Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Zorg voor de langdurige zieke in Zuid-oost-Utrecht laat ernstig te wensen over MULDER Ds. Heerma nam afscheid van Chr. Ger. Kerk Veenendaal SENEGAL TWEE JAAR ONAFHANKELIJK Camping „De Thymse berg" pracht aanwinst voor Utrechtse Heuvelrug Jeugdige knaap bewerkt met messteken Twee ernstige verkeersongevallen in Amerongen 35e jaargang DINSDAG 9 MEI 1961 Nr. 37 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Kon. Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst concludeert: Nieuws uit de omgeving ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Vereniging „Oranjedag" WINKELS OPEN EDERVEEN Rhenenaar zette snackbar op stelten SCHERPENZEEL Wat nu weer MELIS OPTIEK TWEE DODEN EN DRIE ZWAARGEWONDEN Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: }IV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bft de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden ƒ1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent De Kon. Nederlandse Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst afdeling Wageningen en omstreken, waartoe ook Rhenen, Eist, Ameron gen, Renswoude en Veenendaal behoren, heeft zich met een schrijven tot colleges van burge meester en wethouders, diensten van Sociale Za ken en alle andere lichamen en instellingen op het terrein van verzorging en verpleging in het gebied van de afdeling gewend, om speciale aan dacht te schenken aan de zorg voor de langdurig zieke mens. Naar de mening van de afdeling laat in deze streek de zorg voor de langdurig zieke ernstig te wensen over en het hoopt dan ook vurig dat door gezamenlijke inspanning iets voor deze groep zieken tot stand kan worden gebracht. LOT VERZACHTEN In deze appellerende brief, schrijft het Afdelingsbestuur van de Maatschappij dat de artsen door de enorme vooruitgang in de geneeskunde in de laatste vijftig jaar, in staat zijn steeds meer voor hun patiën ten te doen. Er blijven echter gebieden over in de zorg voor de volksgezondheid, waar hun patiënten ernstig tekort komen. Eén van deze gebieden nu is volgens de afdeling de zorg voor de lang durig zieke mens. In de onderlinge gesprekken van artsen, huisartsen specialisten in deze streek is het de afdeling gebleken, dat er aan de zorg voor de langdurig zieke nog veel hapert. De artsen zelf zijn niet in staat deze leemte te vullen zodat de afdeling van mening is de zorgen van zijn leden op dit gebied te moeten delen met allen die het lot van deze inwoners van onze streek aangaat. Als eerste stap in de richting tot op lossing van dit omvangrijke probleem, heeft de afdeling een bijeenkomst georga niseerd waar twee deskundigen op dit ge bied het vraagstuk zullen inleiden. In de eerste plaats zal spreken de heer M. L. Almekinders, Directeur-econoom van de Stichting Verpleeginrichtingen in Midden- Zeeland over „De noodzakelijke voorzie ningen en de daarin gewenste differentie actie en de mogelijkheden tot realisatie daarvan." Op genoemde bijeenkomst in de aula van de Landbouwhogeschool te Wa geningen zal voorts het woord gevoerd worden door de directeur van het ETI Arnhem, drs. D. de Boer. Zijn onderwerp luidt: „De behoefte aan verpleeginrich tingen in deze streek". Steeds meer bejaarden Bedoeld als oriëntatie voor de genodig den van deze bijeenkomst heeft de afde ling een beknopt overzicht gegeven over de verzorging en verpleging van langdurig zieken en bejaarden. Hierin wordt terecht gesteld dat zowel de verzorging als de verpleging van lang durig zieken, invaliden en gezonde, zieke en geestelijk gestoorde bejaarden een steeds nijpender vraagstuk vormt in de huidige samenleving. Er bestaat behoefte aan inrichtingen ter voorziening in dit ge stelde probleem ten aanzien van deze groepen personen. Tot op heden kent men wel inrichtingen die in een bepaalde behoefte voorzien, b.v. bejaarden centrum (het vroegere oude lie denhuis en