^^AArfroti ten Cate PAUK GVVV-DOVO H kom k ij ken bij Radio Ballegoyen Veenendaal speelt laatste eomp.-wedstrijd Tempo Burgerlijke stand KERKDIENSTEN woord ia aan^,: Mevr. T. v. d. KAMP- v. KUYK blindedarmontsteking redde haar leven ZONDAGSDIENST SPORTPROGRAMMA AMERONGEN OVERBERG SCHENK OP MOEDERDAG RHENEN SCHERPENZEEL Dinsdag MOEDERDAGKOOPJES Bonbonschaaltje Theezeefje Bloembak j es 0.39 0.89 0.98 Theeservies Officiële bekendmaking Gevonden en verloren KINDERBESCHERMING Ingekomen en vertrokken VAREN EN VECHTEN doktoren en apothekers Sparta bromfietsen vanaf f 498.- E. J* v. Engelenhoven Marktberichten FA. L. HEY Van hier tot Eist liete honderde prachtige boome et leeve alleenig om nog meer gas te kenne geeve Raas voort! Raas voort! gij die dit niet leest, dan bent gij er zeivers ok spoedig geweest. Beste leezers van me, die dur eige nog de tijd gunne om een boompie, een huissie en een beessie langs de weg te bekijke, ik had feitelik de bedoeling gehad om een kleine bijdraage van jelui te vraage. Dat heb ik nog nimmer ge daan. Dur bin wel es verzoeke tot mijn persoon gekomme om es een innig woordj ie te zegge oover et een of an dere goeie doel, mar die heb ik altijd van de hand geweeze. Daar ken ik mit goed futsoen niet an beginne. Alle goeie doele zijn me eevegoed en daar kenne ze et dus allemaal mee doen. Toch bin ik bijna van me eige vaste standpunt afgeweeke. Ik had jelui naamelik in de zak wille laate taste veur een moonement. Een moonement veur de gevalle boome langs de pervinciale weg van et Veen naar Eist (of omgekeerd, as ik daar de minse uit Eist een plezier mee zou doen) Ik had dat dan boove an de Barg wille zette net bij et weggie, dat afslaat naar et zwembad. En een opschrift dur op zooas hierboove staat. Ik wil daar hee- legaar gien spotternij mee bedrijve, mar alleenig de minse die de opruiming van die boome veurstaan dur eige dwaalin- ge es onder ooge brenge. Mit de moed in de schoene heb ik me eige naamelik van de week deur Bram oover laate haale om es naar et abbetwaar te gaan kijke. Bram die had vernoome asdat dur al een hoop netuurschoon veur de weereld lee te koekeloere. En of ik nou al zeeker wis, dat dit verschrikkelike ons boove de pet hing, ik wou dur toch niet an. Af fijn, we bin de Barg opgesanderd. Handjies op de rug, pruimpie in de mond om gelijk onze febriekstande te carbeleejeme. Een heel eind gong et goed. Klets praat jies, zee ik al teuge Bram toen we de weg een heel eindjie op waare. Ik heb steeds nog bij me eige gedocht: na al die teugekanting zal de ambtenarij de duime nog wel es een keer in de rondte dreeie veurdat ze al die mooie boome dur neermeppe. Totdat we boove op de hucht bij et Koetshuis stinge. Toen was et asof dur een schok deur ons heengong. Een zeld zaam mooi zachtgreun poortie hieuw een eindj ie veerder op. Daar was et kaal en daar keek ie zoo teuge de naa- kende lucht. Daar legge ze al, zee Bram mit een tikkie ontroering in ze stem. Ik zee niks. Oover een poossie staan ze as meubelement in de eetelaazie; ze konne ze ommers zoo goed an de meubelfe- briek kwet, zee Bram bitter. Old fienus, daar bin ze goed veur. Boove op die hucht bin we omgedreeid. Veur ons was de aardigheid dur af. Van die heele pervinciaale weg. Mijn en Bram zelle ze dur niet meer zien. Daar zei wel gien mins een snee brood min der om eete. Geloof dat mar niet. Nog andere mooie plekkies genogt. Totdat ok daar de kilemeeterschrokkers niet hard genogt meer veuruit kunne. Oh, dan valt dur nog zat netuurschoon te geniete. Jaazeeker. Net zoo lang tot we et greun alleenig nog mar achter de burdjies verbooje toegang kenne zien staan. Of in netuurparke, waar ie veur drie kwarties, kindere en militeere zeuve stuivers, in rnag. Dan zijn we ein delik waar we weeze motte. Dan is Nee- derland heelegaar kaal op een paar stukkies naa, waar we buitelandse toe- riste mee motte lekke. Daar gaan ze dan leepeltjies verkoope mit een boompie dur op en klompies mit een geschilderd struikie. Ze