Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Schitterende touristische route door de Utrechtse heuvelrug MULDER Vereniging De Utrechtse Heuvelrug ontwierp: Nieuws uit de omgeving Staatsbosbeheer gaf toestemming voor excursie naar de Leersumse plassen Extra betalen voor vakantiereizen met bestelwagen Reconstructie Veenendaalsestraat tussen Eist - Veenendaal vóór oktober gereed SCHERPENZEEL AMERONGEN OVERBERG Wat nu weer 35e jaargang WOENSDAG 17 MEI 1961 Nr. 39 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel SPECIALE PICKNICKPLAATSEN MET ALLE COMFORT ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN WIJ TOEGANKELIJK FISCUS ALS LACHENDE DERDE X.j- Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W- F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bi) de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprjjzen op aanvraag Minimum per advertentie ƒ4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden ƒ1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent De nog jonge vereniging De Utrechtse Heuvelrug - opgericht op 3 september 1959 - heeft een schit terende toeristische route uitgezet in de natuur rijke gebieden, behorende tot de Utrechtse Heu velrug, die zich uitstrekt van Baarn tot Rhenen. Maandagmiddag hebben een twintigtal journa listen en redacteuren uit de provincie deze eerst geborene' van de vereniging met eigen ogen kunnen aanschouwen tijdens een persexcursie langs een gedeelte van de uitgezette route en het lijdt geen twijfel dat het bekende gezegde „een goed begin is het halve werk" ook op deze eerste Heuvelrug-activiteit zonder meer van toepassing is. De route-aanduiding is volledig, de gekozen wegen onderscheiden zich kwalitatief vrijwel niet van de hoofdwegen en ook toeristisch gezien heeft men de mooiste plekjes van de Heuvelrug uigebuit. Het is echter niet alleen gebleven bij rijen-volgens-de-bordjes, integendeel in de route van ongeveer 100 km. zijn twee splinternieuwe picknickplaatsen, met alle comfort waar de toe rist zijn auto veilig kan parkeren en waar zelfs tot zonsondergang een tent mag worden opgezet. GROTE MASSA OPVANGEN Wat is de vereniging De Utrechtse Heuvelrug en met welk doel is zij op gericht, vragen welke natuurlijk aan de orde kwamen alvorens de p'ersmen- sen in hun auto of op de scooter stap ten om aan de excursie vanaf het ge meentehuis Jagtlust te Bilthoven te beginnen. De gebeurtenissen welke hebben ge leid tot het oprichten der vereniging zijn in het kort als volgt te omschrijven. In november 1954 werd op initiatief van de stichting „Het Utrechts Landschap" door het Prov. bestuur van Utrecht een werkcommissie in het leven geroepen, die tot taak had maatregelen te bestu deren ter bescherming van het natuur schoon op de Utrechtse Heuvelrug - het bosgebied dat zich uitstrekt van Baarn tot Rhenen - in het kader van de re creatie. Op een van de hieruit voortvloeiende bijeenkomsten van eigenaren van bos- ROUTEKAARTEN Van de Heuvelrug-route zijn han dige routekaarten verschenen die gratis verkrijgbaar zijn bij alle ANWB-kantoren en -agentschap- pen en alle VVV-bureaus in Ne derland. gronden in het gebied van de Utrechtse Heuvelrug werd besloten een voorlopig werkprogramma op te stellen en werd een bestuur gevormd. Het hoofddoel dat de vereniging zich stelt is het instandhouden en bevorde ren van de schoonheid van de Utrechtse Heuvelrug, direct gevolgd door een goed geleide recreatie in dit gebied. Na een periode van oriëntering, voorbereiding en overleg is het thans zover dat de vereniging met haar eerste activiteit voor de dag is gekomen: een heuvelrug route door de mooiste gedeelten van de aan natuurschoon zo rijke Utrechtse Heuvelrug. Het doel van dit project is een lei dende en spreidende invloed uit te