Yïlenóen ati ko-o~pw~aaA Setter Set Predikanten vragen aandacht voor herderlijk schrijven over Pinkstergroepen Successen voor Veense tafeltennissers Hollandia-Trico vierde gezellig feest SCHERPENZEEL AMERONGEN Officiële bekendmaking Macro-Rhenen is meer dan tevreden EDERVEEN GROTE REPEN TWEEDE BLAD „DE VALLE" WOENSDAG 17 MEI 1961 Nr. 39 FEUILLETON FA. L. HEY Reeds geruime tijd zijn er in ons land zogenaamde Pinkstergroepen, welke op geestelijk gebied speciale aandacht schenken aan het pinkstergebeuren: de uit storting van de Heilige Geest. Sinds het ontstaan van deze Pinksterbeweging is bij de Hervormde Synode de vraag gerezen welk standpunt men ten opzichte van de Pinkstergroepen moest innemen. Dit resulteerde in het benoemen van een commissie, die onlangs een rapport heeft uitgebracht, waarin stelling geno men werd tegen bepaalde excessen, terwijl anderzijds de positieve zijde gunstig beoordeeld werd. Naar aanleiding van dit Herderlijk schrijven van de Generale Synode van de Ned. Hcrv. Kerk over de Kerk en de Pinkstergroepen, heeft een groep van ongeveer 70 predikanten, voorgangers en enkele andere ambtsdragers uit verschillende kerken en gemeenschappen, zijn dankbaarheid over dit schrijven uitgesproken. In een verklaring schrijven de predikan ten o.m.: „De meesten van ons komen reeds meer dan een jaar iedere maand een dag samen voor bezinning, om naar elkaar te luisteren en samen te bidden. Wij spreken de hoop uit dat velen de bood schap aangaande de Heilige Geest in het Herderlijk Schrijven vervat, zullen ter harte nemen, opdat het in vele kerken ge meenschappen zal komen tot een werke lijke vernieuwing door de Heilige Geest, waardoor we ook zullen groeien tot de openbaring van de eenheid in Christus". Voorts willen de predikanten met na druk enkele punten uit het Herderlijk Schrijven onder de aandacht brengen: Verootmoediging en zelfonderzoek Het roept Kerken en Pinkstergroepen op tot verootmoediging en zelfonderzoek; „Het eerste wat de kerk te zeggen heeft op de boodschap der Pinkstergroepen, zal niet een woord van afkeuring of kritiek mogen zijn, maar een woord van bescha mende erkenning, dat een beweging als die van de Pinkstergroepen kon opkomen, me de doordat er in de kerk zelf zo weinig „betoon van geest en kracht" (1 Kor. 2 4) was, waardoor de krachten van het Ko ninkrijk onvoldoende in deze wereld tot openbaring konden komen. Daarnaast moeten wij erkennen, dat mede door het optreden van vele Pinkstermensen een veronachtzaamd en soms verwrongen stuk van de bijbelse boodschap en nog wel een hartestuk weer aan de orde is ge steld: de leer omtrent de Heilige Geest" (blz. 34). Wat de kritiek op de Pinkstergroepen betreft, menen de Pinkster voorgangers onder ons dat deze in verschillende ge-' vallen terecht is en dat deze kan helpen nederig te zyn en zich niet te verheffen boven andere kerkgroeperingen, die zelf al erkennen, dat er een geestelijke armoe de en verschraling b\j hen is. Geestesgaven ook voor nu Duidelijk stelt dit schrijven, dat de ga ven niet alleen voor de begintijd van de gemeenten zijn: „Daarmee doen wij een ernstig tekort aan de mogelijkheid van de Heilige Geest in onze tijd". „Wanneer in onze tijd de gaven en krachten van het Koninkrijk zich niet of slechts spaarzame- lijk openbaren, dan ligt dit niet aan het feit dat die gaven alleen voor de begintijd waren, maar dan komt dit doordat de Kerk lijdt aan gebrek aan de Heilige Geest" (blz. 65). De grote vraag Het schrijven wijst ook een weg: „De grote vraag die de kerk zich moet stel len is: Wat moet gebeuren, wil het in de Kerk komen tot een