hofje) en de op moderne leest geschoeide verzorgingsflat (het vroegere rusthuis). „Er bestaat echter geen afdoende op lossing", zo schrijft de afdeling. „Bo vendien wordt men geconfonteerd met het snel toenemen van het aantal be jaarden". ARNHEM: Van vrijdag 19 tot en met donderdag 25 mei komt Toon Hermans One-man-show in het Rembrandt- theater te Arnhem. DOORN: Huize Doorn heeft op de lste mei een recorddag aan bezoek ge boekt. Niet minder dan 2600 personen voornamelijk Duitsers, brachten een bezoek aan het museum en het prach tige park. WAGENINGEN: De Wageningse wie lerbaan zal zondag 14 mei a.s. haar poorten openen voor de wielerliefheb- bers. Er is een interessant openings programma met als hoofdschotel de Holland-België ontmoeting voor profs achter grote motoren en in een omnium. OCHTEN: Vorige week heeft de aan besteding plaats gehad van een bejaar dencentrum in het uitbreidingsplan Ochten-west, dat gebouwd zal worden aan de Cuneraweg. De hoogste en laag ste inschrijvers waren resp. de fa. Cor- nelissen uit Ridderkerk 756.000,en de fa. Huiskes Enschede 686.000, assurantiekantoor KEQKEWIJK 167 •TEl.JOOO'VEENENOAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America In andere landen, zoals Frankrijk en Engeland heeft men dit vraagstuk, volgens het overzicht, reeds ter hand genomen en men is plaatselijk tot vaste vorm gekomen. De conclusie van de afdeling is dan ook dat het hoofddoel dient te zijn en wel in het bijzonder voor de bejaarde de zorg voor zelfstandigheid. Het is niet be langrijk of de bejaarde 80 of 90 jaar wordt. Belangrijk is dat de jaren die nog te leven zijn, waard zijn te (be)leven! Invaliditeit bij bejaarden In bedoeld overzicht worden o.a. een aantal oorzaken genoemd van invaliditeit bij bejaarden. Naast een aantal speciale oorzaken worden ook enkele algemene ge noemd, zcals de overvoeding doordat door ouderen in het algemeen teveel gesnoept wordt en te weinig gegeten. Ook bedrust is voor ouderen van funeste Invloed op lichaam en geest. De bescherming tegen invaliditeit ligt, zoals in het overzicht wordt gesteld, voornamelijk in het sociale vlak: propaganda voor voedingsgewoonten, verkeersonderwijs, voorlichting op het ge bied van woninginrichting en gymnastiek clubs. Onder de verschillende inrichtingen die in het overzicht worden voorgesteld om deze groepen mensen naar behoren te helpen zijn een Verpleegtehuis, een Geria trisch ziekenhuis, een Reactiveringscen trum, een Revalidatiecentrum, een Pen sion Tehuis en een Tehuis voor geestelijk gestoorde bejaarden. Al deze en ongetwijfeld nog meerdere problemen hoopt de afdeling Wageningen en Omstreken vanavond aan de orde te stellen, waarbij op een grote opkomst van alle bij dit probleem betrokken lichamen en instellingen gerekend wordt. Tijdens een zeer druk bezochte avonddienst heeft ds. W. Heerma j.l. zondag, in ver band met zijn vertrek naar Nunspeet, afscheid genomen van de Chr. Ger. Kerk} Beatrixstraat in Veenendaal. Onder degenen die deze dienst bijwoonden bevonden) zich o.a. afgevaardigden van plaatselijke kerken, de predikanten ds. Vroegindewey en ds. Smelik, ds. Keuning van de zuster-gemeente Hoofdstraat, ds. Kok van Ede, de putaties van de Chr. Ger. Kerk Nunspeet en het voltallig gemeentebestuur van Vee nendaal alsmede de loco-secretaris, de heer D. v. Manen. De scheidende predikant: zal woensdag 17 mei a.s., na vooraf dinsdagavond 16 mei te zijn bevestigd, zyn intree doen in Nunspeet. AFSCHEIDSBEDE Na de gebruikelijke opening van deze kerkdienst, las de predikant 2 Cor. 514 tot het einde en 2 Cor. 6 610. Als tekst had hij gekozen 2 Cor. 6 1 waar staat „En wij als medearbeidenden, bidden u ook dat gij de genade Gods niet tevergeefs moogt ontvangen hebben". Alvorens zijn predikatie te houden, bracht ds. Heerma zijn bevestiging door zijn oud leermeester prof. v. d. Schuit vijf jaar ge leden, in herinnering. Hij verklaarde dat deze vijf jaar