Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Met anonieme brieven hoeft men bij de raadsleden niet aan te komen De Wereld van WEEK-tot-WEEK UIT DE RAAD VAN VEENENDAAL: Raadsleden kregen zwem-abonnement Restauratiewerkzaamheden Oude Kerk in volle gang WÊm Winkelsluiting op Koninginnedag f WAAR IS DE VALLEI-RIKS? ORANJEFEESTEN IN DE OMGEVING Weinig bruikbare inzendingen voor de ideeënbus i 5f<elni(Z Agenda 35e jaargang VRIJDAG 28 APRIL 1961 Nr. 34 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg O verberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel SCHOONMAAK Behang 1961 Waterverf plastic Fa. J. F# Tak Tal van oude graven blootgelegd Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Redaktle en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktle: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven b(J de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden ƒ1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent De vergadering van de gemeenteraad van gister avond was niet een vergadering van betogen en lange discussies. Dit was trouwens ook te voor zien; de edelachtbare dame en heren „namen" de lichtverteerbare agenda in een half uur en beperkten zich tot hier en daar een opmerking over een enkel voorstel. Anders dan gewoonlijk leverden de ingekomen stukken enige stof tot praten op. De heer T. Ver- kuijl (PvdA) verzocht loco-burgemeester Ant. de Ruiter, die de leiding van de vergadering had, zelfs een punt aan de stukken te mogen toevoe gen. De heer Verkuijl had namelijk in zijn kwali teit van raadslid een brief ontvangen van een dame, uit de inhoud waarvan wij aanstippen: De door de fabrikantenvereniging reeds lang ge leden aangekondigde bouw van een sporthal, blijkt maar een „zoethoudertje" te zijn. Wellicht weet men niet beter, maar de fabrikantenvereni ging is allang niet meer van plan om een sporthal te bouwen, o.a. omdat een dergelijk project te duur is. Men is in deze kring inmiddels overge schakeld naar een ander plan, namelijk het aan kopen van het semi-permanente gebouw van het Chr. Lyceum aan de Tuinstraat, om daar iets in te beginnen. Tot zover had de bewuste brief een aan dachtig gehoor. Toen hieruit echter bleek, dat de naam van de bewuste briefschrijf ster er minder toe deed kantte de raad zich fel tegen het verder aandacht schen ken aan dit niet-ondertekende epistel. Kletskoek Wethouder C. N. van Kuijk (AR) maakte zich terecht een beetje kwaad en interrumpeerde: Dergelijke kletskoek moe ten we niet in behandeling nemen. En ook de heer P. G. van Ojik (CH) had bezwaar tegen zulke stukken. De ontvanger en voorlezer van de brief, de heer Verkuijl, trouwens zelf ook. Hij had ook geen antwoord verwacht en vond inderdaad dat men zijn naam onder een brief moest durven zetten. Zijn bedoeling was slechts geweest dit ter kennis van de raad en b. en w. te brengen. Bij de ingekomen stukken was ook een mededeling van de inspectie van het kleu teronderwijs, dat men pen nieuwbouw openbare kleuterschool op de urgentie- lijst 1961 zal plaatsen. Deze school zal worden gebouwd op de hoek Frans Hals/ Jan Steenlaan, kreeg de heer Van Ojik, die hiernaar informeerde, te horen. Kaal Voor 3777,77, toe te betalen aan de ge meente welteverstaan, gunde de raad het slopen van het „oude postkantoor" en voormalig bureau van de dienst van ge meentewerken aan de fa. A. Kosters en Zonen te Eist (U). In het bestek voor de sloop had de heer J. Scholten (CH) gelezen, dat een stuk van de zuid-muur, ter