Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voorjaarsactie goed ingeslagen bij het publiek De Wereld van WEEK-tot-WEEK Collins (Engeland) won onbedreigd de Grebbe-Motorcross WAAR IS DE VALLEI-RIKS? O V E R R E R G ELST Wanneer de vakantieganger de natuur intrekt E D E R V E E N Agenda 35e jaargang VRIJDAG 12 MEI 1961 Nr. 38 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maandcrbuurt Ederveen Renswoude Scherpcnzeel GRANDIOZE SHOW De winnende dag Vandaag start grote FOTOWEDSTRIJD SCHOONMAAK Behang 1961 Waterverf plastic Fa. J. F. Tak Duizenden toeschouwers waren er getuige van: 4 NL 087834 AMERONGEN Qetrtuuirte "EREH Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER liflfflMMfflffllin IrIWR Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lUnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent De voorjaarsactie van de Vecnendaalse Winkeliersvereniging „Handel Nijver heid", welke momenteel in volle gang is, blijkt bij het publick goed ingeslagen te zijn. Dit uiteraard tot grote voldoening van de organisatoren omdat het alijd weer moeilijk is een actie op touw te zetten die behalve aan de voorwaarde moet voldoen niet te ingewikkeld te zijn, ook een zekere mate van aantrekke lijkheid moet bezitten. Na de Klokjesweken, slagzinnenwedstrjjden en andere vormen in het verleden, heeft de Winkeliersvereniging thans een aktie gelan ceerd waarbij het publiek zelf een grote stem in het kapittel heeft. Bovendien zijn de te verrichten handelingen niet te uitvoerig, zodat er halverwege de actie reeds gesproken mag worden van een geslaagde kwartjes-wedstrijd. De min of meer officiële opening van de voorjaarsactie was de grandioze show welke de Kon. Scheepjeswolhar- monie j.l. vrijdagavond in de Hoofd straat verzorgde. Dit aantrekkelijke muzikale evenement trok enorme be langstelling en dank zij het feit dat de Hoofdstraat gedurende de show voor het verkeer was gesloten, konden de verrichtingen van de muzikanten uit stekend worden gevolgd. Inmiddels is de voorjaarsactie zijn tweede week ingegaan en het meest op vallend is de grote toeloop uit de om geving van Veenendaal. Vooral op de vrijdagavonden en de zaterdagmiddagen is het in de koopcentra enorm druk, waar-bij in het bijzonder de busdiensten op volle toeren moeten draaien. Volgende week zijn de winkels op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag tot 9 uur 's avonds open. De woensdagmiddag sluiting gaat dus normaal door. De grote vraag tot woensdag 23 mei is natuurlijk welke dag zal de winnende dag worden. Verschillende mensen zet- Al onze abonnees attenderen wij op de aankondiging op het derde blad van deze editie van de grote fotowedstrijd voor amateurs die vandaag van start gaat. Naast tal van andere pryzen, zijn er drie prachtige hoofdprijzen. De wed strijdvoor waarden e.d. zijn ver meld op het derde blad van deze editie. Redactie. Op bijeenkomst Kon. Ned. MU. t.b.v. Geneeskunst: MAAK GEEN ONDERSCHEID IN SOORTEN GEBREKKIGEN In de aula van de Landbouwhoge school te Wageningen zijn dinsdagavond op uitnodiging van de Kon. Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst afd. Wageningen en Omstreken, een tweetal betogingen gehouden met betrekking tot het stichten van verpleeginrichtin gen voor de langdurig zieke mens. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door een groot aantal personen, o.w. gemeente besturen, kruisbesturen en andere ver- plegingsinstellingen. Zoals bekend was de afdeling Wage ningen en Omstreken van mening dat de zorg voor de langdurige zieke in zuidoost Utrecht ernstig te wensen overlaat. Het bestuur had daarom een tweetal deskundigen uitgenodigd dit vraagstuk te komen inleiden voor een ieder welke hiermede direct of indirect te maken heeft. De hoofdlijnen van beide betogen waren dat men de zorg voor deze categorie mensen niet moet versnipperen, terwijl een verpleeg tehuis met 150-200 bedden gerealiseerd moet kunnen worden. Uitdrukkelijk werd gesteld dat geen onderscheid dient te worden gemaakt in de soorten gebrekkigen; zowel de lichamelijk als de geestelijk gestoorde bejaarden moeten bij elkaar gebracht worden. Na de behandeling van dit vraagstuk ontstond een levendige discussie, waar uit bleek dat de Barneveldse predikant ds. Vroegindewey reeds pogingen in het werk had gesteld om een dergelijk plan tot uitvoer te brengen. Vrije zaterdag bij Gew. Arbeids bureau Met ingang van zaterdag 6 mei j.l. is ook bij het Gew. Arbeidsbureau Vee nendaal de gedeeltelijke werktijdver korting van kracht geworden. Het bu reau is nu om de veertien dagen op zaterdag gesloten. Keus uit meer dan 1000 stalen GEEFT NIET AF. Bussen lakverf, diverse tinten, verf kwasten, borstels, bezems. Vlinderwas in dozen en los verkrijg baar. Zeemleer-sponzen enz. Hoofdstraat 106 - Veenendaal Telefoon 2576 Kleine behangboekjes zijn gratis in onze zaak verkrijgbaar. ten alles op één kaart, doen al hun ze- gels in één enveloppe en „gokken" op I een bepaalde datum. Weer anderen zijn voorzichtiger en verdelen de zegels over meerdere dagen. Om de deelnemers aan de kwartjes wedstrijd een soort prognose te geven, volgt onderstaand een tussentijdse stand van de tot en met woensdag ingeleverde zegels voor de „winnende dag" Ingezet zijn: zegels 5 mei 1657 6 mei 1921 8 mei 2189 9 mei 2170 10 mei 2644 12 mei 2190 13 mei 2716 15 mei 2242 16 mei 2332 17 mei 18 mei 19 mei 20 mei 2431 1992 1918 1374 Zou op dit moment de winnende dag gekozen moeten worden (dit is de dag waarop het aantal zegels het dichtst on der het gemiddelde ligt) dan zou dat 18 mei geweest zijn (het gemiddelde is 2136 en dus 1992 ligt het dichtst onder het gemiddelde). Zoals reeds opgemerkt is dit een tus sentijdse stand. Van de uiteindelijke uitslag valt nog niets te zeggen, daar dit geheel afhankelijk is van het aantal zegels dat nog ingeleverd zal worden vóór 23 mei. Voor de goede orde zij nog vermeld dat de „winnende dag" ook met te rugwerkende kracht gekozen kan worden door het publiek. M.a.w. op de enveloppen die men vandaag in levert kan ook 5, 6, 8 mei enz. inge vuld worden. Elk zegel dat op de winnende dag in geleverd is, krijgt een waarde van één kwartje. De einduitslag wordt woensdag 24 mei a.s. bekendgemaakt. Het meest spectacu laire aan de Grebbe- cross was ongetwij feld de zyspan-race, waarby zich talrijke valpartijen voorde den. Hier ziet men ze in actie by de be ruchte style afdaling. De Grebbe-Motorcross is gewonnen door de Engelsman A. E. Collins. Hy heeft daarmee kans gezien zyn succes van vorig jaar te prolongeren. By het ingaan van de derde ronde in de finale 500 cc verloor zyn zwaarste concurrent de ketting. Hlet was de onfortuinlijke Karsmakers uit Aalst, die de gehele middag door pech werd achter volgd en al eerder de strjjd moest staken in voorafgaande series. Eerst tegen half acht 's avonds kon de voorzitter van de Macro-Rhenen, de heer E. J. van Dam de Engels man de krans omhangen. Daarmee behoorde deze motorsportgebeurtenis van het jaar weer tot het verleden, nadat er een uitgebreid programma was afgewerkt, dat reeds 's ochtends om half twaalf was begonnen met de wedstrijden voor de junioren. MINUUT STILTE Toen de naar schatting ruim twintig duizend toeschouwers hun plaatsen hadden ingenomen rond het ruim twee kilometer lange circuit, sprak de heer Van Dom het openingswoord. Hij her dacht twee figuren, die de Macro het afgelopen jaar had verloren, namelijk de heren J. A. Leccius de Ridder en P. van Lent. In beide personen verloor de vereniging gewaardeerde medewerkers. Vooral het verlies