omgevlogen waren en dat hij graag op de kansel had gestaan met de wetenschap wie zijn opvolger was. Het onderwerp van de preek concen treerde zich op de afscheidsbede tot de ge meente, verdeeld in de twee volgende punten: 1. de inhoud van de bede en 2. het adres van deze bede. Predikanten zijn, zoals ds. Heerma be toogde, ook medearbeiders en het evan gelie dat ze brengen is genade. Dit is niet zomaar een klank het heeft wezenlijk inhoud. Het is vergeving van zonde en een eeuwig leven. Uitvoerig stond ds. Heerma stil bij het onderwerp „genade". „Er zijn", aldus de predikant, „mensen die denken dat je zonder meer op genade moet wach ten, ze leven rustig door in de hoop dat ze het op een goede dag ontvangen. Dit is (Ingezonden) COLLECTE In de komende weken zal van u een gave worden gevraagd voor dekking van de kosten voor de reeds plaats gehad heb bende tractatie van de schoolkinderen en voor de eind augustus a.s. te houden auto tocht met ouden van dagen. Het behoeft o.i. geen betoog dat voor deze beide zaken veel geld nodig is. Op 1 mei j.l. hebben niet minder dan vierduizend tweehonderd schoolkinderen een tractatie ontvangen, terwijl de tocht met onze oudjes is uitgegroeid tot een tocht met zevenhonderd mensen. Wij vertrouwen, dat de gehele gemeente, evenals vorige jaren, hiervoor graag zal willen bijdragen. Vooral de tocht met de ouden van dagen is, dankzij aller medewerking, ieder jaar een succes geweest. Mogen wij ook dit jaar weer van u een gave, een offer, vragen? U kunt ervan verzekerd zijn, dat alle oudjes en ook wij er u hartelijk dank baar voor zijn. Het Bestuur. een misverstand, want door de predikatie van het Woord, wordt de genade van God aangeboden en de predikanten die van mening zijn dat de mens een afwachtende houding moet aannemen, snijden van een zondig mensen de weg af om tot Christus de toevlucht te nemen". Ook beklemtoonde ds. Heerma het feit, dat God zich in zijn predikatie richt tot allen en tot een ieder persoonlijk. „Men mag niet zeggen: dat is niet voor mij be stemd en vanaf deze plaats wil ik nog maals aandringen om het woord Gods ter harte te nemen". Persoonlijk dankwoord Na zijn predikatie richtte ds. Heerma zich met een persoonlijk woord tot de gemeen te. Hij zei in die vijf jaar veel goeds te hebben genoten en zegeningen te hebben ontvangen. Niet één zondag had hij door ziekte behoeven te verzuimen. „Ik heb van harte meegeleefd in alle blijde en droeve dagen en ik vraag vergeving voor alles waarin ik tekort geschoten ben", al dus ds. Heerma. De Kerkeraad bracht hij dank voor de ondervonden vriendschap en genegenheid, terwijl hij eveneens ver klaarde waardering te hebben voor de plaatselijke overheid. Namens Kerkeraad werd de scheidende predikant vervolgens toegesproken door de heer N. Persum, die ds. Heerma dank bracht voor de trouwe zorg en hem nog vele goede jaren in Nunspeet toewenste. Aan het slot van zijn toespraak zong de gemeente Ps. 67 1. Het woord werd hierna ook nog gevoerd door ds. Keuning namens de classis en de zuster-gemeente Hoofdstraat. De Ned. Herv. predikant, ds. A. Vroeg indewey sprak vele waarderende woorden namens het predikanten-convent, waarbij hij de ijver en plichtsbetrachting van de scheidende predikant roemde. De laatste spreker was ds. Kok namens de kerken van Ede en Bennekom. Met het zingen van Ps. 90 9 werd de afscheidsdienst besloten. Vergadering „Petrus Datheen" De S.G.P.