Koop NU en doe mee aan het grote Philips onderzoek met elke dag gratis een TV-toestel! 0ok$itö2ieketifcmds6aderi!! Telefoniste CETA-BEVER De Laatste Eer vrouwelijke kracht Eis met klem W merk KLM, v/ant, W. van SCHUPPEN en Zn. met van Haren in schoenen die gemakkelijk zitten i Adverteren doet verkopen! ïïlenóen atb do-o-pLU-aaA OPTICIEN fti Ifl WERKKLEDING Kan Langer Mee HEMDRIX Fa.J.A.E.v.Offeren N.V. v/h Fa. Wed. A. W. DE HAAS ?de superieure plasticverf van enige nette meisjes zoek uw voordeel Jos. v. Laar van Stempvoort KLM werkkleding is sterker, beter passend en met volle ifi garantie. Stichting Samenwerkende Havenbedrijven te Amsterdam HAVENWERKERS ALWEER W ZO'N MOOIE BRIL VAN Tricotfabriek Harwig N.V. Rhenen Daarom Koop NU een Philips TV-toestel en u mag meedoen met het grote Philips onderzoek! Doe mee met het grote Philips onderzoek en u heeft kans het aankoopbedrag van uw Philips TV-toestel terug te krijgen! Daarom: koop NU een Philips TV-toestel en win gratis een TV-toestel! RADIO EN TELEVISIE HOOFDSTRAAT 102 - TELEFOON 2729 FEUILLETON Gevraagd voor spoedige indiensttreding Enige kantoorervaring en kunnende typen gewenst. Sollicitaties te richten aan: Kerkewijk 91 Veenendaal Leinweberstr. 57. Veenendaal vraagt voor het borduuratelier BIJ STERFGEVAL. U heeft hulp en verzorging nodig. BEGRAFENISVERENIGING Rhenen en omgeving. Biedt U haar diensten aan. Voor begrafenissen, trans porten en crematie. Overal te ontbieden - dag en nacht bereikbaar. Melddienstadresscn: J. Buitenhuis, Valleiweg 83. A. Brand, Prins Ber.nhardstraat 41. H. Puijk, Utrechtsestraat 58 - Telef. 479 (of 0 0760-14935) DAMESKAPSALON voor elk kapsel Dr. Colijnstr. 41, tel. 3713 In de Amsterdamse haven kunnen geplaatst worden. Voor vast of tijdelijk werk. VOOR UW PRÜMMEI Philips Super televisie vanaf f645.- Philips Universeel televisie vanaf f945.- KERKEWIJK 17 VEENENDAAL TEL.3313 met auto's zijn wij SPECIAAL ingericht 4-8 pers. auto's disponibel Tevens inlichtingen ver krijgbaar (ook 's avonds) Dr. Colijnstraat 47 en J. P. C. Leinweberstraat 79 N.V. v/h Fa. Wed. Dagelijks vervoer met personeelbussen. Goede loon- en arbeidsvoorwaarden, o.a. 5 daagse werkweek (C.A.O.- Haven- en aanverwante bedreven). vraagt voor spoedige indiensttreding: voor diverse werkzaamheden op onze afd. administratie. Gegadigden dienen te kunnen typen en moeten bovendien bekend zijn met buitenlandse talen. 5-daagse werkweek. Mondelinge of schriftelijke sollicitaties aan ons adres Candialaan 5 te Rhenen. KLM -KLIDING unml IBBlfKEN HAtfSBl Aanmeldingen: dagelijks van 911 uur (behalve zater dags) aan ons HOOFDKANTOOR JAVAKADE 21 te AMSTERDAM of bij de arbeidsbureaux. Reiskosten hij sollic-tatie worden vergoed Kerkewijk 91, Telef. 2845 VEENENDAAL SPECIAAL BRILLEN Hoofdstraat SI Veenendaal Verkrijgbaar bi): Scherpenzeel: Ant. de Ruiter Veenendaal Fa. Ant. de Ruiter, Hoogstr. Fa. Jac, van Schuppen, Gort straat 39 Exklusieve derby- moliere met heerlijk soepel bovenleder. Gekleed model. •IQ 75 Fraaie Italiaanse moliere, echt iets aparts. Speciaal zacht grain-leder. Een echte van Haren sandaal: degelijk, sportief en voortreffelijke pasvorm 4 sn 75 31-35 1 U. dÊÊÈlSÊ?>S. 36-39 12 75 40-47 14 75 Prachtige slanke herenmoliere, extra spits model 75 NIET TE EVENAREN 'r. Schoen voor de moderne man, Zeer komfortabel model Filialen in het gehele land w.o. VEENENDAAL Hoofdstr. 71-73 ARNHEM, Roggestraat 1 en EDE, Grotestraat 17. C ALEX WEISSBERG (33) De Turkse beambte verklaarde, dat ik de stad niet mocht betreden - ik moest op het vliegveld blijven. Het vliegtuig zou mij morgen vroeg weer naar Wenen terugbrengen. Ik was wan hopig. Het werd zwart voor mijn ogen. Wat zou er in Budapest gebeuren? Eich- mann had met ons onderhandeld, om dat hij er in zijn nazibrein van over tuigd was dat wij de vertegenwoordi gers waren van een geheime wereld macht. Nu zou hij moeten constateren dat mijn verbindingsmensen zelfs niet de macht bezaten om mij een Turks in reisvisum te bezorgen. Het was te voor zien hoe de reactie van de Duitsers zou zijn. Zij zouden mij en de gehele Waada arresteren en naar Auschwitz zenden, en daarmee