oefenen op de stroom van recreatie zoekenden, die in steeds toenemen de mate het gebied van de Utrechtse Heuvelrug bezoekt. BENNEKOM: Op Hemelvaartsdag is in Bennekom het 57ste concours hip- pique gehouden van de vereniging tot bevordering van de paardenfokkerij in Gelderland. Ondanks het gure weer be stond hiervoor weer grote belangstel ling, zodat naar schatting een zeven duizend mensen naar de verrichtingen van amazones, ruiters en paarden ge keken hebben. DRIEBERGEN: De trainingen op de fraaie skelterbaan in Driebergen zijn in volle gang. Vooral op de speciale trainingsavonden van de Skelterclub Midden Nederland is het druk. Tegen een geringe vergoeding kunnen ook be langstellenden deze avonden bijwonen. BARNEVELD: Het ministerie voor maatschappelijk werk heeft het ge meentebestuur van Barneveld gevraagd medewerking te verlenen voor de bouw van een aantal woningen ten behoeve van de huisvesting van Ambonese ge zinnen. Het is de bedoeling dat de wo ningen (36) door de gemeente worden gebouwd en daarna aan het rijk worden overgedragen. DOORN: In de eerste week van juli wordt in Doorn een sportweek gehou den welke heel gewijd is aan de Doorn- se sportjeugd. Na een gemeenschappe lijke mars door het dorp op zaterdag 1 juli, zal de burgemeester de officiële opening verrichten. EDE: Bij een door het provinciaal bestuur van Gelderland gehouden ver keerstelling, uitsluitend op alle wegen van de provinciale wegenlijst, is geble ken dat het gedeelte tussen Ede en de Driesprong het drukst is. Per dag pas seerden hier gemiddeld 2944 voertuigen. assurantiekantoor KERKE WIJK 167 •TEl.5000'VEENENDAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company ol North America Financiële middelen Dit project ten dienste van de toerist heeft geld gekost, veel geld zelfs, want tijdens de persexcursie deelde de voor zitter van de vereniging, de heer K. Fa- bius, burgemeester van De Bilt, terloops mee dat alleen al met de aanleg van de (uM* s «s** SsS. SSSXtM Dit wil zeggen dat men hier het bermtoerisme zoveel mogelijk wil weren om die mensen die van echte stilte in de natuur willen genieten, een kans te geven. Ook het niet aanwezig zijn van geschikte wegen, zou een belemmering geweest zijn twee picknickplaatsen - één op De Treek in Leusden en één nabij het vliegveld Soesterberg - een 80.000 gul den gemoeid was. De financiële middelen worden geput uit bijdragen van rijk, provincie en di verse gemeenten, „maar het zou billijk zijn als ook de grote steden in het wes ten van ons land financiële steun zou den verlenen", zo verklaarde burge meester Fabius. „Tenslotte zitten wij aan de randstad Holland en het leeu wendeel van de toeristen in onze stre ken wordt gevormd door de mensen uit het dichtbevolkte westen". Voor de toekomst zag de heer Fabius een geweldige recreatie-explosie door de invoering van de vrije zaterdag, waardoor hoe langer hoe meer mensen recreatie gaan zoeken. „De boseigenaren van de Utrechtse Heuvelrug gaan deze recreatie niet uit de weg, maar pro beren deze te leiden en in goede banen te houden". Stil gebied Hoewel én in het documentatiemate riaal en tijdens de excursie steeds ge sproken werd over de Heuvelrug „zich uitstrekkende van Baarn tot Rhenen", moet het voor de zuidoosthoek van de provincie Utrecht (met name Ameron gen, Eist, Rhenen) opvallend zijn dat de route beperkt is gebleven tot Leersum. Op een vraag van een der aanwezige journalisten waarom de route niet is doorgetrokken naar Rhenen via Eist en Amerongen, waar toch ook een prach tige natuur is, werd geantwoord, dat het gebied tussen Leersum en Rhenen voor lopig aangemerkt wordt als ,stil gebied'. Tegen portier gereden De Leersumse mevr. v. V. is vrijdagmid dag met haar fiets in Veenendaal ten val gekomen, doordat