W<>ufyfou>k°uS PAUK I Amateur Mode show AAAiirrtt kom k ij ken bij Radio Ballegoye n Zaterdagmiddag voetbalt de jeugd t.b.v. de Polio-patiëntjes DIRECTEUR H. SASBURG plaats maken voor jonge generatie Burgerlijke stand KERKDIENSTEN ZONDAGSDIENST SPORTPROGRAMMA Dinsdag KOOPJES HAARBORSTEL MEÜBELBORSTEL KRAANSLANG RENSWOUDE OVERBERG Doktoren en apothekers E. J. v. ENGELENHOVEN Gevonden en verloren op woensdag 17 mei a.s. 's avonds 8 uur in geb. Eltheto TOEGANGSKAARTEN ZIJN VANAF HEDEN VERKRIJGBAAR IN ONZE ZAAK Beroepsmannequins tonen U het nieuwste op het gebied van DR ALON Handige dames laten U zien wat U met stoffen en patronen van kunt bereiken. Nu het competitieseizoen vrijwel ten einde is, komt de jeugd aandacht vragen voor een interessante sportmiddag op de terreinen van de voetbalvereniging „Veenendaal" aan de Bergweg. Daar wordt zaterdagmiddag namelijk het pupil len-voetbaltoernooi ten bate van het Prinses Beatrix Poliofonds gehouden, waar aan een tiental welpenelftallen zullen deelnemen. Ik bin niet gewend om „aap-wat he- je mooie jonge" te speule. Zoveer kenne jelui me trouwes wel ok. Binne et fet- soendelike neem ik gien blad veur me mond en ik hoop, dat ik zoodoende gien mins zoo raak dat ie dur mee zit te tobbe. Mar, in een gemeenschap as de onze gebeure nou eenmaal dinge die hoog te prijze zijn en dinge, die afgekeurd motte of helegaar niks, waar wel wat gebeurd had motte worde. Van et een braaje we wat en van et ander niks niemendal, doodgewoon omdat we al lemaal minse zijn, di« et volmaakte nou eenmaal niet in de vingertumpies hebbe en nog minder in de kop. Gezeid wordt wat gezeid mot worde en daarom begin ik deuze keer mit een kompelement. Een kompelement an de minse, die elkes jaar weer die groote toer veur de minse boove de vijf en zestig jaare op poote zette. Da's gien kleine jongeswerk. Daar mag ie volges mijn wel een bietjie van een circusdi- rikteur veur noodig hebbe,. Nee, beste minse, ik zeg niet dat et een circus is, want anderst zijn dur misschien weer die dur eige gedronge veule om thuis te blijve en dat zou ik niet op me geweete wille hebbe. Ik maak mar es een vergelijking en ik wil dur mar mee zegge, asdat dur een vracht bij komt kijke. Barge werk mot te dur veur verzet worde en dan heb ik et nog gien ins oover datum. Ik kom veurloopig nog niet op de tilleviesie, mar was dat wel et geval dan zouwe jullie mijn op et bibberkassie mit de duim en de wijsvinger oover mekander zien strijke. Ik bedoel: de peegels, die dur angerukt motte worde, om al die bejaarde minse een gezellig daggie te bezurge. Jelui hebbe misschien al een stukkie in de Vallei van de vereniging Oranje dag geleeze, dat dur een hoop geld veur noodig is. Niet alleenig veur de oudste van ons, mar ok veur de jongste, want de leste hebbe mit Kooninginnedag een traktaasje gehad. Minse, wat hebbe we et, een enkele te na gesprooke allemaal best op et me ment. Dit is gien zaak, die mit dubbel- tjies en kwarties afgedaan ken worde. De meeste in et Veen hebbe wel iemand in de nurste femielie, die dur van proo- feteert. Is et gien vaader of moeder, dan wel een opa of opoe, een oome of een tante. En hoeveul hebbe dur gien kindere, die nog kortgeleeje bin getrakteerd? Juust, daarom mot dur ruim veur de draad gekomme worde en diep in de partemenee gegreepe. Et geeve is zee- ker zo leuk as et meedoen as ie de- geene bekijkt die et moois mee magge maake. Ik zee hierboove al: dur zijn niet altijd pluime op de hoeje te zette. Dur is ok nog kritiek. Waar blijft onze nieuwe burrege- meester? Oh nee, ik geloof best, dat alles bij de gemeente gewoon deurgaat. Dat hebbe we tenminste gemorke, want ik kreeg van de week nog een mooi pompiertie in de bus, dat ik twee riks daalders veur de vuilisbak mos komme neertelle. Daar dus niet van. Mar een gemeente mot volges mijn niet te lang zonder burregemeester zitte. En waarom