Nieuwsblad voor Veenendaai Omstreken Gevallenen uit tweede wereld oorlog werden herdacht V oor jaarsactie winkeliersver eniging vanmorgen begonnen Militaire herdenking op Grebbeberg WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Zoeklicht op de internationale politiek ELST RHENEN EDERVEEN Agenda 35e jaargang VRIJDAG 5 MEI 1961 Nr. 36 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaai Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaai Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scberpenzeel SCHOONMAAK Behang 1961 Waterverf plastic Fa. J. F. Tak WAARDE NU 12,50 „Een ballon, een ballon, een ballonnetje Muzikale show in de Hoofdstraat duurt ongeveer een uur! Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER föetzoruutiale DAMES Red ak tie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaai Tel. 0 8385-2022 (2 ltfnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bJJ de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschUning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie ƒ4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent In alle eerbied heeft Nederland gisteren, de 4e mei, zijn gevallenen uit de 2e wereldoorlog her dacht. In onze omgeving geschiedde dit reeds 's morgens op de militaire begraafplaats Grebbe berg, waar een herdenking plaats vond van de Koninklijke Landmacht. De plechtigheid werd ingezet met klokgelui, waarna talrijke hoge mili taire autoriteiten en verschillende deputaties van de landmacht op de begraafplaats arriveer den. Ook talrijke nabestaanden waren naar de berg gekomen om de herdenking bij te wonen. OMDAT WIJ VRIJ ZIJN Toen om precies elf uur het klokgelui verstomde, arriveerde de chef van de generale staf. de luitenant-generaal G. J. Le Fevre de Montigny, die werd ver gezeld van vertegenwoordigers van Ma rine en Luchtmacht, in de personen van resp. commandeur Stegeman en com modore A. B. Wolff. Nadat de Kon. Militaire Kapel onder leiding van de majoor Rokus van Iepe ren, twee coupletten van de koraal ,Wilt heden nu treden' ten gehore had ge bracht. betrad de hoofdlegerpredikant ds. H. T. W. de Kluis het spreekgestoel te om de herdenkingsrede uit te spre ken. „Als iemand u vraagt", aldus ds. Kluis, „wat u hier op de Grebbe berg moet doen, dan kunt u ant woorden, wij zijn hier omdat wij een vrij volk zijn en op deze dag aan allen denken die het hoogste gaven wat zij bezaten." Na de koraal „Blijf bij mij Heer", ging de hoofdlegeraalmoezenier, mgr. J. van Straelen voor in gebed. Talrijke kransen werden vervolgens gelegd aan de voet van het nationaal legermonu- ment. Namens de Kon. Landmacht door de chef van de generale staf, namens het voorm. KNIL door luitenant-kolonel Bajetto, namens de voorm. BS door de generaal b.d. Kok en namens de Briga de Prinses Irene door luitenant-kolonel Paessens. Verder nog door talrijke an dere deputaties, waaronder de vereni ging „Ons Leger" en de voorm. 8 R.I. De Kon. Militaire Kapel speelde hier na de Taptoe der Infanterie, waarna een signaal „voorwaarts" werd gegeven, ten teken dat de vlag halfstok ging. Met twee minuten stilte en het Wilhel mus werd de herdenking besloten. Kranslegging in Veenendaai De plechtige herdenking in Veenen daai vond 's avonds plaats bij het mo nument op het Stationsplein. Om half acht verzamelden de deelnemers aan de herdenking zich bij garage De Haas, waarna om kwart voor acht, onder klokgelui, de kranslegging een aanvang nam. Links van het monument had intus sen het mannenkoor „De Veenzangers" zich opgesteld, terwijl „Caecilia" een plaats tegenover het monument had in genomen. De toegangspaden tot het mo nument waren geflankeerd door pad vinders. Als eerste werd namens het gemeen tebestuur een krans gelegd door loco burgemeester Ant. de Ruiter, waarbij eveneens vertegenwoordigd waren de wethouders J. van Hardeveld en C. van Kuyk, alsmede gemeente-secretaris D. Blankespoor. Voorts waren aanwezig talrijke nabestaanden, predikanten, of