die 2500, van de gemeente op de sloop wenste te ontvangen. B. en w. stellen de raad voor het werk aan de fa. Kosters te gunnen. Tijdens de behandeling van de ge meentebegroting 1961 kwam ook de gevaarlijke hoek Fluitersstraat-Zand straat ter sprake. Thans blijkt uit de raadsstukken, dat zal worden overge gaan tot aankoop van de woning, die het uitzicht op dit punt belemmert en dus kan worden afgebroken. dere zijde van de Nieuweweg, ongeveer 200 m. verderop in de richting van Rijks weg 12. Dit terrein is evenwel volgens het bestaande uitbreidingsplan bestemd voor woninbouw en daarom stellen b. en w. de raad een wijziging van het uitbreidings plan voor. Uit verkeerstechnisch oogpunt vinden b. en w. dit een veel betere plaats dan de huidige, die bepaald gevaarlijk is voor een garagebedrijf met tankende en in- en uitrijdende auto's. Van het bestuur van de Juliana van Stolberg/Willem de Zwijgerschool is een verzoek ingekomen tot verbetering van deze school (vanouds: de Nieuwewegse school). De verbetering omvat in grote trekken het veranderen van 15 lokalen, w.c.'s, por talen, gangen, trappenhuis, verschillende andere kamers, het vergroten van de rij wielbergplaats enz. 35 leerlingen van de chr. school voor buitengewoon lager onderwijs, de Prin ses Wilhelmina/Oranjeschool aan de Geer- seweg kunnen niet zonder geleide naar school komen. Deze moeten worden ge bracht en vier van deze kinderen worden op kosten van de gemeente vervoerd met een auto. Thans stellen b. en w. de raad voor alle 35 kinderen op kosten van de gemeente met een bus van- en naar de school te vervoeren. Gezien de aard van het onder wijs menen b. en w. dat niets van deze kosten op de ouders moet worden ver haald, hoewel de lager-onderwijswet hier toe de mogelijkheid biedt. Het vervoer komt op J' 125,per week. R. H. Hommersom teraardebesteld In Veenendaal heeft j.l. zaterdag de teraardebestelling plaats gehad van de heer R. II. Hommersom, in leven hoofd der school te Beusichem. De overledene heeft een grote plaats ingenomen in het muziekleven van de Betuwe. Vele malen heeft hij zitting ge had in jury's van diverse concoursen en festivals. Ook is hij van verschillende koren dirigent geweest, o.a. van het Mannenkoor te Wijk bij Duurstede. Voorts was hij organist van de Herv. kerk te Asch bij Buren. De overledene heeft tevens veel koormuziek en orgel muziek gecomponeerd. In 1885 werd hij te Ingen geboren, waar hij zijn loopbaan als onderwijzer begon. Later is hen nog onderwijzer te Genemuidcn geweest, waarna een be noeming als hoofd der o.l. school te Beusichem volgde. Na zijn pensionering vestigde de heer Hommersom zich te Veenendaal. Vccncndaalse wandelsuccessen in de Betuwe Bij de j.l. zaterdag gehouden Betuwe- tocht, georganiseerd door „De Vrolijke Zwervers", hebben diverse plaatselijke wandelclubs fraaie prijzen weten te behalen. Op de 10 km behaalde de vereniging „De Vrije Wandelaars" te Amerongen, groep II de 2e prijs cn „S.S.S." te Vee nendaal, groep II de 3e prijs. Bij de 15 km was de eerste prijs voor groep I van „S.S.S." Veenendaal, ter wijl „DEOS" uit Veenendaal de 3e prijs in de wacht sleepte. Op de 20 km eindigde als eerste „Hol- landia-Trico" Veenendaal en op de 3e plaats V.S.W. Veenendaal. Met een vaart van zeker 150 km. is de 23-jarige Duitser E. II. Jacobson uit Ham burg maandagmiddag j.l. met z|jn auto van de Rijksweg 12 gevlogen en met zijn auto in een naast de weg lopende sloot beland. Het slachtoffer werd in zorgwek kende toestand naar het