van de heer Leccius de Ridder, die door het beschikbaarstel len van zijn terreinen de cross had mo gelijk gemaakt, drukte erg zwaar op de Macro. De heer Van Dam hoopte toe stemming te krijgen van de familie om de Grebbe-cross vanaf heden de naam te geven van „Leccius de Ridder cross". Op zijn verzoek nam het „stadion" één minuut stilte in acht. Daarna speelde de Rhenense muziekvereniging „Ons Ge noegen" achtereenvolgens het Belgische Duitse, Engelse en Nederlandse volks lied, terwijl alle deelnemers bij de start stonden opgesteld, met op de achter grond de vlagge van de verschillende naties. EERSTE VALPARTIJ De eerste start leverde al direct een valpartij op. Nog vóór dat de renners in de 250 cc klasse de fuik waren ge naderd, viel v. d. Kaij op Greeves uit Doorn. Hij sleurde drie renners, mee en kwam tenslotte zelf klem te zitten tus sen de motoren. Gelukkig liep alles goed af. Maar noch V. d. Kaij, noch Van Straten op Maico uit Rotterdam, konden deze eerste serie rijden, die een volledig succes werd voor Frans Merks op Gree ves uit Nistelrode. Alle zeven ronden van deze serie zette hij op zijn naam. De Duitser W. Peschmann op Maico lag de beide eerste ronden op de tweede plaats, doch de derde ronde kwam hij niet meer door. Pech had ook hem par ten gespeeld. Smits op Maico uit Volkel leverde een opmerkelijke prestatie. Hij lag bij het ingaan van de tweede ronde nog op de vijfde plaats, doch hij zag kans zich voor de overige ronden veilig op de tweede plaats te nestelen. D. van Heugten op Greeves uit Amersfoort werkte zich op van de tiende plaats naar de derde. De vijfde en zesde ronde kon hij dat zo houden en zijn kans op de derde plaats steeg, maar even vóór de eindstreep vertikte zijn motor het en moest hij zijn stalen ros over de streep duwen. Daardoor werd hij tenslotte vijfde. Schuurman op Maico uit Doorn profiteerde hiervan en werd nummer drie. De tweede serie op dit nummer werd gewonnen door Smits uit Volkel. Nu had Van Heugten meer geluk, vanaf de tweede ronde lag hij op de tweede plaats en hij kon zich daar handhaven. P. van Beek uit Zeist werd op Greeves derde. In de finale, een rit over zes ronden, was het weer Merks die de toon aangaf. Hij won onbedreigd met een flinke voorsprong op Van Heugten en op Smits VIJFTIEN GULDEN WAARD De Valleiriks vorige week uitgege ven by Radio Ballegoyen Rhenen is ook nu weer niet gevonden. De waarde is zodoende gestegen tot vyftien gulden. Het nummer van de nieuwe riks is Bij inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur wordt de premie a contant uitbetaald. Derde vakantiecentrum van Rotterdam geopend Het vakantiecentrum „De Ginkel" plaats biedend aan tachtig gasten en een vier hectare groot kampeerterrein te Lcersums Overberg is j.l. maandag door de Rotterdamse wethouder van sport en recreatie, de heer R. Langerak, officieel geopend. „De Ginkel" werd reeds in 1954 aan gekocht door de gemeente Rotterdam als derde vakantie-tehuis. De twee an dere zijn in Baarn en Ulvenhuot. Uit de diverse toespraken bleek dat er veel tijd en geld nodig is geweest om „De Ginkel" bewoonbaar te maken, vooral met het oog op de hygiënische voorzieningen. Ruim 73.000,was er nodig om het te maken wat het nu ge worden is, een pracht vakantie-oord, gelegen tussen twee vakantiecentra „Ginkelduin" en „Nieuw Wilgenburg". De opening werd bijgewoond door talrijke meisjes van een Nijverheids school uit Rotterdam, terwijl ook bur gemeester Martens van Leersum aan wezig was om zijn felicitaties aan te bieden. COLLECTE UITGAANSDAG OUDEN VAN DAGEN Volgende week zal er een huis aan huis collecte worden gehouden ten bate van de uitgaansdag ouden van dagen Eist. Voor de reis die in juli zal worden gehouden is veel geld nodig, rmar evenals voor gaande jaren, hoopt