dusdanig leven en werken vanuit de Heilige Geest, dat de krachten van het Koninkrijk openbaar worden, en de kerk haar roeping ten aan zien van de wereld zó kan vervullen als haar Heer het van de aanvang af bedoeld heeft?" (blz. 59). Op deze vraag wordt een grondig en indringend antwoord gegeven. Uitvoerig wordt de boodschap van de volheid van de Heilige Geest in de bijbel gefungeerd. We worden opgeroepen tot gebed, tot het gelovig aanvaarden van deze grote belof ten, tot de volkomen overgave aan Jezus Christus. „De Heilige Geest zal ons moeten laten zien, dat we niet maar een aantal zonden begaan, maar dat we de grote zonden be gaan van onszelf in het middelpunt te plaatsen, onszelf te stellen en handhaven op de plaats waar God de alleenheerschap pij behoort te hebben. Zo kan het door Gods genade er toe komen, dat we onszelf prijsgeven en dat we alles alleen van onze Heer verwachten in grote ootmoed en dankbaarheid. Zo kan het door de werking van de Heilige Geest komen tot weder geboorte. Wie zo geheel heeft leren afzien van zichzelf, die kan ook gevuld worden met de Heilige Geest" (blz. 69). Dringend Tot slot verklaren de predikanten niet anders te kunnen doen, dan de grote bij belse dingen welke hier verkondigd wor den onder de aandacht te brengen van de christenen van ons land. „De bijbelse belofte van de vervulling met de Heilige Geest is een boodschap voor nu", aldus de predikanten. „Er is de dringende roep om een nieuwe reformatie. Laten we ons daarom veroot moedigen en gelovig bidden om de volheid van de Heilige Geest, die kerken en ge meenschappen „krachtig in de Heer" zal doen z(jn en ons samen zal doen staan voor de éne zaak van God". In dit verband citeren zij een gedeelte van blz. 78 van het Schrijven dat alsvolgt luidt: „Het is tenslotte de Heer der Kerk zelf, die er verlangend naar uitziet, dat degenen die Hij zo duur gekocht heeft, alle vertrouwen op zichzelf en op alle mense lijke zekerheden overboord zullen wer pen, om het alleen met Hem te wagen, om, zelf leeg geworden zijnde en wanho pende aan eigen aktiviteiten en wijsheden, zich geheel door de Heilige Geest te laten vullen. Opdat juist in deze tijd de zaak van Zijn Koninkrijk met grote kracht en voortgang zal vinden en wij met haast zijn toekomst tegemoet zullen gaan". De verklaring waarin aandacht gevraagd wordt voor het Herderlijk Schrijven is, na mens de 70 predikanten en voorgangers ondertekend door de geestelijken J. Braaksma apostolisch, H. J. Hegger gere formeerd, W. W. Verhoef hervormd en P. v. d. Woude pinkstergemeente. ONDERWIJSBENOEMINGEN De heer G. A. Kuijlenburg, leraar aan de Chr. Technische School alhier is be noemd tot leraar aan de Chr. Ulo-school te Alphen aan den Rijn. Tot leraar aan de UTS te Utrecht is be noemd de heer L. Luijendijk, thans leraar aan de Chr. Technische School alhier. Tot leraren aan de Chr. Technische School alhier zijn benoemd de heren H. Dekker, thans onderwijzer aan de Prin ses Beatrixschool alhier en J. de Kiefte, onderwijzer aan de Patrimoniumschool. Per 1 september a.s. is benoemd tot on derwijzer aan een chr. school voor gewoon lager onderwijs te Apeldoorn, de heer P. Bakker, onderwijzer aan de Chr. Nationale School II alhier. In de afgelopen week hebben Veenendaalse tafeltennissers in tienkampen en toernooien enige fraaie successen behaald. Zo won de Climaxspeler H. Vermeer de tienkamp voor junioren, terwijl z'n teamgenoot v. d. Haar hier nogal teleur stelde door niet verder dan de negende plaats te komen. Ook Van Dam voldeed niet ten volle aan de verwachtingen, door in de tien kamp voor de Overg. klasse maar drie maal tot een overwinning te komen, al was zijn overwinning op Van Gronin gen een fraaie prestatie. Van Manen deed het in de 2e klasse tienkamp beter en bereikte hier een gedeelde tweede plaats. Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van het bekende meisjeskoor en wan delclub Hollandia Trico, is er woensdagavond door leden en genodigden in ge bouw Eltheto gezellig feest gevierd. Het meest verrassende en voor de jarige ongetwijfeld vreugdevolste moment was, dat de directie van het bedrijf een prachtige piano aanbood, als blijk van waardering voor de vele prestaties welke zcnvel door de wandelclub als het koor waren geleverd. werd nog het woord gevoerd door de Het gevarieerde feestprogramma werd met een kort en treffend woord geopend door de geestelijke vader van deze meisjesverenigingen, de heer C. Span- jerberg, die evenals zijn echtgenote, overladen werd met geschenken. Verder BROMFIETS GESTOLEN De Veenendaler v. H. heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van zijn bromfiets die hij onafgesloten op het schoolplein van de Technische school had neergezet. De politie heeft de zaak in on derzoek. AANRIJDING IN ACHTERSTRAAT Een aanrijding met lichte materiële scha de deed zich op donderdag j.l. (Hemel vaartsdag) 's avonds voor op de hoek Gel derland-Achterstraat. De aanrijding ont stond doordat de bromfietser v. d. B. uit Veenendaal ter plaatse geen voorrang ver leende aan de automobilist S., eveneens uit Veenendaal. DAME VIEL VAN DE FIETS Donderdag j.l. omstreeks zeven uur moest mevr. B. uit Veenendaal op de hoek Hoofdstraat-Zandstraat met haar fiets plotseling remmen. Zij kwam hierbij ten val en kreeg een wond aan de linkerknie. Voetganger veroorzaakte aanrijding Zondagmiddag tegen half vier heeft zich op de Kerkewijk ter hoogte van de Berg weg een verkeersongeval voorgedaan waarbij het echtpaar D. uit Rhenen ver wondingen opliep. De bromfietser D. met op de duo zijn echtgenote passeerde een fietser, waarna plotseling de voetganger K. uit Scherpenzeel het rijwielpad over stak. Het gevolg was dat D. de voetganger aanreed en zelf ten val kwam. Nadat de slachtoffers ter plaatse waren verbonden, konden zij hun weg vervolgen. OPBRENGST PUPILLENTOERNOOI Het j.l. zatermiddag gehouden en door de voetbalvereniging „Veenendaal" geor ganiseerde pupillentoernooi heeft een batig saldo van 236,50 opgeleverd. Dit mooie bedrag is bestemd voor het Pr. Beatrix- poliofonds. VETERANENTOERN OOI In de komende weken zal op het terrein van de voebalvereniging „Veenendaal" een veteranentoernooi worden gehouden, waar aan deelnemen: Ede, WAW (Wageningen), BVC (De Bilt), Oranje Wit (Eist), Benne- kom en Veenendaal. De eerste wedstrijd wordt gespeeld a.s. vrijdagavond, nl. Veenendaal-WAVV. heer Van Haaren namens de directie en de heer Bruinekool namens de NCWB, afdeling Midden Nederland. Voor mevrouw A. van Woerdekom- Diepeveen betekende deze avond een afscheid, omdat zij wegens huwelijk haar tijd niet meer disponibel heeft. Overigens ging het afscheid met tal van vriendelijke toespraken gepaard, waar uit wel bleek dat met haar een gewaar deerde kracht verloren ging. De rest van de avond hebben de aanwezigen, o.w. diverse deputaties van de verschil lende wandelgroepen uit Veenendaal, zich kostelijk geamuseerd met toneel, muziek en (hoe kan het anders!) zang. Na de pauze werd de stemming nog verhoogd door een „Twentse Boeren bruiloft" onder leiding van Willem uut den Achterhoek, terwijl een trio o.l.v. Tony Spaan beschaafde amusements muziek bracht. Het geheel stond onder goede leiding van de heer