-jongeren-studiegroep „Petrus Datheen" houdt op dinsdag 16 mei a.s. haar laatste vergadering van dit seizoen. Een der leden hoopt een inleiding te houden over een gedeelte van het be ginselprogram, n.l. over het eisen van de eed. Dit onderwerp wordt in discus sie gebracht. Zomeractiviteiten van V'daalse schaakvereniging De commissie zomerschaak van de Veenendaalse schaakvereniging heeft voor de komende zomer een aantal schaak-activiteiten gepland, waaraan ook deelgenomen kan worden door de zgn. huisschakers. Zo begint morgen de eerste ronde van het schaaktoernooi in gebouw 't Tref punt, waar met de klok gespeeld wordt. De negende, tevens laatste ronde van dit toernooi wordt gespeeld op 16 aug. van dit jaar. Tussendoor zijn nog tal van sportieve evenementen zoals op 14 juni als de heer Veerkamp komt spre ken over veel voorkomende eindspel situaties. Een week later, op 21 juni, wordt het snelschaakkampioenschap van Veenendaal gehouden. Na de „Sla- schaak", een spel Voor sterke zenuwen, wordt het seizoen op 30 aug. eventueel met medewerking van een jazzband, gesloten. In verband met Hemelvaartsdag mogen de winkels woensdagmid dag tot 6 uur geopend zijn. Feestelijke opening garage Van Ginkel Op werkelijk feestelijke wijze opende de fa. Gebr. van Ginkel te Ederveen zaterdagmiddag hun fraaie nieuwe ga rage. Het nieuwe gebouw was tevoren al gesierd met tientallen bloemstukken door zakenrelaties uit alle delen van het land, maar ook veel uit de omgeving geoffreerd. Nadat de vele genodigden hadden plaatsgenomen werd het woord gevoerd door de heer Spanjerberg, een schoon zoon van de firmant. Deze spreker wees erop dat deze zaak uit niets is ontstaan en vooral de laatste jaren sterk uit groeide. De factor zuinigheid en een uitstekende service aan de klanten droeg bij tot deze snelle groei. Beperkte men zich in het begin tot het slopen van auto's, nu is men in staat automobielen te assembleren en om te bouwen. De samenbouw van G.M.C. en Reo werd eveneens een succes. De officiële opening geschiedde toen de beide broers Adri en Wuf van Gin kel met een grote nieuwe Reo-vracht- wagen met hydraulische kipper een lint doorreden en zo langzaam de garage binnenreden. Direct achter deze nieuwe wagen kwam de fanfare „Irene" uit Ederveen, die een krachtige mars de nieuwe garage inblies. De nieuwe Reo werd toen overgedra gen aan de firma Bruil te Ede, die de eerste symbolische klant was. De heer Keestra van deze firma attendeerde nog eens op de service van de fa Van Ginkel en de kwaliteit van hun werk. Hij hoop te dat men door deze nieuwe bedrijfs ruimte in staat zou zijn efficiënter te werken en meerdere orders te kunnen uitvoeren, want naar de produkten van de firma bestaat grote vraag. Velen maakten gebruik van de ge legenheid de beide firmanten te felici teren met deze uitbreiding van hun zaak. Kortgeleden heeft de ex-Franse kolonie Senegal de tweede verjaardag ge vierd van zijn onafhankelijkheid. Het vredige beeld en de politieke, en economische stabiliteit van dat land vormen een schril contrast met vele andere staten van het Afrikaanse continent, waar onrust heerst en rassen- incidenten de spanningen met de dag ernstiger maken. 50.000 BLANKEN EN 2.250.000 ZWARTEN In Senegal kent men geen rassenhaat. De zwarten en blanken leven er broe derlijk naast elkaar en werken in goede verstandhouding. De Senegalezen staan er voor bekend zich uiterst hoffelijk te gedragen ten opzichte van de buiten landers en ook hun oude kolonialisten, de Fransen, dragen zij een warm hart toe. De beschaving van Senegal is Fran co-Afrikaans. Het aandeel van de Fran se kuituur is er groot en levendig. Tal rijke gewoonten, die door de Fransen werden ingevoerd zijn na de onafhan kelijkheid gehandhaafd. Ondanks het feit, dat meer dan 75% van de bevol king Mohammedaans is, worden de kerstdag en paasmaandag in ere ge houden. In Dakar, de hoofdstad met 270.000 De heer A. van Erk is handelaar in gas, of liever gezegd in gasflessen. Zijn vrije tijd betekent voor hem kamperen met de caravan in binnen- en buitenland. Tot voor kort woonde hij in Veenendaal, maar nu is hij Rhenenaar geworden en woont hij met zijn vrouw en drie dochters op het vroegere kampeerterrein Wood land", dat hij van de gemeente Rhenen voor 40 jaar in erfpacht heeft gekregen, om er een modern kampeerbedrijf van te maken. LIEFHEBBERIJ Het echtpaar Van Erk is enthousiast aan de slag