hoogte van twee meter zou blijven staan. Spreker informeerde naar de noodzaak hiervan. De voorzitter kon mededelen, dat dit gebeurde op verzoek van de bewoner van het naastgelegen perceel, omdat dit an ders zo „kaal kwam te staan. Overigens zal dit wel van korte duur zijn omdat het betreffende pand is aangekocht door de Nuntsspaarbank voor de bouw van een nieuw kantoor. Sympathiek Niets dan loftuigingen kreeg het col lege van b. en w. te incasseren voor hun voorstel om het vervoer van een aantal leerlingen van de scholen voor buitenge woon lager onderwijs aan de Geerseweg door de gemeente te laten verzorgen. Niet alle spraken zich uit, doch uit de woorden van enkelen, die spraken over een buitengewoon sympathiek voorstel, kon men wel afleiden, dat de gehele raad er evenzo over dacht. De heer Verkuijl, hoewel ook vol lof, maakte b. en w. even opmerkzaam op de mogelijke consequenties. Nu kan men één bus voor 35 leerlingen (kosten 125,per week) laten lopen, maar dit aantal kan zich uitbreiden. Kan dit geen moeilijkhe den met de financiën opleveren? Volgens de heer Scholten bood de plaats ruimte nog wel enige speling tot 45 leer lingen en wethouder Van Kuijk vond dit een zaak, waarbij men niet in de eerste plaats op de financiën moet letten. Inder daad is het duur, maar men mag als ge meenschap gezinnen, die toch al zwaar be last zijn, op deze manier met een gerust hart iets uit de hand nemen. Daarom was er bij de voorbesprekingen tot dit voor stel ook niet gerept over een gedeeltelijke verhaal van de kosten op de ouders. Vanzelfsprekend kan dit kosbaarder worden als er op de duur meer vervoers- gelegenheid nodig mocht blijken te zijn, maar daar stond dan naar de mening van de wethouder tegenover, dat de gemeente dan wellicht ook evenredig gegroeid zou Keus uit meer dan 1000 stalen GEEFT NIET AF. Bussen lakverf, diverse tinten, verf kwasten, borstels, bezems. Vlinderwas in dozen en los verkrijg baar. Zeemleer-sponzen enz. Hoofdstraat 106 - Veenendaal Telefoon 2576 Kleine behangboekjes zijn gratis in onze zaak verkrijgbaar. zijn en dus deze hogere last verantwoord zou kunnen dragen. Burgemeester Nog niets weten we of horen we van een nieuwe burgemeester, zei de heer Scholten tijdens de rondvraag, terwijl on ze hoop gevestigd was op de maand april. Heeft men zo lange tijd nodig om een goede burgemeester voor Veenendaal te vinden? Loco-burgemeester De Ruiter: wij b. en w. weten precies evenveel als de heer Scholten (dus ook niets, red.) Deze vlieger ging niet op, toen de heer E. C. Diepeveen (AR) naar de benoeming van een nieuwe directeur van gemeente werken informeej^. Spreker meende te weten, dat in januari j.l. de sollicitaties al binnen waren. De voorzitter kon mededelen, dat men hieruit reeds enkele kandidaten had ge selecteerd, over wie men nu bezig was inlichtingen in te winnen. Het trottoir in de J. P. C. Leinweber- straat is in bewerking kreeg de heer M. Bastmeijer (CH), die hierover reeds ette lijke keren een balletje heeft opgeworpen te horen. Zo ook het inschakelen van nachtbranders op de beide Buurtlanen. Het duurt echter enkele maanden voordat de PUEM dit in orde kan maken. Daarmee moest de heer Diepeveen, die zei dat er op deze laan geen enkele nacht brander is, het doen. Banken De heer G. Vos (SGP) vroeg of b. en w. de mogelijkheid eens wilden bezien een rijwielpad aan de rechterzijde van de Buurtlaan aan te leggen. De voorzitter zegde het toe maar maan de tot geduld, omdat er nog verschillende meer