de automobilist V. uit Den Haag zonder op te letten zijn auto portier opende. Het slachtoffer liep ver wondingen aan haar been op en is, nadat dr. Kets eerste hulp had verleend, naar haar woning overgebracht. om de route door te trekken naar Rhenen. De route De heuvelrug-route heeft een lengte van ca. 100 kilometer en voert door de mooiste plekjes van de provincie. Ge rekend vanuit de Gelderse Vallei is de route in grote trekken als volgt: Leer sum, Overberg, Maarsbergen, Maarn, Oud-Leusden, Soesterberg, Baarn, Den Dolder, Huis ter Heide, Zeist, Doorn, Leersum. Het traject bestaat voornamelijk uit secundaire wegen, die de ene keer door groene weilanden voeren om dan weer over te gaan in prachtige lanen of heidevelden. De route-aanduiding geschiedt door middel van duidelijk zichtbaar geplaat ste bordjes met aan de linkerzijde het embleem van de vereniging (een groene ondergrond met witte banen) en voor de rest een wit vlak met zwarte pijl. Op een tweetal plaatsen langs de route zijn picknickplaatsen aangelegd, n.l. in Soesterberg en in Leusden. Eerst genoemde geeft een prachtig uitzicht op de vliegbasis en op de gehele omgeving. Deze picknickplaatsen met alle no dige voorzieningen zoals banken, papiermanden, parkeerruimten e.d., zijn tussen zonsopgang en zonson dergang vrij toegankelijk. Men mag hier dus overdag ook een tent op zetten. Voor de toeristen is deze route een grote aanwinst en wellicht ook voor de landgoedbezitters, wanneer het publiek dit initiatief op zijn juiste waarde weet te schatten. De praktijk is vaak anders want op de picknickplaats Soesterberg was nu al een stenen uitzichttableau vernield. Hopelijk zijn het kinderziek ten die snel overwonnen zullen worden. Zoals wy reeds eerder bekend maakten zal de VVV-Veenendaal, mede dank zy de welwillende medewerking van Staatsbosbeheer, op tweede Pinksterdag 's morgens een excursie organiseren naar het bekende natuurreservaat De Leersumse Plassen. Deze excursie staat onder leiding van veldbioloog A. P. de Kleuver met assistentie van de heren Vink en vogelwachter de Man uit Leersum. In de zomermaanden zijn de Leersumse plassen normaliter voor het publiek ge sloten. Dit prachtige natuurreservaat dankt zijn bekendheid voornamelijk aan de meeuwenkolonie welke hier zijn domi cilie heeft gekozen. Om die reden zal dhr. de Kleuver alvorens aan de excursie te be ginnen, een uiteenzetting geven over het ontstaan van de plassen en de gedragin gen van de ontelbare meeuwen die hier hun broedplaatsen hebben. Het ligt in de bedoeling, bij gunstig weer, de excursie om precies 9 uur 's morgens bij de Plas sen te beginnen. Fietsers en bromfietsers vertrekken 's morgens op een tweetal plaatsen, nl. om half acht vanaf het Fred, v. d. Paltshof te Rhenen via Eist, door Amerongen naar Leersum en om 8 uur vanaf het einde van de Zandstraat te Vee nendaal via Overberg. Auto's, motoren en scooters kunnen op eigen gelegenheid gaan en moeten zich uiterlijk kwart voor ne gen verzamelen op de Maarsbergseweg (vanaf de richting Leersum) ter hoogte van de uitrit „Het Veld". Het fotograferen en filmen van de natuur en de vogels is tij dens de excursie toegestaan. Geen voorrang verleend Doordat de bromfietser K. uit Veenen daal vrijdagavond, komende van de Bea- trixstraat, geen voorrrang verleende aan de automobilist R. die op de Zandstraat reed, ontstond een botsing. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor, wél flinke materiële schade. Dit een een opname van de prachtig aan gelegde picknickplaats by de vliegbasis Soesterberg. Men heeft hier een uitzicht op de wyde omgeving, hetgeen ook duide lijk wordt gemaakt door de aldaar geplaat ste borden (linker bovenhoek). Inzamelingsaktie Rode Kruis De jaarlijkse inzamelingsactie van het Roode Kruis afd. Veenendaal en Overberg zal dit jaar plaats vinden van 29 mei tot 10 juni a.s. Zoals reeds enige jaren gebruikelijk zal de aktie worden besloten met een straat- kollekte, te houden op zaterdag 10 juni. Met de voorbereidingen is inmiddels een aanvang gemaakt. Het bestuur deelde in dit verband mee dat er veel hulp nodig is. Mochten er onder de lezers zijn die be hulpzaam willen zijn, dan worden zij uit genodigd de samenkomst op dinsdag 23 mei a.s. in het gebouw aan de Verlengde Helling (OCB-gebouw) te bezoeken. De opbrengst van de aktie wordt o.m. besteed aan boottochten voor chronische zieken, vakantieweken voor invaliden, hulpposten langs de wegen enz. KETTINGDIEFSTAL VAN VOERTUIGEN De politie heeft momenteel een ketting diefstal van twee auto's een een scooter in onderzoek welke zich in de nacht van vrydag op zaterdag in Veenendaal en om geving heeft afgespeeld. Van de dader(s) ontbreekt tot nog toe elk spoor. In genoemde nacht werd in Veenendaal een scooter van de Veenendaler v. D. ont vreemd die op het parkeerterrein van ho tel 't Raadhuis stond. Later werd de scoo ter in Leersum teruggevonden. Uit het ingestelde onderzoek bleek toen dat er in Scherpenzeel een auto gestolen was die bij hotel 't Raadhuis werd aangetroffen. De onbekende dader is toen per scooter naar Leersum gegaan, heeft daar opnieuw een auto ontvreemd en heeft dit voertuig weer in Scherpenzeel achtergelaten. Voor zover bekend zijn de bij deze diefstal betrokken voertuigen niet beschadigd. Aanrijding op Buurtlaan-oost Zaterdagavond omstreeks half zeven reed op het rijwielpad van de Buurtlaan-oost de bromfitser K. uit Wageningen. Op het moment dat hij werd ingehaald door de bromfietser P., eveneens uit Wageningen, maakte K. plotseling een zwenking naar links, waardoor zij beiden kwamen te val len. K. is met een hoofdwonde en verwon dingen aan de benen opgenomen in het Streekziekenhuis te Bennekom. Ook P. kreeg diverse schaafwonden. De materiële schade was aanzienlijk. Chr. Ger. Kerk (Beatrixstraat) krijgt nieuwe predikant Spoedig na het vertrek van ds. W. Heer- ma naar Nunspeet zal de Chr. Geref. Kerk, Beatrixstraat weer een predikant hebben, in de persoon van ds. C. Langbroek, thans Chr. Geref. Predikant te Nieuwe Pekela. Ds. Langbroek nam het beroep naar Vee nendaal aan. De toekomstige predikant van de Chr. Geref. Kerk, Beatrixstraat, is op 20 okt. 1927 te IJmuiden geboren. In 1955 werd hij kandidaat en op 30 okt. 1955 werd hij be roepen in Nieuwe Pekela. Dit is dus zijn eerste predikantsplaats. Ds. Langbroek was ook gedurende anderhalf jaar leger- predikant. Geblesseerde De Wit rijdt toch ii)ee De bekende motorcrosser Albert de Wit (Schyndel), welke ook ingeschreven heeft voor de cross op Wielingsheuvel op tweede Pinksterdag te Veenendaal, heeft vorige week tydens een wedstryd een been ge broken. Voor de organisitoren van de Veenen- daalse cross betekende het niet meerijden van deze crack een onverwachte tegenval ler. De renner zelf echter verklaarde dat hij deze week weer in training zal gaan, zodat hij op de Wielingsheuvel wél aan de start zal verschijnen! Wie over een bestelauto beschikt, zal mogelijk in zijn vakantie dit vervoer middel voor reizen naar het buitenland willen gebruiken. Vaak wordt door het plaatsen van een paar zitbanken in de laadruimte, soms het verwijderen van het tussenschot achter de bestuurderszitplaats van bestelwagens met zij ruiten, dit vervoermiddel geschikt gemaakt voor het meenemen van gezins leden, familie of kennissen. De Algemene Verladers en Eigen Ver voerders Organisatie (EVO) wyst er met nadruk op dat dit ombouwen of geschikt maken van een bestelwagen voor het ver voer van personen ernstige consequenties kan hebben. Evenals verleden jaar is te verwachten dat