Julianazicken- huis te Veenendaal overgebracht, terwijl de auto een gloednieuwe Mercedes, die pas 5000 km had gelopen, volkomen werd vernield. Het slachtoffer reed met de auto met een door de politie geschatte snelheid van 150 a 160 km. op de Rijksweg 12 in de rich ting Utrecht. Zijn aandacht werd op een gegeven moment afgeleid door een onbe tekenend ongeval, waarbij de politie pro ces-verbaal opmaakte. Plotseling zag de heer J. een auto voor zich rijden, die hij gemakkelijk had kunnen passeren, doch hij schrok zo, dat hij als in een reflex tè krachtig remde voor de snelheid die hij reed. Zijn auto begon te slippen en de be stuurder verloor de macht over het stuur. De auto schoot van de weg af en beland de op de zijkant in de sloot. De snelheid was echter zó groot, dat de auto minstens 50 meter op de kant door de met water gevulde sloot schoof en in een bocht in de sloot weer de kant op schoot. In het hak hout kwam de auto tot stilstand. Op woensdag 10 mei a.s. is het precies vijf jaar geleden dat de Wandelclub en het Meisjeskoor Hollandia-Trico werd opgericht. Dit eerste lustrum wordt vanzelfsprekend op feestelijke wfjze gevierd en wel op genoemde datum in gebouw Eltheto waar onder leiding van de heer C. Spanjcrberg een gevarieerd programma zal worden afgewerkt. Sinds de eerste keer dat het Meisjes koor en de Wandelclub Hollandia-Trico in de openbaarheid traden, hebben de blauw wit geüniformeerde meisjes niet alleen in Veenendaal, maar ook ver daarbuiten veel bekendheid en waardering gekregen. Als ambassadrices van de wandelsport en de licht muze, vertegenwoordigden zij tal van keren hun woonplaats op uitstekende wijze elders in het land. De wandelclub bijvoorbeeld telt 80 Ie- BEROEPEN Door de Chr. Geref. Kerk Beatrix- straat alhier is een beroep uitgebracht op Ds. C. Langbroek, thans Chr. Geref. predikant te Nieuwe Pekela. Receptie jubilaris Philips druk bezocht In een lokaal van de St. Willibrordus- school aan de Nieuweweg is zondag morgen een receptie gehouden ter ge legenheid van het 40-jarig jubileum van onderwijzer D. Philips. Onder de talrijke personen die de heer Philips kwamen gelukwensen be vonden zich o.m. vele oud-leerlingen, oud-burgemeester A. Bakker en de heer Schuit van de Volksuniversiteit. Namens het oudercomité werd het woord gevoerd door mevr. W. Schim- mel-Schriks, die de jubilaris een enve loppe met inhoud en een fraaie bloe menmand overhandigde. De heer Schuit bracht dank voor het vele werk dat door de jubilaris voor de Volksuniversi teit was verricht, waarbij hij de ge moedelijkheid en het enthousiasme op hoge prijs stelde. Oud-burgemeester Bakker tenslotte sprak de wens uit dat alle door de heer Philips geschreven artikelen over de historie van Veenendaal, nog eens in Koninginnedag café's tot één uur open De burgemeester van Veenendaal brengt ter kennis van de plaatselijke vergunning en vcrlofhouders ingevolge de Drankwet 1931, dat het sluitingsuur van hun lokali- tilcn op maandag 1 mei, ter gelegenheid van de viering van de verjaardag van II.M. de Koningin, is vastgesteld op 's nachts 1.00 uur. Het maken van muziek en het gelegen heid geven tot dansen is toegestaan tot des nachts 0.30 uur. Deze ontheffingen gelden niet voor de houders van een slijtvergun- ning. De burgemeester voornoemd, Ant de Ruiter l.b. NIEUWE EN VERBETERDE PLATTEGROND VAN VEENENDAAL In opdracht van VVV Veenendaal heeft de Veenendaler Adriaan P. de Kleuver ccn nieuwe en verbeterde plattegrond van Veenendaal ontworpen, welke eind