H comité dat door milde gaven, de oudjes van Eist weer een plezierige dag kan worden bereid. „De Instuif" vloog Op 7 mei j.l. hield de postduivenver. „De Instuif" te Eist een wedvlucht van af Maastricht. De duiven werden gelost om tien uur met z.w. wind. De prijzen werden als volgt behaald: M. Boelhouwer 1, 12, 22, 23; G. v. d. Berg 2; W. van Zetten 3, 17, 27; B. Ver vat 4; Gebr. Drost 5; W. E. van Laar 6, 16, 20, 21; T. van Laar 7; J. de Kievid 8, 15; Gebr. Brienesse 9, 19; H. B. Bou- manlü; M. Brouwer 11, 14; H. Doorn speek 13, 18; J. Swctsclaar 24, 26; M. Riemsdijk 25; Poel-Viegen 28; A. Stuy- venberg 29. (Advertentie) PROCLAMATIE De meikslytersorganisatie Z.O. Utrecht maakt bekend: Met ingang van 13 mei 1961 zullen de Vrije Melkslijters in Uw plaats van inwoning één artikel extra in hun voorraad opnemen: HENGELO S BIER De Vrije Melkslijters Organisatie beantwoordt hiermee aan een grote vraag en meent, juist nu het voor jaar en binnenkort de zomer hun in trede doen, het de dagelijks weer inkopende huismoeder extra ge makkelijk te maken. GRATIS: Ter kennismaking met het voortref felijke Hengelo's Bier bieden dé Melkslijters in Z.O. Utrecht U bij aankoop van 6 flessen (met beugel) Hengelo's bier Gratis een prachtig bierglas Hengelo's bier is heerlijk, omdat het niet gepasteuriseerd is, het is pittig, het is anders! Geniet van de heer lijke volle smaak, geniet er van met volle teugen! Belangrijk: In de pe riode tussen 15 mei en 10 juni a.s. zult U een bestelkaart van Uw Vrije Melkslijter ontvangen, waarna het bier (6 flessen a 47 ct. 1 glas GRATIS) kort daarna geleverd zal worden! die resp. als tweede en derde eindigden De definitieve uitslag op de senioren 250 cc internationaal werd: 1. S. Smits (Maico) Volkel, 6 pnt; 2. F. Merks (Gree ves) Nistelrode 9 pnt; 3. P. van Beek (Greeves) Zeist en D. v. Heugten (Gree ves) Amersfoort, beiden 13 punten. Ledenvergadering C. II. kiesver. Maandag j.l. vergaderde de C.H.-kies- vereniging. Na de gebruikelijke opening deed de voorzitter mededeling van de bestuurswijziging: de heer K. de Bonte zal als voorzitter worden opgevolgd door de heer K. G. Tiel, terwijl als secr. zal optreden de heer J. Brinkman, die de heer T. Eijffius vervangt. Besproken wei-den de voorstellen, die op de algemene vergadering van 17 mei te Utrecht zullen worden behandeld. Tot afgevaardigden werden benoemd de heren T. van Boord en K. G. Tiel. Aan het einde van de vergadering nam de heer K. de Bonte afscheid als voorzitter, waarbij hij de leden opriep om trouw te blijven aan het Chr. Hist, beginsel, ook al wisselen de personen. De nieuwe voorzitter bracht namens de kiesvereniging de heren K. de Bonte en T. Eijffius dank voor het vele werk, dat zij gedurende een reeks van jaren voor de C.H.U. hebben verricht. Namens het bestuur stelde hij voor de afgetre den voorzitter te benoemen tot ere voorzitter, welk voorstel met algemene stemmen werd aanvaard. Met dankgebed werd deze vergade ring, die een prettig verloop had, door de heer K. G. Tiel gesloten. Kind onder auto en zwaargewond Dinsdagavond omstreeks vijf uur is het 6-jarig kind van de fam. I. uit Ame rongen, bij het oversteken van de Kon. Wilhelminawcg nabij de openb. school, door een bestelauto gegrepen en tegen het wegdek gesmakt. In bewusteloze toestand en met een zware hersen schudding werd het kind naar het Ju- lianaziekenhuis te Veenendaal vervoerd. Enkele uren tevoren gebeurde er een driehonderd meter verder in de rich ting Eist een soortgelijk ongeval. Ook hier stak een kind de weg over en werd aangereden door een personenauto. Het kind kon echter zonder noemenswaar dig letsel naar huis worden gebracht. MAKEN WE OOK KENNIS MET DE BEWONERS VAN ONS VACANTIE-OORD? MERKWAARDIGE DORPSGEWOONTEN ZIJN VAAK