mot zoo iets zoo lang duure? Is dur zoon hoop keus. Of motte ze allemaal, die et greeg wille worde, es late zien wat ze dur van kunne? Zette ze die anstaande burregevaaders soms bij wijze van proef een poossie in een weggeweeid durpie neer? Ik wil niet verbloeme, dat bij mijn en veul andere de nijsgierigheid ok een woordjie meespreekt. We zijn du* alle maal een bietjie benieuwd naar. Mar an de andere kant is een vlugge gang van zake toch ok in het belang van de gemeente. As dur veur mijn een ander zou motte komme zou daar niet zoo'n hust bij zijn, mar een burre- meester is gien Wout Blauwkous. KLANDESTIENE ZENDER OPGESPOORD Op zondag 7 mei j.l. hebben opsporings ambtenaren van PTT in samenwerking met de gemeentepolitie van Stadskanaal en de Rijkspolitie van Winschoten de klandestiene zender „Arizona" opgespoord en in beslag genomen. Procesverbaal werd opgemaakt tegen de 28-jarige losarbeider J.B. te Vledderveen (Gem. Onstwedde). Uit Veenendaal zijn vertegenwoor digd: Dovo, GVVV, Kulan, De Merino's, Veenendaal, VRC en R.K. Unitas. Uit Eist: Oranje Wit en uit Renswoude: Renswoude. Er wordt gespeeld in twee poules, terwijl de wedstrijden 2 x Vh minuut duren met 5 minuten rust. De finale Amateur-modeshow in Eltheto De firma C. Diepeveen te Veenen daal heeft een amateur-modeshow ge organiseerd op woensdag 17 mei a.s. in gebouw Eltheto aan de Fluiterstraat. Een groot aantal dames uit Veenen daal en omgeving zullen hier hun zelf gemaakte japon showen, waarvoor een aantal aantrekkelijke prijzen beschik baar zijn gesteld. Na de pauze zullen beroepsmanequins de nieuwe mode to nen. VW Veenendaal organiseert Pinksterexcursie De Ver. voor Vreemdelingenverkeer heeft voor Tweede Pinksterdag 's mor gens een excursie naar het Natuurre servaat „De Leersumse Plassen" ge organiseerd. Deze excursie staat on der leiding van veldbioloog A. P. de Kleuver en is omstreeks twaalf uur 's middags ten einde. Nadere bijzon derheden hieromtrent volgen binnen kort. Ledenvergadering NCVB Donderdag 18 mei a.s. houdt de Ned. Chr. Vrouwen Bond afd. Veenendaal in hotel de Korenbeurs haar laatste maandelijkse ledenvergadering van dit seizoen. Als spreker zal optreden do minee J. Wolven van Urk met als on derwerp „De toestand in het hierna maals". Ook dames welke geen lid zijn van de NCVB worden uitgenodigd deze avond bij te wonen. FILMAVOND IN DE KOREN BEURS Woensdagavond 17 mei a.s. komt de bekende cineast Piet van der Ham een filmavond verzorgen in de bovenzaal van hotel De Korenbeurs, welke vooral voor de amateur-smalfilmers bijzonder interessant zal worden. De heer v. d. Ham die in zijn onderduikerstijd uit verveling ging filmen, werd na de oor log beroeps-cineast. Naast dat hij deze avond over zijn filmcarrière zal spre ken en eventuele vragen beantwoorden, vertoond hij enkele interessante films, o.a. „De smalle band", „Gaslucht" en „Amoureus Intermezzo". De toegang tot deze avond is gratis. wordt om ongeveer kwart voor zes ge speeld tussen de winnaars van iedere poule met als inzet een beker, die be schikbaar gesteld is door het gemeente bestuur van Veenendaal. Naast een versnapering van een plaatselijk zuivelbedrijf, krijgen alle deelnemers ook nog een herinnerings oorkonde van het Landelijk Comité. De opbrengst van het toernooi is be stemd voor de Polio-patiëntjes, zodat de spelertjes op een grote belangstelling rekenen. Voor het weekeinde staat verder op het programma de wedstrijd VALKEN- HEIDE KULAN. Dit is de laatste wedstrijd van de SKF'ers, die er j.l. zaterdag helaas niet in slaagden de pro motiewedstrijd te winnen. Deze ont moeting is van weinig belang en Kulan moet in staat geacht worden het seizoen af te sluiten met een overtuigende over winning. Zaterdagavond is de tweede ronde in het nederlaag-toernooi van GVVV. De Buurtlaanbewoners komen dan uit te gen HOLLAND, zodat het aan spanning zeker niet zal