Skoda 1961 1 pak Vé Gé-smeerkaas chocolade 224gr. QQ Skoda 76 ct 10 geldzegels 175 ct 70 geldzegels 59 -12 geldzegels 250 gram Rivièra-Melange (,no.Pi.) 69 ct -14 geldzegels kom k ij ken bij Radio Ballegoye n UN0X H.H. Leverpastei QQ mei nieuwe dienstregelingen bussen en treinen Opstanding - Hemelvaart Setter Set KERKDIENSTEN Wie goed kijkt, kiest VéGé! voor slechts 25 cent en nog 5 geldzegels ^/korting 1 pak verrukkelijke VéGé-sprits korting EXTRA deze week ié WlzthóerL at& kaaftumaA Belangrijke wijzigingen in tijden en routes Motor over de kop geslagen ELST AMERONCEN Zaterdag elftal D.V.S.A. heeft zich veilig gesteld Officieële bekendmaking FA. L. HEY SCHENK OP MOEDERDAG kousen een openbaring ZUN PRIJS MÉÉR DAN WAARD HEMELVAARTSDAG Camping „De Thymse berg" (AJ, iftteCtooé/ Bij 2 pakjes VéGé-margarine 1 gezinslies VéGé-shampoo olie of ei voor 52 wassingen 155 c* 62 geldzegels Ct 20 geldzegels io% tfj\ 250 gram Suikerruitjes (koekje) 2 grote blokken MET HELE HAZELNOTEN 2 BLIKKEN a 200 GRAM Met inKanK van zondag 28 mei a.s. zal de niewe zomerdienstregeling voor trein- en busvervoer ook in de Gelderse Vallei van kracht worden. Zowel bU de treinenloop ais bU de busdiensten zijn belangrijke wijzigingen aangebracht, terwijl bovendien de route van de CAP dienst Vecncndaal-Utrecht v.v. tien dele gewijzigd is. De Haas-bussen welke tot genoemde datum via de Nieuwe- weg naar De Klomp rijden, zullen daarna de route gaan volgen: Nieuweweg- Buurtlaan-wcst-Stationsstraat onder het viaduct door naar de Klomp en ver volgens Kenswoude enz. OOK EDE VANAF DIJKSTRAAT Mede als gevolg van deze routewijziging zal de speciale busverbinding Veenendaal- De Klomp vervallen. De tijden van de lijn Veenendaal-Utrecht blijven onveranderd. Voorts is de dienst Eist-Ede v.v. in tweeen gesplitst. Er komt nu een aparte dienst Veenendaal-Ede welke, ongetwij feld tot genoegen van velen, ook met in gang van 28 mei vanaf de Dijkstraat zal vertrekken en wel om 5 minuten over ie der uur. De tweede „nieuwe" dienst wordt dus Veenendaal-Elst die om 35 minuten over ieder uur van de Holleweg vertrekt en dus niet via de Dijkstraat rijdt. De directie van de N.V. de Haas deelde in dit verband nog mee dat bij het via duct aan de Klomp wachthuisjes geplaatst zullen worden. Over een dergelijke re geling bij het eindpunt Dijkstraat, waar de reizigers nog steeds geen enkele beschut ting hebben, kon alleen meegedeeld wor den dat door de gemeente reeds geruime tijd toezeggingen in die richting waren ge daan. Het zou in de bedoeling liggen ook hier wachthuisjes te plaatsen met toilet en verlichting van het busstation. Omtrent de realisering van deze plannen wilde de directie geen commentaar geven. N.B.M.-REGELING Ter verkrijging van N.S. aansluiting te Driebergen-station en spreiding tussen Rhenen-Arnhem met lijn 60 en tussen Doorn en Zeist, zijn de vertrektijden van de lijn 50 (Utrecht-Arnhem) 13 minuten later van Utrecht en 10 minuten later van Arnhem gesteld. Vanuit Utrecht vertrekt om 22.23 uur de laatste bus naar Arnhem en om 23.53 uur de laatste bus tot Rhenen. Omgekeerd ver trekt van Arnhem de laatste bus naar Utrecht om 22.32 uur en tot Rhenen om 0.32 uur. Lijn 60 (Arnhem-Amersfoort via Veenen- daal) is in verband met aansluiting te Amersfoort gesteld op 12 minuten later. Van Arnhem vertrekt de laatste bus naar Amersfoort om 21.17 uur, tot Veenendaal om 22.07 uur en tot Rhenen om 23.17 (deze bus gaat op zat., zon. en feestdagen door naar Veenendaal). Vanuit Veenendaal is Twee bromfietsers in botsing Op het beruchte kruispunt Prins Bern- liard laan-Buurt laan-oost, zjjn zaterdag avond twee bromfietsers met elkaar in botsing gekomen, waardoor flinke mate riele schade ontstond. V. uit Ede kwam van de Buurtlaan-oost en reed zonder te stoppen het gevaarlijke kruispunt op. De bromfietser E. uit Lun- teren, aan wie dus geen voorrang werd verleend, had hierop niet gerekend, waar door beide bromfietsers nogal onzacht met elkaar in aanraking kwamen. