Habé Supermarkt SIMON DE WIT aanbod; Belangrijke koff iereclame 1 R zifron (jiij Appelmoes 2 Potten. 50 Boerenkaas ïïlejnden atb ^CMj-piuucvï Plotseling - kreeg ik f 60.- in handen Pruimen sinaasappeljam Afwezig I HOOIGRAS FLINKE JONGENS Ook na de Feestdagen gaan wij door met zeer voordelige aanbiedingen: JAC. VAN SCHUPPEN ARAM De rode burcht van Iphanca CORNELIS VAN VLASTUIN en WILHELMINA HENDRIKA VAN DIJK JAN ARIESEN en TINE VERBEEK J. BULTHUIS en A. BULTHUIS-OLDENHUIS van 31 mei t/m 23 juni t VR A Al. L.1V i Jansen „De Geerboer", Co- 4 *-4In i njnstraat, Veenendaal. GEMEENTE RHENEN Scherrenburg's auto- en lakspuitinrichting DIVERSEN ALLEEN DONDERDAG TER KENNISMAKING: WAARDEBON ADVOCAAT Vrijdag en zaterdag, zolang de voorraad strekt: 1 een literblik Hollandse Bij iedere 2 pakken S.d.W. koffie of 1 potje aromatic poederkoffie elk 3/4 liter %Jm Kaneel Macaroni m Tomatenpuree 2 blikjes OO Leverpastei ne Snijworst populair Frisia-melange Ovaiettes 250 gram Stofdoeken Ml het betere goedkoper In Veenendaal komen wij gratis horen en bezorgen. Telefoon 2015 - Hoofdstraat 93 FAMILIRBERICHTKN geven kennis van hun voorgenomen huwelijk waarvan de voltrekking D.V. zal plaats vinden op donderdag 1 juni a.s. des middags 12 uur ten gemeentehuize te Ede. De Kerkelijke huwelijksbevestiging vindt des n.m. te 1.30 uur plaats in de kerk der Ger. Gem. te Veenendaal, door Ds. F. Mallan. Gelegenheid tot feliciteren: Maarsbergen, „Hof ter Heide", vrijdag 26 mei van 7-9 uur. Ede, 1 Juni 1961. Maarsbergen, „Hof ter Heide"; Ede, Lindenlaan 20. Toekomstig adres: Dorpsstraat 44, Renswoude. geven u, mede namens wederzijdse ouders, ken nis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats vinden op woens dag 7 juni, des namiddags 2.30 uur ten gemeen tehuize te Zeist. Kerkelijke bevestiging om 3.15 uur in de Oude Kerk, Dorpsstraat te Zeist, door de weleerwaar de heer Ds. C. Hooykaas. 17 mei 1961. Veenendaal, Middellaan 111; Zeist, Jacoba van Beierenlaan 32. Receptie: op de trouwdag, des avonds van 7.30- 9.30 uur in gebouw Spaan (hoek Sparrenlaan) te Veenendaal. Toekomstig adres: Buitenweg 12, Maurik. Op zaterdag 27 mei D.V. hopen wij met onze geliefde ouders de dag te herdenken, dat zij 25 jaar geleden in het huwelijk werden verbonden. Hun dankbare kinderen en verloofden. Veenendaal, mei 1961 Rembrandtlaan 7. Gelegenheid tot feliciteren op vrijdag 26 mei in het O C.B.-gebouw, einde Sandbrinkstraat, 's avonds van half acht tot half negen. W. M. v. RINGELESTEIN ARTS EDERVEEN Waarneming Dr. Hey, De Klomp, telefoon 08387-201; Dr. ter Velde, Renswoude, telefoon 08387-450. I koop: glaskiaten in alle 'T.aten, steeds voorradig bij 1,per advertentie tm. 10 woorden, elk woord meer 10 cent J Te koop prima 2e hands hand- cn trapnaaimachincs ook zig-zag. Fa. Koomen, Kerkewijk 17, Veenendaal. Te koop een 2-pers. ledikant en een theemeubel. Mr. Heemskerkstr. 39, V'daal. Het gemeentebestuur van Rhenen zal .op dinsdag 30 mei 1961 's voormiddags 10 uur in hotel „De Koning van Denemarken" alhier publiek verkopen het hooi- gras op de gemeenteweiden in de Achterbergse Meent. Rhenen, 23 mei 1961. Burgemeester en wethouders van Rhenen, De burgemeester, L. Bosch v. Rosenthal; De secretaris, Th. v. d. Willik. GEVRAAGD (16-17 jaar), om in het vak te worden opgeleid. •ö- ZATERDAGS VRIJ. Veenendaalseweg 36 - Veenendaal - Telef. 