ontbreken. Strijd der kampioenen op de Wageningse wielerbaan Op 14 mei a.s. opent de Wageningse wie lerbaan haar poorten voor het seizoen 1961. Met trots brengt de directie een pro gramma dat wel het beste is wat na de oorlog op deze wielerbaan werd gegeven. Het wordt een landenontmoeting HOL- LAND-BELGIE. Als vertegenwoordigers voor beide landen zijn de beste baanren ners van elk land gecontracteerd. Voor Nederland starten: Peter Post, Jan Derk- sen, Martin Wierstra, en Adri van Hou- welingen. Voor België: Paul de Paepe, Leo Proost, Jos de Backer en Louis Sterkx. Het wordt een gemengd programma d. w.z. achter motoren, sprintwedstrijden, klassementwedstrijden, afvalwedstrijden en tijdrace, zodat iedere toeschouwer, die aan een bepaalde wedstrijd de voorkeur geeft, aan zijn trek komt. Achter motoren komen uit: de Nederlandse kampioen Mar tin Wierstra, de ex-wereldkampioen en huidige Belgische kampioen Paul de Pae pe, de ex amateur-wereldkampioen Adri van Houwelingen en de Belgische vedette Leo Proost. Op de andere onderdelen ko men uit: Peter Post, die wel de Koning der winterbanen wordt genoemd en op het ogenblik 's werelds grootste baanren ner is, de veelvoudige en ex-wereldkam pioen Jan Kerksen, de Belgische sprint kampioen Jos de Backer en Louis Sterkx, verleden jaar een zeer succesvol amateur; hij werd o.a. tweede in het wereldkam pioenschap en tweede op de Olympische spelen in Rome. Al met al een zeer goed programma, met recht een strijd van kam pioenen. mooi gelakt hout goed gevuld met nylon een extra sterke borstel voor rv QQ slechts groot formaat glad plat hout sterke fibre vulling 1.00 nu solide rubber kraanslang met verstelbare sproeier A OC nu koopjesprijs Alleen dinsdag 16 mei Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 Opbrengst kollekte De onlangs te Veenendaal gehouden kollekte voor het Zonnehuis heeft een bedrag opgebracht van 2869,Vanaf deze plaats brengt het comité een ieder die hieraan heeft meegewerkt, hartelijk dank. Vrije zaterdag voor gem.-personeel In verband met het feit dat voor het gemeentepersoneel van Renswoude de gedeeltelijke vrije zaterdag is ingevoerd, zal de gemeentesecretarie op zaterdag morgen van 9-12 uur uitsluitend ge opend zijn voor het doen van aangifte van de burgerlijke stand. Paard verongelukt Zondag is het paard van de land bouwer H. F. te Overberg, zodanig in het schrikdraad verward geraakt, dat het dier onmiddellijk overgebracht moest worden naar de Veeartsenijschool te Utrecht. De verwondingen - gescheurde pezen en een diepe vleeswond - waren echter van dien aard dat er geen hulp meer geboden kon worden en het paard moest worden afgemaakt. TOEKOMST VOOR DRAAG VLEUGELBOTEN Eerder dan men denkt zullen door gasturbines voortbewogen draagvleugel boten 300 tot 400 passagiers met een snelheid van 180 km per uur over de Atlantische Oceaan voeren, meldt het maandblad PM in het meinummer. De Amerikaanse bouwers van draag vleugelboten verwachten dat de over tocht goedkoper zal zijn dan met vlieg tuigen en gewone schepen; daartegen over zullen de passagiers over minder comfort beschikken. Een stormachtige zee zal niet in staat zijn het tempo van de schepen te ver tragen, tenzij de golven meer dan zes meter hoog worden. In 93 van de tijd zijn de golven op de Noord-Atlantische Oceaan echter lager. Volgens deskundigen van de Ameri kaanse marine zijn draagvleugelboten door hun grote snelheid en wendbaar heid, wellicht ook het beste wapen in de strijd tegen atoomduikboten. nET irriterende geluid van de tele foon is goed en wel weggestorven of er wordt voor de zoveelste maal op de deur geklopt. De man achter het bureau richt zijn blik op de deur, roept „binnen" en staat dan oog in oog met een jongen van een jaar of zestien. Hij is het kenmerk van een groot deel van de hedendaagse jeugd: tweekleurige schoenen, felgekleurde sokken, smalle broekspijpen en