Spanjerberg. Nieuwe auto verdwenen Zoals gewoonlijk begaf de heer v. d. W. uit Scherpenzeel zich woensdagavond naar café De Zwaan aan het Oosteinde, om zijn partijtje te kegelen. Hij parkeerde zijn au to op de parkeerplaats naast het café en stak het contactsleuteltje bij zich. Omstreeks middernacht, na afloop van het kegelen zou hij zich weer met zijn auto huiswaarts begeven, doch deze pas vier weken geleden gekochte nieuwe Opel was nergens te vinden en is tot op heden nog niet terecht. Hieruit blijkt dus, dat alleen het sleuteltje uit het contact halen niet afdoende is. Bromfiets „geleend" Donderdagavond plaatste de heer Van L. van de Glashorsterdijk zijn bromfiets bij café De Zwaan en toen hij kort daarop weer naar buiten kwam bleek deze ver dwenen te zijn. Nog diezelfde avond werd de bromfiets onbeheerd aan het andere einde van het dorp terug gevonden. Motor tegen paaltje De heer P. H. C. uit Nijmegen, reed vrij dagmorgen als bestuurder van zijn motor door de dorpstraat richting De Holevoet. In de bocht aan het Oosteinde ter hoogte van café De Zwaan raakte hij de macht over zijn stuur kwijt en kwam in aanra king met een betonnen paaltje, tengevolge waarvan hij kwam te vallen en zodanig aan zijn hoofd werd gewond dat medische hulp moest worden verleend. De motor werd behoorlijk beschadigd. SLOOP GASFABRIEK AANBESTEED Door de directie der Nederlandsche Gas Mij. N.V. werd woensdagmorgen in hotel „De Korenbeurs" te Veenendaal in het openbaar aanbesteed: Het slopen van de voormalige gasfabriek te Scherpenzeel, met daarin nog aanwezige gasovens, ma chines en leidingen en de zich op het ter rein bevindende tanks en oude leidingen Er werd als volgt ingeschreven: Hoefakker, Amersfoort 5.350,Van Dijk, Veenendaal 5.125,Opperman, Rhenen 4.655,Thomas, Veenendaal ƒ4.111,-; v. d. Braak, Veenendaal ƒ3.760,-; Steenwijk, Nijkerk 3.333,Keiman, Amerongen ƒ3.112,60; Meeuwis, Waalwijk 3.100,Van Essen, Veenendaal 1.600,-; Hendriks, Driebergen min. 2.200, De gunning werd voorlopig aangehouden. Op Hemelvaartsdag gingen vijf spe lers van Climax met twee spelers van Ritac naar Nijmegen om deel te nemen aan de Gelderse kampioenschappen. Dat dit niet zonder succes ging bewijst wel het feit dat men terugkwam met vier 1ste en twee 2e prijzen. Van Dam leverde wel de fraaiste prestatie door in de sterk bezette ere hoofdklasse de tweede plaats voor zich op te eisen. Hij bereikte de finale door o.a. de bekende Treffer-speler Wout Heemskerk uit te schakelen. In de fi nale tegen Van Groningen nam deze laatste speler echter volledig revanche voor z'n tijdens de tienkamp geleden nederlaag en gaf Van Dam nu geen schijn van kans. Bij de dames ging mej. Tanis met twee eerste plaatsen strijken, n.l. in de derde en tweede klas, terwijl deze pres tatie bij de heren werd geëvenaard door de jeugdige Wely van Ritac, die hier in dezelfde klassen de eerste prijs in de wacht sleepte. Vermeer moest bij de junioren deze keer tevreden zijn met de tweede plaats. Tenslotte heeft Climax in het toer nooi om de Wildschutbeker dat elk jaar in de afdeling Gelderland wordt ge speeld, twee wedstrijden gespeeld waar van er één werd verloren, n.l. tegen Swift 2 en één gewonnen, n.l. van RTTV 2. Daar het hier een poole van 4 be treft moet Climax zijn derde wedstrijd tegen St. Michel te Ede zeker winnen als het nog een kans wil maken. Daar deze beker wordt verspeeld bij een sy steem van punten voorgift, zal dit zeker geen gemakkelijke opgaaf zijn, daar zo wel Van Dam als Van Eist hun tegen standers tien punten moeten voor geven Van Manen begint met een achterstand van zeven punten. Er kan niet worden gelijk gespeeld en 2 teams van deze pool gaan over naar de volgende ronde. Bejaarden gaan op 21 juni a.s. een dag uit De Amerongse bejaarden (en die uit Overberg) gaan op 21 juni a.s. de bekende jaarlijkse tocht maken. Men kan zich voor deze tocht opgeven op zaterdagmiddag 20 mei a.s. 