aan de grensposten bij binnenkomst in Nederland door de douane gelet zal worden op de omgebouwde bestelwagens. Wanneer vermoeden bestaat dat een be stelwagen geschikt is gemaakt voor per sonenvervoer en de verschuldigde Omzet belasting niet werd voldaan, kan een na der onderzoek tot gevolg hebben dat een aanslag of naheffing Omzetbelasting wordt opgelegd van 18 tot 20 percent weeldebe lasting over de waarde van de auto op het moment van ombouw. Dit kan dus voor een bestelauto met een waarde van 4000,een fiscale belasting van de vakantieuitgaven van ongeveer 800,betekenen! Post I van Tabel II A van de Wet op de Auto's in botsing Een personenauto, bestuurd door v. d. B. uit Opheusden, verleende zondagmiddag op de hoek Dennelaan-Lar;kslaan geen voor rang aan een van xSC.^Lz komende auto, waardoor een botsing ontstond. Er was alleen materiële schade. „Sola Fide" hield gezinsdag in „De Thymse Berg" Talrijke leden van de Herv. Gemeente „Sola Fide" te Veenendaal hebben op Hemelvaartsdag kennis gemaakt met het pas geopende kampeercentrum „De Thymse Berg" in de Rhenense bossen. Deze Herv. Gemeente had er n.l. een buitendag georganiseerd voor haar le den en hun gezinnen, welke zich in een zeer grote belangstelling heeft mogen verheugen. De bedoeling van deze buitendag was de leden van deze kerkelijke gemeente in de gelegenheid te stellen op onge dwongen wijze met elkander kennis te maken. Na de kerkdienst in de morgenuren in het eigen kerkgebouw aan de Eiken laan trokken tegen het middaguur vele gemeenteleden met hun kinderen naar de Rhenense bossen waar in de gezellige recreatiezaal en op het terras van „De Thymse Berg" een gemeenschappelijke broodmaaltijd werd gehouden. Voor de middaguren waren vele spelen georganiseerd, w.o. een speurtocht met verrassingen voor oud en jong, volley balwedstrijden en spelen voor kinderen van diverse leeftijden, alles onder be kwame leiding. Begunstigd door een onverwacht zonnige middag werd aan de spelen zeer algemeen deelgenomen. Tegen half vijf verzamelden de hon derden bezoekers zich op het roaye ter ras waar een actieve groep volksdansers demonstraties gaf en waar vele bezoe kers met een charmante uitnodiging in werden betrokken. Nadat ds. Bos om ongeveer half zes een met luid applaus onderstreept dank woord had gesproken aan organisatoren en bezoekers, werden vele handdruk ken gewisseld ten bewijze dat oude vriendschappen vernieuwd en nieuwe vriendschappen gesloten waren. Onder leiding van Provinciale Waterstaat is men al enige tyd druk bezig met de reconstructie van de Veenendaalsestraatweg tussen Eist en Veenendaal. De bomen langs deze weg zyn al over een grote afstand verdwenen, terwyl het gedeelte weg in de bebouwde kom van Eist drastisch verbreed wordt. Alle bewoners hebben hier een gedeelte van hun grond moeten afstaan om de reconstructie te kunnen realiseren. Met één pand is men echter nog niet tot overeenstemming kunnen komen, zodat de werkzaamheden enige stagnatie ondervin den. De bedoeling is dat in de bebouwde- kom het wegprofiel wordt verbreed, d.w.z. er komen tussenbermen met parkeerha vens, waarachter rijwielpaden en een trot toir. De aansluiting op de weg Utrecht- Arnhem wordt voorzien van een verkeers geleider, dit is een druppelvormige ver keersheuvel. Het gedeelte weg buiten de bebouwde kom ondergaat weinig of geen verande ring, alleen wordt het wegdek nu asfalt beton. D egevaariijke bocht even voorbij de jeugdherberg wordt afgesneden. Vol gens een zegsman van Provinciale Water staat moeten de werkzaamheden aan deze VAN DE WAL IN DE SLOOT Mevr. van B. uit Leusden zou zondag middag onder toezicht van haar man auto leren rijden. In de bocht Willaerlaan-Vos- kuilerdijk drukte zij in plaats van op de rem op het gaspendaal en reed recht streeks op een eikenboom af. Dan maar liever de sloot in dacht haar man en gaf een ruk aan het stuur, zodat de auto de voorsteven in de slootberm boorde. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Met de takelwagen van garage Veldhui zen is de auto uit de sloot getrokken en naar een reparatieinrichting overgebracht. weg vóór oktober van dit jaar beëindigd zijn. Brand in timmerwerkplaats Zondagmorgen ruim 10 uur, gedurende kerktyd, werden de ingezetenen van Scherpenzeel plotseling opgeschrikt door het geloei van de brandsirene. De vrijwil lige brandweer overal verspreid by ken nissen en in de kerk, spoedden zich naar de brandweergarage en kort daarop rukte deze uit naar het opgegeven adres. Brand was uitgebroken in de tiipmer- manswerkplaats van de heer W. Wester huis aan de Stationstraat. Een voorbijgan ger maakte de bewoner van dat perceel er op attent dat er rook uit het dak van zijn werkplaats kwam. Kort tevoren was de heer Westerhuis nog een paar maal in zijn werkplaats geweest en had niets opge merkt, zodat het een raadsel is hóe de brand is ontstaan. Met een straal -water uit de tankwagen was de brand spoedig geblust en de schade was gering. Verzeke ring dekt de schade. Zoals altijd bracht het sirenegeloei weer veel mensen op de been en vooral de jeugd op brommers en fietsen was weer goed vertegenwoordigd. Amerongse EHBO achtste op nationale wedstrijd De Amerongse ehbo-ploeg, die zaterdag j.l. de provincie Utrecht op de nationale wedstryd in Leeuwarden vertegenwoor digde, heeft met een achtste plaats op de ranglijst genoegen moeten nemen. De leid ster mej. G. v. d. Berg werd als vijfde) geklasseerd. Het beste ebho-werk werd, althans naar de mening van de jury, geleverd door de ploeg uit Giessendam, die namens de pro vincie Zuid-Holland aan deze wedstrijd deelnam. De opgave die de ploegen moe sten verwerken, was lang niet gemakke lijk. Het betrof een ongeluk als gevolg van een jachtpartij. De achtste plaats van Amerongen was naar de mening van het merendeel der aanwezigen, niet in overeenstemming met de prestaties. Het publiek liet dat bij het bekend maken van de uitslag onomwon den blijken. Ook de verschillende ploegen uit andere provincies hadden Amerongen een betere plaats toegedacht. De uitslag van de jury is echter bindend, wat natuur lijk volkomen juist is. Toch mag de Amerongse ehbo-ploeg er trots op zijn, dat zij in het vijf en twintig ste jaar van het bestaan der vereniging, de provincie op de nationale wedstrijd mocht vertegenwoordigen. De prestaties van de ploeg, die bestaat uit de dames J. van Toly en G. v. d. Berg en de heer D. van Veenendaal, zijn de laatste jaren dus danig, dat men ongetwijfeld nog veel van ze kan verwachten. Brandweergarage wordt verbeterd Men is op het ogenblik bezig de brand weergarage en de gemeentewerkplaats een ander gezicht te geven. Dit heeft tot ge volg dat het gebouw dat in Lievendael staat, het plantsoen beter zal gaan sieren. Dit is echter niet het voornaamste feit dat vermeldenswaard is. Belangrijk is dat het onderkomen van de brandweer er door deze verbetering stukken op vooruit gaat. Er zijn nu twee uitgangen voor de brand weer gemaakt, waardoor men nog vlugger als voorheen uit zal kunnen rukken. Eén handgreep is voldoende om de deuren op te wippen en tegen het plafond te laten verdwijnen. Ook het inwendige van het gebouw is verbeterd, en zal de brandweer een betere accommodatie bieden. Als straks het geheel een frisse kwast verf zal hebben gekregen, durft men tenminste te zeggen „daar huist onze brandweer". Omzetbelasting 1954 bepaalt, dat vallen on der het 18 procent (weelde) tarief: „motorrijtuigen op drie of meer wielen, welke uit hoofde van hun bouw kunnen dienen voor het vervoer van personen langs de