een nauwzittend jasje. Terwijl zijn be geleider, een maatschappelijk wer ker, de formaliteiten afhandelt, kijkt hij eerst zoekend rond en zuigt zijn blik dan vast aan de man achter het bureau - hij weet, van die man is hij afhankelijk zolang hij in het Obser vatie- en Opvangsentrum „Kamp Overberg" verblijft In zijn nog jonge leven heeft hij al meer van die mannen ontmoet en bij voorbaat koestert hij een menge ling van antipathie en vrees. En dan ineens het woordelijk contact tussen die twee. Of hij hier roken mag, vraagt de jongen en je kunt zien dat hij op het onverbiddelijke „neen" al gerekend heeft. Hoe heel anders is het antwoord dat hij van de „grote baas" krijgt. „Natuurlijk jongen, heb je sigaretten bij je? Steek maar op". Er valt plotseling iets van de jongen af - hij voelt zich als het ware op gelucht. Die man, die hij nu zo af kerig en vreesachtig had bekeken, die man zou zijn vader knnnen zijn- Zijn tred was lichter toen hij naar de wacht ging om opgenomen te worden. Dit voorval in het leven van een ons onbekende jongen, speelde zich af in het eenvoudig doch smaakvol ingerichte kantoor van directeur H. Sasburg, van het Observatie- en Op vangcentrum „Kamp Overberg" te Overberg. Een rijzige, vitale man die eind deze maand met pensioen gaat, of zoals hij dat zelf uitdrukt „plaats gaat maken voor de jongere genera tie". Hij is een typisch man, een gebo ren redenaar (hoeft geen ogenblik naar zijn woorden te zoeken) recht vaardig streng waar en wanneer dat nodig is, maar ook een man die in een ieder die in het leven gestrui keld is, een medemens ziet. Hij ver afschuwt de categorie mensen welke zichzelf op de borst slaan en de ont spoorden nawijzen. Hij verafschuwt hen die het woord „Boefjeskamp" gebruiken, omdat zij niet weten welk een ellende van verwaarloosde kin deren, jongens zonder ouders, en woord ió aan noem maar op, achter de toegangs poorten schuil gaat. „Laat niemand oordelen, vóórdat hij beseft wat hier gedaan wordt'", is zijn felle reactie. En de scheidende directeur is be voegd om een dergelijke uitspraak te doen, want vanaf zijn twintigste jaar verkeert hij met hen die in de maat schappij over de streep zijn gegaan. Zegge en schrijve vijfenveertig jaar van zijn leven heeft hij, met uitzon dering van de militaire dienst, de somberste kant van het mensen bestaan van a tot z leren kennen. H. Sasburg was 20 jaar toen hij in 1916 aan de Rijkskweekschool in Middelburg slaagde voor onderwij zer. Hij had goed en wel een baan gevonden toen hij in 's konings wa penrok stapte en tot 1919 als officier zijn plicht vervulde. Het werk lag in die dagen niet voor het opschep pen zodat hij een vakature bij het Gevangeniswezen (de koepel in Arn hem) direct aannam. Hier werd hij onderwijzer en uit die periode staat hem nog altijd het geval van de 56-jarige gevangene, die hij in re cordtijd lezen en schrijven leerde, helder voor de geest. Het salaris was niet hoog en daar om rookte hij niet, ging nooit uit maar studeerde wél. Het was een grote overgang voor hem, maar zijn stelregel was altijd: leren aanpassen en dank zij zijn volharding lukte hem dit. Later kwam hij in Alkmaar terecht bij het Opvoedinswezen en daar ervaarde hij dat je als mens tct op de ruggemerg uitgekleed wordt alvorens je je plaats als persoon ge vonden hebt. „Ik stond daar als jong broekje en dan merk je wel dat je eigenlijk niets bent. Je moet je in spelen en invloed zien te krijgen", zegt hij, als hij aan die tijd terug denkt. Voor velen van zijn collega's was het dan ook: ik kwam, zag en ver dween. Zo niet de Jonge Sasburg, hij voelde langzamerhand dat hij contact met zijn pupillen kreeg en straffen hoefde hij zelden. Alkmaar verwisselde hij in 1921 voor Leiden, waar hij ook in het huwelijk trad, en in 1926 werd hij weer overge plaatst naar Balkbrug. Zes jaar later werd zijn standplaats de Kruisberg in Doetinchem, waar