mei in de handel zal komen. De nieuwe kaart voortreffelijk gete kend! is geheel aangepast aan de hui dige situatie, terwijl ook reeds vele toe komstige straten (o.a. de gehele Schrij- verswijk en het Hoorntje) zijn aangegeven. Bovendien komen op de nieuwe uitgave alle nieuw gevestigde bedrijven en instel lingen voor. Eierenmarkt: aanvoer 96.000 eieren. Prijzen van 13,25 tot 13,75 per 100 stuks. Handel vlug. Biggenmarkt: aanvoer 80 biggen. Prijzen van 56,tot 76,per stuk. Handel redelijk. den en heeft de afgelopen vijf jaar in totaal 1400 km. getippeld, hetgeen over eenkomt met de afstand Amsterdam-Bar celona. Bij de totaal 73 gelopen marsen behaald de Wandelclub. 16 le prijzen, 16 ULO-LEERLINGEN NAAR DISTRICTS VER KEERSEX AMEN 5 leerlingen van de Kon. Julianaschool alhier, afd. ulo nemen in teamverband deel aan de districtscompetitie verkeers- examen te Zeist. Aan dit examen nemen scholen voor voortgezet onderwijs in het district Utrecht deel. Op deze regionale competitie volgt de strijd om het lands kampioenschap. Hierbij komt de winnende school van elk district uit. De nieuwe theaterrevue van Tom Manders DORUS SHOW 61, welke reeds drie maanden in het Amster dams Centraal Theater speelt, komt op Koninginnedag, maandag 1 mei, voor slechts één avond naar Utrecht in schouwburg TIVOLI. Het vrouwelijk element bij deze spectaculaire show is vertegenwoor digd door Tineke van Leer en Marian ne Berk. Verder werden geëngageerd Joop v. d. Marti o.a. bekend van bet song-festival te Knokke. Buiten zijn solistisch optreden heeft hij de rol van de „grote" tegenspeler van Dorus. Verder draaft door de show Little Benny, Neerlands kleinste komiek, 28 Aan het begin van de raadsvergadering van afgelopen dinsdagavond herdacht de voorzitter wijlen oud-gemeentebode W. H. Meijer met enkele piëteitvolle woorden. Hij deelde mede, dat het raadslid D. Dirkse wegens ziekte afwezig was en wenste hem mede namens de raad spoedig herstel toe. Voorts stelde hij de raad ervan in kennis, dat twee van de naaste medewerkers ernstig ziek waren, de waarnemend gemeentesecretaris, de heer G. J. Bleumink, die in het ziekenhuis te Utrecht is opgenomen en de directeur van gemeentewerken, de heer N. Sou- werbren, die in het ziekenhuis te Wageningen is opgenomen, met een ernstige hartaanval. De voorzitter bracht naar voren dat beide hoofdambtenaren steeds hun beste krachten hebben gegeven en wenste beiden mede uit naam van de raad een spoedig herstel toe. De heer mr. J. Deen (PvdA) kon vol ledig met deze wens instemmen, maar wilde toch twee vragen stellen, name lijk of dit alles te wijten is aan een be paalde geestelijke of andere druk of omstandigheden waaronder het werk op het stadhuis moet worden gedaan en of het niet nodig is en wenselijk, dat er een periodiek medisch onderzoek wordt ingesteld onder het personeel. De heer E. P. van Dijk sprak van het achtste ziektegeval cn was het volko men eens met de heer Deen. De voorzitter zeide, dat er veel van het personeel is gevergd in de na-oor- logse jaren en dat er keihard is ge werkt, vaak onder moeilijke omstandig heden. Daaraan zijn de beste krachten gegeven. Er zal een onderzoek worden ingesteld. Op tijd begraven Een voorstel om de verordening op de begrafenisrechten te wijzigen, in dien zin, dat voortaan een boete zal HYMNE Er is een wedstrijd voor het compo neren van een „Europa-hymne" uitge schreven. Partituren kunnen worden gezonden naar het Maison de l'Europe te Lyon. IIOED Tijdens de grote autocace de 24 uur