EEN BELANGRIJKE BRON VAN INKOMSTEN ALLE ZATERDAGEN VRIJ DE VALLEI Voor de Jeugd Jeugdherbergen rekenen op 500.000 overnachtingen fiffm/êwk m ml wS Hendrix Ponystamboek stelt strenge eisen nette MAGAZIJNBEDIENDE Chauffeur - besteller Leerling-bediende GROOT en KLEIN DRUKWERK Zie U zelf zoals anderen U zien Ponyrijderij in ons land neemt grote vlucht Kraan en Van Kuyk N.V. Fa. A. van Thuyl Zn., FLINKE Drukkerij De Gelderse Vallei SCHOENHflNDEL - REPARATIE H00FDSTR.5V56- TEl:2167- VEENENDAAL Het sprookje van de stukgedanste schoentjes Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal Wie zijn de jarigen van deze week? 14 mei Gerard v. d. Weerd 14 99 Johan Verwey 14 99 Ad van Beek 16 99 Betsie de Kruif 16 99 Ineke Septer 17 99 Beppie Jagtenberg 17 99 Gerard van Geerenstein 18 99 Anny v. d. Klift 18 99 Johan v. d. Hoofdakker 20 99 Lenie Blankestijn 20 99 Rika Ploeg 20 99 Gerard v. d. Haar 20 99 Riekje van Mil Allemaal heel hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Zilverpapier en capsules Deze week kregen we weer zilver papier van Willie de Gooyer en Truusje Henken. Fijn, dank je wel meisjes en doe je best maar. Binnenkort horen jul lie voor hoeveel geld we nu al gespaard hebben. Tante Jos. Beste neven en nichten, Zondag is het Pinksteren en over ruim een maand krijgen we al weer vakantie. Tjonge, jonge, wat hebben we weer veel vrij, hè? Wat gaan jullie nu doen, als je met de Pinksterdagen thuis bent? Kijk vrijdag maar eens goed in de krant, dan zul je zien, dat daar een LEUKE WEDSTRIJD in staat, waar jullie allemaal aan mee kunnen doen. Ik weet zeker dat je je dan met Pinksteren vast niet zult vervelen. Jullie doen toch al lemaal mee, hè? Tot vrijdag dus, dan horen jullie er wel meer van. Tante Jos. EEN KLIMMEND BEERTJE Figuur a. Teken een beer of een aap op een stuk stevig tekenpapier. Als je dat leuk vindt kun je het voorbeeldje in fig 1 na tekenen. Je maakt een gleufje langs de vette lijnen boven en onder de klauwen van de beer en knipt vervolgens de ge hele tekening uit. Dan. neem je een lange katoenen draad, waarvan je de einden stevig aan elkaar knoopt, zodat je dus een lus krijgt. Deze lus voer je voor door het onderste gleufje in de beer naar achteren en dan door het bovenste gleufje weer te rug naar voren. Je moet er echter voor zorgen, dat de knoop aan de onderkant zit en dat deze knoop minstens 2 cm. on der het rechter voorpootje van de beer blijft zitten. Dan maak je dat eindje van BIJGELOOF ONDER DE ESKIMO'S IN ALASKA Figuur c. Een Amerikaans geleerde heeft onder de Eskimo's, die in Alaska wonen, legen den en vreemde dierenverhalen opgete kend. Hij hoorde o.a. over de geest van een walrus. Als op het ijs de huid van een dode walrus werd achtergelaten zou deze er later doorheen zakken en worden veranderd in een „amixzak", een boos aardig wezen, dat boten aanvalt door de zijkanten met zijn tanden te doorboren en de boot vervolgens onder water te trek ken. De Amerikaan hoorde ook een ver haal over een geheimzinnige beer met tien poten. De ouderen van de stam zeggen tegen de jongemannen als deze op jacht gaan: als je vijf mannen vlak bij elkaar ziet staan en toevallig kleren draagt, die van huiden gemaakt zijn, kom dan niet te dichtbij hen, want dan zijn het geen man nen, maar dan is het „kukuweaq", de beer met de tien poten. MODERNISERING VAN BRITSE SPOORWEGEN Spoorwegwagons