hij de moeilijke oorlogsjaren doorbracht. Op 1 april 1945 kwam hij bij de B.S. terecht en kreeg pas vijf jaar later, in 1950, ontslag uit de militaire dienst. Op 1 oktober van dat jaar deed hij zijn intrede in Kamp Over- UW ADRES VOOR CETALAC VERVEN (Ingezonden) In het kort wil ik iets schrijven over en voor jongens die de leeftijd bereikt hebben van 18 jaar. Op deze leeftijd zullen de jonge men sen plotseling een oproep krijgen om voor de keuring te verschijnen. Wij vinden het heel normaal dat iemand gekeurd wordt. Een jaar na de keuring zullen zij in werkelijke dienst geroepen worden om de plichten van het vader land te vervullen. Met zeer veel ge mengde gevoelens zal men gehoor geven aan deze oproep. Voor de ouders is het ook geen lolletje dat zij hun zoon voor 18 of 21 maanden aan het vaderland zullen moeten afstaan. Hoewel onze voorouders het zelf gewild hebben. Het klinkt zo simpel als een jongen zegt, nou het is zover hoor. Och ja, het is maar voor 18 of 21 mèanden. Men denkt er niet verder over na, maar toch is het wel degelijk iets waarover je na moet denken. Menigmaal heb ik war-cemeteries be zocht o.a. in Oosterbeek en Groesbeek. Als men ervoor staat ziet men onafzien bare rijen witgeverfde kruisen. Het is een voorrecht dat wij in een vrij land mogen leven en werken. Voor deze vrijheid hebben zij, die in de bloei des levens waren en nog veel van het leven te verwachten hadden, hun leven gelaten voor het vaderland, opdat wij in vrijheid zouden kunnen leven. Welk een zware prijs hebben zij voor de vrij heid van hun land en volk moeten be talen. Ik veronderstel dat degene die krijgs gevangen gemaakt zijn of burgers die in Duitsland in kampen hebben moeten werken, afgebeuld zijn door de vijand. Wat zal er door deze mensen heenge gaan zijn. Vele kunnen het niet meer navertellen cf willen op dit punt niet meer met het voorbije geconfronteerd worden. Ook zij die in het heetst van de strijd waren, zullen wel gebeden hebben ook al geloofden ze nergens in, allen met de gedachte van je kan het niet weten misschien helpt het wel. Inder daad, nood leert bidden. Velen zullen misschien een schietge bed gepreveld hebben om lang te mo gen leven. Hoevelen zullen gebeden hebben toen zij ten strijde trokken, Heere geeft gij mij toch de kracht als ik voor de lopen sta. Het klinkt allemaal heel aardig, maar wat zal er in deze jongens omgegaan zijn toen de vijand oprukte om hun verdedigingsstellingen onder de voet te lópen. Zal de angst hun niet naar het hart geslagen zijn. Zullen zij op dat ogenblik niet gedacht hebben aan alles wat ze voor het vaderland zouden moeten achterlaten. Ze hebben alles verloren om ons een vrij leven te waarborgen. Wij zijn het al weer bijna vergeten. Het is al weer 20 jaar ge leden. Wij vergeten het, maar de ge liefden van hen die vielen zullen het nooit vergeten. Het zal altijd in hun geheugen gegrifd blijven. Door hun le ven voor het vaderland te laten, behoe ven wij niet in ballingschap te leven. Zij brachten het grootste offer, hun leven. Wat zal de toekomst brengen mogen, voor ons die thans het vaderland die nen, zullen wij voor het land en volk moeten strijden? Wat een ellende brengt een oorlog met zich mee? Als de vijandelijke vlieg tuigen boven onze hoofden cirkelen, terwijl ze hun vernietigende lading zul len uitwerpen, om al hetgeen onder hun bevindt te vernietigen. Ja zelfs met de aardbodem gelijk te maken. Wat zal er dan omgaan in de ouders, die kleine kinderen hebben. berg, waar hij ruim vijf jaar later tot directeur werd benoemd. Eind deze maand is het dan zover dat hij van een welverdiende rust gaat genieten en we weten zeker dat zijn jongens hem zullen missen. Een prachtig beeld geeft hij wanneer we hem vragen of zijn werk in al die jaren moeilijk is geweest en wat de beste manier is de misdeelde en ont spoorde jeugd te helpen: „Kijk als je een