gegaan. Er moest een groot terras komen. Het ligt er nu, vlak naast en voor het recreatiegebouw, dat oud- Hollands is ingericht en waar nu een echt gezellige sfeer hangt, waar kam peerders elkaar kunnen treffen. „Wij weten wat het is", zegt mevrouw Van Erk, „al jaren trekken wij er met onze eigen caravan op uit en als je dan ergens op een camping staat, weet je zelf het beste wat er aan ontbreekt. Ik vind het heerlijk hier in de bossen te zijn en de nieuwe camping te leiden. We zijn dan ook maar meteen van Vee nendaal naar het kamp verhuisd." En in dat kamp, de ,De Thymse Berg' is gedoopt, woont het gezin Van Erk nu in een kleine, maar ook al zo gezellig ingerichte bungalow. „Straks gaan we een nieuwe bunga low erbij bouwen, die we da nhelemaal inrichten zoals we zelf graag willen" zegt graag willen" zegt mevrouw Van Erk, „maar dat zijn zorgen voor later. Eerst moet deze camping kant en klaar voor de officiële opening, voor de officiële opening." Wegen zijn van puin voorzien en wor den verhard. Overal op de camping worden elektrische lampen aangebracht. Het grote terrein wordt overal opge knapt, opdat daar straks de caravans en tenten gerieflijk kunnen staan. Het sportveld moet worden voorzien van een grasmat. Dat heeft heel wat voeten in de aarde. De Landbouwhogeschool te Wageningen is er aan te pas gekomen. Het is hier allemaal klapzand, waarop niets wil groeien. Dat wordt allemaal weggereden en ervoor in de plaats komt teeltaarde van elders aangevoerd. Daar in wordt het graszaad gelegd en zo zal er straks, waar eens op het middenter rein een soort woestijn was, een mals- groene weide zijn, temidden van de bossages. „De Thymse Berg" ligt in een grote kuil. Het is een oude maar thans weer met behulp van de Heide Mij in geplante zandafgraving, genoemd naar „De Thymse Hught", die er vlak bij ligt. Hoe deze streek in de Rhenense bossen aan die naam komt is niet bekend. Een legende zegt, dat onderaan de Hught in de oudheid een zekere meneer Thyme heeft gewoond, vandaar „De Hught van Thyme". Voor de kinderen in het kamp is er een speelgelegenheid, waar de jeugd bij slecht weer naar hartelust kan ping pongen of andere spelletjes kan be oefenen. Dat alles is door het echtpaar in zeer korte tijd gewrocht. Aan de in gang is een stenen poort gebouwd. De heer en mevrouw Van Erk, die in binnen een buitenland vele kennissen heb ben opgedaan in de campingwereld, krij gen al van alle kanten telefoontjes. Zo van: „Wanneer zijn jullie klaar, dan ko men we met de caravan". Zij willen een bepaald publiek op hun camping hebben. Het is voorlopig nog pure liefhebberij van het echtpaar. De zaak in gas en gas flessen wordt normaal voortgezet. En juist doordat dit werk voor hen als een hobby geldt, maken zij er iets van. De heer en mevrouw Van Erk hebben veel steun ondervonden van het gemeen tebestuur van Rhenen en van de Neder landse Kampeerraad. Maar ook van de heer N. Souwerbren, voorzitter van de plaatselijke VVV, die bijna iedere dag de vorderingen op de camping ging gade slaan, met groeiend enthousiasme. „Erg jammer, dat hij nu aan zijn ziek bed is gekluisterd en de opening niet kon meebaken," zei de heer Van Erk spijtig. „Maar het zal hem ongetwijfeld goed doen te vernemen, dat „De Thymse Berg" klaar is om de vele toeristen te ontvangen. (Zie verder pagina 2) zielen, is de gelijkenis met Europa zo sterk, dat men niet kan vermoeden, dat nauwelijks dertig km dieper het oer woud begint. Het grote aantal gemeng de huwelijken is wel een van de be wijzen voor de grote mate van ver draagzaamheid, die er heerst. In Dakar is het aantal gemengde hu welijken naar verhouding het hoogst van geheel Afrika. De katholieke Leo pold Senghor, de president van Senegal is gehuwd met een Frangaise uit Nor- mandië. Zijn voorbeeld werd opgevolgd door ministers en talrijke hoge func tionarissen. Nog steeds hebben de Senegalezen geen wet, die bepaalt, dat ze