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Na aanrijding doorgereden De 16-jarige B. uit Veenendaal deed za terdag by de politie aangifte, dat hjj op de Nieuweweg was aangereden door een auto die, komende uit de Schoolstraat, hem geen voorrang verleend had. De jongen was van zijn fiets gevallen en had zich onder dokters behandeling moeten stellen. De automobilist was, zon der zijn identiteit bekend te maken, door gereden. De politie ging onmiddellijk op onderzoek uit en slaagde er binnen korte tijd in de dader te achterhalen. Het bleek ene D. uit Veenendaal te zijn welke in middels heeft bekend. de laatste reisgelegenheid om 21.59 naar Arnhem en om 0.29 uur naar Rhenen. TREINENLOOP Aan station De Klomp zal men vanaf 28 mei 7 min. over ieder uur naar Utrecht kunnen vertrekken (dit is dus 17 minuten eerder als nu). De laatste treinverbinding in die richting is 0.07 uur. De trein richting Arnhem vertrekt dan 31 minuten over ieder uur. De laatste trein gaat om 23.31 uur, op zon- en feestdagen echter om 0.31 uur. Motor in beslag genomen Toen de 19-jarige Veenendaler B. don derdagavond op de Jan van Nassaulaan door de politie werd gecontroleerd, bleek dat hij voor zijn motor geen rijbewijs noch een of ander geldig papier kon tonen. Dit betekende een abrupt einde aan zijn rit, want het voertuig werd ter plaatse in be slag genomen. NU OOK SPANJAARDEN BIJ V.S.W. Gezien de huidige situatie op de arbeids markt is de VSW te Veenendaal er eind vorige maand ook toe overge gaan Spaanse werkkrachten aan te trekken. Zoals bekend was dit bedryf het eerste dat Italiaanse arbeiders in dienst heeft genomen. Wandelsuccessen voor DEOS De plaatselijke wandelsportvereni ging DEOS heeft j.l. zaterdag deelge nomen aan de Valleitrekkersmars te Achterveld, welke georganiseerd was door de Rudolphstichting. Er werd ge wandeld in drie groepen. Groep I o.l.v. mej. Diny van Dijk be haalde op de 12 km een eerste prijs, terwijl de groep op de 15 km o.l.v. de heer Van Hunnik, een 2e prijs in de wacht sleepte. Doordat de motor vastliep is zater dagmiddag op Ryksweg 12 de heer H. uit Koog aan de Zaan met verwondin gen in het Streekziekenhuis te Benne- kom terecht gekomen. Het slachtoffer zat achterop terwijl zijn broer het voertuig bestuurde. Rij dende in de richting Utrecht liep plot seling de motor vast, sloeg over de kop, waardoor H. letsel aan het hoofd op liep. De bestuurder kwam met de schrik vrij. RIT VAN MUSEUMAUTO'S A.s. zondagmorgen tussen elf uur en half twaalf zullen een aantal museum auto's door Veenendaal komen, welke deelnemen aan een rit waarvan de start in Leusden is. Het zijn allemaal auto's van een goede dertig jaar gele den die door de eigenaren met zorg zijn onderhouden en af en toe bij rit ten worden gebruikt. De maximum snelheid schommelt tussen de 25 en 30 km. De deelnemers komen vanaf Rens- woude via de Emmikhuizerweg en gaan dan door de Gortstraat - Geerse- weg - Kanaal weg en Kerkewijk in de richting Rhenen. Ontwakend leven, hernieuwde vreugd, wat doet de lente het harte deugd en 't bloed ons sneller stromen. Na storm en regen, na donk're tijd, voelt de natuur zich als bevrijd en weer tot leven komen. Na storm en regen, weer warmte en zon, dat al wat sluimerd' ontluiken kon en kiemen in de voren. Wat in de dood scheen heengegaan, vangt weer opnieuw