ficieren van het Leger des Heils en af gevaardigden van diverse scholen en instanties. Om precies acht uur werd de krans legging welke in alle stilte en op eer biedige wijze geschiedde, onderbroken door het in acht nemen van twee minu ten stilte. Om kwart over acht werd de herdenking, waarvoor grote publieke belangstelling bestond, met het spelen van het volkslied besloten. Foto-wedstrijd voor amateurs In het kader van de Week van de Fotografie van 13 tot en met 20 mei a.s. heeft ons blad in samenwerking met Artifoto te Veenendaai een gro te fotowedstrijd voor amateurs ge organiseerd. Deze wedstrijd loopt van 12 tot 31 mei en staat uitslui tend open voor abonnees van ons blad. De drie onderwerpen zijn: WINKELEN - VERKEER en NA TUUR. Er zijn drie aantrekkelijke hoofdprijzen en tal van „troost"- prjjzen. In de editie van a.s. vrij dag, zal het volledige wedstrijd reglement bekend gemaakt worden. Redactie. Keus uit meer dan 1000 stalen GEEFT NIET AF. Bussen lakverf, diverse tinten, verf kwasten, borstels, bezems. Vlinderwas in dozen en los verkrijg baar. Zeemleer-sponzen enz. Hoofdstraat 106 - Veenendaai Telefoon 2576 Kleine behangboekjes zijn gratis tn onze zaak verkrijgbaar. Stille tocht in Amerongen Het gebeier van de Sint Andriesklok- ken begeleidde gisteravond de groep in woners van Amerongen die op het nieuwe kerkhof enkele ogenblikken de De korte plechtigheid werd besloten met het spelen en zingen van enkele coupletten van het Wilhelmus, met medewerking van „Ons Genoegen". Zoals ook overal elders hingen de vlag gen halfstok. Geen voorrang verleend De heer v. d. W. uit Veenendaai ver leende gisterenmiddag op dc hoek Dr. Co- ljjnstraat-I>r. Slotemaker de Rruinestraat geen voorrang aan een service-wagen van de N.V. De Haas alhier. De personenauto van de v. d. W. greep de service-wagen in de flank, waardoor deze kantelde. De chauffeur van deze wa gen, de heer M. uit Veenendaai werd eruit geslingerd en moest met een hersenschud ding naar het Julianaziekenhuis worden overgebracht. De personenauto schoot nog een eind door en ramde het hek om de boerderij „De Geer". De auto werd zwaar beschadigd. D.S.-harmonie krijgt levende mascotte By de D.S. Harmonie is men al enige tyd bezig met het africhten van een levende mascotte die het korps binnen kort op zyn vele tochten zal gaan ver gezellen. Het is een forse schapen-ram met prachtige horens die het leven van een Drentse kudde verwisseld heeft voor dat van een min of meer dicipli- nair meemarcheren tussen de muzi kanten. Het idee dat al geruime tijd bij de Harmonie bestond, is afkomstig van dirigent de Gra -.ff, welke ook de scep ter heeft gezwaaid over de Pr. Bern- hardkapel van de 7 Dec. Divisie met de befaamde Kees de Bok. Overigens was het vrij moeilijk het idee te ver wezenlijken omdat schapen-rammen in Nederland steeds zeldzamer worden. Men slaagde er uiteindelijk in een ge schikt exemplaar te kopen van de kud de van Havelte in Drente, waarna de ram ondergebracht werd bij een der leden van het korps. Inmiddels heeft de ram al diverse repetities bijgewoond en naar ver luidt zou hij al aardig aan de trom mels en andere instrumenten gewend zijn. Het wachten is nu nog op een passend tenue, bestaande uit een hoofdtuig met dekje. Wanneer de ram officieel in het openbaar zal treden, is nog niet be kend. Zijn plaats is tussen het orkest en de drumband, terwijl er een spe ciale begeleider voor het dier is aan gesteld. Bij het nationale monument op de Grebbeberg werden donderdagmorgen tydens de militaire herdenking tal van kransen gelegd. De Valleiriks bljjkt de laatste tijd moeilijk te vinden, want ook nu weer is hU niet ontdekt. De riks was vorige weck uitgegeven bU Banketbakkerij Bosgoed Slot. de Bruineplein, Veenendaai. De premie is dus weer met twee- guldcnvijftig gestegen, zodat de nieuw uit te geven RODE-riks met het nummer AS 384534 TWAALF GULDEN VIJFTIG waard is. Bjj inlevering op ons bureau vóór