INTERESSANT VOOR DE TOERIST. Gelukkig leven we in een tijd, dat vrywel iedereen met vacantie kan gaan. Ja, het is zelfs mogelijk om op een goedkope manier het buitenland te bezoeken. Of behoort U tot de mensen, die eerst het eigen land willen kennen? Die mooie, stille en rustige plekjes uitzoeken om een paar weken van het jaar de dagelijkse beslommeringen vergetend van een prachtige omgeving te genieten? Want een mooie omgeving is natuurlijk vereist: Strand, uitgestrekte duinen, bossen, heidevelden, rustieke land weggetjesHet zijn woorden zo uit de folders van de reisbureaux gelichtHebt U er wel eens op gelet, dat er in die propagandablaadjes practisch nooit over de bewoners van die aanbevolen landstreek wordt gesproken? En dat U daardoor mis schien, behalve met de medevacantiegangers uit de „camping", nooit kennis maakt met de bevolking van Uw vacantiegebied? En toch, als U Nederland wilt kennen, echt wilt kennen, dan zult U ook contact moeten hebben met de „oorspronkelijke" bewoners van het stukje eigen land, dat U voor Uw recreatie hebt uitgezocht. Ook al is de neiging aanwezig om in Uw vrije tijd zo weinig mogelijk mensen te willen zien, dan zult U toch ervaren, dat omgang met de plaatselijke bevolking en het mee maken van hun gebruiken en feesten ont spanning betekent, want meestal krijgt U iets typisch folkloristisch te zien, en zo'n stukje folklore, zo'n overgebleven oeroud gebruik is voor de buitenstaander erg in teressant. Laten wij U eens iets aanbeve len. En dan niet zoals de reisbureaux dat doen, maar andersook lettend op de bevolkingop de mensen. Natuurlijk nemen we U dan naar die gebieden waar het mooi is. Och, eigenlijk is Nederland overal mooi Nutslezing over zoölogie Donderdagavond 18 mei a.s. zal één van de leden van het Nutsdepartement Amerongen, ir. G. A. graaf van Alden- burg Bentinck, een causerie houden over nieuwe ontdekkingen en andere wetenswaardigheden die verband hou den met de dierkunde. Hij doet dit aan de hand van een aantal lichtbeelden. De avond wordt ditmaal in hotel Bui- tenlust gehouden. Dit is de laatste Nuts- avond van het seizoen. Concert Feike Asma en Chr. Gem. koor Asaf De organist Feike Asma en de drie koren van Asaf zullen woensdagavond a.s. een concert verzorgen in de Sint Andrieskerk. De organist zal onder meer werken uitvoeren van Jan Zwart, Buxtehude, Böhm, Handel en Mendels sohn. Het programma wordt geopend met Psalm 146 van Jan Zwart en eindigt met Psalm 138 van de organist zelf. De drie koren, het grote koor en twee jeugdkoren, zingen een aantal bekende geestelijke liederen, waaronder De Hei lige Stad van Adams en het Dominé Salvam Fac. van Giessen. DE MIDDELEEUWEN KEREN TERUG. In de buurt van Arnhem, temidden van een prachtige omgeving, ligt het plaatsje Huissen. Wie er in de buurt met vacantie is zo rond St. Jan 24 juni is meteen in de gelegenheid om een stukje Middel eeuwen te zien herleven. Op de dichtsbij liggende maandag treden namelijk de gil den weer op. Dat gebeurt ter herdenking van het beleg en het ontzet der stad. Geen feit uit de Tweede Wereldoorlog, al heeft het stadje helaas toen maar al te veel van de krijgsverrichtingen geleden, doch een gebeuren uit het jaar 1502. Karei van Gelder was toen de vijand. Huissen behoorde toendertijd bij Kleef. Deze Karei nu deed een aanval op de stad. Het zat hem echter niet glad, want de bevolking van Huissen, voornamelijk gilden, joegen de aanvallers op de vlucht. Dit feit nu is de aanleiding tot het jaarlijks optreden der Huissense gilden, gekleed in Middel eeuwse klederdracht. De schutters worden in twee partijen verdeeld: Geldersen en Kleefsen. De Geldersen gaan naar de Rijn oever. De onderdanen van Johan van Kleef brengen Huissen in staat van ver dediging. Plotseling meldt een