legge, de boome. En wij hebbe ons eige dur mar bij neer te legge. Ver- scheije minse hebbe dur an gedaan wat ze konne en die wou ik van deeze plaats af nog bedanke. Alleenig hoop ik dat die minse de moed niet opgeeve. As de bijl ooit weer erreges veur een mooi plekkie begint te dreige motte we weer moobelezeere. Degeene onder jelui die nog wat van de boome wille zien, zou ik an wille raaje gauw te zijn. Ze bin nou nog op z'n mooist ok. Zachtgreun op de kruin. De mooiste kleur van et jaar. Volgend jaar is et daar kleurloos. Ajuus boomé. Bedankt veur al et moois en de leste groete van Wout Blauwkous. VEENENDAAL gaat a.s. zondag zijn laatste competitiewedstrijd van dit seizoen, spelen in een uitwedstrijd tegen BEMMEL. De geel-blauwen die j.l. zondag met 4-1 het loodje moesten leggen, kunnen deze ontmoeting met iets meer optimisme tegemoet zien, temeer daar de Bemmelse ploeg in de onderste regionen verkeert. Veenendaal moet zodoende het seizoen kunnen afsluiten met een overtuigen de overwinning. Ook RK UNITAS gaat het seizoen beeindigen met een thuiswedstrijd te gen VBO uit Nederhorst-Den Berg. Bei de ploegen nemen op de ranglijst on geveer gelijke plaatsen in, zodat hier een gelijk spel het meest voor de hand liggend is. GVVV heeft ter aanvulling van de competitie een serie nederlaagwedstrij- den georganiseerd, waarvan a.s. zater dagmiddag de eerste wordt gespeeld en wel tegen de oude en bekende ri vaal DOVO. Theoretisch is GVVV ster ker maar of dit ook op het veld tot uit drukking gebracht zal worden staat nog te bezien. De deelnemende clubs aan deze serie zijn: Holland (Utrecht), TEC (Tiel), Opheusden en zeer waar schijnlijk ook Hercules (Utrecht). TRIANGELBOYS dat uit de laatste wedstrijd nog één punt moet zien te halen om zich veilig te stellen, zal onge twijfeld zijn uiterste best doen, om in Eist de tegenstander MUSKETIERS dit felbegeerde puntje afhandig te maken. Of de Elstenaren zich gewonnen zullen geven is nog de grote vraag SVP dat NSC uit Nijkerk op bezoek krijgt heeft in feite weinig belang bij de uitslag van deze ontmoeting omdat men zich op de ranglijst reeds veilig ge steld heeft. Toch wordt het hopelijk een sportieve ontmoeting met wellicht een gelijk spel als einduitslag. Voor KULAN wordt het zaterdag middag er op of er onder, als het de tweede promotiewedstrijd, nu op eigen terrein, speelt tegen de concurrent A.S. ZATERDAG 6.30 UUR NEDERLAAGWEDSTRIJD Terrein Buurt laan opgezocht. In de vrije natuur gebruikte men de boterham, terwijl er ook een flink partijtje gevoetbald werd. Ongeveer half acht 's avonds was men weer in Veenendaal terug. Ds. Go,dhart kon wegens ziekte de tocht niet meemaken, doch de deelne mers vergaten hem niet en brachten op originele wijze de groeten aan de predi kant over. Medewerkers „Sola Fide" maakten uitstapje Een honderdtal medewerkers aan al lerlei kerkelijke arbeid in de Herv. Ge meente „Sola Fide" zijn j.l. woensdag gezamenlijk een middag uit geweest. Ongeveer twintig automobilisten had den hiervoor hun auto ter beschikking gesteld en het is dan ook een prachtige tocht geworden, die begunstigd werd door vrij goed weer. Even over tweeën vertrok de stoet in de richting Arnhem en via Velp be landde men in Zeddam, waar enkele consumpties werden gebruikt 'en een prachtige wandeling gemaakt kon wor den. Vandaar ging de tocht via Apel doorn naar Otterlo, waar een mooi plekje bij een zandverstuiving werd Jonge boeren en boerinnen naar Zuid-Limburg In een der zalen van hotel ,De Koren beurs' vond j.l. vrijdag de laatste ge combineerde vergadering van de C.B.P. en C.J.B.T.B. plaats. Na een openings woord door de voorzitter, de heer A. v. 