van Le Mans zullen de Parijse hoedenfabrikan- ten er 4.000 strohoeden gratis onder het publiek uitreiken. Dit is een onderdeel van hun campagne om de hoed weer meer in de mode te brengen. WIE ZEI DAT? „Het grootste gevaar van autorijden is dat de bestuurders gewoonlijk in hun vervoermiddel evenveel eigendunk als benzine stouwen." (Pierre Daninos) Donderdag cn vrijdag koopjes Prima Luiers van 1,15 nu 0,89 Prachtige ledikant Lakentjes en Sloopjes van 4,95 nu 3,95 Wiegelakentjes en -sloopjes van 4,35 nu 3,35 MANUFACTUREN BEDOfNaiEDIKnNTEN GORTSTR.39 m,™ worden geheven, wanneer de tijd van begraven wordt overschreden werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Verschillende woordvoerders ad viseerden de predikanten te verzoeken met de tijd rekening te houden. De voorzitter wenste niet uitsluitend de schuld te schuiven op de dominees. Ook andere factdren speelden een rol bij het te laat op de begraafplaats aan komen. Indien het begraven buiten toedoen van de gemeente later geschiedt dan op de hiervoor besproken tijd, is voor elk kwartier uurs vertraging verschuldigd 10,-. Waterleiding De voorzitter werd gemachtigd in de vacature wijlen J. Boelhouder te be noemen tot commissaris van de N.V. Waterleiding Mij „Rhenen" mr. J. Deen, die 10 van de 14 stemmen op zich ver enigde. De heer Deen hield de aanwij zing in beraad. Industrieterrein Met algemene stemmen werd besloten over te gaan tot onteigening van een strook industrieterrein achter de fa brieken aan de Radboudweg, ten be hoeve van de uitbreiding van de daar aanwezige bedrijven, ter grootte van 3800 m2. De grond zal direct doorver kocht worden. Zij is eigendom van het Utrechts Landschap. De heer D. de Jong (PvdA) wenste in het vervolg alleen maar bedrijven te zien op het daarvoor geplande indu strieterrein op „Remmerden". De voor zitter deelde mede, dat er geen behoefte bestaat aan nieuwe bedrijven, omdat er in de bestaande al een groot perso neelsgebrek heerst. De heren Hensen, Drost en E. P. van Dijk waren het niet met hem eens. Volgens deze woordvoer ders werken er nog teveel Rhenenaren buiten de gemeente, zodat voor hen nog best werkgelegenheid valt te scheppen in eigen gemeente. In dit licht bezien was de voorzitter dezelfde mening toe gedaan. Onderwijs De raad besloot medewerking te ver lenen aan het bestuur der vereniging tot stichting en instandhouding van een school met de bijbel, tot beschikbaar stelling van nieuwe bordstellingen en enig ander meubilair ten behoeve van de school aan de Achterbergsestraat- weg. Gelijktijdig werd besloten in de openbare lagere school aan de Nieuwe Veenendaalseweg en in de openbare ulo-school aan de Wilhelminastraat eveneens 13 bordstellingen te vernieu wen. Eveneens werd, medewerking verleend ter beschikbaarstelling van gelden voor het aanbrengen van naadloze vloeren in zeven leslokalen en nog enkele an dere vertrekken van de christelijke school aan de Achterbergsestraatweg. Gelijktijdig viel het besluit ook de o.l. school te Achterberg van naadloze vloe- 2e prijzen, 5 3e en 4 4e prijzen. Ook het meisjeskoor kwam veelvuldig voor het voetlicht. Het verleende mede werking aan winkelweekacties, zong voor zieken, was aanwezig ter opluistering van wandelevenementen en ontspanningsavon den voor bejaarden enz. Ter gelegenheid van dit lustrum feest zal ook het Meisjeskoor vol ledig in uniform gestoken worden. Voorts zijn er onderhandelingen gaande om in dit zomerseizoen tal rijke uitvoeringen buiten Veenen daal te geven. Het