zou de massamoord op de zonder leiding achtergebleven Hongaar se joden beginnen. Er valt niet aan te twijfelen dat men mij zonder veel com plimenten naar het Duitse machtsgebied zou hebben teruggestuurd, als de Hon gaarse geheime agent, deze mens, die ons vreemd was, Bandi Grosz niet had ingegrepen. Blijkbaar waren zijn rela ties machtiger dan die van onze leiders. Bandi Grosz had van de Duitsers ge daan weten te krijgen met mij te mogen meereizen met het vaste voornemen nooit meer terug te keren, zoals mij later bleek. Om deze reden had hij zijn vrouw destijds al een visum voor Kon- stantinopel bezorgd en haar nog vóór het binnenmarcheren van de Duitsers weggezonden. Zij wachtte hier op hem. Hij belde haar van het vliegveld op en beval haar dadelijk naar Machmed Bey te gaan. Machmed Bey was president van de emi-officiële Turkse transport maatschappij en in die kwaliteit onder hield hij sinds lang de beste relaties met Bandi Grosz, die in Konstantinopel steeds was opgetreden als directeur van het Hongaarse Staats Transportbedrijf Ibusz. Mechmed Bey had grote invloed bij de regeringsinstanties in Konstan tinopel. Hij bleef bij het ministerie van buitenlandse zaken borg voor mij. Een half uur later gaven de Turken mij het visum. Bandi Grosz bracht mij naar hotel Palace Pera. Hijzelf nam bij zijn vrouw zijn intrek. Hotel Pera was de zetel van de joodse delegatie.' Twee minuten na mijn aankomst, ik wilde juist een bad nemen, werd de ka merdeur opengeworpen. Een jonge, slanke man snelde naar binnen en om helsde mij. Ben jij Joel - ik ben Venia. Wan neer ben je uit Budapest vertrokken? Hoe was de reis? Ben je met Bandi Grosz gekomen? Hoe gaat het met Ooto Komoly? En met Kastner? En Perez en Zwi Goldfarb? Is het waar, dat de de portaties begonnen zijn? - Een paar mi nuten later kwam de vertegenwoordiger van de Agudas Israël, Benjamin Griffel de kamer binnen. Ik behoor tot de so cialistische beweging en sympathiseerde niet met aanhangers van deze ortho dox-religieuze partij. Maar Griffel maakte op mij een zeer goede indruk. Hij bleek uitstekend ingelicht overxalles wat er bij ons gebeurde en twijfelde niet aan de juistheid van onze mede delingen. Wat mij bij hem opviel was een zekere dweperij. Wij in Budapest hadden zelfs tijdens de hevigste paniek altijd het hoofd koel weten te houden. Wij gebruikten nooit grote woorden en spraken altijd heel zakelijk over de da gelijkse problemen, zelfs wanneer er veel heldhaftigheid nodig was om ze op te lossen. Maar deze Benjamin Griffel gedroeg zich altijd een beetje geëxal teerd. Ik haalde een doos gebak te voor schijn, die mijn vrouw mij had mee gegeven en presenteerde hun beiden een stuk. Griffel zei: Ik eet weliswaar nooit iets bij een vreemde, omdat ik altijd bang ben dat het niet kauscher kan zijn. Maar uit jouw handen neem ik alles aan het zijn heilige handen. Zijn compliment maakte mij verlegen. Ik draaide mij om. Ze vertelden mij, dat de gehele Waada bijeen was. Men wachtte vol spanning op mijn komst. Ik waste me haastig en ging met de beide anderen naar het bureau van Chaim Barlasz, dat op dezelfde verdie ping was gevestigd. Daar zat ongeveer een dozijn men sen bijeen. Ik overhandigde mijn ge loofsbrieven aan de vertegenwoordigers van de verschillende partijen en groe pen. Dan gaf men mij het woord. Ik sprak enige uren achtereen. Ik bij geen goede redenaar, en ik was op gewonden. Maar dit keer sprak is goed. De omvang en belangrijkheid van mijn taak fascineerde mij zelfs, evenals mijn toehoorders. Zij kwamen spoedig onder de indruk en velen huilden. Ik vertelde van de ellende en de nood, van de da gelijkse angst en onzekerheid. Ik ver haalde van onze hoop, ik schilderde tot in details het gehele verloop van onze onderhandelingen met de nazileiders. Tenslotte kwam ik op het eigenlijke doel van mijn zending. Kameraden, ik begrijp niet wat u tot nu toe hebt uitgevoerd. Wij hebben u drie weken geleden getelegrafeerd en u hebt daarop geantwoord, dat ik moest komen en dat Chaim mij verwachtte. Ik was ervan overtuigd, dat het om Chaim Weizmann ging. Is er niemand van de executieve hierheen gekomen? Met