't Voort, werd direct overgegaan tot het belangrijkste punt van deze avond: het zomerreisje. Na een levendige discussie werd una niem besloten op woensdag 31 mei a.s. naar Zuid-Limburg te gaan. Vervolgens kwam de hersengymnastiek aan de beurt, welke uit een honderdtal moei lijke vragen bestond. Tot slot voerden enkele leden nog een leuke sketch op, getiteld „Een vrijgezel zoekt kennisma king". Tijdens de rondvraag deelde de presi dente van de C.P.B. mee, dat er op 9 mei a.s. nog een vergadering is met als spreekster mej. H. de Boer van de glas fabrieken te Leerdam. Tevens zal de film „Glas" van Bert Haanstra vertoond worden. JONGE DUIVEN VERDWALEN Naar de eerste Veenendaalse Postdui venvereniging ons meedeelde gebeurt het de laatste tijd herhaaldelijk dat jonge dui ven van hun hok verdwalen. De EVP ver zoekt een ieder die een verdwaalde vindt het ringnummer door te geven aan één der bestuursleden. Ook kan men de recht matige eigenaar vinden via het bekende Ringbureau le Pijnackerstraat 146 te Rot terdam. ONDERBROKEN DEFILE-REEKS Onze 15-jarige plaatsgenoot Leendert Mijnders, die vanaf zijn 9e jaar een fiets tocht naar Soestdijk gemaakt heeft om op de 30e april deel te nemen aan het défilé voor H.M. de Koningin, moest tengevolge van een verkeersongeval bij zijn 7e de- filé verstek laten gaan. Met een gebroken onderarm en een zeer lichte hersenschud ding is hem door dé dokter bedrust voor geschreven. Wij hopen van harte dat hij de on vrijwillig onderbroken reeks volgend jaar weer mag voortzetten. FEIKE ASMA EN CHRIST. GEMENGD KOOR ASAF GAAN CONCERTEREN Het Christ, gemengd koor Asaf en de bekende Haagse organist Feike Asma ge ven op woensdag 17 mei a.s. 's avonds een concert in de Sint Andrieskerk. Aan dit concert werken ook mee de beide jeugdkoren van Asaf. Het zal vele lief hebbers van orgelmuziek verheugen de organist Asma te mogen beluisteren op eigen bodem. In zomermaanden driemaal kerkdienst Te beginnen zondag 7 mei a.s. zullen gedurende de vakantiemaanden in de Herv. Kerk te Overberg twee morgen diensten gehouden worden. De morgendiensten beginnen dan om 9 uur en 10.30 uur, terwijl de avond dienst op de normale tijd, 6.30 uur, be gint. De zondagsschool wordt in die periode niet gehouden, wel worden de kinderen met de ouders bij de kerkdiensten ver wacht. in een leuke verpakking (Verjaardagskalender) >*met het'F.NKALON poes-embleem I 1.98, I 2.95, I 3.50, I 3.95, I 4.50, I 4.95 Kousenhuis Zandstraat 84, Veenendaal VESLACO. De vorige wedstrijd eindig de met 2-2 zodat Kulan nu zal moeten toeslaan om van de 3e in de 2e klasse te komen. In verband met de cup-finale op de televisie is de aanvangstijd van deze wedstrijd bepaald op kwart over vier. Om zich veilig te stellen zal DVSA zaterdagmiddag op de Burgwal een zege moeten behalen op het bezoekende BVC uit Bilthoven. Als de Amerongers zich tot het uiterste zullen geven, moet dit ook inderdaad mogelijk geacht worden. RHENENS ZAKENWIJK UTGEBREID Aan het Fred. v. d. Paltshof in het centrum van Rhenen opende de N.V. „Prorijs" zaterdag een nieuwe zaak. In de rij van winkels is dit bedrijf een prachtige aanwinst, temeer daar de twee grote etalageruiten vooral 's avonds een zee van licht naar buiten brengen, vanwege het feit, dat er naast radio, televisie en andere elektrische apparaten ook veel soorten lampen te koop zijn. Initiatiefnemer is de heer J. Drost, die ons mededeelde, dat de firmanaam over enkele weken zal wor den gewijzigd in N.V. J. Drost. N.V.S.H. in Rhenen De afdeling Rhenen van de Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming, afgekort de „N.V.S.H.", kwam in jaarvergadering bijeen. Er werden onder andere plannen besproken voor het wintei-seizoen 1961- 1962, neerkomende op een toneelavond, te verzorgen door de NVSH-toneelgroep uit Amsterdam, het organiseren van een huwelijksschool en het brengen van enkele jongerenfilms voor de leeftijd van 14-18 jaar, toegelicht door een arts. Het ledental van de afdeling bedraagt thans ruim tweehonderd. Compliment voor Oranjedag' Rhenen Een vreemdeling stapte op de avond van Koninginnedag de winkel binnen van Edei's woning inrichting aan de Herenstraat te Rhenen. „Wat doet u met het voor de etalage hangende aanplakbiljet, waarop het feestprogramma van vandaag staat afgedrukt?", vroeg hij beleefd. „Dat