feestprogramma vermeldt uiteraard het optreden van het koor met een pot- pouri van diverse liedjes, getiteld „5 jaar zingen" onder leiding van de dirigent Tony Spaan. Verder brengt de toneelvereniging Evata enkele korte sketches en zal de Ted-Roost- Combo o.l.v. Leo Coïni optreden. De tijd na de pauze word gevuld met een Twentse Boerenbruilioft. boekvorm zouden verschijnen. In dit verband beloofde hij pogingen in het werk te stellen financiële steun te ver krijgen ter uitvoering van dit plan. BROMFIETSER OVER DE KOP Een hoofdwonde en enkele schaafwonden liep de 50-jarige bromfietsrijder v. K. wo nende te Ederveen op, toen hij op de Ven- delseweg alhier met zijn bromfiets over de kop sloeg. Het slachtoffer werd naar zijn woning te Ederveen vervoerd. 5-DAAGSE WERKWEEK IN DE CONFECTIE-INDUSTRIE Het algemene streven naar de 45-urige werkweek, resulterend in een werk week van 5 dagen en een vrye zater dag, zal ook in de Confectie Industrie officieel worden doorgevoerd. Teneinde hierin eenheid te brengen en onrust op de arbeidsmarkt te voorkomen hebben de fabrikanten, aangesloten bij de ver. van Confectie-fabrikanten „Centrum Nederland" besloten om deze 45-urige werkweek allen op 1 mei a.s. in te voe ren. In Veenendaal is dit Mantelfabriek „Speciaal", in Rhenen Berends Tricotage- fabriek, in Doorn de Doornse Modeindu strie en in Amerongen Confectiefabriek C.B.U. RECTIFICATIE In het artikel De geboorte van een dorp I (De Vallei 21 april j.l.) leze men inplaats van grensschuiring grensscheiding. De landman die op Prattenburg woonde heette niet Ludolff August Clain, maar Ludolff Quynt Claisz. JONGETJE AANGEREDEN Bij het plotseling oversteken van de weg is dinsdagmorgen op de Industrie laan het 7-jarig zoontje van de fam. Z. door een bestelauto aangereden. Het ventje stak met zijn autoped on verwacht de weg over, en hoewel de be stuurder v. E. uit Veenendaal, nog tracht te hem te ontwijken, slaagde hij hierin niet. Voorzover bekend heeft het jongetje echter geen verwondingen opgelopen. De Veenendaalse groepen van de J.K.J.B. en de N.P.V. hebben gezamenlijk het St. Jorisfeest gevierd met het gebruikelijke kampvuur dat zaterdagavond werd gehouden. Na de opening vertelde een welpenleider het St. Jorisverhaal naar eigen trant. Er was een ongewone „officiële" belangstelling. Naast de loco-bur gemeester waren o.a. enkele leden van de groepscommissie van „De Zwervers", de jeugdwerkleider van de V.K.J.B. en enkele commissarissen van de N.P.V. aanwezig. De districtscommissie van de N.P.V., de heer C. Schimmel, maakte de op brengst van de actie „Heitje-Karweitje" bekend. Voor Veenendaal: Verkenners VKJB 175,—; Welpen N.P.V. 145,—; Pad- vindsters NPG 160,05; Kabouters NPG jaar oud en 98 cm lang. Het orkest, de 5 TV Top Tuners staat onder lei ding van Aart Zegveld. Dorus zelf komt met een geheel nieuw repertoire parodieën, scenes en liedjes. Men ziet hem o.a. als klarinettist, dresseur van witte muizen, verplichte B.B.-er en stoer soldaat. Ook de verhalen van zijn gabber, Dollevie Zalvie ontbreken niet op het programma. De grote verrassing van deze 2'/t uur durende voorstelling is het uit 12 man bestaande Dorus Show Orkest, waarin Dorus de rol vervult van eerste klarinettist. KONINGINNEFEEST IN ELST Op maandag 1 mei viert Eist ook zyn koninginnefeest. Dit jaar is er op deze dag alleen feest voor de kinderen. ,s Morgens zullen de kinderen op bei de scholen door het onderwijzend per soneel aangenaam worden bezig ge houden, hierna ontvangen alle kinde ren een tractatie. 