08387-423. Te koop pr. gezonde hennen. Nieuweweg 119, V'daal. Te koop NSU-bromficts 1958 in zeer goede staat. W. v. d. Broek, Kasteelplein 9, Rens woude. Te koop een bromfiets UMF, SI. de Bruinestr. 18, V'daal. Tt koop 500 roeden zwaar hooigras, bij K. Veenendaal, Nieuweweg 294, V'daal. Duitse Herder pups af te ge ven. Kampioen afstamming vader Carlo Van Diedenhof, moeder Nora van de Klin kerweg. Bij: H. J. van Weel deren, Raadhuisstr. 12, Mau rik. Tel. 03449—345. Dagmeisje gevr. voor halve dagen. Dr. Colijnstr. 22, Vee nendaal. Wij verven en repareren lede ren kleding. regenbroeken 8.50 regenjassen vanaf f 7,50 kunstleder jacks 47,50 parka's 55. nylon jacks 19.75 motor overall's 49.50 regencapes vanaf 7.50 USA Hal, Holleweg 32, Vee nendaal. Geslepen glasplaten voor eta lages, toonbanken, tafels e.d. worden U goed, snel en goed koop gemaakt door de Glas slijperij Zimmerman Zn., Sandbrinkstr. 1, tel. 2261, te Veenendaal. Luchtgevulde badmutsen voor 1,25. Alleen bij Huize „Chic", Patrimoniumlaan 13, Veenendaal. Slaapzakken vanaf 6,90 luchtbedden v.a. 24,50 stoeltjes vanaf 4,95 fietstassen vanaf 8,90 tenten vanaf 49,50 rugzakken vanaf 32,50 kampeerdekens 5,50 plunjezakken vanaf 3,50 USA-Hal, Holleweg 32, Vee nendaal 'n Grote fles slaolie 0,98 'n Glazen pot Kahrels oploskoffie 1,29 200 gram echte chocoladehagel 0,49 2 rollen beschuit 0,25 'n Groot blik, 6 ballen, gebraden gehakt 0,98 500 gram soep tomaatjes 0,39 1 kilo gesneden en gewassen spitskool 0,39 1 kilo mooi vet rookspek 0,99 1 groot rundersoepcomplet 0,98 4 ballen panklaar heerlijk gehakt 0,99 TEGEN INLEVERING VAN ONDERSTAANDE WAARDE BON, MITS INGEVULD: 1 fles prima advocaat van 2,95 voor 1,95 Naam Woonplaats onze bekende krentenslof met spijs voor0,79 Hoofdstraat 2 Veenendaal Telefoon 3489. Een RONDA-corset geeft die steun zonder dat u het merkt. De speciale RONDA-baleinen hinde ren u niet en zijn zodanig van vorm dat zij niet kunnen steken. Gortstraat 39 Telefoon 2321 sperziebonen gratis zegt mevrouw de B uit R. Ongemerkt had ik mijn spaarboekje met 500 zegels vol, vee/ vlug ger dan ik gedacht had. En wat een meevaller die f 60. -. Daar gaan we met z'n allen eens fijn van uit." Mevrouw de B heeft een gezin met vier kinderen en we gunnen haar het extra uitstapje van harte. Wij horen telkens weer, dat het sparen van de spaarzegels zo eenvoudig is en zo ongemerkt gaat. Bij iedere gulden aan boodschappen, een spaarzegel a 10 cent. Bij inlevering van 500 zegels f 50.- f 10.-= f60.- waard. U*'gaat met uw volle spaar boekje de SdW winkel in en komt er f 60.- rijker weer uit. van 84 voor strooier a 50 gram extra beiegen "j 500 gram van 175 voor IU 250 gram, van 22 voor S «I per blik f 100 gram van 39 voor 29 heerlijk, kinderen zijn er dol op. per pot gevulde verpakte drups, 200 gram heerlijk banketbakkerskoekje 2 stuks van 78 voor 45: *4 i ii ile ilTÉIIill C7 A Geldia van 23 t/m 31 mei.