gaat morgen in de vuilnis bak", was het antwoord. „Mag ik het dan misschien van u hebben?", vroeg de vreemdeling toen, „dan kan ik „ze" in Den Haag eens laten zien hoe het Koninginnefeest gevierd moet worden!" Het biljet werd uit de etalage gehaald, de vreemdeling vouwde het keurig netjes op, bedankte vriendelijk voor de moeite en ver trok. Een groter compliment had de vereniging Oranjedag' te Rhenen nimmer kunnen krijgen. GESPAARD Bij de Nutsspaarbank alhier werd ge durende de maand april ingelegd f 21.896,63 en terugbetaald 26.789,83. Zeven nieuwe rekeningen werd geopend en het tegoed van de inleggers bedraagt nu 727.842,68. helder glas leuk vlinder model Spotkoopje met lekbakje fraai chroom zeefje met Delftsblauw lekbakje porcelein diverse aardige modellen met hert, kabouter, enz. porcelite modern model en fraai decor,"} QA kopje hoog model, 9-dlg-1- -1-* r Voor MOEDERDAG keuze uit 1001 artikelen. Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 Gemeente Veenendaal WIJZIGING VUILNISAFHAALDIENST In verband met Hemelvaartsdag zal het huisvuil in plaats van op donderdag 11 mei op woensdag 10 mei a.s. worden afge haald. De overige diensten blijven ongewijzigd. Gcmeerfte Amerongen Van gemeentewege zal op woensdag 10 mei 1961 gelegenheid worden gegeven tot kosteloze inenting tegen pokken, en wel: te Amerongen in het Groene Kruisgebouw te 14.00 uur; te Overberg in het Observa tie- en opvangcentrum „Kamp Overberg" te 15.00 uur. Een en ander voor kinderen in de leef tijd van 2 jaar. Echter "bij voorkeur zo vroeg mogelijk, met het oog op het feit, dat dan de eventuele entingen tegen dif terie, kinkhoest en tetanus 'en die tegen poliomyelitis (kinderverlamming) hier niet op hoeven te wachten. Voor kinderen, geboren na 1 januari 1959 is het beslist noodzakelijk het oranje in entingsboekje mee te nemen. Vroegtijdige pokkenvaccinatie heeft het voordeel dat de algemene reactie van het kind geringer is dan op oudere leeftijd. Degenen, die tot op heden niet aan hun verplichting tot inenting hebben voldaan, of geen verklaring hebben overgelegd, waaruit blijkt waarom deze inenting ach terwege blijft of is gebleven, dienen als nog aan deze verplichting te voldoen. Bedoelde verklaringen moeten worden gesteld op een ter gemeentesecretarie ver krijgbaar formulier. Amerongen, 3 mei 1961. Burgemeester en wethouders van Amerongen, Bosch van Rosenthal, wnd. Burgemeester F. C. Magendans, secretaris. Gemeente Veenendaal Burgemeester en wethouders van Vee nendaal maken bekend: dat in verband met de gedeeltelijke- invoering van de vrije zaterdag alle gemeentelijke bure aus en diensten voortaan op de 2e en 4e zaterdag van elke maand zullen zijn geopend. Op de overige zaterdagen zijn zij gesloten. De secretarie-afdeling bevolking en burgerlijke stand zal op de „vrije" za terdagen, uitsluitend voor het doen van aangiften, van geboorte, overlijden, ves tiging, vertrek en verhuizing binnen de gemeente, geopend zijn van 9.00—10.30 uur. Op overige werkdagen zijn de bureaus geopend van 9.0012.30 uur. Onder de aandacht van belanghebbenden wordt voorts gebracht, dat men er bij het maken van reisplannen op moet rekenen, dat in het algemeen een toeristenkaart eerst één week na de aanvraag kan wor den uitgereikt. Voor paspoorten is deze termijn 2 weken. Veenendaal, 4 mei 1961. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, Ant de Ruiter, l.b. De secretaris, D. Blankespoor. VEENENDAAL Gevonden voorwerpen: Trouwring; blau we alpinomuts; witte shawl; paar groene dames handschoenen; sigerettenaansteker; bruine motorhandschoen; spanningzoeker; bruine motorhandschoen; heren glacé; zil ver lepeltje; wieldop van BMW; manchet knoop; witte kinderschoen; polshorloge met grijs bandje; witte kanarie; beige re genjas; paar bruine glacé's; koperen brie- venopener. Verloren: groen-witte autoped; twee cheque's en een postwissel; 4 of 5 bank biljetten; bruine portem. inh. 0,35 gld.; doublé damesarmband; bruine portem. in houd ong. 