spion de komst van de tegenstander. De stadsomroe per is de eerste, die in actie komt. Snel roept hij ieder te wapen. Reeds komt de DEENSE BOEREN LIETEN MELK IN DE GOOT LOPEN. - Duizenden Deen se boeren hebben gestaakt, omdat zy niet voldoende subsidie op de melk konden krygen. De emmers melk wer den in de goot geleegd. Alleen zieken huizen werden van melk voorzien. De aanvoer bedroeg slechts ongeveer 10°/o. DOP. Zal men weldra Russen in Moskou met dophoed en para plu zien lopen? Drie manlijke Engelse mannequins gaan op 19 mei naar Moskou om er de En gelse herenmode te propageren. GELUI. Om de bevolking de gevaren van het verkeer goed in de oren te knopen laat de burgemeester van de Canadese stand Valgary (100.000 inwoners) de klokken van alle kerken van zyn stad een kwartier lang lui den by elk dodeiyk ongeval dat zich er voordoet. Er zyn zestien kerken in Valgary en in 1960 moesten de klokken zestien maal deze opdracht uitvoeren. HISTORIE. Albert I, koning van de Baloeba's in de afge scheiden Congolese provincie Kasaï, heeft de Franse roman schrijver uitgenodigd naar zijn land te komen om er de „offi ciële en heldhaftige" geschiede nis van Kasaï te schrijven. Als honorarium krijgt Gaillard een villa met zwembad, een Italiaan se chauffeur, een Chinese kok en 8.000 francs per maand. Albert liet zich enige weken geleden tot „almachtige" heerser van zyn land kronen. Deze titel „almachtig" droegen vroegere heersers van de Baloeba's totdat in de zestiende eeuw hun ko- ni nk rij k onder de voet werd ge lopen door de naburige stam der Loeloea's. Gaillard zal dus diep in het verleden moeten duiken om de „heldhaftige" geschiede nis van de stam aan het daglicht te brengen. JALOERS. De Fransen zijn jaloers op iedereen omdat Ieder een meer exporteert dan de Fransen. Hun export bedraagt slechts 10,8 procent van hun na tionale inkomen, terwijl dat per centage voor Italië 12,3 bedraagt, voor Engeland 17,6, voor Duits land 22, voor Zwitserland 24,4 en voor Nederland 44,2! ROMAN. Er staat een nieuwe roman van Francoise Sagan, een der meest gelezen schryfsters van deze tyd, op het punt van verschijnen. De eerste oplage is 100.000 exemplaren. De omvang is 200 bladzijden. Hoofdpersonen: een man en een vrouw. Onder werp: de jaloezie. Plaats van handeling: Amerika en Parys. IMMIGRATIE. Mevrouw De Gaulle stamt af van een Neder landse familie van tabaksver bouwers, die in de zestiende eeuw naar Frankrijk uitweek, omdat de inundaties, door Wil lem van Oranje gelast om het de soldaten van Alva lastig te maken, hun landerijen onbruik baar hadden gemaakt, zo schrijft de heer Marquant in het Franse tijdschrift „Archives Nationales". SCHILDERIJ. Picasso is zijn vaderland Spanje niet vergeten, hoewel hij het nooit bezoekt (omdat hij een tegenstander van Franco is): hij heeft een van zijn schilderijen (waarde 300.000 gul den) geschonken aan de abt van het klooster Montserrat bij Bar celona. 3UN6MANS PRISHA PONTlAc OMCóA voor betere uurwerken H00FDSÏR 91 VEENENDAAL Gelderse krijgsmacht te paard aangalop- peren. Na een korte onderhandeling met een afgezant, die, vergeefs, de overgave eist, beginnen de schermutselingen, die overgaan in zware gevechten, die later op de dag buiten de stad op een geïmprovi seerd slagveld, compleet met St. Jansvuur, worden voortgezet. Tenslotte gaan vriend en vijand broederlijk samen naar het „teerhuis", de herberg der gilden. Zij vie ren dan duchtig feest. De vrouwen en de meisjes der krijgslieden bevinden zich in het restaurant „De Gouden Engel". Het feest der dames duurt zo lang, tot de man nen haar komen vertellen dat Karei van Gelder verslagen is. Een nette manier dus om te zeggen: „Vrouw, ga mee't is afgelopenMaar manlief moet ook niet te vroeg komen, want wee de man, die