urgente straten op het programma stacyi. Ten gerieve van o.m. de ouden van da gen vroeg de heer Scholten om enkele banken in het Rembrandtpark. Er zijn de laatste tijd op verschillende punten nieuwe banken geplaatst aldus de voorzitter, doch hij zegde toe, ook aan dit punt aandacht te besteden. Tot slot der vergadering kon loco-bur gemeester De Ruiter de raadsleden ieder een persoonlijk presentje overhandigen, waarmee de raadsleden het a.s. zomersei zoen gratis verkoeling en ontspanning kunnen zoeken, n.l. een abonnement op „Bergbad", beschikbaar-gesteld door het bestuur van de stichting Natuurbad „Berg bad". De restauratiewerkzaamheden aan het enige historische gebouw dat Veenendaal in feite rijk is de Oude Kerk op de Markt zyn momenteel in volle gang. Van de zijde van het publiek bestaat de grootste belangstelling voor de graafwerkzaamheden waarmee men nu bezig is. Hoewel dit uitsluitend beperkt wordt tot het graven van een aantal zogenaamde sleuven voor het leggen van kabels e.d., zijn er verschillende vondsten gedaan zoals oude munten uit 1684 en delen van geraamten w.o. schedels compleet met gebit en volledig hoofdhaar. De verwachting is dat meer van dergelijke en misschien belangrijker vondsten zullen worden gedaan als men in de buurt van de kansel gaat graven. ONZE BEMINDE VORSTIN H. M. KONINGIN JULIANA VIERT A.S. ZONDAG HAAR 52ste VERJAARDAG. (foto Max Koot) zal alleen hersteld, maar niet gewijzigd worden. De restauratie aan het exterieur brengt twee belangrijke wijzigingen mee. Ten- eerste zal de hoofdingang aan de kant van de Markt geheel vervallen, en ten tweede zal de huidige toren terugggebracht wor den tot zijn oorspronkelijke staat, even wel ook met twee kloxken. Zoals bekend staat de resturatie onder leiding van Alb. van JJssen uit Voorburg, een oud-Veencndaler tru; circa 50 jaar ge leden naar Den Haag verhuisde. De reden dat men deze architect de restauratie heeft opgedragen is echter niet alleen gelegen in het feit dat hij enigszins met de plaat selijke omstandigheden op de hoogte, maar meer nog vanwege zijn reputatie op het gebied van restaureren. De heer van Essen heeft namelijk tal van andere belangrijke werken op zijn naam staan, o.a. de kerk in Tiel, het raad huis van Culemborg, de toren in Gorkum en kasteel Dusse. Volgens de heer van Essen hoopt men met Kerstmis de geres taureerde Oude Kerk weer te kunnen be trekken. Overigens bestaat het interieur nu uit hopen zand en diepe kuilen. Alle banken zijn er uit gehaald en ook de vloer is to taal opgebroken. Alleen de kansel is tot nog toe door de restaurateurs met rust ge laten. Zodra de grondwerkzaamheden achter de rug zijn, wordt een begin gemaakt met het opknappen van de binnen muren en het plafond. Wat het eerste betreft, de pleisterlaag blijft gewoon op de muren zo dat men zal volstaan met alleen waar no dig, de muur aan te smeren. Het plafond dat een ietwat sombere indruk gaf omdat het in donkere kleuren was uitgevoerd, zal een lichtere verflaag krijgen. De glas-in-lood ramen welke gezien vanaf de begane grond, vrij hoog zijn aangebracht, blijven in hun oorspron kelijke staat. ANDERE TOREN De kansel, welke precies in het midden van de boog-opening naar het priester koor stond, zal zeer waarschijnlijk onge veer een meter naar links verplaatst wor den. De hout-constructie van de kansel Op Koninginnedag, maandag 1 mei zullen de winkels, op enkele na die tot 's middags één uur geopend zijn, de gehele dag gesloten zijn. MORGENMIDDAG V.S.W.