4,50 gld.; grijze heren glacé; rode meisjesfiets; lichtbruine meisjespor- tem.; bromfietssleutel; doos met kinder kleding en een reistas met diverse arti kelen; kettinkje met oude rijksdaalder; zilveren broche (Zeeuwse knop); tas waar in een rok; zwarte parapluie; rode por- temonnaie inh. ong. 3 gld.; blauwe regen jas; bankbiljet van 10 gld. RENSWOUDE Verloren 1 regenjas van regenpak (zwart) (Ingezonden) Men schrijft ons: Vrijwel elke dag opnieuw wordt men geconfronteerd met de nood in de we reld. E enwereld, die door de moderne communicatiemiddelen steeds kleiner wordt, waardoor deze confrontatie met „de wereld in nood" des te schrijnender is. Het gevaar bestaat echter dat de nood in eigen land, zo niet vergeten, dan toch wel meer dan vroeger over het hoofd wordt gezien of zelfs niet zo urgent wordt geacht. En juist binnen eigen grenzen valt nog zo ontzettend veel te doen. Ook op het terrein van de kinder bescherming, die eens per jaar een be roep pleegt te doen op de offervaardig heid van het Nederlandse publiek. De Nationale Kollekte Kinderbe scherming, waarvan de uitvoering is opgedragen aan de Samenwerkende Kinderbescherming Organisaties (Stich ting SAKOR), beoogt het tekort op de begrotingen van meer dan vierhonderd verenigingen en instellingen - die zich verantwoordelijk weten voor ruim vijf tigduizend (50.000) kinderen - te ver minderen. Dit tekort is een gevolg van het feit, dat de werkelijke kosten hoger liggen dan de Overheidssubsidie en de eigen inkomsten tezamen bedragen. Bij de komende Nationale inzameling voor de Nederlandse Kinderbescher ming kunt u daadwerkelijk tonen dat u, naast de reeds omvangrijke hulp aan de „wereld in nood" ook de nood in eigen land wilt helpen lenigen. Kinderbescherming is misschien niet zo spectaculair als bijvoorbeeld de hulp aan de hongerende kinderen in Kongo of bijstand in de Aktie Toltèn, maar is zeker niet minder belangrijk. De jeugd van vandaag is immers de maat schappij van morgen. Vijftigduizend van deze kinderen, aan de zorgen van de Nederlandse Kinder- beschermings-instellingen toevertrouwd willen in die maatschappij graag even zeer een gelijkwaardige plaats innemen. Mede door uw hulp kan dit mogelijk worden. Laat daarom de komende Nationale Kollekte Kinderbescherming niet zon der meer aan u voorbijgaan. Moge uw bijdrage een offer zijn! De kollekte wordt gehouden van 8-20 mei a.s. VEENENDAAL Geboren: Gerritje d. v. A. van Zwetze- laar en G. Scholten; Cornelis Geurt z. v. M. Verkuijl en C. G. van Ginkel; Hendrika d. v. C. van de Haar en H. J. Kleuvers; André z. v. J. J. Faber en E. W. Portier; Johan Frederik z. v. F. J. Achterberg en G. Kleijer; Jannetje Everdina Hendrika d. v. T. van Laar en W. H. van Kooten. Ondertrouwd: H. Velthuizen en A. van de Kraats; H. C. van Dalen en W. G. Geurtsen; A. Oudhuizen en C. Stuiven- berg; J. van Laar en H. van Kooten; A. Hensen en W. Bijl; G. Bres en S. M. W. van Hardeveld; L. M. C. Hendriks en C. A. van Gemert; C. Heikamp en G. Bol derman; E. Diepeveen en H. H. de Ko ning; W. Veenhof en G. van Engelenburg. Gehuwd: C. Treffers en A. E. de Jonge; J. C. van Kooten en J. W. van Manen; A. van Kooten en H. de Haas; P. van Ojik en E. C. J. Onderstal; M. van Kruistum en J. Kanis; B. Reede en A. K. E. Huibers. Overleden: Johan Frederik Leeh, oud 64 jaar, echtg. van: C. H. Mulder, (wonende te Amsterdam). RHENEN Geboren: Anja d. v. G. van Soest en J. van Tuil; Margaretha d. v. D. van Harse laar en A. Mol, Veenendaal; Gerrit Gijs- bertus z. v. J. de Kievid en W. van Soelen; Cornelia d. v. A. van Kooten en Z. Hof man. Ondertrouwd: R. van Garderen en A. M. Roest; B. J. Richards, Renkum en H. A. Quint; J. R. P. de Wilde, Amsterdam en J. W. Lijbers. Overleden: Geurt Muller, 64 jaar, geh. m. E. van Rootselaar, Veenendaal. EDERVEEN Overleden: Hermanus T. Middelman 16 maanden. RENSWOUDE Geboren: Gerritje d. v. G. van der Horst en E. van Harskamp. Gehuwd: C. van Ginkel en G. Vlastuin; A. Lepers en G. van Rinsum. AMERONGEN