a.s. woensdagmiddag 12 uur wordt de premie a contant uit betaald. ZWEMBADEN OPENEN HUN POORTEN Met de komst van de maand mei zul len de diverse zwembaden hun poorten weer voor het water-minded publiek open stellen. Overigens zijn er nog maar wei nig zomerse temperaturen gemeten, zodat voorlopig alleen de „vaste klanten" een duik in het water zullen nemen. Het bad Ouwehand in RHENEN wordt a.s. zaterdagmiddag voor het publiek opengesteld. Dit zal overigens zonder fees telijkheden gebeuren omdat hiervoor de 27e mei is gepland. Op die datum zullen namelijk de openingsfeesten gevierd wor den. waarvan het programma binnenkort bekend gemaakt zal worden. Ook de opening van het Bergbad in VEENENDAAL eveneens zaterdagmid dag gaat zonder enig ceremonieel ge paard. In de wintermaanden zijn aan het bad diverse herstellingswerkzaamheden verricht, terwijl de strand outillage even eens is uitgebreid. Het zwembad in AMERONGEN kan dau geslaagd is een badmeester aan te trek ken. In deze vacature is nog steeds niet pas geopend worden, wanneer men er in voorzien, hoewel al diverse pogingen in die richting gedaan zijn. Tot nog toe is men er nog niet in geslaagd, zodat het voor de zwemliefhebbers nog een kwestie van geduld is. Het vrij nieuwe bad in SCHERPEN- ZEEL tenslotte zal op 15 mei a.s. voor het publiek opengesteld worden. (N.N.P.) „Ik behoor tot hen, die in een geestelijk verlangen gebonden zijn door de romantiek van de revolutie. Ik word erdoor gefascineerd. Ik ben er volledig door in beslag genomen. Ik ben er krankzinnig van." Deze fraaie woorden stroomden vorig jaar uit de mond van president Soekarno. Wanneer iemand anders ze zou hebben uitgesproken, hij zou uitgeroepen zijn tot een gevaarlijk anarchist en in Indonesië zelf gehangen. Presidenten hebben echter - ook in het wereldje van hun eigen dictatuur - de schone eigenschap zo nu en dan hun principes te vergeten en eens heerlijk hun hart luchten om te zeggen waar het op staat. Bovenstaande woorden moeten een waar schuwing zijn geweest. gevallenen uit de tweede wereldoorlog herdachten. Het was een herdenking die juist door zijn soberheid indruk maakte. B) het gedenkteken, dat geplaatst is bij dé*gra- Ven van de strijders Esveld, Van dc Ham en Meyer, werden de twee minu ten stilte in acht genomen. Bij dit gedenkteken werden, evenals op de graven van de Gebr. van Laar en op de plaats waar enkele geallieerde soldaten rusten, bloemen gestrooid. Een korte, maar niettemin indrukwekkende herdenking. Op de Hof werd de groep ontbonden, nadat wethouder K. de Bonte enkele woorden gesprok enhad. Ook ditmaal namen vele jeugdige personen en kin deren aan de stille tocht deel. Tocht naar Grebbeberg Nadat in de morgenuren op de Greb beberg de militaire herdenking had plaats gevonden, trokken in de avond uren vele Rhenenaren in een stille om gang naar dezelfde plek, waar namens de burgerij een krans werd gelegd door burgemeester L. Bosch Ridder van Ro senthal. Ook vele scholieren eerden de gevallenen met kranslegging. Het muziekgezelschap „Ons Genoe gen" speelde het Wilhelmus, terwijl na twee dminuten stilte de plechtigheid werd besloten met het spel envan een koraal en een rondgang langs de tal rijke graven. Herdenking in Renswoude De herdenking van de gevallenen be perkte zich in Renswoude tot een sa menkomst bij het monument op de hoek van de Barneveldsestraat. Na een kwar tier klokgelui waren tegen acht uur tal rijke ingezetenen bij het monument verzameld, waarna eerst de twee minu ten stilte in acht genomen werd. Vervolgens legden burgemeester Ho- sang en wethouder Wolleswinkel een krans namens het gemeentebestuur, welk voorbeeld door vele anderen werd gevolgd. De Voorjaarsactie van de Veenendaalse Winkeliersvereniging „Handel Nijverheid" is vanmorgen om negen uur begonnen. Tot en met zaterdag 20 mei krygt het kopend publiek by de deelnemende winkelier, kenbaar aan een raambiljet, voor elke bestede gulden een zegel uitgereikt dat op de „winnen de dag" een waarde krygt van 0,25. De winkelactie zal bovendien vanavond muzikale luister bygezet worden door de Harmonie van de Kon. Scheepjes- wolfabrieken die in de Hoofdstraat een show zal verzorgen welke ongeveer een uur duurt. MET FAKKELS Het gedeelte van de Hoofdstraat dat voor de show gebruikt wordt, zal aan beide zijden afgebakend worden door in totaal 72 brandende fakkels. Vanaf ca. kwart voor negen is de Hoofdstraat voor het verkeer gesloten. De harmonie stelt zich eerst bij het VRIJE ZATERDAG VOOR GEMEENTEPERSONEEL Blijkens een officiële bekendmaking el ders in dit blad wordt voor het gemeente- personeel van Veenendaai met ingang van 6 mei a.s. de gedeeltelijke invoering van de vrye zaterdag van kracht. Alle gemeentelijke bureaus en dien sten zullen voortaan alleen op de 2e en 4e zaterdag van de maand geopend zijn. Op de overige zaterdagen - dus morgen cok reeds - zijn zij gesloten. Alleen door de secretarie-afdeling BEVOLKING en BURGERLIJKE STAND is een uitzon dering welke op het volgende neerkomt: op de „vrije" zaterdagen zijn deze twee gencemde afdelingen geopend van 9.00 tot 10.30 uur, uitsluitend voor het doen van aangiften van geboorte, overlijden, vestiging, vertrek en verhuizing binnen de gemeente. gemeentehuis op waar staande een in leiding tot de taptoe gespeeld wordt. Het tweede onderdeel is afmarcheren en showen o.a. op de tonen van de Eurovisiemars, Het Orgellied en The American Swing March. Men verwacht voor dit muzikale evenement grote be langstelling. Wat de actie zelf betreft, is het wel licht nuttig om nog even in het kort de gratis-koop-actie uiteen te zetten. Zoals reeds opgemerkt, krijgt men voor elke bestede gulden een zegel. Een naar eigen inzicht te bepalen aantal zegels moeten dan in een bedrukte enveloppe - bij de winkeliers gratis te verkrijgen - gedaan worden, dicht geplakt en met ingevulde naam, adres, aantal zegels en gekozen datum ver volgens in een van de bekende rode bussen (Hoofdstraat 98, Patrimonium laan 23 en Nieuweweg 37) gedeponeerd worden. Deze enveloppes mogen in geen geval per post opgezonden wor den! Na afloop van de aktie worden alle enveloppes op data gesorteerd. Het aantal zegels van iedere datum wordt opgeteld en daarna wordt berekend hoeveel zegels per dag zijn ingeleverd. De dag. waarop het aantal zegels het dichtst onder het gemiddelde ligt is „de winnende dag". Hiermee wordt bereikt dat het publiek zelf de win nende dag bepaalt. Elk zegel dat op de winnende dag is ingeleverd krijgt dan een waarde van één kwartje. De uitslag van de winnende dag wordt woensdagavond 24 mei a.s. bekend gemaakt. Als extra attractie vallen drie premies - 500, 250 en 100 kwartjes ten deel aan diegenen die het grootste aantal bonnen in één enveloppe op de winnende dag heb ben ingezonden. De man, die ze uitte, maakt nu een wereldreis. Drie maanden lang trekt hij, ver van zijn eigen land, langs andere staatshoofden om te praten, te kijken en te bedelen. Soekarno is de enige po liticus die de stijl van wijlen Foster Dulles heeft volgehouden en alle moeite doet om het idee van de „reizende poli ticus", dat enige jaren het wereldbeeld heeft beheerst, levendig te houden. Men kan niet ontkennen, dat het een aan gename manier van „aan politiek doen" is. Tot de landen, welke ditmaal de hoge eer van een persoonlijk bezoek van de heer Soekarno te beurt valt, be horen Thailand, Rusland, Amerika, en kele Europese en een rij van Zuidame- rikaanse staten. Nederlands belang De reis van Soekarno wordt nauwlet tend gevolgd door het Nederlandse mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Daar is alle reden toe. De wereld is rijk aan internationale conflict situatie. Laos brandt weer, zoals nooit tevoren, Cuba werd een ogenblik ge spannen onderwerp van de Oost-West tweestrijd. Op de achtergrond dreigen twee andere eilanden: Formosa en.... Nieuw-Guinea. Om het westelijk deel van Nieuw- Guinea wordt heftig gevochten door Indonesië