weg, z.g. combiwagens en station cars daaronder begrepen." De Tariefcommissie heeft reeds beslist, dat degene die de ombouw verricht als fabrikant of leverancier van een personen auto moet worden aangemerkt. Een onder nemer die zelf zijn bestelwagen inricht voor personenvervoer valt ook onder be doelde bepalingen van de Omzetbelasting- wet. In verband met het bovenstaande raadt de EVO ter voorkoming van moeilijkheden, het aanbrengen van vaste voorzieningen of blijvende constructies in een bestelwa gen, welke erop wijzen dat de wagen re gelmatig voor personenvervoer wordt ge bruikt, af. Het vast aanbrengen (vast schroeven) van zitbanken, het maken van opklapbare zitplaatsen en/of het verwijde ren van het tussenschot uit een bestelwa gen met zijruiten kan consequenties in houden. Wordt volstaan met het enkel tij delijk plaatsen van losse (niet verschuif bare) stoelen of banken dan zal geen hoge re belasting verschuldigd zijn. Vooral moet by terugkeer in Nederland voorkomen worden dat de indruk wordt gewekt, dat een bestelwagen min of meer blijvend geschikt is gemaakt voor perso nenvervoer door het treffen van bepaalde voorzieningen. Tenslotte wijst de EVO nog op de aan wezigheid of het aanbrengen van zijruiten in een bestelwagen. Een bestelwagen, wel ke rondom over de gehele of nagenoeg ge hele lengte van de zijwanden is voorzien van één of meer ruiten, is of wordt reeds een combinatiewagen in de zin van de Omzetbelastingwet, wanneer achter de be stuurderszitplaats geen ondoorzichtig vast tussenschot (een ruitje van ten hoogste 45 x 25 cm is toegestaan) aanwezig is. Heeft de bestelwagen zijruiten en wèl een vast tussenschot achter de bestuur derszitplaats dan is de wagen geen combi natiewagen in de zin van de Omzetbe lastingwet, tenzij in de laadruimte zitban ken zijn aangebracht. Afscheidsreceptie dir. H. Sasburg Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, zal de heer H. Sas burg op dinsdag 30 mei a.s. afscheid nemen als directeur van het Observatie- en Op vangcentrum „Kamp Overberg" te Over berg. De afscheidsreceptie zal 's middags om vier uur in de ontspanningszaal van Kamp Overberg gehouden worden. Doordat de bestuurder dronken was, is in Birma een autobus met zestig passagiers in een ravijn gestort. Op elke honderd Fransen zijn er zes die helemaal nooit een letter lezen. Volgens goed ingelichte bronnen heeft Cuba van de communistische landen 35.000 ton wapenen en munitie ont vangen. Eind vorig jaar waren er in Europa 11 miljoen bromfietsen in gebruik, waarvan 5.100.000 in Frankrijk en 1.100.000 in Nederland. Blijkens een opgave van het West- duitse Rode Kruis worden er sinds het einde van de laatste wereldoorlog nog 1,3 miljoen Duitse soldaten ver mist. *Met het drinken van zes flessen bier heeft een Newfoundlander onlangs zijn 112e verjaardag gevierd. De man is altijd visser geweest. De Amerikaanse oud-president Harry S. Truman heeft op 8 mei j.l. zijn 77ste verjaardag gevierd. In Rusland zijn momenteel ongeveer 5 miljoen bezitters van televisietoe stellen en 87 zendstations. VEENENDAAL H Woensdag 17 mei: Avond voor smalfilmers in de korenbeurs 8 uur. Amateur-modeshow in Eltheto aanv. 8 uur. Zaterdag 20 mei: Einde voorjaarsactie Veenen- daalse Winkeliersver. H0QFDSTR.5I TEL 3184-VEENEHDBP RASSENREL IN AMERIKA. In An- niston, in de zuidelyke Amerikaanse Staat Alabama is het zondag tot een treffen gekomen tussen een opgewon den menigte blanken en een groep ne gers welke een demonstratietocht tegen de rassenscheiding maakten. De blan ken vernielden de ruiten van de auto bus, waarmee de negers reisden en sta ken het voertuig in brand. De inzitten- ten moesten door de gebroken ruiten naar buiten klimmen om zich in vei ligheid te stellen.

De Vallei | 1961 | | pagina 1