Geboren: Adrianna d. v. A. Kruijer en M. Wurster; Cornelis Jan Gerrit z. v. S. van Reede en J. M. van Zoelen; Willem Albert z. v. A. W. Brouwer en J Schim mel; Hendrica Danielle d. v. J. D. Schreu- der en H. van Veenendaal. SCHERPENZEEL Geboren: Jan Hendrik van Veldhuizen; Hendrik Willem Versteeg; Rijk van Kem pen. Ondertrouwd: G. C. Vonk en J. C. van Ginkel; O. Slof, Leeuwarden en C. v. d. Broek; W. J. v. d. Brink en J. ten Broek. Gehuwd: G. Geijtenbeek en J. van Wijk; W. Geijtenbeek en J. de Kleuver. Overleden: E. Dijkstra. RHENEN Ingekomen: P. A. van As van Sint Maar- teensdijk; C. Maat van Oud-Alblas; G. van Lagen e.v. de Boer van Barneveld; L. van der Klift (gez.) van Coevorden; A. J. B. de Groot van Amersfoort; J. A. van den Hatert van Ede. De nieuwste triologie van Norel aansluitend op Engelandvaarders Verschijnt 5 mei a.s. en kost slechts f 5.90 Uw exemplaar licht klaar bij Kleefsman's Boekhuis Zandstraat 3, Patrimoniumlaan 22 et was eigenlijk allemaal min of meer toevallig dat Truus van Kuyk, een charmante jonge vrouw, tijdens de donkere oorlogsjaren in de illegali teit verzeild raakte. Dat begon zo: in de zaak Hoofdstr. 69 Veenendaal die ze met haar tante dreef kwamen veel Joodse zakenlui en zo doende werd er vaak en veel gespro ken over de jodenvervolging door de bezetter. Aan het einde van ieder ge sprek was het steevast Truus die dan tegen de opgejaagde mensen zei: „als je in het nauw zit, kom je maar hier naar toe". En ze kwamen! Zoveel dat ze ze niet meer in het huis in de Hoofdstraat kon bergen en de hulp van haar andere familieleden die op de Markt woon den, inriep. Soms kwamen ze geheel onverwachts bijvoorbeeld een Jodin die bij de kapper was en dóór hoorde dat er in Veenendaal een onderduik adres was's Avonds heel laat klopte ze bij Truus aan en ze werd niet teleurgesteld! Dat Truus hiermee niet alleen het leven van haarzelf maar ook dat van haar familie riskeerde, besefte ze vol komen, maar toch ging ze er mee door. Huiszoekingen doorstond zij met een staalhard gezicht en een Joods jonge tje dat in Nijmegen roodvonk kreeg verzorgde zij zes weken lang op een klein zolderkamertje, zonder één voet buiten de deur te zetten. Op een donkere avond in het jaar 1944 (de juiste datum weet ze zich niet meer te herinneren) kwam plotseling het verzoek of Truus, die toen 25 jaar was, koerierster wilde worden voor het ondergronds verzet. Zij talmde geen ogenblik en zei direct ja. Ze werd ingedeeld bij de groep „Albrecht" kreeg een fiets met massieve banden en waagde zich aan de meest gevaar lijke opdrachten. Het werk draaide door met nog vele, andere meisjes in ons land dien de Truus de zaak van de vrijheid tot dat op 21 november 1944 de gehate oezetter hard en meedogenloos toesloeg. Een zwarte dag in de geschiedenis van de Veenendaalse illegaliteit die door hen, welke er bij betrokken waren en het overleefden, nooit vergeten zal worden. Nonny v. d. Bosch, ook een Vee- nendaals meisje dat zich bijzonder verdienstelijk gemaakt heeft, kwam op de avond van de 20ste november aan Truus vertellen dat ze de volgende dag samen naar een boerderij in Ede zouden gaan om voorgesteld te wor den aan een nieuwe koerierster die in een andere groep werkte. De volgende dag kwamen beide meisjes bij de boer derij aan enwerden daar opge wacht door zwaar bewapende SD. La- ter bleek dat er verraad in het spel je en altijd in het bijzijn van een hond. was, een feit waar beide meisjes to- De minst erge methode was dat de taal niet op gerekend hadden. Ze wer- gevangene voortdurend tegen de be den grondig gefouilleerd en de SD nen werd geschopt of hard op de te- allemaal mannen uit het reeds bevrijde nen werd getrapt. Men boog de vin kamp Vugt stortten zich als bloed- gers ver naar achteren, of sloeg de honden op ieder spoor. De gevolgen vrouwen zo hard dat ze wekenlang op waren diep-tragisch. er werden mensen het randje van de dood leefden, gearresteerd die er in feite totaal niets Tien dagen en nachten zat