van kunststof, nieuwe moderne stations en de voortgezette elek trificatie van het spoorwegnet zullen Groot Brittannië's spoorwegen in 1970 een van de modernste ter wereld doen zijn, aldus heeft de heer Roland Bond van de British Transport Commission verklaard toen hij op 3 mei j.l. de 1200 afgevaardigden (onder wie 100 uit 25 andere landen) op de Rail way Modernisation Conference in Londen toesprak. Hij zeide dat dit doel wellicht reeds voor 1970 zou zijn bereikt. Op het ogenblik berijden de Britse spoorwagen al 19.000 mijl van hun routes met diesel en elektrische locomotieven. Ook de jeugdherbergen zijn voor het komende toeristenseizoen weer toegerust om duizenden jongeren een paar onbezorgde vakantieweken te geven. Het aantal overnachtingen dat in het eerste kwartaal werd genoteerd, is aanmerkelijk hoger dan vorig jaar, n.l. 16.375 tegen 12.223 in 1960. Aangezien de jeugdherbergen geen seizoen-bedrijven zijn in de strikte zin van het woord, doch het gehele jaar door individueel bezoek en groepsbezoek van scholen, verenigingen en bedrijven, was de invloed van de 5-daagse werkweek er reeds duidelijk merkbaar. Voor 1961 kan gerekend worden op meer dan 500.000 overnachtingen. Het aantal bedden is dank zij de uitbrei ding op Texel en in Noord wijk met 186 toegenomen. In Meppel is men thans bezig met een verbouwingsuit breiding, terwijl in Dordrecht en Apeldoorn hopelijk nog dit jaar twee nieuwe jeugdherbergen zullen worden geopend. Hierdoor zullen 232 bedden extra in gebruik komen. Het aantal huizen zal dan 58 bedragen. Alleen de nieuwbouw zal jaarlijks op ruim 30.000 overnachtende jonge gasten, kunnen rekenen. In tal van jeugdherbergen zijn nieu we jeugdherbergouders aangesteld, waarbij de N.J.H.C. zo gelukkig was een aantal bekwame medewerkers, die hun sporen op het gebied van peda gogisch werk verdienden, te kunnen aantrekken. Door een nauwer samenwerking met de VVV-kantoren en een uitbrei ding van de afdeling Voorlichting en informatie van de N.J.H.C. zullen de leden meer nog dan voorheen tips voor tochten, natuurschoon en recrea tie, alsmede route-adviezen kunnen krijgen. Men hoopt hierdoor niet al leen de service uit te breiden, doch bovendien te zorgen voor voldoende spreiding, waardoor praktisch iedereen zeker zal zijn van een plaats. Naast de steeds meer gasten trek kende Friese water-jeugdherbergen in Grouw, Heeg en Sneek, bestaat thans ook de mogelijkheid om een aantal echte trektochten naar het buitenland te maken, t.w. naar Engeland, Luxem burg en Sauerland. Dit zijn voet- en fietstochten. Onder leiding van de nieuwe N.J.H.C.- directeur, de heer N. F. Peterssen, houdt het Centraal Bureau te Am sterdam zich momenteel intensief be zig met uitgebreid researchwerk, dat zonder twijfel zal resulteren in een directere samenwerking met alle in stanties die zich verantwoord weten voor een gezonde vrijetijdsbesteding van de Nederlandse jeugd. DE EIKELKAMP Wat betreft de jeugdherberg in onze omgeving „De Eikelkamp" te Eist, deze registreerde vorig jaar 21.000 gasten, waarvan circa 10 procent uit het buitenland afkomstig was. In de herberg zijn weer diverse ver beteringen aangebracht, o.a. een spe ciale inrichting voor maaltijden met vlees. Tot voor kort werd bij de maal tijden n.l. geen vlees verstrekt. De reconstructie van de Veenen- daalsestraatweg, waarvan ook de bo menrij het slachtoffer