's middags van 34 uur in lokaal Lievendael. De Overbergers kunnen zich vervoegen bij de heer Engelhoven. Als voorwaarde tot deelneming aan de tocht geldt dat een individuele bejaarde 65 jaar is. Bij een echtpaar moet één van de twee echtelie den de 65 gepasseerd zijn. Ter bestrijding van de onkosten verbon den aan de tocht wordt er deze week een huis aan huis kollekte gehouden, en had zich onder odkters behandeling jaar binnenkomt de zomer hun in- GEMEENTE RHENEN De raad der gemeente Rhenen; gezien het op 8 maart 1961 ingekomen verzoek van het bestuur der vereniging tot stichting en instandhouding van een school met de Bijbel te Rhenen tot be schikbaarstelling van gelden voor de aan schaffing van meubilair ten behoeve van de school aan de Achterbergsestraatweg; gelet op het advies van burgemeester en wethouders dd. 10 april 1961 en de artike len 72 en volgende der lager-onderwijswet 1920; besluit: de gevraagde medewerking te verlenen. Vastgesteld in de openbare vergadering van 25 april 1961. L. Bosch v. Rosenthal, voorzitter Th. v. d. Willik, secretaris. GEMEENTE RHENEN De raad der gemeente Rhenen; gezien een op 17 april 1961 ingekomen verzoek van het bestuur der vereniging tot stichting en instandhouding van een school met de Bijbel te Rhenen om be- Rhenen was op Hemelvaartsdag weer overspoeld met vreemdelingen. Aan die enorme drukte heeft zeker de Motor- en Autoclub het allergrootste aandeel ge had, alhoewel de ongeveer 20.000 bezoekers aan de cross op de Grebbeberg niet de enige waren die Rhenen „aandeden". Overal in de gemeente heerste grote drukte. Alle zaken - en daarmee bedoelen we dan de restaurants en café's en uiteraard ook het Ouwehands Dierenpark - hebben een grote toeloop gehad. En daaruit moet weer worden afgeleid, dat al die drukte alleen maar ontstaat als er wat te beleven valt, als er we te doen is. Denk het dierenpark eens weg én de cross, dan zou men in Rhenen een kanon hebben kunnen afschieten. schikbaarstelling van gelden voor het aan brengen van naadloze vloeren in zeven leslokalen, de hoofdenkamer en de leer middelenberging in de van genoemd be stuur uitgaande school voor g.l.o. aan de Achterbergsestraatweg; gelet op het advies van burgemeester en wethouders dd. 18 april 1961, alsmede op de artikelen 72 en volgende der lager-on derwijswet 1920; besluit: de gevraagde medewerking te verlenen. Vastgesteld in de openbare vergadering van 25 april 1961. L. Bosch v. Rosenthal, voorzitter Th. v. d. Willik, secretaris. Er was dus volop leven in de brou werij en velen zullen tevreden zijn. Ook de Macro is dat. We spraken na afloop nog even met de actieve secretaris, de heer Dj. Bovenschen, die hoewel hij nog niet had uitgerekend hoeveel mensen de cross hadden bezocht, toch al wel als zijn indruk kon geven, dat het bezoek groter was geweest dan ooit tevoren. En dan te bedenken dat de toegangs prijzen omhoog gingen. Dat speelt dus kennelijk geen rol. De mens wil wat op zo'n dag en dan kijkt niemand op een guldentje meer of minder. Ook de pachters van de Macro zijn tevreden. Zij hebben goed verkocht. De automobielen stonden gestald tot aan Achterberg toe, om van bromfietsen en rijwielen dan nog maar niet te spreken. Vrachtauto zwaar beschadigd Een vrachtauto van de fa. S. te Neder- woud kreeg vrijdag