koppel kippen hebt en er is er één bij die gewond is, dan wordt ie afgepikt. Volgens de natuurwetten wordt ie gekraakt en dat is nou in de mensenwereld net zo. Vroeger ging men zo'n mens iso leren, men sloot hem op, maar was daarmee het probleem opgelost? Nee! Toen men de gruwelijkheden van de concentratiekampen had leren ken nen kwam er een mildere stemming boven. Van het gesloten systeem van vroeger werd overgegaan op het open systeem. Meer en meer werd het menselijk element gezocht en vooral de laatste jaren deden de psychologen en psychiaters hun in trede bij de kinderbescherming. Men zei niet meer alleen: zo dat heb je dus gedaan en daarom moet je daar zolang voor boeten, neen, men ging zich afvragen waarom heeft die jon gen dat gedaan. Het menselijk ele ment ging de boventoon voeren en kijk, daar ben ik blij om". In het Observatie- en Opvangcen trum „Kamp Overberg" komen jon gelui zowel uit zwak-sociale gezin nen als uit de beste kringen. Er zijn er bij die heel alleen op de wereld staan en die het in hun pleeggezin niet kunnen vinden. Er zijn 5-jarige HBS'ers uit intellectuele kringen, die bij hun ouders geen begrip meer vonden en even de juiste richting kwijtraakten. De structuur van de maatschappij weerspiegelt zich in dergelijke centra. Directeur Sasburg heeft tien jaar in Overberg gewerkt, soms veertien uur per dag. Er waren jaren bij dat hij 359 jongens zag ver trekken en 357 weer komen en altijd konden zij op hem rekenen. Dat hij nu gaan moet, doet hem, hoewel hij er niet voor uitkomt, aan de ene kant pijn, maar aan de andere kant beseft hij dat alles stroomt, dus ook de systemen om deze jeugd te hel pen. En om die reden neemt hij af scheid om plaats te maken voor de jongere generatie. Zijn hart zal ech ter bij hen blijven, waartussen hij bijna een halve eeuw heeft geleefd. VEENENDAAL Geboren: Jan z.v. R. van Gesink en L. van de Weerd; Johannes z. v. J. J. F. van Sas en E. H. J. Gerritsen; Johanna Maria d. v. H. A. M. Bosgoed en M. A. J. Beu- wer; 'Johannes z. v. A. G. Schoeman en M. P. Kroeze; Klasina Hermina d. v. W. Huiberts en A. J. Jansen; Bernardina Antonia Maria d. v. A. C. M. van Haaren en F. M. Thielen; Cornelia Maria d. v. J. van den Brink en J. A. Werkman; Mar- cellinus Petrus z. v. W. J. M. Ebbers en A. C. Motshagen. Ondertrouwd: H. Beijer en M. van den Brandhof; G. van Wijk en S. de Fluiter; H. Hendriksen en A. J. van Kruistum; B. Schuurman en H. Hazeleger W. Kroes- bergen en G. van de Bovenkamp; H. van Beek en C. Lieftink; R. van Zwetselaar en A. G. T. Hardeman. Gehuwd: M. Scholten en G. van Enge lenburg; G. Drost en G. van Manen; A. Kelderman en H. van Engelenburg; H. C. van Dalen en W. G. Geurtsen. Overleden: Teunis van Barneveld, oud 71 jaar, echtg. van: J. C. F. Koekkoek; Arris Achterberg, oud 75 jaar, echtg. van W. Pol; Jan Adrianus Rompes, oud 79 jaar, echtg. van P. Kemink; Cornelis Leonardus Bruijs, oud 47 jaar, echtg. van A. J. van Barneveld. AMERONGEN Ondertrouwd: A. G. C. Kwint en J. C. van Ingen. Gehuwd: A. P. van Emden en J. Niessen. EDERVEEN Geboren: Elizabeth d. v. B. J. van Beek en L. Stomphorst; Otto z. v. G. Hendrik sen en P. Verwoert. Ondertrouwd: C. J. van de Kraats en A. van den Born; D. W. A. van den Bosch en E. G. Davelaar; J. Diepeveen en H. C. van den Top. G. Verhoef en F. G. Zand bergen, Veenendaal. Overleden: Willemijntje van Nellestijn, oud 65 jaar e.v. A. J. van der Scheur, Vee nendaal. SCHERPENZEEL Geboren: Dirk z. v. D. van Dijk en J. H. J. Gaasbeek; Hermina Margaretha Hil- degonda d. v. W. C. van Vulpen en A. Hatzmann. Gehuwd: T. H. de- Koning en J. van Bruggen; G. Ch. Vonk en J. C. van Gin- kel. Overleden: E. Dijkstra, wed.naar van G. ten Cate; J. J. Veldhuizen, wed.naar van T. Pater; C. v. d. Vliert, echtg. van J. v. d. Brandhof. Ingekomen en vertrokken AMERONGEN Ingekomen personen: A. Knoop van Apeldoorn; J. D. Postema van