zij in deze mee te maken hadden, maar de SD cel zonder daglicht, waarna ze met nog kende geen pardon. De overvalwagens 54 andere vrouwen in de kleine ka- Verspreidden zich over Veenendaal en mer werden ondergebracht. De om- een zestal Veenendalers keerden nim- standigheden waaronder de gevangen mer terugDe namen van hen die vrouwen moesten leven, behoeven geen hun leven voor de vrijheid lieten zijn: nadere uitleg. Engelaan, van Doorn en zijn zoon, van Veertien dagen later kreeg zij een Buuren en zijn zoon en van 't Riet. blindedarmontsteking, werd met een In de tijd dat de SD zijn lugubere bakfiets naar het ziekenhuis vervoerd werk verrichtte, dat was van 's mor- en kreeg het dreigement te horen dat gens 11 uur tot 's avonds laat, zaten ze niet moest proberen te ontsnappen, beide meisjes op de boerderij onder daar anders haar gehele familie uit- strenge bewaking in een klein hokje, gemoord zou worden. Vandaar dat zij Tegen de nacht werden zij met een ge- in grote tweestrijd kwam toen de dok- sloten vrachtwagen opgehaald en waar- ter haar op de operatietafel toefluis- heen de reis ging wisten ze niet. terde dat hij wel een weg wist om te De andere dag ontdekten ze dat ze ontsnappen. Ze deed het niet, maar in cel 9 (de strafcel) van de Kon. Wil- slaagde er wel in een andere ziekte te lem III kazerne zaten, met zeven vrou- simuleren zodat zij in een aparte ba- wen in een 4-persoonscel. En toen be- rak terecht kwam. gonnen de vreselijke verhoren, mees- Meer dan twee maanden lag zij als tal 's nachts in een klein vierkant hok- gevangene tussen doodzieke mensen waarvan er soms vijf op één nacht stierven aan difterie. De angst dat zij hier niet meer levend uit zou komen werd haar meer dan eens te machtig, totdat er plotseling uitzicht kwam. De verzetstrijders hadden een overval ge pleegd op het ziekenhuis en alle zieke gevangenen meegenomen, alleen Truus niet omdat zij het niet durfden ris keren haar helemaal uit de barak, ver achter het ziekenhuis, weg te halen De volgende ochtend nam de SD wraak. Alle zich nog in het ziekenhuis gehaald en naar het kamp Westerbork bevindende gevangenen werden weg- getransporteerd. Voor een aantal ech ter wat vrijv/el niet lopen kon, o.w. Truus, gebeurde het ongelofelijke. De SD liet hen vrij, alleen Truus werd op nieuw verhoord. Een SD-er met de bijnaam „de Rat" begon haar opnieuw met vragen te bestoken. Inwendig werd zij, op het randje van de vrijheid, ver teerd door zenuwen en angst, maar uiterlijk bleef zij kalm, ook toen de SD haar vroeg voor hen te gaan wer ken. Hoe het komt weet ze nog niet, maar ze lieten haar gaan. Dat was 's morgens om 8 uur en om 5 uur 's avonds stond zij weer in Veenendaal. O—O De jonge vrouw die zoveel risico in de oorlogsjaren durfde lopen en haar leven zo vaak op het spel zette, is thans gelukkig getrouwd. Het heeft ons moeite gekost om deze episode uit haar leven aan de weet te komen, maar toen zij eenmaal aan haar ver haal begonnen was, leefde zij weer volledig in die gevaarlijke tijd. Niet om zichzelf te roemen, integen deel daar is deze vrouw te bescheiden en te sympathiek voor. Ze deed het verhaal zonder franje, zonder drama tische effecten of iets van dien aard, zodat wij ons af en toe afvroegen of ze inderdaad wel angst had gekend. Zelf zegt ze hierover: „Natuurlijk heb ik angst gekend. Wie, jong of oud, zou er geen angst voor de dood hebben? Toen ik in die strafcel zat heb ik wel eens gehoopt dat een vliegtuig zijn bommenlast boven ons zou loslaten om aan alles een einde te maken. Maar nog meer respecteer ik hen die de grootste folteringen hebben moeten doorstaan en daarna gefusilleerd wer den of in kampen omkwamen. Zij en hun nabestaanden komen alle ere toe". Bij het afscheid in haar smaakvol ingerichte woning, beseften wij dat hier een vrouw aan het woord was ge weest die alles, zelfs haar leven, voor een medemens over had. Een vrouw die een gedane belofte ook ten uit voer bracht en dwars door alle geva ren en dreigementen