en Nederland. Voorlopig al leen nog maar op diplomatiek niveau. Naar Indonesië telkens opnieuw zegt en dreigt, binnenkort ook met de wa pens. Het is ditmaal Indonesië, dat een diplomatiek offensief heeft ingezet. En de reis van Soekarno is de gevaarlijkste aanval daarvan. Nederland heeft er veel belang bij, hoe de reacties in de te bezoeken lan den zijn. Van een aantal zijn ze bekend. De belangrijkste daarvan is Amerika, waar Soekarno inmiddels is ontvangen door president Kennedy. Opvallend was, dat de jonge maar handige Kennedy vóór het bezoek van het Indonesische staatshoofd, eerst de Nederlandse mi nister Luns (Buitenlandse Zaken) naar Washington haalde. Hij wilde zich ter dege voorbereiden op het onderhoud met de man uit Azië. Slechte kritiek Toetssteen bij het bezoek van Soekar no aan de Verenigde Staten, dat kort geleden begon, zijn de Amerikaanse kranten geweest. Als men deze mag geloven, kon Soekarno maar beter Gouden bruiloft Op zaterdag 6 mei a.s. hoopt het echt paar J. Waringa en H. Waringa-Kater- berg, wonende aan de Schoolweg 12 te Eist, de dag te herdenken dat zij voor vijftig jaar terug in het huwelijks bootje stapten. De bruid is 79 en de bruidegom 80 jaar. Beiden genieten nog een goede gezondheid en het zal hen op deze blijde dag stellig niet aan belang stelling ontbreken. NAGEKOMEN KERKDIENSTEN VAN RIIENEN Herv. Kerk 10 uur ds. Kooreman 5 uur ds. Dijkstra. Prot bond 10.30 uur ds. B. Dufour. Ger. Kerk 10 uur ds. Volten 5 uur ds. Kouwenhoven van Wageningen. Ger. Gem. Syn. 10 en 5.30 uur leesdienst. Ger. Gem. Plantsoen 10 en 5.30 uur lees dienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. DICKY BOSMAN TWEEMAAL EERSTE Op de op Koninginnedag gehouden atle tiekwedstrijden ter gelegenheid van de opening van de nieuwe sintelbaar te Arn hem, heeft ds R.A.V.-er Dicky Bosman zich tweemaal als eerste geklasseerd. De 60 meter hardlopen jongens D (12 jaar) won hij in 8.8 sec., het verspringen met een psrong van 4,11 meter. HERDENKINGSPLECHTIGHEID OP DE DAM. Een overzicht van de plech tigheid by het Nationaal Monument, donderdag, waar in aanwezigheid van het koninklyk paar de gevallenen uit de oorlog werden herdacht. thuisblijven. Vooral het weekblad .Time' uitstekend ingelicht - soms beter dan de Amerikaanse regering - over Azia tische aangelegenheden, is op badine rende toon tegen Soekarno tekeer ge gaan. „Het valt niet te ontkennen", aldus Time, „dat Soekarno het juiste mo ment heeft gekozen om uit Indo nesië te vertrekken. Het is voor hem een goed land, als hij er maar ver vandaan is." LEDENVERGADERING JULIANASCHOOL Op een buitengewine ledenvergadering van de Ned. Herv. Kon. Julianaschool, die dinsdagavond in Ederveen werd ge houden is een voorstel van het bestuur om een wijziging in de statuten aan te brengen verworpen. Deze wijziging hield ln dat het perso neel der school in verschillende aangele genheden geen stemrecht zou hebben. Het voorstel werd met 11 tegen 6 stemmen verworpen, zodat de huidige toestand voortduurt waarbij de leerkrachten en overig personeel dus dezelfde stembe voegdheid bezitten als de leden. Voorts werd geinformeerd naar de mo- gelijheden tot schoolzwemmen tot melk- verstrekking op de school. Voor het con troleren van de boeken van de penning meester werd een kascommissie benoemd. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter van de Herv. Schoolvereni ging ds. K. Schipper. DE HEER VAN BEEK TOEGELATEN VOOR PREDIKANTSTUDIE De heer M. van Beek te Ederveen is toe gelaten tot de studie voor predikant in de Geref. Gemeente in Nederland. De heer van Beek zal daartoe opleiding verkrijgen van de nestor van deze gemeenten. Dr. C. Steenblok te Gouda. De studie zal ongeveer een jaar duren, waarna de heer van Beek na gunstig ge volg als proponent de Geref. Gemeente kan dienen, waarna hij na enige tijd tot de Evangeliebediening kan worden toege laten. De heer van Beek is 39 jaar, is momen teel veehouder en is reeds meer dan