werd, wordt door de. leiding van de Eikelkamp met ontstemming gevolgd. Men vindt dat de uitgang, afgezien nog van gemis aan natuurschoon, zeer gevaarlijk ge worden is, om welke reden de ge meente verzocht zal worden waar schuwingsborden te plaatsen. is voor vele bedrijven het mesten van kalveren Met Hendrix' mestkalve- renmeel HEMEKA profi teert U het meest van deze inkomsten, want Hendrix' HEMEKA ver zekert U voor minder geld van meer vlees. de lus, waar dus het knoopje zit, aan de achterkant van de beer vast door over dat rechtse draadje op de rug van de beer een stukje plakband te plakken. Dat zie je in fig. 2. Daarna leg je de lus aan de bovenkant over een haakje in de muur en nu kan de beer beginnen met klimmen (fig. 3). Als je aan de ene kant van het draadje trekt zal de beer omhoog klimmen en als je aan het andere draadje trekt dan glijdt hij weer naar beneden. EEN HANGPLANT VOOR JE RAAM Figuur b. Als je eens wilt proberen om zo'n aar dig hangplantje te maken, dan heb je een flinke grote winterwortel nodig of een suikerbiet. Daarvan snij je de punten af, zodat je een dik stuk overhoudt van ong. 6 cm. hoog. Dat ga je uithalen, waardoor je een kommetje krijgt. Aan de zijkanten maak je drie gaatjes, waardoor je een koordje vast maakt, zoals je ziet in de tekening. Als je nu wat water in het kom metje hebt gedaan kun je het ophangen voor een raam aan de zonkant. In het kommetje leg je vervolgens een klein stukje schuimrubber, dat precies op de bodem past en daarop zaai je waterkers of vogelzaad. Op de eerste dag zul je niets zien, maar al heel spoedig zal het zaad wortel schieten in het schuimrubber en na een paar dagen zal er aan de top van je plantenhanger een mooi groen waasje van sterrekers of vogeltjeszaad komen. Het resultaat kun je zien in de teke ning. In de bovenste tekening wordt de wortel gebruikt en aan de blaadjes in de tweede tekening kun je zien, dat daar een biet is gebruikt. Sinds in het najaar van 1957 de eerste New Forest Pony's in Nederland werden geïntroduceerd, heeft dit uitnemende Engelse rijponyras in ons1 land een enorme vlucht genomen. De vereniging het Ned. New Forest Ponystamboek heeft de zaken onmiddellijk flink aangepakt en heeft zeer strenge eisen gesteld bij de import van goed fokmateriaal. Deze organisatie stelt zich ten doel de fokkerij van New Forest Pony's in ons land langs doelbewuste richtlijnen te leiden, zodat de Nederlandse jeugd en de ouderen, die zich geen groot paard kunnen aanschaf fen, binnen afzienbare tijd over voldoende rypony's zullen kunnen beschikken. Het is namelijk verbluffend hoe in ons land in navolging van Engeland de ponyrijderij toeneemt. De zgn. „ponycen tra", waar men de fokkerij koppelt aan het rijden, verrijzen als paddestoelen uit de grond. Zo kennen wij dergelijke centra met New Forest Pony's thans in onze Noordelijke Provinciën, in Overijssel, de Gelderse Achterhoek, op de Veluwe, in Noord-Brabant, Limburg en het Westen van ons land. Daarnaast beschikt het stam boek over talloze specifieke „fokkers", welke met grote vakkennis bezig zijn aan de vervolmaking van dit zeer veelzijdige „rijpaardje", dat niet alleen geschikt is om onder het zadel gebruikt te worden, doch ook in het tuig en in het kleine land bouwbedrijf hoogst nuttig kan zijn. Men vindt onder de „New Forest Pony's" elck wat wils en vandaar ook dat de forsere pony's