üü (Vervolg van pag. 1) putdeksel gekomen en geslipt. D.'s auto was over de bromfiets gereden doch de berijder was gelukkig niet geraakt. Wel was hij een paar maal over de kop gesla gen. Twee mannen, die er vlakbij bij een bus halte hadden staan wachten, hadden des tijds aan de politie verklaard, dat D. groot licht gevoerd had en zij kwamen dat nu als getuigen bevestigen. Bij een van hen kostte dat overigens wel wat moeite, want het duurde even voor duidelijk was, dat wat hij groot licht noemde en wat de offi cier daaronder verstond niet twee verschil lende begrippen waren. Tenslote achtte mr. Somerwil echter toch het bewijs geleverd en hij eiste een boete van 35,— of 7 dagen. Rechter Drukker verlaagde tot 30, of 6 dagen. Ter H. uit Veenendaal verscheen vrijdag voor het Wagenings kantongerecht omdat bij een familielid met zijn auto had laten rijden, terwijl de voetrem geen enkele remvertraging gaf. Bij nader onderzoek was gebleken, dat de remleiding geheel doorgeroest was. F.rkent u het ten laste gelegde? wilde rechter Drukker weten toen verdachte voor de balie kwam. Integendeel, zo luidde Ter H.'s ant woord, ik kom mijn onschuld betuigen. De remleiding ligt bij mijn auto verborgen onder een vastgelijmde rubberplaat en het was dus erg moeilijk het defect op te spo ren. Ik liet de auto regelmatig controleren in een garage doch daar heeft men het kennelijk niet gezien. Dan zult u de garagehouder op het hart moeten drukken beter de zaak na te kijken of naar een andere garage gaan. Wat u echter ook doet, u blijft volgens de wet aansprakelijk als er iets aan de wagen mankeert, legde de rechter uit. Alle auto's van het type als de mijne schijnen met zo'n slechte remleiding te zijn uitgerust, deelde verdachte mee. Het is een gevaar op de weg en ik ben dan ook vast van plan een brief aan de fabrikant te sturen. Ook de officier, mr. Somervil, vond het een ernstige zaak, niet zo zeer voor de fa brikant als wel voor verdachte. Het doorroesten is een lang proces geweest en daar blijkt dus uit, dat de auto al ge ruime tijd niet grondig nagekeken is, zo klonk het in het requisitoir. Eis 25,of 5 dagen en verbeurdver klaring van de in beslag genomen rem leiding. De rechter verlaagde de boete in zijn vonnis met 5,en een dag. Z. uit Oosterbeek moest vrijdag voor het Wagenings kantongerecht komen omdat hij op de Prins Bernhardweg te Ooster beek niet voldoende rechts gehouden zou hebben met zijn personenauto. Inderdaad reed ik niet strak tegen de rechterzijde, gaf verdachte toe, maar dat is op dat punt ook niet verantwoord. Naast de rijbaan ligt namelijk een ongeveer vijf tig cm diepe goot. Tegen de politie hebt u destijds alleen gezegd, dat u expres links door de bocht gegaan bent, wist de rechter. Dat is niet waar, repliceerde ver dachte, ik heb toen precies hetzelfde ver klaard als nu. Toen bovendien bleek, dat volgens ver dachte de door de politie gemaakte situa- 50. Terwijl Aram zich afvroeg of Ipijanga werkelijk het doel van hun tocht zou zijn, heerste er op de Rode Burcht een diepe rust. Somber en verlaten lag het kasteel tussen de rotsen in het heldere maanlicht en slechts achter een der vensters glom nog een lichtje. Dat was de kamer van heer Jaspo. Presto zat bij het bed van de grijsaard. „Kunnen we dan helemaal niets doen?" vroeg hij wanhopig voor de zoveelste maal. Heer Jaspo schudde langzaam het hoofd. „We hebben immers geen boot, mijn jongen? En al hadden we die, wat konden we dan nog beginnen? We hebben geen mannen meer om haar te besturen en waar zouden we heen moeten? We weten immers niets?" Driftig begon Presto het vertrek op en neer te lopen. „Dan zit er niets anders op dan af te wachten tot Iklas en zijn mannen hier zijn" riep hij uit. „En dat terwijl heer Aram misschien