te leven aan, en lijkt te zijn herboren. Na donk're tijd tot 't kruis bereid, werdl Gij naar Golgotha geleid en in de dood gedreven. Doch dóór de dood zijt Gij gegaan, en tot de troon verheven. Want, eer de wereld was waart Gij! Nu zijt Gij weer aan d' aard' ontstegen, en hebt G' aan 's Heren rechterhand, Uw volle Heerlijkheid herkregen A.H. DE RIJNKANTERS LIEPEN IN ACHTERVELD De Elsterse wandelvereniging de „Rijnkanters" heeft zaterdagmiddag met ruim 40 leden deelgenomen aan de wandeltochten in Achterveld. De junioren behaalden met hun groep een 5de prijs. Allen liepen de tocht uit. CRESCENDO BRACHT SERENADE De Elsterse muziekvereniging Cres cendo heeft het zaterdagavond druk gehad met het brengen van twee sere nades n.l. bij het echtpaar J. Warringa aan de Schoolweg die 50 jaar getrouwd waren en bij het echtpaar v. Leth aan de Rijksstraatweg die 45 jaar getrouwd waren. Voor deze serenades was een grote belangstelling. Door een 4-2 overwinning op B.V.C. uit Biithoven heeft D.V.S.A. zaterdag middag een veilige plaats bereikt op de rangiyst, en is het gevaar voor de gradatie geweken. In de eerste helft wist D.V.S.A. een drie nul voorsprong te nemen, door goals welke in het eer ste kwartier werden gemaakt. Dat er best voetbal vertoond werd, kan men moeilijk zeggen. Even na de rust werd de stand op vier nul ge bracht. Op dit moment was het gedaan met het spel van D.V.S.A. De Biltho- vense ploeg nam het innitiatief over, en bracht door twee doelpunten de stand op 4-2. Het zag er soms naar uit dat Amerongen hoogstens met een ge lijk spel het veld zou kunnen verlaten. De spelers van B.V.C., allen boven de 35 jaar, begonnen juist in het laatste kwartier behoorlijk op te dringen, en speelden aanzienlijk beter als Ame- I rongen. Het moet voor de D.V.S.A.- ploeg dan ook een opluchting geweest zijn, toen de scheidsrechter het einde blies. Gemeente Rhenen WIJZIGING REINIGINGSDIENST Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis/ dat de reinigingsdienst in verband met Hemel vaartsdag de route van donderdag 11 mei a.s. zal rijden op vrijdag 12 mei 1961. Rhenen, 8 mei 1961. Burgemeester en' wethouders voornoemd, De burgemeester, L. Bosch v. Rosenthal De secretaris, Th. v. d. Willik ZOON VAN MARTIN BORMANN, MISSIONARIS IN KONGO. Pater Adolh Martin Bormann, de zoon van de Nazileider en rechterhand van Adolf Hitler, Martin Bormann, gaat als missionaris naar Kongo. De jonge priester zal 13 mei naar zyn nieuwe missiegebied vertrekken. Foto: In Eichstaett werd Pater Adolf Martin Bormann tot missionaris gewqd. kies uw nylons bij ^in de^^ nieuwe bella-ltaliaj tinten Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26, Telefoon 3044 de gelegenheid om gelijk te maken maar profiteerde daar niet van. Dovo kon het beter en zag in de 20ste minuut kans, met een ons inziens naar buitenspel riekend doelpunt, de voorsprong te vergroten tot 1-3. Door Hoedeman werd het uiteindelijk 2-3. Nachtrit MAC Veenendaal In de nacht van woensdag op don derdag a.s. organiseert de MAC Vee nendaal voor de derde achtereenvolgen de maal een nachtrit voor auto's, moto ren en scooters. De start is om 9 uur 's avonds bij hotel „La Montagne", terwijl het gehele parcours over goede wegen een lengte heeft van ca. 160 km. De prijsuitreiking is om zeven uur 's morgens in „La Montagne". De deel nemers krijgen 's nachts ergens een uur rust. Vorig jaar schreven voor deze rit bijna negentig deelnemers in. in een leuke verpakking (Verjaardagskalender) tea Oate met het ENKALON poes-embleem I 1.98, 2.95, I 3.50, 3.95, I 4.50, I 4.95 Kousenhuis tempo Zandstraat 84, Veenandaal Omdat hij voor zo'n interessante prijs zo