wie moet ik onderhandelen? Hebt u volmacht om in een zaak als deze, waar het lot van miljoenen van afhangt, een overeen komst af te sluiten? Hoe moet het nu verder gaan? Het is een kwestie van dagen - ja, van uren. Eichmann wacht niet. Iedere dag worden twaalfduizend van onze rasgenoten in goederenwagons weeggesleept. Eichmann belooft ze in Oostenrijk vast te houden tot ik terug kom, maar wie garandeert mij, dat ze niet rechtstreeks naar de gaskamers gaan? Zoudt u het kunnen verantwoor den, wanneer er zelfs maar duizend joden méér afgeslacht werden, alleen omdat er geen toonaangevend lid van de executieve tijdig in Konstantinopel verschijnt? Geeft u er zich wel vol doende rekenschap van, waar het hier om gaat? Niemand gaf antwoord maar op slag begonnen zij, met zuidelijk tempera ment, heftig gesticuleerd, onder elkaar ruzie te maken en dat in het Hebreeuws Ik verstond geen woord en werd woe dend. Ik wachtte een paar minuten en viel dan uit: Kameraden, ik versta geen He breeuws. U kunt Duits, Engels of Jid disch spreken. Ik moet elk woord kun nen volgen. En ik wil bij voorbaat één ding zeggen. Ik zal mij bij geen enkel meerderheidsbesluit neerleggen. Ik voel mezelf verantwoordelijk voor de hon derdduizenden, die mij gezonden heb ben. Het gaat om hun leven. Ik had verwacht, dat een lid van de executieve hier zou zijn. Ik heb één week tijd. Telegrafeer dat er ogenblikkelijk ie mand hierheen komt. Ikzelf ben ervan overtuigd, dat het onmogelijk is in zo korte tijd tot een serieus besluit te ko men. Wij geloven niet dat de Engelsen midden in de oorlog vrachtauto's aan de Duitsers zullen leveren. Maar daar gaat het niet om. Men moet met het een of andere serieuze voorstel komen om de onderhandelingen op gang te bren gen. Ik wil morgen al naar Budapest telegraferen om Eichmann te laten zeg gen, dat de zaak er goed voor staat en dat zijn voorstel in principe is aangeno men, mits de deportaties terstond wor den stopgezet. Wanneer Eichmann dat doet, dan kunnen afgevaardigden van de Sochnuth elkaar ergens in het neu trale buitenland ontmoeten om verder te onderhandelen. Men moet geen vrachtauto's leveren. Men kan levens middelen aanbieden. Tenslotte kan men ook alleen geld aanbieden. Begrijpt u waarom het gaat vrienden? De grond brandt de Duitsers onder de voeten. Zij voelen de catastrofe naderen. Zij wil len onderhandelen. Eichmann heeft een voorschot van honderdduizend joden aangeboden. Weet u wat dat betekent? Honderdduizend joden over de Spaan se grens te evaccueren? Dan scheeps- ruimte beschikbaar te stellen om hen overzee te brengen? Met de landen die hen moeten opnemen, te onderhande len? Dat duurt zes maanden. Zoals de zaken er nu voorstaan, kan men ver wachten dat het over een half jaar met de Duitsers volkomen is afgelopen. Maar laten we aannemen dat ze het nog langer uithouden - gelooft u wer kelijk dat Eichmann, wanneer hij nu de gaskamers in Auschwitz in de lucht laat springen en met de Sochnuth of ficieel onderhandelt, wanneer hij hon derdduizend joden naar het buitenland laat vertrekken, die overal in de wereld zullen vertellen wat er in Polen ge beurd is - gelooft u inderdaad dat hij over een half jaar weer met het ver gassen kan beginnen, alleen omdat men hem geen duizend vrachtwagens levert? Maar zelfs wanneer alles mislukt, wanneer wij de Duitsers dingen beloven die wij niet kunnen nakomen, dan heb ben wij toch honderdduizend mensen gered. Is dat weinig? Daar komt nog bij, dat ons normale werk doorgaat. Wij kunnen de mensen ariseren - wij kunnen hen in bunkers verbergen. Een massa van hen zal naar de partisanen vluchten. Wij geven hun tijd, kamera den. Kostbare tijd. Elk uur betekent vijfhondrd mensen van de dood gered. Alle aanwezigen zwegen. Toen stond Barlasz op en probeerde mij gerust te stellen. Joel, we zijn het allemaal volko men met je eens. Wij overwegen alleen wat de beste manier zal zijn. Ik verlangde dat men naar Jeruza lem zou telegraferen. Weizmann of Mosche Shertok, die destijds leider van de politieke afdeling van de Sochnuth was, moest komen. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1961 | | pagina 8