in doodsgevaar verkeert!" (Wordt vervolgd) tietekening onjuist was, besloot het ge recht de zaak aan te houden om straks de verbalisant als getuige te kunnen horen. Aan C., bakker te Achterberg, werd vrij dag voor het Wagenings kantongerecht ten laste gelegd, dat hij met zijn bestelauto uit een zijweg komend geen voorrang had verleend aan een wielrijdster op de Cune- raweg een voorrangsweg te Achter berg. Het meisje was aangereden en had daardoor een schedelbasisfractuur gekre gen. Hoewel de feiten dus duidelijk waren, kon verdachte er zich niet toe brengen vlot schuld te bekenen. Hij bleef maar om de zaak heendraaien en trachtte tenslotte zelfs nog de schuld op het meisje te wer pen. Ze slingerde eerst naar links en toen naar rechts en probeerde tenslotte op het laatste nippertje nog voor mijn auto langs te zwenken, zei hij verwijtend. Dat doet er totaal niets toe, viel rech ter Drukker uit. Ze is op de voorrangsweg blijven rijden en als ze naar links gegaan is, was dat om uw auto te ontwijken. Houdt u nu eindelijk eens op met dat mis selijke gedraai om er onderuit te komen. U hebt bijna iemand doodgereden en dan wilt u nog niet eens toegeven, dat u een fout gemaakt hebt. De eis luidde 100,of 20 dagen met een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie maanden. Die straf is zeker niet te hoog en ei genlijk is het hard nodig, dat u eens een paar maanden van de weg gehouden wordt. Met het oog op uw bedrijf wil ik het er echter op wagen de ontzegging nog voorwaardelijk op te leggen met een proef tijd van twee jaar, zeide rechter Drukker. Wat de boete betreft luidde het vonnis conform. De verdachte was evenwel nog steeds niet overtuigd En dat terwijl ik toch met zo'n kalm gangetje reed, mopperde hij nog toen hij de zaal verliet. C ALKX WEI8BBERG (40) Bandi Grosz verliet Konstantinopel op 1 juni 1944, dus elf dagen na onze aankomst in Turkije. In de middag van dezelfde dag kwamen de gedelegeerden in vergadering bijeen om de situatie te bespreken, welke na het inreisverbod voor Shertok was ontstaan. Men deelde mij het genomen besluit mede: ik moest Shertok direct tegemoet reizen en hem in Syrië ontmoeten. Zou het mij niet gelukken hem in Aleppo te bereiken, dan moest ik zelfs doorgaan naar Jeru zalem. Ik protesteerde tegen dit besluit. Des tijds koesterde ik geen enkele verden king tegen Engeland en was ik niet be vreesd voor provocatie. Maar ik wilde de verantwoording voor het tijdverlies niet op mij nemen. De anderen stelden mij gerust. Zij hadden met de Engelsen en Amerikanen onderhandeld. Men had beloofd mijn reis naar het Nabije Oosten eerste prioriteit te verlenen. Men beschouwde mijn missie als hoogst belangrijk. Ik zou overal vliegtuigen krijgen, ook voor mijn terugkeer naar het Duitse gebied. Maar het was nood zakelijk, dat vertegenwoordigers van de Geallieerden aan de conferentie met Shertok zouden deelnemen. Daarom moest ik gaan. Op de dag vóór mijn vertrek drong ik aan op een gesprek onder vier ogen met Barlasz. Herr Barlasz, onze rasgenoten hier missen het juiste begrip omtrent de si tuatie in Budapest. Het komt thans op elke dag aan. Ik ben nu al twee weken weg. Dat is de termijn, die Eichmann mij heeft gesteld. Ik moet teruggaan. Een definitieve overeenkomst zal naar ik vrees nog wekenlange onderhande lingen vergen met de Sochnuth, met