verrassend veel biedt: ruimte voor vijf reiscomfort (sponsrubber kussens, slaapbanken, verwarming, airconditioning) vertrouwde degelijkheid (stalen carrosserie, onverwoestbare motor) luxueuze uitvoering enorme levensduur. Geheel compleet 5495, H. ENGLEBERT N.V. - Verkoop en werkplaats: Theresiastraat 145 Den Haag - Tel. 070-723903' Magazijn: Dobbeweg 2 - Voorschoten - Tel. 01717-2010* DEALER: Autobedr. H. W. STRAATMAN, Vergersweg 42, Wageningen, tel. 3492 GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer H. Bree- schoten behaalde een dezer dagen het di ploma keurmeester van vee en vlees. Sparta-aspiranten naar Bonds- keurwedstrijden Sparta-adspiranten zullen op Hemel vaartsdag deelnemen aan keurwedstrijden van de Kon. Ned. Gymn. Verbond die te Amsterdam worden gehouden. Deze wedstrijden die in ploegverband worden gehouden gaan voor het kam pioenschap van Nederland. De winnende meisjes- en jongensploeg mag zich adspi- ranten-kampioen van Nederland noemen. De Veenendaalse gymnastiekvereniging vaardigt o.l.v. de heer W. Vaartjes een meisjes- en een jongensploeg af van 12 tot 15 deelnemers. De Spartanen komen uit op de volgende nummers: klassikaal brug (voor meisjes en jongens beide), klassikaal kastsprin- gen (meisjes) en klassikaal paardspringen (jongens). S.S.S. Ie prijs bij capitulatie wandeltocht 4000 wandelaars namen j.l. zaterdag deel aan de grote jaarlijkse capitulatiewandel tocht te Wageningen. Het Veenendaalse SSS, groep I behaalde onder leiding van de heer A. van Els- acker, een eerste prijs en de wisselbeker. Het parcours ging over 15 km. en 32 groe pen namen op deze afstand deel. Groep II van SSS sleepte onder leiding van de heer D. Pot op de 10 km. (45 deel nemende groepen) de 11e prijs in de wacht. Koude opening van „Bergbad" Het was geen behaaglijk zwemweer waarmee „Bergbad", dat j.l. zaterdag de poorten weer voor de zomermaanden openzwaaide, de eerste bezoekers kon begroeten. Met de temperatuur van het water was het al niet veel beter. Toch vonden velen zo'n openingsdag zo apart, dat zij zich niet door de 14 graden waterkou uit het veld lieten slaan, alhoewel, het waren voornamelijk kinderen, die de verleiding niet konden weerstaan. De ouderen kwamen eens een kijkje nemen op het terrein, waar zij zich deze zomer kunnen ontspannen. Veel is er niet veranderd. Het zennestrand heeft echter enorm aan ruimte gewonnen, doordat men een aantal bomen heeft verwijderd. De be groeiing is door deze maatregel niet ge stoord, terwijl er nog voldoende ge boomte voor schaduwrijke plekjes is overgebleven. Ook heeft men op een gedeelte gras ingezaaid voor een zonne weide. Vanzelfsprekend is dit nu af gezet. Dovo won nederlaagwedstrijd bij GVVV GVVVmaakte zaterdag een aanvang met het door deze club georganiseerde ne derlaag toernooi. De eerste candidaat was het Veenendaalse Dovo, dat het er goed afbracht en een 3-2 overwinning wist te behalen. In deze wedstrijd, die soms een tikkeltje hard gespeeld werd was van krachtsverschil niet veel te bespeuren. Na ongeveer een kwartier spelen kon Dovo door Schoeman de leiding nemen. Tien minuten later was het echter van Essen, die de partijen weer op gelijke voet bracht 1-1. Daar bleef het trouwens niet bij, want nog voor de rust was Dovo we derom door Schoeman weer aan de leiding 1-2. Na de hervatting kreeg GVVV nog wel SV Panter speelde gelijk tegen NSC (2-2) Panter heeft het in de laatste competi- titewedstrijd tegen het sterke Nijkerkse NSC tot een gelijk spel weten te brengen. Het werd een matig partijtje voetbal waarbij duidelijk te zien was dat er niets meer op het spel stond. Van krachtsver schil was geen sprake. NSC was