- JUBILEUMTOCHT Inverband met het 15-jarig bestaan van de wandelsportvereniging VSW, wordt morgenmiddag een jubileum-wandeltocht gehouden, waarvoor in totaal 21 groepen hebben ingeschreven, o.a. alle Veenen- daalse wandelverenigingen. Men verwacht dat het deelnemersaantal rond de 700 zal liggen. De start is bij gebouw 't Trefpunt waar de wandelaars tegen zes uur worden terugverwacht. Hierna zal de prijsuitrei king plaats hebben. ORANJEFEESTEN IN VEENENDAAL De feestelijkheden ter gelegenheid van de viering van de verjaardag van H.M. de Koningin, beginnen in Veenen daal reeds morgen. Voor de jongens is er 's middags een veldloop op het oefenterrein van de voetbalvereniging „Veenendaal", ter wijl de meisjes bij het Jeugdgebouw van start gaan voor een fietspuzzelrit. Maandag 1 mei, 's morgens om 10 uur vindt de officiële opening van de feeste lijkheden plaats door loco-burgemeester Ant. de Ruiter. Verder bestaat het pro gramma uit massale kinderzang, muzi- Ecn interieur-opname van de Oude Kerk op de Markt, waar men druk bezig is met de restauratie. Op de achtergrond de kansel. TIEN GULDEN WAARD Vorige week is de Vallei-riks uit gegeven bij Levcnsmiddelenbedryf W. van. Viegen, Veenendaalsestraat, Eist en niet gevonden. Hierdoor is de premie weer met tweegulden- vyftig gestegen zodat de nieuw uit te geven riks met het nummer 4 PF 069664 TIEN GULDEN waard is. Bij inle vering op ons bureau vóór a.s. don derdagmiddag 12 uur wordt de premie a contant uitbetaald. kale rondgangen en een grote pony show 's middags op het feestterrein. In de avonduren wordt in het Vereni gingsgebouw Eikenlaan een gevarieerd programma gebracht door het gezel schap Charles Aerts, voorts een tweetal concerten en tot slot een schitterend vuurwerk. Voor het juiste programma verwijzen wij naar het tweede blad van deze editie. Start fietspuzzelrit voor meisjes De start van de fietspuzzelrit voor meisjes is NIET zoals eerder vermeld bij hotel „La Montagne", maar bij het Jeugdgebouw aan de Industrielaan. De veldloop voor jongens van 10 tot en met 14 jaar is bij de Bergweg. Zoals bekend komen er uit iedere leeftijdsgroep twee winnaaars - in to taal dus tien jongens en tien meisjes. Deze gaan van de zomer een dag uit per luxe wagen. Bromfietser tegen boom De bromfietser H. uit Eist is woens dagavond omstreeks tien uur op de Buurtlaan-oost tegen een boom gereden. Na overgebracht te zijn naar het zie kenhuis te Ede, werd hij later naar zijn woning vervoerd. Waarschijnlijk heeft hij zich vergist in de afstand tot het fietspad. Slechte resultaten verkeersexamen scholen voortgezet onderwijs Leerlingen van de twee ulo-scholen en de huishoudschool in Veenendaal hebben een verzwaard schriftelijk verkeersex amen afgelegd, speciaal voor leerlingen van scholen voor voortgezet onderwijs. De resultaten waren ver beneden peil. Van de Hervormde ulo slaagden van de llldeelnemers 89 leerlingen, waarvan 5 met lof. De Kon. Julianaschool, afd. ulo, nam met 74 leerlingen aan het examen deel; aantal geslaagden 19. Van de 153 deelnemende huishoudschoolleerlingen slaagden er 32. De geslaagden kregen een diploma. MOOISTE. Uit een enquête is gebleken dat 24 miljoen Ameri kanen er 2 dollar voor over zul len hebben om Liz Tailor („de mooiste vrouw van de wereld") te zien als Cleopatra, de konin gin van de Nijl. Ze zullen nog wat geduld moeten hebben, want de opnamen van de film zyn onderbroken omdat de actrice ziek werd en men nog niet weet wanneer zij na haar herstel weer zal kunnen