tien jaar ouderling van de plaatselijke Geref. Gemeente te Ederveen. Time verwondert zich erover, dat Soekarno dure reizen maakt - zijn vlieg tuig kost de president tijdens zijn drie maandelijkse reis bijna 2,5 miljoen gul den - terwijl zijn land in schrijnende armoede is gedompeld. Als Soekarno naar Toon Hermans liedje, als een bal lonnetje op de wind door de wereld dwarrelt, dan is de ballon in de V.S. toch echt wel gesprongen. Op zich heeft dat een goede kant, maar aan de andere kant ook een gevaarlijke, want Soe karno zal niet aarzelen de stukken door de deskundige lijmers in het Kremlin weer aaneen te laten zetten. „Het is verstandig van president Ken nedy om enkele Aziatische leiders uit te nodigen aan het begin van zijn ambtsperiode", zei de ijdele Soekarno bij zijn aankomst in Amerika. En Ken nedy weet heel goed wat er achter die woorden schuil gaat. „Voorlopig echter", stelt Time met pijnlijke nauwkeurigheid en goed weergegeven sarcasme vast, „ging Soekarno helemaal niet regelrecht naar Kennedy, doch eerst naar Hol lywood." Voordien schreef Time, dat men op zijn eerste halteplaats - Thailand - heel goed wist waar de liefhebberijen liggen van de 59-jarige president. De Thai- landse koning en koningin haastten zich hem te vervoeren naar een plaatsje, waar driehonderd lieftallige jonge meis jes dansten voor de bezoeker. De New York Journal American schrijft verbeten, dat de uitvoerige ont vangst, die Kennedy zijn gast bereidde, volkomen overbodig was tegenover iemand, die niets heeft gedaan om zo'n ontvangst te verdienen. De krant schrijft „dat Soekarno intrigeert om westelijk Nieuw-Guinea in bezit te krijgen om daar een eigen kolonialisme te vestigen" Het blad ontkent tenslotte, dat Indo nesië rechtvaardige aanspraken op het eiland heeft. Bureaucratie De stemming in de Amerikaanse kran ten is dus niet bepaald mild geweest tegenover Soekarno's komst. President Kennedy zal van zijn experts wel de zelfde inlichtingen hebben gehad over de situatie in het land van zijn gast. Het is echter de vraag of hij zich er veel van zal aantrekken. Hij heeft zijn eigen politiek ten opzichte van vroegere ko loniën en ook ten opzichte van neutrale landen. Misschien ziet hij door zijn eigen bril wel Soekarno's gevaarlijke neutraliteit, die allicht kan overhellen tot een communistische affectie, maar is hij tegelijk bereid de rampzalige toe stand, waarin het land verkeert, te ver geten. De Indonesische plantages brengen minder dan de helft van de vooroorlogse produktie op. Suiker, het voormalige exportprodukt, is alleen nog op de zwarte markt te koop. Geld stroomt van de persen zonder dat er dekking van goud is. Ontwikkelingsprogramma's worden uit de grond gestampt zonder één cent in de rijkskas. Het zijn feiten, die o.m. Time signaleert. Spreekwoordelijk is de bureaucratie, wat Nederlandse bewoners, die naar het vaderland willen terugkeren, ondervin den. Voor een uitreisvisum moeten tien tallen instanties worden bezocht met als enig resultaat, dat men de raad krijgt geduldig te wachten. Bureaucra tie is een gevolg van domheid en een teken van verval. Het is goed als Ken nedy dat goed voor ogen heeft, wanneer hij Soekarno's ballon ziet drijven. Hij moet weten, dat het gondeltje onder de ogenschijnlijk gave luchtbol opgevuld is met bombast, onkunde en een krank zinnige fantasie. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaai - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 3UR6HAH5 PRISMA PONTlAC OMIftA voor betere uurwerken HI I 1 III I Uil II i Hillill l;f Ü'l IH I VEENENDAAL: Vrijdag 5 mei: Begin winkelweek, 's Avonds 9 uur muzikale show van DS Harmonie in Hoofd straat. Zaterdag 6 mei: Opening Bergbad 's middags 2 uur. Luxor Theater: vrijdag t.e.m. zond. „De rivalen zien niet om". 14 j. maand, t.e.m. woensd. „Man of the West" 18 jaar. donderdag „A en C bij de kannibalen a.l. RHENEN: Donderdag 11 mei: Motorcross - Grebbeberg.

De Vallei | 1961 | | pagina 1