echter de gelukkigste en kon voor de rust de leiding nemen 0-1. Na de thee was het al spoedig v. d. Poel die de partijen weer op gelijke voet bracht 1-1. Lang duurde dit echter niet, want weer namen de gasten de leiding. Panter ging iets feller spelen en zo kon v. d. Poel opnieuw gelijk maken 2-2. De Veenenda- lers kregen daarna nog wel enkele kansen maar meer dan een keurige kopbal van Bolderman, tegen de lat was er niet bij. Zo eindigde deze laatste competitiewed strijd met een 2-2 uitslag waarmede beide partijen dik tevreden kunnen zijn. Triangelboys kon het ene nodige puntje niet opbrengen Triangel Boys heeft in de wedstrijd te gen Musketiers ruimschoots de gelegen heid gehad, om het ene puntje te beha len, dat hun veilig kon stellen voor de gradatie. Doch twee strafschoppen missen en in eigen doel schieten daar is niet te gen te vechten. Nu het heeft de boys niet meegezeten. De misere begon toen Terschgget in eigen doel schoot. Meteen daarna wisten de Elstenaren, profiterend van de verwarring de stand op 2-0 te brengen. Zowaar trapte nog voor de rust ook een Musketiers- achterspeler in eigen doel, zodat met een 2-1 stand van alles nog mogelijk was. Na de hervatting zat er inderdaad van alles in, want kort achter elkaar kregen de boys twee strafschoppen te nemen. La ten ze nu allebei gemist worden. De boys had de aansluiting gemist en gaf de moed op. In de laatste minuut zag Kranenburg nog kans om een treffer te plaatsen 3-1. Als Oranje Leeuwen uit Hilversum in haar wedstrijd van j.l. zaterdag beide punten hebben binnengehaald zal de boys nog een beslissingswedstrijd moeten spe len. VEENENDAAL Julianakerk 9.30 uur ds. P. de Jong Vredeskork 9.30 uur ds. Wisgerhof. Ger. Kerk Vaartbrug 9.30 uur ds. Over- duin. Ger. Kerk O.C.B. 9 uur ds. Smelik. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 uur ds. Maris van Bloomendaal. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 uur ds. Keuning. Ger. Gem. syn. geb. O.C.B. 10.40 uur leesdienst. Ger. Gem. in Ned. Fluitersstraat 9.30 uur leesdienst. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 9 uur ds. Bos. R.K. Salvatorkerk, Patrimoniumlaan, 7.30 en 9.30 uur H. Mis, 7 uur Lof. R.K. Willibrordkerk, Niuweweg, 8 en 10.15 uur H. Mis, 5 uur Lof. RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 uur ds. Bouw van Ede. Herv. Kerk 10 uur ds. Dijkstra. ELST Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Stekelen burg. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. De Jager. Ger. Kerk 10 uur ds. Zwaan. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Van Dieren. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Van Vlegen. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. Schipper. Ger. Gem. 7 uur ds. Ligtenberg van Rotterdam. Oud Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. v. d. Peut. Ger. Kerk 10 uur ds. Molenaar. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. Klootwijk. Ger. Kerk 10 uur ds. v. d. Veen. (Vervolg van pag. 1) DE OPENING De belangstelling voor de officiële ope ning van de A.N.W.B.-Bondscamping „De Thymse Berg", afgelopen zaterdagmiddag, was overweldigend. De gehele middag liep het af en aan om het echtpaar Van Erk de hand te drukken. Er bevonden zich onder de talrijke aanwezigen zeer vele le den van de gemeenteraad van Rhenen. Ook de burgemeester, de beide wethou ders en de gemeentesecretaris, alsmede de waarnemend directeur van gemeente werken waren ter receptie aanwezig. Drs. Pleijsir, rijksconsulent voor de midden stand was uit Utrecht overgekomen en de heer Van Zwaan, hoofd van de kampeer- afdeling van de ANWB was er helemaal vanuit Den Haag voor naar Rhenen