geen Franse burgers meer zijn en ze maken ook geen haast om er een uit te vaar digen. Nog talrijke Fransen hebben een post bij het Senegalese bestuur, gerecht en bedrijfsleven. Dit ondanks het feit dat Senegal onder de Inheemse bevol king meer technici en universitair ge- vormden bezit dan enig ander Afrikaans land. Slechts weinig Europeanen, die in het land handel dreven, zijn na de on afhankelijkheidsverklaring naar Europa teruggekeerd. De chef van de generale staf van het leger is een ex-kolonel van het Franse leger, die zijn opleiding De 48-jarige W. te Rhenen, heeft zaterdagavond omstreeks tien uur onder invloed in de snackbar van de heer O. aan de Molenstraat te Rhenen de 16 jarige v. V. uit Lienden met een mes in hoofd en schouder gestoken, v. V. werd ter plaatse behan deld door Dr. Wychers, waarna hy met een taxi naar huis kon worden vervoerd. De verwondingen biyken achteraf mee te vallen. W. werd door de politie aangehouden en overgebracht naar het bureau aan de Stationsstraat, waar hij aan een langdurig verhoor werd onderworpen. Hy is daarna op vrye voeten gesteld. VEEL GETUIGEN W. kwam na café bezoek de snackbar aan" de Molenstraat binnen in gezelschap van zijn neefje. Hij vroeg een andere be zoeker van de bar om een kwartje voor de kleine jongen. Dit werd geweigerd. Kort daarop kwam de broer van W. eveneens de bar binnen. Ook hij verkeer de onder invloed. Na de woordenwisseling over het kwartje greep de 48-jarige W. Rode Kruis Scherpenzeel kreeg standaard Woensdagavond j.l. is door de kring Utrecht van het Ned. Rode Kruis een kringvergadering belegd. Voor de afdeling Scherpenzeel van het Ned. Rode Kruis had deze vergade ring een bijzondere betekenis in ver band met de uitreiking van de Cam pagne-standaard op de bijzonder gun- deling. De voorzitter van de kring Utrecht, de heer Mr. J. de Jongh van Arkel, wees tijdens de uitreiking van de cam pagne-standaard op de bijzonde gun stige plaatsen, welke de afdeling Scher penzeel in de jaren 1958, 1959 en 1960 in de kring Utrecht op de algemene ranglijst heeft bezet voor wat betreft de jaarlijkse geldinzameling. De vice-voorzitter van de afdeling Scherpenzeel, de heer Mr. C. P. Hoyte- ma van Konijnenburg, dankte de heer De Jongh van Arkel voor de toeken ning van de campagne-standaard '60 aan de afdeling Scherpenzeel. Spreker wees erop dat dit fraaie resultaat in het bij zonder te danken is aan de dames, die met de collecte zijn belast. De heer Hoytema van Konijnenburg sprak nog als wens uit, dat voor het jaar 1961 eenzelfde resultaat, misschien zelfs een gunstiger bereikt zal worden. kreeg in ,de beroemde officierenschool van Saint-Cyr. Grondwet naar Frans voorbeeld De minister van financiën is ook een Fransman, terwijl verscheidene zwarte ministers er de voorkeur aan geven een blanke als directeur van hun kabinet aan te stellen. Zelfs in het parlement zetelen blanke afgevaardigden. In de administratieve sector en bij het hoog gerechtshof werden er eveneens be noemd. Senegal is een parlementaire repu bliek met een president en een eerste minister. De grondwet is opgesteld naar het voorbeeld van Frankrijk. Men komt er zowel elementen tegen uit de grond wet van de Vijfde als van de Vierde Republiek. Het Frans is de officiële taal van Senegal. De universiteit van Dakar is nog steeds de 18e universiteit van Frankrijk. Senegal heeft er trouwens alle belang bij om onder goede ver standhouding met Frankrijk te leven. De economische banden, die tussen Da kar en Parijs bestaan zijn voor de Sene galezen van het grootste belang. Hoe wel politiek onafhankelijk, zou men bijna kunnen zeggen dat Senegal eco nomisch volledig van Frankrijk afhan kelijk is. Het voornaamste bestaansmiddel van Senegal is zijn overvloedige olienoten- produktie, die bijna geheel door Frank rijk wordt opgekocht, tegen een prijs, die 30 hoger ligt dan die van de we reldmarkt. Langs deze weg kreeg Sene gal