's Middags wordt er door de kinde ren een grote versierde optocht gehou den, met zelf versierde wagens. Voor de mooiste groepen of wagens zijn prachtige prijzen beschikbaar. De route die de tocht neemt is als volgt: vanaf de O.L. School, Rijks straatweg, Zwijnsbergen, Franseweg, Driftweg, Verbindingsweg, Woudweg en weer terug naar de school. De Elsterse muziekvereniging Crescendo verleent aan deze optocht de bekende muzikale medewerking. De Oranje Commissie verzoekt alle kinderen aan deze optocht deel te nemen, en ver zoekt iedereen deze dag de vlag uit te steken. Het grote feest voor de ouderen wordt op een andere datum georgani seerd. 187,35 en de Padvinders NPV 88,—. Via de activiteit in Veenendaal vloei de een bedrag van 755,in de diverse kassen. De kabouters kwamen dus wel zeer eervol uit de bus. Veenendaal her bergt ook de welp die van het gehele district „Neder Veluwe" het meest wist te „karweien". Voordat de groepen de belofte her nieuwden, reikte de districtscommissa ris aan mej. Akila C. J. de Ruiter en aan oübaas J. Welker namens de Nat. Padvindersraad de gouden Jacobsstaf uit, als blijk van bijzondere waardering wegens het zich gedurende een groot aantal jaren verdienstelijk maken voor de padvindersbeweging. Het kampvuur werd besloten met het zingen van het volkslied. Op zondag 23 april hielden „De Zwer vers" om 7 uur 's morgens een korte St. Jorisherdenking, waarna de jeugd leider, de heer Van Pijpen, om 8 uur een korte aandacht hield voor de wel pen en verkenners van de N.P.V. De R.K. verkenners volgden gezamenlijk de H. Mis. Raad van Scherpcnzeel komt bijeen Op vrijdag 28 april a.s. komt de raad van Scherpenzeel in openbare vergade ring bijeen. De 11 punten tellende agen da omvat o.a.: aankoop van diverse per celen grond en vaststelling gemeente rekeningen 1959. TABAK Door de telers wordt wel sterk gevoeld De schade veroorzaakt door „Bleu-Mould" 't Gewas ging weer grotendeel verloren Doch zij zouden er wel meer van horen Nog steeds wordt vruchteloos gewacht Al wordt van telerszijde wel getracht De schade (gedeeltelijk) te verhalen Doch gezwegen werd in alle talen Was „59" ook al een moeilijk jaar Welke teler werd dat niet gewaar? Zestig was voor de teelt funest Wat nog geoogst werd, was niet best En nu maar wachten, wat het wordt De schadepost steeg tot 'n record Veel is gedisputeerd, geschreven Doch goeddeels is 't daarbij gebleven Geexperimenteerd wordt met 'n produkt Waarvan het slagen hopelijk lukt Volgens de voorlichting schimmelvrij Zijn alle telers daarmee blij? Dat is alsnog de grote vraag Want nog is 't zo: t.e.m. vandaag Zit de teler met de gebakken peren Hoe zij 't ook wenden of wel keren 'k Wil echter voor de telers hopen Dat het alles voor hen mee zal lopen En de teelt niet gaat verdwijnen Al ging ze de laatste jaren kwijnen J. M. LACH! De ontvanger van de belastingen in 't Franse stadje Chasseley, de heer Rangod heeft in de wachtkamer van zijn bureau twee opschriften'hangen. Het ene luidt: „Mevrouw, Mijnheer, of u hier nu komt noodgedwongen, uit eigen belang, met of zonder plezier, ik zal ondanks de slechte reuk die mijn ambt aankleeft u steeds tegemoet treden met voorkomendheid en al mijn aandacht". Het andere luidt: „Nadat u mij hebt ge sproken hebt u misschien geen lust meer tot lachen, profiteer dus zo lang het nog kan". AARDAPPELVERVOER IN DOZEN Amerikaans onderzoek op het gebied van verpakkingsmateriaal van tuinbouw- produkten heeft uitgewezen dat voor het transport