ge gaan. De heer Van Zwaan, die al heel wat campings heeft gezien, zowel in binnen als buitenland, maakte de heer Van Erk en diens echtgenote een groot compliment. „Wij geven geen sterren, maar als we dat wel deden, dan zou U er vijf krijgen!" Daarmee gaf hij uiting aan zijn grote verrassing over hetgeen hij hier op „De Thymse Berg" aantrof. Naast de vele ver beteringen en de nieuwbouw was er op het laatste moment ook nog een kamp winkel ingericht met zelfbedienirigssy- steem. In de bossages waren nu ook de „in- steekhavens gemaakt voor de caravans' „De belangstelling van de zijde van de kampeerders en caravanners is nu al zo groot", vertelde de heer Van Erk, „dat we er nodig een stuk grond bij moeten heb ben. Er is met het gemeentebestuur al over gesproken." In het paviljoen, dat sfeervol is inge richt, met boven de hoofdingang op een artistiek geslaagd geheel van boomschors de aanduiding .Paviljoen De Thymse Berg' was het een drukte van belang. Men raak te werkelijk niet uitgepraat over deze kampeergelegenheid. Er werden geen toespraken gehouden, maar alles sprak eigenlijk zo voor zichzelf, dat het ook eigenlijk niet nodig was. Met hijsen van de vaderlandse driekleur aan de grote vlaggénmast op het nieuw aan gelegde terras door de nieuwe eigenaar, was deze nieuwe Nederlandse camping of- ficiel geopend. /f h 1 fl. Mariposa vruchtenwijn rood of wit Yi MóGó FEUILLETON C ALEX WEIS8BERG) (36) Akiba was van goede wil, maar mach teloos. Hij probeerde de anderen tele fonisch te bereiken. Bandi Grosz was ook in het hotel. Hij was handiger dan ik en slaagde erin spoorloos te verdwij nen. De gedelegeerden beloofden mij, terstond alles In het werk te zullen stel len voor mijn vrijlating. Terwijl wij nog telefoneerden, kwamen de detectives binnen. Men bracht mij naar de vreemdelin genpolitie, maar niet in een cel doch in een dienstvertrek, waar alle mogelijke mensen in- en uitliepen. Ik kon de ka mer echter niet verlaten. Toen ik naar het toilet wilde, werd ik door een po litieman vergezeld die mij fouilleerde op wapens en mij een mooi zakmes af nam, dat ik nooit terugkreeg. Tenslotte werd ik voor de een of an dere officier geleid. Hij zei tegen mij: U wordt vandaag nog uitgewezen over Swillengrad. Hebt u al uw bagage bij u? Maar commissaris, dit moet op een vergissing berusten of op een misver stand. Het kan u toch geen ernst zijn mij zo plotseling over de grens te willen zetten. Bel als 't u blieft het Palestina- bureau op om daar naar mij te infor meren. Wij weten alles omtrent u. Het uit- zettingsbesluit is definitief. Er bestaat geen instantie, waar u beroep kunt aan tekenen. Ik was wanhopig. Ik vreesde het erg ste en was er zelfs niet zeker van, dat ik Budapest nog levend zou kunnen be reiken. Wanneer ik als jood met een Duitse pas aan de grens van het Duitse invloedsgebied zou verschijnen, zou de SS mij arresteren en mogelijk terstond liquideren, zoals dat in Swillengrad reeds zovelen was overkomen. Mijn zen ding was een staatsgeheim. De grens posten van de SS wisten daar niets van. Men zou mij overigens toch niet geloofd hebben en mij waarschijnlijk hebben afgemaakt zonder iets te vragen. Zou ik desondanks Budapest echter toch be reiken, dan zou een en ander Eichmann toch overtuigd hebben van het feit, dat wij hier allemaal volkomen zwak en hulpeloos waren en geen enkele invloed op de Geallieerden uitoefenden. Hij zou verder geen enkele voeling meer met ons houden en bevel geven de nog le vende 800.000 Hongaarse joden te de porteren en te vergassen. Ik smeekte en dreigde. Het hielp allemaal niets. De beambte verklaarde tenslotte: U bent hier zonder visum geko men. U kunt