de de Geallieerden, met de Duitsers en met de neutrale doorreislanden. Wat ik nu nodig heb om in Budapest tijd te win nen, heb ik ontvangen. De provisorische overeenkomst is voor mij voldoende. Dat Grosz er vandoor is gegaan is heel onaangenaam, maar daar zal ik wel een draai aan weten te geven. De Duit sers hebben tenslotte óók belang bij de zaak. Barlasz antwoordde scherp: Dat kan ik absoluut niet toestaan, Herr Brand. De organisatie heeft een besluit genomen. U dient zich daarnaar te richten. Wij hebben met de Engelsen onderhandeld. De Engelsen verwachten u in Aleppo. Het hangt van de Geallieer den af of wij de Duitse eisen kunnen accepteren of niet. De Engelsen willen uw boodschap uit de eerste hand horen. Wij kunnen ons niet blameren. Wij hebben beloofd, dat u zult komen. Ik probeerde nieuwe argumenten, maar het was allemaal tevergeefs. Wij hebben de absolute toezegging dat de besprekingen heel spoedig kun nen worden afgesloten en dat u daarna direct naar Budapest zult kunnen te rugkeren. Alles wordt gedaan om uw reis te bespoedigen. Er is besloten, dat u een lid van de executieve zult ont moeten en u dient zich daarnaar te schikken, Herr Brand. Ik gaf toe. Echud Avriel zou mij vergezellen. Ik tekende verschillende blanco vellen briefpapier voor eventuele brieven, die de anderen tijdens mijn afwezigheid in geval van nood zouden kunnen gebrui ken, en gaf hun de sleutel van onze code. In een telegram naar Budapest liet ik Eichmann weten, dat ik voor on derhandelingen met de hoogste instan ties naar de Geallieerden moest door reizen. Ik deelde mede dat de tekst van onze voorlopige overeenkomst binnen enkele dagen in Budapest zou aanko men. De ochtend van de vijfde juni 1944, dus op de vijftiende dag na mijn aan komst in Instanbul, stapte ik met Echud Avriel in de Taurusexpress naar Alep po. Alle gedelegeerden waren naar het station gekomen. Wij hadden een ge zamenlijke slaapcoupé. Avriel ve.rtelde mij dat de Turken een detective had den meegezonden. Ik mocht onderweg niet uitstappen. De reis was eindeloos, maar de de tective bleef al die achtenveertig uur onzichtbaar. In Ankara had de trein ongeveer een uur oponthoud. Klarmann de vertegen woordiger van de revisionisten en Grif fel van de Agadus Israël stonden op ons te wachten. Aan de uitdrukking op hun gezichten merkte ik dadelijk dat er iets was gebeurd. Zij namen ons apart. Klarmann zei heel ernstig en beslist: Wij hebben informaties dat Joel in een val loopt. Shertok heeft geen vi sum gekregen, omdat de Engelsen Bi-and, deze reis niet voort te zetten. De om hem daar te arresteren. Ik waar schuw jullie, en ik waarschuw vooral Brand, dez ereis niet voortte zetten. De Engelsen zijn in dit geval niet onze bondgenoten. Zij willen niet dat Brands missie succes zal hebben. Brand moet ogenblikkelijk terug, want anders zal hij vóór het einde van de oorlog geen kans krijgen om terug te gaan. De En gelsen zullen hem vasthouden. Dit gesprek duurde slechts een kwar tier. Ik was totaal in de war. Ik moet bekennen dat ik de samenhang in het wereldpolitiek verband niet doorzag. Ik kon mij niet voorstellen dat Engeland, het land dat het dapperst voor de be vrijding van de onderdrukte volkeren van Europa streed, ons niet zou helpen. Ik had er voortdurend ernstig aan ge twijfeld of het zou lukken van de En gelsen, midden in