j.l. tijdens het pas seren van een trekker met oplegger op de vrij smalle Kruisbeekweg te Eder- veen moeilijkheden. De chauffeur, de heer J. v. d. B., geraakte door deze in haalmanoeuvre de macht over het stuur kwijt en zo ging de vrachtauto regel recht de berm in en kwam tot stilstand tegen een paar knotwilligen. De heer v. d. B., die het gevaar zag aankomen kwam met de schrik vrij doordat hij op zettelijk onderuit ging zakken en zich op de grond in de cabine legde. De voorzijde van de vrachtauto werd zwaar beschadigd. Veel werk moest er voor dit evene ment weer worden verzet, maar wan neer het dan slaagt, zoals nu weer het geval was, geeft dat veel voldoening. Het is werkelijk hartverwarmend hoeveel Rhenenaren er meewerken om deze cross jaarlijks weer te doen slagen. Overal lopen mensen met controleban den om hun bovenarm. Er zijn zelfs medewerkers bij, die men anders nau welijks in organisatorisch of vereni gingsverband ziet optreden. Maar wan neer er iets groots moet worden ver richt, is men in Rhenen heus wel van goeden wil. Dat hebben we gezien bij de brugfeesten in 1957 en dat zien we telkens weer, wanneer er iets staat te gebeuren waarbij Rhenen gen naam naam heeft te verliezen. Ook bij de na tionale zwemkampioenschappen in 1957 ter gelegenheid van de opening van het bad Ouwehand en de oprichting van de zwemclub was dat het geval. Toen heb ben we officieren van de Kon. lucht macht zien optreden als tribunecontro leurs. Andere ingezetenen, waaronder zeer vooraanstaande, hadden allerlei posten ingenomen. De Macro is tevreden en we geloven, dat iedereen in Rhenen, die in het ver enigingsleven zit, dit succes de Macro van harte gunt. BUTTERSCOTCH 9 VOOR ZWARE REPEN 7 voor 1«- keuze uit: melk,puur,mokka,extra bitter HAZELNOOTREPEN 3 voor 89 dubbel-dik met hele hazelnootjes Fijne Snijworst 100 gram 35 Boeremetworst 100 gram 39 Casseler-rib100 gram 69 Leverpastei blik 1Ö0 gram 29 Neem „een snoepje" zak 200 gram Ananas-blokjes zak 200 gram Vruchtentoffees zakje Vruchtenkoekjes zakje IJSB0NB0NS rollen n AH-pepermunt Knots- E LOLLIES O zak 200 gram Q Q Vruchtendrups .051 zak 200 gram J Q Gemengde toffees 151 ZAANSE KOEKEN doos 18 stuks elke soort WAFELKOEKEN zak 18 stuks g g PINDAKOEKEN zak 12 stuks Zaanse korstjes 2 pak 49 Albert Heijn KWALITEITSGARANTIE Wanneer u enig bü ons gekocht artikel niet élke cent waard acht die u ervoor betaalde, dan wordt u het volle bedrag vergoed. C ALEX WEI88BEBG (38) Menachem, ik zit hier niet zo ge vangen als jij denkt. Ik zit hier een voudig in een kantoor, waar de hele dag mensen in- en uitlopen. Bandi Grosz zit hier ook. Die heeft al wel een dozijn bezoeken gehad. Voor mij komt er echter geen mens, hoewel het toch werkelijk nodig zou zijn. Ik kan jullie houding eenvoudig niet begrijpen! Tenslotte beloofde hij te zullen komen en de anderen te waarschuwen. Maar Bandi Grosz was met zijn be reikte resultaten niet tevreden. Hij ha merde voortdurend op de deur en had elk ogenblik nieuwe wensen. Het ver wonderde mij al, dat de Turkse beambte hem niet kort en bondig beval zijn mond te houden. Maar het zou nog mooier worden. Hij begon met de Turk een gesprek over diens gezin en was er weldra achter, dat de arme man veel kinderen en weinig geld bezat. Meer behoefde Bandi niet te weten. Hij bood hem een bescheiden omkoopsom aan. Hij moest ons naar hotel Pera brengen. De Turk aarzelde. Maar denkt u toch eens in, Herr Kommissar, wij moeten hier op harde tafels slapen en u moet daarbuiten zit ten en ons bewaken. Ga inplaats daar van toch liever op mijn voorstel in. Wij nemen met ons drieën een kamer