dus moeilijk verwachten, dat wij u lang hier zouden laten blijven. Zodra u in Wenen aankomt moet u naar het Turkse consulaat gaan en daar een normaal visum vragen. Dat is de enige raad, die ik u kan geven. De man had goed praten. Hij wist eenvoudig niet wie ik was en wat hier allemaal op het spel stond. Of wist hij méér dan hij mocht zeggen? Ik had nu tijd om na te denken. Dit alles was toch uiterst vreemd. Wij had den weken geleden uit Budapest ge telegrafeerd. Barlasz had geantwoord: Joel moet komen, Chaim verwacht hem. Maar Weizmann was er niet en het vi sum was er niet. Met Chaim was niet Weizmann, doch Barlasz bedoeld ge weest. Wij besloten naar de Amerikaan se gezant in Ankara te gaan; plotseling ontdekt de Turkse politie dit en vaar digt een arrestatiebevel uit. Op een raadselachtige wijze komt Herr Brod daarachter, weet arrestatie op het sta tion te voorkomen en laat mij naar mijn hotel teruggaan. De gedelegeerden la ten mij alleen. Wat was hier gebeurd? Welke geheimzinnige hand trok hier aan de touwtjes? Tijdens de laatste de batten met sommige gedelegeerden had ik de indruk gekregen, dat enigen van hen met de Engelse missie in Konstan- tinopel in voortdurend contact stonden. Zou Engeland hier mogelijk de hand in het spel hebben? Opnieuw kwam Bandi Grosz mij te hulp. Dit keer niet door zijn activiteit, doch door zijn verdwijnen. Hij was een voudig nergens te vinden. De Turkse politie zocht de hele dag naar hem. Des middags vertelden zij mij dat ik de vol gende dag het land zou worden uitgezet. Herr Bandi Grosz was tegelijk met mij uitgewezen, maar men kon hem nu niet vinden. Ik moest hier overnachten. Ik was niet gearresteerd, doch werd vast gehouden. Dit detail opende mij de ogen. Bij mij kon men inderdaad spreken van een overtreding van de inreisbepalingen. Maar Bandi Grosz? Die bezat een nor maal visum, hij was minstens een dozijn maal onder het mom van directeur van de Hongaarse Transportmaatschappij in Konstantinopel geweest, had hier zaken gedaan met de directeur van de Turkse Staatstransportmaatschappij. Wat wilde men van hem? De Turkse regering had er toch - gesteld dat zij van mijn ge heime missie had gehoord - geen enkel belang bij, deze te beletten of te bemoei lijken? De enige mogelijkheid was, dat de een of ander de Engelsen had inge licht en dat dezen hun invloed hadden doen gelden. Dit alles ging mij door het hoofd, al waren het toen nog louter ver moedens. Steeds weer verwierp ik mijn verdenking. Ik kon eenvoudig niet ge loven, dat Engeland, het land, dat al leen had standgehouden toen alle lan den van Europa voor de dwingelandij de wapens hadden neergelegd, dat dit Engeland, dat wij bewonderd hadden als onwrikbare strijder voor de zaak van de vrijheid, ons, de armsten en zwaksten van alle onderdrukten een voudig wilde opofferen. 's Avonds slaagden de Turken erin Bandi Grosz te vinden. Hij was woe dend. Die mooie vrienden van je zijn idioten of onnozele sufferds. In wat voor situatie hebben ze ons gebracht? Wanneer wij nu naar Duitsland wor den teruggebracht, schieten de Nazi's ons aan de grens als dolle honden neer. Hij beefde als een espenblad. Hij be zwoer mij via mijn vrienden alles te doen om deze uitzetting te verhinderen. Ikzelf toonde reeds tekenen van berus ting. Weet je, Bandi, misschien lukt het ons wel uit de trein te springen. In het ergste geval vertel ik aan Eichmann, dat de zionistische gedelegeerden alles geaccepteerd zouden hebben, maar dat wij de Turken over de aard van onze missie hadden moeten inlichten om on ze verblijfsvergunning verlengd te krij gen. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1961 | | pagina 3