Soest; H. J. Wijnand van Utrecht; R. W. van Viegen van Rhenen; C. Beetz van Vlissingen. Vertrokken personen: N. van Verseveld naar Lienden; E. W. Goossens en H. F. Goossens naar Bleiswijk; J. Heijmans naar Wageningen; J. K. van Hezik naar Til burg; B. J. de Pree naar Amsterdam; E. C. C. Kerkhoff naar Zeist. Zal een piloot er niet bij nadenken wat een leed er ontstaat na het uitwerpen van zijn vernietigende lading. Welk een verantwoordelijkheid dra gen de politici die aan de touwtjes trek ken. Moge HIJ hen wijsheid geven die op zulke hoge en belangrijke posten geplaatst zijn. Zij strijden alleen de koude oorlog, doch de jonge dienstplichtige soldaten zullen de bloedige strijd moeten strij den, die de meesten van hen niet zullen overleven. Misschien zullen ook wij, hetgeen niet te hopen is, de wapens ter band moeten nemen, om op onze beurt onze krachten en energie aan het vaderland moeten afstaan. In tijd van oorlog zullen ook onze pi loten hun bommen met grote hoeveel heden laten vallen. Zal er niets door hun heen gaan? Ik vermoed stellig van wel maar zij zullen zich moeten realise ren: Befehl ist befehl. Welk een ellende zal dit teweeg bren gen, temeer daar de wapens en bgstrij- dingsmiddelen van dien aard zijn, dat weinigen deze krachttoer zullen over leven. Hoevelen zullen niet verminkt uit de strijd komen. Hoevele weduwen en wezen zullen er dan zijn. Gelukkig dat niemand het weet. Vele denken: Een oorlog, dat zal ik wel niet meer meemaken. Maar wie weet hoever het onheil nog van ons vandaan ligt. Alleen HIJ weet het, die de hele wereld in zijn hand heeft. Het is te hopen dat onze kinderen nooit een cemetery zullen behoeven te bezoeken, om te zien waar de laatste rustplaats van hun vader is. We gaan een eventuele oorlog in als rammen die naar de slachtplaats gaan om de schapen en de lammeren van de dood te redden, die hen alle zeer nabij is. Dit alleen kan een man en vader de moed geven te strijden en zijn leven te geven om het nageslacht van een moge lijk ballingschap te bewaren. Als de kegels fluiten aan het front en zijn strijdmakkers naast hem sterven, terwijl hun laatste woord nog een naam is van wie zij intens veel houden hun vrouw. Zal dan een panische schrik zich dan niet van hem meester maken. Zal hij dan niet denken aan zijn vrouw en kinderen. Menig soldaat zal dan wel een schiet gebed bidden. Heer geeft gij mij de kracht, wanneer ik voor de vijandelijke lopen sta, om als een moedig man te sterven. Het is voor ons mensen vaak onbe grijpelijk dat Hij de hele wereld in zijn hand heeft. Wij zullen het wel nooit kunnen begrijpen, wij moeten er echter in berusten, hoe moeilijk het vaak ook is. Wij staan met onze beide benen in de realiteit van het leven met al zijn hard en wreedheden. Ik zou willen zeggen: Indien mogelijk laat deze wreedheden aan ons voorbij gaan. Ik ben van me ning dat iedereen dit zou wensen. Wij vervullen onze dienstplicht, om het noodzakelijke kwaad tegen te hou den en eventueel te bestrijden, hetgeen velen het leven zou kunnen kosten. Wij zeggen het leven is lang. In tijd van oorlog zijn de jaren weken, de maanden dagen, de uren minuten en de minuten onderdelen van seconden. A. J. Evers, Veenendaal Dpi. Mil. VEENENDAAL Oude Kerk (Eltheto) 9 uur ds. P. P. J. Monster van Barneveld (westwijk), 10.30 uur ds. P. P. J. Monster (mid- denwijk), 5 uur ds. C. van den Berg van Kesteren. Julianakerk 9.30 uur ds. P. de Jong, 5 uur ds. J. Vermaas. Vredeskerk 9 en 10.30 uur dr. A. A. Koolhaas van Amersfoort, 5 uur ds. A. Wisgerhof. Sionskerk 9.30 uur ds. J. Vermaas, 5 uur ds. P. de Jong. Veeneind 3 uur ds. C. van Viegen van Overberg. Dijkstraat 2.45 uur dhr J. M. Meijer. Ger. Kerk Petrakerk 9.30 uur ds. Van Enk, 5 uur ds. Overduin, zaterdag avondstilte 7.30 uur. Ger. Kerk Vaartbrug 9.30 uur ds. Over duin, 5 uur ds. Van Enk. Ger. Kerk geb. O.C.B. 9 en 3 uur ds. Smelik. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 uur leesdienst, 3 uur ds. Kok van Ede. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 en 5 uur ds. Keuning. Sionskerk 3 uur ds. Keuning. Ger. Gem. syn. geb. O.C.B. 10.40 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. in Ned. Fluitersstraat 9.30 en 5 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Thoden van Velzen van Apeldoorn. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst, 12 uur zondagsschool, 6.45 uur open luchtsamenkomst, 7.30 uur verlos singssamenkomst. R.K. Kerk Salvatorkerk, Patrimonium laan 7.30 en 9.30 uur H. Mis, 7 uur Lof. Willibrordkerk, Nieuweweg 8 en 10.15 uur H. Mis, 5 uur Lof. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 9 en 10.30 uur ds. Bos, 5.30 uur ds. Goedhart, bed. H. Doop. Veeneind woensdag 17 mei 7.30 uur ds. Dorsman van Staphorst. RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 uur ds. Van Dijk van Nieuwerkerk a/d IJssel. Herv. Gem. 10 uur ds. Dijkstra, 6.30 uur ds. Kooreman. Prot. Bond geen dienst. ,Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. Volten. Ger. Gem. syn. 10 en 5.30 uur leesdienst. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst, dinsdag 16 mei 7 uur ds. Van Dijk van Rijssen. ELST Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. Steke lenburg. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur ds. Dorrestein van Opheusden. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur lees dienst. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Wisgerhof van Veenendaal, 6.30 u. kand. Broek huis van Lunteren. Oud Ger. Gem. woensdag 17 mei 7 uur de heer Van Prooyen van Ede. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 9 en 10.30 uur ds. Van Viegen, 6.30 uur ds. De Jager (H.D.) Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst, dinsdag 16 mei 7 uur ds. Toes van Kinderdijk. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Schipper. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 7 uur leesdienst, donderdag 18 mei 7 uur ds. Mieras van Krimpen a/d IJssel. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Klootwijk. Ger. Kerk 10 uur ds. Couvée, em. pred. te Bennekom, 6.30 uur ds. Engelkes van Amersfoort. Vrijz. Herv. geen dienst. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk 10 en 5 uur ds. De Jager. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Zwaan. Prot. Bond 10.15 uur dra. Klomp van Laren. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 10 en 5 uur ds. v. d. Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Molenaar. VEENENDAAL: Dr. G. Annot, tel. 3198. APOTHEKER: vanaf zaterdagmiddag 6 uur Apotheek Zuidersma, Hoofdstraat 53, Tel. 2123. RHENEN: Dr. Almekinders, tel. 432. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: Dr. Bakker te Leersum, tel. 03434-495. EDERVEEN, DE KLOMP, RENSWOUDE: Dr. Hey te De Klomp, tel. 08387-200. SCHERPENZEEL: Dr. Renken, tel. 03497- 250. VOOR SPARTA BROMFIETSEN EN ONDERDELEN Overberg - Telefoon 03431-333 VEENENDAAL Gevonden voorwerpen van 3 t.e.m. 9 mei 1961. Zilveren broche; muntbiljet van f 2,50; zwart hondje; bankbiljet van 10,-; groene jongerjspantalon; bos sleutels; blauwe plastic bal; donker blauwe pet, witte fietspomp, zwart zakboekje inh. 100 postzegels a 4 cent en 100 postzegels 12 cent; blauwe kinderstep, wit kinder schoentje; aansteker; grijze rechter heren handschoen; rode portemonnaie inh. f4,70; postduif ring no. 96922960; broche met steentjes; damesring met rode steen; uit laat bromfiets. Verloren in dezelfde periode: Zwart bruine pincher; zonnebri| met gouden montuur merk „Polaroid"; bruin suêde herenjasje; oud Hollandse broche; paraplu; 2 handelaars kentekens en belastingkaart; bruin lederen damesportemonnaie inh. 5,zilveren armband; geruit linnen re genkapje; solex trapper. Hoofdstraat 61-65 VEENENDAAL Telefoon 3081

De Vallei | 1961 | | pagina 2