spelen. BRIEF. Caroline, het dochter tje van president Kennedy, ont vangt 100 brieven per dag van kinderen uit de gehele wereld. VREEMD. Hetzelfde blad schrijft dat de beroemde Duitse voetballer Helmuth Rahn nooit weer in Duitsland zal voetbal len, omdat geen enkele Duitse club hem meer lust sinds hij zijn club in de steek heeft gelaten om inItalië te gaan spelen. (Voor hen die niet de tot bespe len zij erbij vermeld, dat ge noemde heer Rahn niet in Italië maar in Nederland geld verdient met voetballen, namelijk bij Sportclub Enschede). MARKT. De Engelse speel goedfabrikanten zien ver voor uit: zij besloten speciaal speel goed te gaan fabriceren voor de kinderen van Mars- en Venus- bewoners. Nu we met hen wel gauw contact zullen maken, wil len zij er zeker van zijn niet achteraan te komen bij het ver overen van de markt op die pla neten LENTE. De lente heeft in Ja pan zijn intree gedaan met van poëtische teksten voorziene af fiches van de Japanse politie, waarin erop gewezen wordt dat met het ontbloeien van de bo men die van de straatdieveggerij en oplichterij gelijke tred houdt. Een der teksten luidt: „Het Ja panse leven heeft zo zijn eigen ritme. Maart is de maand van de bloeiende pruimebomen, april die van de kersebloesem. April brengt een opgewekt humeur die de nonehalnce in de hand werkt. Men gaat even naar buiten en laat de deur openstaan. Zij we ten het, de gauwdieven, en let dus op dat de met lente niet ook een dief uw huis binnen komt." SFINX. De duizenden die ieder jaar naar Egypte trekken om er de sfinx te zien, zullen vanaf deze zomer de geschiede nis van de veertig eeuwen dat hy daar1 over de woestyn staart uit de mond zelf van het beeld te horen krijgen. Het reuzen- monster spreekt in vier talen: Engels, Duits, Frans en Arabisch. Het wordt daarby verlicht door een door Philips gecontrueerde lichtinstallatie. Dezelfde firma leverde ook het apparaat van 's finxen stem. „Sedert 4000 jaar heb ik alle zonsopgangen gezien die de mensheid zich kan herinneren," spreekt de stem in het donker. Daarna gaat de illuminatie aan en vertelt de sfinx zijn geschie denis terwijl de toeristen adem loos toeluisteren RHENEN voormiddag Kinderoptocht met traktatie in Ouwehands Dierenpark, namiddag Versieringsoptocht, volksdansen, brandweerdemonstraties, avond Openluchtbioscoop, vuurwerk. ELST namiddag Kinderoptocht met muziek. AMERONGEN voormiddag Aubade, kinderoptocht, namiddag Kinderspelen. avond Populair concert, volkszang. EDE voormiddag Kinderoptocht, bont programma in openluchttheater voor schoolkinderen, namiddag Oriëntatierit, bont programma op Maanderweg. avond Bont programma op de Markt. WAGENINGEN voormiddag Kinderzang, namiddag Oriëntatie-fietstocht, turn- en ruiterdemonstraties. avond Orgelconcert, volksdansen, lampionoptocht. SCHERPENZEEL voormiddag Ballonwedstrijd, kinderspelen, namiddag Voetbalwedstrijd. LEERSUM voormiddag Aubade, kinderoptocht. LUNTEREN voormiddag Kinderoptocht, kinderspelen, namiddag Grote optocht, volksspelen. avond Wielerwedstrijd, fakkeloptocht, vreugdevuur. WOUDENBERG voormiddag Aubade, kinderspelen, namiddag Volksfeesten, voetbalwedstrijd, avond Lampionoptocht. BARNEVELD voormiddag Kinderoptocht en -wedstrijden, namiddag Ballon wedstrijd, volksfeesten. avond Bont programma in Concertgebouw. AMERONGEN De ideeënbus, tot plaatsing waarvan de gemeente vorig jaar besloot, heeft weinig resultaat opgeleverd. In een jaar tijds zijn slechts vier ideeën in de bus gedeponeerd, waarbij één welke door het