van aardappelen kartonnen do zen zijn te prefereren boven de gebrui kelijke jutezakken. Aardappels, die vervoerd werden in kar tonnen dozen van ca 25 kg, bleken bij transport over lange afstanden bij ver schillende temperaturen minder bescha digd te zijn dan die onder dezelfde om standigheden in jute zakken waren ver voerd. De kosten van verpakking bij kar tonnen dozen zijn echter twee keer zo hoog als die van de zakken. ren te voorzien. Daarvan worden de kosten geraamd op ruim 10.000, Een derde besluit van gelijke strek king werd genomen voor de o.l. school aan de N. Veenendaalseweg met nog wat bijkomende werkzaamheden. De heer mr. Deen (PvdA) vond het op z'n zachtst uitgedrukt toch wel kras, dat eerst een bijzondere school een aan vraag moet indienen om de gemeente de mogelijkheid te geven dezelfde maat regelen te kunnen némen voor open bare scholen, waarvan de urgentie al veel ouder is. De voorzitter gaf toe, dat het systeem van de lager onderwijswet op dit gebied naar niets lijkt. In de adviescommissie voor onder wijszaken werden gekozen de heren mr. Deen, H. Drost, E. P. van Dijk en H. Griffioen. Wethouder Van Gesink (on derwijs) zal als voorzitter optreden. De heer W. Th. Hofland als secretaris. Vrij bij jubilea Een voorstel tot wijziging van het ambtenarenreglement bracht de tongen in beweging over een door burgemees ter en wethouders geschrapte zinsnede over het extra verlof verlenen aan ambtenaren waarvan de ouders of schoonouders een huwelijksfeest vieren. De heer E. P. van Dijk vroeg zich af wat daarvan de beweegredenen waren. In praktisch elke arbeidsovereenkomst voor het particuliere bedrijfsleven staat wel een dergelijke clausule. De heer Hensen (PvdA) zei dat er zelfs bedrij ven zijn waar twee vrije dagen worden gegeven. De heer E. P. van Dijk vond het klein van het college om dit te schrappen en drong aan op instelling van deze bepaling. De voorzitter was bereid deze zaak opnieuw in het georganiseerd overleg te brengen. Motie sportveld Eist Een bedrag van 15.000,— verkregen uit verkoop van bomen, werd gereser veerd voor verbetering van Franseweg en Nieuwe Veenendaalseweg. De heer Hensen wenste dit geld te besteden voor aanleg van een sportveld in het dorp Eist. De heer Deen maakte zich op dit punt ook ernstig ongerust. Keer op keer is al beloofd dat dit aan de orde zal komen, doch steeds bleef het achterwege. De heer Deen stelde de volgende motie: De raad, van oordeel zijnde dat de aanleg van een sportter rein in Eist geen verder uitstel kan lei den, nodigt het college uit onverwijld alle maatregelen te nemen op dit punt. Het college nam de motie ter harte. Stank Rhenus Nog even kwam de stank van de chem. fabriek „Rhenus" aan de orde, bij het voorstel om voor deze fabriek een afzonderlijk riool aan te leggen, waartoe werd besloten. De heer De Jong (PvdA) informeerde hoe het nu met de stank was. De voor zitter deelde mede. dat de zaak door de Hoge Raad was behandeld en dat de gemeente de kous op de kop had gekre gen. De fabriek waren andere voor waarden opgelegd dan door de gemeen te waren gesteld. Spreker had wel de indruk dat het minder was geworden. Tot een van de meest geliefde objecten van ons kroost behoort de dierentuin. Ook in het vroege voorjaar, als we er nog niet aan kunnen denken om de duinen of het strand te bezoeken, zijn Artis of Blijdorp aantrekkelijke reisdoelen voor een vrije zaterdag of zondag. Voor filmers of amateurfotografen een ideaal oord voor een ge zellig filmpje of een goede