voortijdig de zaal betreedt. Na ge knield te hebben voor de .koningin' wordt het slachtoffer op een stoel gebonden. Pas na het betalen van een losprijs wordt de gevangene weer vrijgelaten. Of, liever ge zegd, op hardhandige wijze de zaal uitge werktHet is dan ook al te laat, als het „Karei van Gelder is verslagen" weer klinkt Rond St. Jan hebben vrijwel overal in het land merkwaardige folkloristische ge beurtenissen plaats. Eigenlijk hebben veel van die feesten niets met Johannes de Doper te maken. Veel meer is „St. Jan" een overblijfsel van het oeroude zonne- wendefeest ter ere van de god Balder. Met de komst van het christendom heeft St. Jan Balder verdreven. Daarom heten de vuren, die op 24 juni in Noord-Holland branden, St. Jansvuren. Trouwens ook in Zeeland brandt het vuur. Vogelschieten kan men in de buurt van Zutphen mee maken, terwijl men in Noord-Brabant zg. St. Janstrossen ophangt boven de deur. JULI NIET ZOZEER DE ..FEEST"-MAAND. Dat er in juli niet veel te beleven valt bij de plattelandsbevolking we doelen hier op typische filkloristische gebruiken ligt in zekere zin wel voor de hand. Juli is de oogstmaand, en overal ziet men de mensen dus op het land bezig. En zij, die de hitte van de dag hebben ge voeld, zijn 's avonds te moe om nog iets uit te richten. Toch zijn er wel plaatsen waar iets te zien valt voor de toerist. Zo bijvoorbeeld in het Noordlimburgse plaats je Heythuizen, waar in de eerste week van juli schuttersfeesten worden gehouden. Ko ning Willem III gaf destijds aan Heytr huizen de naam „klein Parijs"; dit van wege de schoonheid van het dorp. Net een plekje dus voor de vacantieganger Nadat de schutterij gekleed in prach tige kledij met muziek en tromgeroffel, gewapend met allerlei krijgstuig, te mid daguur is uitgerukt, beginnen de wed strijden op de schuttersweide. Het is een lust voor oog en oor: Vendelzwaaien, fluit- en trommelmuziek, exercitie, prijs schieten, en dat allemaal om niet geringe prijzen. Men dingt o.m. naar een wissel- medaiTle, indertijd geschonken door ko ning Albert van België, en een medaille gegeven door koningin Wilhelmina En als U toch in de buurt bent: op 12 juli bevinden „Valuas en zien vrou" zich op de grote markt te Venlo. Dit reuzen- echtpaar vermaakt daar jong en oud met zijn dansen en grollen. Het slot is, dat het echtpaar met een hartelijke kus el kaar weer trouw bewijst. Het publiek zingt dan uit volle borst „O, Susanna, wat bist du toch schoon. Ik gaan met dich de wereld rond, en stel dich dan tentoon Wanneer het Hollandse weer wat mee werktde omgeving mooi isen de bevolking zich, dikwijls in oude kleder dracht, „ten toon" stelt, zoals Valuas en zijn vrouwnu, dan geniet U driedub bel van Uw vacantie (Nadruk verboden) Oud-papieractie voor muziekver. Teneinde de kas te versterken besloot de muziekvereniging „Irene" te Eder veen tot het organiseren van een oud papieractie. De ingezetenen van Eder veen worden vriendelijk verzocht hun oud papier, kranten e.d. te bewaren, dan wordt dit door een lid van de mu ziekvereniging opgehaald. U bewijst uw muziekvereniging daarmee een goede dienst. Bromfietser kreeg klap van openslaand portier De heer v. H. uit Ederveen reed zon dag j.l. nabij de Wormshoef te Lunte- ren met zijn bromfiets. Opeens werd van een geparkeerde auto het portier geopend en dit sloeg tegen' de linker hand van de heer v. H„ die zich met een diepe vleeswond onder doktersbe handeling moest stellen. IlilMiW Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 VEENENDAAL Zaterdag 13 mei: Polio-voetbaltour- nooi aan de Bergweg, aanvang 13.30 uur. Woensdag 17 mei: Filmavond in de Korenbeurs, 8 uur. Modeshow in Eltheto, 8 uur. RHENEN Zaterdag 13 mei: Feest buurtver. M Julianastraat, 8 uur.

De Vallei | 1961 | | pagina 1