gemeente bestuur beloond werd met een boekenbon. Toen in maait vorig jaar de raad voor gesteld werd tot het instellen van een ideeënbus; stonden verschillende raadsle den nogal sceptisch tegenover dit experi ment. Het zou wel niets uithalen, meen den enkelen. He heeft inderdaad niet veel uitgehaald. De vier gedachten die gelan ceerd zijn, waren bepaald niet wereld schokkend. Het idee dat met een premie beloond werd zag er als volgt uit: in overweging wordt gegeven de gemeenteplantsoenen beter te onderhouden en zelf broeibakken voor bloemen en planten in gebruik te nemen, daartoe wordt de tuin (gedeelte lijk) van de gemeentebode zeer geschikt geacht. Een ander niet beloond idee, bracht de gedachte een tweede brandsirene aan de Koenestraat aan te brengen, bij noorde- wind is de bestaande sirene op het ge- SCHIETPARTIJ AAN DE KAMPJESWEG Toen de zoon van de fam. Versteeg aan de Kampjesweg te Rhenen afgelopen nacht in de schuur ging kyken naar een koe die onbekend persoon uit de schuur rennen. Deze zette het op een lopen, maar de zoon bedacht zich geen ogenblik en ging de onbekende achterop. Bij een heg slaag de hij er in de onbekende tot stilstand te brengen, die echter, in het nauw gedreven, begon te schieten. En zodoende wist te ontkomen. De inmiddels gewaarschuwde politie met behulp van een speurhond kon echter geen spoor vinden. Het vermoeden bestaat dat het een militair geweest is, die de laatste tijd veelvuldig op oefening zijn in deze streek. Het onderzoek in deze zaak duurt voort. meentehuis moeilijk "te hdren. Weer een ander zag graag dat de be zitters van honden verplicht werden de honden aan een riem uit te laten, dit ter voorkoming van het lastig vallen der voorbijgangers en voor het tegengaan van bevuiling der trottoirs. De vierde inzender sprak over plaat sing van enkele meerdere lichtpunten op het industrieterrein; dit ter voorkoming van diefstallen. Zoals bekend zijn vorig jaar meerdere diefstallen op dit terrein voorgekomen. Het bleek echter dat de ge meente reeds een opdracht tot aanbren gen van enkele lichtpunten aan de PUEM verstrekt had. EDE Modern automobielbedrijf aan Stationsweg Burgemeester H. M. Oldenhof heeft j.l. woensdagmiddag de officiële opening verricht van automobielbedrijf De Jong en Zn. aan de Stationsweg te Ede. Het is een zeer modern en efficiënt ingericht bedrijf, bestaande uit een ser vice-station, een aantrekkelijke show room van 100 vierkante meter en een nog grotere werkplaats, welke geheel naar de eisen des tijds is ingericht. De symbolische opening van de bur gemeester bestond uit het doorrijden van over de brug gespannen linten, waarna Ede's eerste burger de brug. in werking stelde. In zijn toespraak wenste hij de eige naar veel succes toe, terwijl hij het be drijf een belangrijke aanwinst voor Ede noemde. Verder werd nog het woord gevoerd door de importeurs van Volvo en BMW. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaal weg 2 - Tel. 2918 WANDKLOKKEN voor betere uurwerken H00FDSTR 91 VEENENDAAL wi'fcJ Dit is het nieuwe NVV-gebouw naar een ontwerp van Architeetenbur. II. Nieuwen- huys, dat op de hoek Verl. Tuinstraat - Raadhuisstraat gebouwd zal worden. lüüliiillü behu«9 VEENENDAAL Zaterdag 29 april: VSW-wandeltocht, start 2.30 u. Trefpunt. Receptie Kulan in De Koren beurs 3-5 uur. Veldloop voor jongens, start 3 uur bij de Bergweg. Fietspuzzelrit voor meisjes start 3 uur Jeugdgebouw. Maandag 1 mei: Oranjefeesten (zie elders in dit blad).

De Vallei | 1961 | | pagina 1