in Palace Hotel Pera, wij verorberen een goed diner en gaan daarna in goede bedden slapen. U doet de deur op slot en morgenochtend, voor er nog iemand hier is, brengt u ons netjes weer terug. De Turk zwichtte voor zijn logica, of liever voor zijn goede Turkse ponden. Wij reden naar het hotel. De onderlinge verhouding werd voortdurend intiemer. Wij aten en dronken goede wijn. Ten slotte gelukte het Bandi de detective volkomen naar zijn hand te zetten. Hij stond mij toe mij in het hotel vrij te bewegen. Nu zag ik mijn kans gekomen. Ik telefoneerde met Menachem Bader, Zeev Szind, Echud Avriel en Mosche Averbuch. Ik verzocht hun dringend direct naar het bureau van de Sochnuth in het hotel te komen. De eerste reactie van mijn rasgenoten was onbegrijpelijke angst. Deze jonge mensen, die lichamelijk ongetwijfeld heel moedig waren, hadden kennelijk geen idee van de noodzakelijkheid van kies uw nylons bij rin nieuwe bella-ltaliaj tinten Hoofdstraat 45, Telefoon 2105 Frans Halslaan 26, Telefoon 3044 illegale acties. Een van hen zei mij door de telefoon: Je hebt geen recht te vluchten en zo de hele delegatie in gevaar te bren gen. Wanneer de politie dat ontdekt, zullen wij allemaal worden uitgewezen. Ik schreeuwde letterlijk tegen hem: Het heeft niets te betekenen, of jullie uitgewezen worden. Er zullen an deren in jullie plaats komen. Maar wanneer men mij morgen naar Duits land terugstuurt, dan wordt een miljoen joden niet naar Israël uitgewezen, maar naar Auschwitz. Zij beloofden te zullen komen. Tegen middernacht begon onze vergadering. Ik had intussen mijn kalmte herwonnen en gaf een rustige uiteenzetting van de situatie. Ik verlangde dat alle middelen zouden worden aangewend om de uit zetting te voorkomen. De anderen wa ren overtuigd dat dit niet zou lukken. Menachem Bader zei: Wij hebben vandaag werkelijk al les gedaan wat in onze macht was, maar het geldt hier een besluit van de aller hoogste instanties. Ik moet je eerlijk bekennen dat ik pessimistisch ben. Ik geloof niet, dat het ons zal lukken je uitwijzing te verhinderen. Dan verlaten wij nu in de nacht het hotel en moeten jullie mij ergens verbergen. Je stelt je dat wel heel eenvoudig voor, Joel. Turkije is een politiestaat. Wij kunnen iets dergelijks niet riskeren. Ik werd razend. Wij kunnen in Budapest, waar de Gestapo de baas is, duizenden mensen verbergen wanneer het nodig is, en jul lie kunt mij nog niet één week illegaal onderbrengen? Niemand gaf antwoord. Wij riskeren in Hongarije elke dag ons leven. Maar daar zijn wij aan ge wend geraakt. Daar denkt zelfs nie mand meer aan. Maar wij riskeren ook de ergst denkbare folteringen, en daar denkt ieder van ons voortdurend aan. Want wee degene, die in handen van de beul valt. Desondanks doen wij onze plicht tegenover ons volk, en jullie hier, die in een vrij land zit, waar jullie wer kelijk niets ernstigs kan overkomen, jullie beeft van angst voor een moge lijke uitwijzing? - Zij zwegen. Ik drong niet verder aan. Ikzelf probeerde al een andere oplossing te vinden. Wanneer jullie één ding konden bereiken, zou er al veel gewonnen zijn: namelijk de toestemming het land vrij met het Duitse koeriersvliegtuig te ver laten. Dan zou ik de Duitsers kunnen overbluffen. Ik zou zeggen, dat jullie als vertegenwoordigers van de Soch nuth het voorstel van Eichmann in principe geaccepteerd hadden. Dat de details met de Geallieerden besproken moesten worden en dat voor de defini tieve onderhandelingen afgevaardigden naar een neutraal land gestuurd moes ten worden. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1961 | | pagina 3