dc oorlog, tienduizend vrachtwagens voor dc bevrijding van de joden los te krijgen. Wij in Budapest wilden zelf de Duitsers deze voor de oorlogsvoering belangrijke goederen niet leveren. Ik was er daarom geen ogenblik zeker van geweest, dat mijn zending in deze concrete vorm zou sla gen. Maar dat de Engelsen een parle mentair afgevaardigde zouden arreste ren, dat zij de gedelegeerde van de joodse ondergrondse beweging in Euro pa van zijn bewegingsvrijheid zouden kunnen beroven, dat wilde er bij mij niet in. Maar Griffel en Klarmann wa ren serieuze mensen. Aanvankelijk was ik vreselijk gedeprimeerd. Echud Avriel was ook ongerust. Wij bespraken de kwestie uitvoerig en ten slotte kwam ik lot de conclusie dat de revisionisten principieel oppositie tegen alle ondernemingen van de Sochnuth voerden. Dc Sochnuth had ons officieel naar Aleppo en Jeruzalem geroepen. De mensen daar zouden toch zeker wel weten wat zij deden. Mosche Shertok had van Venia Pommeranz alle bijzon derheden omtrent mijn zending gé hoord. Hij moest beseffen, dat mijn ar restatie, ja zelfs een tijdverlies, in Mid den-Europa catastrofale gevolgen zou hebben. Hoe meer ik erover nadacht, des te geruster voelde ik mij. Ik con stateerde alleen, en dat maakte mij een beetje neerslachtig, dat mijn begeleider veel ongeruster was dun ikzelf. De volgende morgen passeerden wij de Syrische grens. Wij lagen nog in bed toen de. Franse grensbeambten onze passen vroegen. Zij schrokken bijna, toen ik hun mijn Duitse pas overhan digde. Zij bekeken het het boekje van alle kanten en spraken druk met elkaar. Maar alles was in orde. De pas was voorzien van een volkomen normaal Engels visum. Er bleef hun dan ook niets anders over dan er een inreis- stempel in te drukken. Mijn bagage lieten zij ongemoeid. Een half uur later volgde de Engelse controle. De Engel sen wisten wie ik was - dat zag ik me teen. Ik gaf hun mijn pas. Zij keken er zelfs niet in, namen mij scherp op en gaven mij zonder een woord te zeggen, de pas weer terug. Het was bijna pijn lijk. Echud werd voortdurend onrusti ger. Joel, wanneer wij, tegen alle ver wachtingen in, toch gescheiden mochten worden, dan geef ik je nu een richtlijn, waar je je absoluut aan moet houden. Laat je door niemand verhoren, zonder dat daar een vertegenwoordiger van de Sochnuth bij aanwezig is. Eis dat Mosche Shertok gewaarschuwd wordt en geef geen enkel antwoord voor hij hier is. Wij hadden gedacht op het station door rasgenoten afgehaald te zullen worden. Er was een permanente ver tegenwoordiger van de Sochnuth in Aleppo. Maar wij ontdekten geen enkel bekend gezicht. Wij hadden onze kof fers gepakt en gesloten. Echud stapte uit om een witkiel te halen. Uit mijn coupé kon ik zien dat hij nerveus op het perron heen en weer liep. Eindelijk vond hij een kruier en stuurde hem naar mijn coupé. Hijzelf zocht naar de vertegenwoordiger van dc Sochnuth. Ik gaf de kruier mijn bagage en wilde hem naar het perron volgen, toen een En gelsman in burger mijn coupé binnen kwam en mij aansprak: Mister Brand? Oh yes. This way, please! Ik wilde mijn witkiel volgen, maar de Engelsman versperde mij de weg en wees mij de andere kant op. Op dit mo ment verschenen er nog enkele anderen die mij in tegenovergestelde richting drongen. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1961 | | pagina 4