heen, haar doel trachtte te bereiken. VEENENDAAL Eltheto 9.30 uur ds. P. de Jong 5 uur ds. D. van den Berg. Julianakerk 9.30 uur ds. A. Vroegindeweij 5 uur Ds. A. Wisgerhof. Vredeskerk 9.30 uur ds. D. van den Berg 5 uur ds. P. de Jong. Sionskerk 9.30 uur ds. A. Wisgerhof 5 uur ds. A. Vroegindeweij. Veeneind 3 uur ds. A. Vroegindeweij Dijkstraat 2.45 uur ds. D. van den Berg. Ger. Kerk Petrakerk 9.30 u. ds. Plomp van Utrecht 5 uur ds. Welbedacht van den Haag. Geref. Kerk Vaartbrug 9.30 uur ds. Wel bedacht van Den Haag 5 uur ds. Plomp van Utrecht. Geref. Kerk O.C.B. 9 en 3 uur ds. Smelik. Chr. Geref. Kerk Beatrixstraat 9.30 uur ds. Heerma 7 uur afscheid ds. Heerma. Chr. Geref Kerk Hoofdstraat 9.30 en 5 uur ds. Keuning. Ger. Gem. Syn. Geb. O.C.B. 10.40 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. in Ned. Fluitersstr. 9.30 en 5 uur leesdienst. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst 12 uur zondagsschool 6.45 uur openlucht samenkomst 7.30 uur verlossingssamen komst. R.K. Salvatorkerk Patrimoniumlaan 7.30 en 9.30 uur H. Mis 7 uur Lof. R.K. Willibrordkerk Nieuweweg 8 en 10.15 uur H. Mis 5 uur Lof. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 9 en 10.30 u. ds. Bos 5.30 uur Dhr. van Pijpen. Ned. Prot Bond 10.30 uur ds. de Pree. Hemelvaartsdag Geref. Kerk Vaartbrug 9.30 uur ds. Over- duin. Geref. Kerk geb. O.C.B. 9 uur ds. Smelik. Chr. Geref. Kerk Beatrixstraat 9.30 uur Ds. Maris van Bloemendaal. Chr. Ger. Kerk Hoofdstr. 9.30 u. ds. Keu ning. Ger. Gcm. Syn. geb. O.C.B. 10.40 uur lees dienst. Ger. Gem. in Ned. Fluitersstraat 9.30 uur leesdienst. Leger des Heils onbekend. Ned. Prot. Bond geen dienst. R.K. Salvatorkerk, Patrimoniumlaan 7.30 en 9.30 uur H. Mis 7 uur Lof. R.K. Willibrordkerk, Nieuweweg 8 en 10.15 uur H. Mis 5 uur Lof. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 9 uur ds. Bos. Julianakerk 9.30 uur ds. P. de Jong. Vredeskerk 9.30 uur ds. A. Wisgerhof RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 uur dhr. de Vries van Lunteren 5 uur ds. Vos van Bennekom. ELST Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. Stekelen burg. Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 u. leesdienst. maandag 8 mei 7 uur ds. Mieras van Krimpen a. d. IJsel. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk 10 en 5 uur ds. de Jager. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. Zwaan. Ned. Prot. Bond 10.15 uur ds. v. Aalst uit Arnhem. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk 10 uur dhr. Jansen van Zetten-Andelst 6.30 uur ds. de Zeeuw van Doorn. Oud Ger. Gem. leendienst. OVERBERG Herv. Kerk 9, 10.30 en 6.30 uur ds. v. Vie- gen. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst, woensdag 10 mei 7 uur ds. v. d. Poel van Ede. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Schip per. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 7 uur leesdienst. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 u. ds. Kloot wijk. Ger. Ker. 10 en 6.30 uur ds. v. d. Veen. Vrijz. Herv. 10.15 uur De Schans ds. v. d. Wal. Vrije Evang. Gem. maandag 8 mei Ver. geb. 8 uur ds. Hanneman uit Bilthoven. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. L. v. d. Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. D. G. Mole naar. VEENENDAAL: Dr. H. C. Bisschop, tel. 2776. APOTHEKER: vanaf zaterdag middag 6 uur Zuider Apotheek SI. de Bruineplein 7, tel. 3714. RHENEN: Dr. Wijchers, tel. 328. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: Dr. Kars te Amerongen, tel. 03434-273. EDERVEEN, DE KLOMP, RENSWOUDE: Dr. S. Th. ter Velde te Renswoude, tel. 08387-450. SCHERPENZEEL: Dr. v. Vulpen, tel. 03497 -220. VOOR Overberg Telefoon 03431-333 SCHERPENZEEL Aanvoer 900.000 stuks eieren. Prijs kippe- eieren ƒ13,50 tot ƒ13,75. Henneeieren 8.50 tot 12,50. Allen per 100 stuks. Han del vlug. Aanvoer biggen 142 stuks. Prijzen 52,— tot 74,H.andel traag. Hoofdstraat 45. Telefoon 2165 Frans Halslaan 26, Telefoon 3044

De Vallei | 1961 | | pagina 2