in 1960 een financiële steun van 48 miljoen nieuwe francs, zonder de 5 mil jard oude francs te vergeten, die Frank rijk jaarlijks aan technische hulp geeft. Vierjarenplan De studie van de Franse econoom Pater Lebret, die in juni 1960 werd uit gegeven in 14 delen, vormt de basis voor 't Senegalees vierjarenplan. Een van de belangrijkste doeleinden van het plan is meer verscheidenheid te brengen in de produktie van het land, ook vooral op het gebied van de landbouw. Men wil ertsen gaan delven, katoen, tabak en rijst gaan verbouwen. Men heeft het bouwen van een grote stuwdam op het oog bij Dagana, waardoor bijna 40 mil joen hectaren grond geïrigeerd worden en het bevaarbare gedeelte van de ri vier met 500 km verlengd wordt. Senegal heeft bewezen, dat het mo gelijk is een land zonder horten of sto ten naar de onafhankelijkheid te voeren. De recente verklaring van Senghor tij dens zijn bezoek aan Parijs hebben het nogmaals getoond. zyn zakmes en stak daarmee in het wil- deweg in hoofd en schouder van de even eens in de bar aanwezige v. V. uit Lien den. W. verliet hierop de zaak en ging buiten met zijn met bloed bezoedeld mes in het rondzwaaien tegen de inmiddels grote schare samen gestroomde nieuwsgierigen. De echtgenote van de barhouder, die al leen thuis was, belde geheel ontsteld een dokter en waarschuwde de politie. W. werd in de zaak aangehouden en naar het politiebureau overgebracht. Zijn broer meldde zich later vrijwillig aan het bu reau. Er vindt nog een uitgebreid getui genverhoor plaats naar de juiste toedracht van de steekjartij. *De Engelse voetbalster Jimmy Grea ves is door het Italiaanse Milaan F.C. aangekocht voor één miljoen gulden. Een oostduitse herder met ruim vier honderd schapen is naar West-Berlijn gevlucht. Eind februari bedroeg het inwoner tal van Italië 51.217.000. *Ruim 7000 vogels en zeventig apen zijn omgekomen bij een brand in een dierenwinkel in Birmingham. In de Sowjetunie zijn meer dan 150.000 vrouwen die een universitaire of een speciale middelbare opleiding hebben genoten. Een Schot is veroordeeld tot een boete van 100,omdat hij zijn twee kat ten op de kiezerslijst had laten in schrijven. President Kennedy heeft zijn militaire leiders gezegd dat ze voortaan wat minder moeten praten. Onder de reeën in de Eifelbossen is een soort dolheid uitgebroken, waar door de anders zo schuwe dieren, zon der aanleiding mensen aanvallen. De meeste autorijders rijden het best, wanneer er een politiewagen achter hen aankomt. H00FDSTR.5I TEL 3184-VEENENDRfl Zondagavond hebben zich in Amerongen op twee verschillende plaatsen een tweetal verkeersongevallen voorgedaan, waarby twee doden en drie zwaar gewonden vielen te betreuren. Het eerste ongeval vond plaats op de Bergweg, de verbindingsweg tussen Amerongen en Overberg, terwijl zich later op de avond een verkeersdrama afspeelde op de Rijksweg in de buurt van de Galak tussen Amerongen en Leersum. Het eerste ongeval ontstond doordat een Ford-caravan, rijdend op de Berg weg in de richting Overberg, uit de bocht vloog. De stuurloos geworden auto nam gedeelten van een heg mee en ramde twee stenen palen die een uit rit markeerden. De inzittenden, twee mannen uit Doorn en één uit Ameron gen, moesten in allerijl naar het zieken huis te Utrecht worden vervoerd. De auto werd volkomen vernield. Niet lang daarna, omstreeks 12 uur, werd de hulp van de politie ingeroepen bij een zeer ernstige aanrijding op de Rijksweg. Uit de richting Rhenen kwam een Volkswagen die ter hoogte van de Galakfabriek slipte en vrijwel frontaal in volle vaart tegen een tegemoetko mende NBM-bus botste. De gevolgen waren verschrikkelijk. De bestuurder, de 27-jarige Hon gaar G. V. uit Driebergen, alsmede zijn passagiere, een jongedame uit Arnhem, werden op slag gedood. Ook hier werd de auto volledig ver nield. De politie van Amerongen heeft beide zaken in onderzoek.

De Vallei | 1961 | | pagina 1