fotoserie. Met kinderen wordt elk bezoek aan de dieren tuin tot een waar feest. Prettig is, dat amateurfotografen en fil mers in de grote diergaarden als welke wij boven opsomden, door de oppassers bereidwillig worden bijgestaan als het erom gaat, een goed plaatsje te verover- ren of een flitser even vast te houden enz. WAT VOOR FILM? Het meest voor de hand liggend is een gevoeligheid van 21 din, vooral als we dieren in hun hokken willen fotograferen. Smalfilmers raden wij ook al een iets ge voeliger film aan, als het type dat zij zo mers gebruiken. BELICHTEN. Hoewel het wat raar lijkt, is heldere zon niet altijd de meest ideale lichtom- standigheid voor fotograferen. Het geeft vaak moeilijke contrasten. Toch is zon in het vroege voorjaar meestal nog wel mooi door de lage stand. Voorzover het normale licht te kort schiet, kunnen we altijd gebruik maken van het flitslicht, dat gemakkelijk te hanteren en mee te nemen is. TRALIES. Tralies zijn hinderpalen, bij niet ge vaarlijke dieren drukken we de camera zo dicht mogelijk tegen de tralies aan en maken dan een opname. Het eigenaardige is, dat op korte afstand zulke objecten niet meer door de camera worden „ge zien". We spreken expres van „niet ge vaarlijke dieren", want er zijn wel on voorzichtige mensen die bij roofdierkooien naderen en de nare gevolgen aan den lijve ondervinden. FOTOGENIEK ZIJN Ja, eigenlijk alle dieren. Toch hebben we veel succes met: Pingulns-Flamingo's-Gi- Vrijdagmiddag vond in het „Eigen Ge bouw" de uitreiking plaats van de jeugd- verkeersdiploma's. Het was burgemeester Bosch ridder van Rosenthal, die de 200 leerlingen van Rhenen's lagere scholen verwelkomde. In zijn openingswoord wekte de bur gemeester de leerlingen op ook anderen op verkeersovertredingen te wijzen en zelf een voorbeeld in het verkeer te zijn. Twee leerlingen mocht de burgemeester speciaal gelukwensen met het feit, dat zij het examen geheel foutloos aflegden. Uit zijn handen ontvingen Joke Busch (school Platanenlaan) en Willy Verwoert (school Achterberg) het diploma met lof met insigne, terwijl hen als bijzondere waardering een boekenbon werd uitgereikt Ook de adjudant van het korps rijkspo litie groep Rhenen, de heer J. W. Zijl stra, sprak zijn waardering uit voor de prachtige prestaties, waarbij hij vooral de leerkrachten dankte voor de behaalde re sultaten. Het verbond voor veilig verkeer zorgde na afloop van de middag spraken over een er verder voor, dat de meisjes en jongens fantastische film. raffen enz. Probeer altijd het dier zoveel mogelijk te fotograferen zonder storende details in de omgeving. Veel bereikt u als u het negatief later laat vergroten en om ringende objecten daarbij laat wegvallen. FILMERS Gebruiken, als zij er een hebben, een telelens voor de onontbeerlijke close ups. Ze zorgen ervoor hun filmpjes aan te vullen met shots van kijkende kinderen enz. VOEDEREN? Nee! Dat is beslist geen dienst die we de dieren daarmee bewijzen. Hun magen zijn ingesteld op een speciaal dieet dat voor elke soort wetenschappelijk wordt vastgesteld. Ze komen NIETS te kort! Door ze te voeren maakt u ze in veel ge vallen ziek. Laat het dus als u de dieren wilt sparen. SLUITERTIJD. Een korte sluitertijd bij snelle bewegin gen. Razendsnel rondspringende aapjes op een rots, bij voorkeur met 1/100 sec. of korter. In het algemeen is een heel erg snelle sluitertijd niet nodig daar de die ren niet zoveel bewegingsvrijheid hebben dat zij al te snel rennen of springen.

De Vallei | 1961 | | pagina 2