zich uitstekend eigenen om door niet te grote volwassenen te worden be reden. Momenteel werken over geheel Neder land verspreid zeven eerste klas hengsten aan de uitbreiding en verbetering van dit ras en het ziet er naar uit, dat dit aantal in 1962 nog beduidend zal toenemen. De met hun merriën te reizen, hetgeen een fokkers behoeven dan niet zo ver meer nog grotere intensivering van de fokkerij ten gevolge zal hebben. Naar schatting lo pen in ons land thans 350 New Forest Pony's, waarvan meer dan 80 procent in de registers van het stamboek is geregi streerd. Allerwegen wordt de waarde van het stamboek erkend en door het stichten van een eigen officiële verenigingsorgaan wordt de voorlichting van de leden zeer bevorderd. In het stamland Engeland zijn bij de New Forest Breeding and Cattle Society ruim 700 leden aangesloten en de laatste jaren geeft deze organisatie een eigen ge drukt stamboek uit, terwijl voorheen de New Forest Pony's in de desbetreffende sectie van het National Pony Society wer den geregistreerd. De fokkerij wordt de laatste 25-30 jaren in Engeland zuiver be dreven en thans wordt alom in de wereld de New Farest Pony geroemd om zijn ex cellente hoedanigheden. In Denemarken onze bereden wapenen kunnen wij in in tern. mileu niet goed meer meekomen. Hoe vroeger men de jeugd op een goede rij- pony kan zetten, des te eerder zullen wij onze roemrijke naam weer herkrijgen. Het stamboek heeft zich dan ook als devies ge kozen: Elke Nederlandse jeugdruiter op een New Forest Pony. De grote soberheid, het enorme uithou dingsvermogen, de absolute betrouwbaar heid en makheid, de bijzonder aangename en ruime gangen, de fraai gewelfde lijnen van het exterieur en het karakter stempe len deze onovertroffen Engelse rijpony tot de Pony voor stad en platteland. heeft ir.cn een stamboek opgericht, terwijl New Forest Pony's vanuit het moederland werden geëxporteerd naar Canada, USA, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Frank rijk en Nederland. *n de „New Forest" lo- :n pi min. 15000 pony's in kudden, waar enkel goedgekeurde hengsten worden toe gelaten. Voorts wordt de fokkerij rondom talloze agrarische bedrijven uitgeoefend door fokkers van naam. De Engelse Stal lion Show en de Breed Show, alsmede de verkopingen te Beaulieu Road trekken enorm veel belangstelling. De New Forest Pony gaat een grote toe komst tegemoet, ook in ons land. Het fok ken van en de omgang met deze pony's brengt in dit vermechaniseerde tijdsge wricht dichter tot de natuur en herstelt 's mensen evenwicht in niet onbelangrijke mate. Door de instelling van de vrije zater dag moeten wij de jeugd in de eerste plaats opvangen, teneinde haar vrije tijd zo nuttig en doeltreffend mogelijk tot z'n recht te doen komen. Doch ook de vol wassenen zullen naar wegen gaan zoeken, die naar een zinvolle liefhebberij leiden. Een bloeiende ponyrijderij is bovendien van eminent belang voor de toekomst van onze hipische sport. Nederland heeft op het terrein van de intern, ruitersport in de twintiger en dertiger jaren een grote naam gehad, doch met de liquidatie van MEI-WEER Veel wordt geschreven en gepraat Over ons Hollandse klimaat Wat 'n verschil, denkt men iedere keer Van temperatuur soms, en van 't weer De winterjas reeds opgeborgen Moet buiten weer voor warmte zorgen Menigeen heeft hem bepaald Met genoegen? uit de kast gehaald Is 't eenmaal mei, dan gaat het mis Merkt men echt, dat men in Holland is De temperatuur, weer veel gedaald Is niet erg aangenaam bepaald Thuis brandt weer lekkertjes de haard De kolen, die zijn uitgespaard Voor het eerstvolgend stookseizoen Gaan wij nu weer in de kachel doen Menigeen is ook beducht Voor de pas gevormde vrucht Kan die jonge vrucht er tegen Of hebben ze teveel gekregen Van storm en hagel, harde wind 'k Vraag me af, hoe de kweker 't vindt Hopelijk gaat het niet meer vriezen Want vorst in Mei brengt steeds verliezen Voor fruitteelt en veel jong gewas Mei heeft velen onaangenaam verrast Mogelijk zal het nog meelopen Wij zillen er 't beste maar van hopen En wachten af, wat de Bilt voorspelt 'k Had het me anders voorgesteld. J. M. GROOTHANDEL IN LEVENSMIDDELEN J. P. C. Leinweberstraat 4-6, Veenendaal VRAAGT: Leeftijd 15-18 jaar. TEVENS GEVRAAGD HULPCHAUFFEUR Aanmelden tijdens de kantooruren. GEVRAAGD zo spoedig mogelijk in bezit van rijbewijs BE/CE. Eikenlaan 40, Rhenen GROOTHANDEL IN BIEREN, LIMONADES, ETC. Persoonlijke aanmeldingen van 19-20 uur, Eikenlaan 40, Rhenen. SIMON DE WIT N.V. heeft in haar filiaal te Veenendaal plaats voor een (14-17 jaar) Goede loonregeling, 5-daagse werkweek (behoudens enige weken). Degelijke op leiding tot verkoper en bij gebleken ge schiktheid tot filiaalchef. Zomervakantie van dit jaar kan worden geregeld. Per soonlijk aanmelden bij de Chef van het filiaal, Hoofdstraat 93, te Veenendaal. 5 dagen per week werken in een prettige moderne omgeving een gunstige C.A.O. muziek tijdens de arbeid een goed loon koffie tijdens de pauze gezellige avondjes een actieve personeelsvereniging betaling van reiskosten voor meisjes, die buiten Rhenen wonen Dat is, wat Berends Tricotagefabriek N.V. te Rhenen, aan flinke meisjes biedt! Kom eens met ons praten! L h Het mooiste sc'ioentje kleedt niet af wanneer U er op iwikt of de yoet er in geperst xit. WatU nodig heeft is een vlot schoentje, maar dan met •en voortreffelijke pasvorm. Daarom «ui* door de Gebr. Grimm 19 „Welnu", zei de Koning, „kun je mij nu vertellen wat mijn twaalf dochters 's nachts doen?" Alle prinsessen ston den achter de deur naar het gesprek te luisteren. De soldaat antwoordde, „Majesteit, Uw twaalf dochters dansen elke nacht met twaalf prinsen in een ondergrondskasteel." „Kun je dat bewijzen", vroeg de Koning, en toen toonde de sol daat hem de twijgjes en de wijnbeker. Het was voor de koning duidelijk, dat de soldaat de waarheid sprak. Daarom zond hij een boodschapper om de twaalf prinsessen te halen en deze waren zeer verbaasd toen zij hoorden hoe slim de soldaat was geweest en toen moesten zij ook wel toegeven, dat wat hij gezegd had waar was. 20 „En nu, soldaat, mag je één van de prinsessen tot vrouw kiezen", zei de Koning. „Vertel mij maar met wie je het liefst getrouwd zou zijn". „Wel", zei de soldaat, „ik ben niet zo jong meer en daarom is het misschien maar het beste als ik de oudste neem." De bruiloft werd met pracht en praal ge vierd en de soldaat werd uitgeroepen tot kroonprins en de kroonprinses en haar elf zusters dansten hierna nooit meer met de twaalf prinsen in het kasteel onder de grond. Dat zou immers veel te duur geweest zijn, want daft hadden er uit de schatkist steeds maar door iedere dag weer aan twaalf paar nieuwe schoenen moeten worden gekocht. SLOT.

De Vallei | 1961 | | pagina 4